Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa SomPanko »

Ahojte, mam jednu otazku, ktora je dost mimo temy tohto fora, ale verim, ze sa tu najde niekto, kto ma aspon nejake skusenosti s pravom. Zaujimalo by ma totiz, ci ak mam uzatvorenu nejaku zmluvu ako SZCO, tak ci moze mat akykolvek pravny dopad, ak by som nieco z Vseobecnych obchodnych podmienok tejto zmluvy porusil cez s.r.o.-cku. Tchnicky by to podla mna tak nemalo byt, kedze su to 2 uplne ine pravnicke osoby, teda pre s.r.o. by nemalo byt akokolvek relevantne, co je v zmluve SZCO, ale viem si predstavit, ze prepojenie fyzickej osoby by teoreticky mohlo narobit nejaku neplechu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa Rado »

Ahoj, neviem, čo je vo Všeobecných podmienkach, ale SZČO a s.r.o. sú rôzne subjekty pod rôznym IČOm. Jediné, čo by mohli mať ošetrené a čoho by som sa ja chytil, je konečný užívateľ výhod. Za každou právnickou osobou je to fyzická osoba. Ak by bola totožná so SZČO, tak by som išiel po tom.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa rmaly »

No ja nie velmi rozumiem co sa pytas... Mas pravny vztah 2 subjektov... jedna z dvoch stran porusi VOP... ak porusi podmienky 3 strana, co to s tym ma?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa andre »

Musis blizsie vysvetlit o co konkretne ti ide. Obchodny zakonnik definuje napr. zakaz konkurencie, ale neviem ci je to na co sa pytas..
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa SomPanko »

Oukej, chcel som sa vyhnut povedaniu konkretnych veci, ale asi velmi nemam na vyber. Ide o to, ze pracujem pre 1 firmu ako zvinostnik, mam s nimi uzatvorenu ramcovu zmluvu, pricom vo VOP-kach je bod o ochrane zaujmov, v ktorom sa definuju rozne urovne klientov, podla hlbky spoluprace a potom ochranna doba od 6 do 24 mesiacov, pocas ktorej nesmiem s tymito klientami nijak spolupracovat. A kedze som sa rozhodol s touto firmou prestat spolupracovat a a rozmyslam nad tym, ze by som zacal spolupracovat s podobnou firmou, tak predpokladam, ze by z toho mohol vzniknut problem, ak by nahodou oni prebrali akehokolvek klienta predoslej spolocnosti, pricom to nemusi mat absolutne nic spolocne so mnou. Preto ma zaujimalo,z e ak by som si zalozil s.r.o., ci by ma to vlastne odbremenilo od tychto otazok alebo nie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa Rado »

Ak nie sú ošetrení aj rodinní príslušníci, tak môže byť s.r.o. na manželku resp. niekto iný z príbuzenstva.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa Lex »

Ono to stym prepojenim dvoch subjektov nie je take jednoduche ako sa zda. Cross default ustanovenie je standard pri napr financovani, kde porusenie zmluvy A osobou A zaklada default zmluvy B osobou B.

Druha vec je non-compete clause vo vopkach ako mas ty. V slovenskom pravnom poriadku je to sudne nevymahatelne, taketo ustanovenie je neplatne. Poklada sa za vzdanie sa prava do buducnosti, co zakon zakazuje. Mas to teda uplne jedno ako to osetris.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa jogo »

Lex napísal: Ne 06 06, 2021 9:05 am Druha vec je non-compete clause vo vopkach ako mas ty. V slovenskom pravnom poriadku je to sudne nevymahatelne, taketo ustanovenie je neplatne. Poklada sa za vzdanie sa prava do buducnosti, co zakon zakazuje. Mas to teda uplne jedno ako to osetris.
Trochu tomu nerozumiem.
V minulej zmluve medzi mnou, ako živnostníkom, a sro-kou, ktorá mi dávala prácu 2 roky, som mal klauzulu, že 3 roky nemôžem pracovať pre firmy, priamo ani sprostredkovane, na stavbách ktorých som pracoval cez túto sro-čku. Ta sro-čka pracovala v podstate ako zamestnanecká agentúra a dodávala ľudí na stavby iných firiem. Je takáto klauzula v zmluve právne vymáhateľná? Išlo o elektromontážne práce.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa SomPanko »

Nakolko vidim, ze nazory sa na to vyrazne lisia, tak by som to radsej poriesil este s pravnikom. Avsak trochu sa obavam toho, ze je tam este jeden bod o tom, ze obsah zmluvy nesmiem zverejnit tretej osobe, co by teda znamenalo, ze to vlastne ani nemozem riesit s pravnikom? Toto mi uplne nedava zmysel, ze by som to nemohol ani takymto sposobom zdielat, ale moj laicky nazor je taky, ze to z toho vyplyva....
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa martinpa »

Nie je to nahodou osetrene tym, ze pravnik je viazany profesnou mlcanlivostou a cokolvek doverne mu povies, nesmie prezradit? To by bola asi blbost, ak by si to s nim nemohol riesit.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa Lex »

jogo napísal: Ne 06 06, 2021 9:51 am Trochu tomu nerozumiem.
V minulej zmluve medzi mnou, ako živnostníkom, a sro-kou, ktorá mi dávala prácu 2 roky, som mal klauzulu, že 3 roky nemôžem pracovať pre firmy, priamo ani sprostredkovane, na stavbách ktorých som pracoval cez túto sro-čku. Ta sro-čka pracovala v podstate ako zamestnanecká agentúra a dodávala ľudí na stavby iných firiem. Je takáto klauzula v zmluve právne vymáhateľná? Išlo o elektromontážne práce.
Takáto klauzula nie je právne vymáhateľná. V našom právnom poriadku sa nemôžeš vzdať práva pracovať pre iný subjekt dopredu, ustanovenie je neplatné. To samozrejme neznamená, že ťa nemôže niekto dať kvôli tomu na súd, ale nemal by v konaní uspieť... v praxi by ti poslali zastrašovací list, a potom ako by si im napísal, že je to blbosť, by to nechali tak.

V bratislave bol veľký development, ktorý založili bývalí členovia istej veľkej spoločnosti, ktorí mali zmluvný non-compete a z vysoka sa na to vysrali a nič sa nestalo. A to bol case za doslova desiatky miliónov.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa Lex »

SomPanko napísal: Ne 06 06, 2021 2:46 pm Nakolko vidim, ze nazory sa na to vyrazne lisia, tak by som to radsej poriesil este s pravnikom. Avsak trochu sa obavam toho, ze je tam este jeden bod o tom, ze obsah zmluvy nesmiem zverejnit tretej osobe, co by teda znamenalo, ze to vlastne ani nemozem riesit s pravnikom? Toto mi uplne nedava zmysel, ze by som to nemohol ani takymto sposobom zdielat, ale moj laicky nazor je taky, ze to z toho vyplyva....
Právnik je viazaný advokátskym tajomstvom, ale je bežné, že ustanovenie o nezverejnení zmluvy má výnimku na advisorov zmluvných strán, keďže ak tam táto výnimka nie je, tak to teoreticky nemôžeš ukázať naozaj nikomu...každopádne neviem si predstaviť ako by sa toto žalovalo súdne. Ja by som sa toho nebál.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa Lex »

Ako som uviedol vyššie, nikto normálne nepodpíše NDA bez toho aby tam mal zakotvenú výnimku na advisorov, pretože ak to tak nie je, tak sa dostávame presne do takejto absurdnej diskusie. Ide totiž o obchodnoprávny vzťah, kde si môžeš dohodnúť prakticky čokoľvek a neplatí nejaká ochrana slabšej strany ako pri spotrebiteľoch, teda platí do bodky to čo podpíšeš. Keď podpíšeš, že zmluvu nemôžeš ukázať nikomu, tak ju nemôžeš ukázať naozaj nikomu, bez ohľadu na to, či je tá osoba viazaná advokátskym tajomstvom alebo nie...stále však platí to, že si neviem predstaviť, že by súd poskytol ochranu takejto kravine a nebál by som sa toho. Keby, ale ľudia nepodpisovali každú blbosť, čo im kto dá pod nos lepšie by sa všetkým žilo.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa jogo »

Lex napísal: Ut 08 06, 2021 8:38 am Takáto klauzula nie je právne vymáhateľná. V našom právnom poriadku sa nemôžeš vzdať práva pracovať pre iný subjekt dopredu, ustanovenie je neplatné. To samozrejme neznamená, že ťa nemôže niekto dať kvôli tomu na súd, ale nemal by v konaní uspieť... v praxi by ti poslali zastrašovací list, a potom ako by si im napísal, že je to blbosť, by to nechali tak.

V bratislave bol veľký development, ktorý založili bývalí členovia istej veľkej spoločnosti, ktorí mali zmluvný non-compete a z vysoka sa na to vysrali a nič sa nestalo. A to bol case za doslova desiatky miliónov.
Tiež som počul v našom okrese prípad, že podnikateľ nezaplatil živnostníkom faktúry, ako zmluvnú pokutu za porušenie vyššie spomenutého záväzku, ktorú(tu pokutu)mal uvedenú v zmluve a následný súd prehral. Len som nevedel, či sa také súdy bežne vyhrávajú, alebo mali tí živnostníci "sudcu kamaráta".
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa Lex »

Keby mal živnostník kamaráta sudcu stačilo by sa podnikateľovi odvolať - lenže to by sám musel byť presvedčený o tom, že má pravdu. A keď mal nejakého k svetu advokáta tak ten mu rýchlo vysvetlil, že pravdu jednoducho nemá. Toto ustanovenie je neplatné, nemôže byť teda porušenie postihnuté zmluvnou pokutou a tá nemôže byť ani započítaná s faktúrou, podnikateľ teda musel faktúru riadne uhradiť a keď nie, čakal ho súd a náklady na vymáhanie platby za tieto faktúry. Ale tak mu treba, keď si myslí, že vydrbe so subdodávateľom.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa osamely chodec »

snad si neverite, ze na Slovensku niekto, zivnostnik, mala sro, nieco vymoze od s.r.o. ktora sa rozhodne obohatit na ukor subdodavatelov.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa SomPanko »

V pondelok by som mal mat konzulataciu s advokatkou, tak dam potom vediet, ci mi potvrdi Lexove slova.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Pravne prepojenie medzi SZCO a s.r.o.

Príspevok od používateľa Lex »

cryptotrader napísal: St 09 06, 2021 7:23 pm No bizarny pripad. Ako moze pokuta nahradzat iny zavazok. Pokuta je nieco navyse. Povodny zavazok plati aj po zaplateni pokuty.
Nic bizarne na tom nie je. Pohladavka na zaplatenie zmluvnej pokuty sa zapocita s pohladavkou na uhradu faktury...
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"