Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Finanční poradcovia, poradenské spoločnosti, spolupráca, zamestnanie, sprostredkovanie finančných služieb.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
dano
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 18 08, 2009 11:55 am

Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa dano »

Zdravim vsetkych, na tomto fore som uplnym novacikom. Pozorne som si presiel diskusie na temu financneho poradenstva a sprostredkovania, ako aj skusenosti, ktore tu ludia maju. Uvazujem o tom, ze by som sa tiez stal financnym poradcom. Zaujimal by ma preto vas nazor na elementarnu otazku - co vsetko by mal dobry poradca ci sprostredkovatel vediet a ovladat? A do akej hlbky? Mam sice vystudovanu EU, ale osobne by som si netrufal hovorit napr. o rizikach investovania do akcii alebo na FX trhoch, pretoze o tom nic neviem. Co by ste mi odporucali ako vhodny zdroj informacii? Registrujem mnozstvo knih na temu investovanie, no kde by som sa mohol dozvediet napr. o tom, ako funguju poistky v praxi a pod.? Su taketo publikacie aj o realiach slovenskeho alebo ceskeho trhu?

Ale moja zakladna otazka sa tyka najma vasho nazoru na rozsah vedomosti. Asi tam patri nielen ekonomika, ale aj legislativa..

Vdaka za kazdnu podnetnu odpoved,
Dano.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa Lobista »

V prvom rade by si mal mat prehlad o vsetkych produktoch na trhu -- e.g. ak robis uvery, tak vediet priblizne podmienky vo vsetkych bankach, nie ako vacsina poradcov len v par vybranych co davaju najvacsiu proviziu :P .

Ale tie znalosti budu asi zavisiet od toho, na co sa chces specializovat -- ak chces napr. robit tie poistky, tak o akciach toho az tak vela vediet nemusis /pokial teda nie su robene stylom investicneho sporenia, ci ako sa to vola/. Ale zasa by bolo dobre sledovat spravy o jednotlivych emitentoch /ked budes davat AIG, tak uz nebudes hovorit, ze su historicky najlepsi a najvacsi na svete, ale skor, ze su too big to fail a maju podporu statu :p/.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa Pette »

Hm. V prvom rade u poradcu ocenujem, ak sa nesnazi prezentovat svoje sluzby ako "spasenie" a "to naj pre klienta". Vieme, ako su nastavene obchodne modely vacsiny poradenskych firiem a kam idu peniaze z prvych rokov platenia produktu.

Ak financny poradca, tak ako normalnu konzultaciu - xx - xxx eur na hodinu a poradi, o com naozaj nieco vie.
Ak ale ma poradca radit napriklad ako a do coho investovat na kapitalovych trhoch - prva moja otazka je, kolko ma zainvestovane on, aky ma vynos za roky dozadu. Ak chce radit a robi pritom za provizie za predaj poistiek, hypotek atd atd - sorry, ale s takym nemam osobne o com.

Tu na fore sa par naozaj dobrych najde - precitaj si teda ich prispevky a pozri si ich styl/znalosti (napriklad P. Cmorej a pod).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Hlavne sa skús špecializovať. Nemáš šancu dokonale obsiahnuť všetky finančné produkty. Mne osobne sa celkom dobré pozdáva byť špecializovaný na poistenie majetku a zodpovednosti firiem. Sú to oveľa vyššie poistné (ročne kľudne desaťtisíce eur na jedno poistenie), dosť špeciálnejšie a náročnejšie ako životná poistka. A nie každý v tom má dobrý prehľad a robí to.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal: Mne osobne sa celkom dobré pozdáva byť špecializovaný na poistenie majetku a zodpovednosti firiem.
Velke firmy su rozchytane a robi sa to po znamostiach. Novacik nema sancu. Z malych firiem zasa nevyzije. Provizie su tak do 20 %, co je povedzme pri 20 tisicovej poistke pri nejakej malej firme, 4000 Sk za kopec roboty.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa Lobista »

To aj velke firmy sa poistuju cez klasickych salesmanov/poradcov? Alebo sa potom premenuju na relationship managerov? :D
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pri velkej firme spravi ponuku cela firma a das to do pekneho obalu :wink:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Finančný poradca by mal mať vyčerpávajúce znalosti o všetkých produktoch.
Mal by byť objektívny a sypať z rukáva výhody a nevýhody jednotlivých produktov.
Mal by vedieť ohodnotiť klienta a ,,ušiť mu na mieru,, to, čo potrebuje ( nie vnútiť mu to, kde z neho zhrabne najväčšiu províziu ).

