Financie v domacnosti

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa lopt »

Aky mate nazor na financie v domacnosti ? Pouzivate spolocne ucty, ci oddelene ucty ?

Dali by ste svojej zene, alebo priatelke v pripade, ze mate spolu deti, zoznam vsetkych uctov, investicii aj s pristupovymi kodmi /pre pripad, zeby sa vam nieco stalo/ ?

Ste so svojim partnerom/partnerkou na rovnakej urovni financnej inteligencie, spravania sa ?

Alebo vacsinou ste na tom, ze chlap zaraba, zena mina peniaze ?

Je vobec vhodne hovorit o hospodareni partnerovi, ktory nema dobre financne myslenie ? Napr. ako na tom financie stoja, kolko rodina uspori, investuje atd... aby ich partner/partnerka nahodou nemal chut rozflakat ?

Zaujima ma, ako to maju ludia nastavene. :)
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Leon
Active Member
Príspevky: 99
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2015 1:21 pm

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Leon »

Celkom dobrá otázka/téma :)

Ja som presne nad týmto rozmýšľal asi pred týždňom. Napadlo ma to preto, lebo som sa rozprával s jedným mojim kamošom (má 36). Na tú tému prišlo preto, lebo s manželkou (30) sa bavili ohľadom nejakého nakupovania atď. On jej povedal, že ona proste má svoje peniaze, tak nech ide keď chce :D že jej v ničom nebráni. No a tak s počudovaním som sa spýtal, že vy máte každý svoj účet ? A oni, že hej. Že raz robia nákup z manželkinho účtu a raz z mužovho. Preto som sa tak aj začudoval, lebo moji rodičia majú napr účet spoločný a jediný, na ktorý chodí výplata oboch. Z toho všetkého platia inkaso, faktúry, nákupy, aj kupujú darčeky atď.

No a preto mi to tak prišlo pred týždňom na rozum, lebo som rozmýšľal, že ako by som to mal ja, keby že sa raz niekedy ožením :)

... čo sa týka zverejnenia účtov, určite by som sa s manželkou o tom podelil.
... určite by som chcel tiež spoločný účet, nepáči sa mi takéto podelené hento všetko, že každý by posielal polovicu peňazí na inkaso/faktúry/etc. Hlavne z dôvodu, že teraz keby som ja alebo manželka prišiel o prácu, tak by bolo jednému alebo druhému blbé, že on teraz neprispieva do domácnosti. Keď sa teda bavíme o láske na celý život, ako si ľudia sľubujú pri oltári, tak nechcem aby sa niekto koho budem milovať cítil doma ako príživník atď :) Snáď viete čo mám na mysli.
... čo sa týka prístupu k účtom,... dajme tomu, žeby som pred svadbou mal väčší obnos peňazí (nevravím, že mám/nevravím, že nemám :D) na účte (čítaj, že jeden by bol bohatší). Skôr mám na mysli, že na účet by chodili a už aj boli väčšie objemy peňazí (dajme tomu z obchodovania alebo keby niekto podniká - že to by bol jeho zdroj príjmov). Bavme sa o oveľa väčších čiastkach ako zarábajú priemerný slováci. Tak tam by som žene prístup určite nedal. Skôr by som súhlasil, že z neho budem posielať mesačne určitú čiastku, tak ako by tam chodila aj výplata ženy.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Chris »

uz som myslel, ze z toho vyrasties, ale na konci si to zachranil :D :D
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa lopt »

U nas mame kazdy svoje ucty, nemame spolocny ucet. Moja polovicka mi posiela mesacne na moj ucet istu malu zanedbatelnu sumicku a ja z mojho uctu platim prakticky vsetko pre celu rodinu. Snazim sa nie o rovnomerne platenie, ale pomerove platenie, podla vysky prijmu kazdeho z nas. Momentalne jej ostava z rodicaku asi 3-4 nasobok toho, co mi posiela. Tu sumu by som ani nepotreboval, utiahol by som vsetko sam - ale pouzivam to preto, aby si vazila hodnotu penazi, lebo ked je vsetko zadarmo, clovek si to prestava vazit. Okrem toho som vytvoril rozpocet pre tazke situacie /dlhodoba strata zamestnania, bez prijmu/, rezervny rozpocet /na nepredvidane nakupy ako pokazena pracka, chladnicka, atd/ a rozpocet pre radost - z ktoreho si doprajeme nejake odmeny.

Mame spolocny rozpocet - uhrada vydavkov v pomera ja-zena asi 10 ku 1, ale zaroven ma kazdy financnu slobodu, ze sa nemusi so svojimi financiami spovedat druhemu, ked si chce nieco kupit a dopriat.


