Vyplňujeme daňové priznanie /typ B/

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Vyplňujeme daňové priznanie /typ B/

Príspevok od používateľa Dana »

Na začiatok pokyny, ktoré sú napísané hneď hore na priznaní.
Priznanie sa vyplňuje PALIĆKOVÝM PíSMOM /podľa vzoru/ perom, pís. strojom,počítačom./podľa výberu/. Kto chce na stránke http://www.kross.sk by mal byť zadarmo program, pomocou ktorého možno DP vyplniť. /neskúšala som to./ Text sa zapisuje klasicky zľava do prava, číselné údaje naopak. /údaj zarovnaný zprava./ Od konca /zprava/ si odpočítate počet miest podľa toho o koľkociferné číslo pôjde. napr. 30 000 odrátate si od konca 5 miest/okienok/ a začnete vpisovať číslo smerom doprava, číslice sa zapisujú bez medzier.. Okienka, ktoré budú pred týmto číslom prázdne, ostávajú prázdne.

r. 01 - Dič alebo rodné číslo, krížikom zaškrtnem daňové priznanie, rok 2007

I. oddiel - r. 03 - 10 / štát SR/ snáď každý zvládne, telefón a Fax nie je povinné vyplniť./ale môžte/ Ak sa adresa trvalého pobytu zhoduje s miestom, kde sa zdržujete, nie je potrebné na 1. strane už nič vyplňovať.

2. strana
DIČ alebo rodné číslo, - opravujem - r. 25 mal by sa vypísať účet, ktorý sa používa v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania, takže pre SZČO je to jasné. pri investíciach neviem, ale nič sa nestane, ak napíšete názov banky a číslo účtu v ktorý v tejto súvislosti používate / príp. z ktorého im zaplatíte daň/. Kto má účet v zahraničí, tak to musí napísať tiež.

II. oddiel - ak je DP na dieťa, údaje o sebe vyplňuje zákonný zástupca.

III. oddiel - vyplňujú Len starobní dôchodcovia, ktorí mali priznaný dôchodok k začiatku zdaňovacieho obdobia teda k 1.1.2007 príp. pred týmto obdobím. Netýka sa to dôchodcov, ktorým bol dôchodok priznaný v priebehu roka 2007 a to od 2.1.2007 – 31.12. 2007.
Takže koho sa to týka v r. 29 krížikom zaškrtne áno, do r. 30 napíše súčet dôchodkov za celý rok.. /vianočný príspevok sa do toho nepočíta/
Údaje o manželke/ manželovi – vyplňuje sa, ak má manžel/ka nižší príjem ako nezdaniteľná časť základu dane 95 616. Čo sa nezaratava do vlastného príjmu je napísané tu
http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=15&t=800
Koho sa to týka vyplní r. 31 podľa návodu na DP.

IV. oddiel – daňový bonus si väčšina uplatňuje v zamestnaní, Nárok naň vzniká, ak zdaniteľné príjmy presiahnu 6-násobok minimálnej mzdy pre rok 2007 46 350
Daňový bonus za mesiace 1 – 6 bol 540 Sk na dieťa, za mesiace 7 – 12 je 555 Sk, ročne 6 570 Sk. Po dovršení 10-ročnej školskej dochádzky je potrebné priložiť potvrdenie o návšteve školy, inak je potrebné prikladať k daňovému priznaniu rodné listy detí. Doklady nie sú potrebné len v prípade, že zamestnávateľom bol priznaný daňový bonus v plnej výške.
Ak zamestnávateľom bol priznaný daň. bonus len v alikvotnej čiastke /pracovali ste len niekoľko mesiacov príp. práca v zahraničí/ a zdaniteľné príjmy z odd. V a VI. presiahli 6- násob. min. mzdy, možno si zvyšnú časť douplatňovať v daň. priznaní.
Po ukončení strednej školy daň. bonus patrí na dieťa do 31.8., pokiaľ ďalej nenastúpi na dennú formu vysokoškolského štúdia..
Treba vypísať údaje o deťoch, ak sa daň. bonus uplatňuje za celý rok, zaškrtnúť krížikom mesiace 1-12, ak sa týka len niektorých mesiacov, teda nie celý rok, treba zaškrtnúť krížikom príslušné mesiace. Je to z dôvodu, že sa výška DB počas roka menila.


3. strana
DIČ/rodné číslo

V. oddiel - Príjmy zo závislej činnosti
Zamestnávateľa treba do 15.2 požiadať, aby Vám dal potvrdenie o príjmoch, ak musíte podávať DP z dôvodu, že máte aj iný príjem ako len príjem zo závislej činnosti , ktorý už nie je od dane oslobodený, príp. nebola z toho príjmu daň odvedená zrážkou.
Z tlačiva buď potvrdenie o príjmoch alebo ročné zúčtovanie /komu čo dajú/ treba prepísať z riadku „ Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov“ hrubé príjmy, ktoré sa potom zapisujú v DP na r. 33. Ak niekto pracoval u viacerých zamestnávateľov príp. pracoval v zahraničí /príjmy zo zahraničia treba prepočítavať priemerným mesačným kurzom platný pre mesiac v ktorom bol príjem/ všetky hrubé príjmy musí spočítať dokopy a potom ich zapísať do DP.
Na r. 34 sa prepíše „poistné a príspevky“ opäť ak má niekto viacerých zamestnávateľov spočíta zaplatené poistné za všetkých zamestnávateľov vrátane zahraničia v prepočte na Skk.
r. 35 hrubé príjmy – poistné /r. 33 – 34/ = základ dane /ČZD/

Ak má niekto na potvrdení o príjme vyčíslený aj r. 12 / tiež „Úhrn zúčtovaných a vypl. príjmov“/ pripočíta tento príjem k r. 01 a súčet zapisuje do DP, to isté aj poistné na r. 13 pripočíta k r. 03 a súčet poistného zapíše do DP


VI. oddiel

r. 10 – prenájom nehnuteľností – môžem si tu uplatniť oslobodenie od dane /ale môžem aj v 8. odd. podľa toho, čo je výhodnejšie/ vo výške 24 900
Pr. príjem 32 000, výdavky neznáme čiže 40 %-ný paušál.
postup - príjem 32 000 - 24 900 = 7 100 z tohto príjmu sa budú počítať 40%-né paušálne výdavky /7 100 :100 x 40/ = 2 840
V 6. odd. riadok 10 napísať do stlpca 1 príjem 7 100 do stlpca 2 výdaj 2 840

Výdavky môžu byť aj skutočné – vymýšľam príklad / chcem uplatniť oslobodenie/ , príjem je povedzme 50 000, výdaj 20 000
Výpočet : 50 000 – 24 900 = 25 100 príjem, ktorý sa zapíše do DP r. 10 stlpec 1
24 900 : 50 000 = 49,8 %
20 000 x 49,8 % = 9 960, 20 000 – 9960 = 10 040 – suma, ktorá sa zapíše na r. 10 stlpec 2 /výdaj/

Ak neuplatňujem oslobodenie / z dôvodu, že ho uplatním inde/ do DP zapisujem skutočné príjmy a výdaj buď skutočný alebo 40 %-ný paušál z príjmu
Vyčísliť riadok 11, ak uplatňujem paušálne výdavky pod tabuľkou označiť krížikom „ Při príjmoch podľa § 6 ods. 3 zákona uplatňujem …..“

Poznámka: Ide o prenájom nehnuteľností nesúvisiaci s podnikaním.
4. strana

DIČ / rodné číslo

r. 36 – opisujem príjmy z riadku 11
r. 37 – výdaj z riadku 11
r. 38 - základ dane príjem – výdaj
do r. 42 opisujem základ dane z r. 38

VII oddiel - príjmy z podielových listov r.7
Každý si bude musieť zdaniť výnos, ak PL bol predaný v čase január – marec 2007, keď ešte ani slovenskí správcovia nerobili zrážku dane. Kto má zahraničný fond, kde sa zrážka dane zrejme nikde nerobí , zdaňuje si celý výnos u predaných PL sám.
Do kolónky príjem na r. 7 sa zapíše súčet príjmov, ktoré boli za predané PL vyplatené /ak predajov bolo v r. 2007 viac/, do kolónky výdaj súčet všetkých výdajov, ktoré súviseli s obstaraním predaných PL.

DO PRÍJMOV A VÝDAJOV SA NEZAHRŃA PRÍJEM A VÝDAJ PODIELOVÝCH LISTOV, ktoré boli zakúpené PRED ROKOM 2004. Tie sú od dane oslobodené.
Ak má niekto takéto PL, ktoré boli u správcu zdanené a chce si daň vypýtať späť, príjmy z PL nadobudnuté do 31.12.2003 sa uvádzajú na r. 11 a daň, ktorá bola strhnutá sa uvedie v X. odd. v r. 98, ak výjde preplatok DÚ vráti daň späť.
Tak isto, ak mal niekto zrazenú daň u správcu zo ziskových PL a okrem toho má aj stratové PL a chce si daň vypýtať späť, uvedie v DP súčet príjmov a výdajov, tak ako je popísané vyššie, a zrazenú daň opäť uvádza v r.98.
K DP treba priložiť aj doklady z banky, že daň bola naozaj strhnutá.

Podobne sa dá vypýtať strhnutá daň z úrokov na vkladných knižkách, bežných účtoch, stavebnom sporení ...... /ak sa to oplatí/ - pripísané nezdanené úroky sa uvedú v r. 2 stlpec 1. zrazená daň r. 98. / X. odd./ Oplatí sa to vtedy, ak niekomu vychádza nulová daň , t. zn., že základ dane bude nižší ako nezd. časti. a strhnutá daň predstavuje sumu aspoň nad 100 Sk, keďže preplatok do 100 Sk sa nevypláca. Znovu je potrebné priložiť doklady z banky.

V VII. odd. spočítam potom príjmy na r. 10 stlpec 1 a výdaje v stlpci 2, príjmy ďalej prepisujem do r. 44, výdaje do r. 45, príjem - výdaj = základ dane /ČZD/


.5. strana
DIČ/rodné číslo

Oddiel VIII - riadok 5 Cenné papiere

Na cenné papiere okrem podiel. listov sa vzťahuje oslobodenie od dane vo výške 24 900 Sk, / pre tento rok / t. zn., že sa zdaňuje zisk až nad touto sumou.
Výnos u CP, ktoré boli zakúpené pred rokom 2004 netreba zdaňovať vôbec, keďže sú oslobodené od dane.

Tí, čo ste si oslobodenie od dane neuplatnili nikde inde napr. pri prenájme a uplatníte ho LEN pri investíciách, postupujete tak, že urobíte rozdiel medzi celkovým príjmom /súčet všetkých príjmov/ a celkovým výdajom /súčet všetkých výdajov/ a od tejto sumy odrátate oslobodenie od dane. Výsledná suma, ktorá Vám výjde sa zapíše do DP r. 5 stlpec 1. Do stlpca 2 sa zapíše 0. /tento návod sa nachádza aj na DP./

Pr. Celkový príjem 300 000 celkový výdaj 120 000 investicia vložená po 1.1. 2004

Postup: 300 000 – 120 000 – 24 900 = 155 100 táto suma bude zapísaná v r. 5. stlpec 1, do stlpca 2 sa napíše 0.


Tí, čo investujú v cudzej mene, si musia každý nákup a každý predaj premieňať do Skk. Prepočet robia buď skutočným kurzom, ak to bolo zamieňané v banke alebo priemerným mesačným kurzom podľa toho v ktorom mesiaci bol nákup/predaj uskutočnený. Sčítavať príjem a výdaj by si už mali len v Skk a ďalej postupujú, ako to už bolo písané.

