Klimatické zmeny

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Klima

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ja pri plyne vidim problem ze zhori na CO2 H2O co su neziaduce splodiny o NOx ani nepisem, to je na samostatnu kapitolu.Taktiez masa metanu unika do ovzdusia pri tazbe ropy a plynu. A naj perlicka je spalovanie plynu v USA z tazobnych vezi na ropu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa wladas »

Ta mocovina je prave na tie NOx. Na CO2 klasika katalizator.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Klima

Príspevok od používateľa dusantt »

pokus, solar alebo fve? pretoze fve mi v zime nevyrobi viac ako 1kwh denne (cely januar), pri 2kwp na streche v dobrom uhle a dobrom azimute.
solar nevies kam dat v lete..
a toto povinne?
Chcem vidiet dom, kde "ziadnu externu energiu nepotrebujes" v zime v nasom pasme (nie zrovna Vysoke Tatry). Ak by to bola pravda, domy by nepotrebovali pripojku na distribuciu elektrickej energie.
Zda sa mi, ze DREVO sa berie za obnovitelnu energiu, co je chore zmyslanie. To drevo prinesie dizlovy tragac, nulova emisia ako prasa.
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa wladas »

Vsak pisal ze solar.
Existuje verzia so zaluziami.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Klima

Príspevok od používateľa dusantt »

https://www.corporatejetinvestor.com/ou ... sales-123/

Nestihaju sa vyrabat, ani prenajimat male sukromne lietadielka pre milionarov. Pandemia ako prasa, CO2 ako prasa, green deal ako prasa.

wladas, ma niekto v hlave, prosim, ja som to so zaluziami nepocital, aka je navratnost, pripadne vyuzitelnost, atd? ceny setupov, atd? Zaujialo ma to, z hlavy viem, ze 2-3 tisicky mi dodaju FVE o 2kWp a 250L bojler, +- instalacia 750eur. Ale nepotrebujem ziadne cerpadlo (solar asi ano, alebo nie?). Dostanem z toho dost energie pre ohrav vody pocas 9 mesiacov, stred SR. Ja som si dal mnoho veci dobrovolne, lebo zdravy rozum a investicia. Ale ak mi niekto povedal, ze musim mat komin povinne, tak by som protestoval.
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa wladas »

Nejak to moc miesas. Stracam sa.
FVE - fotovoltaika -vyroba elektriky; solar - tepla voda
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Klima

Príspevok od používateľa dusantt »

FVE mozes pustit priamo do vody. Jednosmerny prud do spiraly na to urcenej. V pripade potreby aj inde.
Inflacia je predsa nula.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Klima

Príspevok od používateľa dusantt »

pokus, a ake mas naklady na dohrev TUV rocne? pri akej spotrebe, a kolko stala cela zostava solaru, prosim ?
Zvazujem pre seba FVE, ale ja to chcem pouzit aj na sirsie pouzitie, nez len ohrev (neskor), preto sa pytam, ako vychadza solar.

PS: kam odvadzas vodu zo studne? :)
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Klima

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ja mam solar na ohrev TUV uz 20 rokov , ekonomicky nezmysel , v lete kolektory casto v stagnacii teda ich znehodnocovanie a v zime nie je slnko.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

v nasom podnebnom pasme to velky zmysel nema/daleko od rovnika,casta oblacnost, zaroven neznedbatelny servis a pod/, ale aj v oblasti kolektorov ide vyvoj dopredu a ich ucinnost narasta, tak mozno raz v buducnosti..
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pokus

solarny system treba pravidelne preplachovat, doplnat kvapalinu, tesnenia maju svoju zivotnost rovnako ako cerpadlo ktore nie je prave lacne.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Klima

Príspevok od používateľa osamely chodec »

pokus, kde das prebytocne teplo v lete z kolektora ked mas zasobnik na TUV uz nabity 90 stupnovou vodou a stale svieti slnko? Solarna kvapalina v kolektoroch ma uz cez 100 stupnov co jej a zivotnosti celeho systemu neprida, ale ho degraduje. Na iba predohrev TUV dimenzovat solar je ekonomicky nezmysel ,lebo naklady na pocet kolektorov su minoritne oproti celemu nakladu na system ako taky. Ja ta nechcem presviecat , ja som iba spravil pudingovu skusku. Netreba hovorit o pudingu ako chuti , treba jeho chut vyskusat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Klima

Príspevok od používateľa osamely chodec »

osamely chodec napísal: Po 22 11, 2021 12:46 pm pokus, kde das prebytocne teplo v lete z kolektora ked mas zasobnik na TUV uz nabity 90 stupnovou vodou a stale svieti slnko? Solarna kvapalina v kolektoroch ma uz cez 100 stupnov co jej a zivotnosti celeho systemu neprida, ale ho degraduje. Na iba predohrev TUV dimenzovat solar je ekonomicky nezmysel ,lebo naklady na pocet kolektorov su minoritne oproti celemu nakladu na system ako taky. Ja ta nechcem presviedcat , ja som iba spravil pudingovu skusku. Netreba hovorit o pudingu ako chuti , treba jeho chut vyskusat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Existuju klimatizacie, ktore ku svojej cinnosti potrebuju horucu vodu (horuce medium). Mali by investovat peniaze v tej vetve vyskumu a urobit sirokej verejnosti dostupne klimatizacie na solarne panely. V takom pripade by sa energia v lete zo solaru dala nejako zmysluplne vyuzit a nieco by sa usetrilo.

Vsetko toto su ale setrenia na nespravnom mieste. Ak ludia za usetrene peniaze potom pojdu letecky na dovolenku do Egypta. Cize tie klimaticke problemy su hlavne problemami v navykoch a mentalite ludi. Napriklad vymyslia si nejaku vojnu a tam potom ponicia a znecistia tolko veci ako by za 10 rokov hodovania nezmarnili. Musk tu bluzni o kolonizacii Marsu, zmarni tam kopu surovin, clovekahodin a emisii a pritom ani Saharu, kde mas ovela privetivejsie podmienky, vzdialenosti, atmosferu, normalnu gravitaciu - nie su schopni okolonizovat a zurodnit. Proste vyhadzuju sa obrovske peniaze na bludy a zbytocne bude bezny clovek premyslat, ci si 8 rohlikov v obchode napcha do jedneho mikrotenoveho sacku alebo ci si ich da po styroch do dvoch.
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa danno »

solar sa oplati pre mnohoclennu domacnost, pripadne do starsieho domu kde je zasobnik daleko od sprchy..a kym pustis teplu vodu tak odpustis par litrov. Doma mam 125l bojler, kde si viem pozriet spotrebu kw a pri 3 clennej domacnosti je spotreba okolo 600kw rocne co mi vychadza na 66€ rocne.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Klima

Príspevok od používateľa dusantt »

danno
600kwh rocne pre 3 ludi? si si na 100% isty? Aka masina ti ukazala taky udaj? 600kwh zohreje z 12C na 35C 22413litrov vody. to je denne 61L, ak by boli ludia nonstop doma. to je 20L na hlavu, to mi pride velmi malo. To by musela byt extremna disciplina, musela by byt umyvacka riadu, alebo vela dovoleniek. Ale ak naozaj len 600kwh, tak to klobuk dole.
Inflacia je predsa nula.
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa danno »

bojler je Drazice Okhe SMart, tam vidis pekne spotrebu a zdaneho bojlera je napajana len kupelna. Inac popravde ja otuzujem, takze aj to moze zavazit.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa jogo »

danno napísal: Po 22 11, 2021 7:01 pm Doma mam 125l bojler, kde si viem pozriet spotrebu kw a pri 3 clennej domacnosti je spotreba okolo 600kw rocne co mi vychadza na 66€ rocne.
Tak ja mam doma 30 ročný 160l Tatramat-obojživelník a naprázdno(bez odberu) ma spotrebu 2kwh denne tj 700kwh ročne. :)
Ale je pripojený na ústredné kúrenie, tak to až tak nevadí.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 272
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa hifron »

osamely chodec napísal: Po 22 11, 2021 12:46 pm kde das prebytocne teplo v lete z kolektora ked mas zasobnik na TUV uz nabity 90 stupnovou vodou a stale svieti slnko? Solarna kvapalina v kolektoroch ma uz cez 100 stupnov co jej a zivotnosti celeho systemu neprida, ale ho degraduje.
Čo tak ich zakryť plachtou? Alebo vymyslieť dymové sklo ako na okuliaroch do auta, ktoré sa ale zneprehľadní iba na určité percento(alebo ktoré sa zneprehliaďnia iba v určitú časť dňa(ako keď dopadá Slnko pod určitým uhlom, ale to je zložitejšie a možno niekedy aj nechcené)), keď už teda tie ZSE to vykupovať určite nebudú(v poslednom čase nastali dosť veľké pokroky, časom budú možno ešte väčšie) :twisted:
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Vytvorte si názor sami ... zatrávnenie púšte, zadržanie vlhkosti, klíma, "fosílne CO2"

https://www.youtube.com/watch?v=vpTHi7O66pI
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa JUGGLER »

capitalcapital napísal: Ut 23 08, 2022 8:41 pm Vytvorte si názor sami ... zatrávnenie púšte, zadržanie vlhkosti, klíma, "fosílne CO2"

https://www.youtube.com/watch?v=vpTHi7O66pI

Fantastické! Pozrel som si to celé. Odporúčam.

