self development

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

self development

Príspevok od používateľa jonatanus »

nemate problemy s efektivitou prace v poslednej dobe? :lol:
vonku je horko, tak akorat na pivo, v telke fotbal, mezdi tym zabijem cas na forach, alebo si citam sme.. no katastrofa..

asi by som si mal vytahnut nake te motivacno-odmenovacie neviem co.. nepouzivate nieco?

toto je dobry zdroj:
http://www.stevepavlina.com/
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: self development

Príspevok od používateľa Andrej »

Ja to pozorujem kazde leto, a zhorsuje sa to... A to si este predstav ked uz budes mat mega pasivny prijem, to bude este len problem s motivaciou :-).
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: self development

Príspevok od používateľa Bobikpp »

U mna je este jeden dalsi velmi rusivy faktor - oblecenie zenskych poloviciek ludstva :lol: To furt iba ziram jak ta tava - a myslienky na pracu su tatam....
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: self development

Príspevok od používateľa Pette »

Preto v lete privelmi nerobim - nasavam myslienky, napady, davam na papier a do nejakeho planu, a potom ho zvysok roku realizujem:)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: self development

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jonatanus napísal:nemate problemy s efektivitou prace v poslednej dobe? :lol:
vonku je horko, tak akorat na pivo, v telke fotbal, mezdi tym zabijem cas na forach, alebo si citam sme.. no katastrofa..
tak tomu ver, minuly tyzden som urobil velke hovno, keby ma klienti nenahanali, tak asi zhnijem

to Bobikpp: moj kamarat hovorieva: "Vykozieva sa" :lol:
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: self development

Príspevok od používateľa jonatanus »

no zakladne pravidlo efektivity je pracovat hlavne od polnoci do 6-7 rano, vtedy cloveka nic nerusi, nic sa nepise na forach, nic neni vtelke, neda sa ist na pivo (tak lahko), kozi uz spia, atd.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: self development

Príspevok od používateľa Bebe »

Človek je od prírody lenivý tvor a preto sa niet čo čudovať, že robí všetko preto, aby sa vyhol nejakej námahe, či práci, ale sú tu aj iné faktory. V poslednej dobe tu máme ešte fenomén maximálnej vyťaženosti. Stanovujeme si v predstave že to zvládneme toľko cieľov a úloh, ktoré potom ledva stíhame, potom sme z toho frustrovaný a tým nám klesá motivácia. Dostávame sa do začarovaného kruhu, kedy už len dobiehame zameškané a vidíme, že to nikam nevedie. Samozrejme sa to stalo aj mne a z hrôzou som zistil, že väčšina vecí, ktoré ma zamestnávajú sú neefektívne, neproduktívne, a nič okrem starostí mi neprinášajú. Niekedy ani finančný efekt nebol adekvátny vynaloženej námahe. Rok trvalo, kým som sa týchto vecí pozbavoval.. toľko ich bolo a nedalo sa s tým len tak seknúť, lebo mali náväznosť na ďalšie záležitosti, záväzky či ľudí. Pozbavoval som sa hlavne vecí, ktoré ma nebavia. Ľahšie urobím úlohu, ktorá ma baví, aj keď sa mi nechce. Robiť veci, ktoré sú nezáživné a nebavia a ešte musia byť do termínu sú nočnou morou.

Čo sa týka techník tak ich je asi neúrekom a každému môže vyhovovať niečo iné. Dali by sa možno rozdeliť na technické pomôcky, a psychologické metódy. Možno o tom niekedy napíšem, ale teraz sa mi tak veľmi nechce.. :D
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: self development

Príspevok od používateľa Bobikpp »

jonatanus napísal: mezdi tym zabijem cas na forach, alebo si citam sme.. no katastrofa..
http://www.finviz.com/forum/

Pozeram, ze si si pre istotu spravil este dalsie forum :lol:
i ked vlastne toto by sa dalo povazovat za spojenie prijemneho s uzitocnym :)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: self development

