Dane z BTC

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
roberto950
Dátum registrácie: Pi 04 06, 2021 12:58 pm

Re: Dane z BTC

Príspevok od používateľa roberto950 »

Rado napísal:
So 14 08, 2021 10:57 pm
V tvojom prípade 1000€ je čiastkový základ dane a nie príjem.
Ak máš napr. mzdu, tak daň sa počíta z hrubej mzdy a nie z čistej. Preto ako príjem sa berie hrubá mzda očistená o všetky odpočitateľné položky a dostaneš základ pre výpočet dane.
Pod príjmom sa myslí príjem a nie očistený príjem o výdaje, ktoré si môžeš uplatniť. Príjem, ktorý ideš zdaňovať a uplatňovať si z neho výdaje. Ak máš ako dôchodca možnosť neuvádzať príjem do 2200€, tak môžeš zatvoriť iba toľko pozícií, aby to bola taká suma.
Uvádzaš príjem 3000 a kúpil si za 2000. Čiastkový základ máš 1000, ale nerozumiem aké výdaje si chceš ešte uplatniť, keď sú odpočítané v 2000€ za ktoré si nakupoval. 1000€ by si mal pripočítať k ostatným čiastkovým základom. Z toho vypočítaš daň.
Ďakujem za reakciu. Otázka je, či sa mám zaoberať DP, alebo nie. Podľa zákona, je daňovník povinný podať DP ak jeho zdaniteľný príjem presiahol cca 2200€. Môj príjem je 3000€, čiže podľa mňa mám podať DP. Tam uvediem príjem 3000€, uplatním si výdaje 2000€, čiže základ dane bude 1000€. Z toho odvediem daň. V pôvodnom príspevku som sa pomýlil, daň NEBUDE v tomto prípade 0 ale 190 E.
Pýtal som sa teda len to, či je zdaniteľný príjem 3000€ alebo 1000€... Z tvojej odpovede vyplýva to, čo som si myslel aj ja, že zdaniteľný príjem je 3000€ a teda DP robiť musím.

Dík

Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa osamely chodec »

len pre info , aj za nepodanie danoveho priznania je automaticky vyrubovana pokuta. https://podpora.financnasprava.sk/911380-Pokuty
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)

andre
Gold Member **
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Príspevok od používateľa andre »

Na toto som nahodou narazil, kto ma krypto moze sirit dalej..

Petícia za zrušenie alebo zníženie dane z kryptomien
https://www.peticie.com/peticia_za_zrue ... kryptomien

Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Gold Member **
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

roberto950 napísal:
Št 19 08, 2021 11:23 pm
Ďakujem za reakciu. Otázka je, či sa mám zaoberať DP, alebo nie. Podľa zákona, je daňovník povinný podať DP ak jeho zdaniteľný príjem presiahol cca 2200€. Môj príjem je 3000€, čiže podľa mňa mám podať DP. Tam uvediem príjem 3000€, uplatním si výdaje 2000€, čiže základ dane bude 1000€. Z toho odvediem daň. V pôvodnom príspevku som sa pomýlil, daň NEBUDE v tomto prípade 0 ale 190 E.
Pýtal som sa teda len to, či je zdaniteľný príjem 3000€ alebo 1000€... Z tvojej odpovede vyplýva to, čo som si myslel aj ja, že zdaniteľný príjem je 3000€ a teda DP robiť musím.

Dík
Niečo som vyhrabal v zalozkach ked som cistil browser, neviem ci ti to pomoze.

https://www.companyconsulting.sk/blog-7 ... yptomenami

kryptomat
Dátum registrácie: St 24 11, 2021 4:20 pm

Príspevok od používateľa kryptomat »

Pozdravujem všetkých skúsených daniarov,

riešim tu dilemu, na ktorú nevime nájsť nikde odpoved, dokonca aj jedena účtovníčka to vzdala...

Otázka znie či je počas zdaňovacieho obdobia možné zarátavať do predaja (rovnakej) kryptomeny aj vynaložené náklady, ak sa nákup uskutočnil na inej platforme ako predaj?

Modelový príklad:
V roku 2021 evidujem nasledovné:

1. Na prvej platforme spolu :
Vynaložené náklady/vklad do BTC vo výške 1 500 EUR
Predaj kryptomeny vo výške v hodnote 4 500 EUR
Čistý zisk 3 000 EUR

Dôvod predaja na prvej platforme (Revolut) bol ten, že táto platforma fakticky neumožňovala kupujúcemu s kryptomenou nakladať (odosielať v rámci Blokchain), keďže ide o uzatvorený „ekosystém“ bez prístupu do blokchianu.

2. V tomto zdaňovacom období som následne uvedený čistý zisk (3 000 EUR) spolu s ďalšími (zdanenými 1 300 EUR) prostriedkami (dokopy s dodatočnou investíciou to je 4 000 EUR) previedol priamo na druhu platformu, kde som opätovne nakúpil BTC.

Do konca zdaňovaného obdobia sa neuskutoční žiadny predaj do fiat meny (EUR). Konečný zisk v Eurách nemám na účte, keďže mi investícia ostáva v kryptomene.

Je, prosím, v tomto modelom prípade možné považovať priamy presun prostriedkov (po predaji kryptomeny do EUR) z jednej platformy na druhu a následnú opätovnú kúpu kryptomeny za okamžitý zisk? Alebo týmto presunom nedošlo k zisku z predaja kryptomeny (nezrealizovaný zisk) na prvej platforme ak v zdaňovacom období došlo k opätovnému investovaniu na druhej platforme do tejto kryptomeny a v tejto kryptomene tieto vklady aj ostali?