Okrem toho, som cisto pre nu ziadil aj terminovo viazany ucet na jej meno, na ktory posielam kazdy rok slusnu sumu, ale je to zatial viazane, ze sa k peniazom par rokov nedostane /az o par rokov sa bude dat na to siahnut/. Aby to bolo ako fond pre pripad, keby sa nieco stalo, ze z toho bude hospodarit.

Chce, aby som jej dal zoznam VSETKYCH uctov /a investicii/ aj s pristupovymi kodmi, keby sa mi nieco stalo /vratane napadov uzatvorenie zivotnej poistky na moju smrt/. Toto sa mi zda dost morbidne, takto o tom uvazovat a zaroven, vzhladom na jej povahu, ze nikdy nebola nutena pracovat tak, aby sa sama bola schopna postarat o rodinu, ma vztah k financiam ako niekto, koho dotuju rodicia. Viem, ze keby nebola kontrola, rada by peniaze rozflakala. Plus je taka povaha, ze kebyze sa pohnevame, nebol by pre nu taky moralny problem, vybrakovat vsetky konta. Ona nema prakticky nic nasetrene, kym ja som za zivot slusne nasetril, investoval. Preto sa obavam aj zverit vsetko jej lahkovaznosti a nevypocitavosti. Mam slusnu financu gramotnost, kym ona ma minimalnu.

Kamarat ma zase iny system. Urobili si jeden spolocny ucet na ktory posielaju kazdy rovnaku sumu. I ked jeho zena tam ma posielat polovicu podla dohody /nepouziva pomerovy system k platu, ale rovnaky/, tak casto taha za nu - ze doplaca. Obaja pracuju, ale ona zaraba podstatne menej. Okrem toho maju svoje ucty kazdy. Radil mi, ze nemam davat z ruky tie informacie o kontach, sumach, heslach.


Iny kamarat zase ma system , ze vsetko dava zene, on si nenechava nic a gazduje zena, vsetko beru ako spolocne.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Leon
Active Member
Príspevky: 99
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2015 1:21 pm

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Leon »

Celkom aj tak by sa dalo,... prišlo mi to fér až kým som sa nedočítal k tej jej povahe :D To by som fakt nedal prístupy ani za boha :D to je tiež dobrý nápad do budúcna spraviť bokom šetrenie žene, kebyže niečo. Aj tie rezervné rozpočty sú dobra vec. Len asi by som nebol až taký zhovievavý ako ty. Žeby si z výplaty v podstate nechávala úplne všetko.

Ja som skôr zato, nech sa žena podieľa na platení všetkého rovnako ako muž. Nech si nezvyká na takúto úplnú pohodu ako u Vás. Čo by potom bolo keby zomriem atď ? Už by bola navyknutá nato, že zo svojej výplaty by v podstate nemala žiadne paušálne výdavky a využívala ich iba podľa vlastného uváženia. a zrazu po smrti by musela svoj "životný štýl" dosť okresať atď. Tak nech je už radšej rovno naučená :D

... ono sa nato dá pozerať z rôznych pohľadov proste. Keď sú obaja bohatý tak sú problémy vyriešené,... horšie je, keď jeden alebo dajme tomu obaja už majú platy nižšie.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa lopt »

Tak zas zena na rodicaku, to je minimalny prijem a starostlivost o dieta. Plus potom si musi znovu hladat pracu. Skus to obratit a pocitat, kolko percent z vyplaty minie muz a zena na MD. Zda sa mi fer' ked sa plati pomerovo, ale je pravda, ze potom ma malu motivaciu na zarabanie. Keby sa mi vsak nieco stalo, zivot ju pritlaci sam. Ked bude zarabat, bude platit viac.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Leon
Active Member
Príspevky: 99
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2015 1:21 pm

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Leon »

jooooj ale to samozrejmeeeee :), nemyslel som to, keď je momentálne na materskej. Tam by som žene nedovolil platiť už vôbec nič :P Myslel som skôr keď pracujú klasicky obaja :)
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Istiach »

Treba tyzden po vyplate vsetko prepit a prefajcit a nebude cas na nejake financie a kraviny :lol:
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Dana »

