Dane a burza

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adammd »

Ako si vyuzil zisk, nikoho nezaujima. Platis dane a zdravotne z kazdeho realizovaneho zisku. Ak si za peniaze nakupil dalsie akcie a tento rok skoncia v strate(ktoru vyberies) a nebudes mat na zaplatenie, pride exekutor.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vo výpise za 2020 máš realizované zisky/straty...tvoj príjem je ak máš pozitívne číslo. Nikoho nezaujíma, čo urobíš s realizovanými ziskami, či za nich nakúpiš nové akcie, alebo či skrachuješ v 2021. Takisto nikoho nezaujíma či si v 2019 nepadol zo 100 000 na 10 000, teda či nedoťahuješ straty.
Pri penny stock zabudni na držanie 12 mesiacov, kedže OTC nie je burza. Oslobodené od daní sú len cenné papiere obchodované na regulovanej burze po splnení časového testu 1 rok.

Forex do toho netreba pliesť. Ak máš zisk 100 000 na akciách a stratu 100 000 na forexe...do kolonky deriváty dávaš ,,0,, a tvoj príjem je 100 000 v kolonke AKCIE. Straty z iných kategórii sa nezapočítavajú. Je to nespravodlivé, ale je to bohužial tak.

Rok 2021, alebo 2019 vôbec nerieš...rieš iba kalendárny rok 2020.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
wolf25
Gold Member **
Príspevky: 393
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 8:38 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa wolf25 »

Mame noveho ministra financií :D možno sa veci pohnu k lepšiemu predsa len je to "jeden z nás" :D možno budu dane odpustene ak vypisy zapotrošíte niekde na povale
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa polovnik »

nejak nerozumiem "jeden z nas " chodil tu na forum ?
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Glogol »

ja tomu rozumiem tak ze na tozdiel od smerackych funkcionarov nikdy nepracujucich v sukromnej sfere a nikdy nepodnikajucich ( nemyslim podnikanie zo statom alebo eurofondy) je novy minfin vynimkou
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa glengoolie »

airwolker: sorry, tl;dr ale takto: ak predas cenny papier skor nez za rok od kedy ho kupis, tak zo zisku(ak mas), platis dan. cize nemozes kumulovat predaj a kupu a nakonci roka riesit vsetko ako celok ale musis to riesit na baze jednotliveho obchodu. inak povedane vzdy ked predas cenny papier a vznikne ti zisk(odpocias si kupnu cenu + naklady) tak z tohto zisku si odloz 20% na dane. zvysok mozes preinvestovat. ak na konci roka, dokopy, budes mat viac nez 500€ ziskov zo vsetkych obchodov, tak dane platis. ak nie tak neplatis. toto som rieisl s financnou spravou takze takto to je.

ps: cize ked zarobis 100 000€ do novembra, ale v decemberi, na konci roka, si v strate 10 000€, tak to neznamena ze neplatis dane lebo nemas zisk. preto, ako pisem, musis to riesit na baze jednotlivych obchodov.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

glengoolie napísal: St 31 03, 2021 12:49 pm musis to riesit na baze jednotlivych obchodov.
Maj AOS, ktorá trejdí 24h denne, každý obchod škáluje...Urobí tisíc obchodov denne...300 000 ročne a zdaňuj sa na báze jednotlivých obchodov?
Dôležitý je realizovaný zisk + poplatky, dividendy, úroky ..... dalších milión položiek, ktoré máš už spočítané v ročnom výpise. K uľahčeniu všetkého trader môže zavrieť všetky pozície k 31.12. a nový rok je tým pádom kapitola sama o sebe.

airwolker obchoduje OTC, takže žiadny časový test tam neplatí. Môže riešiť všetko ako celok....účel je zaplatiť daň z príjmov, nie byrokracia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa glengoolie »

JUGGLER napísal: St 31 03, 2021 9:20 pm300 000 ročne a zdaňuj sa na báze jednotlivých obchodov?
presne tak. ako som pisal, riesil som to s financnou spravou, maju to aj pekne popisane na webe. ked to raz clovek pochopi je to lahke ale z prvu sa to zda ako strasny gulas.

tak to len zopakujem. ak clovek drzi akcie menej ako rok a ma z predaja zisk ktory v priebehu zdanovacieho obdobia(rok) kumulativne presiahne 500€, tento je predmetom dane.

