Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa experience »

V poslednom čase som sa trochu zaujímal o túto oblasť (ale len z pohľadu pozorovateľa, nie vykonávateľa :mrgreen: ), ale tých informácií je pomerne málo a možno sú aj staré.

Preto by som sa chcel spýtať pár vecí (pre prehľadnosť to rozdelím do bodov):
1. Stále platí, že väčšina tejto činnosti sa realizuje formou hotovosti alebo dnes je to už sofistikovanejšie a využívajú sa vo veľkom aj bankové inštitúcie a bezhotovostné prevody?

2. O podnikoch, kde sa podstatná časť obratu vykoná v hotovosti, sa zvykne hovoriť ako práčkach špinavých peňazí. Často sú to bary, reštaurácie, rôzne obchody, či dokonca čerpacie stanice. Peniaze by sa mali "vyprať" tak, že k legálne získanej hotovosti z podnikania daného subjektu sa primiešajú aj peniaze špinavé, ale ich vklad do banky nepredstavuje podozrenie - hotovosť ako hotovosť. Takýto insitný spôsob ešte stále funguje, alebo je to prekonaný model?

3. Pri veľkých peniazoch sú známe prípady ich vyprania cez investície do budov či pozemkov - tzn., že za pozemok napr. zaplatím v hotovosti obrovskú sumu. Ale vklad takejto sumy do banky predávajúcim nevzbudzuje podozrenie (hoci predávajúci ich vie vydokladovať, ale banku nezaujíma, prečo kupujúci platil v hotovosti)?
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa Pette »

v realite napriklad takto - http://www.sme.sk/c/6608046/kocner-si-p ... okutu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa Biosko »

Tak napriklad kocner ich nemusel vyprat, mozu pochadzat z uplne legalnej cinnosti napr nejakeho predaja niecoho a nechcel zbytocne vyhadzovat na dane tak to prehnal cez danovy raj.
namer
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Pi 09 11, 2012 5:57 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa namer »

Pette napísal:v realite napriklad takto - http://www.sme.sk/c/6608046/kocner-si-p ... okutu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Chcel by som sa spýtať, že ak by Privatbanka túto transakciu nahlásila, tak by Kočner musel zaplatiť daň z tejto sumy alebo ako to je ? Resp. prečo sa musí nahlasovať takáto transakcia a akú výšku musí dosiahnuť, aby musela byť bankou nahlásená ? a komu sa takáto transakcia musí nahlásiť ? ďakujem
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa Biosko »

Pokial spravil nejaky obchod a mal na nom zisk musel by zaplatit dan. Pokial nespravil obchod mal by preukazat odkial tie peniaze ma. Je to svinstvo ze sa stat do toho stara :) podla mna kazdeho vec odkial peniaze ma.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa Pette »

Biosko napísal:Tak napriklad kocner ich nemusel vyprat, mozu pochadzat z uplne legalnej cinnosti napr nejakeho predaja niecoho a nechcel zbytocne vyhadzovat na dane tak to prehnal cez danovy raj.
A teraz daj este tu o Cervenej Karkulke.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa Biosko »

Tak ci onak statna mafia sa do toho montovat nemusi.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

namer napísal: Chcel by som sa spýtať, že ak by Privatbanka túto transakciu nahlásila, tak by Kočner musel zaplatiť daň z tejto sumy alebo ako to je ? Resp. prečo sa musí nahlasovať takáto transakcia a akú výšku musí dosiahnuť, aby musela byť bankou nahlásená ? a komu sa takáto transakcia musí nahlásiť ? ďakujem
Ale nie. Nič by nemusel. Banky to proste posunú finančnej polícií a tá už zváži, čo s tým ďalej.
Ak je podozrenie na daňové uniky, tak to finančáci posunú daňovákom. Aj je podozrenie na trestnú činnosť, tak prokurátorovi. Denne takto banky posielajú desiatky hlásení. Je to bežná prax. Už pri sume väčšej ako 10 000 môžeš počítať, že sa na transakciu pozrú detailnejšie. Ináč, to je silné kafé, že PB nenahlásila prevod miliónov, keď v tom bol Kočner a daňové raje.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa 14u24me »