Ďakujem za akékolvek usmernenie a pomoc!

cryptotrader
Gold Member **
Dátum registrácie: St 03 01, 2018 11:27 am

Príspevok od používateľa cryptotrader »

Bohuzial musis to zdanit. Nikoho teda daniarov nezaujimaju dovody realizacie zisku/straty teda ten dovoz, ze Revolut neumoznuje vyber BTC. Proste realizoval si zisk zamenou za fiat / alebo inu kryptomenu. A nasledne si uskutocnil dalsi obchod, ked si naspat nakupil BTC. A v tvojom pripade ani nevidim rozdiel medzi klasickym obchodovanim na jednej platforme a tvojim presunom medzi dvoma. Drzim BTC, spravim trade voci EUR a nasledne hned nakupim naspat BTC. Jedine, ze ty si (mozno) mozes zahrnut do vydavkov aj poplatky suvisiace s presunom. Ale to nie som si isty, lebo to nie je velmi "priamo suvisiaci naklad patriaci k uskutocneniu obchodu". Ale moj nazor je ten, ze to musis zdanit. Vsak najdi si na financnej sprave usmernenie ku kryptomenam. Nejake vynimky, ktore by ta oslobodzovali od zaplatenia dane tam nie su.

cryptotrader
Gold Member **

cryptotrader napísal:
St 24 11, 2021 8:55 pm
Bohuzial musis to zdanit. Nikoho teda daniarov nezaujimaju dovody realizacie zisku/straty teda ten dovod, ze Revolut neumoznuje vyber BTC je pre nich irelevantny. Proste realizoval si zisk zamenou za fiat / alebo inu kryptomenu. A nasledne si uskutocnil dalsi obchod, ked si naspat nakupil BTC. A v tvojom pripade ani nevidim rozdiel medzi klasickym obchodovanim na jednej platforme a tvojim presunom medzi dvoma. Drzim BTC, spravim trade voci EUR a nasledne hned nakupim naspat BTC. Jedine, ze ty si (mozno) mozes zahrnut do vydavkov aj poplatky suvisiace s presunom. Ale to nie som si isty, lebo to nie je velmi "priamo suvisiaci naklad patriaci k uskutocneniu obchodu". Ale moj nazor je ten, ze to musis zdanit. Vsak najdi si na financnej sprave usmernenie ku kryptomenam. Nejake vynimky, ktore by ta oslobodzovali od zaplatenia dane tam nie su.

pafe
Dátum registrácie: Št 31 12, 2020 12:11 am

Príspevok od používateľa pafe »

ja to robim tak ze za prislusne zdanovacie obdobie spocitam vsetky nakupy zo vsetkych burz, vsetky predaje z burz a rozdiel ktory mi vyjde zdanim

kryptomat

pafe napísal:
Pi 26 11, 2021 8:45 pm
ja to robim tak ze za prislusne zdanovacie obdobie spocitam vsetky nakupy zo vsetkych burz, vsetky predaje z burz a rozdiel ktory mi vyjde zdanim
toto je ten problem, že ak to mám rátať takto, tak potom nemam žiadny zisk. kedže som tie peniaze opatovne preinvestoval a ešte prihodil...

cryptotrader
Gold Member **

No velmi nerozumiem co pises. Ale dane platis az po predaji, nemozes tam zahrnovat nakup bez nasledneho predaja. Cize preco tam chces zahrnat nejake "prihodenia"? Uved priklad tvojho vypoctu.

kryptomat

Ospravedlňujem sa ak som sa zle vyjadril. V tomto roku som na revolute vybral zisk vo výške 3000 eur (po odpočítaním nákladov), ktorý som v rovnakom zdaňovacom obdobi opätovne investoval do btc (ale na inej platforme) spolu s ďalšími 1300 eurami. Vznikol mi takto nejaký zdaniteľný príjem? Na účte na konci roka nebudem mat žiadne eurá alebo zisk z týchto prevodov, keďže to ostane na hodl v BTC.

cryptotrader
Gold Member **

Musis zdanit ten zisk 3000. Vzdy zdannujes dvojicky nakup-predaj - cize REALIZOVANY zisk alebo stratu. Len nakup este nezdanujes, ten zdanis az vtedy, ked to predas a vznikne ti z toho zisk alebo strata. Vola sa to, ze mas zatial NErealizovany zisk alebo stratu z toho reinvestovania a dokupu.

kryptomat

Ďakujem za usmernenie a ochotu pomoc, veľmi si to vážim! Škoda len, že tie vyššie uvedne čísla sú modelové a realita budúceho platenia dani bude ešte horšia…

pafe
Dátum registrácie: Št 31 12, 2020 12:11 am

Príspevok od používateľa pafe »

cryptotrader napísal:
Po 29 11, 2021 11:17 am
Musis zdanit ten zisk 3000. Vzdy zdannujes dvojicky nakup-predaj - cize REALIZOVANY zisk alebo stratu. Len nakup este nezdanujes, ten zdanis az vtedy, ked to predas a vznikne ti z toho zisk alebo strata. Vola sa to, ze mas zatial NErealizovany zisk alebo stratu z toho reinvestovania a dokupu.
Ano, ale co v pripade ak mam desiatky az stovky transakcii za rok. Najst ku kazdemu predaju zodpovedajuci nakup je prakticky nemozne

cryptotrader
Gold Member **

Ano to nikto nerozporuje. Zdanit crypto v realnej praxi obycajneho trejdera sa prakticky neda. A vlastne pri kazdej transakcii musis este urcit v dany cas aj ekvivalent v Eurach, aby si vedel urcit zisk, resp. stratu.

Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"