Wuhan Coronavirus

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ahojte, aký máte názor, ma to potenciál prejst až k "Čiernej labuti" ?
Izolované sú pomerne velke cinske provincie s vysokym hospodarskym vyznamom kde prestala defacto akakolvek nielen ekonomicka cinnost. A je iba otazkou času, ked budu zasiahnute aj ostatne casti JV Azie.
Bude to ten "štartér"?

https://images.chinahighlights.com/allp ... e9170e.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa SomPanko »

Štartér čoho? Možno je to len pokračovanie Americko-Čínskej obchodnej vojny, kto vie...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Starter pre ekonomicku krizu-teoreticky. Uz piatnajsie obchodovanie na burzach bolo negativne ovplyvnene spravami o coronaviruse. Cina je obrovsky vyrobca aj spotrebitel a vyznamna cast provincii je v karantene, funguju iba vo velmi obmedzenom rezime. Podla poslednych sprav ma zastavenu dopravu von/dnu aj Peking. Ropa padla za posledne cca 3 dni o 7percent a bude dalej klesat. Jediny kto z toho bude profitovat su vyrobcovia medicinskeho spotrebneho tovaru, vsetci ostatni budu mat vypadok prijmov. 60milionov obyvatelov je nutenych zostat doma, nefunguju tovarne, vecsina obchodov /a tie co ano tak su prazdne/, doprava,prakticky nic.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Tilbur »

V piatok som nad tým rozmýšľal, ako by sa dalo špekulovať. Nechcem byť príliš medvedí, ale tiež si myslím, že z toho môže byť čierna labuť. Jediná možnosť je kúpiť lacné putky na nejaký vzdialený strike k nejakému ETFku. Napr. FXI, ASHR, SPY, IWM. Otázne je, ako rýchlo sa tom môže rozšíriť, aby bol super problem. Odhadovo cca 2-3 mesiace. Strike poriadne nízko a hrať na totálny kolaps.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pred 100 rokmi vznikla pandémia ,,Španielskej chrípky,, Zabila 20 až 50 miliónov ľudí.

Odvtedy nevznikli také pandémie, ktoré by položili trhy na lopatky.

SARS bol pred 17 rokmi... 8000 chorých..cca 800 mrtvych..trhy neovplyvnené ( boli však v 2003 po kríze internetovej bubliny )

Táto Wuhan corona epidémia nakazila zatial 1300 ľudí a 42 zabila.
Pred týždnom to však bolo len 300 nakazených a 6 mrtvych.

Vírus má pomerne dlhú inkubačnú dobu - 14 dní. Takže uvidíme.

Čítal som, že robili simuláciu a v najhoršom prípade by taký vírus mohol zabiť 65 miliónov ľudí za 1,5 roka. To by bolo v prípade, keby ostal rezistentný voči novým typom vakcín a šíril by sa tak rýchlo ako bežná chrípka.

Ekonomický dopad by nebol hrozný - max. 1% svetového HDP...lenže paniku a pokles na akciových trhoch by to určite vyvolalo.

Myslím si, že šanca na pandémiu takých velkých rozmerov je dnes dosť nízka.

Na druhej strane, za daných podmienok, ked máme akciové trhy tak vysoko a keď Čína má najpomalší rast za posledných 30 rokov..aj také dopady, že by milióny ľudí nemohli pracovať, či cestovať..a tisícky by boli v nemocniciach, školy pozatvárané, hromadná doprava ochromená...mohlo by to pôsobiť ako štartér, resp. katalyzátor recesie (ktorú skôr, či neskôr aj tak čakáme...).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Rokosák »

Virus by bol vynikajucou zamienkou na pad trhu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Co som cital nejake nazory, tak je vraj podstatné ci sa virus masovejsie rozsiri v Usa- to by vyvolalo slusnu hysteriu. Ak ano, tak sa ocakava vyraznejsi prepad trhov. Ak by virus zostal viac menej izolovany v Cine, tak vplyv na trhy by mal byt iba nízky.
Zatial sa zda ze uzavretie predmetnych miest vyrazne zamedzilo presunu virusu mimo Cinu.

Automaticky updatovana aplikacia mapujuca aktualny stav:

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps ... 7b48e9ecf6" onclick="window.open(this.href);return false;

Mozno by bol dobry napad shortovat ropu. /ja komodity nerobim/
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Chris »

Prepocitane moznosti sirenia virusu vs realita

https://ibb.co/rdbBtwt" onclick="window.open(this.href);return false;
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa polovnik »

Trumpeta1978 napísal:Co som cital nejake nazory, tak je vraj podstatné ci sa virus masovejsie rozsiri v Usa- to by vyvolalo slusnu hysteriu. Ak ano, tak sa ocakava vyraznejsi prepad trhov. Ak by virus zostal viac menej izolovany v Cine, tak vplyv na trhy by mal byt iba nízky.
Zatial sa zda ze uzavretie predmetnych miest vyrazne zamedzilo presunu virusu mimo Cinu.

Automaticky updatovana aplikacia mapujuca aktualny stav:

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps ... 7b48e9ecf6" onclick="window.open(this.href);return false;

Mozno by bol dobry napad shortovat ropu. /ja komodity nerobim/
a co tak short cinskych akcii ?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

polovnik

tiez zaujimavy napad. Ale v cinskych akciach sa nevyznam a casto je tam znacna previazanost so statom, takze ktovie ako by to nakoniec vypalilo.

Chris


predikcie ohladom sirenia virusu su podla mna velmi otázne. Niekde som videl ze vedci z nejakej britskej univerzity predikuju na 4februar 190 000 infikovanych iba v oblasti Wu han- co sa mi zda riadne pritiahnute za vlasy. /link uz nemam/
tu som nasiel iny link kde to tiez cituju https://www.straitstimes.com/asia/east- ... le-studies" onclick="window.open(this.href);return false;

Tiez su nazory ze Cina neohlasuje vsetky pripady a ze v skutocnosti uz teraz je evidovanych nakazenych vyrazne viacej. To je možné, pretoze o novom viruse oficialne vedeli uz od zaciatku decembra 2019 a boli ticho v podstate az doteraz.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa SomPanko »

