Medical & Financial Consulting

Finanční poradcovia, poradenské spoločnosti, spolupráca, zamestnanie, sprostredkovanie finančných služieb.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rasto
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 10 11, 2010 3:18 pm

Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa rasto »

Zdravim Vas!

Zacal som sa zaujimat o investovanie do akcii.
Pri mojom prieskume na Internete som natrafil na MFC.
Na stranke maju v porovnani s konkurenciou najvacsiu ponuku produktov.
Zaroven je pre mna dolezite aby mali zastupenie v Ziline, co splnaju aj ked iba v podobe jednej osoby.

Zaujimalo by ma:
* ci sa pri sprostedkovani platia nejake poplatky okrem tych ktore su uvedene v prehlade fondu.
* akym sposobom sa sleduje vyvoj fondu, je k dispozicii internetove rozhranie?
* akym sposobom sa da manipulovat s fondom (predaj, nakup akcii) - iba podpisom "papiera" alebo aj cez internet? Ak papierovo, tak cez poradcu alebo postou?
* ci je manipulacia vzdy spolahliva a rychla.
* toto je skor vseobecna otazka: co v pripade ze sprostredkovatel (MFC) alebo spravca fondu skrachuje? Osetruje to nejako slovenska legislativa?
* moze poradca klientovi poskytnut zlavu zo vstupneho poplatku? Ake su podmienky na ziskanie zlavy?

Vopred dakujem za odpovede!

Rasto
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa rmaly »

Peto Cmorej odtialdo je tusim z MFC, myslim, ze ti bude vediet dat fakt fundovane odpovede...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ahoj, pojdem po rade:
* ci sa pri sprostedkovani platia nejake poplatky okrem tych ktore su uvedene v prehlade fondu.
- administrativny poplatok za nakup fondu, ktory je od 0,1 do 0,3 % a ktory je uctovany firmou EIC, ktora nam robi brokerage

* akym sposobom sa sleduje vyvoj fondu, je k dispozicii internetove rozhranie?
- ano, je internetove rozhranie. Pred casom sa menilo na lepsie, s viacerymi funkciami, avsak zial na ukor prehladnosti. Takze teraz sa dopracovava, aby sa s tym dalo robit viac intuitivne.

* akym sposobom sa da manipulovat s fondom (predaj, nakup akcii) - iba podpisom "papiera" alebo aj cez internet? Ak papierovo, tak cez poradcu alebo postou?
- v tomto novom rozhrani je mozne / bude mozne (neviem, este nemam osobnu skusenost) manipulovat s fondami aj cez internetove rozhranie, s tym, ze kazdy pohyb konfirmuje poradca (kvoli bezpecnosti)
- papierova forma: vsetko cez jedno jedine tlacivo, ktore mozes poslat kludne aj faxom. Peniaze sa vyplacaju vzdy iba na ucet, ktory uvedies v zmluve. Ak chces na iny, treba podpis overeny notarom.

* ci je manipulacia vzdy spolahliva a rychla.
- ano, na nasej strane s tym nie je problem. Dlhsie skor trva, kym pridu peniaze od konkretneho spravcu (Pioneer, Parvest, ...), napr. kdesi z Luxemburgu. Alebo naopak, pri nakupe, kym pride konfirmacia, ze ano, naozaj sme Vam pred dvoma tyzdnami nakupili toto a toto.

* toto je skor vseobecna otazka: co v pripade ze sprostredkovatel (MFC) alebo spravca fondu skrachuje? Osetruje to nejako slovenska legislativa?
- ak by skrachovalo MFC nic sa nedeje, cez nas peniaze vobec nechodia, chodia cez EIC, ktora robi brokerage .. maximalne prides o poradcu, ak by nepokracoval niekde inde
- ak by skrachovalo EIC a nahodou su peniaze prave vtedy na ich zbernom ucte, z ktoreho sa preposielaju jednotlivym spravcom fondov .. peniaze su chranene garancnym fondom investicii (podobny fond ako fond na ochranu vkladov)

* moze poradca klientovi poskytnut zlavu zo vstupneho poplatku? Ake su podmienky na ziskanie zlavy?
ano, moze. Bud podla objemu prostriedkov alebo ak je aj nejaky iny biznis. Napr. ak nam das do spravy svoje majetkove poistenia (poistenie domu, bytu, domacnosti, auta, psa :) ..). Ak netreba urobit novu zmluvu z dovodu, ze vieme spravit nieco lepsie, tak sa to robi cez preberacie protokoly. Od toho momentu sa o tie zmluvy starame (napr. asistencia pri poistnych udalostiach) a nam za to od poistovni chodia udrziavacie provizie).