Ja by som poradca nemohol byť, lebo ľuďom vysvetlujem len nevýhody a odradím ich od všetkých parazitických produktov.

Poradca je v podstate predavač, ktorý by sa mal vyznať v tovare, čo predáva.

Excelentný finančný poradca musí zákonite raz zaniknúť.
Keď odhalí fakt, že klientom len odovzdáva informácie, ktoré si vedia vysurfovať aj sami, stráca motiváciu.
Keď sa dostane o stupienok vyššie a dokáže klientom fundovane radiť, kde by mohli zarobiť o čosi viac zistí, že na tom môže zbohatnúť aj on sám.
A odtial je už len krôčik k tomu, aby skutočný finančný poradca robil len pre seba,alebo len pre vyvolených (bohatých klientov).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa filip glasa »

4000 Sk za kopec roboty.
no ale nedostávaš to každý rok? Potom to nie je také zlé. Ja keby som chcel ako živnostník robiť automatizéra, tak si musím platiť tučnú poistku na zodpovednosť za škodu 1-2 mil. EUR, aby mi vôbec niekde dali zakázku. Podobných situácii je vo firmách milión. A poistné udalosti aj poistky sú zložitejšie. Už len keď sme poisťovali obchod, tak to bolo docela zaujímavé z hľadiska toho čo všetko ako a prečo poistiť. Myslím, že to môže byť lepší biznis ako životné poistky.
vratko.michalik
Silver Member *
Príspevky: 192
Dátum registrácie: So 15 08, 2009 9:27 pm

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa vratko.michalik »

Najprv sa musíš rozhodnúť na čo sa budeš špecializovať, lebo robiť úplne všetko je nereálne tak aby si to robil kvalitne. Logicky ak robíš život, neživot, investície, úvery atď tak nieje reálne aby si sledoval každú zmenu v každej oblasti. Ak by si mal takéto portfólio tak ho musíš zredukovať na dve tri firmy z každej oblasti ktoré pravidelne robíš inak to neustriehneš robiť každému klientovi porovnanie dvadsiatich inštitúcií, budeš mať veľkú chybovosť zmlúv a kopec roboty navyše až ťa to prestane baviť. Ja napr. mám takúto špecializáciu
1. Investicie a sporenia- dôvod je že takmer každý bežný človek má zainvestované zle s ohľadom na jeho očakávania a ľudia sú znechutení(napr. im bol odporučený akciový fond a investor je konzervatívny a ani netuší čo sú akcie)
ešte horšie je to pri sporeniach - kopec ľudí ma životky na sporenie a podobne čo je úplná hlúposť
2. rizikové životné poistenie - 90 percent ľudí ma poistné krytia nastavené tak že to vôbec nič nerieši su brutálne podpoistení, alebo netušia čo majú vôbec poistené
3. majetok - tu je pridaná hodnota pre klienta menšia, rozdiel v poistkách nieje až taký veľký ale zasa pre poradcu to je dobrý každoročný príjem.

Nerobím úvery, je to pre mňa priveľký kopec roboty a veľmi časté zmeny ktoré treba sledovať a nieje to ktovieako zaplatené.

Okrem toho potrebuješ obchodnícke zručnosti aby si sa ku klientovi vôbec dostal a dokázal mu všetko podať tak aby to pochopil.
Čo sa týka vzdelania, najdôležitejší je dobrý vedúci(vtedy je najľahšie sa tie veci naučit-ja som také štastie nemal). Dobrý vedúci sa hľadá veľmi tažko 90percent trhu sú búchači a nie poradcovia. Mne veľmi pomohli ako-investovať(fakt vďaka chalani otvorili ste mi oči :)), investujeme.cz, finmag.cz, finez.cz
Howgh
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tak sa teda vyjadrim aj ja k tomu ci sa da vediet "vsetko". Samozrejme neda, ale to nie je ospravedlnenie ak sa o to poradca nepokusa :) Ak chcem niekomu radit, mal by som asi vediet viac ako klient :). Ak som financny poradca, tak moja oblast je cela oblast financii. Aj ked nieco nerobim, bud to nemam v portfoliu alebo to nie je oblast sprostredkovania, mal by som o tom nieco vediet. To hovorim o teoretickych znalostiach.