Priemerné mesačné kurzy za rok 2007 zo stránky NBS

Mesiac CZK EUR USD
01 1,249 34,721 26,694
02 1,223 34,524 26,434
03 1,206 33,863 25,583
04 1,195 33,468 24,788
05 1,195 33,726 24,954
06 1,192 34.017 25,355
07 1,174 33,330 24,311
08 1,204 33,577 24,647
09 1,226 33,821 24,378
10 1,230 33,645 23,669
11 1,243 33,236 22,637
12 1,269 33,365 22,882

Pr. Nákup za 3000 Eur v januári a predaj vo februári za 3 500 Eur /nákup a predaj je už vrátane poplatkov/

N 3000 x 34,721 = 104 163 Sk P 3500 x 34,524 = 120834
Zárobok 120 834 – 104 163 = 16 671 Sk


Tí, čo si už oslobodenie uplatnili inde, na r. 5 stlpec 1 napíšu celkový príjem /súčet všetkých príjmov/ a do stlpca 2 celkový výdaj /súčet všetkých výdajov./


Vyčísliť r. 12 a ďalej vyplniť riadky 47 – 49

Pre tých, ktorí DP podávajú len kvôli investíciam a nemajú iný zdaniteľný príjem /dôchodcovia, deti, nezamestnaní/ ešte podotýkam, že povinnosť podávať DP vzniká, ak zdaniteľné príjmy presiahnu 47 808 Sk. Za zdaniteľný príjem sa považuje to, čo je zapísané v kolónkach príjmu /stlpec 1/, teda ak výjde príjem nižší, netreba podávať DP.


6. strana
DIČ /rodné číslo
IX. oddiel – Do r. 58 – 61 sa prepisujú ČZD podľa toho, v ktorom odd. máte základy dane vyčíslené – volím príslušný riadok / § 5 – 8 / . R. 62 súčet riadkov 59-61, keďže daňovou stratou sa nezaoberáme, sumu z r. 62 vpisujete aj do r. 64, 66,67, v r. 68 spočítavam r. 58 + r. 67 a dostávam základ dane.


. 7. strana
DIČ/rodné číslo

X. oddiel - r. 69 – opisujem základ dane z r. 68
Podľa toho, aká je výška základu dane, treba si v r. 70 vyčísliť veľkosť nezd. časti do 498 000, je to na daňovníka 95 616, ináč sa znižuje, 95 616 neplatí pre starobných dôchodcov viac o NČ tu http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=15&t=800
V r. 71 ak sa splňajú podmienky, možno si uplatniť aj NČ na manžela/ku
r.72 – 74 vyplní koho sa to týka a má záujem aj o túto NČ
r. 75 - súčet riadkov 72 – 74 /najviac 12 000 Sk/
r. 76 súčet riadkov podľa návodu
r.77 - rozdiel riadkov 69 – 76 - ak je na r. 76 vyššia suma ako na r. 69 vpisujete 0
r. 78 - zo sumy na r. 77 vyčíslite 19 %-nú daň /suma z r. 77 x 0,19 – zaokrúhliť nadol/ Kto má na r. 77 nulu, napíše tu opäť nulu
r. 79 – 91 sa týkajú príjmov zo zahraničia /viac pri príjmoch zo zahraničia/

r.87 - prepisujem r. 78
r. 91 – prepisujem r. 87 kto má príjem zo zahraničia postupuje v r. 87 a 91 podľa návodu na DP

r.92 - nárok na daňový bonus – počet detí x počet mesiacov za ktorý by bol nárok x suma podľa príslušných mesiacov – ročná suma na 1 dieťa 6 570 Sk /viac pri odd. IV./
Zamestnanci majú výšku daň. bonusu vyčíslenú na tlačive od zamestnávateľa, ak je daň. bonus priznaný v plnej výške, stačí ho z tlačiva iba prepísať

