centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať

centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Poslaťod TK1991 » Uto 02 05, 2019 12:13 am

Zdravím, viete mi vysvetliť prípadne dať nejaký zdroj ktorý mi vysvtli danú problematiku? Totižto bežne počúvam že centrálna banka skupuje verejný dlh. Čiže nakupuje dlh v danom štáte čo mi vôbec nedáva zmysel. Počul som argumenty že vlastne takýmto spôsobom oddlžuje štát no ale ako ho oddlži daným spôsobom keď vlastne len presúva dlh. Ide predsa o centrálnu banku daného štátu. Odkial potom berie peniaze centrálna banka na splácanie daného dlhu? ďakujem
TK1991
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Str 12 12, 2018 8:34 pm

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Poslaťod MartinPillar » Uto 02 05, 2019 3:54 pm

Centrálna banka tlačí nové peniaze, ktorými platí komerčným bankám za štátne dlhopisy, ktoré od nich kúpi.
Komerčné banky majú účty u centrálnej banky. Jednoducho im pripíše danú čiastku na účet a hotovo. To je QE.
MartinPillar
 
Príspevky: 669
Registrovaný: Uto 11 11, 2014 5:07 pm

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Poslaťod Istiach » Uto 02 05, 2019 5:36 pm

Tym ze skupuje ten dlh tak zvysuje ceny dlhopisov, co znizuje ich uroky. Okrem nakladov na dlh to tipujem ovplyvnuje este dalsich milion veci.

napr na wikipedii je to popisane takto:

Kvantitativní uvolňování (anglicky Quantitative easing, QE) je monetární politika používaná centrálními bankami ke stimulaci ekonomiky. Používá se, když se standardní monetární ekonomika stává neefektivní. Centrální banka provádí kvantitativní uvolňování nákupem finančních aktiv od komerčních bank a dalších finančních institucí, tudíž zvyšuje cenu těchto finančních aktiv a snižuje jejich výnos a současně zvyšuje nabídku peněz. Tím se odlišuje od více běžné politiky nákupu nebo prodeje krátkodobých státních obligací za účelem udržování mezibankovní úrokové míry na určené výši.

Expansivní monetární politika typicky zahrnuje nákupy krátkodobých vládních obligací centrální bankou za účelem snížení tržní úrokové míry. Avšak, když krátkodobé úrokové míry dosáhnou nebo se blíží nule, tady metoda nemůže dále fungovat. Za těchto okolností, centrální banka může použít kvantitativní uvolňování za účelem dále podpořit ekonomiku kupováním aktiv s delší dobou splatnosti než krátkodobé vládní obligace, čímž se snižuje dlouhodobější úroková míra na výnosové křivce. Kvantitativní uvolňování může pomoci tomu, že inflace neklesne po určené hodnoty. Riziko kvantitativního uvolňování je, že bude více efektivní vůči deflaci než zamýšleno (povede k vyšší inflaci v dlouhodobějším období kvůli zvýšené peněžní nabídce) nebo nebude dostatečně efektivní, když komerční banky nebudou dále půjčovat a potenciální dlužníci si nebudou půjčovat.

Podle Mezinárodního měnového fondu, FEDu a řady ekonomů kvantitativní uvolňování používané od začátku globální finanční krize 2007-08 zmírnilo některé ekonomické problémy plynoucí z této krize.
Istiach
 
Príspevky: 1135
Registrovaný: Pia 12 18, 2009 7:20 pm

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Poslaťod MartinPillar » Uto 02 05, 2019 5:59 pm

Istiach píše:Len tak? Bez akychkolvek zavazkov?


Áno. Pripíše peniaze na účet banky, zároveň zvýši peňažnú zásobu v ekonomike, prevedie dlhopisy v Centrálnom depozotári a hotovo. CB tak zväčší svoju bilanciu na strane aktív aj pasív. Keď dlhopisy zmaturujú, tak štátna pokladnica zaplatí CB za dlhopisy, čím sa zníži peňažná zásoba a zrušia sa tie novo "natlačené" peniaze. Ale CB môže štátny dlh nakupovať resp. rolovať donekonečna a tým ponechať peniaze na trhu stále.
Ďalšia možnosť pre CB je použitie naozaj fyzicky natlačených peňazí cez tzv. seignorage (ražné), Napr. že by CB vydala miliardovú mincu/bankovku (ktorej výroba by stála tak 10 EUR) a za tieto fyzické peniaze kúpila štátne dlhopisy od bánk.
Toto sa skutočne zvažovalo v dlhovej kríze 2008/2009 vo Fede. Možno sa toho ešte dožijeme.
Dnes sa uvažuje aj nad tým, že načo sú tam vlastne tie banky. Štát by mohol financovať infraštuktúrne projekty tým, že by priamo podnikom pripisoval prostriedky na účet za stavby atď. a štát by priamo tlačením peňazí donekonečna zvyšoval peňažnú zásobu.
No nebude z toho krásna inflácia?
MartinPillar
 
Príspevky: 669
Registrovaný: Uto 11 11, 2014 5:07 pm


Späť na Off topic - nie len investovanie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť