Strana 1 z 1

If You're So Dumb, Why Aren't You Rich?

Napísané: Ne 29 04, 2007 4:00 pm
od používateľa jonatanus
Obrázok

studia porovnavajuca iq a net worth.. docela zajimave a moc sa mi to mu nechce verit.. ale aspon mam sancu :lol:

Napísané: Po 30 04, 2007 1:20 pm
od používateľa Bebe
Google našiel zopár zaujímavých titulov napr:
- Priemerné IQ Slovákov je 113 bodov
- Obete hracích automatom majú priemerné IQ 116

alebo:
Existujú ľudia s mimoriadne vysokým inteligenčným kvocientom, no napriek tomu si musia zarábať na živobytie u zamestnávateľov, ktorí majú priemerné IQ

Jednoducho pri priemernom IQ (90-110) je takmer rovnaká šanca byť bohatý, ako chudobný. Existuje ešte jeden koeficient a to EQ. Neviem, či sa robil aj výzkum vzťahu medzi týmto koeficietnom a čistou hodnotou majetku, ale osobne by som povedal, že tu bude možné badať výraznejšiu závislosť, pretože peniaze majú čo do činenia s emocionálnou stránkou osobnosti.

Napísané: Po 30 04, 2007 3:15 pm
od používateľa jonatanus
Bebe napísal:Jednoducho pri priemernom IQ (90-110) je takmer rovnaká šanca byť bohatý, ako chudobný.
lenze ten graf ukazuje, ze aj pri podpriemernom aj nadpriemernom IQ je rovnaka sanca byt bohaty a to je nieco ine..

Napísané: Po 30 04, 2007 4:16 pm
od používateľa Bebe
Hodnoteniu výsledkov grafu som sa vyhol zámerne, a nemienim ho z viacerých dôvodov ani teraz komentovať, či interpretovať. V poli priemerného IQ vidieť rovnomernejšie rozloženie. V praxi sa kľudne môže napr. stať, že blbý potomok zdedí majetok po chytrom predkovi. Ak som blbý a nie som dedičom bohatého poručiteľa, ani takýto graf mi nepomôže. Myslím, teda, že celkovo graf nemá významnú vypovedaciu hodnotu a to nehovorím, že nemám žiadne informácie o kritériách na základe kt. sa tento výzkum urobil.

Trochu si ma vyprovokoval tak skúsim vysloviť v tejto súvislosti nejakú tú hypotézu. Ak net worth znamená čistú hodnotu majetku, potom by rozloženie v grafe mohlo aj znamenať, že čím je človek bohatší, tým sú vyššie aj jeho záväzky, čiže dlhy. Na skutočné tvrdenie by sme však potrebovali viac informácií a samotný graf nepostačuje. Takisto by sa dalo povedať, že ľudia s nižším IQ majú tendeciu viac sa zadlžovať, ako priemer, čomu by som bol aj ochotný uveriť.

A ešte posledná vec, mnohí ľudia bohatnú a chudobnejú cyklicky. Bolo by zaujímavejšie porovnanie v čase, teda kto je schopný udržať si bohatstvo a kto sa ho čo najrýchlejšie zbaví. My predsa neinvestujeme pre to, aby sme si zakúsili, aké to je a nakoniec skončili pri kontajneroch. Chceme nadobudnúť majetok a užívať si ho až do smrti, alebo naplniť iné svoje ciele. Robíme to cieľavedome a používame svoj mozog pomerne často. Preto si myslím, že trochu inteligencie nám pri investovaní určite nebude na škodu.

Napísané: So 19 05, 2007 4:54 am
od používateľa jonatanus

Napísané: So 19 05, 2007 2:25 pm
od používateľa Bebe
You Don't Have to Be stupid to Get Homeless.

Napísané: So 19 05, 2007 2:55 pm
od používateľa jonatanus
Bebe napísal:Ak net worth znamená čistú hodnotu majetku, potom by rozloženie v grafe mohlo aj znamenať, že čím je človek bohatší, tým sú vyššie aj jeho záväzky, čiže dlhy.
z toho clanku kusok vyssie:
Instead, people with higher IQs and incomes tended to spend more, maxing out credit cards and paying bills late. At the end of the day, those with lower IQs often had a greater net worth.
skoro si to trafil, aj ked to niesu dlhy ale vyssia spotreba.

takze staci mat len vysoke IQ a nerozhadzovat peniaze.. :lol:

IQ a bohatstvo

Napísané: So 19 05, 2007 6:03 pm
od používateľa veritel

Znalosti, s ktorými zbohatnete

Napísané: So 19 05, 2007 6:05 pm
od používateľa veritel