Klimatické zmeny

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Klimatické zmeny

Príspevok od používateľa Glogol »

ten obrazok ma tak sokoval ze som az zalozil nove vlakno. Nechcem byt ako Greta ale ozaj nemate obavy o planetu ?

https://hnonline.sk/svet/2170625-deju-s ... ne-teploty" onclick="window.open(this.href);return false;
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Klima

Príspevok od používateľa martinpa »

Mam a v konecnom dosledku aj o akcie :D lebo to potopi uplne vsetko. A vo volbach uprednostnim vzdy tych, bo budu za potlacenie IAD, uholnych bani, atd. Ale zaroven nemienim svoj zivot obetovat, ked vidim, aka je vacsina ludi. To, ze si niekto (napr. po pobyte v MHD) neumyje ruky a ide s nimi rovno nieco jest ma poburovalo aj inokedy, ale ze to niekto je schopny aj v case covidu vypoveda vela o ludoch, ako maju v p***.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Roztapanie permafrostu sa deje uz dlhe roky a bude to mat obrovske dosledky na cely svet, nie je to len o uniku metanu do amosfery a dalsie zahrievanie planety.
Vsimnite si cerveny graf- je to roztapanie ladu v Gronsku, tento rok je zatial vyslovene extremny a tie nasledujuce lepsie nebudu. Zmeni sa klima hlavne okolo rovnika na doslova puste, nastanu obrovske presunu narodov do Europy,stovky milionov utecencov. Mam znamych na severe Slovenska ktory tam ziju cely zivot a potvrdzuju ze zimy sa vyrazne tam zoslabili a leta su teplejsie. A na ju hu Slovenska budu raz subtropy a velke sucha. Postupne sa zmeni vsetko od snehovej pokryvky az po zmeny v prudeniach morskych prudov a salinitu oceanov. Ja strach nemam, pretoze osobne nic zasadne zmenit na tom nemozem a zijeme nastastie v krajine ktora ma dostatok vody. Ludstvo inu moznost ako vymriet nema a nie je principialny rozdiel v tom ci tento okamit nastane zajtra, o rok, 1000rokov alebo stovky tisic rokov. To je ako ked do petriho misky das nejake plesne a glukozu, tak sa ta plesen mnozi stale viac az zaplni cely priestor a ked skonzumuje vsetku glukozu tak odumrie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa jogo »

Trumpeta1978 napísal: Mam znamych na severe Slovenska ktory tam ziju cely zivot a potvrdzuju ze zimy sa vyrazne tam zoslabili a leta su teplejsie.

Tiež žijem na severe Slovenska a v júni som ešte nikdy nemusel kúriť, ako tohto roku. Minulý rok tiež nebol veľmi teplý, ani žalúzie nebolo treba na dome zaťahovať, aby sa neprehrial.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo

zavisi samozrejme aj od konkretnej oblasti ale Slovensko ako celok sa ohrieva. Napr. tu v Ba co to sledujem platime za kurenie stale menej, zima ako za mojho detstva prakticky prestala existovat a podla biologov sa sem stahuje z juhu Europy hmyz a dalsie zivocichy ktore tu doteraz nikdy nezili, lebo tu nemali vhodne podmienky. Postupne nizsie polozene lyziarske strediska uplne zaniknu pretoze cez zimu bude iba minimum mrazivych dni. Vo svajciarsku uz teraz musia zakryvat na leto ladovce bielou reflexnou plachtou aby sa im cele neroztiekli.. A kto sa o tuto temu trochu zaujima, tak je mu jasne, co nastane, ked sa rozmoci permafrost na Sibiry, Kanade, Aljaske, Gronsku a metan si to namieri do atmosfery. Plus ratajte s tym ze absorbpcna schopnost oceanov viazat Co2 ma tiez svoje limity a raz sa tento obri absorber "vypne". Potom zostane uz len rozptylovat do atmosfery rozne anorganicke mikrocastice vo forme aerosolov aby sa znizil prestup tepla zo Slnka na Zem- to nebude ani lacne ani ekologicke a nevieme ani ako ucinne.
Ci vyrazne klesnu ceny akcii? Tazko povedat a ako ktorych. Ludia budu aj potom jest a pit a robit obvykle veci ako robia teraz aj novy ajfun budu chciet.. Ludstvo robi iba to co musi, nema v skutocnosti moznost vyberu, to je samozrejme iluzia 99percent z nich.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja nemám odpoveď na to, či sme my ľudia na vine, že sa otepľuje.