Strana 8 - DIČ/RČ
r. 93 - rozdiel r. 91 – 92 - ak je suma na r. 92 vyššia ako na r. 91 uvádza sa nula
r. 94 - ak ste mali priznaný daň. bonus zamestnávateľom, napíšete výšku sumy, ktorú zamestnávateľ vyplatil, ak nebol priznaný, napíšete nulu - zamestnanci z tlačiva prepisujú „Daňový bonus priznaný a vyplatený“
r. 95 – postupovať podľa návodu, riadok sa vyplňuje len ak výjde číslo väčšie ako nula
r. 96 - podľa návodu – vyplňujú tí, ktorí žiadajú o doplatenie DB daň. úrad
r.97 sa vyplní, ak bol DB nesprávne vyplatený zamestnávateľom – podľa návodu na DP
r. 98 - uvádza sa zrazená daň z úrokov buď na BU, vkladných knižkách, podiel. listoch .... /spomínané v VII.odd./ tiež ak má niekto na potvrdení o príjme od zamestnávateľa vyčíslený aj r. 14 /zrážka dane podľa § 43/ zahrnie do toho riadku aj túto sumu
r.99 - vyčíslenie dane, ktorú z príjmov zo závislej činnosti odviedol zamestnávateľ - zamestnanci prepisujú sumu z tlačiva od zamestnávateľa „Úhrn preddavkov na daň“ /podľa § 35/
r. 103 - postupovať podľa návodu
r. 104 - ak niekomu vychádza preplatok, keďže má nulovú daň a na r. 98 uviedol zrazenú daň z úrokov, tak sumu z r. 98 sem opíše / príp. sa tu odrazí preplatok, ak Vám zamestnávateľ strhol vyššií preddavok dane ako mal, príp. sa tu zahŕňa daňový bonus - postupovať podľa návodu a vyplniť XV. odd. - označiť krížikom, kde Vám majú peniaze poslať, dátum, podpis.

Malé zhrnutie, kto má základ dane nižší, ako NČZD, teda na r. 77 máte nulu, nuly by ste mali mať napísané aj v r. 78, 81, 87, 91, 93

Strana 9 DIČ/RČ

XII. odd. vyplní, kto chce darovať 2 % z dane
Dole na tejto strane napíšete dátum a podpíšete sa.

10. strana DIČ/RČ
XIV, XV. Odd. podľa potreby vyplniť

Zamestnanci k DP nezabudnú priložiť aj potvrdenie o príjmoch od zamestnávateľa.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Vyplňujeme daňové priznanie /typ B/

Príspevok od používateľa Dana »

Robím OPRAVU, keďže som X. odd. nepozerala v novom DP

To, čo je písané pre r. 99, platí pre r. 100

Na r. 99 sa má uvádzať zrazená daň z podiel. listov, ktoré boli zakúpené do 31.12.2003 a boli v banke zdanené. Teda nie na r. 98, ako som písala inde. Ak však pôjde o daň z výnosu pri PL,ktoré boli kúpené v roku 2004 a neskôr, daň sa zapíše na r. 98

Posúvajú sa tiež r. 103 a 104 - teda je to platné pre r. 104 a 105
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
rudo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 07 06, 2007 12:23 pm

Re: Vyplňujeme daňové priznanie /typ B/

Príspevok od používateľa rudo »

Dana napísal:VII oddiel - príjmy z podielových listov
...
K DP treba priložiť aj doklady z banky, že daň bola naozaj strhnutá.
Za uvedený doklad z banky možno považovať kópiu zaslanej konfirmácie od správcovskej spoločnosti, kde je vyčíslená zrazená daň?

Bol som sa poradiť na DÚ (mám ziskové odpredaje so zrazenou daňou domácim správcom a zmiešané - ale v sumáre žiaľ jemne stratové odpredaje fondov zahraničných správcov bez zrážky). Poradili mi do oddielu VII zapísať všetky príjmy a výdaje bez ohľadu na zrazené dane a tieto si odpočítať ich zapísaním na riadok 98, ako píšeš.