takze ak clovek urobi za rok 10 obchodov a DOKOPY ked si spocita zisk z kazdeho obchodu a ten presiahne na konci roka 500€ tak sa tento zisk zdanuje.
ked predam akcie za menej nez rok drzania tak zisk je predmetom dane. ked urobim potom dalsi obchod a pouzijem zisk z tohoto predosleho obchodu na nakup akcii tak ten prvy zisk je sam o sebe predmetom dane a ked predam akcie z toho druheho obchodu tak ten zisk sam o sebe je predmetom dane. nemozno ich zliat dokopy pretoze zisk z prveho obchodu sa pouzil na nakup akcii na druhy obchod. a o to tu ide.
JUGGLER napísal: St 31 03, 2021 9:20 pmairwolker obchoduje OTC, takže žiadny časový test tam neplatí
OTC su akcie ako kazde ine a su normalne uvedene na burze takze su predmetom dane z predaja cennych papierov rovnako ako akekolvek ine akcie. to ze su OTC iba znamena ze na taketo firmy su kladene volnejsie poziadavky z hladiska financii ale su to normalne cenne papiere.
for the best of times
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Martin7 »

Mám jeden obchod za minulý rok na AMD, ktorý som takmer držal jeden rok. Presnejšie som ho držal viac ako trištvrte roka, potom som ho predal a na druhý deň znova kúpil o 20 centov lacnejšie a držal vyše štvrťroka. Bez toho predaja vyše roka. Len som ho medzi tým 24 hodín nedržal. Je nejaká možnosť na tomto obchode splniť daňový test? Pýtal som sa aj brokera, či by si to nedalo spojiť, on mi na to prekvapivo odpovedal, že sa musím opýtať daňovákov a že oni nič nikam neposielajú. Že daňovému úradu posielajú info len na vyžiadanie. Nedá sa s tým niečo robiť? Kvôli tomu by som musel zaplatiť o cca 8000 eur viac na odvodoch :cry: . Niečo, akože sa mi to predalo omylom, neriešili ste niečo také?
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nebola ani cast akcii Amd kupena skorej aby splnala danovy test? U teba by som videl to riziko, ze ty robis a zjavne aj budes robit velke zisky a to skor ci neskor niekomu z uradov buchne do oci a ked zacnu kontrolu tak mozu myslim kontrolovat az 5rokov dozadu. Presne pre toto som prestal od isteho casu robit swingtrading a vsetko drzim aspon rok. Je zlodejstvo aby clovek ktory riskuje vlastné uz zdanené peniaze musel pri zisku na burze odvadzat este dalsie dane!
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Martin7: spatne sa to samozrejme neda spojt..

Co sa tyka reportingu ten je automaticky, to ti podla mna neodpisali pravdu. Na 2. stranu zatial nase urady to nespracovavaju automaticky. Ale to je len otazka casu.

Linky k CRS:
https://www.companyconsulting.sk/blog-8 ... aeoi-facta
https://www.oecd.org/tax/automatic-exch ... -standard/
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Taky objem dat nevedia priebezne spracuvavat, ale ked budu potrebovat tak si vytiahnu koho chcu a pozru spatne. Vsetko si vedia zistit..
Dane, dane, dane. Aby politici ich mohli utopit v neefektivnych projektoch, naliat do nastrcenych firiem a aby nemakacenkovia nemuseli okrem deti nic robit. To je stat v celej svojej krase.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Trumpeta1978: podla mna je to len o nastaveni procesov. Uplne staci spravit jednoduchy separator. Vyberies tych u ktorych zdanitelny prijem s reportom nesedi o viac ako povedzme 1000Eur. A tychto potom treba riesit, aj keby len rucne danovovou kontrolou..

Netreba zabudat, ze danovu kontrolu mozu robit 7-10 rokov spatne..
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa hokaido »

andre napísal: Po 10 05, 2021 11:28 am Netreba zabudat, ze danovu kontrolu mozu robit 7-10 rokov spatne..
Myslel som, ze premlcacia doba je 6 rokov ak nepodaju namietku.
https://podpora.financnasprava.sk/35426 ... edoplatok-
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Martin7, ten zisk je potrebne zdanit. Ak sa rozhodnes hrat na mrtveho chrobaka , mas tieto moznosti.
1. Pockas 7 rokov a si v suchu. Daniari mozno na teba nepridu. Ak pridu bod 2.
2. Daniari ta vyzvu aby si objasnil retort co dostali od brokera (kazdy broker musi reportovat), takze podas dodatocne danove priznanie. Vyska danovej pokuty je tu https://podpora.financnasprava.sk/42549 ... pok%C3%BAt este dostanes pokutu za nepodanie danoveho priznania , ta je automaticka, tam nie je moznost uniku https://podpora.financnasprava.sk/911380-Pokuty
3. Co sa tyka trestno pravnej zodpovednosti, mam za to , ze zatial ,ked vsetko poplatis ako ti vyrobi danovy urad aj zdravotka malo by to byt o.k.. Ale veci sa casom horsia takze nik nevie sa sa to bude posudzovat napr. o 3 roky.
https://www.danovakontrola.online/skrat ... poistneho/
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

hokaido: ved si precitaj ten clanok co si tam poslal link.. ono sa tie roky divne pocitaju, a na cezhranicne transakcie sa uplatnuje 10rokov.
Právo na vymáhanie daňového nedoplatku je premlčané po šiestich rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom daňový nedoplatok vznikol, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
cize za 2020 ratas 6 rokov od 1.1.2022, lebo az v 2021 ti vznikne povinnost podat DP a tym padom aj nedoplatok. Teda ak podas DP a neuhradis dat, inak to neni nedoplatok.
Daňový nedoplatok zanikne dňom nasledujúcim po dni zániku práva vymáhať daňový nedoplatok. Pre určenie dňa zániku daňového nedoplatku je rozhodujúce určenie dňa, v ktorom došlo k zániku práva vymáhať daňový nedoplatok.

Právo na vymáhanie daňového nedoplatku zaniká po 20 rokoch po skončení kalendárneho roku, v ktorom daňový nedoplatok vznikol.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adammd »

existuje este nejaky stat v europe, kde musite zo zisku zaplatiti socialne a zdravotne?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Tato krajina ma katastrofalnu demografiu, co ale nie je najhorsie, pretoze v podobnej situacii je cela Europa. Horsie je, ze nemame sancu udrzat nasich schopnych mladych ludi, ti uz dlhsiu dobu odchadzaju rovno do Ciech ci este dalej na Zapad. O nejakom lákani schopných zo zahranicia sem ani nehovoriac.Ako tak to tu drzi automotive, ale to nebude večne, dokonca ani dlho. Dovody su dva: elektromobily su technicky podstatne jednoduchsie na konstrukciu ako auta so spalovacim motorom, preto ani nevyzaduju tolko manualnej cinnosti. Za druhe je tu neustaly technologicky vyvoj v robotizacii ktory bude dalej stlacovat potrebu ludskej prace. Stat to bude "riesit" iba tak ako to vie, tj neustalym zvysovanim dani a zadlzovaním.

Hracik

kazdy obchod sa urcite automaticky nereportuje, ale ked danovy urad /resp iny podobny organ/ požiada tak broker musi tieto udaje mat archivovane a poskytnut ich
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Hracik napísal: Po 10 05, 2021 7:24 pm Reporting je sice automaticky, ale podla mna sa reportuje iba finalny stav ku koncu roka - isto sa da preverit co presne sa reportuje. Nieco ako stav uctu, zisk, strata, dividendy.. broker podla mna nereportuje kazdy jeden obchod a jeho vysledok. Aj automaticky reporting bankovych uctov v ramci CRS je len stav ku konca roku, nieco akoze ucet existuje, nereportuju kazdu transakciu, aj to su tam velke vynimky kedy sa nereportuje nic..

Takze podla mna si OK.
Takto , ak sa aj reportuje iba hruby obrat t.j. celkova suma preobchodovanych panazi, je na danovnikovi aby dokazal , ze mu nevznikla danova povinnost. Dokazne bremeno je v danovom konani vzdy na danovnikovi. Spravca dane moze vyrubit dan aj jeho odhadom . https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/563/

Neznalost zakona neospravedlnuje.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Co sa reportovalo v 2018 (neviem ci to odvtedy nemenili) je popisane v clanku co som poslal vyssie link
celková hrubá výška úroku, celková hrubá výška dividend, celková hrubá výška iných príjmov, plynúcich z prostriedkov držaných na účte, v každom prípade vyplatených alebo vložených na účet (alebo s ohľadom na účet) počas kalendárneho roka, alebo iného vhodného oznamovacieho obdobia;

celkové hrubé výnosy z predaja alebo spätného odkúpenia Finančného imania vyplatené alebo pripísané na účet v priebehu kalendárneho roka, alebo iného vhodného oznamovacieho obdobia, kde Oznamujúce finančné inštitúcie pôsobila ako uschovávateľský správca (custodian), maklér, splnomocnenec alebo iný zástupca majiteľa účtu;
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Adammd »

Zaujima ma technicka stranka veci. Ako prebieha vlastny proces oznamovania brokerom? Kde sa to odosiela? Ako s danou informaciou danovy urad pracuje? Ked niekto nieco neprizna, ako sa to dozvedia? Iba nahodne?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

problem je, ze nie je velmi dolezite, ako to bolo včera, ale ako to bude zajtra. Stat je vo financnych problemoch a bude vyhladovo stale viacej tlačiť aj na financne zdroje ktore doteraz ignoroval. Tiez treba brat do uvahy, ze Martin7 točí pomerne značné peniaze a jeho zisky sa budu vyhladovo stale zvysovat, takže bude stale napadnejsi, napr aj banky musia nahlasovat "neobvykle transakcie" pod čo možes skryt v podstate cokolvek ak je to vyssia suma.
Druha vec je, co s tou info robia na fin policii, mozno to iba vsetko hadzu do supliku..
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka všetkým za názory a rady. Aby som upresnil, mne išlo o možnosť, či náhodou zákon pamätá aj na situáciu, že človek omylom predá akcie a potom ich znova kúpi. Samozrejme, bolo mi jasné, že pravdepodobnosť je malá a vidím, že nie. Chápem, že tá moja otázka vyzerala dosť hlúpo, ale za ušetrených cca vyše 8000 eur mi stála. Čisto technicky ak by som vo výpise vymenil len na jednom nákupe a predaji ticker AMD za iný, všetko by mi vlastne sedelo a 8000 ušetrené. Ono obchodov tam mám dosť. Súhlasím s Hráčikom, že pravdepodobnosť kontroly bude veľmi malá. Na druhej strane, ako píše Trumpeta, zisky sa mi stále zväčšujú avšak ja do daňového práve z tohoto dôvodu zapisujem len zisk. Myslím si, že to pôsobí menej nápadne a menej to láka na daňovú kontrolu. Napríklad za rok 2018 keby som uviedol nákupy vyše milióna, predaje vyše milióna, tak to vyzerá podozrivejšie na fyzickú osobu ako keď tam dám napr. zisk 7000. Samozrejme mi všetko sedí tip-top. Ešte porozmýšľam, čo s tým. Asi by som mal zbaliť nejakú babu na finančnej správe aby ma zasvätila do tajov ako to tam funguje :lol: .

Zrovna včera som pozeral na youtube o tejto problematike v Česku a tam práve hovorili, že tuším minulý rok im finančný úrad rovno posielal aby zaplatili zisky za roky 2016 a 2017 a boli prekvapení, lebo mali tie roky straty. Čiže im obchody prepočítavali.
https://www.youtube.com/watch?v=BLO-6AS9Vr8

Edit: ešte k tej výmene informácií medzi štátmi: Tu by práve mohlo platiť, že pod lampou je najväčšia tma. Zahraniční brokeri info posielajú a tu sídliace Fio nemusí. Navyše vo Fio skoro nikto netrejduje, všetko to budú hold only a dividendy.

André mi dávnejšie spomínal, že by som mohol mať problém, keď trejdujem ako FO. Lenže mne by trejding ťažko dokázali. Daytrejdov mám minimum, mám aj obchody čo držím dlhšie ako rok, môžem argumentovať, že som len nerozhodný investor a nedokážem držať dlhšie ako rok. Plus sa môžem vyhovoriť na covid a situáciu na trhoch, že bolo riskantné držať dlhšie ako rok.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa polovnik »

Martin7 napísal: Po 10 05, 2021 10:28 pm
André mi dávnejšie spomínal, že by som mohol mať problém, keď trejdujem ako FO. Lenže mne by trejding ťažko dokázali. Daytrejdov mám minimum,
FO nemozu vykonavat daytrading na sk ? sorry nejak tomu nerozumiem
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Glogol »

