COVID VAKCÍNA

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Adammd »

Nehram sa na odbornika, len prezentujem data a snad si mozem dovolit ich interpretaciu, vzdy sa snazim o logicku(nie som antivax, ja som rodicov presvadcil na ockovanie, a ak by som mal obezitu, hypertenziu pripadne cukrovku, onkologicke ochorenie, zaockoval by som sa, ak by som uz covid nebol prekonal) Ten jogov vypocet je docela prekvapivy, netipol by som si, ze by sa pocet infekcnii znizi len o necelu tretinu.

A ako chces rozporovat fakty, ze najlepsia je postvakcinacna imunita a tito ludia nezatazuju nemocncice? Ako to, ze vakcina od Johnsona ma 13% efektivitu po 6 mes? A ti ludia su bez akychkolvek restrikci? Ako rozporujes, ze na covid zomieraju v 90% ludia stari a chori? Ved data su jednoznacne.
jogo napísal: Ne 21 11, 2021 11:40 am Ktovie ako teraz menia názor, keď majú znová historické maxima. prof. Thon by mal teraz obvolať ľudí z tejto štúdie, čo mali protilátky a zistiť, koľko % z nich dostalo covid. Bolo by to zaujímavé vedieť.
Samozrejme studia prebieha nadalej, dalsie vysledky budu na jar s vyhodnotenim terajsej jesennej/zimnej vlny.
Ale ciastocne si si sam odpovedal vypoctom predsa, kolko je reinfekcii na JIPkach a ventilatoroch?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jogo, nie kazdy ma moznost sa nechat nakazit a tak ziskat imunitu, lebo sa jej nedozije.Existuje tu velka skupina ludi pre ktorych nakazenie znamena bud smrt alebo este horsie bezvladnu invaliditu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa jaja »

jogo napísal: Ne 21 11, 2021 8:17 am Keďže sa dnešná situácia v nemocniciach dáva za vinu výlučne neočkovaným a záchrana sa vidí v plnej zaočkovanosti, tak som si dovolil spočítať údaje za november 2021 z grafov na mnou predtým uvedenom odkaze: https://www.idnes.cz/koronavirus/statistiky v Česku:....
Ten tvůj výpočet má zásadní nedostatek a to je velmi nerovnoměrná proočkovanost napříč věkovými skupinami. U nejohroženější skupiny máš proočkovanost přes 80% a ne 60%.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ne 21 11, 2021 1:56 pm Jogo, nie kazdy ma moznost sa nechat nakazit a tak ziskat imunitu, lebo sa jej nedozije.Existuje tu velka skupina ludi pre ktorych nakazenie znamena bud smrt alebo este horsie bezvladnu invaliditu.
Samozrejme súhlasím.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa jogo »

jaja napísal: Ne 21 11, 2021 2:14 pm Ten tvůj výpočet má zásadní nedostatek a to je velmi nerovnoměrná proočkovanost napříč věkovými skupinami. U nejohroženější skupiny máš proočkovanost přes 80% a ne 60%.
Ano, ale na tej stránke nie sú dáta pre taký výpočet. Ale aj keď budem predpokladať nadsadene terajšiu 80% zaočkovanosť a deliť 80, nie 60, tak tie počty teoreticky nakazených alebo mŕtvych budú
Pri 100% zaočkovanosti by teoreticky mali 3860*100/80=4825 novo hospitalizovaných a majú 8899 novo hospitalizovaných.
České nemocnice by plná zaočkovanosť odľahčila o 46%.
Pri 100% zaočkovanosti by teoreticky mali 532*100/80=665 mŕtvych a majú 1228 mŕtvych. Úmrtnosť by plná zaočkovanosť znížila o 46%.
Stále je to zníženie len o polovicu a žiaden pádny dôvod na zrušenie všetkých obmedzení.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa jaja »

jogo:
Tak polovina je už docela dost. A ono je to ještě o fous jinak, ale to by se musel ten věkový průměr v datech nasadit na křivku proočkovanosti, což by dalo dost práce. Někdy koncem října to Seznam udělal a na tehdejších datech pravděpodobnost hospitalizace napříč populací vyšla cca 1:5 očkovaní:neočkovaní (největší benefit byl pro kategorie 40-69 - pak to klesalo postupně k 1:3, protože velmi starým lidem stačí na hospitalizaci málo).
Tomu poměru 1:5 zhruba sedí i ten tvůj poslední propočet 48xx nově hospitalizovaných.
Jinak jsem to nepsal jako argument proti omezením, té vaší diskuze se neúčastním. Psal jsem to jako člověk zabývající se statistikou a nemající rád zavádějící výpočty (což se bohužel poslední dva roky děje v míře dříve nevídané).
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa jaja »

