Dane a burza

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rado »

Do daňového priznania uvádzaš príjmy a výdaje z predaja cenných papierov. Nie je tam uvedené, že uvádzaš príjmy a výdaje z predaja cenných papierov, ktorých rozdiel skončil v zisku. Uvádzaš kumulatívne príjmy z jednotlivých obchodov a ich výdaje. To, či to je pri jednotlivých obchodoch zisk alebo strata nie je podstatné. Podstatný je čiastkový základ, ktorý vznikne s uvedených príjmov a výdavkov.

Predať pozície, ktoré sú v strate a znova ich otvoriť môžeš. U nás to nič nezakazuje.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaja »

Do té tvojí definice bych přidal slovo "ukončených" nebo "uzavřených", aby někoho nenapadlo tam dát otevřené pozice (třeba short, což je příjem).
A pak taky kromě obchodů splňujících časový test.

Takže psáno účetništinou: U všech ukončených obchodů v daném zdanitelném období, nesplňujících časový test, uvádíš kumulativně přímo související příjmy a přímo související výdaje bez ohledu na to, zda nastaly v daném zdanitelném období.

Nevím jak u vás, ale u nás máme dokonce kolonku pro příjmy a kolonku pro výdaje, takže tam občas jsou miliardové částky i když zisk takových hodnot daleka nedosahuje.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Lex »

Rado napísal: So 19 06, 2021 12:10 am Do daňového priznania uvádzaš príjmy a výdaje z predaja cenných papierov. Nie je tam uvedené, že uvádzaš príjmy a výdaje z predaja cenných papierov, ktorých rozdiel skončil v zisku. Uvádzaš kumulatívne príjmy z jednotlivých obchodov a ich výdaje. To, či to je pri jednotlivých obchodoch zisk alebo strata nie je podstatné. Podstatný je čiastkový základ, ktorý vznikne s uvedených príjmov a výdavkov.

Predať pozície, ktoré sú v strate a znova ich otvoriť môžeš. U nás to nič nezakazuje.
Takže ak som aktuálne na pozícii, ktorú viem, že chcem držať aj ďalej, v strate, tak ju môžem zatvoriť, zapísať stratu a hneď otvoriť znovu a tým si vytvorím do DP priznania stratu (ktorá mi do budúcna vykryje iné zisky z predaja tých istých aktív) a znížim základ dane?
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Lex napísal: Po 21 06, 2021 9:17 am Takže ak som aktuálne na pozícii, ktorú viem, že chcem držať aj ďalej, v strate, tak ju môžem zatvoriť, zapísať stratu a hneď otvoriť znovu a tým si vytvorím do DP priznania stratu (ktorá mi do budúcna vykryje iné zisky z predaja tých istých aktív) a znížim základ dane?

AKO FO ci podnikatel? Môžeš to tak spraviť a znížiš si daň nakonci roka o stratové obchody. Ako FO stratu neprenášaš do ďalších rokov, aspoň tak mi to vysvetlovala naša ekonómka pred pár rokmi.

Jediný dôvod prečo držať stratový obchod by bol, ak je to akcia, ktorá spĺňa podmienky na oslobodenie od dane pri držaní dlhšie ako 1 rok.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rado »

