jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa jonatanus »

neviem ci to tu niekdo bude vedet, ale mozno podobne uzasny napad niekdo uz dostal.. asi mozem ziskat ceske obciansto, na co by som mohol zdanovat akcie (0%), ale neni mi jasne podla coho sa urcuje kde platim dane a nakolko to mozem ovplyvnit :lol: ..
(ak by som si vyplacal podiel na zisku so slovenskej srocky, to dufam ostava 0% a nikoho nezajima, teda sa nezdanuje dvojite, ale len firma)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa filip glasa »

kde si rezidentom? Asi len v jednom štáte, lebo rezidentom môžem byť len tam, kde žiješ viac ako polku roka (183 dní).
A ešte by si to musel dokázať - trvalým pobytom, nájomnou zmluvou, pracovnou zmluvou a podobne.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Ja napr. ked som si otvaral ucet u Brokerjetu, tak som musel vyplnit aj kolonku DANOVY DOMICIL = zem, kde odvadzam dane - takze som si vybral CR :) Neviem presne ake podmienky treba splnat, aby si si mohol danit v CR, ale rozhodne len obcianstvo nestaci
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:kde si rezidentom? Asi len v jednom štáte, lebo rezidentom môžem byť len tam, kde žiješ viac ako polku roka (183 dní).
A ešte by si to musel dokázať - trvalým pobytom, nájomnou zmluvou, pracovnou zmluvou a podobne.
nestaci remote desktop? :lol:

takze platim vsetky dane tu alebo vsetky tam, hej? a v pripade tych srociek sa nic meneni? (kebyze teda byvam 183dni v cechach)

dik
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bobikpp napísal:Ja napr. ked som si otvaral ucet u Brokerjetu, tak som musel vyplnit aj kolonku DANOVY DOMICIL = zem, kde odvadzam dane - takze som si vybral CR :)
prave to pozeram na ib, aj tam je taka kolonka ale to sa da zmenit..

bolo by to predsalen trocha vyhodnejsie jak offshore, aj ked len na 6mes+ investicie..
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa filip glasa »

potom by si všetko ako fyzická osoba danil v ČR. Sročka je samostatný subjekt tak tá by bola zdanená len na Slovensku. Jedine že by v ČR danili aj príjmi majiteľov už zdanených firiem.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa Dana »

Nie je to tak, že všetky dane platíš buď len v ČR alebo v SR. Za rezidenta SR môžeš byť považovaný aj keď sa tu nebudeš zdržiavať ani jeden deň hoci aj rok alebo dva. Daňový domicil by ti mohli vydať v obidvoch štátoch, u nás lebo tu máš trvalý pobyt a v ČR, lebo sa tam zdržiavaš. A vtedy sa ide ďalej, za rezidenta budeš považovaný tam, kde chceš v skutočnosti žiť, bývať /životné záujmy/.
Príjem môže zdanený aj v ČR aj v SR / u nás by sa robil doplatok - aj keď nie celkom presne povedané/. Všetko záleží od druhu príjmu, či sa zdaňuje aj tu aj tam alebo len v štáte rezidencie. Aj brigádnik, ktorý bude v Čechách robiť týždeň alebo mesiac, /menej ako 183 dní/ bude mať príjem zdanený v ČR a potom musí ešte priznanie podať aj u nás, ak má príjmy vyššie ako 50 % z 19,2 násob. ŽM.
Podiel na zisku zo slovenskej firmy by si mal vyplatený bez dane, aj keď si v inom štáte. Ale ako píše Filip, môže záležať aj na tom, aké zákony platia v tom druhom štáte. Ale v rámci EU by to asi platiť malo.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa jonatanus »

dakujem za vycerpavajucu odpoved
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa filip glasa »

Daňový domicil môžeš mať podľa mňa len v jednej krajine, lebo sa tam posudzuje v ktorej krajine žiješ viac ako 183 dní v roku. Nemôžeš mať tam aj tam a platiť si dane kde je to výhodnejšie.
Aj keď máš trvalý pobyt v SR, ale z vlastných záujmov dokážeš, že si rezident ČR (máš tam napr. zamestnanie a nájomnú zmluvu na byt), tak nemôžeš zároveň platiť výhodnejšie dane u nás.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa jonatanus »

a ako to je potom so socialnym a zdravotnym poistenim? to sa plati tam kde sa platia dane nie?
Naposledy upravil/-a jonatanus v Ne 30 03, 2008 11:47 am, upravené celkom 1 krát.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa jonatanus »

pozeral som nieco na google a zistil som akorat ze je v tom totalny bordel.. a nesom si isty ci to vobec nieco ma spolocne s obcianstvom, obavam sa ze ani ne
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: jak sa zdanuje pri dvojitom obcianstve..

Príspevok od používateľa Dana »

filip glasa napísal:Daňový domicil môžeš mať podľa mňa len v jednej krajine, lebo sa tam posudzuje v ktorej krajine žiješ viac ako 183 dní v roku. Nemôžeš mať tam aj tam a platiť si dane kde je to výhodnejšie.
Aj keď máš trvalý pobyt v SR, ale z vlastných záujmov dokážeš, že si rezident ČR (máš tam napr. zamestnanie a nájomnú zmluvu na byt), tak nemôžeš zároveň platiť výhodnejšie dane u nás.

Daňový domicil môžeš mať len v jednej krajine, ale nestačí na to len podmienka, že som niekde 183 dní v roku. To len vytvára predpoklad, žeby mi mohli vydať daňový domicil aj v inej krajine a na základe toho, by som sa mohla pokúsiť požiadať náš DÚ o zrušenie daňového domicilu u nás. Nezrušia /neuznajú / to však bez toho, aby som dokázala životné záujmy a to, že chcem naozaj v tej druhej krajine aj ostať bývať. A ak naozaj chcem ....
1) Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.
Pokiaľ tu bude mať niekto trvalý pobyt, nie je to dôkaz, že naozaj chcel v zahrančí aj ostať a náš DÚ si môže nárokovať, že celosvetové príjmy sa mali zdaňovať tu.
Dane môžeš platiť aj v druhom štáte a ak sú tam nižšie ako u nás, doplatíš zbytok. /nie vždy to tak presne výjde/.
S odvodmi do ZP a SP je to asi tak, že keď idem na dlhšie do zahraničia, trebalo by sa tu v ZP aj SP odhlásiť a prihlásiť sa v druhom štáte. Kto chce pracovať v zahraničí, myslím, že to platí tiež tak, aj pre kratšie časové obdobie.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"