Ja si myslím, že tihle lidi to mají právnicky podchycené. I kdyby je začaly vyšetřovat, tak budou mít podložené, že přijaté peníze jsou třeba půjčka od offshorové firmy za určitým účelem a s určitým ručením, které samozřejmě nejde ověřit. Třeba ručí akciemi nějaké privátní offshore firmy, které hodnota se nedá určit (a ani majitel).
namer
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Pi 09 11, 2012 5:57 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa namer »

No dobre. Predstavme si situáciu, že mám firmu registrovanú v krajine, kde sa neplatí daň z príjmu (napr. Cyprus, aj ked som si neni istý) alebo sa platí veľmi nízka daň. Takže ja ako konateľ si na konci roka vyplatím z firmy dividendu alebo tantiému, to je jedno, vo výške napr. 500 000eur...Takže ja si ju možem vyplatiť na účet buď na Cypre a potom ju previesť na účet na SVK alebo ju prevediem hneď na slovenský účet (ak to je možné). Som ja v tomto prípade niečo dlžný našim daňovým alebo iným úradom ? Však predsa mám firmu na Cypre a riadim sa cyperskými daňovými pravidlami, takže moj príjem je už čistý a legálny nie ? alebo je niekde háčik ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15791
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Na Cypre sa platí daň. Ale nízka. Môžeš si vyplatiť dividendu, alebo podiel na zisku, všetko je právne čisté, háčik je v tom , že to prestáva byť výhodné.
Od minulého roku sa platia z týchto príjmov zdravotné odvody: 14%
Od budúceho roku budú dividendy a podiely zdaňované sadzbou 14%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa Biosko »

Nie je problem si z vlastnej firmy pozicat bezurocnu pozicku.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa filip glasa »

experience - ta 2 a 3 je prilis narocna na fixne naklady. MOze sa stat, ze nevyperes ani tolko co stratis na samotnom podnikani :-)
1 - je jednoduchsia. Staci mat tu spravnu banku. Kukni napr. spis gorila a tam banku Meinl.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa Pette »

Biosko napísal:Nie je problem si z vlastnej firmy pozicat bezurocnu pozicku.
Nemozes, je to jasny danovy podvod. Treba ju urocit a je to ciste.
experience
Active Member
Príspevky: 118
Dátum registrácie: Ne 12 09, 2010 8:46 am

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa experience »

filip glasa napísal:experience - ta 2 a 3 je prilis narocna na fixne naklady. MOze sa stat, ze nevyperes ani tolko co stratis na samotnom podnikani :-)
No tak ono stačí, keď ti tržby z podnikateľskej činnosti pokryjú aspoň tie fixné náklady a ostatné máš bonus. Akurát mi nie je jasné, či potom tú "špinavú" hotovosť aj vykazujú v účtovníctve ako tržby z podnikateľskej činnosti alebo nie (a len ju odovzdajú banke popri legálne nadobudnutej hotovosti)?
filip glasa napísal:1 - je jednoduchsia. Staci mat tu spravnu banku. Kukni napr. spis gorila a tam banku Meinl.
Takže aj vznik bánk v majetku dvoch najznámejší slovenských finančných skupín bol motivovaný práve kvôli tejto činnosti a až druhotne kvôli zisku z ich činností (ak vôbec...)?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa filip glasa »

Takže aj vznik bánk v majetku dvoch najznámejší slovenských finančných skupín bol motivovaný práve kvôli tejto činnosti a až druhotne kvôli zisku z ich činností (ak vôbec...)
skôr by som povedal, že je to jeden z dôvodov prečo mať banku. Ale určite nie jediný.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

to Pette :
takze aj vklad vlastnych fin. prostriedkov do firmy v jednoduchom uctovnictve, treba urocit :) Uz vidim danovacku ako skace ak jej poviem, ze som firme pozical peniaze na 10% urok p.a. a ten urok je danovo uznany naklad.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa Pette »

kocinavi - nie, to vkladas ty ako osoba.

nie, ked firma (pravnicka osoba) pozicia peniaze fyzickej osobe. je uplne jedno, ze ta fyzicka osoba je majitel - spolocnik. To su dve oddelene veci.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Pranie špinavých peňazí - súčasné trendy

Príspevok od používateľa Biosko »

Pette dik za korekciu ak tak, tak tak.
Ja som len kdesi pocul alebo cital uz ani neviem od koho alebo kde. Tak dik ze si mi to osviezil.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"