Samozrejme, že záleží od povahy a je kľudne možné, že by ti to rozflákala. Ale zase je aj trochu hlúpe, ak je z čoho nenechať jej žiadnu rezervu, ak by sa nedajbože naozaj niečo stalo.
K tomu termiňáku ak sa nevie dostať, lebo by sa nedal predčasne zrušiť, tak by jej to teraz nijak nepomohlo. Mať s dieťaťom prístup len k 220 € /s prídavkami/ ....... prestali by sa splácať náklady na byt, ak by došlo k zablokovaniu tvojho účtu, kým by prebehlo dedičské, možno by jej stihli aj energie vypnúť...... nie dosť akú stratu vtedy človek utrpí, ešte aby peniaze musel riešiť.
Nemusíš jej dávať prístup ku všetkému čo máš, ale nejaký účet, kde by sa nachádzala aspoň 4-5 tis. rezerva /ak je na to/ by nebol od veci. Ak by vedela, len v akom prípade ho má použiť, aspoň by si zistil, ako jej môžeš dôverovať a či by ti naň siahla aj bezdôvodne.

U nás riešime opačný problém. Učet mám len ja, kde chodí aj manželova výplata
Aby sa stal spoludisponentom trebalo ho k tomu doslova dotlačiť, že nie je normálne, aby si vlastnú výplatu sám nemohol vybrať. Ak by som mu aj chcela dať nejaké prístupové kódy, tak neustále skončíme pri tom, či sa už snáď chystám odísť. Tak už s ním túto debatu vzdávam.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa lopt »

DANA - ano, uvazoval som aj nad tym. Vsetko ma svoje pre a proti. Teraz je to v produkte, na ktory nemoze este niekolko rokov siahat. Potom to bude mat dostupne v ramci 2-4 tyzdnov, kedykolvek, ak to bude chciet zrusit, vybrat. Kedze uz tam ma nasporene slusne, znamenalo by to opakovane nasporit dalsiu slusnu sumu. Uvedena lehota par tyzdnov je dobra na to, aby sa to nedalo vyberat na okamzity rozmar.

Totiz nepomoze, zeby som jej dal vlastny ucet a ona bude spoludistponent. Pri smrti banka zablokuje ucet majitela pre dedicske konanie a spoludisponent si moze piskat. Cize musel by to byt ucet na jej meno a ja som spoludisponent /ktoreho moze kedykolvek odtial zrusit ako majitel/.

Tiez tu hrozi, ze ak budu peniaze lahko dostupne, mohla by na to siahat a ked sa nieco stane, nemusi byt na ucte nic.

Na druhu stranu, ma kde ist, keby sa nieco stalo. Moja ci jej rodina, by sa o nu/dieta iste postarala docasne, kym sa vyriesi dedicke konanie.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Mak
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Ut 07 01, 2014 9:37 am

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Mak »

Dana napísal: Ak by som mu aj chcela dať nejaké prístupové kódy, tak neustále skončíme pri tom, či sa už snáď chystám odísť. Tak už s ním túto debatu vzdávam.
Nevzdavaj to, ludia nechcu mysliet prilis dopredu, na vazne zivotne situacie, tazka choroba, smrt atd. Je velmi zle, ze ludia neuvazuju s nahlymi fatalnymi situaciami.

Nedavno sme v rodine riesili problem. Pri debate so svokrou, ako ma zariadene, aby v pripade, ze sa nieco stane, mala cloveka, ktory moze riadit jej financie bola odpoved vsak netreba. Po urcitom case svojej dcere zverila vsetky informacie a urobila ju spoludisponentom k uctu. Stihla to. Dostala mozgovu prihodu s devastacnymi ucinkami na psychiku. Musela ist do specialneho zariadenia. Financovanie potom zabezpecovala dcera.

S manzelkou riesime iny problem. Ako riadit nase financie pre pripad, ze jeden zomrie a druhy moze byt zdravotne hendikepovany. Deti nemame. V Cechach uz maju zakon, kde je mozne zalozit zverenecky fond. Na Slovensku nic.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa lopt »

MAK - ako hendikepovany by ostal druhy partner ? Dnes neni problem skoro vsetko riadit cez internet a pri smrti idu zase peniaze do dedicskeho konania. Pripadne by to bol produkt ako poistka, ktora by sa v pripade smrti vyplacala druhemu. Jediny problem je, ak by clovek bol ochrnuty, nevidel by.... To by ste museli mat nejaku osobu, ktorej verite, ze ta by to spravovala.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Mak
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Ut 07 01, 2014 9:37 am

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Mak »

lopt napísal:Jediny problem je, ak by clovek bol ochrnuty, nevidel by.... To by ste museli mat nejaku osobu, ktorej verite, ze ta by to spravovala.
Vsak o tom prave hovorim. Zveril by si nejakej cudzej osobe prava k tvojim uctom atd.? Asi nie. U nas chyba pravny ramec na take nieco. V zahranici su to zverenecke fondy, alebo nadacie.