Je to dosť možné, Číňania nezvyknú informovať svet o svojich problémoch zrovna najpresnejšie. Kolegyňa, ktorá žije v Číne spomínala, že keď sa niekde niečo stane (katastrofa, potlačenie povstaní, ...), tak zvyknú informovať o max. cca 30 obetiach, pričom reálne sa mohlo stať, že zomrelo niekoľko tisíc ľudí. Zdá s ami, že spomínala presné číslo 36 ako také najčastejšie používané :D
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Tilbur »

pozrel som sa, co by islo shortnut.
ASHR - ETFko
FXI- ETFko
LK - Cinske kaviarne
HTHT - ubytovaci portal
YUMC - Pizza hut a spol. v Cine
ZNH - Letecka spolocnost
TCOM - ubytovaci portal
Prílohy
Clipboard05.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa polovnik »

tilbur napísal:pozrel som sa, co by islo shortnut.
ASHR - ETFko
FXI- ETFko
LK - Cinske kaviarne
HTHT - ubytovaci portal
YUMC - Pizza hut a spol. v Cine
ZNH - Letecka spolocnost
TCOM - ubytovaci portal
je nejaka vyhoda/nevyhoda keby som pouzil priamo short ETF ako napr chad, yang , YXI , FXP
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Tilbur »

Asi by som nesiel do pakovych FXP, YANG. Oni su zle strukturovane. Podla mna mozes byt potom prekvapeny, ako spadnu, ked panika pominie. Inverzne nepakove by mali byt OK.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa polovnik »

tilbur napísal:Asi by som nesiel do pakovych FXP, YANG. Oni su zle strukturovane. Podla mna mozes byt potom prekvapeny, ako spadnu, ked panika pominie. Inverzne nepakove by mali byt OK.
jak su zle strukturovane ? su zle strukturovane tieto konkretne etf alebo short etf su zo svojej podstaty vzdy zle strukturovane ?
dakujem
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Tilbur »

Vsetky 3x pakove ETFka su zle spravene a lepsie sa asi nedaju vyskladat.

YINN - Direxion Daily FTSE China Bull 3X Shares
YANG - Direxion Daily FTSE China Bear 3X Shares

Ten isty spravca a su postavene proti sebe. V dlhsom horizonte to robi to, co je uvedene na obrazku.
Cize si mozes byt takmer na 100% isty, ze prerobis ak budes ETFko drzat dlhsie.

Ak obchodujem taketo ETFka, tak vzdy na short. Nejlepsie v obdobi, ak nie je vyrazjensi pohyb/bez volatility/. Za short platis ale % za pozicanie.
Prílohy
Clipboard02.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Pre cinsku ekonomiku bude virus velka rana. Karantena sa stale rozsiruje na dalsie mesta a situacia smeruje asi k tomu, ze nakoniec uzavru vsetky vecsie. Ludia nechodia do zamestnania,ulice prazdne, supermarkety ale funguju a aktualne vraj su uz aj dostatocne zasobene. Ropa dalej pada.

Predchadzajuce epidemie a trhy vid priloha. Z nej ale vyplyva, ze pokles trhov je iba na zaciatku a potom velmi rychlo akcie zase stupaju, takze priestor na nejake extremne zisky asi nie je.
Prílohy
1.png
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Martin7 »

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... e-40313944" onclick="window.open(this.href);return false;
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Podla vsetkeho ziadna pandemia nehrozi.
Na Slovensku uz vobec nie.
Prílohy
350EF94F-751A-4B75-97FF-8FD5DC76E380.jpeg
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa jan »

https://www.worldometers.info/coronavirus/" onclick="window.open(this.href);return false;
Všetky informácie a štatistiky k vírusu z celého sveta naživo. Najlepšia stránka akú som k téme videl.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Tilbur »

Rokosák napísal:Virus by bol vynikajucou zamienkou na pad trhu.
Ned 01 26, 2020 2:16 am

:-)
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa cico29 »

graf vypada pozitivne
Prílohy
covid 19.jpg
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa JUGGLER »

...pre pochopenie toho, čo môžeme čakať:

List talianskeho chirurga z Bergama.

„Po dlhom zvažovaní, čo napísať o tom, čo sa vlastne deje som zhodnotil, že byť ticho nie je vôbec zodpovedné. Budem sa snažiť ľuďom, ktorý nie sú „povolaní“ a sú od našej každodennej reality vzdialení, sprostredkovať, čím v Bergame prechádzame v týchto dňoch šírenia pandémie Covid-19.

Chápem, aké dôležité je nešíriť paniku, ale keď vidím ako niektorí stále nechápu nebezpečenstvo toho, čo sa deje a ešte stále sú tu takí, ktorím sú všetky opatrenia ukradnuté a ľudí, ktorí sa sťažujú pretože nemôžu ísť do posilovne alebo na futbalový zápas, mám z toho zimomriavky.

Ja sám som dosť prekvapene sledoval reorganizáciu celej nemocnice minulý týždeň, keď náš aktuálny nepriateľ bol ešte len pred dverami. Oddelenia sa pomaličky vyprázdňovali, rôzne aktivity boli prerušené, oddelenia intenzívnej starostlivosti boli uvoľnené kvôli vytváraniu maximálneho počtu lôžok. Celá táto rýchla premena chodieb v nemocnici vytvorila zvláštnu atmosféru ticha a sureálneho prázdna, ktoré sme čakajúc na boj, ktorý mal prísť, ešte nechápali. A mnohí, vrátane mňa, boli presvedčení, že žiadny boj takýchto rozmerov ani nebude.

