Daň zo zisku, fondy

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
z.j
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 04 04, 2008 4:31 pm

Daň zo zisku, fondy

Príspevok od používateľa z.j »

Zdravím.

Mal som nečakanú skúsenosť z banky, kde mám aj bežný účet a mal som "dlhé roky" aj investície (korunový fond). Keď som si tie peniaze dal previesť na bežný účet, dostal som menej, ako bolo deklarované v internet bankingu alebo na výpisoch. Vraj je to daň zo zisku, čo má logiku, no ja sa nepamätám na žiadne dane z minulých rokov. V banke spomínali, že táto daň bola zavedená minulý rok. Je to tak? Ak ano, môžu mi zdaniť zisky aj z tých rokov, kedy daň ešte nebola zavedená?

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Daň zo zisku, fondy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na domáce podielové fondy bola zavedaná zrážková daň podobná ako trebars na termínovaných vkladoch.
z.j
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 04 04, 2008 4:31 pm

Re: Daň zo zisku, fondy

Príspevok od používateľa z.j »

Ďakujem za odpoveď.

Kde by sa dalo zistiť, kedy to bolo zavedené. Ako som písal tá investícia bola stará roky, čiže je dôležitá aj otázka "môžu mi zdaniť zisky aj z tých rokov, kedy daň ešte nebola zavedená?". Myslím, existuje niečo také, že žiadny zákon by nemal byť spätne účinný, ak má negatívny vplyv na niečo (napr. ľudí, atď.).
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Daň zo zisku, fondy

Príspevok od používateľa Dana »

S tou poslednou vetou,to je pravda. ale to by musel dať niekto na súd a otázne, ako by to skončilo. Pod. listy sa zdaňujú od 1.1. 2007, keď ich presunuli do iného paragrafu /§ 7/, čím už neplatí pre nich oslobodenie do výšky 5-násob. živ. minima. Ono je to tak, že zdaňuje sa, keď dôjde k vyplateniu /vráteniu/ PL, teda posudzuje sa rok, kedy k tomu došlo. Do 31. 12 2003 platilo, že sa pozeralo na to, kedy cenné papiere boli nadobudnuté, v roku 2004 to však zmenili, že rozhoduje rok kedy dôjde k predaju /prevodu / CP.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"