Mozes mat akekolvek schopnosti, myslim financne, internet atd., ale ked ta fatalne zradi zdravie, si zavisly na niekom druhom.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa lopt »

Je jedno, aky je pravny ramec. Bud mas taku osobu, ktorej sa da verit, alebo nemas. Moze byt kludne niekto, kto bude spravovat nadaciu, alebo zverenecky fond, ale je milion sposobov, ako ho vytunuelovat priamo, ci nepriamo.

Tu je skor dolezite mat velmi dobre vztahy s tymi osobami /hlavne v rodine/. Fond, ci nadacia, cudziemu by som neveril.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Dana »

lopt napísal:DANA - ano, uvazoval som aj nad tym. Vsetko ma svoje pre a proti. Teraz je to v produkte, na ktory nemoze este niekolko rokov siahat. Potom to bude mat dostupne v ramci 2-4 tyzdnov, kedykolvek, ak to bude chciet zrusit, vybrat. Kedze uz tam ma nasporene slusne, znamenalo by to opakovane nasporit dalsiu slusnu sumu. Uvedena lehota par tyzdnov je dobra na to, aby sa to nedalo vyberat na okamzity rozmar.
Mne sa práve ten termiňák nepáči, ak by peniaze vyplatili až o niekoľko týždňov. V prípade úmrtia ich treba hneď. Aj ked chápem, kvoli čomu to je a teraz je to už jedno.
lopt napísal:Totiz nepomoze, zeby som jej dal vlastny ucet a ona bude spoludistponent. Pri smrti banka zablokuje ucet majitela pre dedicske konanie a spoludisponent si moze piskat. Cize musel by to byt ucet na jej meno a ja som spoludisponent /ktoreho moze kedykolvek odtial zrusit ako majitel/.
Tak hned účet banka nezablokuje chvíľu trvá, kým sa o tom dozvie a spoludisponent má nejaké dni na to, aby mohol vybrať koľko asi potrebuje. Ved aj na pohreb treba peniaze. /super téma/
Pri dedičskom by sa ten výber potom zohľadnil, čo boli nevyhnutné výdavky a čo nie.

My máme tiež len 1 účet, 2 majitelia tam nemohli byť, tak manžel je len spoludisponent. Tiež dúfam, že ked bude zle, že vyberie peniaze z účtu. Len o všetkých platbách ani nevie a internet banking už vôbec. Založiť pre seba účet považuje zatiaľ za zbytočnosť. / v tom by som s ním súhlasila/
lopt napísal:Tiez tu hrozi, ze ak budu peniaze lahko dostupne, mohla by na to siahat a ked sa nieco stane, nemusi byt na ucte nic.
Viem, že to hrozí, preto by si nemal dávať prístup ku všetkému. Nič ju zatiaľ do toho, čo si si našetril pred manželstvom, to nepatrí ani do bsm. Ak chce prístup k účtu len kvoli tomu, že sa obáva, čo ak ..... tak by logicky mala naň siahnuť, len ak sa niečo zlé stane. Inak ako píšeš núdzou netrpí a celkom dobre by to malo fungovať.
Ak je jej predstava tiež takáto, že nepotrebuje naň stále siahnuť /čo možno nie je,/ tak by som asi ten prístup k účtu riskla, raz musí ukázať či sa dá alebo nedá dôverovať. Ak sklame, dá sa ten prístup potom zmeniť. Alebo nech dá návrh ako zaručiť, že ak sa niečo stane, aby tam tie peniaze naozaj boli. Už je to aj o zodpovednosti k dieťaťu.
lopt napísal:Na druhu stranu, ma kde ist, keby sa nieco stalo. Moja ci jej rodina, by sa o nu/dieta iste postarala docasne, kym sa vyriesi dedicke konanie.
Skús to povedať aj jej, že sa až tak obávať nemusí, možno by k nim na niekoľko mesiacov nechcela ísť bývať, ale ak by jej pomohli finančne, tak je to pomoc.
Lepšie je však komunikovať, ako dávať najavo hneď nedôveru. Nemôže ti vyčítať, ak jej nechceš dať prístup k niečomu, čo si nadobudol pred manželstvom, tak nedá sa vedieť ako manželstvo dopadne a radšej to prenecháš dieťaťu. /ak budeš chcieť/.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Dana »

