Kde najviac potrebujú darcovstvo

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa Andrej »

Nejako sa nehýbe táto téma, ako keby na to pri všetkom tom hľadaní investičných príležitostí nezostával čas. Skúsili ste rozmýšlať nad tým kde najviac potrebujú pomoc? Alebo kde je pomoc najúčinnejšia? Je lepšie kupovať Nota bene od bezdomovcov, alebo poslať peniaze Charite alebo Dobrému anjelovi?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mne osobne sa zdá Nota Bene asi najhoršia varianta. Nemá to ďaleko od žobrania, keďže nemám dôvod si ten časopis kúpiť z iného dôvodu než aby si predajca zarobil.
Anjel má konkrétny ciel na čo dáva peniaze, Charita má viac projektov. Asi treba posudzovať každý projekt zvlášť.
Ja by som si napr. v projektoch Človek v ohrození našiel zaujímavé veci vhodné podporiť a zas iné u tej istej organizácie ma neoslovia.

Ďalší stupeň je venovať sa projektom, kde nejde čisto o zaslanie peňazí na hotovú vec, ale o spoluvytvorení nejakého projektu.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa Andrej »

filip glasa napísal:Mne osobne sa zdá Nota Bene asi najhoršia varianta.
Nota Bene je podla mňa dobré v tom, že učí bezdomovcov zodpovednosti a narábaniu s peniazmi. Musia sa naučiť plánovať koľko zo zisku minú, a za koľko nakúpia ďalšie časopisy. Ale máš pravdu že keď sa to dostane do roviny "kúpim si to aj keď ma to nezaujíma, aby som mu prispel", tak je to už veľmi blízko k žobraniu. Okrem toho je to mesačník, čiže aj keď predajca nájde pravidelného kupca, tak mu predá len 12 čísel za rok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa filip glasa »

No v tom plánovaní a zaobchádzaní s peniazmi je to asi dobré. Ďalší krok môžu byť nejaké centrá, kde úspešnému predajcovi pomôžu nájsť si prácu ak má záujem. Môže to byť aj neziskovka ktorá sama poskytuje služby - hrubé práce a zamestnáva si na to týchto ľudí.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa Bebe »

Vianoce sú za nami a blíži sa koniec roka. Robia sa uzávierky a bilancie. Nejaké peniaze vždy zvýšia aj pre tých, ktorí sú na takúto pomoc odkázaný. Ale kam? Každý má svoje požiadavky na takúto pomoc. Možno je ľahké vyhľadať na internete niečo čo by vyhovovalo, ale možno je takých viac že si nenašli čas takýmto hľadaním sa zaoberať, alebo tam kam dávajú, nie je to pravé pre nich. Ak máte priame linky na takéto stránky uveďte ich prosím v tejto rubrike. Alebo sa opýtajte svojich známych, lebo asi väčšina tu prítomných je hodne zaneprázdnená.
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa filip glasa »

nejaké tipy:

detský hospic
http://www.plamienok.sk/_slovak/index.php

rôzne projekty vo svete (vojnové konlikty, povojnová pomoc, kubánsky disident, atď.):
http://www.clovekvohrozeni.sk/

nedoporučujem veľké organizácie ako UNICEF a podobne. Tam sa vaše drobné stratia v mohutnej byrokracii medzi miliónmi od vlád a inštitúcií.

Inak sa obzerajte po miestnych divadlách, kultúrnych zariadeniach, klasickú katolícku charitu, špecializované malé neziskovky, vašu cirkev, politickú stranu či športový klub atď.:
http://www.notabene.sk/?ako-pomoct
http://www.charita.sk/
http://www.divadlo.sk/novinky.asp?menu= ... LOVENSKU_3
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa Andrej »

Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa filip glasa »

možno príde časom porovnávanie dobročinných organizáciií na Slovensku:
http://ekonomika.etrend.sk/125837/slove ... e-ako-auto
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa filip glasa »

Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa Andrej »

nereagujte spontánne na žiadosť o dary
- zásadne premýšľajte, podľa možnosti dlho.
zaujímajte sa o finančnú stabilitu organizácie, na ktorú prispievate
- študujte finančné výkazy, zabite s tým aspoň mesiac času. Až potom pošlite tých 100 Sk.
Ak zvyknete dávať peniaze žobrajúcim bezdomovcom, taktiež by ste na seba nemali byť veľmi hrdí.
- sú ľudia obhajujúci dávanie žobrákom, sú ľudia ktorí to odsudzujú, a potom sú ľudia ktorí o tom nefilozofujú. Autor zrejme patrí k druhej skupine, len škoda že nedal aj nejaké argumenty.

Podľa mňa sú dva pohľady na darovanie. Ten prvý vychádza z predpokladu že ľudia potrebujú dary prijímať, a ten druhý vychádza z predpokladu že ľudia potrebujú dávať. Pričom oba tieto pohľady sa navzájom nevylučujú.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa filip glasa »

Založila a vedie detský mobilný hospic Plamienok – jediné zariadenie svojho druhu na Slovensku. MÁRIA JASENKOVÁ hovorí o tom, ako hospic funguje, ako pomáhajú malým pacientom i o tom, ako na ňu kontakt so smrťou vplýva.

Čítajte viac: http://primar.sme.sk/c/5796236/lekarka- ... z1GPYvM6l7" onclick="window.open(this.href);return false;
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa slimak »

Ja som tohto roku daroval veci ktore najblizsie obdobie roky mozno aj 5 nebudem potreovat. Inak boli to v istom zmysle hodnotne vece -urcite aj v amortanizovanej hodnote vyssieako zaplatim priamedane a odvody.
Bolo to len dvakrat. Raz chlapik na inom fore sa pytal aky prsten kupit na zasnuby a o chvilku ze caka dieta.
Boli sme v kosiciach zoo(vylet) a potom cela rodina unho . Mam dobry pocit - jemu tie veci posluzia, neviem ako financne je(je mlady 26 rokov - proste z nastevi a spomerov co som videl - si myslim ze som nespravil zle rozhodnutie) - proste dostal detske veci, casopisy. Ponukol som muaj kociky -ale nechcel.

Potom ked sagan vyhraval vo francuzsku som si pomyslel, ze mam velmi dobry bicykel(ktory som dostal akodar na svatbe,len v 27 rokoch uz nejazdim). Resp mam skoro 35 rokova ten bicykel je nevyuzity. Tak som ho tiez ponukol nato forum,ale daroval som to synovcovi.

Z firmy stare pocitace

PS.
ked boli zaplavy na vychode ,mi ich bolo luto a som rozmyslal, ze ci poslem,. Neposlal peniaze som vlozil na svoj ucet. Som tak rozmyslal ci by mne nikto nieco poslal. Tie veci co som daroval,nieze boli darovane mne.Bicykel ano,detske veci aj ano,ale neviem ktore. Mne ludia darovali viac ako ja inym. Preto som sa to snazil kompenzovat.Nemusim byt dlznikom.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2839
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa Rokosák »

Napriek opravnenej kritike poctive platenie dani pomoze ludom v nudzi najviac. Potom dat konkretnemu cloveku, ktoreho situaciu poznate. Velkoplosnym charitam nic nedavam. Obycajne oplieskaju viac na reklamu, administrativu a urcitu dalsiu korupciu, ze ani stat by sa za to nemusel hanbit. Samozrejme su vynimky, ale ako ich najst?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
antibankar
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: Ut 21 08, 2012 12:19 pm

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa antibankar »

Nadácia Dobrý čert :) http://dobrycert.wbl.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
matrixbanka.wbl.sk - poistenie investovanie
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa marco »

davam do pozornosti tento web

http://www.ludialudom.sk/
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa rabdo »

ako pri správe majetku sa človek musí spoliehať sám na seba, tak aj pri darcovstve by sa mal riadiť vlastný rozumom a intuíciou.

my sa snažíme podporu (a nielen finančnú) rozdeliť na všetky strany.
- dostava ju aj ten predajca Nota bene, čo stojí každý deň pred Tescom,
- aj deti v deckom domove,( hlavne formou oblečenia a topánok)
- aj adoptované dieťa v Rwande ( stačí len 16€ mesačne ) http://www.pallotini.sk/adopcia-srdca-o-projekte" onclick="window.open(this.href);return false;
- aj Katolícka charita, ktorá varí a podáva jedlo bezdomovcom na námestí v centre. http://www.caritas.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
- ale aj psí útulok. http://www.facebook.com/pages/O%C4%8Dam ... 6013893125" onclick="window.open(this.href);return false;

a takto si človek aj sám odkontroluje či jeho podpora má ten správny efekt :D

NEZABÚDAJME ŽE !!!! "aj mále je viac, ako nič"
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa marco »

je tu vela ludi, ktori sa rozumeju osobnym financiam, zakladnym pravnym ukonom v tomto smere a podobne .. dal som to do tejto temy a nazvem to darcovstvo sluzieb a skusenosti.

neuvazovali ste nad tym, poskytovat poradenstvo zdarma v ramci volneho casu (povedzme par hodin do mesiaca) pre socialne slabsich, alebo len tak .. v ramci komunity kde fungujete?
konkretny priklad - ja som ostal celkom znechuteny, ked som zistil, ze rodina na nasej ulici prisla v exekucii o rodinny dom - pricom je v ich (nasom) okoli urcite par ludi, ktori by vedeli situaciu podchytit vcas, alebo ju aspon zmiernit. co vy na to ?
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa Rado »

Nie je to zlá myšlienka, ale ako by si si to predstavoval? Mám skúsenosť, že dobré mienené rady nie sú veľmi akceptované. Potom je to len zbytočné mrhanie energie a to nie je veľmi motivujúce na ďalšiu pomoc.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa marco »

Ja by som si to predstavoval mozno v kombinacii so samospravou mestskej casti. Dat oznam na web, ze v case XY dajme tomu bezplatne financne/ pravne poradenstvo. Pripadne formou obcianskeho zdruzenia. Viem presne ako to myslis Rado. Ale povedzme si na rovinu - cielova skupina ludi, ktorych sa to tyka by si to podla mna vazila. A ak nie, tak co narobis .. Dalsia vec je ta, ze by sa vacsinou hlavne v otazke osobnych financii jednalo skor o menej sofistikovane problemy. Vysvetlenie zakladnych bankovych produktov, sadzby, hypo, sporenie .. takto by som si to predstavoval.

Niesom ziadny idealista a energiu by to urcite stalo. No ale mozno par ludom by si takto pomohol - pre teba trivialne zalezitosti a energia by bola naspat.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa Rado »

Ak si niekto príde po radu, tak je už neskoro a skôr by potreboval reálne financie. Radšej by som bol za vzdelávanie a prevenciu ako za profesiu hasiča. :)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Kde najviac potrebujú darcovstvo

Príspevok od používateľa marco »

Bezplatne seminare a prezentacie by tiez mohla byt cesta dobrym smerom. Bohuzial mam pocit, ze ludia radu hladaju, az ked je zle. Dovtedy neriesia.

Na urovni regionalnej politiky si viem predstavit aj nieco ako specialny socialny fond - pre podobne pripady, kde by pravidelne prebiehal audit a nerozhodoval by o tom jeden clovek. Mam to v hlave uz dlhsie, ale je to uz skor vec politicka. Minimalne by to tak vela ludi zobralo a urcite by tam bola aj nedovera. Bol by financovany nie z rozpoctu, ale klasicky ako nadacia.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"