Pamätám si nočnú spred týždňa, počas ktorej som zbytočne nezažmúril oko čakajúc na výsledky prvých odberov pre podozrenie na koronavírus. Čakal som telefonát z mikrobiológie a premýšľal, aké dôsledky by mal pozitívny výsledok pre nás a celú nemocnicu. Teraz z odstupom času mi to príde smiešne, ako som sa trápil pre jediný prípad po tom, ako vidím, čo nasledovalo.
Takže, situácia je prinajmenšom dramatická. Nenapadajú mi iné slová. Táto vojna doslova explodovala a boje prebiehajú nepretržite deň noc. Jeden po druhom, prichádzajú na pohotovosť tí, ktorí mali smolu. Majú všetko len nie bežne chrípkové prejavy. Už prestaňme opakovať, že ide len o trochu horšiu chripku. Za tieto dva roky som sa naučil, že obyvatelia Bergama nechodia na pohotovosť, keď majú soplík a dokazujú to aj teraz. Dodržiavajú všetky pokyny: týždeň doma alebo desať dní doma s horúčkou a bez vychádzania z domu, aby nikoho nenakazili, ale potom to už skrátka nezvládajú. Majú problém dýchať a potrebujú kyslík. Farmakologická pomoc pre tieto prípady je minimálna. Priebeh závisí od stavu organizmu. My ho môžeme podržať, keď to sám nezvláda a dúfať, že organizmus si s vírusom poradí viacmenej sám, povedzme si pravdu. Antivirotiká sú v skúšobnej fáze pre tento vírus a my sa učíme deň po dni, ako reaguje. Zostať doma, kým sa príznaky nezhoršia prognózu vôbec neovplyvňuje.
Teraz ale vzrástli dramaticky požiadavky na počet lôžok. Oddelenie po oddelení, ktoré boli vyprázdnené sa plnia neuveriteľnou rýchlosťou. Tabule s menami chorých v rôznych farbách podľa príslušnosti diagnózy sú teraz celé červené a na mieste pre názov chirurgického zákroku je diagnóza, ktorá je stále ten istý prekliaty obojstranný intersticiálny zápal pľúc.
Vysvetlite mi, ktorý chrípkový vírus spôsobuje takýto dramatický priebeh. Pretože to je presne ten rozdiel (teraz to trochu technicky rozoberiem): klasická chrípka, okrem toho, že postihne oveľa menej ľudí v priebehu pár mesiacov, sa skomplikuje menej často a to len keď vírus prelomí ochrannú bariéru v našich dýchacích cestách a dovolí baktériám, ktoré za normálnych okolností osídľujú horné dýchacie cesty, aby napadli priedušky a pľúca a spôsobili tak najťažšie stavy. Covid 19 spôsobuje banálnu chripku mnohým mladým ľuďom, ale mnohým seniorom (a nielen im) spôsobí ozajstný SARS, pretože sa dostane priamo do pľúcnych alveol a infekciou im znemožní normálne fungovanie. Respiračná insuficiencia (nedostatočnosť), ktorá z toho vyplýva je často vážna a po niekoľkých dňoch hospitalizácie už kyslík podávaný pacientovi sám o sebe nestačí. Prepáčte, ale mňa ako lekára vôbec neupokojuje, že najvážnejšie prípady sú práve seniori s inými prebiehajúcimi diagnózami. Seniori v našej krajine predstavujú veľkú časť obyvateľstva a ťažko nájdete seniora nad 65 rokov, ktorý už neberie aspoň lieky na tlak alebo diabetes. Uisťujem vás, že keď potom vidíte mladých ľudí, ktorí končia na jednotke intenzívnej starostlivosti a musia byť intubovaní alebo dokonca na prístroji, ktorý im odsáva krv a opätovne ju okysličuje, aby sa do tela mal ako dostať kyslík, ten pokoj prameniaci z vášho nízkeho veku vás rýchlo prejde.
A kým sú na sociálnych sieťach ľudia, ktorí sa stále chvastajú tým, že sa neboja a ignorujú všetky pokyny protestujúc, že ich návyky by boli týmito opatreniami obmedzené, epidémia sa šíri ďalej.
Už viac nie sme chirurgovia, urológovia, ortopédi, všetci sme lekári, ktorí sú zrazu súčasťou jediného tímu, na obranu pred tsunami, ktoré nás prevalcovalo. Prípady nakazených sa násobia, nové prípady pribúdajú v rytme 15-20 denne a všetci z toho istého dôvodu. Výsledky vzoriek teraz prichádzajú jeden po druhom: pozitívny, pozitívny, pozitívny. Zrazu pohotovosť kolabuje. Prichádzajú nové nariadenia, rýchla porada a inštrukcie o fungovaní softvéru na pohotovosti a pár minút potom som už dolu spolu s ostatnými pešiakmi tejto vojny s vírusom. Na monitore v kolonke dôvodu príjmu svieti stále to isté: teplota, ťažkosti s dýchaním, teplota a kašeľ, respiračná isuficiencia atď... Vyšetrenia a RTG pľúc stále rovnaké: obojstranný intersticiálny zápal pľúc, obojstranný intersticiálny zápal pľúc, obojstranný intersticiálny zápal pľúc. Všetci na oddelenie. Niekto rovno na intubáciu, iný na JIS. Pre niekoho je už neskoro...

Jednotka intenzívnej starostlivosti sa rýchlo preplní a vytvára sa priestor na ďalších oddeleniach. Každý pľúcny ventilátor má cenu zlata. Oddelenia, ktoré zívali prázdnotou sú teraz preplnené a každý sa snaží urobiť maximum pre pacientov, aj keď kapacity nestačia. Personál je vyčerpaný. Videl som únavu na tvárach, ktoré štandardne nevedia, čo únava je, napriek tomu, že aj za normálnych okolností majú práce vyše hlavy. Videl som kolegov, ktorí ostávalí v práci po pracovnej dobe a po nadčasoch, ktoré bežne robia. Videl som solidaritu medzi kolegami, ktorí prichádzali po pracovnej dobe za internistami, aby sa spýtali: „čo môžeme pre vás urobiť?“. lekárov, ktorí presúvali lôžka a pacientov, podávali lieky miesto ošetrovateľov a ošetrovateľov so slzami v očiach, pretože všetkým pomôcť nedokážeme. Služby už vlastne neexistujú, ani pracovná doba. Pre nás je osobný život dočasne pozastavený. Ja som pár mesiacov rozvedený, ale ubezpečujem vás, že som vždy urobil všetko pre to, aby som bol čo najviac so svojím synom aj po nočnej bez zažmúrenia oka a presúvajúc spánok na čas, keď nebudem so synom, ale teraz je to už dva týždne čo dobrovoľne nevidím svojho syna ani svoju rodinu zo strachu z prenosu vírusu a zo strachu, že by som mohol nákazu preniesť aj na babku alebo príbuzných, ktorí už majú iné zdravotné problémy. Musím si vystačiť s fotkami svojho syna, ktoré si so slzami v očiach prezriem a s občasným videohovorom.

Takže vás prosím majte trpezlivosť s faktom, že dočasne nemôžete isť do divadla, múzea alebo do posilovne. Majte zľutovanie s tým množstvom seniorov, ktorých by ste mohli ohroziť. Nie je to vaša chyba, ja viem, ale tích, čo vás presviedčajú, že sú to prehnané opatrenia a aj toto moje svedectvo sa môže zdať prehnané pre tích, ktorí sú od nákazy ďaleko, ale prosím vás, počúvajte nás, snažte sa chodiť von len v nutných prípadoch. Nechoďte v húfoch do obchodov kvôli zásobám potravín, je to to najhoršie, čo môžete urobiť, pretože čím je vyššia koncentrácia ľudí, tým je vyššie riziko nákazy od ľudí, ktorí ani netušia, že sú infikovaní. Choďte na nákup ako zvyčajne, maximálne si môžete dať ochranné rúška ako používate pri domácich kutilských prácach. Nevykupujte ochranné rúška ffp2 alebo ffp3. Tie potrebujeme my a už teraz ich máme málo a ťažko sa zháňajú.