Potom su znalosti produktove. Tam sa samozrejme treba vediet orientovat a mat aspon zakladne info. Ak 1. stavebna sporitelna vymysli novy urokovy bonus, tak sa musim minimalne pozriet na zakladne parametre, aby som si vedel utvorit nazor. Podrobnosti sa uz clovek vacsinou nauci za chodu. Najprv mu s niecim pomoze kolega, nabuduce to uz bude vediet sam. Dostane sa ku mne klient, ktory je ciastocne invalidny a chce sa poistit ? Tak zistim kde to ide a ake su podmienky a nabuduce to uz budem vediet (ak sa to medzitym nezmeni).

K uverom: ano, tam sa menia veci zo dna na den. A garantujem Vam, ze neexistuje nikto, kto vie vsetky nuansy, ktore banky maju. Ak by sa to aj naucil, zajtra to uz nebude pravda. Pri uveroch je potrebne vediet kam ist, mat dobre vztahy, vediet sa pytat na tie spravne veci, poznat rizika, poznat jednotlive procesy, vediet pravnu stranku veci + kataster ... zvysok sa opat clovek uci za pochodu. Tak som sa napriklad minule dozvedel, ze CSOB zvysuje ur. sadzbu ak sa dava dlhsie cerpanie uveru ako je standard, rovnako som sa dozvedel, co si Volksbank predstavuje pod uverom bez dokladovania prijmu a podobne.

Ak aj nieco neviem, nevadi, dolezite je mat vzdy niekoho, kto mi povie spravnu odpoved.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:[no ale nedostávaš to každý rok? Potom to nie je také zlé. .... Myslím, že to môže byť lepší biznis ako životné poistky.
Len vies co to je roboty (a najma takej, kde tvoju ponuku nezoberu), kym si vybudujes kmen, ktory ta uzivi ? Co sa tyka provizii, zalezi od poistovne, niekde je prvy rok vyssia a nasledujuce roky podstatne nizsia, inde je po cely cas rovnaka. V takom pripade bude priemer urcite pod 20%
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa Lobista »

Peter, ty to financne poradenstvo robis full-time alebo mas popri tom aj nejaky iny job?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

odpoviem takto: snazim sa mat diverzifikovane prijmy, ale poradenstvo ma prioritu. Uz velmi dlhu dobu aktivne neoslovujem novych klientov, ludia sa mi hlasia sami, bud cez existujucich klientov alebo napriklad tu z fora a podobne. Takze niekedy je prace viac, niekedy menej. Popri tom sa snazim rozvijat aj dalsie podnikatelske aktivity.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Takze niekedy je prace viac, niekedy menej.
ked budeš mať málo roboty, tak ti sem môžem zavesiť parádny banner a zakázky sa len tak pohrnú :-)

Finančný poradcovia málokedy asi robia nejakú tú celkovú analýzu financií domácnosti, resp. osoby. Ešte som sa s tým nestretol. Väčšinou len poradca zistí či máš iba dve poistky a či ti môže pridať tretiu. Alebo máš štyri, tie ti zruší a urobí jednu novú.
Ale niečo ako zisťovanie čo vskutočnosti potrebuješ, čo máš/nemáš robiť, zostavenie nejakých jednoduchých finančných výkazov domácnosti som ešte nevidel.

Keď išiel taký seriál o dlžníkoch na ČT, tak tí poradci tam síce niečo také robili, ale bolo vidieť, že to robia asi prvý krát.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Uz sa tu dlhsie nevyjadrujem k prispevkom,ale k tomuto sa vyjadrim. Robim poradcu v podstate uz dva roky a myslim, ze to viem celkom exemplarne zhodnotit :)


Finacný poradca:
oblasti:
A)
1. Zivotne poistenie
2. Nezivotne poistenie ( poistenie domu, domacnosti, zodpovednosti, PZP, havarijne, atd.)
3. Uvery

Aby poradca vobec prezil, su hore uvedene oblasti nutnostou.
-Zivotne poistenie: Zaklad. Nerobit poistenie len na sporenie (IZP)! Omielane dokola! Co vediet? Poradca musi vediet komplexne zhodnotit rizika, nastavit ich podla potrebnych vysok, musi mat precitane poistnie podmienky (karencne doby, obmedzenia, vyluky) Da sa tu o tom pisat vela, ale to je mozno skor uz na clanok.

- Nezivotne poistenie: Presne ako Filip spominal komplexnejsie a narocnejsie. Osobne si myslim,ze tato oblast ma potencial a perspektivu preco! Je to daleko narocnejsie na odbornost, malo ludi sa realne vyzna a hlavne potreba a motivacia mat dane poistenie nie je tvorena komunikacnymi zdatnostami poradcu,ale ide castokrat zo strany klienta. Jednoducho dane poistenie potrebuje!

Uvery:
Suhlasim s Petom. Aj tak si myslim, ze daleko predcime poradcov z bank. Rozhladenost, vediet najst klucky, zalezitosti katastra a kontaktky v bankach spravia poradcu aspom trochu konkurencieschopneho.
Samozrejme vedomosti su zaklad. Tu by ale nestacila jedna strana:)



B) Jednorazove investovanie do fondov, pravidelne sporenia
Oblast vyuzivana pro-forma. Finacny poradca z tejto oblasti nevyzije a jedine,co by som ja dol osnov finacneho poradcu su sporiace programy. Ostatne by som vyhodil. Poradcovia jednoducho nemaju vedomosti, moralne vlastnosti na tento obor. V konencom dosledku aj tak lepsie, kedze vsetci viemie ako fondy pracuju:)

To co bolo spominane na zaciatku: Forex,trading, akcie, ...nato nech finacny poradca zabudne! :)

C) Komunikacia
V momentalnej dobe primarna vlastnost, ktoru musi poradca ovladat a rozhoduje o tom,ci niekomu nieco preda alebo nie. Otvoreny, extrovertny, najlepsie s velkym networkom :)

Zakladny problem finacneho poradcu. Je tazke najst zdatneho analyticky mysliaceho cloveka,ktory zaroven je tazky extrovert s vynikajucimi komunikacnymi zdatnostami, plus system momentalne velmi odbornych ludi nechce. Chce predajcov!:)
Obrázok
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Ale niečo ako zisťovanie čo vskutočnosti potrebuješ, čo máš/nemáš robiť, zostavenie nejakých jednoduchých finančných výkazov domácnosti som ešte nevidel.
Tu krividis poradcom, toto celkom dobre aj viaceri ovladaju,ale len s cielom najst skulinu ako mu tam jednoducho tu poistku dat :)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa Lobista »

Uz velmi dlhu dobu aktivne neoslovujem novych klientov, ludia sa mi hlasia sami, bud cez existujucich klientov alebo napriklad tu z fora a podobne.
Kolko Ti trvalo, kym si sa dostal do takehoto stavu?
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa Lobista »

To co bolo spominane na zaciatku: Forex,trading, akcie, ...nato nech finacny poradca zabudne!
No neviem, podla mna by mal poradca ovladat aj taketo veci -- aspon zaklady. Ked napriklad ide predavat dlhopisove fondy a nevie co je to duracia, tak sa mu moze stat, ze natrafi na niekoho, kto sa v tom trosku viac vyzna a moze sa citit trapne. Niektorych ludi len tak neukecas :P .
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa filip glasa »

natrafi na niekoho, kto sa v tom trosku viac vyzna
ty si akože myslíš, že keď budeš chcieť kúpiť dlhopisový fond tak zavoláš do OVB?
Alebo keď tebe niekto z MFC zavolá, že či nechceš poradiť, tak že si dáte stretnutie?

Keď sa už vôbec stretne poradca s niekým, kto vie čo je durácia, tak na 98% ten niekto nepotrebuje poradcove služby. Resp. mu nadiktuje zoznam fondov čo chce kúpiť (jak keď ja dostanem zoznam do Tesca : -) a hotovo.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

No neviem, podla mna by mal poradca ovladat aj taketo veci -- aspon zaklady. Ked napriklad ide predavat dlhopisove fondy a nevie co je to duracia, tak sa mu moze stat, ze natrafi na niekoho, kto sa v tom trosku viac vyzna a moze sa citit trapne. Niektorych ludi len tak neukecas
No prave naopaok:) Akonahle s niekym dojdes do diskusie,co je duracia, tak dany obchod zvacsa padne:) Nehovoriac o tom, ze ak vies co je duracia, tak uz nepotrebujes finacneho poradcu na dlhopisy :) Jedine ti mozno sprostredkuje obchod.

A naco mi je taky rozhlad,ked to k nicomu nevedie. Vedie to len k poznaniu a poznanie pri investiciach znamena vacsinou koniec businessu :)
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa Lobista »

No prave naopaok:) Akonahle s niekym dojdes do diskusie,co je duracia, tak dany obchod zvacsa padne:) Nehovoriac o tom, ze ak vies co je duracia, tak uz nepotrebujes finacneho poradcu na dlhopisy Jedine ti mozno sprostredkuje obchod.
No dobre, uznavam, ze to asi nebol najidealnejsi priklad :P . Ale myslel som to jednoducho tak, ze by ten poradca o tom mal vediet podstatne viac nez klient a pripadne odpovedat aj na trosku tazsie otazky -- tak isto ako kazdy bankar.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