Ak by ti nahodou zastupca v Ziline nevyhovoval, ozvi sa, smer Zilina chodim kazdu chvilu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

este som vlastne zabudol na ochranu pred krachom spravcu podieloveho fondu. Odmedzim sa iba na strucne zhrnutie, kedze keby som mal ist do podrobna, tak je to nadlho, navyse to najdes vselikde popisane, urcite aj na tomto fore.
Podielove fondy funguju vsade vo svete rovnako. Zakladne principy su, ze majitelom podielov si vzdy ty ako podielnik. Spravca iba vydava prikazy, ze co sa ma v tom fonde diat. Tie musia byt v sulade so statutom fondu, ktory schvaluje narodna banka. Prikazy vykonava a zaroven kontroluje depozitar (nejaka banka), u ktoreho su peniaze ulozene. Takze je tam taka krizova kontrola. Ak niekto skrachuje, nahradi sa niekym inym.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa huslista »

Pri nakupe fondov:
1. Zisti si Morningstar rating fondu. Hviezdickami dava urcitu indiciu o kvalite. Dolezity je aj vynos fondovej orientacie. Napriklad europske velke firmy, azijske obligacie, severoamericke technologicke firmy a pod.
2. Zisti si ako dlho riadi investicny menezer dany fond.
3. Hladaj si fondy s minimom vstupnych a vystupnych poplatkov. Mal by byt iba jeden a pod 2%. Existuje plno fondov bez poplatkov, i ked reziu ukryvaju.
5. Statistiky vynosov sa pocitaju bez poplatkov a dlhodobe statistiky su obycajne zamerne (na zaklade zauzivanych zvyklosti) nespravne.
6. Vacsina fondov ma nizsie vynosy ako trh.
7. Vyvaruj sa obrovskych fondov. Su nemotorne.
8. Ak fond klesne o urcite percento predaj (mnohi pouzivaju 20%). Necakaj kym sa vietor otoci.
9. Necakaj od fondov zazraky, ale su bezpecnejsie ako investicia do konkretnych firmnych akcii ci inych cenin.
10. Vyhybaj sa komoditnym fondom. Mas na vyber tisice inych.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

huslista napísal:Pri nakupe fondov:
3. Hladaj si fondy s minimom vstupnych a vystupnych poplatkov. Mal by byt iba jeden a pod 2%. Existuje plno fondov bez poplatkov, i ked reziu ukryvaju.
tak to som velmi zvedavy kolko takych najdes
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa huslista »

Na Slovensku, alebo celej planete?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

take, ktore si moze kupit slovensky retailovy klient. Takze distribuovane na Slovensku.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa huslista »

V ponuke MFC mozu byt iba fondy s povolenim distribucie na Slovensku?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

:) nikto nemoze na Slovensku distribuovat nic co tu nema povolenie na distribuciu :)
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa huslista »

V tom pripade, investiciu do fondov s povolenim na distribuciu na Slovensku nedoporucujem. Treba otvorit ucet v zahranici, kde su fondy bez poplatkov bezne. Za poplatky, ktore sa platia na Slovensku mozte investovat do zaistovacich fondov Georgea Sorosa.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa filip glasa »

ktore sa platia na Slovensku mozte investovat do zaistovacich fondov Georgea Sorosa.
tak to len naozaj ťažko:
1. tie hedge fondy sú už uzatvorené (neprijímajú vklady)
2. požiadavky na minimálnu investíciu aj majetok investora nie sú pre bežných smrteľníkov
3. tie poplatky sú cca v klasickej hedgefondovej štruktúre (2% za správu a 20% zo zisku) čo je o dosť drahšie ako bežný podielový fond

Mal by si sa huslista viacej zaujímať o realitu a menej dať na dojmy z knižiek.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

huslista napísal:V tom pripade, investiciu do fondov s povolenim na distribuciu na Slovensku nedoporucujem. Treba otvorit ucet v zahranici, kde su fondy bez poplatkov bezne. Za poplatky, ktore sa platia na Slovensku mozte investovat do zaistovacich fondov Georgea Sorosa.