Pokiaľ viem, klíma na Zemi sa vždy menila. Permafrost vznikol pri ochladení v malej dobe ľadovej. A potom zákonite prišiel opak - oteplovanie. Pokial viem, je vedecky dokázané, že na Zemi boli obdobia kedy bolo oveľa teplejšie ako teraz (teda tak ako sa straší, že bude za XY rokov ) a CO2 bolo na veľmi nízkych hodnotách.

Názory Grétky ma nezaujímajú. Zaujímajú ma fakty podložené reálnymi dátami.

Pokial viem, robí sa veľa záverov bez relevantných a zverejnených dát. Zaujímavé je, že vietor fúka z Ameriky - najväčšieho konzumenta a znečisťovateľa - pričom Trump od klimatickej dohody odstúpil. Celé mi to pripadá ako účelové - dodrbať Európu cez kadejaké kvóty a predražené zelené energie.

Nevravím, že planéta je v dobrom stave a že netreba nič robiť. Nie je v dobrom stave a treba sa starať. Ale netreba z toho robiť paniku a ľuďom vymývať mozgy, že len ľudstvo je na vine a existuje centrálne riešenie.

Pozrite sa na pandémiu. Najvyspelejšie štáty sveta zlyhávajú na takom primitívnom riešení akou je povinné nosenie rúšok.
Pod takými debilmi by sa malo globálne niečo riešiť? Stačí keď nebudeme lamentovať nad problémami sveta, ale začneme riešiť svoje. Čisté Slovensko, ochrana prírody, ochrana spodných vôd, žiadne skládky, kontrola znečistenia... udržme kolobeh vody v prírode cez zadržiavanie vody v prírode, zalesňovanie a zeleň... Keď každý začne od seba a každá krajina sa zodpovedne postará sama o seba, tak dopadne dobre i celá planéta. Čo môže ľudstvo zvrátiť, to treba skúmať a urobiť. To ostatné je na vedcoch - aby cez fakty a spoľahlivé dáta zistili, čo presne spôsobuje oteplovanie. Ja verím, že pravda je niekde uprostred a oteplenie spôsobuje viacero faktorov. Svoj podiel má Slnko - je miliónkrát väčšie ako naša planéta. Druhý podiel je tiež nezávislý na človeku...potvrdzujú to periodické zmeny klímy v minulosti. Tretí podiel je samotný človek - nevieme na 100% či je to v CO2...skôr by som povedal aj CO2, aj odlesňovanie, aj narúšanie kolobehu vody (betón, asfalt , nezadržiavanie vody v prírode ) , aj znečisťovanie a to čo už dávno vieme, vrátane prdov kráv a podobne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Klima

Príspevok od používateľa miroslav12 »

Trumpeta1978 napísal:jogo

zavisi samozrejme aj od konkretnej oblasti ale Slovensko ako celok sa ohrieva. Napr. tu v Ba co to sledujem platime za kurenie stale menej, zima ako za mojho detstva prakticky prestala existovat a podla biologov sa sem stahuje z juhu Europy hmyz a dalsie zivocichy ktore tu doteraz nikdy nezili, lebo tu nemali vhodne podmienky. Postupne nizsie polozene lyziarske strediska uplne zaniknu pretoze cez zimu bude iba minimum mrazivych dni. Vo svajciarsku uz teraz musia zakryvat na leto ladovce bielou reflexnou plachtou aby sa im cele neroztiekli.. A kto sa o tuto temu trochu zaujima, tak je mu jasne, co nastane, ked sa rozmoci permafrost na Sibiry, Kanade, Aljaske, Gronsku a metan si to namieri do atmosfery. Plus ratajte s tym ze absorbpcna schopnost oceanov viazat Co2 ma tiez svoje limity a raz sa tento obri absorber "vypne". Potom zostane uz len rozptylovat do atmosfery rozne anorganicke mikrocastice vo forme aerosolov aby sa znizil prestup tepla zo Slnka na Zem- to nebude ani lacne ani ekologicke a nevieme ani ako ucinne.
Ci vyrazne klesnu ceny akcii? Tazko povedat a ako ktorych. Ludia budu aj potom jest a pit a robit obvykle veci ako robia teraz aj novy ajfun budu chciet.. Ludstvo robi iba to co musi, nema v skutocnosti moznost vyberu, to je samozrejme iluzia 99percent z nich.


Nechci tě nijak urazit, ale tvůj život je naprosto bezvýznamný vůči historii země.
Tím chci říct že myšlenky typu: za topení platím stále méně a méně, zimy jak v mém dětsví už nejsou...tohle jen svědčí o malosti toho kdo to prohlašuje.
Země existuje několik miliard let, opravdu věříš tomu že tvé paměti sahající možná 40 let do historie mají nějaký význam?

Nemají.
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Klima

Príspevok od používateľa miroslav12 »

Trumpeta1978 napísal:Roztapanie permafrostu sa deje uz dlhe roky a bude to mat obrovske dosledky na cely svet, nie je to len o uniku metanu do amosfery a dalsie zahrievanie planety.
Vsimnite si cerveny graf- je to roztapanie ladu v Gronsku, tento rok je zatial vyslovene extremny a tie nasledujuce lepsie nebudu. Zmeni sa klima hlavne okolo rovnika na doslova puste, nastanu obrovske presunu narodov do Europy,stovky milionov utecencov. Mam znamych na severe Slovenska ktory tam ziju cely zivot a potvrdzuju ze zimy sa vyrazne tam zoslabili a leta su teplejsie. A na ju hu Slovenska budu raz subtropy a velke sucha. Postupne sa zmeni vsetko od snehovej pokryvky az po zmeny v prudeniach morskych prudov a salinitu oceanov. Ja strach nemam, pretoze osobne nic zasadne zmenit na tom nemozem a zijeme nastastie v krajine ktora ma dostatok vody. Ludstvo inu moznost ako vymriet nema a nie je principialny rozdiel v tom ci tento okamit nastane zajtra, o rok, 1000rokov alebo stovky tisic rokov. To je ako ked do petriho misky das nejake plesne a glukozu, tak sa ta plesen mnozi stale viac az zaplni cely priestor a ked skonzumuje vsetku glukozu tak odumrie.


Poukazuješ na tání ledu v Grónsku, vysvětlíš taky jak je možné že za Vikingů bylo Grónsko zelenou zemí bez ledu?

EDIT: ani s vymíráním lidstva nemáš pravdu. Lidstvo narozdíl od plísně a glukózy má velkou výhodu - okolo tebou zmíněné Petriho misky je bezpočet dalších Petriho misek do kterých se brzy budeme umět nastěhovat. Pak teprve příjde druhý obrovský růst lidstva.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Nechci tě nijak urazit, ale tvůj život je naprosto bezvýznamný vůči historii země.
Tím chci říct že myšlenky typu: za topení platím stále méně a méně, zimy jak v mém dětsví už nejsou...tohle jen svědčí o malosti toho kdo to prohlašuje.
Země existuje několik miliard let, opravdu věříš tomu že tvé paměti sahající možná 40 let do historie mají nějaký význam?

Nemají.

- pre teba ako osobu zijucu v konkretnom tele a v urcitom case, je relevantne to co sa deje v tomto obdobi, to co bolo predtymto casom nezmenis a toco nastane po nom, uz na teba nebude mat ziaden vplyv.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Poukazuješ na tání ledu v Grónsku, vysvětlíš taky jak je možné že za Vikingů bylo Grónsko zelenou zemí bez ledu?

EDIT: ani s vymíráním lidstva nemáš pravdu. Lidstvo narozdíl od plísně a glukózy má velkou výhodu - okolo tebou zmíněné Petriho misky je bezpočet dalších Petriho misek do kterých se brzy budeme umět nastěhovat. Pak teprve příjde druhý obrovský růst lidstva.

- najprv by bolo dobre keby si ujasnil proti comu konkretne, co som napisal ohladom klimatickej zmeny si proti. Lebo to je zlozita a siroka problematika. Gronsko v minulosti malo menej povrchu zaladneneho ako dnes to je v poriadku ale co si tym chcel povedat?


Dalsia vec: kam konkretne sa ludstvo chysta stahovat? Ze som nic nepostrehol zatial.. Ty uz mas zbalene?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Trumpeta1978 napísal:Vsimnite si cerveny graf- je to roztapanie ladu v Gronsku, tento rok je zatial vyslovene extremny a tie nasledujuce lepsie nebudu.


Mne na tom nic extremne nepripada.
Ako v predchadzajucich pripadoch aj teraz sa to s najvacsou pravdepodobnostou vrati k strednej hodnote ... cca niekde k modrej krivke.

Keby sa to dalo trejdovat tak shortujem cervenu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Maritn Pillar
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7556
https://dennikn.sk/1358770/v-gronsku-sa ... imi-rokmi/

Ze sa topenie ladu v Gronsku zrychluje je potvrdeny vedecky fakt. Rovnako ako zvysovanie priemernej teploty napr na Sibiry.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Rovnako je aj fakt, ze lad na Antarktide rekordne rastie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

MartinPillar, roztapanie ladu v Gronsku je vazna vec, pretoze sposobuje/sposobi javy ako zmenu salinity, zmenu prudenia Golfskeho prudu, zmenu albeda, vzostup hladin oceanov, vplyv na morske zivocichy, atd. To ci lad v Antarktide pribuda alebo nie, to nijako nevyvazi negativne dosledky straty ladu v Gronsku.
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Klima

Príspevok od používateľa miroslav12 »

Trumpeta1978 napísal:
- najprv by bolo dobre keby si ujasnil proti comu konkretne, co som napisal ohladom klimatickej zmeny si proti. Lebo to je zlozita a siroka problematika. Gronsko v minulosti malo menej povrchu zaladneneho ako dnes to je v poriadku ale co si tym chcel povedat?


Dalsia vec: kam konkretne sa ludstvo chysta stahovat? Ze som nic nepostrehol zatial.. Ty uz mas zbalene?



Obouma příspěvkama co jsem napsal jsem narážel na to, že planeta země v průběhu milionů ale i tisíců let prochází vývojem a dalšími cyklickými obdobími.
Posledních 300 let na planetě žije člověk který si myslí že všemu rozumí a všechno dokáže kontrolovat. Člověk měří teplotu 200 let a na základě toho buduje své domněnky o globálním oteplováním způsobeným CO2.
Nikdo ale nedokáže s jistotou říct zda aktuální oteplování způsobil člověk a nebo jde o běžnou změnu klimatu kterých v historii byl bezpočet.

Ke druhému bodu, lidstvo se chystá stěhovat se na Mars, pokud ne přímo tam, tak další planetu kde budou nejvhodnější podmínky k životu. Opět nepřeceňuj důležitost tvého délkově bezvýznamného života - 100 let v tomto nehraje roli, ty ani já se toho nedožijeme. Jistotou je to, že se to do 500 let stane díky čemuž lidstvo získá nový životní prostor a vyhne se vyhubení které jsi zmiňoval.

PS: představ si tu situaci na burze. To nastane nový začátek obrovského ekonomického růstu, vzniknou nové technologické společnosti, nové těžařské společnosti. Jejich akcie poletí vzhůru.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

miroslav12

"Nikdo ale nedokáže s jistotou říct zda aktuální oteplování způsobil člověk a nebo jde o běžnou změnu klimatu kterých v historii byl bezpočet.,"

- ale ja som nikde nepisal ci to sposobil clovek alebo nie. Dovody preco k tejto zmene prichadza, su ako uz napisal Juggler, kombinaciou Slnecnej aktivity spolu s cinnostou cloveka. Je to suhrn faktorov.

"Opět nepřeceňuj důležitost tvého délkově bezvýznamného života "

- znovu opakujem, ze pre teba ako tvora s casovo obmedzenym vedomim, z hladiska subjektu ,je uplne irelevantne, co sa stalo pred tvojim narodenim a co sa stane po tvojej smrti. Telo da vzniknut vedomiu a vyraznym narusenim priestoroveho zoskupenia atomov tvoriacich telo, vedomie zanika /fyzicka smrt/

Pokial ide o ludstvo tak raz samozrejme vyhynie to je jasne, bez ohladu ci bude kolonizovat tuto Slnecnu sustavu alebo nie.
Nebude to jednoduche ani nahodou, pretoze sme evolucne vytvoreni na Zemi, uz teraz sa hovori ze osadnici na Marse budu musiet podstupit geneticke zasahy do svojej Dna aby mali sancu dhodobo tam zit. Nezavidim im uprimne ani trochu a nikdy by som tam nesiel. Nase Slnko ma tiez iba urcitu zivotnost, resp. nikde nie je napisane, ze casom ako bude slabnut, nemoze prist k vyraznym porucham jeho aktivity. Ostatne hviezdy su extremne od nas vzdialene, ale dajme tomu, ze za tie stovky milionov rokov ludska technologia tento problem prekona a kolonizuje rozne casti Mliecnej cesty- Galaxie. Ale Galaxia ,ani ona nie je vecna, pretoze cokolvek ma zaciatok, bude mat aj koniec. Vesmir sa totiz neustale rozpina a chladne. Raz dospeje do bodu
ked zastane kvoi dosuahnutiu absolutnej nuly pohyb vsetkych castic ktore existuju, cim sa zamedzi prenos aj informacie a to bude smrt vsetkeho. Ale to je vlastne jedno, pretoze v tak dalekej buducnosti uz nebude existovat to co dnes pozname pod pojmom "clovek", bude to kombinacia biostroja-s technostrojom /transhumanizmus/. Ale to uz sme asi trochu odbocili od temy prilis..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa JUGGLER »

https://www.youtube.com/watch?v=oYhCQv5tNsQ

The Great Global Warming Swindle caused controversy in the UK when it premiered March 8, 2007 on British Channel 4.
A documentary, by British television producer Martin Durkin, which argues against the virtually unchallenged consensus that global warming is man-made. A statement from the makers of this film asserts that the scientific theory of anthropogenic global warming could very well be "the biggest scam of modern times."

According to Martin Durkin the chief cause of climate change is not human activity but changes in radiation from the sun. Some have called The Great Global Warming Swindle the definitive retort to Al Gore's An Inconvenient Truth. Using a comprehensive range of evidence it's claimed that warming over the past 300 years represents a natural recovery from a 'little ice age'. According to the program humans do have an effect on climate but it's infinitesimally small compared with the vast natural forces which are constantly pushing global temperatures this way and that. From melting glaciers and rising sea levels, The Great Global Warming Swindle debunks the myths, and exposes what may well prove to be the darkest chapter in the history of mankind. According to a group of leading scientists brought together by documentary maker Martin Durkin everything you've ever been told about global warming is probably untrue. Just as we've begun to take it for granted that climate change is a man-made phenomenon, Durkin's documentary slays the whole premise of global warming. "Global warming has become a story of huge political significance; environmental activists using scare tactics to further their cause; scientists adding credence to secure billions of dollars in research money; politicians after headlines and a media happy to play along. No-one dares speak against it for risk of being unpopular, losing funds and jeopardizing careers."

Main contributors to the video:
1. Professor Tim Ball - Dept. of Climatology - University of Winnepeg, Canada
2. Professor Nir Shaviv - Institute of Physics - University of Jerusalem, Israel
3. Professor Ian Clark - Dept. of Earth Sciences - University of Ottawa, Canada
4. Dr. Piers Corbyn, Solar Physicist, Climate Forecaster, Weather Action, UK
5. Professor John Christy - Dept. of Atmospheric Science - University of Alabama, Huntsville - Lead Author, IPCC (NASA Medal - Exceptional Scientific Achievement)
6. Professor Philip Stott - Dept of Biogeography - University of London, UK
7. Al Gore - Former Presidental Candidate
8. Margaret Thatcher - Global-Warming Promoter 9. Professor Paul Reiter - IPCC & Pasteur Institute, Paris, France
10. Professor Richard Lindzen - IPCC & M.I.T.
11. Patrick Moore - Co-Founder - Greenpeace
12. Dr. Roy Spencer - Weather Satellite Team Leader - NASA
13. Professor Patrick Michaels - Department of Environmental Sciences - University of Virginia, US
14. Nigel Calder - Former Editor - New Scientist
15. James Shikwati - Economist & Author
16. Lord Lawson of Blaby - Secretary of Energy - UK Parliament Investigator, UK
17. Professor Syun-Ichi Akasofu - Director, International Arctic Research Centre
18. Professor Fredrick Singer - Former Director, US National Weather Service
19. Professor Carl Wunsch - Dept. of Oceanography - M.I.T., Harvard, University College, London, University of Cambridge
20. Professor Eigil Friis-Christensen - Director, Danish National Space Centre
21. Dr. Roy Spencer - NASA Weather Satellite Team Leader
22. Paul Driessen - Author: Green Power, Black Death
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Otepluje sa aj Antarktida- cerstvy clanok v Nature co je jeden z najprestiznejsich vedeckych casopisov
https://www.nature.com/articles/s41558-020-0827-8
Juanko
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ut 30 03, 2021 3:15 pm
Been thanked: 1 time

Re: Klima

Príspevok od používateľa Juanko »

Zmena klímy je pochobybne zlá vec, ale osobne si myslím, že pokial s tým nezačnp niečo robiť kompetentný. My "obyčajný ludia" s tým moc nespravíme :/
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Klima

Príspevok od používateľa dusantt »

Zem sa nikdy neoteplovala, to len ludia maju taku moc, ze s autickami s objemom liter a dva deci a biturbami otepluju planetu. Ludi je prilis vela, treba zredukovat. CO2 je najpodstatnejsie, nic ine neotepluje planetu. To povedali vedci v televizore a dennej tlaci. Musime preto zdanit, ak nie rovno zavriet, vsetky spolocnosti produkujuce CO2, akcionari sa rozhodli zle, rozhodli sa znicit planetu. Zakaz cestovania nad 15km od bydliska, zakaz vzdusneho cestovania, len virtualne meetingy, zakaz importu z druhej polovice Zeme, budu farmy na GMO potraviny max do 15 km od bydliska jedinca. Prevazat ich budu vyhradne elektrovlaky, cesty nebudu potrebne, tak na ne nalepime kolaje. Buducnost je svetla, buducnost je jasna, CO2 je otrava.
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

dusantt

zmena globalnej klimy je vysledkom viacerych faktorov-nielen ludskej cinnosti ale aj zmien slnecnej aktivity.
Co je podstatné je fakt, že táto zmena sposobi obrovske zmeny, napr oblasti okolo rovnika sa stanu na mnohych miestach neobyvatelnymi a znizia sa tam moznosti pre polnohospodarstvo. Je pravda, ze na druhej strane, ine casti ktore boli doteraz zamrznute sa stanu pre pestovanie plodín vhodnými /Sibír, severné časti Kanady, Grónsko a pod/
Problem je v tom, ze hlavne v Afrike a Azii pride k obrovskym presunom obyvatelstva a pravdepodobne budu smerovat prave sem do Europy. V Azii mnohe velke rieky pramenia v pohori Hindukus a Himalajoch /napr Ganga,Zlta rieka a ine/. Mnozstvo vytvorenej vody suvisi s objemom ladu. Ak sa bude dalej teplota zvysovat, objem ladu sa bude znizovat co bude mat za nasledok menej vody v riekach na ktorych je zavisla velka cast Azie.

https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.aav7266
Prílohy
32322604166_dd1653599d_b.jpg
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Adammd »

Nie je to jedno? Par rokov hore dole, ludstvo vymre za cca 10 mil rokov.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Adammd napísal: So 20 11, 2021 7:12 pm Nie je to jedno? Par rokov hore dole, ludstvo vymre za cca 10 mil rokov.
prosim ta, ako si prisiel k tak optimistickemu cislu? :)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Adammd »

https://youtu.be/M6Vh-NwBT9o?t=4800

a taktiez stupen hore dole koli CO2.
Za 3 mld rokov, bude teplota na povrchu Zeme 400st C
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Adammd

v tej prednaske hovoria o hranici 10mil rokov ako o hornej hranici prezitia ludstva na Zemi. Pri troche stastia ale bude ludstvo kolonizovat napr Mars do niekolkych stovak rokov a tym padom by nemuselo byt od podmienok na Zemi zavisle. Skor je otazka, ako dlho dokaze ludstvo na inych planetach /napr na tom Marse/ prezit, pretoze nielen ze fyzikalne podmienky su tam extremne, ale atmosfera Marsu chrani planetu pred dopadmi meteoritov vyrazne slabsie ako je tomu na Zemi.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Klima

Príspevok od používateľa dusantt »

Posleme par ludi (vnucata Muska nahraju nasu DNA na nejaky kamen) a odtial sa zacne kolobeh znovu, v inej slnecnej sustave. Otazne je, co urobime s koncom vesmiru. Tj, ako sa dostaneme do nasledujuceho.
Inflacia je predsa nula.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Adammd »

to som skor napisal na odlahcenie temy, nikto nevie co bude za 100 rokov(totalna jadrova vojna) a nieto za 10mil.

Dalej v tom videu spomina, ze zmysel kolonizovat Mars bude az za 6.4mld rokov, kedy sa teplota marsu dostane na dnesnu uroven na Zemi, ale to uz bude akykolvek zivot po smrti. Vacsina ludstva to ma spocitane tak ci tak. Skoda, ze sa toho nedozijem, resp. nedozviem ako to nakoniec bude, je to pre mna totalne fascinujuce.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Klima

Príspevok od používateľa dusantt »

Gravitacia na Marse je cca tretinova, voci Zemi, to by ma zaujimalo, co na to ludske kosti, zrejme budeme vyssi.
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

vesmir ako taky je odsudeny na postupny zanik, nakolko sa neustale rozpína stale do vacsej plochy cim straca stale viacej svojho tepla ktoreho mnozstvo je konečné. Nakoniec vychladne na bod absolutnej nuly kedy prestane byt mozny pohyb aj tych najelementarnejsich castic a vsetko sa zastavi-pravdepodobne na vecnost. Teoreticky mozu existovat aj ine vesmiry otazkou je, ci by sme sa my ako ludstvo resp nejake nase vytvory vedeli donho dostat.

dusantt

to je velky problem, nase kosti na to nie su stavane takze by to viedlo k tazkej osteoporoze. Ak budu raz musiet dlhodobo zit na Marse ludia, budu musiet mat modifikovanu Dna aby to prezili, napr aj kvoli vesmirnemu ziareniu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Adammd »

f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Moze sa stat vela veci ktore mozu uplne zmenit pomery na Zemi. Staci nejaka zmena v tekutom jadre Zeme ktore je magneticke. Alebo keby sa Mesiac vychylil zo svojej drahy- to by s najvacsou pravdepodobnostou znicilo vacsinu zivota na Zemi velm rychlo. Vybuch supervulkanu, dopad velkeho meteoritu, smrtiaci virus. atd.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Klima

Príspevok od používateľa Substance242 »

Ak som to už raz postoval tak pardon, pekné video od Kurzgesagt "Can YOU Fix Climate Change? (nie)" (anglicky, 15 minút):

https://youtu.be/yiw6_JakZFc

Spomínajú tam napríklad zaujímavý termín "moral licencing" a celkovo kanál stojí za odber. :-)
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ide o to, ci vieme zmensit buduce skody na polnohospodarskej produkcii v danych oblastiach ktore budu zasiahnute. A to je realne. Uz dnes existuju projekty, ked oblasti ktore boli dovtedy savanami ci polopustami bez vyuzitia, sa postupne zmenili na viac ci menej vyuzitelnu pôdu kulturnymi plodinami.
Dalej stale vznikaju nove a efektivnejsie postupy ako ziskavat sladku vodu zo slanej. Stacilo by keby tretinu toho co dnes staty davaju do zbrojenia dali na tieto projekty a civlizacia by sa posunula vyrazne dopredu, vedeli by sme vyprodukovat dostatok potravin aj v pripade vyraznych globalnych teplotnych zmien.
A je tu este jeden problem: na moderne hnojiva sa pouzivaju fosfaty, ale ich zasoby nie su nekonecne, naopak, zanedlho ich bude nedostatok a toto bude treba nejako riesit.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlas.Ono by to vyriešila matka príroda, keby sme sa jej nebránili. Zdecimovala by ľudskú populáciu cez smrteľné pandémie ako v minulosti. Lenže ľudstvo sa už dokáže brániť vakcínami a liekmi... Aj tak navždy ostane otvorenou otázkou, či podivný Covid nevznikol umelo. Zem speje do záhuby a pomohlo by jej, keby časť populácie vymrela. Lockdowny pekne ukázali ako sa znečisťovanie a devastácia v mnohých oblastiach zastavilo...

Ja si myslím, že najúčinejšia je osobná zodpovednosť. Napríklad postavím dom a neodvádzam zrážkové vody do kanalizácie. Maximum vrátim do prírody cez trativody a zavlažovanie. Ďalej energetická úspornosť, separovanie , recyklácia. Aj bioodpad z domácnosti sa pomerne ľahko recykluje. Len to nie je také pohodlné ako to vyhodiť do smetia...

Ja osobne klimatickú zmenu vnímam ako multifaktor. V žiadnom prípade nie iba CO2. V histórii ľudstva boli obdobia, kedy priemerná teplota bola oveľa vyššia ako teraz a zároveň obdobia, kedy bola oveľa nižšia, čo sa môže v budúcich desaťročiach stať. Kľúčovým faktorom pre klímu na Zemi je Slnko a jeho aktivita , nie človek. Samozrejme, premnožené, prežraté, chamtivé a devastujúce ľudstvo má potenciál umocňovať zmeny a zničiť matku Zem.
Tlakom na riešenia sa nebránim, ale mali by sme dávať pozor na to, aby sa EU ekonomicky nezničila jednostrannými a drahými opatreniami.
Treba prihliadať na to , že celé územie EU tvorí 1% zemského povrchu, cca 3% zemskej pevniny a žije tu cca 5% ľudskej populácie. Náš podiel na znečisťovaní a klimatickej zmene môže byť okolo 7%.. Nám žiadne samovražedné misie nepomôžu...musí sa to riešiť systematicky a globálne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Klima

Príspevok od používateľa dusantt »

JUGGLER, to separovanie, niekto mi hovoril, ze "aj tak to konci na tom istom mieste" - neviem ci je to nejake klamstvo, ktore sa raz stalo z nejakeho dovodu, alebo dlhodobo, no plasty idu/isli hore, preco by to palili. Mna ucili separovat, mame v rodine male deti a uz aj tak male ako 1rok, 3 roky, a ak im podas papier/plast, ze "vyhod to do kosa" tak opravi Ta, ze nie, toto do kosa nepatri, toto ide do papieru/plastu. Tie deti zbieraju z lesa plasty a nosia ich domov, aby ich odviezli (zadarmo). A pritom vychovat ich takto stalo nulovu namahu, len to okopirovali od dospelych.
Ja tych ludi naozaj nechapem, PET flasa mi v lese tazko vypadne z vrecka tak, ako mi vypadne z vrecka napriklad plastove jednorazove rusko/respirator - ano, aj toto je mozne najst v lese, a netreba ani velmi hladat. Pochopim ze to rusko skutocne obcas niekomu vypadne a ani o tom nevie, ale mam silne pochybnosti o tom, ci to niekto nerobi naschval..
To separovanie este, ak clovek nenakupuje nadmerne mnozstvo spracovanych potravin, triedi plasty a papier, tak prakticky nema sancu zaplnit odpadkovy kos/nadobu, a to ani najmensiu 120litrovu s vyvovzom raz za mesiac v rodine o 3-4 ludi. Co by tam vlatne dal? Obzvlast ak ma kompost. Konzervu mozno, nejake plast-hlinikove obaly, stare boty, inak fakt neviem. Ak by tam daval tie papiere, konkretne kartony, ktore pocas korono-lockdownoveho obdobia narastli na objeme, lebo vsetko cez internet sa objednava, tak to sa nema sancu zmestit do 120L nadoby. S tym papierom je robota, to ano, ale pohyb je zdravy.
Dobre uvazovanie aj o vode.. Kiezby to tak vnimalo viac ludi.
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

presne ako pise JUGGLER, zakladom je udrzat co najviac vody v prirode pretoze iba tak sa budu moct spravne doplnat prirodzené podzemne rezervoare. Tj dazdovu vodu neodvadzat do kanalizacie /pokial to nie je nutne/ ale nechavat vsakovat do zeme. Pripadne dazdovu vodu zadrziavat do zasobnikov /myslim ze v Cechach to je alebo bude u novych domov povinnost/ a nasledne ju vyuzivat napr na zavlazovanie zahrad. Dalej existuje kopec vedecky opodstatnenych moznosti aj v ramci lesa, napr minimalizovat vysadbu ihlicnanov /napr tam kde nie su povodnym druhom/ ale davat prednost listnatcom ktore nevysuju tak pôdu ale naopak vlhkost udrzuju, dalej napr nenicit prirodzene mocariska v prirode a pod. Da sa urobit velmi vela a ovela lacnejsie ako je to bruselske sialenstvo k pretlacaniu elektromobilov za kazdu cenu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Klima

Príspevok od používateľa osamely chodec »

pokus , skus mi vysvetlit ako sa my v miernom pasme mame vzdat vyroby energie z fosilnych paliv a jadra, pri zachovani aspon takej zivotnej urovne ako mame teraz.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa Adammd »

jadro je to, co zachrani europu, buducnost maju male modularne reaktory...nemci zacinaju pomaly ale isto otacat
a plyn nie je cesta
protože pokud se započítají emise z celého životního cyklu plynu, tak to možná vychází ještě hůře než u uhlí“
Doporucujem video s jednou najlepsou odbornickou na jadro v CR

Dojde v Evropě k blackoutu? Není otázkou zda, ale kdy, říká Drábová
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa wladas »

Tak minimalne pri plyne je technologicky mozne pouzit aj mocovinu ako pri autach ktora znizuje emisie cca o 95%. Pri plyne skor vidim problem zavislost hlavne na Rusku.
Naposledy upravil/-a wladas v Ne 21 11, 2021 2:56 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Klima

Príspevok od používateľa wladas »

...
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"