Príspevok od používateľa jonatanus »

bebe to je jedna vec, ked sa dostavi naky burnout, ale napr. ja nemam vobec problem s celkovou motivaciou aj mi to celkom ide podla planu (jasne ze vsetko trva 2krat dlhsie, ale ide podla planu :lol: ).. skorej z nakeho zahadneho dovodu neviem zacat, sadnem k pocitacu s planom ze dneska budem robit 10hodin cisteho casu, potom riesim vsetko mozne len ne to co som chcel - pozrem si fotbal, potom si pozrem hento, potom sa zase idem nazrat a tak mam rozkuskovany cely den ze si vzdy len poviem "este toto a uz idem robit".. no a potom idem spat :lol:

porad tvoje figle, nebude lenivy, zvys HDP :lol:
bobikpp napísal:Pozeram, ze si si pre istotu spravil este dalsie forum :lol:
i ked vlastne toto by sa dalo povazovat za spojenie prijemneho s uzitocnym :)
ono to je skorej neprijemne a mam dost velke obavy ci to bude uzitocne :lol:
(tymto honzajsovi velmi pekne dakujem za prvy "cudzi" prispevok :) )
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: self development

Príspevok od používateľa Bebe »

no, že si to ty, jonatanus..

V prvom rade si nestanovuj, že budeš robiť 10hod. čistého času. Už samotná hodnota 10hod. je príliš na nejaký počiatočný elán. Všetko je to o zvyku, stereotypoch, disciplíne a motivácii. Lepšie je povedať si, dnes prídem do práce a budem robiť iba dve hodiny. Dve hodiny a potom popremýšlam, čo bude ďalej. Potom si daj oddych a povedz si dnes budem frajer a ešte zvládnem dve hodiny a urobím to a to a tak ďalej, pokiaľ ťa to bude baviť. Ak hodinu nič nerobíš povedz si idem domov a choď domov. Ak sa budeš chcieť vrátiť, tak iba na dve hodiny :D Ak sa ťa spýtajú aký máš pracovný čas povieš maximálne dve hodiny a bude to pravda. Aj závidieť ti budú.

Alebo takto:
I.etapa Rozhodnutie: Najprv si treba uvedomiť, či to ozaj chceš riešiť. Ak áno, tak si to radšej povedz nahlas: "Od zajtra idem na to!" a nie že si to budeš hovoriť každý deň :lol:

II.etapa Systém: Systém môže byť taký, že si dopredu stanovíš plán, ktorý budeš dodržiavať. Čím podrobnejší tým lepší. Začať môžeš menším počtom takto naplánovaných úloh (napr.jedna-dve) a ostatné si dáš, že keď "stihneš". PÍSOMNE v hlave nestačí. Každú úlohu si odškrtneš. Ak sa dá, začína sa najzložitejšími a najťažšími.

Niet nad tužku a notes, elektronické diáre a organizéry na PC sú na hovno, tuším tak by si to nazval.

Dôležité: Odmena. Za každú takto zvládnutú úlohu alebo súbor úloh sa odmeníš. Čo to bude to je individuálne, ale zadarmo sa namáhať nebude ani tvoja vôľa. Doobedňajšie úlohy môžeš odmeniť obedom (ten by si si dal aj tak, ale môžeš si priobjednať zákusok :D ), ale Pozor, nie takto: "kým to neurobím nepôjdem na obed" to je špatne, ale takto: "keď to urobím, dám si dobrý obed" a na poobedňajšie si čosi vymysli, alebo zvol ako odmenu tie veci, ktoré robíš namiesto práce.

Ak ani toto nebude fungovať, potom si treba nájsť niekoho, na koho úlohy deleguješ a budeš sa venovať iba controllingu.

Medzi technické prostriedky môžeme zaradiť pripomienkovače, kalendáre, diáre, organizéry, post-it a uzlíky na vreckovke. Nič z toho nefunguje, ak v tom nemáme zároveň poriadok aj v hlave. Medzi psychologické večernú inventúru, a plánovanie budúceho dňa, mentálne programovanie, meditáciu a vizualizáciu. Väčšinou potom nepotrebujeme žiadne ďalšie pomôcky a ušetríme viac a peňazí.

Ale možno Ti moje fígle nepomôžu, lebo to, čo popisuješ poznám, iba si to poviem otvorene.. dnes sa mi nechce, tak neurobím vôbec nič. Potom urobím aspoň čosi a som šťastný, že mám nadplán.. :lol: prosto, to urobiť nemusím a nesťažujem sa na to..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: self development

Príspevok od používateľa jonatanus »

diki bebe. takze "Od zajtra idem na to!" budem pracovat 2 hodiny :lol:

inac ja pouzivam todo list, normalny textovy subor kde si vsetko pisem co mam spravit aby som nezabudol.
ale stym rozdelenim uloh ze najprv treba zacat najtazsou nesuhlasim, lepsie sa mi robi ked velky problem rozdelim na viacej malych a mozem si to postupne odskrkavat ze uz som nieco spravil.. priklad keby som mal spravit 100x nieco, tak si to rozdelim na 10x 10 a prvych 10 spravis lahko a potom to ide lahsie, jak keby si mal ulohu ze spravit 100 a vidis ze konec je v nedohladne.

z tych motivacno-donucovacich veci som raz skusal zo stevepavlina.com jednu vec, chcel som stavat kazdy den rano o tom istom case (mam stym trocha problem). a tam pisal ze pokial sa clovek prinuti dostatocne dlho (30dni), tak si nato zvykne a pojde to automaticky. samozrejme to nefungovalo, mesiac som sa nutil, furt som bol nevyspaty a ked to skoncilo som za tyzden staval zase po starom.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: self development

Príspevok od používateľa Bebe »

To je jasné, že ak si môžeš rozdeliť tú ťažkú úlohu na drobné, potom to tak treba urobiť, myslel som skôr, že ak máš napr. napísať referát a neznášaš písať referáty, potom je lepšie urobiť to, hneď celé a mať pokoj duše, ako napísať úvod, potom si dať pauzu atd..

Na ranné vstávanie a platí to hlavne pre duševne pracujúcich platí jednoduchá formulka, ktorú si opakuješ pár-krát pred zaspaním: "Zajtra ráno vstanem o XY hodine, budem odpočinutý, svieži, budem sa cítiť dobre a plný energie." Má to výhodu, že hodinu vstávania môžeš meniť, nemusí to byť tá istá. Po čase zahodíš budík do Dunaja, vlastne do kontajnera s nápisom "Kovy". Môžeš neskôr pridať: "Z ľahkosťou zvládam všetky úlohy, ktoré som si naplánoval"

Funguje to nezávisle na to, čo si od tejto medóde myslíš a keď to nefunguje, niečo robíš špatne. Čím uvoľnenejší si pred zaspaním, tým lepšie a musia to byť posledné myšlienky pred zaspaním. Toť vsjo.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: self development

Príspevok od používateľa jonatanus »

ciel som splnil :lol: (aj nadplan, ale tomu comu som sa chcel venovat zas tak vela nebolo, aj ked ten zvysok bola tez robota)
zajtra dam 4 hodiny cisteho casu a naky nadplan :evil: (kde su te casi ked som zvladol 18 hodin :lol: )

"Zajtra ráno vstanem o XY hodine, budem odpočinutý, svieži, budem sa cítiť dobre a plný energie."
- jonatanus @ 5:23
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: self development

Príspevok od používateľa filip glasa »

"Zajtra ráno vstanem o XY hodine, budem odpočinutý, svieži, budem sa cítiť dobre a plný energie."
- jonatanus @ 5:23
dobrú noc :wink:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: self development

Príspevok od používateľa Bebe »

..hlavne, že sa dobre bavíte chlapci.. a ak budeš jonatanus vážne spávať hodinu denne a používať ešte k tomu takéto metódy, tak ťa čoskoro odnesú na nosidlách.. síce z úsmevom na tvári, ktorý Ti už nikdy nezmizne, ale na nosidlách..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: self development

Príspevok od používateľa filip glasa »

Jonatanus spáva cez deň.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: self development

Príspevok od používateľa Bebe »

..tak to teda platí pre pre tých, čo spia normálne, teda v noci, nie pre batmana jonatanusa..
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: self development

Príspevok od používateľa Pette »

Vstavanie konstantny cas a zaspavanie podla unavy skutocne funguje. Vec znama tisice rokov, sedliaci na dedine a kohut potvrdia:)
Trosku pomocka - nahodte si na rano fyzicku aktivitu, idealne beh - ak vydrzite 3 mesiace cca, telo si na tuto cinnost vytvori zavislost a automaticky zobudi (dokonca aj po hodine spanku).
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: self development

Príspevok od používateľa jonatanus »

Pette napísal:Vstavanie konstantny cas a zaspavanie podla unavy skutocne funguje. Vec znama tisice rokov, sedliaci na dedine a kohut potvrdia:)
mne sa zda ze som niekde cital ze z biologickeho hladiska je clovek "naprogramovany" na 25hodinovy den. co zas mozem potrvdit ja :lol: (chodim spavat kazdi den asi o hodinu neskor)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: self development

Príspevok od používateľa Bebe »

Pette napísal:..nahodte si na rano fyzicku aktivitu, idealne beh - ak vydrzite 3 mesiace cca, telo si na tuto cinnost vytvori zavislost a automaticky zobudi..
Určite existuje nespočet spôsobov a tento má naviac ešte postranný efekt, že pozitívne pôsobí na fyzickú kondíciu, čo je priaznivé a žiadúce, takže je lepší ako môj. Buď si to odmakáte v hlave, alebo fyzicky. Môj spôsob je pre vyložených lenivcov, ako som ja. :D
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: self development

Príspevok od používateľa Bebe »

Komu nestačia knihy, resp. kto potrebuje viesť za ručičku, tu je jeden web na danú tému a venuje sa rôznym oblastiam života. Veľa informácií je tam zadarmo.
http://www.mlady-uspesny.sk/
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: self development

Príspevok od používateľa Andrej »

Pekna stranka, len tomuto celkom nerozumiem:
...návštevou tejto webovej stránky (vrátane obsahu a služieb dostupných prostredníctvom mlady-uspesny.sk doménové meno, mlady-uspesny.sk webová stránka), prejavujete váš súhlas s...
Ak je raz nieco na webe, je to zverejnena informacia, a ako taku si ju mozem kedykolvek pozriet bez toho aby som s cimkolvek musel prejavovat suhlas.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: self development

Príspevok od používateľa Bebe »

Skús sa to opýtať jeho, ale myslím, keďže je to angličan, zrejme je to nedokonalý preklad z anglického práva, chrániaci prevádzkovateľa stránok pred dôsledkami vyplývajúcimi z použitia informácií z danej webstránky.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: self development

Príspevok od používateľa Andrej »

Bebe napísal:Skús sa to opýtať jeho...
Zase až tak ma to netrápi. Keď to zoberiem z pohľadu ústavy, tak on si môže na svojej stránke slobodne písať čo ho len napadne... :D
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: self development

Príspevok od používateľa jonatanus »

The Pomodoro Technique is a time management method that can be used for any kind of task. For many people, time is an enemy. The anxiety triggered by “the ticking clock”, especially when a deadline is involved, leads to ineffective work and study habits which in turn lead to procrastination.
http://www.pomodorotechnique.com/resour ... e_v1-3.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: self development

Príspevok od používateľa jonatanus »

Want to get ahead? Sleep in
Late risers have more mental stamina and can outperform early birds, study finds

konecne mozem spat s kludnym svedomim...
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"