A to všetko kvôli vstupnému poplatku max. 5%? Klient za tento poplatok, ktorý je podľa mňa ,,smiešny,, v porovnaní s celkovým výnosom predmetného sporenia, je to možno jedna tridsatina celkového výnosu, získa starostlivosť, získa pokoj, nemusí stresovať, starať sa o to sám, atď. Nie každý klient je taký, že si obehá všetko sám, tak ako nie každý si doma vymení zásuvku, keď sa mu pokazí... Ono vždy sa dá na všetkom dohodnúť, a nie je problém získať aj na SK fondy s menším poplatkom. Otázne ale je, čo klient od sprostedkovateľa očakáva, či len vypísanie zmluvy, alebo aj následnú starostlivosť.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa filip glasa »

A to všetko kvôli vstupnému poplatku max. 5%? Klient za tento poplatok, ktorý je podľa mňa ,,smiešny,,
ak je to 5% tak ten poplatok rozhodne nie je smiešny.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa huslista »

Samozrejme, ze do sorosovho fondu sa len tak lahko nedostanes, ale pokial je stratovy, tak platis 2%. Za 10% zisk (iba ak zisk je kumulativny od vstupu do fondu) platis spolu 4%. To sa rovna vstupnemu poplatku (aj so zlavou) prvemu ponukanemu fondu MFC, bez ohladu na zisk ci stratu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa filip glasa »

Huslista - lenže tie poplatky v hedge fondoch platíš takto každý rok (20/2). Vstupný poplatok do podielového fondu je len na začiatku. Inak tam máš správcovský poplatok cca rovnako vysoký ako v Hedge fondoch (2%).

Čo sa týka podielových fondov - ak ho kupuješ od sprostredkovateľa, tak vždy zaplatíš v nejakej forme províziu. A je jedno je to v USA, alebo na Slovensku.

Ak sa samoobslúžiš a kúpiš nejaký low cost fond (ETF, noload fund, atď.), tak vstupný poplatok neplatíš, ale to je pre kutilov. Takú možnosť máš na Slovensku aj v USA.

Ak chceš investovať do hedge fondov a máš na to dostatočný majetok ( od 1 mil. USD vyššie), tak máš presne tieto isté možnosti:
1. cez sprostredkovateľa, ktorý chce províziu (vstupný poplatok)
2. nájdeš si hedge fond sám a oslovíš ho sám - bez provízie.

Čiže je stále len o tom, či sa necháš obskakovať sprostredkovateľom, ktorý za to bude zaplatený napr. cez vstupný poplatok. Alebo si všetko nájdeš, vyberieš a zariadiš sám a poplatkom sa vyhneš, alebo ich aspoň znížiš. A je jedno či sedíš na Slovenku, alebo v USA.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Filip, každoročne sa platí vo fondoch cca 1-2% z celkového objemu za správu fondu.
Ak suma vložených prostriedkov je 10 000€, tak poplatok je 500€ (vstupný, 5%ný, jednorázový), no po čase, ak bude mať investícia hodnotu 20 000€, tak poplatok za správu je každoročne 400€ (pri 2%nom poplatku), to je podľa mňa veľa... Pretože za 10 rokov, či 20, či 30, je to riadny balík peňazí. A je jedno, či je fond v pluse, alebo mínuse, poplatok je stále...
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak bude mať investícia hodnotu 20 000€, tak poplatok za správu je každoročne 400€ (pri 2%nom poplatku), to je podľa mňa veľa...
no šak to máš rovnaké v podielových fondoch aj v hedge fondoch.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa huslista »