Vďaka nedostatku ochranných pomôcok sú už mnohí kolegovia vystavení veľkému riziku aj pri dodržiavaní pokynov. ktoré sme dostali. Niektorí z nás sú už infikovaní napriek všetkým opatreniam. Niektorí kolegovia už preniesli nákazu na svojich rodinných príslušníkov a niektorí z nich lavírujú medzi životom a smrťou.
Sme tam, odkiaľ by vás strach mohol udržať v bezpečnej vzdialenosti. Snažte sa držať ďalej. Povedzte svojim seniorom a chorým, aby ostali doma. Doneste im nákup vy.

My nemáme na výber. Je to naša práca. Vlastne to, čo robím tieto dni nie je ani práca, na ktorú som zvyknutý, alebo robím to aj tak rád, kým je princíp rovnaký, teda pomáhať a liečiť chorých, alebo zjemniť ich utrpenie a bolesť, ak sa vyliečiť nemôžu. Nemám ale slová pre tých, ktorí nás teraz nazývajú hrdinami a pritom ešte včera na nás nadávali a išli nás udať. Aj tak sa vrátia nadávať a udávať, keď to všetko prehrmí. Ľudia rýchlo zabúdajú a my nie sme hrdinovia. Je to naše povolanie. Už aj predtým sme riskovali denne... keď ideme rukami do brušnej dutiny plnej krvi bez toho, aby sme vedeli, či má pacient HIV alebo žltačku typu C, keď to robíme s vedomím, že pacient HIV alebo žltačku má, keď sa pichneme infikovanou ihlou a berieme mesiac lieky, od ktorých vraciame od rána do večera. Keď čakáme v napätí výsledky potom, čo sme sa náhodne pichli niečím infikovaným a dúfame, že sa to nepotvrdí. Je to naše živobytie a robíme to radi. Snažíme sa byť nápomocní pre všetkých. Teraz sa ale musíte posnažiť byť nápomocní aj vy. My ovplyvňujeme život či smrť pár desiatok ľudí, vy tam vonku oveľa viac.
Prosím zdieľajte tento odkaz. Treba zamedziť tomu, aby sa v celom Taliansku dialo to, čo sa deje tu.
Dott. Daniele Macchini, chirurg Humanitas Gavazzeni, Bergamo“

P.S. Trump sa dal otestovať. Na výsledky sa čaká...Ked uvažujem, kolkým ľudom denne podá ruky a už podal aj takým, čo teraz majú Covid...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa jogo »

Mali by sa pozrieť, ako s takýmito epidémiami bojovali vo východnej Azii a napodobniť ich. Proste karanténa, karanténa a ešte raz karanténa. Žiadne právo na slobodný pohyb, si chorý, seď doma a neroznášaj nákazu.

https://www.youtube.com/watch?v=anP0F4EAVpM" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Vlad
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Ne 21 10, 2018 6:01 pm

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Vlad »

Ked si clovek spoji ten list talianskeho chirurga a vyhlasenie odbornikov, ze sa mame pripravit na to, ze mozno aj viac ako 60% obyvatelstva tento virus postihne, tak aj pri optimistickom vyhlade to vyzera na “celkom zaujimave” casy :/
A ked si este k tomu pripocitam nie zrovna idealny stav slovenskeho zdravotnictva...
V europskych pomeroch bude tazke napodobnit ten azijsky model, stat tu nema taku moc a ludia su tu menej disciplinovani a ohladuplni.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja si myslím, že naši to zatial zvládajú dobre. My a maďari sme zaviedli také opatrenia, že sa mnohé krajiny inšpirujú.

Telefonoval som z Britániou - tam vraj nerobia nič. Sledujem informácie z USA...tam donedávna nerobili takmer žiadne testy...ľudia si musia za nich zaplatiť a tiež im to trvá dlho. Ked sa teraz vyhodnocujú testy v USA tak majú najväčšiu pozitivitu...lebo testujú len najhoršie prípady. Trump sa v piatok chválil, že podpísali kontrakt z Roche, že budú mať rýchle testy ( také čo nemusíš ani vystúpiť z auta...)...ale to len budú mať. Zatial tiež nemajú rýchle.

Jediné čo môžem naším vyčítať, že nezabezpečovali dalšie rezervy na rúšky a plúcne ventilátory skôr. Ale to si chlapci nemýlte, že o všetko sa má postarať štát. Nemocnice si také veci objednávajú sami. Firmy si tiež majú zohnať sami a chrániť svojích zamestnancov. Pozrite sa na TA3 - odvčera majú rúšky, každému merajú teplotu a po budove behá chlapík, čo im všetko dezinfikuje rozprašovačom. Myslíte, že im to zabezpečil štát? Teraz nemajú dostatok rúšok nikde - ani v Nemecku, Rakúsku atd....a prečo? Lebo sprostredkovatelia vidia velký biznis, zmrazili dodávky za bežné ceny a predávajú len tomu, čo dá viac. Pellé dnes vravel, že mali odobrať z Ukrajiny milion kusov za 1,2 mil. € v cashi. Kým zohnali cash do kufríka, tak vyfúkli im to Nemci za ešte väčšiu cenu v cashi.

My sme zvyknutí, že o všetko sa tu má starať štát. Ale ruku na srdce - kolkí z nás, čo tu o víruse diskutujeme už DVA MESIACE si kúpili rúšky, ked ešte boli v predaji? Ja tiež nie - zanedbal som to a teraz zháňam.

P.S Matovič dnes vravel, že po domácky vyrobená rúška má účinnosť 50%. Rúška bežná - 90%. Ibarespirátor môže mať 100%.
Realita je taká, že rúška nás pred infekciou neochráni, ale spomalí šírenie vírusu.. Ked infikovaný človek kýchne, tak do vzduchu vyprskne milióny kvapôčiek....ked ste v jeho blízkosti, môžete mať rúšku - nič vás nezachráni. Ale ked infikovaný človek má rúšku, tak väčšina kvapôčiek sa zachytí v nej a neinfikuje okolie : ľudí, ani okolité predmety. Toto je šialene dôležité v obchodoch a hromadnej doprave. Uvažujú aj o tom, že zakážu vstup do verejnej dopravy a obchodov bez rúšok.

Mimo rúšiek sa dosť zabúda na to, že napr. pri nákupe treba mať rukavice. V predajni zoberte aspoň na jednu ruku tú igelitovú jednorazovú rukavicu na pečivo. Ked bývate v bloku - každý dotyk s klučkou na dverách , výťahu, tlačidlách...použite servítku. A doma si ihned umyť ruky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Posúvam info:

Drahí priatelia, kamaráti, kolegovia :

ako viacerí viete, som jedným z laboratórnych diagnostikov v dvoch zdravotníckych zariadeniach v Bratislave, a s postupujúcou situáciou medializovaných informácií, začína byť čoraz ťažšie rozlíšiť prínosné informácie, ktoré nám všetkým umožnia v zdraví a pokoji prekonať súčasnú epidemiologickú situáciu. Výrazne to znižuje kvalitu práce zdravotníckych pracovníkov, keďže spätná väzba od pacientov je iracionálna, vystrašená a zmätočná, a v konečnom dôsledku nebezpečná hlavne pre rizikové skupiny.

