Uctovanie o tradingu v podvojnom uctovnictve

Zdaňovanie investícií a dividend

Uctovanie o tradingu v podvojnom uctovnictve

Poslaťod ondro » Str 01 17, 2018 10:44 pm

Ahojte,

podla mojich vypoctov je pri rocnom zisku z tradingu nad 1500 EUR danovo vyhodnejsie obchodovat v mene jednoosobovej s.r.o. oproti obchodovaniu ako sukromna osoba. Vychadzam z predpokladu, ze firma uz existuje, realne vykonava podnikatelsku cinnost nesuvisiacu s CP, a teda nie je potrebne jej ucelove zalozenie. Vychadzam z toho, ze pri 1500 EUR je v pripade PO uplatnena 22% dan z prijmu, co je 330 EUR a presne zodpoveda 19% dan z prijmu + 14% odvod do ZP z 1000 EUR u FO nepodnikatela, kde je pri zisku 1500 EUR prvych 500 EUR oslobodenych od dane z prijmu a tym aj od odvodov.

Moje otazky su nasledujuce:
1. Ako evidujem v uctovnictve peniaze, ktore su na ucte u brokera, ak som v CASH? Rovnako ako peniaze na beznom bankovom ucte? Mam povinnost v suvislosti s registraciou subjektu na DU oznamit ako zmenu doplnenie cisla uctu, na ktorom su penazne prostriedky z podnikania? Ak ano, ake cislo uctu uvadzam? Brokerove, kde posielam vklady? V pripade, ze mam na ucte u brokera CASH vo viacerych menach, musim mat pre kazdu menu samostatny analyticky ucet a uctovat o kazdej menovej konverzii?

2. Ako evidujem v uctovnictve nakup a predaj ETF pri swing/intraday trading? Musim zaevidovat kazdy nakup a predaj a medzi nimi evidovat CP aj v majetku firmy alebo staci ak zauctujem na prislusnom nakladovom alebo vynosovom ucte iba realizovany zisk/stratu? Ak staci uctovat realizovany zisk/stratu, treba samostatne pre kazdy obchod alebo staci v uctovnej zavierke suhrnne? Ako sa vysporiadat s otvorenymi poziciami na konci kalendarneho roka? Evidovat v majetku firmy a zauctovat nerealizovany zisk/stratu?

3. V pripade, ze bude obchodovanie stratove, ako to ovplyvnuje dan z prijmu? V pripade straty v obchodovanu u FO mi je jasne, ze strata danovy zaklad, ktory je tvoreny zo zavislej cinnosti alebo podnikania, pre ucely vypoctu dane neznizi, ale ako je to v pripade podnikatelskeho subjektu? Je v tejto otazke podstatne, co je predmetom podnikania spolocnosti?

V prvom odstavci som zamerne uviedol iba 22% dan z prijmov PO a neuviedol 7% dan z dividend, nakolko vychadzam z predpokladu, ze z firmy sa zo ziskov z beznej podnikatelskej cinnosti formou dividend vyberaju iba peniaze nevyhnutne na beznu spotrebu spolocnika a spolocnik sa rozhodol, ze zvysok zdanenych ziskov sa namiesto vyplatenia reinvestuje (dlhodobo seriou kratkodobych spekulacii, nemozno uplatnit rocny danovy test) u brokera.

Pokial viem, viacero ludi tu riesi trading cez firmu, hoci neviem, kolki si robia uctvovnictvo sami, ale verim, ze niekto bude vediet poradit.
ondro
 
Príspevky: 132
Registrovaný: Str 03 30, 2016 8:16 pm

Re: Uctovanie o tradingu v podvojnom uctovnictve

Poslaťod andre » Sob 01 20, 2018 10:20 am

Zakladne info k zdanovaniu najdes v tomto clanku: http://ako-investovat.sk/clanok/1441/ak ... ba-a-firma

Na cast tvojich otazok sa neda jednoznacne odpovedat, kedze si neuviedol potrebne vstupne udaje napr. to aky typ uctovnej jednotky tvoja firma je..

