Zdravotne odvody z podielovych fondov

Finanční poradcovia, poradenské spoločnosti, spolupráca, zamestnanie, sprostredkovanie finančných služieb.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
sablatura
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ne 17 07, 2011 10:06 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Zdravotne odvody z podielovych fondov

Príspevok od používateľa sablatura »

Zdravim. Platia sa zdravotne odvody z vynosov z podielovych fondov ? Podal som riadne danove priznanie, no teraz mi prisiel zo zdravotnej poistovne nedoplatok zo spominanych vynosov. Fondy som mal v pobocke zahr. banky na Slovensku. Je to normalne tieto vynosy zdanovat a este navyse platit z nich zdravotne odvody ? To sa potom ani neoplati nakupovat podielove akciove fondy, riziko vynosu nesiem ja a ked nahodou nieco na tom "trhnem", stat sa "postara" o moj zisk v tym najnegativnejsim moznym sposobom. Nech zije KSSMER a veduca uloha strany...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zdravotne odvody z podielovych fondov

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

sablatura napísal: ... To sa potom ani neoplati nakupovat podielove akciove fondy...
Velmi dobre si pochopil situaciu. Danove a odvodove zatazenie je jednym z hlavnych dovodov nevyhodnosti takej investicie.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Zdravotne odvody z podielovych fondov

Príspevok od používateľa incognito »

sablatura napísal:Je to normalne tieto vynosy zdanovat a este navyse platit z nich zdravotne odvody ?

Nie, nie je to normalne. Sme však na Slovensku...
sablatura
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Ne 17 07, 2011 10:06 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Zdravotne odvody z podielovych fondov

Príspevok od používateľa sablatura »

Este ma napada jedna vec. V case nakupu tychto podielovych fondov sa urcite zdravotne odvody neplatili. Nie je to potom retroaktivne ? Vie mi niekto na to dat odpoved ? Dakujem.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Zdravotne odvody z podielovych fondov

Príspevok od používateľa incognito »

Ak sa spravne pamatam, tak podielove listy nakupene do datumu zaciatku platnosti zakona su oslobodene od platenia odvodov. Dan musis zaplatit tak ci tak...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zdravotne odvody z podielovych fondov

Príspevok od používateľa jogo »

sablatura napísal: Nech zije KSSMER a veduca uloha strany...
Nuz zlaty moj, tieto odvody a nemoznost odpocitat si neodpocitatene polozky z danoveho zakladu pri predaji cennych papierov(fondov) zaviedol ak sa nemylim Mihal z SAS-ky za vlady Ivety Radicovej.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Zdravotne odvody z podielovych fondov

Príspevok od používateľa Dana »

incognito napísal:Ak sa spravne pamatam, tak podielove listy nakupene do datumu zaciatku platnosti zakona su oslobodene od platenia odvodov. Dan musis zaplatit tak ci tak...
Nezáleží na tom, v ktorom roku boli kúpené, ale kedy sa predali a za ktorý rok to “vstúpi“ poisťovni do ročného zúčtovania. Podľa toho zákona sa ide. Podobne je to aj pri dani z príjmu, tam už tiež na nákupe veľmi nezáleží. Výnimkou je len, ak by PL boli nakúpené pred r. 2004. Tie sú oslobodené od dane a teda aj od zdr. odvodov.
Bez odvodov sú len fondy slovenských správcov, ktoré sa zdaňujú zrážkovou daňou.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Zdravotne odvody z podielovych fondov

Príspevok od používateľa hokaido »

Chapem to spravne, ze pri podielovych fondoch, nie je ziadny limit zisku, ktory sa nezdanuje ako pri akciach? Pri akciach ak ich drzim kratsie ako 1 rok a mam zisk z predaja, tak platim dan len ked tento presiahne 500e. Nic podobne pre podielove fondy nie je? To by ale znamenalo, ze ak som mal v minulom roku zisk 50e, musim kvoli tomu podavat DP? :roll:

Samozrejme sa pytam pre fondy, ked je spravca zahranicny subjekt (Amundi, KBC, Templeton). Tuzemsky spravcovia strhavaju automaticky zrazkovu dan a zdravotne sa uz neplati.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Zdravotne odvody z podielovych fondov

Príspevok od používateľa hokaido »

Odlozim si sem veci co som pogooglil aby som to zase nemusel hladat.

V zakone o zdravotnom poisteni sa pise, z coho sa platia odvody pri prijme z kapitaloveho majetku. Prikladam aj odkaz na Zákon o dani z príjmov, na ktory sa odkazuje metodicky pokyn z toho prveho.
Podla vyssie som to chapal tak, ze podla § 7 ods 1. g) su podielove fondy vynate ale sucasne su vratene spat podla § 7 ods 3, aspon tie, ktore neboli zdanene zrazkovou danou.

Príjmy z kapitálového majetku sa ako súčasť osobitného základu dane zdaňujú sadbou dane vo výške 19 %. Zdroj Zakon

Vyklady, ci sa platia zdravotne odvody z predaja podielovych fondov, su nasledovne:

Platia sa
https://www.health.gov.sk/?clanok-2" onclick="window.open(this.href);return false;

Neplatia sa
https://www.smerniceonline.sk/33/odvody ... fKtmfKBkk/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.finax.sk/blog/kompletny-pre ... investicii" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.investujeme.sk/clanky/ako-z ... nvesticii/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.podnikajte.sk/dane/investovanie-dane-2018" onclick="window.open(this.href);return false;

V niektorych pripadoch sa zle uvadza aj vyska dane pri PF. Niektori nespravne uvadzaju dve sadzby 19% resp 25%, pricom ako som vyssie uviedol je tam len jedna sadzba a to 19%. Nezrovnalosti mohli vzniknut aj novelizaciou vyssie spominanych zakonov, nakolko clanky mohli byt pisane v dobe platnosti stareho zakona.

Poistovne maju na svojich strankach len uvedene citacie zakonov
https://www.vszp.sk/platitelia/platenie ... istne.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Na teraz sa budem riadit nazorom, ze z vynosu PF sa neplatia zdravotne odvody. Pre istotu sa vsak este skusim opytat priamo v ZP. Navyse, tento rok musim uviest do DP prijem z predaja z PF za rok 2019, tak nakoniec uvidim na vlastnej kozi, aka je realita.
Napísať odpoveď

Návrat na "Finančné poradenstvo, poradcovia"