Tento malý apel je pre vnučky a vnukov starých rodičov, dcéry a synov rodičov, rodičov krpcov. Pre všetkých, na ktorých nám záleží, aj pre zvyšok populácie, ktorej súčinnosť v tejto situácii viac než potrebujeme :
Prosím upokojte a naveďte do "comfort zone" hlavne rizikové skupiny (seniori nad 60 rokov, diabetikov, onkologických pacientov, astmatikov a kardiovaskulárnych pacientov). Vopred vám všetkým ďakujem.

A: POJMY A ČÍSLA
COVID-19 = Coronavirus disease 19 = mierne závažné respiračné ochorenie dolných dýchacích ciest spôsobené vírusom SARS-CoV- 2, prenášaným kvapôčkovým prenosom.
Smrtnosť=letalita = pomer čísla potvrdených infikovaných k číslu úmrtí potvrdených infikovaných.
Smrtnosť: 3,5 %.
Odhady Svetovej Zdravotníckej organizácie identifikovaných, málo symptomatických a asymptomatických prípadov: 50 000 až 100 000 prípadov
Smrtnosť v korelácii k vyššie uvedenému: 1,87 % - 2,44 %
Napríklad SARS epidémia iného typu vírusu z roku 2003 - smrtnosť: 9,6 %

B : ČO SA DEJE AKTUÁLNE
Aktuálny koronavírus funguje ako MIERNA DVOJICA kmeňov z čeľade Koronavírusy. Z tejto čeľade pochádza asi 30 kmeňov najčastejšie sa vyskytujúcich vírusov nádchy.
V Číne sa rozširoval sa vo väčšine prípadov agresívnejší, mladší z dvojice Koronavírusov, kmeň L. Starší a menej agresívny kmeň S sa rozširuje v súčasnosti vo zvyšku sveta, v časti prípadov v severnom Taliansku figuruje zrejme agresívnejší kmeň L. Starší, menej agresívny typ sa cez dostatočné množstvo hostiteľov adaptoval = zmutoval do mladšieho, agresívnejšieho kmeňa.
Opatrenia spomalili "výskyt" nových hostiteľov a znemožnili tak vírusu adaptovať sa naďalej do svojej agresívnejšej podoby s ťažším priebehom v rizikovej skupine.

RIZIKOVÉ SKUPINY = letalita na úrovni 10-15 % prípadov : seniori nad 60 rokov, astmatici, ľudia s pľúcnymi ochoreniami, ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami a hypertenziou, onkologickí pacienti, astmatici a ťažkí alergici.

DODRŽANÍM SÚBORU KROKOV
efektívne znížime mieru prenosu z človeka na človeka - (adaptibility) vírusu do takej podoby infekcie, ktorej priebeh predstavuje zásadný faktor strachu v našom okolí. Zmierni sa aj priebeh ochorenia v prípade rizikových skupín.
Čím viac ľudí bude opatrenia dodržiavať - tým rýchlejšie sa vírus oslabí, zníži sa počet prenášačov a hostiteľov a pandémia sa spomalí

A TO NASLEDOVNE :

1) OBYČAJNÉ MYDLO A VODA SÚ ZÁKLADNÝM A NAJEFEKTÍVNEJŠÍM OPATRENÍM.
Ostrihajte deťom nechty na rukách. Rovnako tak sebe.
Chemické zloženie mydla rozrušuje tukový obal kapsuly, v ktorou je koronavírus obalený. Ten je zároveň slabým miestom vírusu. Molekulárna štruktúra mydla po kontakte s vodou tvorí amfifílie, typy molekúl, ktoré infiltrujú dvojvrstvový tukový obal kapsuly vírusu a rozkladajú, doslova roztrhnú ho zvnútra. Keďže máme povrch rúk vrásnitý, ruky je potrebné masírovať po dobu 1 minúty.
Medzi všetkými prstami, medzi ukazovákom a palcom, pod nechtami, na oboch dlaniach a oboch chrbtoch rúk, a rovnako v ryhách na zápästiach. Oplachujte takisto, minimálne 30 sekúnd.
Alkoholové dezinfekcie (s min. obsahom alkoholu 60 %) sú SEKUNDÁRNYM riešením tam, kde nie je k dispozícii voda. Výhradné a časté použitie môže vysušiť a narušiť povrch pokožky, hlavne u detí a ľudí s citlivou pokožkou, čím vytvoríme na pokožke mikroporanenia = vstupné brány infekcie.

2) CHLÓR A VYSOKÁ TEPLOTA SÚ ZÁKLADNÝMI DEZINFEKČNÝMI PROSTRIEDKAMI NA POVRCHY, PODLAHY A ODEVY
Prostriedky na báze chlórnanu sodného (u nás hlavne SAVO) sú dostačujúcou metódou, ako udržať čistotu v priestore, v ktorom žijeme. V rozprašovači, alebo vo forme nariedeného koncentrátu, nechajte na povrchoch v kuchyni, toalete, a na podlahe pôsobiť minimálne 5 minút. Všetky odevy, ktoré prichádzajú do kontaktu s povrchmi v miestach s hromadným výskytom ľudí, v autách a MHD - perte na 60-tich stupňoch, môžete pridať prostriedok na báze chlóru do prania. Všetky uteráky a textilné vreckovky, ktoré prichádzajú do kontaktu s tvárou perte na 90-tich stupňoch. Takisto s možným pridaním chlórového prostriedku.

3) PORANENIA NA POKOŽKE TELA A TVÁRE DEZINFIKUJTE A ZAKRYTE NÁPLASŤOU
Rany a ranky vyčistite v prvom rade vodou a mydlom. Ak sú k dispozícii tak alternatívne peroxidom vodíka, alebo 60 % alkoholom, Septonexom, Ajatinom. V prípade núdze čistými
pitnými destilátmi - bielymi alkoholmi.

4) UVEDOMELÁ IZOLÁCIA A PRESUNY POČAS NASLEDUJÚCICH DNÍ
Zdržiavajte sa doma a vetrajte, rovnako sa aj prechádzajte na čerstvom vzduchu. Vonku trávte čas v minimálnom počte a presúvajte sa tak, aby ste "rozpúšťali dav" - teda prechádzajte sa PEŠO na menej zaľudnených miestach. Nevychádzajte na prechádzky za účelom trávenia času v uzavretých, aj keď väčších priestoroch (nákupné centrá, malé parky, zaľudnené priestranstvá. Ak používate auto, odvezte sa, vrámci skupiny, ktorá žije v jednej domácnosti na menej zaľudnené miesta a prechádzajte sa na priamom Slnku minimálne 30 minút. Mimo existenčných situácií necestujte a nepresúvajte sa vlakmi, autobusmi a lietadlami. Vyhýbajte sa MHD.

5) NAKUPUJTE OSOBITNE. V PRÍPADE RODIČOV DETÍ, NECH NAKUPUJE TEN RODIČ, KTORÝ JE S DEŤMI MENEJ ČASTO. AK JE TO MOŽNÉ AUTOM, ALEBO PEŠO.

5) NECESTUJTE DO OHROZENÝCH OBLASTÍ

6) RODIČIA DETÍ - V NASLEDUJÚCE DNI NEVYSTAVUJTE SENIOROV V RODINE A RIZIKOVÉ SKUPINY KONTAKTU S DEŤMI RESP. VNÚČATAMI, ROVNAKO TAK SA MIMO NUTNÝCH PRÍPADOV NEKONTAKTUJTE SO SENIORMI A RIZIKOVÝMI SKUPINAMI VŠEOBECNE VY OSOBNE.
Novorodenci, batoľatá, kojenci, predškolské a školské deti a teenageri majú agresívnejšie reagujúcu imunitu na podnety - vo vývoji, čo znamená, že ak sa aj nakazia, vo vačšine prípadov fungujú ako tzv. efektívni asymptomatickí prenášači. Sami o sebe sa s nákazou vyrovnávajú výborne a úplne bez, alebo iba s nenápadnými až miernymi príznakmi, v kontakte s rizikovym pacientom sú ale vysoko infekční. Rovnaký princíp platí aj pre bezdetných ľudí vo veku od cca 20-35 rokov, aj keď v tejto skupine sa príznaky už zhmotňujú viditeľnejšie, hoci môžu ostávať skryté.

7) AK ŽIJETE V DOMÁCNOSTI S OSOBAMI VO VEKU 20-39 ROKOV ALEBO STE OSOBA VO VEKU 20- 39 ROKOV. Pre kontakt so seniormi a rizikové skupiny platia tie isté pravidlá.
Pre nich, aj pre vás.

8 ) ŽIVOČÍŠNE BIELKOVINY - MÄSO A VAJÍČKA NECHAJTE PREJSŤ BODOM VARU. DODRŽUJTE HYGIENU RÚK PRI MANIPULÁCII S POTRAVINAMI.

9) KONZUMUJTE PROBIOTIKÁ acidofilné produkty s Lactobacillom, kyslá kapusta, ovčia bryndza, jogurty. ZVÝŠTE PRÍJEM OVOCIA A ZNÍŽTE PRÍJEM JEDNODUCHÝCH CUKROV.

10) AK SA CÍTITE CHORÍ, ROZLIŠUJTE PRÍZNAKY. LEKÁRA KONTAKTUJTE TELEFONICKY, OSTAŇTE DOMA A ČAKAJTE NA POKYNY. NIKOHO Z DOMÁCNOSTI NEPRESÚVAJTE NA INÉ MIESTO.
Ochorenie zasahuje dolné dýchacie cesty. Suchý, zadúšavý, dráždivý kašeľ bez hlienov. Bolesti hlavy, kĺbov a svalov, celková vyčerpanosť, pocit ťažoby a pichanie na hrudníku, pocit tzv."nedostatočného nádychu". Teplota na hranici, alebo tesne za hranicou 38 stupňov, ale rovnako aj vysoko za hranicou 38 stupňov, v kombinácii s kašľom a zvyškom uvedených príznakov.
Nádcha, bolesti prínosových dutín, hlieny v nose, aj keď s bolesťou v hrdle, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je COVID-19.

11) NEZATAJUJTE AKÉKOĽVEK DETAILY O VAŠOM ZDRAVOTNOM STAVE A CESTOVATEĽSKEJ ANAMNÉZE, ROVNAKO O KTOROMKOĽVEK PRíBUZNOM A AKOMKOĽVEK ČLENOVI VAŚEJ DOMÁCNOSTI.
Vzhľadom na nejasnú a doteraz nešpecifikovanú infekčnosť počas inkubačnej doby, je relevantný čas, ktorý zohráva úlohu v cestovateľskej anamnéze hlavne, ale nielen pre destináciu severné Taliansko celý február a vyššie. Ak spĺňate obe podmienky, zdržiavajte sa nasledujúcich 14 dní prevažne doma. Ak sa začnete cítiť chorí, riaďte sa bodmi 10,11 a 13.

12) Zásobujte sa racionálne, myslite na to, že vykupovaním tovaru vyháňate do priestoru ďalších hostiteľov, ktorí budú cirkulovať po obchodoch dlhšiu dobu.
Rizikovým skupinám sťažujete situáciu a potenciálne im vytvárate situáciu, aby sa vyčerpali a zvýši sa tak riziko infikovania ich aj ďalších.

13) Nepodliehajte strachu, pri tomto víre figuruje viacero neznámych, ale jediný spôsob ako ich eliminovať je, analyzovať situáciu.
To je možné len ak sa nešíri panika a laboratóriá majú dostatok času izolovať celú genetickú štruktúru v štádiu, kedy sa nepremnožia jeho hostitelia - znižujeme tak schopnosť víru adaptovať sa - teda mutovať.

14) Upokojujte a inštruujte pravidelne telefonicky seniorov a rizikové skupiny v rámci rodiny a vašich známych.
BUĎTE ZDROJOM INFORMÁCIÍ, KTORÉ POTREBUJÚ POČUŤ
Text bol získaný od odborníkov pracujúcich v Dg. laboratóriách v Bratislave. Jediným zámerom jeho zverejnenia je zmierniť stupňujúcu sa paniku a poskytnúť verejnosti relevantné informácie o ochorení, ako aj návod ako sa správať, aby sa predišlo jeho šíreniu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Taiwanskí odborníci poskytujú jednoduchý návod na samovyšetrenie , ktoré môžeme robiť každé ráno:

Zhlboka sa nadýchnite a zadržte dych na viac ako 10 sekúnd. Ak úspešne vydržíte bez kašľa, nepohodlia, dusenia sa alebo stiesnosti atď., dokazuje to, že pľúca nie sú postihnuté fibrózou, čo v podstate znamená, že nie ste infikovaní.
V období infekcie sa prosím každé ráno kontrolujte v prostredí s čistým vzduchom.

Vynikajúca rada od japonských lekárov, ktorí sa zaoberajú prípadmi COVID-19: Každý by mal dbať na to, aby ústa a krk boli vlhké, nikdy SUCHÉ. Každých 15 minút sa napite aspoň niekoľko dúškov vody. PREČO?
Aj keď sa vírus dostane do úst ... pitná voda alebo iné tekutiny ich spláchnu dolu pažerákom do žalúdka. Akonáhle je v žalúdku ... vaše žalúdočné kyseliny všetky víry usmrtia. Ak nebudete pravidelnejšie piť dostatok vody ...vírus môže ľahšie preniknúť do priedušiek a do pľúc. To je veľmi nebezpečné.


Čo nás čaká a čo neminie: vyzerá to tak, že každý piaty z nás ( v najlepšom prípade každý desiaty ) sa nakazí.
Keby sme však nerobili nič, nakazila by sa polovica obyvateľstva a to už do 2-3 týždňov.
Zdravotníctvo by skolabovalo a mnoho ľudí by zbytočne muselo umrieť bez napojenia na prístroje.


NAJHORŠÍ SCÉNAR:

A: Ak by Slovensko nerobilo žiadne opatrenia, koronavírusom by sa infikovalo 45 percent obyvateľov, čo je takmer 2,5 milióna obyvateľov Slovenska. K vrcholu epidémie by došlo už na prelome marca a apríla.

Pri tomto scenári by naše zdravotníctvo skolabovalo.

NAJLEPŠI SCÉNAR: vrchol nákazy koncom júna, infikovalo by sa 10% obyvateľstva - zhruba pol milióna ľudí

Ak by sa Slovensko riadilo podľa v pondelok nastavených opatrení, v druhej polovici júna by bolo v našich nemocniciach pre koronavírus takmer 24-tisíc ľudí.

Na podobnej úrovni by boli počty hospitalizovaných zrejme aj nasledujúcich desať dní, čo je do začiatku júla, keď na 110. deň, počítajúc od 15. marca, predpokladajú analytici vrchol epidémie koronavírusom.

Potom by počet nakazených a hospitalizovaných mohol klesať a niekedy v auguste by si hospitalizáciu vyžadovalo už "len" vyše 11-tisíc ľudí infikovaných vírusom.

Viac ako počet ľudí, ktorí budú musieť ísť pre koronavírus do nemocnice, je pre naše zdravotníctvo dôležitejšie, či sa dokáže postarať o pacientov s ťažkým priebehom ochorenia.

Takých by malo byť v druhej polovici júna takmer 3300. Znamená to, že budú musieť byť na Jednotke intenzívnej starostlivosti napojení na umelú ventiláciu. Slúži pacientom, ktorí majú napríklad bakteriálnu infekciu a ťažký zápal pľúc, a tento prístroje dýcha za nich.

V súčasnosti má Slovensko podľa ministerstva zdravotníctva k dispozícii vyše tisíc umelých ventilácií. Šéf jeho Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana vraví, že použiteľných je len 550 prístrojov.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22360516/koronav ... ensko.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Paly »

Neviem ako vám, ale mne sa tie čísla zdajú až príliš vysoké, príliš, bodaj by som sa nemýlil..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Paly napísal:Neviem ako vám, ale mne sa tie čísla zdajú až príliš vysoké, príliš, bodaj by som sa nemýlil..
...a to je pri scénari nakazenosť 10-45%. Čítal som vyjadrenia, že pri ,,ničnerobení,, je možných aj 70%.
.. tie čísla sa zdajú vysoké vzhľadom na nízke čísla z Číny. Nevieme ako to skutočne tam prebehlo...
...Ak EU už teraz predbehla Čínu...tak v Číne boli čísla najmenej 10 x horšie..a teraz tiež podľa mňa falšujú štatistiky

..ked v USA bežne zomrie na chrípku 32 000 (povedal Trump )..tak v Číne by malo 150 000.
Ak tam zomrie 1,5 -3 mil. ľudí (čo by malo podľa najnižšej letality upravenej o málopríznakové netestované stavy) nič sa nedeje a život ide ďalej..To si zrejme povedali komunisti, vyhlásili boj čínskeho ľudu za víťazný, nahnali ľudí do práce a preto aj my berieme, že Čína je už OK.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa jaja »

Hele, ten virus má podle předběžných čísel R0 kolem 2,1. To znamená, že v imunitně naivní populaci průměrný nakažený po dobu nemoci nakazí 2,1 dalšího člověka. Když jsem si to zkusil nasimulovat (je to celkem jednoduché), tak mi to hodilo 81% nakažených, než virus zmizí. Ale když se sníží R0 třeba na 0,7 (stačí třeba snížit počet kontaktů na 1/3 - tedy izolace), tak se nezávisle na populaci celkově počet nakažených cca ztrojnásobí než úplně vymizí.
Proto to podle mne v Číně a na Taiwanu zvládli a my i Italové to zvládneme taky.
Ten první scénář je šílený, peak je naprosto nezvládnutelný a bylo by spoustu mrtvých. Na druhou stranu při tom druhém scénáři zůstává většina populace imunitně naivní a při návratu nákazy se to bude téměř opakovat. Dá se to řešit opakovaným uvolněním a zase utažením karantény v závislosti na počtu případů dokud nebude vakcína, lék nebo virus nezmutuje v méně agresivní formu, které se nebudeme bát (bylo by to pro něj výhodné, furt by ho bylo všude hodně).
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Paly »

Prečo by to v číne nemohlo byť tak ako je to verejne prezentované, možno údaje nie sú 100%né, ale treba brať v úvahu, že s takouto (podobnou) epidémiou majú už skusenosti, čiže sú na to ako tak pripravený...a v neposlednom rade aký tam majú režim..tam sa zavedené opatrenia dodržiavajú bez pardónu. Čiže si tam s tým vedeli rýchlo poradiť. Sledujete niekto vyjadrenia Krčméryho? jeho vyjadrenia sa mi zdajú byť fundované a teda aj reálne. najnovšie asi:
https://www.etrend.sk/ekonomika/krcmery ... ivotu.html
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa cico29 »

Viac ako 4264 novych pripadov v USA.
Viac v tento den mali len Taliani +5322

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Paly napísal:Prečo by to v číne nemohlo byť tak ako je to verejne prezentované, možno údaje nie sú 100%né, ale treba brať v úvahu, že s takouto (podobnou) epidémiou majú už skusenosti, čiže sú na to ako tak pripravený...a v neposlednom rade aký tam majú režim..tam sa zavedené opatrenia dodržiavajú bez pardónu. Čiže si tam s tým vedeli rýchlo poradiť. Sledujete niekto vyjadrenia Krčméryho? jeho vyjadrenia sa mi zdajú byť fundované a teda aj reálne. najnovšie asi:
https://www.etrend.sk/ekonomika/krcmery ... ivotu.html
Aspoň trochu optimizmu. Bodaj by mal pravdu. Dík za linku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa JUGGLER »

cico29 napísal:Viac ako 4264 novych pripadov v USA.
Viac v tento den mali len Taliani +5322

https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries" onclick="window.open(this.href);return false;
Polovica z toho v New Yorku. Washington , ktorý má 70 mrtvych má len +190 nových..
New York +2330.. zdvojnásobenie za 1 deň. Starosta vraví, že potrebujú 15 000 pľúcnych ventilárov...

