strukturalne fondy EU

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa medo »

Ahojte,

keďže niektorí z vás mi tu celkom dobre poradili, resp. pomohli vyjasniť niektoré veci ohľadne investovania, naoplátku by som možno vedel poradiť ja vám v oblasti, ktorá sa síce celkom priamo netýka investovania v podobe ako ho poznáte, ale môže byt zaujímava pre mnohých z vás, ktorí sa venujú poradenstvu, alebo chcú len využiť možnosti, ktoré ponúkajú fondy EÚ. Ak budem vedieť pomôžem prípadne hodím link na tú správnu adresu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa jonatanus »

medo napísal:ktoré ponúkajú fondy EÚ
mas prehlad jak to teraz vyzera s fondami, hlavne s tymi stavebnymi? z x zdrojov som pocul ze je to zabetonovane (neda sa k tomu teraz dostat), vies aka je momentalne situacia? dik
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa medo »

jonatanus napísal: mas prehlad jak to teraz vyzera s fondami, hlavne s tymi stavebnymi? z x zdrojov som pocul ze je to zabetonovane (neda sa k tomu teraz dostat), vies aka je momentalne situacia? dik
co myslis pod pojmom stavebne? Myslis statny fond rozvoja byvania? alebo peniaze z EU?
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa jonatanus »

medo napísal:co myslis pod pojmom stavebne? Myslis statny fond rozvoja byvania? alebo peniaze z EU?
hocico co sa da nejak "legalne tunelovat".. :lol: postavim/zrekonstruujem nieco, je problem nato ziskat dotacie?
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa medo »

jonatanus napísal: hocico co sa da nejak "legalne tunelovat".. :lol: postavim/zrekonstruujem nieco, je problem nato ziskat dotacie?

:D samozrejme ze sa daju ziskat dotacie ak mas konkretny napad, ak si z BA moznosti su trochu obmedzene v porovnani z inymi krajmi, kedze si asi sukromna osoba odporucam nejaku aktivitu z operacneho programu Konkurencieschopnost a hospodarsky rast, resp. moznosti su aj v ramci OP Bratislavsky kraj, vacsina programov je zameranych skor na verejny sektor, statnu a verejnu spravu, pripadne treti sektor a netreba zabudat ze ako ziadatel zo sukromneho sektora mas vyssiu mieru spolufinancovania, ak mas nejaky potencialny projekt v ramci hraničných oblastí napr. mas partnera v nejakom z okolitých štátov odporúčam programy cezhranicnej spolupráce INTERREG, aké sú tam možnosti pre žiadateľov zo súkromného sektora
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa medo »

sorry za gramaticke chyby :(
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Mam dotaz ak mozem: nakolko sa daju vyuzit strukturalne fondy EU na vystavbu malej vodnej elektrarne (MVE)? Dajme tomu, ze projekt je uz na svete, stavebne povolenie na ceste a jedine co chyba su peniaze :? Daju sa na toto ziskat fondy?
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa medo »

Bobikpp napísal:Mam dotaz ak mozem: nakolko sa daju vyuzit strukturalne fondy EU na vystavbu malej vodnej elektrarne (MVE)? Dajme tomu, ze projekt je uz na svete, stavebne povolenie na ceste a jedine co chyba su peniaze :? Daju sa na toto ziskat fondy?
Ahoj bobikpp,moja odpoved bude trochu obsiahlejsia

na vystavbu malej vodnej elektrarne je mozne vyuzit prostriedky zo strukturalnych fondov,konkretne z fondu ERDF, ako potencionalny ziadatel musis poziadat o nenavratny financny prispevok v ramci operacneho programu Konkurencieschopnost a hospodarsky rast, ktoreho riadiacim organom je Ministerstvo hospodarstva SR, prostrednictvom Slovenskej inovačnej a energetickej agentury. predpokladam ze si zo sukromneho sektora takze v ak si zo zapadneho slovenska prispevok z ERDF by bol 40% (zvyšok je tvoje spolufinancovanie), ak si zo stredneho resp. vychodneho slovenska vyska prispevku by bola 50%.

Takze teraz konkretnejsie teba sa tyka Opatrenie 2.1 Zvyšovanie energetickej efektívnosti na strane výroby aj spotreby a zavázanie progresívnych technológií v energetike. Kedze neviem blizsie podrobnosti o tebe (tvojej firme) resp. o projekte tazko sa mi takto radi, preto ti odporucam prestudovať si najmä programový manuál ktorý nájdeš tu: http://www.economy.gov.sk/index/go.php?id=3357, pozorne si pozri najmä oprávnené aktivity a oprávnené výdavky. Pri písaní projektu musí byt tvoj projekt v súlade s oprávnenými aktivitami a taktiež musí byť previazaný na ciele prioritnej osi resp. operacneho programu. Oprávnené výdavky sú dôležité preto aby si vedel čo všetko si môžeš nechať preplatiť.

Taktiež pozorne sleduj výzvy na predkladanie žiadostí o NFP, jedna výzva na opatrenie vhodné pre teba už beží,ďalšiu plánuje SIEA resp. MH SR vypustit von niekedy v auguste.

Ak už sa rozhodneš podať projekt riaď sa príručkou pre žiadateľa, ktorá je dostupná ako dokument spolu s vyhlásenou výzvou, ako príklad ti uvediem súčasnú výzvu na opatrenie 2.1
http://www.economy.gov.sk/index/go.php?id=3493

tolko v skratke dufam ze to nie je zlozite napisane, vela dalsich informacii najdes tu http://www.economy.gov.sk/index/go.php?id=2600&lang=sk a tu http://www.siea.gov.sk/
a este nieco, neboj sa pytat, skus napisat na emaily uverejnene na tychto strankach alebo zavolaj, uradnici ti sice nevypracuju projekt ale su povinny ti poskytnut vsetky relevantne informacie, pretoze zaklad ktory od nas vyzaduje europska komisia je komunikacia so žiadateľom (okrem toho, že existuje zakon o slobodnom pristupe k informaciam)

takže držím palce
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa medo »

A este jednu vec, ktoru si maloktory ziadatel uvedomuje, tým že vám schvália projekt sa nič nekončí ale naopak všetko práve začína, musíte podávať žiadosti o platbu (čiže všetky faktúry,výkazy práce a pod), musíte pravidelne zasielať monitorovacie správy, musíte sa zmieriť s tým že k vám môžu prísť kontroly (ak budete mať až príliš veľké "štastie", tak aj kontrola z Bruselu). Problémom je že ak si necháte projekt vypracovať poradenskou firmou tá zhrabne po schválení projektu províziu, ale tým sa to pre ňu končí, čo však neplatí pre žiadateľa.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa jonatanus »

medo dakujem za odpoved :)
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa medo »

jonatanus napísal:medo dakujem za odpoved :)
rado sa stalo :)
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Medo - dikes - nejedna sa o mna, ale o otca - lokalita vychodne Slovensko - osobne v som nie som nijak zaangazovany, ale ked si tu napisal, ze mas dobre info o strukturalnych fondov a tak, tak ma napadlo, ze by som o tom tiez nieco pozistoval a pripadne tak otcovi s tym trochu pomohol - este sa urcite ozvem - ale asi uz cez sukr. zpravy - este raz diky :roll:

Este dotaz: myslis, ze ta cela masineriu s papiermi a ziadostami dokaze zvladnut "normalny" clovek bez nejakej zprostredkovatelskej agentury? Cez nich by to asi bolo vsetko OK, ale predsa len - nie su to zbytocne vyhodene peniaze?
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: strukturalne fondy EU

Príspevok od používateľa medo »

Na toto je tazka odpoved, kazdopadne je to dost narocne, ale pri troche snahy sa to da, hlavne je mat premyslene co chcem a kvalitny projekt. Co sa tyka agentur, s nimi je to jednuchsie, hlavne je potrebne ziskat o nejakej tej agenture co najviac info a pozerat na referencie, najlepsie by bolo stanovit si podmienku ze proviziu dostanu az po uspesnom schvaleni projektu. Su aj agentury ktore sa budu starat o projekt v jeho realizacnej faze ale samozrejme stoji to viac.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"