Lex napísal: Po 21 06, 2021 9:17 am Takže ak som aktuálne na pozícii, ktorú viem, že chcem držať aj ďalej, v strate, tak ju môžem zatvoriť, zapísať stratu a hneď otvoriť znovu a tým si vytvorím do DP priznania stratu (ktorá mi do budúcna vykryje iné zisky z predaja tých istých aktív) a znížim základ dane?
Stratu z tohto obchodu si započítaš v tom roku v ktorom si ju vytvoril. Neprenášaš do ďalšieho roka. Ani by to nemalo pre teba zmysel. Ide o zníženie základu dane v aktuálnom roku. (v Amerike by si takú možnosť nemal) Na Slovensku to je dovolené uzavrieť obchod v strate a otvoriť ho hneď znova.
DanteUnchained napísal: Po 21 06, 2021 9:25 am Jediný dôvod prečo držať stratový obchod by bol, ak je to akcia, ktorá spĺňa podmienky na oslobodenie od dane pri držaní dlhšie ako 1 rok.
Ak je obchod v strate a môže pomôcť s daňovým základom, tak ho treba zavrieť. Neoplatí sa čakať, či sa vráti do zisku a uplatniť si na neho daňový test. Možno sa do zisku nevráti a vyššia daň bude znamenať ešte väčšiu stratu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Rado napísal: Po 21 06, 2021 9:40 am Ak je obchod v strate a môže pomôcť s daňovým základom, tak ho treba zavrieť. Neoplatí sa čakať, či sa vráti do zisku a uplatniť si na neho daňový test. Možno sa do zisku nevráti a vyššia daň bude znamenať ešte väčšiu stratu.
To už je na posudení samotného človeka, niekedy sa to oplatiť môže príp. v závislosti na brokerovi, môžes zavrieť časť pozície čím znížiš základ dane a zároveň z druhej časti je šanca že nebudeš daniť nič ak splníš časový test.

Je to rôzne, ide aj o to o akej sume sa bavíme, ak ma locknuty profit 540, a floating loss 120 (a bol by december), a nemusel by to tak vobec uvadzat v danovom/danit keby uzavrie pod 500.. uzavrel by som časť straty a druhu nechal prejsť.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Lex »

Rado napísal: Po 21 06, 2021 9:40 am Stratu z tohto obchodu si započítaš v tom roku v ktorom si ju vytvoril. Neprenášaš do ďalšieho roka. Ani by to nemalo pre teba zmysel. Ide o zníženie základu dane v aktuálnom roku. (v Amerike by si takú možnosť nemal) Na Slovensku to je dovolené uzavrieť obchod v strate a otvoriť ho hneď znova.



Ak je obchod v strate a môže pomôcť s daňovým základom, tak ho treba zavrieť. Neoplatí sa čakať, či sa vráti do zisku a uplatniť si na neho daňový test. Možno sa do zisku nevráti a vyššia daň bude znamenať ešte väčšiu stratu.
Ale ked tak nad tym rozmyslam, ak ho otvorim hned znova a cena pojde hore tak vygenerujem o to vacsi zisk, takze si az tak nepomozem...teda napr drzim za nakupnu cenu 100, padne to na 90, uzavriem, zapisem -10 a kupim hned za 90. Ak pojde hore na 110, moj zisk bude 20, zaroven odpisem -10, teda zaklad dane bude 10. Co je rovnake ako by som drzal za obstaravaciu cenu 100 a isla na 110. Ci som nieco zmeskal?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ano ale v roku ked si zatvoril stratu , mas nizsiu dan , teda ostavaju ti prostriedky ktore moze dalej zhodnocovat. Ak po znovu otvoreni po 1.1. noveho roku sa dostavas do zisku mas win win situaciu aj si pouzil stratu v starom roku a znizil dan aj v novom roku mas zisk z akcie
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rado »

Odpis realizovanej straty 10 nie je z tohto papiera, ale zo zisku, ktorý si vygeneroval tento rok. Nerozumiem prečo sa držíte stále konkrétnej akcie. V DP uvádzaš všetky predaje a všetky výdaje za rok! Tých -10 si odpočítaš v danom roku. Nákup za 90 a následný predaj za 110 môže nastať po roku a už nebudeš platiť nič. Strata 10 ti pomôže platiť na dani a odvodoch menej.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Lex »

Rado napísal: Po 21 06, 2021 10:35 am Odpis realizovanej straty 10 nie je z tohto papiera, ale zo zisku, ktorý si vygeneroval tento rok. Nerozumiem prečo sa držíte stále konkrétnej akcie. V DP uvádzaš všetky predaje a všetky výdaje za rok! Tých -10 si odpočítaš v danom roku. Nákup za 90 a následný predaj za 110 môže nastať po roku a už nebudeš platiť nič. Strata 10 ti pomôže platiť na dani a odvodoch menej.
Rozumiem, čiže skrátka vrabec v hrsti...Ďakujem za objasnenie súvislostí.

Ešte otázka, ak mám obchody v USD, podľa akého kurzu ich prepočítavam na EUR?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rado »

kurz NBS platný v deň realizácie príkazu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Paly »

Lex napísal: Po 21 06, 2021 11:24 am Rozumiem, čiže skrátka vrabec v hrsti...Ďakujem za objasnenie súvislostí.
Toto som riešil v decembri, podľa toho či som si vedel pomôcť a znížiť základ dane. Teraz sa ti ten obchod môže ešte vydariť.
Lex napísal: Po 21 06, 2021 11:24 am Ešte otázka, ak mám obchody v USD, podľa akého kurzu ich prepočítavam na EUR?
V ročnom výpise (LYNX) mám pekne zhrnutý celý rok v USD a pod tým je uvedená hodnota v EUR. S týmto číslom som pracoval v DP. Neviem si predstaviť ako si trejderi prerátavajú všetky obchody dennodenne k aktuálnemu kurzu.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Paly napísal: Po 21 06, 2021 12:55 pm Toto som riešil v decembri, podľa toho či som si vedel pomôcť a znížiť základ dane. Teraz sa ti ten obchod môže ešte vydariť.

V ročnom výpise (LYNX) mám pekne zhrnutý celý rok v USD a pod tým je uvedená hodnota v EUR. S týmto číslom som pracoval v DP. Neviem si predstaviť ako si trejderi prerátavajú všetky obchody dennodenne k aktuálnemu kurzu.
tak keby ti to robi rozdiel par 10-100,000 ci to prebehnes kurzom k 31.12 alebo kazdy den zvlast.. to si radsej nechas spravit skript ktory ti automaticky dohodi kurz NBS k danemu dnu :D
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaja »

U nás vyhlásí ČNB na konci každého roku jednotné kurzy za celý rok a FO přepočítávají vše podle tohoto jednotného kurzu.

Co se týče ztrátových obchodů ke konci roku, vždy se vyplatí před koncem roku kouknout, jaká je bilance zavřených obchodů a pomocí uzavření a znovuotevření těch otevřených to optimalizovat. Někdy se naopak vyplatí uzavřít ziskový obchod a tím kompenzovat celkovou ztrátu v daném roce.
avokado333
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 20 04, 2021 9:56 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa avokado333 »

Ahojte, aj sa pripojím s otázkou, na ktorú som nenašiel zatiaľ odpoveď. V situácií ak v rámci cenného papiera prebehne "reverse split", nastane jeho automatický predaj a kúpa. Takáto akcia po rozdelení má iné ISIN číslo, takže z legálneho hľadiska by sa mohlo jednať o iný "produkt". Samozrejme, to je výhodné najmä v prípade ak je akcia v strate (čo väčšinou v takýchto prípadoch aj býva) a dá sa tak využiť k zníženiu základu dane, napriek tomu, že akciu stále držíte a vedome ste ju ani nepredali. Na druhej strane, ak by sme sa na to pozerali takto, tak by sme museli počítať aj so vznikom novej podmienky ročného časového testu od nákupu akcie po "reverse split-e". Tým pádom by sa táto situácia rovnala vedomému predaju stratových akcií na konci zdaňovacieho obdobia na zníženie základu dane a jej následnej kúpy.

Inak myslím, že to je výhodné najmä v prípadoch ak je akcia vo výraznej strate (t.j. výrazne zníži základ dane), ale napriek tomu očakávate jej zhodnotenie v časovom horizonte vyše roka. Tým pádom ak vydržíte časový test 1 rok, môžete ju znova predať už ako oslobodenú od dane.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

O tom teda neviem, že by išlo o predaj - kúpu -zmenu ISIN. Ja čo som zažil reverse splity, tak si pametám, že sa mi zmenil len počet akcií a cena.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rado »

Ako by si o tom účtoval v účtovníctve?...mal by si rovnakú celkovú cenu obstarania len by si ju rozpočítal na väčší počet kusov. Zisk ani strata by ti nevznikla.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
avokado333
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 20 04, 2021 9:56 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa avokado333 »

ja vychádzam iba z reportu od brokera, kde sú jasne uvedené rozdielne ISIN kódy (overil som si viacero akcií po RS a všade sa zmenili ISIN kódy). Účtovanie som neriešil nakoľko som FO, ale toto je skôr o časovom teste, teda určení doby držania akcie a jej potenciálneho využitia na daňovú optimalizáciu. Ale v konečnom dôsledku, zdravý sedliacky rozum napovie, že sa stále jedná o tú istú akciu a to, že tam prebehol RS, nebolo z iniciatívy daňovníka.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rado »

avokado333 napísal: Pi 25 06, 2021 9:27 am ja vychádzam iba z reportu od brokera, kde sú jasne uvedené rozdielne ISIN kódy (overil som si viacero akcií po RS a všade sa zmenili ISIN kódy). Účtovanie som neriešil nakoľko som FO, ale toto je skôr o časovom teste, teda určení doby držania akcie a jej potenciálneho využitia na daňovú optimalizáciu. Ale v konečnom dôsledku, zdravý sedliacky rozum napovie, že sa stále jedná o tú istú akciu a to, že tam prebehol RS, nebolo z iniciatívy daňovníka.
Chcel by som vedieť aký príjem by si uviedol do DP z RS a ako by si ho vedel dokladovať?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaja »

Nedošlo k finanční transakci, takže to není výdaj ani příjem. Takže ignorovat.
Carfo
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Pi 27 06, 2014 12:22 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Carfo »

Prosim vas, keď hovorite o tom že ak držim niečo cez 1 rok tak neplatim daň tak sa to tyka len ETF alebo aj akcii (podielu podnikov) na americkej burze ala GOOG,AMZN,MSFT atď. Nejak mi to nieje jasne z vyjadreni na internete. Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Týka sa to aj akcií. Týka sa to všetkých CENNÝCH PAPIEROV obchodovaných na regulovanej burze.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Carfo
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Pi 27 06, 2014 12:22 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Carfo »

Ďakujem veľmi pekne JUGGLER (:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Len pozor na takých brokerov ako sú XTB, Saxo, eToro...Aj u nich sa dajú kúpiť akcie vo forme cenných papierov, ale najčastejšia forma obchodovania je vo forme CFD. CFD a forex nie sú cenné papiere a ide o mimoburzový trh.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
avokado333
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 20 04, 2021 9:56 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa avokado333 »

jaja napísal: Pi 25 06, 2021 4:04 pm Nedošlo k finanční transakci, takže to není výdaj ani příjem. Takže ignorovat.
áno celkový výnos/strata je nula. Ja som chcel hlavne poukázať na to, že takéto situácie zákon neošetruje.

Rado: Ak by som ignoroval fakt, že celková realizácia je nula, zdokladovať by sa to dalo výpisom od brokera, kde sú záznamy predaja aj kúpy uvedené ako dve rozdielne transakcie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rado »

Zákon takúto situáciu ošetruje a to tak, že ju nespomína. Zákon hovorí o príjmoch a výdavkoch a konkrétne v bode o oslobodení spomína aj predaj.
Na začiatok by bolo dobré definovať, čo znamená predaj. Zo školy si pamätám, že je to prenos ekonomických statkov (tovarov, služieb...) na niekoho iného, na iný subjekt za ktorý spravidla získavaš nejaký benefit. (iný statok)
Ak vieš dokladovať predaj CP a následný príjem z tohto predaja a bude do jedného roka od nadobudnutia, tak ho uveď do DP.
V prípade, že nevieš dokladovať príjem z predaja CP, tak ho neuvedieš do DP lebo máš zatiaľ iba výdaj na jeho obstaranie. Z pohľadu zákona je irelevantné, že sa zmenil ISIN papiera, ktorý držíš. On definuje povinnosť na základe príjmov.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Lex »

Nemoze zmena isinu restartovat casovy test? Teda ze aa bude ratat az od splitu, pre novy isin nanovo.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Ak ma novy CP iny ISIN ocividne to nie je ten isty CP ako bol povodny. Tam sa neni o com bavit. Cize by som to uctoval ako prevod/predaj a u noveho pocital casovy test od jeho nadobudnutia.

Na 2. stranu s tym, ze by sa pri splite/reverznom splite zmenil ISIN som sa este nestretol. Stava sa to pri M&A (fuziach a akviziciach), a uctuje sa to ako som uviedol vyssie.

Rado: Pozor zdanuje sa aj prevod CP, nie len predaj. A pre info casovy test sa da uplatnit len pri predaji.
avokado333 napísal: Pi 25 06, 2021 9:27 am ja vychádzam iba z reportu od brokera, kde sú jasne uvedené rozdielne ISIN kódy (overil som si viacero akcií po RS a všade sa zmenili ISIN kódy).
Vies uviest konkretne ISIN-y? Zmenil sa ja CFI a FISN? A pre info aj nazov brokera, ci nejde o nejaky derivat, certifikat..
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

Nedalo mi to, tak som to pohladal. Takze ocividne sa ISIN pri reverznom splite zmenit moze.
Reverse splits: A new ISIN is required when old certificates are exchanged for new ones.
Coupon stripping into principal and interest strips: The strips should have the same prefix as the underlying instruments. If the stripping is performed by a trust or special purpose vehicle, then the ISIN should bear the prefix of the country in which the stripper is domiciled.
zdroj: https://www.isin.org/education/
Technically a stock Split can be processed in 3 ways:

1. No ISIN Change – base security not debited and difference credited. So for example, in a 2 for 1 stock split, each investor keeps their 1 base share and gets 1 additional base share → this way of processing a stock split is very similar to a stock dividend.
2. No ISIN Change – base security debited and full new quantity according to the event ratio is credited, So for example, in a 2 for 1 stock split, each investor loses their 1 base share and receives 2 new base shares (of the same ISIN).
3. ISIN Change – base security debited and full new quantity according to the event ratio is credited. So for example, in a 2 for 1 stock split, each investor loses their 1 base share on the old ISIN and receives 2 new shares (of the new ISIN).
Cize defakto su vydane nove CP nahradou za stare. Co je teda z danoveho hladiska problem. Treba pri tej zmene zdanit dosiahnuty zisk a zrejme nie je mozne vyuzit ani casovy test, lebo nedoslo k predaju (to treba odkonzultovat s danovym poradcom). A novy casovy test sa bude pocitat od datumu nadobnudnutia noveho CP.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa jaja »

S tím nesouhlasím, na časový test ani na daně by to dle mne nemělo mít vliv. Jak jsem psal výše - obchod běží, dokud nedojde k finanční transakci.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Yep. Podľa mňa si stačí mať nejaký dôkaz že došlo k technicko-byrokratickým zmenám. Aj broker to určite nejak vo výpise dokumentuje. Veď investor nerobí nič pri reverse splite, len drží pozíciu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Rado »

Pri prevode CP, by ten mal zmeniť majiteľa. Ja by som tento prípad argumentačne s DÚ na súde ustál. Stále vlastním podiel tej istej spoločnosti, neurobil som žiadnu aktivitu na to, aby som získal príjem a ani som žiadny nezískal. Výdavok ostal rovnaký, ale zmenil sa počet akcií, ktoré vlastním.
Myslím, že ak by som v prípade straty z tejto operácie, túto uplatnil v DP, tak mi ju daňový úrad vyhodí a bude namietať rovnako ako ja vyššie.
(našťastie nemám žiadne akcie :D )
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa andre »

To, ze s tym nesuhlasite je fajn, ani mne sa to nepaci. Ale obavam sa, ze zdanovanie v zakone je postavene na konkretny CP. Nie tak, ze sa jedna o podiel v tej istej firme, ETF..
avokado333
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 20 04, 2021 9:56 am

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa avokado333 »

Ďakujem za odpovede. Tiež si myslím, že kedze to zákon nerieši je tam priestor na nedorozumenia, prípadne už spomenuté špekulácie s uplatňovaním straty :-) Je možné, že ak sa nebude jednať o významnú sumu, tak sa daňovému úradu neoplatí začať vymáhať neodvedenú sumu z dôvodu, že nevedia správne zadefinovat takúto situáciu.

Edit: ešte posielam pre zaujímavosť ako to vyzerá v reporte Degiro. Sú tam hneď dva RS. Broker čiastočne mení aj názov akcie.
IMG_20210703_170727.jpg
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa Hawk »

SomPanko napísal: Ne 28 03, 2021 9:51 pm Inak vypln si dodatocne danove priznanie, nie opravne. Opravne sa podava, ak upravujes povodne este pocas lehoty na podanie danoveho priznania, no vyuctovanie zo ZP dostanes az neskor a vtedy by si uz mal podat dodatocne.

A rozdiel medzi dodatocnym a normalnym je tusim len v tom, ze tam mas naviac nejake udaje len o tom, ze je dodatocne a, ze kedy si zistil nove okolnosti, kvoli ktorym ho podavas, no zvysok vyplnas uplne rovnako ako pri beznom, akurat si tam potom zmenis to poistenie a vsetky nasledujuce vypocty. Minuly rok som podaval dodatocne DP po prvy krat a tiez som bol z toho trosklu vystraseny, no nakoniec som viacmenej len prekopiroval povodne a spravil par malych uprav :)

Odporucam pouzivat elektronicke formulare na stranke danovej spravy, ak si predtym nerobil to danove priznanie tam.

Zoznam vsetkych formularov: https://www.financnasprava.sk/sk/elektr ... formularov

FO typ B za 2020: https://pfseform.financnasprava.sk/Form ... m.495.html
ahojte,

opat sa vraciam ku DP podanemu tohto roku za 2020. Dostal som rocne vyuctovanie zo zdravotnej poistovne na tych 14% zdravotnych odvodov.
povodne som bol v domienke ze sa mi tych 14% podari ziskat spat. :-)

priklad: rocny profit na akciach 10.000
pri podani DP dan na uhradu 25% => 2.500 uhrada Dan. uradu v marci
o 3 mesiace obdrzane rocne zuctovanie na 14% => 1.400 vyzva na uhradu , uhradene v juli 1.400

nasledne:
vytvorenie dodatocneho DP v Juli so upravou profitu vzhladom k potrebe zauctovat vydaj za zdrav poistenie
cize po zauctovani 10.000 profit klesene o vydaj 1.400 => 8600
po prepocte bude 25% z profitu 8.600 => 2.150

a nasledne si viem ziadat od danoveho uradu rozdiel medzi zaplatenou danou 2.500 v marci voci dodatocnemu DP v juli 2.150
2500 - 2150 = 350 by mi mali danovaci vratit

teda z tych 1.400 dostanem spat iba 350 (a teda to odvodove zatazenie na profit je niekde na urovni 35,5%)

uvazoval som spravne ?

viete prosim este pomoct co mam presne vyplnit pri dodatocnom DP ? v oddieli X - rozdieli z dodatocneho DP v riadku 137 uvazdam novy udaj z jula z riadku 116 ? ty padam mi nedava logiku riadok 138 (rozdiel medzi 116 a 137)

dakujem za pomoc
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Mas to spravne aj nespravne, Ak sa nemylim a neprislo k zmene dan z ostatnych prijmov pre fyzicku osobu do 37k € je 21% + 14% odvody; zo sumy nad 37k 25% daň + 14% odvody. Takže všetko do 37k zdaníš nižšou sadzbou, všetko nad vyššou.

Inak je tvoja matematika spravna.
10 000 zaklad dane - 2100 daň, 1400 zdravotka, po odpocitani zdravotky - Dodatocne (opravne) danove zaklad dane 8400 -> 1806 nová daň - vrátenie 294€.