No dobre, uznavam, ze to asi nebol najidealnejsi priklad :P . Ale myslel som to jednoducho tak, ze by ten poradca o tom mal vediet podstatne viac nez klient a pripadne odpovedat aj na trosku tazsie otazky -- tak isto ako kazdy bankar.
Pripominas mi niekoho na koho som sa pozeral tak dva roky vzdy rano, ked som kukol do zrkadla:)
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Lobista napísal: Kolko Ti trvalo, kym si sa dostal do takehoto stavu?
asi dva roky

co sa tyka tych vedomosti ohladom investovania, priklanam sa na stranu Lobistu
ked zoberieme ako fakt, ze investicie sa predavaju formou poradenstva, nech je to akokolvek drahe alebo drahsie ako inde, tak ten poradca o tom musi nieco vediet. Napriklad duracia je podla mna totalny zaklad. To ma dokonca naucili kedysi davno v OVB :)
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Peto shvalne, co je to duracia, ale negoogluj :) heh:)

No dobre,dajme tomu, ze poradca vie,co je duracia a co dalej?:) Je mu to v reali na nieco platne. Ano vie sa lepsie orientovat v danych fondoch, vie mozno lepsie poskladat portfolio,ale aj tak dlhopisy su daleko zlozitejsie ako nejake akcie,takze celkovo mu je to na tri veci :)...


Hlavne podla mna by sa finacny poradca radsej mal volal finacny makler a venoval sa riadne celemu poistovnictvu a uverom, tak by to mal ovela vatsi zmysel hlavne pre ludi.
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jozef.puchon napísal:Peto shvalne, co je to duracia, ale negoogluj :) heh:)
Asi viem co chces povedat :) Ano, ucilo sa to jemne zjednodusene: duracia urcuje priemernu dobu splatnosti dlhopisov v danom fonde. Tot vsjo. Tie "zbytocnosti" o zmene ceny dlhopisu sa uz nejako vynechavali. Ale aspon poradca vie kde je sever.

[quote="jozef.puchon] No dobre,dajme tomu, ze poradca vie,co je duracia a co dalej?:) Je mu to v reali na nieco platne. Ano vie sa lepsie orientovat v danych fondoch, vie mozno lepsie poskladat portfolio,ale aj tak dlhopisy su daleko zlozitejsie ako nejake akcie,takze celkovo mu je to na tri veci :)...

to je pravda
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa radvan »

specializacia je zaklad ... na poistky a uvery jeden typ poradcu, na investicie druhy ... kedze ak mi obcas niekto skusi zavolat, ze mi poradi kam zainvestovat a par krat som bol na kave, tak som zaplakal ked mi zacala opacna strana cosi splietat o investiciach ... a to neide o to, zeby musel byt nejako nadupany teoriou, ale aby aspon nesplietal bludy (ze tahal 10% p.a. krivku pravitkom do buducnosti a podobne) ... proste ak investicie, tak len poradca na investicie (pre solventnejsiu klientelu), ktory vie podstatne podstatne viac ako to co mu natlacia do hlavy na skoleniach (vid. p. Traxler napr.) ... a ak na poistky a uvery, tak poistky a uvery ... a ak jeden z nich bude mat klienta, co bude chciet nieco z inej oblasti, tak ho posle za kolegom (podla mna) ... toto je idealny svet, v reali to tak samozrejme nebude fungovat :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa filip glasa »

kedze ak mi obcas niekto skusi zavolat, ze mi poradi kam zainvestovat a par krat som bol na kave, tak som zaplakal ked mi zacala opacna strana cosi splietat o investiciach ...
najlepšia káva je káva zadarmo, ale aj tak by sa mi nechcelo ísť :-)
SWIG
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 13 10, 2008 2:14 am

Re: Aké znalosti by mal mať finančný poradca?

Príspevok od používateľa SWIG »

no ale nedostávaš to každý rok? Potom to nie je také zlé. Ja keby som chcel ako živnostník robiť automatizéra, tak si musím platiť tučnú poistku na zodpovednosť za škodu 1-2 mil. EUR, aby mi vôbec niekde dali zakázku. Podobných situácii je vo firmách milión. A poistné udalosti aj poistky sú zložitejšie. Už len keď sme poisťovali obchod, tak to bolo docela zaujímavé z hľadiska toho čo všetko ako a prečo poistiť. Myslím, že to môže byť lepší biznis ako životné poistky.
to máš pravdu renta je renta :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Finančné poradenstvo, poradcovia"