.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa jogo »

jaja napísal: Ne 21 11, 2021 2:52 pm jogo:
Tak polovina je už docela dost. A ono je to ještě o fous jinak, ale to by se musel ten věkový průměr v datech nasadit na křivku proočkovanosti, což by dalo dost práce. Někdy koncem října to Seznam udělal a na tehdejších datech pravděpodobnost hospitalizace napříč populací vyšla cca 1:5 očkovaní:neočkovaní (největší benefit byl pro kategorie 40-69 - pak to klesalo postupně k 1:3, protože velmi starým lidem stačí na hospitalizaci málo).
Tomu poměru 1:5 zhruba sedí i ten tvůj poslední propočet 48xx nově hospitalizovaných.
Jinak jsem to nepsal jako argument proti omezením, té vaší diskuze se neúčastním. Psal jsem to jako člověk zabývající se statistikou a nemající rád zavádějící výpočty (což se bohužel poslední dva roky děje v míře dříve nevídané).
Tak takéto napasovanie na krivku preočkovanosti a podobné fígle sa už dajú aj zneužiť, aby mi vyšlo to, čo chcem, aby mi vyšlo. V rijnu to vychádzalo lepšie, ale dáta sa zhoršujú. Ale ináč díky za matematickú oponentúru, Vedel som o tej väčšej preočkovanosti starých ľudí a z toho vyplývajúceho skreslenia, ale ja som ten výpočet robil najjednoduchšie, ako sa dá, aby to každý pochopil, ako som k nemu prišiel.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa jogo »

pokus napísal: Ne 21 11, 2021 2:49 pm Jogo ospravedlnujem sa ti za zakazane slovo onania. Prezehnaj sa a ideme dalej, ale skus sa konecne aj zamysliet nad podstatou a pointou. Najprv porovnavas NEJAKE umrtia cesko vs slovensko (nie celkove nadumrtia, ale len cisla za kratky usek, ziskane roznymi metodikami), ja som narazal na to, ako v druhej vlne niektori analogicky porovnavali umrtia medzi jednotlivymi dnami (opat nezmyselne kratke casove okno) absolutne nezohladnujuc, ze slo len o administrativne vykazanie nezohladnujuce realitu. A teraz pokracujes a vyberies si opat len 3 tyzdnove okno a z neho sa snazis zovseobecnit nieco, co sa ti (ako neockovanemu?) hodi.
Presne ako nishin pise...

PS: Predstavme si, ze po prekonani je imunita najlepsia. Ked sa zaockujem a nasledne prekonam, tak bude moja imunitna odpoved horsia ako keby sa nezaockujem a necham to iba na virus? Urcite nie, videli sme to v Bergame a vidime to aj teraz u nas, kto nam lezi na ventilaciach. Cize ockujme sa vsetci, potom niektori aj prekoname a mame pokoj. Ale nie naopak, to nemocnice neustoja.
Pomodlil som sa aj za teba. :)

V októbri sa 3 vlna len rozbiehala a až v novembri udrela v plnej sile, tak je normálne brať väčší štatistický vzorok.

Na ps ti neodpoviem, lebo sa tu nechcem hádať. Ja som sa len na tie dáta z Čiech pozrel matematicky.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 960
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa wladas »

Rado napísal: So 20 11, 2021 10:48 amLockdown je riešenie. Nie je hostiteľ - nie je vírus. Pomôže to však iba krátko lebo toto nie je lokálny problém, ale celosvetový.
Hlavne si treba uvedomit ze lockdown je v podstate len na odlahcenie nemocnic. Ludia sa nakazia tak ci tak lebo nemoze trvat vecne.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa dusantt »

Nishin, "Prekvapuje ma, koľko imunológov, ", hm.. Bavili sme sa tu o ATB, ze lekari predpisuju nadmerne ATB, to ti nevadi? Tam su lekari zli? To uz moze kritizovat nelekar? Ale ak lekar nariadi ockovanie, tam uz je dobry ? TO mi pride ako iny meter.
Predstavme si, ze nasilne zaockujeme kazdeho, proti jeho nazoru, pretoze lekar vie na 100% (alebo lepsie ako pacient), co jeho telo potrebuje (zrejme lekar zije v tele pacienta), a teraz pride pacient v 2027 (korona uz nebude) a zakasle, lekar povie ANTIBIOTIKAAAAA!!!! pacient si ich bude musiet dat, aj ked pacient VIE, ze len bol na koncerte a krical, preto kasle a nema hlas, ale lekar povie, ANTIBIOTIKAAAAA!!! a samozrejme, 14 dnova karantena.
Chapete co tym chcem povedat?
Inflacia je predsa nula.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Rokosák »

Volakedy si clovek dokazal vypestovat jedlo, postavit chalupu a liecit sa roznymi bylinkami. Dnes zijeme v spolocnosti, ktora je specializovana. To znamena, ze ak zachod nesplachuje, muzikant hra falosne, smejdi davaju investicne rady a podobne, nezavolame si lekara, aby vyriesil spominane problemy. Nezarucuje to, ze odbornik ci kvazi odbornik, vyriesi problem v kazdom pripade na 100 percent. Ani lekar nevyriesi vsetko na 100 percent, ale je to v pripade Covidu asi najlepsim riesenim.

Samozrejme lekari su trenovani liecit konkretne osoby, ale mali by mat vplyv aj na riesenia pandemie. Aj medzi lekarmi sa vsak najdu rozdielne riesenia. Potom maju zasiahnut ludia trenovani riesit spolocenske zdravotne problemy. Obycajne je to lepsie ako spoliehat sa na seba.

Ak pozerame na futbal tak vidime mnohe zlyhania, casto vysoko platenych hracov, to vsak neznamena, ze my patrime na ihrisko.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa dusantt »

Rokosak, https://finance.yahoo.com/video/fed-cha ... ccounter=1
3:40
alebo v skratke
He went on to say that, for the Fed, it's not so much a measurement of time — but rather a question of whether the current trend of rising prices will lead to “permanently or persistently high inflation.” ...4. 11. 2021
Cize tento odbornik z FEDu povedal nieco ako "prechodna inflacia znamena, ze nebude trvat NAVEKY"
dakujem, to bol ODBORNIK.

Dnes si clovek nedokaze vypestovat jedlo? Dokaze a fantasticke. Postavit chalupu? Dokaze, aj dom. podla zakona jednoduchu stavbu, to znamena, az do podkrovny (polovia vysky prizmeneho podlazia pri sikmine), do vysky 15metrov(!) - to mozes sam, uplne sam a uplne legalne, staci ti stavebny dozor. A do 300m2. A ver mi, postavis ho lepsie, ako odbornik. A vies preco? AK Ta to bavi, skutocne bavi a skutocne chces kvalitu, odladis ho daleko lepsie, ako 40 rokov kresliaci architekt/projektant. Pisem z osobnej skusenosti, (ale aj skusenosti znamych). Ak ta to nebavi, a nezaujimas sa o to, len veris odbornikovi, tak odbornik ma paku a vie ta oklamat, aj okradnut. Tam som zacal ja, bol som oklamany. Odbornikmi.

Futbal je podla mna nepresne porovnanie - to je predpojatost spatneho pohladu, chyby sa hladaju lahko "od klavesnice". Lekar nema cas, on ma tiez len 24/7 tak ako my, on sa nemoze zaoberat mnou ako jednym pacientom dlho, a hladat alternativu, preto tam buchne tie ATB a alibisticky aspon probiotika a mozno aj prebiotika. Pocas korony zlyhalo zdravotnictvo, Pocuvaju srdce cez telefon(!), aby stanovili diagnozu a liecbu.

Ja, jednotlivec, alebo hocikto iny, jednotlivec, ma kopec casu na samostudium, a preto moze aj koronu zvladnut lepsie, ako "one size fits all" vakcina, alebo liecba. Treba pocuvat svoje telo (mam v rodine lekarov, mna neucil google). Treba vediet komunikovat s telom. Znovu napisem, mam lekarov v rodine, a aj napriek tomu mam v rodine jedinca, ktory dlhe roky ignoruje ich rady ohladne nabehu na reumu, papa ATB denne, citujem "inak neviem fungovat" - ti lekari by mu vedeli pomoct, on to nechce. No ja neviem, len viem, ze nic nie je ciernobiele.

Ale ja neviem, ludia vo vseobecnosti su hlupaci, ale nie preto, ze by som bol mudrejsi, alebo maju nizke IQ, nie, ale pre to, ze su lenivi. Lenivi poznavat, a tak mozno pre nich je vakcina super. Pre nich su ETF, index, nie trading. A to nie je urazka, seriozne. Zakazeme trading bez licencie? :) Lebo HFs a index to robi lepsie? :)

Som rad, ze sa da vymenit nazor bez uraziek, dufam ze som v mojom nazore nikoho neurazil, to by som nechcel.
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Rado »

Rešpekt, obetavosť a pokora už dnes nie sú veľmi v móde.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa dusantt »

Rado, neviem, ci to bolo adresovane mne, na strucny komentar sa tazko reaguje.
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Rado »

Dušan bolo aj nebolo. Myslel som to všeobecne aj keď ma inšpiroval tvoj príspevok. S niektorými názormi súhlasím a s niektorími nie.
Súhlasím, že sú ľudia leniví, ale nemyslím si, že sa dá všetko naštudovať z internetu a urobiť si sám. Rešpekt k práci a skúsenostiam toho druhého nám chýba. Ja to mám doma rozdelené tak, že keď som chorý tak dôverujem ja žene a vo financiách ona mne. Ja som dosť šikovný na to, aby som si niektoré veci naštudoval a možno skončil aj medicínu. Trvá to však 12 rokov kým by sa zo mňa stal atestovaný lekár. Dnes si ľudia prečítajú aj neoverené informácie na webe a dokážu tých 12 rokov štúdia a praxe preskočiť. Prečo sa to u nich neprejavilo už na strednej škole je pre mňa záhadou.
Jednu z odpovedí ponúka Milan Lasica: "Mysleli sme si, že ľudia sú hlúpi lebo im chýba prístup k informáciám. Internet ukázal, že sme sa mýlili." (tých hlupákov neber prosím osobne)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dusantt:

K vyroku chlapika z FEDu by som dodal, ze ani ODBORNIK nevidi do buducnosti. Nehovoriac o pripadoch samoucelnych predpovedi za ucelom osobneho ci organizacneho benefitu.

Moj prispevok bol o tom, ze dnes sa prevazne spoliehame na odbornikov a menej na seba. To neplati pre kazdeho ba ani na mna, lebo mojou (a manzelkinou ) prvou reakciou je ako si nieco urobit sam. A to vratane postavenia domu a pritom nebyt oklamany odbornikmi.

Lekarska veda v sucasnosti pracuje v prvom rade na principe statistiky a experimentacie. Ak to nezaberie tak sa skusa individualne ci skupinove riesenie. To nemozno aplikovat pri mnohych inych odvetviach vratane vyroby aut, lietadiel ci zdravotnickych pomocok.

Samostudium je dolezite, ale najma ako pomocka pri riadeni a vybere odbornikov a "odbornikov".

Tiez si myslim ako Ty, ze ludia nemaju nizke IQ, ale ze su casto lenivi ci pohodlni.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa jogo »

pokus napísal: Po 22 11, 2021 12:09 am Jogo ved sa nehadaj, argumentuj.
Doteraz som sa nehádal, ale agrumentoval, hlavne matematicky, z dostupných údajov na idnes. Aby som sa začal baviť o vedľajších účinkoch očkovania pre mladých ľudí, na to nemám štatistiky a nebudem tu písať dohady.
Ale napríklad sa po necelom roku používania zastavilo očkovanie Astra-Zenecou, lebo sa prejavili jej vedľajšie účinky.
https://www.topky.sk/cl/10/2192593/Zmen ... ou-davkou-
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Glogol »

Zvlastne prirovnanie. Neviem o tom zeby obezni a fajciari vedeli takto na hranici humanitarnej katastrofy zablokovat nemocnice. Ale urcite ak by ostatala co i len zajacova 20 korunacka tak by sa k zdraviu inac pristupovalo. Co je "zadarmo" si nikto nevazi a este aj lekarovi vynadame. Viem odvody tak nie zadarmo. Ale milujem ked clovek na socialke alebo s minimalkou (a zvysok cash) sa rozkrikuje ze plati odvody a dozaduje sa neviem coho.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Glogol »

Nezaockovany clovek v nemocnici svojou lahostajnostou a ignorantsvom v nemocnici momentale zabija ludi co sa ani nevedia do nemocnice dostat. Jasne mozno aj zaockovany ale ten urobil v momentalnej chvili vsetko pre to aby sa to nedialo.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa dusantt »

pokus, Glogol a spol.
Suhlasim, nech neockovany nedostane lozko "all inclusive". Nech ma vnetilaciu len ockovany, aj ked zlyhala ta prevencia za 20eur.
Teraz ale nastavim zrkadlo - ak budete mat neziaduce ucinky z vakcin, prosim, liecba nie z mojich odvodov , dobre ? :)

EDIT
Glogol, prosim Ta velmi pekne, kto MY vynadame? Ja som lekarovi NIKDY nevynadal, Tu bolo pisane, ze MY jeme ATB casto, kto MY ?! Ja som v zivote ATB nepotreboval, nejedol ich. Tak kto MY? MY pijeme alkohol, MY pamame klobasky/udene )ano to aj ja, ale nie tie komercne E250tky), MY MY MY, tak sa aj MY ockujeme, nie? :)
Inflacia je predsa nula.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa dusantt »

Hracik, ono zas to poistenie ma zmysel v tom, ze sa niekomu narodi dieta, a to bude mat vazne problemy. Nedoplatil by sa, ak by to mal hradit z vlastneho. Ani by to nevyzbieral. Avsak, ak by bolo celoplosne poistenie, a viacmenej by tieto nase odvody isli do nie ciernej diery, tak by to mozno aj fungovalo. Ale muselo by to byt na princip "ROOT" poistovne, tj. zijes rozumne, platis menej, zijes nerozumne, si rizikovy. Ak ma niekto smolu, a ziska vrodenu poruchu (mozme sa teoreticky bavit o genetickych testoch, nie su presne a o moralnosti tiez pochybujem). Dalsi problem je cena liecby - preco su lieky tak drahe? No lebo Ladis chce dividendy zo svojich akcii. Teraz je zvyhodnena urcita skupina osob, v inom systeme by bola zas ina skupina..
Inflacia je predsa nula.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Adammd »

Glogol napísal: Po 22 11, 2021 8:29 am Nezaockovany clovek v nemocnici svojou lahostajnostou a ignorantsvom v nemocnici momentale zabija ludi co sa ani nevedia do nemocnice dostat. Jasne mozno aj zaockovany ale ten urobil v momentalnej chvili vsetko pre to aby sa to nedialo.


Mas nejake dokazy, ze toto sa deje? Podal si trestne oznamenie? Pretoze, ak dnes niekto nedostane akutnu a neodkladnu zdravotnu starostlivost je protizakonne.
Ako ja nezaockovany s postinfekcnou imunitou zabijam nepriamo ludi? Ako ich zabija mladi a zdravi neockovany clovek?

OSOBNA zodpovednost. Polymobridny, obezny clovek, alebo senior, ktory sa neda zaockovat je jeho volba. Oni sa zabijaju sami. Takze je to viac menej spravodlive.

K odmietnutiu liecby, to je v nasich realiach samozrejme bezpredmetne. Ja dotujem liecbu obeznym ludom- ich ateroslkeroza sposubuje hypertenziu, IM, stenozu krkavic nasledne ischemicke a hemoragicke CMP, cukrovku a ich diabeticke retiopatie, nefropatie a dialyzy , alkoholikom ich metabolicke poruchy, cirhozy a nadory pecene, fajciarom CHOPN, nadory pluc, kaskaderom operacie polytraumat...nasledne invalidne dochodky....mam pokracovat?
Naposledy upravil/-a Adammd v Po 22 11, 2021 9:23 am, upravené celkom 1 krát.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Lex »

Adammd: Máš pocit, že pred covidom naše zdravotníctvo fungovalo ukážkovo a všetkým sa dostávalo starostlivosti, priam priehrštiami sme ju prehadzovali, že teraz keď všetci lekári behajú okolo covidových pacientov? Všetci záchranári hovoria, že jazdia 80% covid, v nemocniciach sa reprofilizuje o 106, okolo covidistov behajú aj gastroenterológovia, urológovia. Anesteziológovia nepoznajú víkendy. Ventilácie sa uvoľnia len keď niekto umrie. Sorry, ale toto bola taký populistický blábol, že mi nedalo.