Ked si chces robit uctovnictvo sam, bolo by vhodne si nastudovat prislusne zakony. Kde zistis odpoved na tvoje otazky. Okrem ineho aj to, ze sadza dane je 21% uz od roku 2017.. Alebo si dohodni ohladne tvojich otazok konzultaciu..

A ked ti potom ostane nejaka 1-2 nevyjasnene otazky, tak ti s tym urcite niekto pomoze.
andre
 
Príspevky: 112
Registrovaný: Štv 07 02, 2015 11:43 pm

Re: Uctovanie o tradingu v podvojnom uctovnictve

Poslaťod ondro » Sob 01 20, 2018 11:36 pm

Odpoveď na otázku č. 2 som našiel v Opatrení Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva. Nákup CP sa účtuje ako krátkodobý finančný majektok oproti účtu, z ktorého došlo k úhrade. Pri predaji sa účtuje na nákupná cena na nákladový účet oproti krátkodobému finančnému majetku a zároveň predajná cena na účet, na ktorý sú pripísané finančné prostriedky oproti výnosovému účtu. Mikroúčtovná jednotka o zmene trhovej hodnoty CP v účtovnej závierke neúčtuje.

K článku, ktorý by mal odpovedať na otázku č. 3 mám podozrenie, že je to tam uvedené so započítavaním straty z obchodovania nesprávne, ale aspoň ma to naviedlo na zdroj. Podľa § 19 ods. 2 písm. f, na ktoré sa článok odkazuje, je daňovo uznateľný náklad iba do výšky úhrnu príjmov z predaja CP.

Časť otázky č. 1 ohľadom oznamovacej povinnosti prediskutujem so správcom dane.
ondro
 
Príspevky: 132
Registrovaný: Str 03 30, 2016 8:16 pm

Re: Uctovanie o tradingu v podvojnom uctovnictve

Poslaťod andre » Ned 01 21, 2018 12:07 am

ondro píše:K článku, ktorý by mal odpovedať na otázku č. 3 mám podozrenie, že je to tam uvedené so započítavaním straty z obchodovania nesprávne, ale aspoň ma to naviedlo na zdroj. Podľa § 19 ods. 2 písm. f, na ktoré sa článok odkazuje, je daňovo uznateľný náklad iba do výšky úhrnu príjmov z predaja CP.


Clanok to uvadzal spravne. Problem je v tom, ze ten § zakona od 1.1 zmenili.

Povodne znenie bolo taketo:

f) výdavky (náklady) vo výške úhrnu vstupných cien akcií a úhrnu vstupných cien ostatných cenných papierov podľa § 25a v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k ich predaju, do výšky úhrnu príjmov z ich predaja okrem

1. cenných papierov prijatých na regulovaný trh, pri ktorých vstupná cena podľa § 25a nie je vyššia a príjem z predaja nie je nižší ako odchýlka 10 % od priemerného kurzu zverejňovaného regulovaným trhom v deň ich nákupu a predaja, alebo ak cenný papier nebol tento deň obchodovaný, posledný zverejnený priemerný kurz, pri ktorých sa uzná ako výdavok (náklad) vstupná cena akcií podľa § 25a, alebo pri ostatných cenných papieroch vstupná cena podľa § 25a upravená o rozdiel z ocenenia na reálnu hodnotu podľa osobitného predpisu1) zahrnovaný do základu dane,

2. dlhopisu, pri ktorom je predajná cena nižšia najviac o výšku výnosu z dlhopisu zahrnutého do základu dane do doby predaja alebo splatnosti dlhopisu,

3. daňovníkov, ktorí vykonávajú obchodovanie s cennými papiermi podľa osobitného predpisu,88) ktorým sa výdavok (náklad) na obstaranie cenných papierov uzná do výšky účtovanej ako náklad,


Stale vies vyuzit posledny bod, pokial mas zapisany predmet podnikania podla "osobitného predpisu" tj. zakon 566
andre
 
Príspevky: 112
Registrovaný: Štv 07 02, 2015 11:43 pm


Späť na Dane a naše investície

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron