Potřebuji help ohledně fungování na Slovensku, plíz help ...

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Potřebuji help ohledně fungování na Slovensku, plíz help ...

Príspevok od používateľa Honza »

Toto je defakto jediné slovenské fórum, které znám, tak se na mě nezlobte, že Vám sem dávám nesouvisející dotaz, ale nevím na koho jiného se obrátit.

Minulý týden jsem se stal autorizovanou osobou na Slovensku, viz SKSI.
Výkon autorizované osoby nespadá na Slovensku pod živnostenský zákon, ale musím se do 30 dní nahlásit na Štatistický úrad Slovenskej Republiky (nejsem zaměstnanec), který mě zaregistruje a přidělí mi slovenské IČO. A teď to co nevím ...
- nevím jaké budu mít příjmy na Slovensku, musím se hlásit někam k povinným odvodům sociálního nebo zdravotního pojištění? trvalý pobyt mám v Česku, kde toto platím.
- existuje něco jako minimální záloha na dani? musím podávat nějaké daňové přiznání, i když třeba za letošní rok nebudu mít v rámci Slovenské Republiky žádné příjmy ani výdaje?
- jsou nějaké jiné povinné zálohy, které bych měl platit z titulu toho, že mi bude přiděleno IČO?
- neboli lze mít jen slovenské IČO a žádné jiné povinnosti z toho vyplývající?
- související otázka je, jestli musím mít na Slovensku i nějaké sídlo či kontaktní adresu?

Snad tu někdo budete mít přehled ... :?:
Díky díky díky moc
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15814
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1039 times
Been thanked: 1403 times

Re: Potřebuji help ohledně fungování na Slovensku, plíz help ...

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Na tej stránke SKSI máš diskusné fórum, môžeš sa opýtať aj priamo tam.

Podľa mňa si automaticky SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba) a podľa toho treba postupovať. Ale kým nemáš na Slovensku príjmy, tak by som si nad tým nelámal hlavu.
Pozri len, čo musí SZČO robiť, keď má pridelené IČO, ale žiadne príjmy.

Na Slovensku platí, že odvody do sociálky sa platia až keď príjem z podnikania za predošlý rok bol vyšší ako zákonom stanovený limit. Napríklad ak SZČO na Slovensku mal príjem v roku 2009 vyšší ako 3834,96 €, tak od 1.7.2010 musí platiť odvody (stačí sa prihlásiť do 30.6.2010).

Slovensko má s Českom zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, tak si treba preštudovať ako to bude z daňami ak budeš mať príjem aj na Slovensku, aj v Čechách.
Malo by to byť tak, že dane platíš tam, kde máš trvalý pobyt, resp. stráviš viac ako 6 mesiacov.

Zmluva z Českom je tu:
http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o ... enia-cesko" onclick="window.open(this.href);return false;

Kompletné info o podnikaní na Slovensku:
http://www.msponline.sk/content/co-ste-mali-vediet" onclick="window.open(this.href);return false;

Cudzí štátni príslušníci:
http://www.msponline.sk/content/zivnost ... prislusnik" onclick="window.open(this.href);return false;

Velmi dobré diskusné fórum ohladom podnikania a účtovníctva:
http://www.porada.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako-investovať prevádzkuje aj diskusné fórum ako-podnikať.sk:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewforum.php?f=34" onclick="window.open(this.href);return false;

Good luck.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
janaK
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 18 06, 2010 10:51 pm

Re: Potřebuji help ohledně fungování na Slovensku, plíz help ...

Príspevok od používateľa janaK »

Nie som úplný odborník, takže si to over aj z iných zdrojov:
IČO ktoré ti pridelil pri zápise do komory štatistický úrad má len evidenčný charakter, ale vyplýva z neho že si organizácia.
Ako člen komory si považovaný za SZČO-samostatne zárobkovo činná osoba.
Ak by si bol SZČO tuzemec, tak by si musel daňový úrad požiadať do 30 dní o pridelenie DIČ ako si získal oprávnenie na činnosť, alebo začal vykonávať činnosť alebo poberať príjmy.
DIČ je povinná náležitosť pre vystavovateľa dokladov v obchodnom styku.

Ako cudzozemec by som sa informovala priamo na daňovom úrade.

Ak ti povedia, že musíš mať DIČ, tak tu asi budeš musieť mať aj dáku adresu, aby bolo jasné ku ktorému daňovému úradu patríš (miestna príslušnosť), alebo ťa niekam priradia.
Ak nemáš trvalý pobyt v SR, a ani sa tu obvykle nezdržiavaš, tak si daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou,
tj náš DU by zaujímali len príjmy dosahované v SR.

Zdravotné poistenie: SZČO má do 8 dní nahlásiť začatie podnikania. Minimálne sa platí 41,37 eur za mesiac.
Sociálne poistenie: súhlasím s Jugglerom.
V zmluvách na zamedzenie dvojitého zdanenia sa veru nevyznám.
Ale ako SZČO s DIČ by si asi vyrábal daňové priznanie aj u nás. V prípade, že slovák SZČO nedosiahne príjmy, nemusí odovzdať daňové priznanie, je však dobré, ak na papieri oznámi daňovému úradu, že nedosiahol príjmy, aby sa vyhol zbytočnej daňovej kontrole.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Potřebuji help ohledně fungování na Slovensku, plíz help ...

Príspevok od používateľa Dana »

Bolo by dobré zájsť do zdrav. aj sociálnej poisťovne v ČR a oznámiť im, že budeš podnikať na Slovensku, príp. ak nechceš platiť zdrav. poistenie v dvoch štátoch odhlásiť sa zo zdrav.poistenia v ČR.
Daňový úrad ako bolo písané, treba sa prihlásiť, daň. priznanie sa nemusí podávať, ak v tomto roku dosiahneš nižšie príjmy ako 2083,40€, pokial by ťa k tejto povinnosti DÚ nevyzval /po výzve už DP podať musíš, aj keď si nemal u nás žiadny príjem/ Preto je dobré, daň. úradu oznámiť z akého dôvodu si DP nepodal /príjem nižší ako 2083 € príp. žiadny/ aby dali pokoj.
Ak budeš u nás nejaké príjmy dosahovať, musíš ich priznávať aj v ČR, čo však neznamená, že musíš platiť aj v ČR daň.
Taktiež ako SZČO budeš musieť v zdrav. poisťovni ktorú si vyberieš podávať aj ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Termín je myslím taký ako u podávania DP do 31.3.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Potřebuji help ohledně fungování na Slovensku, plíz help ...

Príspevok od používateľa Honza »

Díky za komplexní popis, něco takového jsem marně hledal.
Dana napísal:Bolo by dobré zájsť do zdrav. aj sociálnej poisťovne v ČR a oznámiť im, že budeš podnikať na Slovensku, príp. ak nechceš platiť zdrav. poistenie v dvoch štátoch odhlásiť sa zo zdrav.poistenia v ČR.
Možná jsem to špatně popsal - mým cílem je primárně působit v ČR. Slovenské IČO mi vyplývá pouze z autorizácie, není mým cílem (zatím) být nějak aktivní na Slovensku. Proto bych to chtěl udělat co nejjednodušší cestou, ideálně vše ČR (IČ, DIČ, zálohy na zdravotní a sociální) a v SR jen mít IČO a hotovo, dál zde nic neřešit. Pokud to jde tedy. Otázka je, jestli kdy začnu na Slovensku podnikat nějaké aktivity, můj předpoklad je zatím ten, že budu vystupovat jako autorizovaná osoba pro Slovensko hlavně pro české subjekty, které chtějí působit na Slovensku.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Potřebuji help ohledně fungování na Slovensku, plíz help ...

Príspevok od používateľa Dana »

Do zdravotnej poisťovne u nás sa prihlás čím skôr. Zdá sa, že plateniu zdravotného u nás sa asi nevyhneš, lebo nie je rozhodujúce či máš/budeš mať nejaký príjem, ale to, že bolo vydané povolenie. Asi to tak jednoducho ako si človek predstavuje nejde :roll:
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15814
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1039 times
Been thanked: 1403 times

Re: Potřebuji help ohledně fungování na Slovensku, plíz help ...

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dana napísal:Do zdravotnej poisťovne u nás sa prihlás čím skôr. Zdá sa, že plateniu zdravotného u nás sa asi nevyhneš, lebo nie je rozhodujúce či máš/budeš mať nejaký príjem, ale to, že bolo vydané povolenie. Asi to tak jednoducho ako si človek predstavuje nejde :roll:
A prečo by mal u nás platiť zdravotné poistenie?
Nemá u nás trvalý pobyt, zdravotne je poistený v Čechách, nemá u nás zamestnancov a nehodlá využívať náš zdravotný systém.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Potřebuji help ohledně fungování na Slovensku, plíz help ...

Príspevok od používateľa Dana »

Súhlas, nejak mi unikli slovíčka "ak nie je zdravotne poistená v inom členskom štáte Európskej únie" Zmysel mi to teda tiež nedávalo, tak som rada, že som iba ja zle čítala. Ospravedlňujem sa za písanie blbostí.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"