Na margo alkoholikov/obéznych etc. v zásade súhlasím, čo tu bolo napísané, tiež sú to stavy, za ktoré si môže človek sám, ale na druhú stranu verím v istú mieru solidarity zdravotného systému, je to diskusia morálka vs zásluhovosť. Ja tú hranicu kreslím tam, kde existujú vakcíny. Keby bola bezpečná a schválená vakcína na obezitu a niekto bude aj tak svojími pridruženými ochoreniami zaťažovať nemocnice viem si predstaviť nechať ho to zaplatiť. Keďže aj vtedy by sa určite našli ľudia, ktorí by vykrikovali, že byť tuční je ich právo, a žiadne sračky do nich nikto pchať nebude, oni majú dobrý metabolizmus tukov, lebo doteraz infarkt nedostali, a tak im ten big tasty vôbec neškodí. Veď sú mladí, a štatisticky infarkt dostávajú starí... áno absurdné preháňanie, keďže nám obézni s infarktom neblokujú nemocnice. Ale znie to rovnako debilne.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Adammd »

Nechcem diskutovat ad hominem, a preto neoznacim za blabol tvrdenie, ze VSETCI lerkari na SK behaju okolo covid pacientov....c ́mon :wink:

Nepoznam detailne slovenske realie v nemocnciciach, skor vychadzam zo skusenosti v CR. Ale tieto tvrdenia, ze niekto nepozna vikendy, to je tiez nepodlozene tvrdenie. Vacsina nemocnicnych lekarov, takych tych akutnejsich oborov mavaju bezne sluzby a prisuzby cez vikendy. A nemoze nastat situacia, ze "nepoznaju" vikendy(kolko?), pretoze maximalny rocny prescas je 160h a cca 240h dobrovolne.
Tzn okolo 30h prescasu mesacne, matematicky by to potom nevychadzalo. Ak by si vycerpali vsetky hodiny na vikend, kto pracuje v noci cez tyzden?
Naposledy upravil/-a Adammd v Po 22 11, 2021 10:27 am, upravené celkom 2 krát.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Mne sa paci nastavenie systemu v zdravotnictve , na strane prijmov statne peniaze vo forme dodatocneho zdanenia / odvody/ a na strane vydavkov sukromne ambulancie a sukromne nemocnice bez kontroly vynakladania efetivnosti prostriedkov ziskanych zo statu. Potom najdete na finstate velmi dobre prosperujuce s.r.o. ambulantnej sfery ... a zakonom stanovene platy lekarov . Sa cudujem ze este vsetci nemame zakonom stanovene platy.
A este som zabudol na tak potrebne zdravotne poistovne :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Lex »

Adammd
Nenapísal som, že všetci behajú okolo covidistov. Okolo covidistov by mali behať pneumológovia, lenže tých je tu asi 25 v celej republike, takže okolo nich behá kto môže, a to je pravda. Osobne poznám viacero lekárov, ktorí slúžia v červených nemocniciach. A áno, dostalo sa ti ad-hominem, lebo to čo si napísal bola manipulatívne ladená blbosť. Rétorika v štýle tak podaj trestné oznámenie ak sa pácha trestný čin á-la Fico a Uhrík si nezaslúži vysoké štandardy diskusie, treba to povedať nahlas, tak ako to je.

Argument o nadčasoch snáď ani nemyslíš vážne. To ako by som ti povedal, že v čechách síce nežijem, neviem ako to tam je, ale veď majú trestný zákon, ktorý zakazuje vraždy, tak sa tam žiadne nemôžu diať, lebo je to zakázané.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Rado »

Adammd napísal: Po 22 11, 2021 10:16 am Nepoznam detailne slovenske realie v nemocnciciach, skor vychadzam zo skusenosti v CR. Ale tieto tvrdenia, ze niekto nepozna vikendy, to je tiez nepodlozene tvrdenie. Vacsina nemocnicnych lekarov, takych tych akutnejsich oborov mavaju bezne sluzby a prisuzby cez vikendy. A nemoze nastat situacia, ze "nepoznaju" vikendy(kolko?), pretoze maximalny rocny prescas je 160h a cca 240h dobrovolne.
Tzn okolo 30h prescasu mesacne, matematicky by to potom nevychadzalo. Ak by si vycerpali vsetky hodiny na vikend, kto pracuje v noci cez tyzden?
Veď to, že nepoznáš. Lekári dávajú každoročne súhlas s prácou nad rámec zákonom stanovej hranice. Tým nemocnice vykrývajú nedostatok personálu. Teraz ho idú odvolať a chcú robiť len toľko, čo stanovuje zákon.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Adammd »

Ale to je tych 240h. Myslim si, ze je to rovnake v SR a CR. Ved sa spytaj manzelky(podla mna je to presne 416h celkovo, takze 32h/mesacne priemerne)
Lex napísal: Po 22 11, 2021 10:48 am Argument o nadčasoch snáď ani nemyslíš vážne. To ako by som ti povedal, že v čechách síce nežijem, neviem ako to tam je, ale veď majú trestný zákon, ktorý zakazuje vraždy, tak sa tam žiadne nemôžu diať, lebo je to zakázané.
Myslim to vazne, lekar nemoze pracovat legalne viacej ako tych 400h presacu rocne a som si takmer isty, ze to plati i v SR, nechce sa mi hladat vyhlaska.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Adammd »

Za celý rok môže zamestnanec pracovať maximálne 150 hodín práce nadčas. Nad 150 hodín môže zamestnanec pracovať nadčas iba ak s tým súhlasí, maximálne však 400 hodín za rok.
https://www.podnikajte.sk/zakonne-povin ... nky-rozsah
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Rado »

Je to v podstate jedno. Odvolajú svoj súhlas a je vybavené. Nemusia všetci. Stačí, že to urobia anesteziológovia a je vybavené. Skoro celá nemocnica sa zastaví.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Adammd »

Suhlasil by som s tvojou utopiou, ale to sa budes/m musiet odstahovat do USA. V Europe toto nikdy nebude, kazdy bude mat vzdy garantovanu "bezplatnu" akutnu a bezodkladnu starostlivost bez vynimiek.

Co moze stat urobit, je dat povinne ockovanie, ale to nie je tak jednoduche bez argumetov, ani v tom Rakusku to nakoniec nebude.
Predsa povinne ockovanie je len u chorob a ludi(deti), ktore z toho jednozance benefituju a bez toho by umierali vo vysokych %. A to nie je covid nastastie. Nech je povinne ockovanie, ale u chorych a starych.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Adammd napísal: Po 22 11, 2021 12:41 pm Nech je povinne ockovanie, ale u chorych a starych.
Aby som rozumel , kto je podla teba stary :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

osamely chodec napísal: Po 22 11, 2021 12:54 pm Aby som rozumel , kto je podla teba stary :).
Mohli by sme urobit anketu, ci hranica medzi strednym vekom a starobou je 40r. alebo 45r.. :) :)
Aj ked kopa 50 rocnych zien si namysla, ze oni su este mladice...
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Adammd »

Vychadzal by som z dat, kto najviac zatazuje seba a system. Ved podla dat sa urcilo, na ktore choroby a v akom veku sa ockuje.
Ked su deti ohrozene ciernym kaslom s umrtnostou 4% do 1 roka, tak sa urcilo, ze povinne ockovanie proti c. kaslu musi byt povinne v prvom roku zivota. A povinne nie je u dospelych, pretoze u nich prebehne najcastejsie asymptomaticky, alebo vo forme kaslu.

Data nam hovoria, ze najviac umrti na covid je u ludi 65r+(cez 90%), tak je na odbornej debate, ci od 65r alebo uz od 60r. by bola povinna vakcinacia. U mladsich by sa z dat dalo zistit, ake mali ludia najcastejsie komorbidity a opat na zaklade odborneho konsenzu sa povie, napr. povinne ockovanie u kazdeho s onkologickou anamnezou, o ludi s BMI 30+ cukrovka+ hypertenzia(whatever) alebo rozne ine kombinacie, ktore sa statisticky zistia z dat pacientov koncicich na JISkach alebo v marnici.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa dusantt »

Ale vakcina na obezitu EXISTUJE a je nim zdrava strava. Najlacnejsia vakcina bez akehokolvek neziaduceho ucinku. Dalsia vakcina na to je POHYB. Rozumne bez neziaduceho ucinku.

Neviem preco tolko ludi nadava na koronu, a pritom na hlad umiera viac ludi, aj deti. Aj hlad ma vakcinu a vola sa jedlo.

Vtip je v tom, ze to fajcenie/alkohol je aspon nejak zdanene (cize dalo by sa kompenzovat do odvodov), ale co s tou stravou? Obezitu si kupime v ktoromkolvek obchode bez povsimnutia. A potom ten, kto by koronu "rozdychal" bude mat problem, LEBO obezita. Srdce musi viac pumpovat, viac sa namaha, menej stiha pri problemoch.

Samozrejme, existuje aj obezita ktora nie je sposobena lenivostou a stravou.
Inflacia je predsa nula.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

moderni ludia sa velmi malo hybu. Rano nasadnu do auta, potom zase sedia cely den v kancli na zadku za pc, potom zase auto a nakoniec sedenie doma za Tv/Pc. Telo samozrejme na nieco take nie je absolustne evolucne stvorene a clovek len postupne stale viacej chorlavie.
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa dusantt »

https://www.facebook.com/nikol.vojkovsk ... 626421416/
Udajne sestra z covid oddelenia. Kritizuje obvodnych lekarov, ktori zanedbaju liecbu, a platbu poistovni za "koronaka" dostane viac, takze je motivacia evidovat koronaka, aj ked koronak nie je. Pravost som si neoveril zatial.

Trumpeta, ked som sa pytal lekara (kapacita, ale menovat nebudem), kto je nachylny na krvne zrazeniny, tak sa posumial, a odpovedal "my vsetci, my vsetci bez rozdielu" a len dodal, ze zivotny styl je velmi dolezity. Takze ak je niekto "moderny" a "musi" sediet za pc aby "prezil financne", tak bude chyba medzi klavesnicou a stolickou. Mne sa to zda ako "pohodlnost, vzdam sa zodpovednosti" - ale FYZIKA nepozna vyhovorky, ja svoje brzdy na aute neukecam, ak ich stlacim neskoro, tak neubrzdim, ale nikdy ich neukecam :) Nemam patent na mudrost, ale ak mi telo krici, ze vstan a hyb sa, tak by som ho mal pocuvat. Sam robim kopec chyb, mozno na to raz doplatim. Resp, neukacam to, urcite na to raz doplatim. A preto idem radsej spat. DObru noc.
Inflacia je predsa nula.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Po 22 11, 2021 2:52 pm Ked su deti ohrozene ciernym kaslom s umrtnostou 4% do 1 roka, tak sa urcilo, ze povinne ockovanie proti c. kaslu musi byt povinne v prvom roku zivota. A povinne nie je u dospelych, pretoze u nich prebehne najcastejsie asymptomaticky, alebo vo forme kaslu.
Čierný kašel mi minulý rok zastavil dýchanie a myslel som, že prišla moja posledná hodina. Šiel som na pohotovosť, bolo to v čase, keď tu prichádzal covid a už nemocnicu strážili policajti. Pustili ma, spravili mi rengen, krv dali infúziu a poslali ma domov. Na moju namietku, že som sa pred hodinou skoro zadusil, len pokrčili ramenami a že kvôli covidu ma nemôžu hospitalizovať. Nemocnica bola prázdna....a že ak sa znova budem dusiť, nech si zavolám záchranku.
Kým som šiel na tu pohotovosť, tak som už asi mesiac silno kašlal, tak som už ten čierný kašel mal, a kým mi došli výsledky z výterov hrdla, tak to trvalo ďalších 10 dní. Až potom mi nasadili antibiotika. Tých 10 dní som spal v polosede, lebo keď som spal poležiačky, zas mi zastavovalo dych, ale už som vedel, ako sa tomu brániť(nekašľať prudko, aby sa hlienami naraz neuzatvoril hrtan) Aj tieto rady som si musel nájsť sám na internete, moja doktorka mi to neporadila a ešte sa pohoršovala, prečo spím v polosede.
Aj následky kovidu(dlhodobý asi 2 mesačný kašel) ma prešiel za 3 dni, keď som začal robiť túry po smrekovom lese a mohol som ísť do práce. A zas mi to neporadila doktorka, ale ma to napadlo, že to vyskúšam aj napriek riziku, že prídem o maródku, keď príde kontrola.

Dušantt: Súhlasím, pohyb je najlepší liek. Preto pracujem manuálne, lebo v 30-ke pri sedavej práci som skoro skončil na invalidnom dôchodku. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: COVID VAKCÍNA

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo
"Aj tieto rady som si musel nájsť sám na internete, moja doktorka mi to neporadila a ešte sa pohoršovala"
je to tak. Co si clovek sam neurobi ci nenastuduje to nema/nevie. Zdravotnictvo je u nas socialisticke a preto ani lekari nie su motivovani robit svoju pracu nejlepsie ako sa da /cest vynimkam samozrejme/.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"