Na malej ciastke to tak nebadat, keby si mal zaklad dane 200k (teraz nebudem upravovať daň, vezmeme to plošne 25%)
200 000 - zisk
50 000 - daň
28 000 - vypalne zdravotke

dodatočné DP:
200 000- 28 000 = 172 000
43 000 - daň
Rozdiel v dani 7 000 €.

S kolonkou ti poradit neviem.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 151 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, ja som bol v tom, ze dan pre FO je 19%, nie ?

https://podpora.financnasprava.sk/27518 ... a-rok-2020

- 19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne sumu 37 163,36 eura (čo predstavuje 176,8 - násobok sumy platného životného minima vrátane)
Odoslané z počítača
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa SomPanko »

Hawk napísal: Pi 27 08, 2021 1:47 pm ahojte,

opat sa vraciam ku DP podanemu tohto roku za 2020. Dostal som rocne vyuctovanie zo zdravotnej poistovne na tych 14% zdravotnych odvodov.
povodne som bol v domienke ze sa mi tych 14% podari ziskat spat. :-)

priklad: rocny profit na akciach 10.000
pri podani DP dan na uhradu 25% => 2.500 uhrada Dan. uradu v marci
o 3 mesiace obdrzane rocne zuctovanie na 14% => 1.400 vyzva na uhradu , uhradene v juli 1.400

nasledne:
vytvorenie dodatocneho DP v Juli so upravou profitu vzhladom k potrebe zauctovat vydaj za zdrav poistenie
cize po zauctovani 10.000 profit klesene o vydaj 1.400 => 8600
po prepocte bude 25% z profitu 8.600 => 2.150

a nasledne si viem ziadat od danoveho uradu rozdiel medzi zaplatenou danou 2.500 v marci voci dodatocnemu DP v juli 2.150
2500 - 2150 = 350 by mi mali danovaci vratit

teda z tych 1.400 dostanem spat iba 350 (a teda to odvodove zatazenie na profit je niekde na urovni 35,5%)

uvazoval som spravne ?

viete prosim este pomoct co mam presne vyplnit pri dodatocnom DP ? v oddieli X - rozdieli z dodatocneho DP v riadku 137 uvazdam novy udaj z jula z riadku 116 ? ty padam mi nedava logiku riadok 138 (rozdiel medzi 116 a 137)

dakujem za pomoc
Ahoj, zajtra vecer sa na to mrknem, co som pomenil v dodatocnom priznani voci riadnemu a dam ti vediet. Uz som ho podaval par tyzdnov dozadu a musim sa priznat, ze uz si absolutne nepamatam, co a ako tam vlastne bolo :D
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

iceberg8 napísal: Pi 27 08, 2021 8:21 pm Hm, ja som bol v tom, ze dan pre FO je 19%, nie ?

https://podpora.financnasprava.sk/27518 ... a-rok-2020

- 19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne sumu 37 163,36 eura (čo predstavuje 176,8 - násobok sumy platného životného minima vrátane)
jezis hej 19+14 a 25+14, sro ma 21%, som sa pomylil.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 40 times
Been thanked: 51 times

Re: Dane a burza

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Hawk napísal: Pi 27 08, 2021 1:47 pm viete prosim este pomoct co mam presne vyplnit pri dodatocnom DP ? v oddieli X - rozdieli z dodatocneho DP v riadku 137 uvazdam novy udaj z jula z riadku 116 ? ty padam mi nedava logiku riadok 138 (rozdiel medzi 116 a 137)

dakujem za pomoc
riadok 137 = údaj z predchádzajúceho DP
riadok 138 = rozdiel s aktuálnym DP
riadok 139 = údaj z predchádzajúceho DP
riadok 140 = rozdiel s aktuálnym DP (Ak si riešil 2%)

Pri riadkoch 137 a 139 máš poznámku (33) ktorá hovorí že sa jedná o klasické DP podané v riadnom termíne (marec) alebo bezprostredne predchádzajúce dodatočné DP.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"