Zdravotne odvody z podielovych fondov

Finanční poradcovia, poradenské spoločnosti, spolupráca, zamestnanie, sprostredkovanie finančných služieb.

Zdravotne odvody z podielovych fondov

Poslaťod sablatura » Str 07 30, 2014 7:51 am

Zdravim. Platia sa zdravotne odvody z vynosov z podielovych fondov ? Podal som riadne danove priznanie, no teraz mi prisiel zo zdravotnej poistovne nedoplatok zo spominanych vynosov. Fondy som mal v pobocke zahr. banky na Slovensku. Je to normalne tieto vynosy zdanovat a este navyse platit z nich zdravotne odvody ? To sa potom ani neoplati nakupovat podielove akciove fondy, riziko vynosu nesiem ja a ked nahodou nieco na tom "trhnem", stat sa "postara" o moj zisk v tym najnegativnejsim moznym sposobom. Nech zije KSSMER a veduca uloha strany...
sablatura

Re: Zdravotne odvody z podielovych fondov

Poslaťod jaroslav80 » Str 07 30, 2014 8:03 am

sablatura píše: ... To sa potom ani neoplati nakupovat podielove akciove fondy...

Velmi dobre si pochopil situaciu. Danove a odvodove zatazenie je jednym z hlavnych dovodov nevyhodnosti takej investicie.
jaroslav80

Poslaťod incognito » Str 07 30, 2014 9:40 am

sablatura píše:Je to normalne tieto vynosy zdanovat a este navyse platit z nich zdravotne odvody ?

Nie, nie je to normalne. Sme však na Slovensku...
incognito

Poslaťod sablatura » Str 07 30, 2014 12:47 pm

Este ma napada jedna vec. V case nakupu tychto podielovych fondov sa urcite zdravotne odvody neplatili. Nie je to potom retroaktivne ? Vie mi niekto na to dat odpoved ? Dakujem.
sablatura

Poslaťod incognito » Str 07 30, 2014 4:46 pm

Ak sa spravne pamatam, tak podielove listy nakupene do datumu zaciatku platnosti zakona su oslobodene od platenia odvodov. Dan musis zaplatit tak ci tak...
incognito

Poslaťod jogo » Str 07 30, 2014 5:46 pm

sablatura píše: Nech zije KSSMER a veduca uloha strany...

Nuz zlaty moj, tieto odvody a nemoznost odpocitat si neodpocitatene polozky z danoveho zakladu pri predaji cennych papierov(fondov) zaviedol ak sa nemylim Mihal z SAS-ky za vlady Ivety Radicovej.
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo

Poslaťod Dana » Ned 08 10, 2014 12:25 am

incognito píše:Ak sa spravne pamatam, tak podielove listy nakupene do datumu zaciatku platnosti zakona su oslobodene od platenia odvodov. Dan musis zaplatit tak ci tak...

Nezáleží na tom, v ktorom roku boli kúpené, ale kedy sa predali a za ktorý rok to “vstúpi“ poisťovni do ročného zúčtovania. Podľa toho zákona sa ide. Podobne je to aj pri dani z príjmu, tam už tiež na nákupe veľmi nezáleží. Výnimkou je len, ak by PL boli nakúpené pred r. 2004. Tie sú oslobodené od dane a teda aj od zdr. odvodov.
Bez odvodov sú len fondy slovenských správcov, ktoré sa zdaňujú zrážkovou daňou.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana

Poslaťod hokaido » Str 02 20, 2019 6:41 pm

Chapem to spravne, ze pri podielovych fondoch, nie je ziadny limit zisku, ktory sa nezdanuje ako pri akciach? Pri akciach ak ich drzim kratsie ako 1 rok a mam zisk z predaja, tak platim dan len ked tento presiahne 500e. Nic podobne pre podielove fondy nie je? To by ale znamenalo, ze ak som mal v minulom roku zisk 50e, musim kvoli tomu podavat DP? :roll:

Samozrejme sa pytam pre fondy, ked je spravca zahranicny subjekt (Amundi, KBC, Templeton). Tuzemsky spravcovia strhavaju automaticky zrazkovu dan a zdravotne sa uz neplati.
hokaido

Späť na Finančné poradenstvo, poradcovia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť