ČR: zdanění příjmů z investic v zahraničí

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Larus
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ne 26 08, 2007 10:57 am
Bydlisko: jih ČR

ČR: zdanění příjmů z investic v zahraničí

Príspevok od používateľa Larus »

Narazil jsem na docela pěkný přehled smluv o zamezení dvojího zdanění:
http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/pr ... 0487/6205/

Zajímavosti:
1) Některé smlouvy jsou pěkně staré, např. se SRN je smlouva z roku 1984.

2) Ačkoliv ve smlouvě s Korejskou republikou je napsáno, že maximální zdanění dividend je 10%, moje dividenda byla zdaněna sazbou 27.5% (?!), takže teoreticky bych asi mohl chtít část daně vrátit (?).

Jinak jsem z toho trochu zmatený, protože článek 10 (dividendy) obvykle obsahuje formulace, kterým rozumím tak, že dividendy MOHOU být zdaněny v obou smluvních státech a soustředí se na maximální zdanění v zemi původu dividend. Takže stejně nevím, jestli si můžu daň např. z USA započíst proti daňové povinnosti v ČR, nebo nikoliv, protože podle smlouvy mi dividenda MŮŽE být zdaněna i v ČR. Kde mám tedy hledat, jak mám dividendy danit?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: ČR: zdanění příjmů z investic v zahraničí

Príspevok od používateľa Dana »

Tie zmluvy sú jak starý šrot, som prekvapená, že aj s Koreou máte. To, že sa v tých zmluvách píše, že dividenda môže byť zdanená aj v jednom aj v druhom štáte, neznamená, že v obidvoch súčasne. Ak by ti zdanili dividendu len vo výške 10 %, ako to píšu v zmluve /neviem prečo tak neurobili,/ tak by si musel tých 5 % ešte u Vás doplatiť.
Jasné, že si môžeš dividendu z USA započítať, veď je to o zamedzení dvojitého zdanenia a nie, aby sa zdaňovalo 2x. Nejak sa mi nedarí nájsť, ako je to u Vas s prepočítavacimi kurzami, ale asi to bude ako u nás, že dividendu prepočítať priemerným mesačným kurzom a zaplatenú daň priemerným ročným kurzom. Zápočet dane môže byť urobený do výšky skutočne odvedenej dane v zahraničí a maximálne do výšky Vašich 15-tich percent. Bude treba potom priložiť o zaplatení dane aj doklad.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Larus
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ne 26 08, 2007 10:57 am
Bydlisko: jih ČR

Re: ČR: zdanění příjmů z investic v zahraničí

Príspevok od používateľa Larus »

No, s tou 27% sazbou jsem to pochopil tak, že některé státy daní srážkově maximální aplikovatelnou sazbou s tím, že v případě, kdy je příjemce v nižší sazbě, si o vratku požádá v daňovém přiznání. Předpokládám, že to je případ té mojí "Korey". Akcie byla koupená na NYSE a nevím, jestli s USA nemají smlouvu, kde jsou jiné sazby.
O kursech se na českých webech obvykle píše, že z hlediska daní drobného investora je nejbezpečnější převádět ročním kursem, zveřejňovaným počátkem ledna následujícího roku asi ČNB, nebo ministerstvem financí (nevím). Víc jsem to nezkoumal, tohle zní docela jednoduše. Asi existují i jiné způsoby (jak píšeš, průměr v měsících), ale je možné, že si je pak člověk musí vyhádat s berňákem.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ČR: zdanění příjmů z investic v zahraničí

Príspevok od používateľa Ladis »

Mozna, ze je to uz 5. diskuse o dani z dividend.
Snad by stacila jedna.
si o vratku požádá v daňovém přiznání
O vratku požádá v tax-refound zadosti od té cizí zeme z jejiho velvyslanectví v Praze a Bratislave a pak to posle s razítkem domácího danového uradu na danový úrad v zahranici a zapalti za to tak vysoký poplatek, ze se to pri 10 - 20 euro dividendách nevyplatí. Jestli si nechali v cizine z dividend více procent daň , než ve vlasti.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: ČR: zdanění příjmů z investic v zahraničí

Príspevok od používateľa Dana »

Aj tak je to s tou daňou nejaké čudné, neverím, že Korea má také vysoké dane. V daňovom priznaní sa nežiada o daň späť, robí sa tam len buď zápočet dane / vo Vašom prípade, ak je daň zaplatená v zahraničí menšia alebo rovná 15-tim %/ príp. vyňatie príjmu, ak daň zaplatená v zahraničí by bola vyššia ako tá, čo platí u Vás. Do daňového priznania sa to dáva, keďže je povinnosť zdaňovať celosvetové príjmy, čo nie každý o tom vie. / neplatí, ak by si mal také príjmy, aby nevznikla povinnosť podávať DP, ale o tom dosť silne pochybujem. /
Ak má zmluva platiť, mal by sa v daňovom priznaní robiť zápočet, no podľa tej dane to vyzerá na vyňatie. Asi by som sa spýtala brokera, prečo bola tak vysoká daň, burza by s tým nemala mať nič, leda ak by si tam oni naúčtovali nejaké svoje dane alebo neviem čo, ale trebalo by to vedieť.
V DP by si si teda mohol započítať 15 % a o zbytok žiadať späť, ale ako Ladis píše, pri malých čiastkach sa to neoplatí.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"