V skratke:

Prvý obrázok je obrovské územie planéty, ktoré vysychá, produkuje množstvo CO2 a spôsobuje oteplenie:
Klima oblasti sucha.png
V dôsledku toho je neúrodné, vzniká hlad, bieda, milióny ľudí umierajú a sú odkázaní na pomoc (hlavne Afrika ).

Allan Savory kedysi dal zabiť 40 000 slonov, lebo si myslel, že sa premnožili, všetko ničia a menia krajinu na púšť..
Vláda Zimbabwe mu to schválila, odobrili to vedci.

Po rokoch bádania došiel na to, že urobil fatálnu chybu a že to funguje opačne. Zvieratá obnovujú prírodu.

Za celý svoj život následne zmenil mnoho neúrodných púštnych území na zelené.

Púštne územia ani po monzúnoch nedokážu zadržať vodu. Tá sa rýchlo odparí.
Po zmene na zelenú krajinu sa kolobeh vody vracia a všetko funguje ako má.

Zistil, že na to ani netreba peniaze. Stačí jednoduchý návrat k prírode: zhromaždí veľké stáda zvierat, nechá ich v krajine a oni samé zmenia ráz krajiny. Stačí na to vytvoriť plán pastvy a zorganizovať to.

Napríklad v Afrike každý rok vypaľujú miliardy hektárov suchej trávy. Obrovské množstvo CO2 ide do vzduchu..každý hektár spôsobí znečistenie ako 6000 automobilov. A pritom stačí do tej suchej trávy nahnať velké stádo dobytka, ktoré to rozdupe, zaserie, ociká. Takýto povrch potom ľahko zadrží vodu a pohnojená zem sa premení na zeleň.

Prepočítali to a zistili, že keby takto človek obnovil všetky územia, ktoré sa premenili na púšť,, tak úroveň CO2 na planéte vráti na predindundustriálnu úroveň. Tie tisícky území sú mikroklíma. Zmeny mikroklímy spôsobia zmeny klímy na celej planéte.

Aj toto video mi pripomenulo to, čo neviem nájsť linku na video od Trumpetu.
Tam išlo o mikroklimatické zmeny u nás, ktoré si spôsobujeme sami.

Keby sme aj my v Európe takto začali ,,zametať pred vlastným prahom,, to znamená neznečisťovať, zazeleňovať, zadržiavať vodu v prírode, recyklovať, nevyrúbavať lesy, atd atd (pod dohľadom odborníkov), tak všetci spoločne bez potreby Green dealu a umelých zásahov, len čistým návratom k matke prírode znížime CO2. Zastavíme oteplovanie, vysušovanie, klimatické zmeny - aspoň teda na regionálnej úrovni = mikroklímy.

Takto vyzerá jedno zdevastované územie, neschopné zadržiavať vodu a uživiť ľudí:
Klima before Mexico.png


Takto vyzerá územie po zmene , bez peňazí, bez mechanizmov, bez zúrodňovania...len s využitím pastvy, tak ako to fungovalo na Zemi tisícročia:
Prílohy
Klima after B.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ano toto su krasne projekty a inspirativni ludia , sledujem temu zalesnovania a obnovovania puste uz dlho na youtube je toho strasne vela

hlavne india , cina a samozrejme afrika sa snazia zastavit sucho resp pust, jednoduche jamy na zachytavanie vody dokazu zazraky
cinsky projekt zalesnovania puste bol ohromny aj ked to nedopadlo uplne dobre mozno ani nevedeli v 70 rokoch ze monokultura a rychlorastuce stromy niesu cesta ale snahu im upriet nemozno

https://www.youtube.com/watch?v=yu_qTrxTEEA

jedno pekne videjko

https://www.youtube.com/watch?v=Tpozw1CAxmU

BTW: na slovensku momentalne tiez prebieha jeden medzinarodny projekt o ktorom viem a to je zaplavovanie povodia dunaja , nieje to ziadna veda, spadnuty strom vo vode udrzuje co2 kto chce da sa prispiet tej nadacii

https://www.youtube.com/watch?v=l8UwZeJ561o

Bohuzial u nas sa viac pocitaju medvede ako realne vodozadrzne opatrenia a pritom to je take jednoduche ze to v afrike s motykou dokazu , udrzat vodu na mieste a zabranit jej rychlemu uniku to je win win , ziadne povodne , ziadne splavovanie najurodnejsej pody , plne studne , znizenie teploty , zvysenie vlhkosti ...

PS: k teme zvierat pozrite si dokument o vlkoch v yellowstone , to je tak neuveritelne aki sme my ludia sprosti ked si myslime ze sme panmi planety

https://www.youtube.com/watch?v=ysa5OBhXz-Q
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"