Mak napísal: Nevzdavaj to, ludia nechcu mysliet prilis dopredu, na vazne zivotne situacie, tazka choroba, smrt atd. Je velmi zle, ze ludia neuvazuju s nahlymi fatalnymi situaciami.
Kto by na zlé veci chcel myslieť, ved treba myslieť pozitívne. :shock:
Uvidím, čo sa dá robiť, ale hmmm.....
Svokra to už tiež akosi vzdala, spoludisponentom na jej účtoch musím byť ja. Už asi tiež vie, čo je to jej synáčikov dotiahnuť do banky.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa lopt »

DANA

ak je problem manzela dotiahnut do banky, tak si zriadte nejaky online ucet. Dnes sa to da v niektorych bankach aj cez internet. Dojde kurier, podpisete papiere, kurier ich vezme spat.

Pre rychle prevody, v pripade smrti je dobre mat 2 ucty v ramci jednej banky. Vacsinou prevod v ramci banky je okamzity. Pripadne mat k uctu 2 platobne karty, alebo vediet PIN od jednej karty. Tak nemusi ist ani do banky, peniaze sa daju previest, alebo vybrat kartou /v obmedzenej miere/.

Nespoliehal by som sa, ze v pripade smrti banka da cas niekomu, aby vyberal peniaze. Zo zakona sa to moze robit az vtedy, ked bude dedicke konanie. O nicom takom ako "dat cas" som jakziv nepocul u banky. Ved by este mohli pribuzni banku zazalovat, ze umoznila po smrti majitela inej osobe disponovat s financiami.

Inak, dobre je mat ucet na kazdeho z manzelov samostatne. Napr. ak by nejakou nahodou doslo k exekucii, alebo problemom s platenim, je vhodne mat napisane na partnera iny ucet, idealne aj v inej banke.

Taktiez pozor, komu sa dava dispozicne pravo s uctom. Ak je na niekoho uvalena exekucia /povedzme na svoku, sestru, brata/ a ta osoba ma pristup ako spoludisponent k vasmu uctu, moze exekutor nechat zablokovat aj cudzi ucet. Staci, ze tam ma pristup ten spoludisponent, na ktoreho je vedena exekucia.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Financie v domacnosti

Príspevok od používateľa Dana »

Tú banku snáď zvládne skôr ako on-line účet. Jasné, že ho máme, ale aby mienil venovať 5 min. pozornosti ako zadať v IB-ku príkaz na prevod, tak ho k tomu nedonútim. Možno, ked raz bieda prikvačí, tak sa to naučí.

Banka sa predsa o úmrtí nedozvie ako prvá. Musí jej to najprv niekto oficiálne oznámiť a ak to z rodiny neurobí nikto ani sa v banke neprekecne, tak úradom niekedy trvá, kým sa to dozvie a účet zablokuje. Úmrtný list, tiež nevyhotovia 5 min. po smrti, takže minimálne bude čas dovtedy, kým sa to nenahlási na matriku. Niekde si to chodia nahlasovať pozostalí sami, takže dá sa predtým zájsť do banky, inde to rieši pohrebná služba s ktorou sa tiež dá dohodnúť asi kedy nech tam idú, inak nebudú mať ani oni tak skoro zaplatené. Zase to nejaká krádež alebo podvod nie je, ak niekto za života splnomocní osobu, ktorá ho má zastúpiť hlavne v nepredvídateľných situáciách. Aj ked zmluvy po smrti zanikajú, nikto to predsa neberie od 1. minuty, ale až ked sa o tom dozvedia.
Ak je spoludisponentom niekto blízky z rodiny, tak aj ked by vybral všetko z účtu /zrušiť ho nemôže/ do dedičského sa aj tak bude brať stav ku dňu úmrtia po odrátaní nevyhnutných výdavkov. Ak je spoludisponent aj tak dedičom, niet čo riešiť. Príbuzní môžu banku žalovať, ak nezablokovala účet po tom, čo sa o úmrtí dozvedela, pokial to však ešte nevedela, nezmôžu nič. Nech si to potom vymáhajú od toho, kto tie peniaze nebol nútený vybrať a dediť nič nebude.
Nehrozí nám v rodine, aby deti išli manžela žalovať, lebo vybral peniaze z účtu. Ešte aby to nakoniec nemuseli riešiť oni.

Ak dôjde k exekúcii tak neviem, či by exekútor nedal zablokovať aj partnerov účet, ak pôjde o dlh spadajúci pod bsm. Najprv to skúsi u dlžníka, ak by to nestačilo, pôjde ďalej.
Vtedy je lepšie prehodiť to na účet, po kom exekútor nepôjde a dá sa tej osobe dôverovať.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"