Je niekde v sk zakonoch definicia co je a co nie je daytrading ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Martin7 »

pokus napísal: Ut 11 05, 2021 8:06 am Sorry ale tieto tvoje "argumenty" nebudu nikoho zaujimat. Zvlast, ked na burze nie si dva tyzdne. A pisat o tom na internety tiez nie je moc rozumne. Svet je maly a SK zvlast.
Ist do rizika je jedna vec, ale planovat si detske vyhovorky?
André ten trejding a investovanie na FO (možno) oprávnene spochybnil, že je to vlastne zárobková činnosť. Priznám sa, že mňa to pred tým ani nenapadlo, že sa dá nato takto pozerať. V daňovom priznaní to má osobitné kolonky a nedá sa to voči živnostiam ani nijak odpočítať + nato nieje ani živnosť. Ďalšia vec je, že predsa investovaním si človek sporí na dôchodok, je popri tom zamestnaný alebo podniká a funguje to takto snáď na celom svete. Dosť ma prekvapili názory, že u nás sa ako sporenie na dôchodok považujú len fondy a cez kadejakú správu a že keď si sám kúpim akcie tak je to zárobková činnosť a nie investovanie. Ale zákon to nijak špeciálne nedefinuje. Snáď to jasne zadefinujú v tej reforme. Tak či tak to asi budem meniť. Buď na sro, Cyprus alebo iný exit a investície na viac ako rok by ostali na tomto účte. Uvidím ale, aké zmeny prinesú. Ja sa podľa toho zachovám trhovo.

Čo sa týka mojich daňových priznaní, ešte pred rokom som mal obavu, či som náhodou niečo nezapočítal zle, ale ako sa to tu riešilo + tá debata zlatá minca o daniach, + konzultácie s kamarátkou čo robí v účtovnej firme, tak som si istý, že mi všetko v daňových priznaniach sedí na cent presne (teda, že mám všetko správne zúčtované), kľudne ma môžu zavolať na kontrolu. Ešte sa ale o pár dní popýtam k dividendám, tam mám nejasnosti, tie som v minulosti nemusel riešiť, keďže som žiadne nemal.

edit: Ja som mal v minulosti problém, ako a kde všade to zapísať do daňového priznania, tu dávam link na free soft, kde len napíšete príjmy a všetko ostatné urobí automaticky. Viem, je toho viac, ale tento je free pre jednu osobu na jedno PC. Treba ale zadať nejaký mail.
https://www.kros.sk/taxa/vyskusajte-zadarmo#/contact
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Takto, neni problem si legalne sporit na dochodok. Na to je v zakone o CP myslene jedna sa o spravovanie vlastneho majetku. Ktore moze vykonavat kazda fyzicka aj pravnicka osoba. Problem je trading, cize opakovanie nakupovanie/predavanie financnych nastrojov za ucelom dosahovania zisku.

Je to minimalne "na hrane" toho co zakon definuje ako podnikanie. Pokial by bola definicia splnena, tym padom sa dana cinnost mozne vykonavat len s prislusnym predmetom podnikania. A kedze neexistuje zivnost na trading, mozu tuto cinnost vykonavat len firmy s prislusnym predmetom podnikania podla zakona o CP (OCP..).

Na 2. stranu som sa nestretol v praxi s tym, ze by to NBS ako regulator ani iny urad riesil.

Pre predstavu zakladny pravny ramec:
Obchodný zákonník teda zákon č. 513/1991 definuje podnikanie ako: „sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku alebo na účel dosiahnutia merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu, ak ide o hospodársku činnosť registrovaného sociálneho podniku podľa osobitného predpisu.“.

Zákone č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní definuje živnosť nasledovne "Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku alebo za účelom dosiahnutia merateľného pozitívneho sociálneho vplyvu, ak ide o hospodársku činnosť registrovaného sociálneho podniku podľa osobitného predpisu,1a) a za podmienok ustanovených týmto zákonom."

Základnými charakteristickými znakmi živnosti sú:

sústavná činnosť, t. j. musí ísť o činnosť vykonávanú trvale, opakovane, resp. v pravidelných intervaloch a nie o jednorazovú, náhodnú činnosť bez úmyslu túto činnosť opakovať,
samostatná činnosť, t. j. ide o priame riadenie a organizáciu práce vlastnej činnosti, nevykonávané inou osobou,
činnosť vykonávaná vo vlastnom mene, t. j. pod vlastným obchodným menom. Táto činnosť môže byť vykonávaná aj podnikateľom poverenou osobou, v tomto prípade však nepôjde o podnikateľskú činnosť, pretože vo vzťahu k tretím osobám poverená osoba nevystupuje vo svojom mene,
činnosť vykonávaná na vlastnú zodpovednosť, t. j. majetkovú zodpovednosť za riziká živnostenského podnikania nesie podnikateľ,
činnosť vykonávaná s cieľom dosiahnuť zisk, pričom nie je rozhodujúce reálne dosiahnutie zisku (teda môže ísť aj o podnikanie so stratou), ale úmysel a snaha docielenia zisku,
činnosť vykonávaná v súlade s podmienkami ustanovenými v živnostenskom zákone, t. j. ak by išlo o činnosť vykonávanú v rozpore s podmienkami upravenými zákonom, išlo by o činnosť, ktorá nie je živnosťou.

Z toho vyplýva že, ak činnosť ktorú plánujete uskutočňovať, spĺňa všetky uvedené znaky, ide o živnosť.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Glogol »

:shock:
" Penalizovať sa rozhodol .... nielen mzdové príjmy, ale aj podnikateľské príjmy a pasívne kapitálové príjmy."
https://www.trend.sk/financie/penazenky ... yssie-dane
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa amalfi »

To by ma zaujimalo co by sa stalo kebyze niekto ako ja co poslednych 15 rokov riadne platil dane z pozicie zamestnanca a siel na urad prace a mozno prave v tomto obdobi by sa niekomu nepacilo zeby som urobil velky vyber pretoze by som predal väcsi podiel akcii.Ci by to nebolo povazovane za podnikanie .Vyradili by ma z uradu prace.Musel by som vratit podporu? Predsalen ak by sa nieco objavilo v danovom priznani mohlo by to byt pre niekoho z d u nepochopitelne.Mozno aj z dovodu zavisti.Sice sa dividendam vyhybam ale ani rocny test tu nemusi dlho byt.Aj ked z mojho pohladu je moja vec ako si nalozim so svojim majetkom.Tak ako nezamestnani prenajimaju byty povedzme.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

andre,

Z obchodovania na burze je možné vykázať stratu a je ju možné započítať voči ostatným príjmom (ak je splnená podmienka podľa § 19 ods. 2 písm. f) bodu 1. č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov). Úhrnná strata z derivátov nie je daňovým nákladom.

Preco si myslis , ze strata z derivatov nie je naklad ? Zakon 595 par.19 bod 2 odsek o.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Neviem na co presne sa pytas, tak 2 pohlady co ma napadli:

- to preco to takto napisali do zakona netusim. Umysel je ale jasny, zvysit vyber dani..

- ked myslis nase clanky, tak az na tie vynimky co uvadzas tu stratu nie je mozne uplatnit. Cize klasicky trader s CFD, futures, opciami, forexom.. si to uplatnit nevie. Realne tych vynimiek su tam desiatky. To sa neda zahrnut do obsahu rozumne dlheho clanku. A ked niekto tie vynimky splna, predpokladam, ze ten zakon pozna :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja narazam na Vas clanok, konkretne ta citacia je zo zdanovania s.r.o.. Podla mna sro si moze uplatnit stratu z derivatov a zapocitat so ziskom s napr. akcii.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Otázka č.1 – Úhrn výdavkov na deriváty v zdaňovacom období
Spoločnosť v roku 2017 vykázala z derivátových operácií stratu. V úhrne za rok 2017 zaúčtovala náklady na deriváty vo výške 10 000 € a výnosy z derivátov vo výške 8 400 €. V akej výške sú náklady na deriváty uznaným daňovým výdavkom?

Odpoveď
Pretože podľa § 19 ods.2 písm. o) zákona o dani z príjmov možno zahrnúť do daňových výdavkov náklady na deriváty v úhrne za zdaňovacie obdobie len do výšky úhrnu príjmov z derivátových operácii v tomto istom zdaňovacom období, spoločnosť zahrnie do daňových výdavkov náklady na deriváty len vo výške 8 400 €. Suma 1 600 € bude pri zistení základu dane za rok 2017 pripočítateľnou položkou k výsledku hospodáreniu na riadku 130 daňového priznania.

https://podpora.financnasprava.sk/76930 ... iv%C3%A1ty

Na riadku 130 v DP sa uvadzaju "Výdavky (náklady), ktoré nie sú daňovými výdavkami".