Dnes som čítal, že USA je vo vývoji nákazy 8 dní za Talianskom...
Ked pozerám Taliansko...2 dni počet nových prípadov i smrtí klesol, ale dnes sa to znova zhoršilo...

V amerike sa počet prípadov takmer zdvojnásobuje každý deň...optimálne je vraj, ked sa zdvojnásobí za týždeň
Môže to byť aj tým, že nabehli na masívnejšie testovanie...predtým testovali málo.
Prílohy
US Daily.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa zea »

JUGGLER napísal:
Aspoň trochu optimizmu. Bodaj by mal pravdu. Dík za linku.
Ono to nie je (tá epidémia) také strašné ako to vyzerá. Hlavný argument je ten, že masívne množstvo nakazených (viac ako 50%) nemá žiadne alebo skoro žiadne príznaky. Keby nevedeli že existuje koronavírus tak by ich ani nenapado že sa niečo deje
Kedže skoro nikde (väčšina krajín) ich netestujú tak nefigurujú v žiadnych štatistikách - smrtnosť je horišia ako sa zdá

Pekne to vidno na južnej kórei ktorá testuje skoro každého. Čiže smrtnosť v krajinách ktorým neskolabuje zdravotníctvo(podarí sa spomaliť šírenie) je okolo 1% . Čím viac budeme o víruse vedieť tým to číslo môže byť ešte menšie časom.

https://www.lidovky.cz/relax/veda/velky ... _domov_ele" onclick="window.open(this.href);return false;


.....................
Především, nemoc nemá typické klinické projevy, podle nichž by bylo možné ji aspoň přibližně odlišit od běžných virových infekcí, které jsou v tomto ročním období časté. V oficiálních materiálech evropských i světových autorit (ECDC, WHO) se stále píše, že nemoc se projevuje náhle vzniklou horečkou, suchým kašlem, dušností, slabostí a bolestmi ve svalech. My zdravotníci ale vidíme, že většina nemocných s prokázanou koronavirovou infekcí má jen lehce zvýšenou teplotu a k tomu známky zánětu nosohltanu, čili rýmu, mírné bolesti v krku a někdy i kašel. Nejsme tedy schopni podle projevů nemoci vytipovat osoby, které prodělávají koronavirovou infekci, a odlišit je od lidí s běžným nachlazením.
...........................................
V novinách sa stále spomínajú len tie ťažké prípady, ale nikde som nevide články o tých s ľahkým priebehom.


Nehovorím že to len taká horšia chrípka - umiera na to o dost viac ľudí . Ale nie je to také strašné. Tiež si myslím že Krčméry má pravdu.

Dokonca začínam si myslieť že aj trhy si to začínajú uvedomovať. Podľa mna sa teraz presunieme od panických výpredajov k nákupom/ predajom na základe čísel čo začnú chodiť z firiem.
Vlad
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Ne 21 10, 2018 6:01 pm

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Vlad »

Ono je sice pravda, ze vacsina ludi ma mierne az stredne priznaky, ale pri vysokej nakazenosti obyvatelstva to bude dost vela potencialnych “zivich laboratorii”, kde ten virus moze zmutovat na ovela silnejsiu formu...
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa zea »

Dnes som cital dva zaujimave clanky ktore sa tykaju Talianska a priamo Bergana


Len v skratke, pise sa v nich ze zomiera v Bergame (v marci ) nasobne viac ludi ako je bezne. Ale oni nejdu do statistik ako obete virusu lebo sa to nezistuje u kazdeho mrtveho. Ten graf vyzera tak strasidelne.

A v druhom sa spekuluje ze ten virus bol v Taliansku o dost skor ako si myslime - mozno uz koncon minuleho roka a istotne hned zaciatkom tohto - preto taky explozivny narast lebo sa dlho siril nepozorovane.

Zaver z tych clankov je ten to rozsirenie virusu v Taliansku je masivnejsie ako si myslime , preto tak trpia. Na druhej strane to budu mat coskoro za sebou. (Myslim na severe)
Samozrejme su to len dohady teraz. Ked sa zacnu zistovat protilatky proti virusu v populaci potom sa uvidi kto uz ho mal a kto nie.

https://translate.google.sk/translate?h ... 6651_11%2F" onclick="window.open(this.href);return false;


https://www.thestar.com.my/news/world/2 ... s#cxrecs_s" onclick="window.open(this.href);return false;

https://translate.google.sk/translate?h ... en-1346609" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Včera v telke dávali ako sa amíci rozčulovali, že ich čínski predstavitelia obvinili, že vírus vyrobili oni a zavliekli do Číny.
Pritom asi pred týždňom amíci obvinili Čínu a žiadali vyšetrovanie ...

Takže nie je to celkom konšpirácia , čo som čítal pred týždňom:

Riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu nákaz (CDC) Robert Redfield sa pred celým americkým kongresom minulý týždeň (11.3. 2020) priznal, že v USA zomierali pacienti na koronavírus už dávno predtým, ako bola táto nákaza objavená v čínskom Wu-chane. Ako dôkaz prikladáme video.

http://www.netky.sk/clanok/v-amerike-bo ... -19-v-cine" onclick="window.open(this.href);return false;


Takisto tu je video s Dr. Pekovou ( to je tá, čo spomínal Matovič, že nám pomáha v boji s vírusom):

Nevylučuje možnost, že byl vytvořen laboratorním způsobem, protože tomu odpovídají některé jeho genové charakteristiky.

https://www.forum24.cz/video-lekarka-so ... -uniknout/" onclick="window.open(this.href);return false;

Dokázať by to bolo jednoduché: spätne exhumovať a testovať tých, čo akože zomreli na chrípku...

P.S. Ja som tiež na 50% presvedčený, že táto pliaga bola vyrobená laboratórne ( ako potencionálna biologická zbraň ) ..buď v Číne ( vo Wuhane je také laboratórim ), alebo v USA...alebo niekde inde ( prečo nie Rusi, alebo Briti?...všetci robia v labákoch pokusy).

Príroda je mocný čarodej - môžu v nej mutovať vírusy....ale nie je to jednoduchšie urobiť v labáku?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Wuhan Coronavirus

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Boli clanky ze vedci tvrdia ze nie je umely, tak tazko povedat kde je pravda..
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"