Filip, 2/20 neplatis kazdy rok. Dokonca ani nie v kazdom vynosnom roku. Kazdy rok platis 2%. Ale v hedze fondoch platis 20% zo zisku, iba ak ide o zisk kumulativny. Priklad: 1/1/2009 investujes 100. Pre rok 2009 strata 50%. Platis iba 2%. Pre rok 2010 vynos 50%. Vzhladom na to, ze je investicia stale stratova (100 vs. 75) platis iba 2%. Rok 2011 zisk 50%. Platis 2% plus 2.5% z kumulativneho zisku (100 vs. 112.5). Pri vypoctoch som predpokladal, ze poplatky neboli doplnene z investicie, ale platene osobitne.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa filip glasa »

toto je jasné úplne každému. Ak platím zo zisku, tak jasné že neplatím pri strate. A že sa platí až pri dosiahnutí new high, to je jasné každému kto už počul slovo hedge fond tiež.

Ja som chcel ale povedať iné - vstupný poplatok v podielovom fonde platíš len 1x pri vstupe. Potom platíš rovnaký cca 1-2% poplatok za správu. Úplne rovnako ako v hedge fonde. Čiže je hovadina napísať, že radšej investujem do fondu Quantum, ako do podielového fondu, lebo nemá vstupný poplatok. Porovnávaš neporovnateľné.

Ak by aj Quantum bol otvorený pre nových investorov čo nie je, tak by minimálna investícia bola cca od 100 000 USD vyššie. Pri takýchto vysokých sumách by si však neplatil vstupný poplatok ani pri obyčajných podielových fondoch napr. z ponuky MFC.
Provízia by totiž bola krytá pri tak vysokej sume z poplatku za správu.

Čo sa týka toho, že hedge fondy by mali byť výhodnejšie preto, lebo majú poplatky za výkon a nie len tak zadarmo, tak to tiež neplatí. V hedge fonde platíš poplatok 1- 2% p.a. za správu vždy. Aj keď je výkon fondu zlý (ak je strata). V podielovom fonde tiež.
Ale v podielovom fonde už neplatíš navyše 20% zo zisku ako v hedge fonde. Čiže hedge fond je v drahší. Lacnejší nie je nikdy. Rovnako drahý by bol iba v tedy, ak by mal počas celej investície stratu.

Ale aj tak je to porovnanie od veci, pretože podielové fondy sa používajú na investície od 30 EUR/mesačne. Na investíciu do hedge fondu potrebuješ min. 100 000 USD a majetok 1 mil USD.
Ak ti má niekto sprostredkovať sporenie za 30 EUR/mesiac, tak provízia vo výške 2-5% z investície je relatívne normálna odmena. Ak by si chcel kúpiť nejaký fond na burze (ETF), tak by si za jeden nákup zaplatil brokerovi cca 10 USD čo je 33,33% z 30 EUR. Teda oveľa viac ako vstupný poplatok 2-5% v podielovom fonde.
Treba si proste uvedomiť pri akých sumách a na aký účel je tá ktorá forma investície vhodná.
Na sporenie 30-100 EUR/mesačne by som sa určite neobzeral po hedge fondoch ani po ETF. Zvolil by som podielový fond s percentuálnymi poplatkami.
Ak by som mal 100 000 EUR tak mi bez vstupného poplatku sprostredkujú čokoľvek od podielového fondu až po hedge fond.
Ak mám jednorázovú investíciu 5000 EUR, som lenivý a nechce sa mi nič zisťovať o burze, tak tiež zvolím podielový fond a nejakého toho poradcu.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

filip glasa napísal: no šak to máš rovnaké v podielových fondoch aj v hedge fondoch.
Nikde som nenapísal, že nie :) Písal som to, že zdieranie je vysoký poplatok za správu, nie vstupný poplatok :)
Obrázok
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa huslista »

Mna tiez pridajte k tym, ktori si myslia, ze u nas su rozne poplatky za investicie do investicnych fondov vysoke a teda nekompetitivne.