Potom sa este vieme bavit o tom, ci ta firma splna niektoru z vynimiek..
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

o) úhrn výdavkov (nákladov) na deriváty1) do výšky príjmov (výnosov) z derivátov v úhrne za zdaňovacie obdobie, okrem

1. daňovníkov, ktorí vykonávajú činnosť podľa osobitného predpisu,88) Exportno-importnej banky Slovenskej republiky, poisťovní, pobočiek zahraničných poisťovní, zaisťovní a pobočiek zahraničných zaisťovní, ktorým sa výdavok (náklad) na deriváty uzná do výšky účtovanej ako náklad,

Ano presne mi ide o to , ze pokial firma vykonava cinnost podla osobiteho predpisu , teda zakona 566 plati pre nu vynimka a moze si tu stratu z derivatov zapocitavat celu. Teda ta odpoved co si posielal z FS plati pre obycajnu spolocnost mimo zakona 566. Aspon tak to chapem ja.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dúfam, že sa páni bavíte o obyčajnej eseročke zriadenej na trading.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ano o s.r.o. s predmetom podnikania podla zakona 566.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Mne je jasne, ze tym mysleli len OCP. Ale je to vec vykladu. Myslim, ze v niektorom z nadvazujucich zakonov je vyslovene uvedene len OCP, ale takto z hlavy si neviem spomenut kde presne.

Na 2. stranu mas dobre sance si to pri kontrole obhajit. Zo skusenosti, kontrolory tie zakony moc dobre nepoznaju. Predsa len su to statni zamestnanci s tabulkovymi platmi..
dph
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 18 06, 2021 7:29 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa dph »

glengoolie napísal: St 31 03, 2021 12:49 pm airwolker: sorry, tl;dr ale takto: ak predas cenny papier skor nez za rok od kedy ho kupis, tak zo zisku(ak mas), platis dan. cize nemozes kumulovat predaj a kupu a nakonci roka riesit vsetko ako celok ale musis to riesit na baze jednotliveho obchodu. inak povedane vzdy ked predas cenny papier a vznikne ti zisk(odpocias si kupnu cenu + naklady) tak z tohto zisku si odloz 20% na dane. zvysok mozes preinvestovat. ak na konci roka, dokopy, budes mat viac nez 500€ ziskov zo vsetkych obchodov, tak dane platis. ak nie tak neplatis. toto som rieisl s financnou spravou takze takto to je.

ps: cize ked zarobis 100 000€ do novembra, ale v decemberi, na konci roka, si v strate 10 000€, tak to neznamena ze neplatis dane lebo nemas zisk. preto, ako pisem, musis to riesit na baze jednotlivych obchodov.
Zdravim mozte toto niekto potvrdit , lebo mne to pride ako nepravda. Akykolvek clanok citam chapem , ze sa v ramci akcii a etf bez dodrzania casoveho zamku zdanuje celkovy prijem zavretych pozicii - minus celkove naklady pri otvoreni plus poplatky za transakcie.

Moj pripad:
Ak mam prijem 1m a naklady 900k pri swing a daytradoch zisk mam 100k a ten danim dan+zdravotne , cize skoro 40k

ak by platilo to co pise pan vyssie , tak mne v brokri za tento rok svieti +100k ,ale daniarom by som musel dal celych 100k zisku a este aj par desiatok tisic svojich penazi.
Ved je hadam nejake zdanovacie obdobie 1roka

Ja sa tomu venujem od janurara tohto roku a samozrejme sa spojim ku koncu roka s nejakym danovakom , ale ostal som trochu vystraseny , lebo v tejto krajne je naozaj vsetko mozne.


Este jedna otazka ako FO
Jedina moznost ako si znizit zdanovanu sumu je zatvorit akcie ktore su v minuse, a hned si ich otvorit nanovo ak ich mam na longterm 1r+ ? a zo zavretych strat si odratat zdanovy zaklad.

Predpokladam ze toto iste plati napriklad aj pri calloptions , len ich nemozno krizit s alciami a musia sa zdanovat samostatne pretoze su iny fin.nastroj a nefunguje tam casovy zamok 1r+
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cize ked zarobis 100 000€ do novembra, ale v decemberi, na konci roka, si v strate 10 000€, tak to neznamena ze neplatis dane lebo nemas zisk. preto, ako pisem, musis to riesit na baze jednotlivych obchodov.
myslim ze to tak nie je. Ak mas za cely rok nakoniec stratu, tak by bolo nelogicke aby si z toho platil dan. Preto je to dan za ten cely konkretny rok. Alebo?
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaja »

Jasně, je to blábol.
EDIT: A k té tvojí otázce na konci - přesně tak.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"