Ale keď som sa pýtal na doklady - či mám k DP priložiť aj všetky konfirmácie o predajoch a nákupoch, vraveli že nie. Avšak konkrétne na dokladovanie sumy, ktorú uvediem na riadok 98 som sa nepýtal. V poučení na vyplnenie DP o tom tiež nepíšu. Odkiaľ máš info, že k tomu treba priložiť doklady? Ale ak by aj nebolo treba, hádam sa nič nestane keď ich priložím. Alebo ak ich nepriložím, si ich vypýtajú?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Vyplňujeme daňové priznanie /typ B/

Príspevok od používateľa Dana »

Nemám od nikoho žiadne info a doklady o nákupoch a predajoch sa k DP neprikladajú. Myslela som len na prípad, že žiadam späť daň, ktorá už strhnutá bola. Malo by sa preukázať, že naozaj bola zaplatená a nemusela byť. Je možné, že by im to stačilo priložiť, keby išli robiť kontrolu, ale zase nič sa nestane, ak by sa nejaká kópia priložila, ak ju neodmietnu niekde na podateľni prebrať. /ak im to neposielaš poštou./ Je dosť pravdepodobné, že ak sa od nich bude žiadať niečo späť, tak aj na kontrolu môžu prísť, potom si už budú pýtať všetky doklady.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
rudo
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Št 07 06, 2007 12:23 pm

Re: Vyplňujeme daňové priznanie /typ B/

Príspevok od používateľa rudo »

Som to bol dnes podať a ešte som sa na to pýtal. V mojom prípade to nemusím dokladovať (odpočítanie zrážkovej dane strhnutej TAMom). Dokladovať vraj ak by išlo o vracanie dane zaplatenej mojím zamestnávateľom atď, už som detaily nepočúval, keď som pochopil že konfirmáciu o predaji podielov so zrazenou daňou tam nemusím prikladať, aj keď si ju odpočítavam na riadku 98 (celkovo som v pluse, takže mi nič vracať nebudú, platiť budem ja).
pav_12000
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 01 01, 2007 1:36 pm

Re: Vyplňujeme daňové priznanie /typ B/

Príspevok od používateľa pav_12000 »

[quote="Dana"]

Mesiac CZK EUR USD
12 1,269 33,365 22,882

Danka vďaka za dôkladné spracovanie. Len priemerný kurz NBS na december je asi 33,351.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Vyplňujeme daňové priznanie /typ B/

Príspevok od používateľa Dana »

1 halier hore-dole, aj tak to nejak nezaváži, keďže do 500 Skk sa daň nevyrubí, takže za drobnosti pokutovať nebudú, ale nedarí sa mi taký kurz na stránke NBS nájsť, tak teraz neviem kde to je alebo nejak výpočtom si sa k tomu dopracoval? /kurzy za každý deň deleno neviem koľko dní/ Možno NBS to delila iným počtom dní, v decembri je aj dosť voľna. To sa len pýtam tak pre zaujímavosť, aj keď to podstatné nie je. Som rada, keď si to prekontroloval, aby tu neboli blbosti.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyplňujeme daňové priznanie /typ B/

Príspevok od používateľa filip glasa »

NBS robí aj priamo priemerné mesačné kurzy:

http://www.nbs.sk/KL/KSK/KSKS2007.HTM
pav_12000
Príspevky: 60
Dátum registrácie: Po 01 01, 2007 1:36 pm

Re: Vyplňujeme daňové priznanie /typ B/

Príspevok od používateľa pav_12000 »

filip glasa napísal:NBS robí aj priamo priemerné mesačné kurzy:

http://www.nbs.sk/KL/KSK/KSKS2007.HTM
:roll: Ja som to nepočítal, ale bral z podobnej stránky ako Filip. Netušil som, že existuje aj iná s inou hodnotou.
http://openiazoch.zoznam.sk/produkty/kl ... allEUR.htm
Keďže tá Filipova je priamo z NBS, bude asi dôveryhodnejšia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"