Pre niekoho so 100,000 Eurami doporucujem vylet do krajiny s nizsimi poplatkami. Jedno percento letenka a ubytovanie. Jedno percento nakup a zabavu. A jedno percento na poplatok do fondu a vybavenie formalit. Za 3% "vstupneho" a menej ako jedno percento rocneho poplatku mas 100,000 lacne investovanych.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pre niekoho so 100,000 Eurami doporucujem vylet do krajiny s nizsimi poplatkami.
asi si zle čítal. Ak invesuješ 100 000 EUR, tak žiadny vstupný poplatok neplatíš. Čiže ak by si mal korektne porovnať hedge fond a podielový fond (kdekoľvek na svete),tak by si mal vždy porovnávať rovnaké investované sumy.
Čo sa týka správcovského poplatku pod 1% p.a., tak ten budeš mať len u pasívne spravovaných (indexových) fondov. A rozhodne nie v hedge fondoch, ktoré si spomínal (cez Sorosa). A to na jak na Slovensku, tak aj v zahraničí.

Nejde o to či investuješ na Slovensku, alebo niekde inde. Ide o to do čoho investuješ. Podielový fond pri investícii za 1000 EUR, ktorý ti domov do obývačky príde vybaviť nejaký sprostredkovateľ, bude vždy drahý percentuálne. Aj v zahraničí.
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa huslista »

To je celkom ine kafe, Filip. Napis mi teda, najlepsiu ponuku MFC na 100,000 EUR.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa filip glasa »

to ti napísať neviem, ja nie som poradca. Ale predpokladám, že pri sumách okolo 100 000 EUR si nájdeš bez problému na Slovensku poradcu, alebo asset management, ktorý ti sprostredkuje fond bez vstupného poplatku.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Fondy Wiof sú v tomto zaujímavé, pokiaľ klient chce, dajú sa sprostredkovať bez vstupného poplatku, za predpokladu, že vo fonde človek zostane minimálne 5 rokov. Do 5 rokov je tam výstupný poplatok. Takže nie je problém naozaj na SK nájsť fond, alebo fondy bez vstupných poplatkov...
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Martinisko.eu napísal:Fondy Wiof sú v tomto zaujímavé, pokiaľ klient chce, dajú sa sprostredkovať bez vstupného poplatku, za predpokladu, že vo fonde človek zostane minimálne 5 rokov. Do 5 rokov je tam výstupný poplatok. Takže nie je problém naozaj na SK nájsť fond, alebo fondy bez vstupných poplatkov...
Martin, ako vtip to nie je zle :)
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Nechápem Peter...
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

na fondoch Wiof nie je absolutne nic zaujimave. To co usetris na vstupnom poplatku "stratis" hned prvy rok na nakladovosti fondu.
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Takže ak ušetrím 5% na vstupnom poplatku, stratím ich prvý rok na nákladovosti fondu? Chcem vidieť ten fond, ktorý má takú nákladovosť ;)
Máš dosť zaujatý pohľad na fondy wiof. Netvrdím, že sú bezkonkurenčné, alebo najlepšie, ale určite nie sú beznádejne najhoršie, a najdrahšie, ako to vyplýva z Tvojich reakcií na tieto fondy.
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

no este som horsie fondy nevidel :) zdatne im kedysi konkurovali Succes fondy made by MBI, ale aj tie sa uz dokonca polepsili. Nakladovost Wiofov tu uz bola rozoberana aj s odkazmi na ich statut. Mnohe z tych fondov maju TER cez 5 %. Takze je to presne tak ako som napisal :wink:
Používateľov profilový obrázok
Martinisko.eu
Gold Member **
Príspevky: 525
Dátum registrácie: Št 19 04, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City
Kontaktovať používateľa:

Re: Medical & Financial Consulting

Príspevok od používateľa Martinisko.eu »

Ich ruský fond zarobil 150% za posledné dva roky, vtedy by mi ten 5%ný TER vôbec nevadil... Ale OK, neriešme to, nezastávam si ani ja fondy WIOF, len som chcel poukázať na to, že aj na SK existuje možnosť fondov bez vstupných poplatkov.
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Finančné poradenstvo, poradcovia"