Kdo je "BOHATÝ"

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Honzajs »

Protože se tady často mluví o zbohatnutí, otevírám toto téma.
Zajímá mne, kde vidíte laťku bohatství vy a kdy ji chcete dosáhnout.

Třeba pro mne to představuje takovou hodnotu majetku, aby úroky / dividendy z něj pokryly moje běžné měsíční výdaje zajišťující rozumný životní standard a já tak opustil "krysí závod".

A věk, kdy bych toho chtěl dosáhnout? V ideálním případě v ca 50-55 letech. Mám tedy na to 15-20 let.

Jak je to u vás?
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa jonatanus »

bohaty = high net worth = having investable assets (financial assets not including primary residence) in excess of US$1 million.

inac to vidim podobne ako ty... rad by som to sice dosiahol skorej, ale zase s prilis velkym rizikom je tu aj sanca ze skoncim ako very low net worth :lol: .. takze tiez je otazka jak velmi sa s tym ponahlat..
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Bebe »

Ak počítame že výnosy z investícií pokryjú vlastné týždenné výdavky, sme na úrovni 7dňovej finančnej nezávislosti (FN). Prvou métou je dosiahuť 30dňovú FN. V súčastnosti som niekde na úrovni 14dní a trvalo mi to 10rokov. Ambície sú o ďalších 10rokov byť niekoľkonásobne za touto úrovňou.

Ale kto je bohatý? To neviem. Asi ten, kto má to, čo potrebuje a nemusí robiť nič, čo nechce.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Tibor »

Vidím to podobne ako Honzajs. Bohatý sa budem cítiť vtedy, keď nebudem musieť robiť preto, aby som pokryl základné výdavky. Keď mi ich pokryjú výnosy z kapitálu. Pre mňa bohatý = nezávislý na nutnosti pracovať.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
kadu
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 10:06 pm
Bydlisko: Prague
Kontaktovať používateľa:

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa kadu »

Ja si to predstavuju tak, ze nekdy kolem 40 let pujdu do *duchodu*.

Ale neni to mysleno tak, ze bych prestal pracovat tento druh prijmu bych si rad zachoval pro pripad nejakehe krize.. Vzdelavat se a rozvijet to bych chtel co nejdele to pujde.. Nicmene bohatstvi jako takove pro me aktualne znamena vyresit bytovou situaci bez zadluzeni (v nejidealnejsim pripade :shock: ) tady jsem bohuzel limitovan casem (svym vekem + vekem pripadne partnerky pro rodinu) coz muze byt uz treba velmi brzy :wink:

Ale co se tyce stropu.. ja zadny strop nemam :shock: :shock: :shock: Pro me neznamena byt bohaty koncit se zhodnocovanim/znehodnocovanim penez, ale spis vstup do jine dimenze, kde budu pravdepodobne vice dbat na to aby investice/spekulace byla mene rizikovejsi nez doposavad... Mozna presunu svuj pohled castecne na pozemky s jine... Byt bohaty = velka moznost (snadnejsi) rozjet nejakou firmu ktera bude generovat zisky ... pripadne byt jako skryty investor nadejnych projektu...

Ale jinak je rozumne mit takove bohatstvi co generuju na zivot.. to samo sebou :roll:
Jsem aktivni prevazne na nasem webu v sekci - forum pro-investory.cz
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa kopec1 »

Suhlasim s Honzajsom a Tiborom.
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa kopec1 »

Doplnim:
Sme 4-clenna rodina s 2 detmi a nezijeme v Bratislave.Na taku beznu rodinnu prevadzku vratane zaplatenia kruzkov detom,regeneracie/welness,sauna.../,nejake to kino,divadlo atd...potrebujeme na mesiac cca 30 000 Skmesacne,takze rocne je to cca 360 000Sk v cistom.Mimo toho rodinna zimna dovolenka t.j. jarna lyzovacka cca 12 000 Sk a tiez rodinna letna dovolenka k moru cca 50 000 Sk. Takze spolu je to cca 422 000Sk,na ktore musime zarobit spolu s manzelkou v zamestnaniach a tiez v investovani a tradingu.
Kvolo daniam Investujem na zmluvy na deti do podielovych fondov hlavne emergingmarkets /Pioneer/ a tiez zmluvy na deti na nakup cennych papierov cez Dexia banku /hlavne Ladisom odporucane dividendove tituly na Xetre/.
Ja osobne invetujem cez Fio aj long hlavne ETFs tickery EWM,PHO a v pripade poklesu thov aj QID a v poslednej dobe hlavne spekulativne kratkodobe tradingy napr. BIDZ,SSTR,CCGY,LUM,STV...
Vela zdaru vsetkym,ktori sa snazia zmenit svoj zivot k lepsiemu.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Andrej »

Mne sa páči Bebeho definícia - koľko dní dokážem prežiť z výnosov z investícií. Ak berieme ročné výnosy, tak bohatý začínam byť pri FN=365 :)

Dalo by sa to rátať aj percentuálne - koľko percent ročných výdavkov mi pokryjú ročné výnosy. Ja by som rád dosiahol apoň 150%, pre istotu. Však viete ako to môže kolísať.

No a ešte sa to dá počítať pre aktuálne výdavky, a pre minimalizované výdavky. Keď nad tým tak premýšlam tak samotná práca dosť navyšuje tie aktuálne výdavky (bývanie, doprava, ...).
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3767
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

česká slovenská privatizace podvody tunely zločinci vraždy

Príspevok od používateľa Ladis »

:(
V Česko-Slovensku je dnes asi 101 chudejch ubožáků , jejichž kapitál převyšuje miliardu korun , tedy jsou ti ubožáci korunoví miliardáři.
Ti ubožáci a chudina , lúza ze škarpy , prekariát , na prvních místech se stávají pomalu ale jistě i miliardáři v euro , protože mnozí pracují za ubohou almužnu přes 100 milionu korun ročně.
Zajímalo by mne , kolik z nich získalo ten kapitál podvody a tunely v dobách největší hospodářské kriminality v historii Československa.
Odhaduju , snad 110% z těch 101 miliardářů jsou podvodníci a zločinci a piráti =
= http://tyden.cz/miliardari.php

česká slovenská privatizace podvody tunely zločinci vraždy milionáři miliardáři čeští slovenští :)
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa filip glasa »

blbé je, že sa tie výdavky zvyšujú. Tak sa tá suma z ktorej môžem žiť len z úrokov stále zvyšuje 8)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Bebe »

Andrej napísal:Mne sa páči Bebeho definícia - koľko dní dokážem prežiť z výnosov z investícií. Ak berieme ročné výnosy, tak bohatý začínam byť pri FN=365
Prepáčte, myslel som si, že to poznáte. Jedná sa o mesačné výnosy a mesačné výdavky. Takže finančná nezávislosť sa dostaví pri 30 dňovej FN. Ak mám 14dňovú FN znamená to, že musím štatisticky ešte 16dní v mesiaci pracovať. Mne sa to páči hlavne ako meradlo a potom pre pocit, koľko dní v nesiaci už teoreticky nemusím pracovať. Ak máme 45dňovú FN, znamená to, že máme 15dní rezervu a neminieme mesačne všetky výnosy.
Keď nad tým tak premýšlam tak samotná práca dosť navyšuje tie aktuálne výdavky (bývanie, doprava, ...).
Nielen samotná práca navyšuje výdavky. Keď som to teraz prepočítaval, okrem bežných výdavkov musím započítať sociálne a zdravotné poistenie, infláciu, alebo jej časť, odpočítať by som mohol zas cestovanie do práce. Na druhej strane, ak človek nechodí do práce musí niečo robiť. Asi viac cestovania a aj viac míňania, športových a relaxačných aktivít.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa radvan »

v sucastnosti sa za "bohateho" na slovenske pomery podla mna da oznacit clovek alebo rodina s majetkom priblizne 1milion $ (alebo eur ty bohatsi) ... to je ciastka, ktora je uz podla mna schopna vykryt bezne aj menej bezne vydavky skromnejsej povahy ... takze dovolenka raz za rok na mesiac niekde v zahranici a podobne (ale nie napr 2 tyzdne v Burj al dubaj a golfove hodiny s Tiger Woodsom alebo jachta za 5 melonov) ... a tato ciastka je sucastne schopna zvysovat svoj objem spolu s inflaciou (priblizne) tak aby boli dotycny schopny udrzat si zivotny standard (alebo idealne ho jemne zvysovat) ... v tomto pripade clovek nie je odkazany na pracu v klasickom zmysle (rano vstanem a nahodim nejaku masinu) ... v podstate potrebuje byt len dostatocne skromny a vzdelany vo financiach (alebo mat prachy v dobrej privat banke a naozaj pocuvat ich rady) aby to neminul za 3 roky ale aby mu to vystacilo na dlhsie (najlepsie na cely zivot) ...

ono v podstate na minutie takej ciastky netreba taku velku snahu ... staci nejake zbytocne auto za par melonov co skonci na stlpe, k tomu nejaky zbytocny apartman niekde v pazi, do toho cesta okolo sveta, par elektronickych zbytocnosti a jedna narocna milenka ... toto v kombinacii par krat po sebe a "bohaty" macho moze po 3 rokoch roztacat masinu nanovo ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Bebe »

Kto má priemerné príjmy a prečíta si radvanov príspevok a zosobní sa s ním, môže to hneď aj vzdať. Skúsme sa na to pozrieť z iného uhla.

Priemerné mesačné výdavky na dospelú osobu v menšom meste ak už má byt:
Bývanie energie a služby-2600
Strava + 1x týždenne reštaurácia, drogéria alkohol-6600
Oblečenie, obuv-1000
Zdravotné, sociálne poistenie min.-4000
Doprava-1000 (osobné auto +3000)
Vreckové 50Sk/den.-1500
--------------------------
Celkovo: 16700SK/mesačne = 200tis/rok.
Ak by to bol výnos 4%, čo nemôže byť problém dosiahnúť, potom istina musí byť v hodnote-5mil.Skk = 152tis.EUR.

Pojem bohatý teda začína na Slovensku niekde na úrovni 5mil. zainvestovaných v aktívach, ktoré prinášajú výnosy. Ak sme náročnejší, alebo živíme deti, alebo nemáme vlastné bývanie, potom sa táto hranica o príslušnú sumu zvyšuje. Keďže existuje aj inflácia, myslím, že dvojnásobok vypočítanej sumy, by mal jej dopady dostatočne eliminovať i do budúcnosti. Potom pojem zabezpečený, finančne slobodný začína na hodnote 10mil. v investíciách.

Po prepychu, ktorý by bolo možné získať z investície 25-33 mil., o ktorom pýsal radvan, väčšina Slovákov ani netúži. Možno sníva, ale netúži.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa radvan »

Pojem bohatý teda začína na Slovensku niekde na úrovni 5mil. zainvestovaných v aktívach, ktoré prinášajú výnosy. Ak sme náročnejší, alebo živíme deti, alebo nemáme vlastné bývanie, potom sa táto hranica o príslušnú sumu zvyšuje.
nevidim rozdiel v tom, co som napisal ja a ty pravdupovediac ... ak na jedneho cloveka vychadza ciastka 5-10 milionov ... a ratam povedzme 4-clennu rodinu ... tak sa dostanem ku +/- 20 milionom, co znamena, ze som to len zaokruhlil ... dalsia vec je ta, ze zalezi v akom meste chce clovek byvat ...
Po prepychu, ktorý by bolo možné získať z investície 25-33 mil., o ktorom pýsal radvan, väčšina Slovákov ani netúži. Možno sníva, ale netúži.
o tom prepychu som pisal, ze je mozne z toho prepychovo zit ... a to asi tak 3 roky, kym sa to rozkotula ... nie o tom, ze to je udrzatelny stav ... udrzatelny stav je normalne fungovanie pri vynosoch na urovni 4% mozno z danej sumy (co je tak 800k-1milion rocne), co je povedzme plat manazera (az na to, ze nemusi robit) ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Bebe »

V tom je práve ten rozdiel. K sume 5mil. sa môže dopracovať bežný človek z priemerného príjmu počas 25-30 rokov aktívneho investovania. Je to individuálna záležitosť, lebo potreby a ciele životného partnera a celkovo rodiny, môžu byť a zvyčajne aj sú celkom odlišné od potreby naakumulovať 25miliónov. To sa mi zdá pomerne nereálne.

Ak by som sa mal rozhodnúť, či bývať v drahom meste a chodiť do práce, ktorá ma nebaví, alebo sa presťahovať do lacnejšieho kraja a nemusieť robiť nič, moje rozhodovanie by netrvalo ani okamih.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa radvan »

Bebe napísal:Ak by som sa mal rozhodnúť, či bývať v drahom meste a chodiť do práce, ktorá ma nebaví, alebo sa presťahovať do lacnejšieho kraja a nemusieť robiť nič, moje rozhodovanie by netrvalo ani okamih.
S tymto suhlasim:) ...

Zakladny problem vsak vidim v tom, ze 5mil. o tych 25 rokov uz nemusi stacit (dost pravdepodobne) ... to je vsak uz na inu diskusiu ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak by ti malo stačiť 5mil. v dnešných cenách, tak stačí každý rok zvyšovať sumu odchádzajúcu na sporenie o infláciu. Aby si na to mal sa z časti postará sama inflácia a v mladom (možno aj vyššom) veku aj rast platu (príjmu z podnikania) daný profesným rast (rastom podnikania).
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Bebe »

A ešte jedna vec tu je, ktorá znižuje výdavky človeka rentiera. Je to dovolenka. Načo by niekto chodil na dovolenku, keď má dovolenku celý rok. Takže takto sa nám eliminujú výdavky o 6-25 tisíc ročne. Iné je ak by chcel niekto cestovať. Riešením je presťahovať sa do teplých, lacnejších krajín a byť na dovolenke až do smrti ako zamýšla Ladis.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Andrej »

Bebe napísal:A ešte jedna vec tu je, ktorá znižuje výdavky človeka rentiera. Je to dovolenka. Načo by niekto chodil na dovolenku, keď má dovolenku celý rok.
Ano, ale funguje to len ak je človek sam. Ak ma rodinu a deti, ktore nezdielaju otcovu predstavu kontinualnej homogennej dovolenky, tak je problem :)
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Bobikpp »

sice sa ma to uz netyka, ale keby mi otec ked som mal cca 10 rokov navrhol, ze sa cela rodina prestahujeme niekam do karibiku, tak asi by som nebol proti :D
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa jonatanus »

Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Andrej »

7 dôvodov prečo ešte nieste bohati :)

http://cultivategreatness.com/2007/03/1 ... e-not-rich
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa jonatanus »

Getting rich requires a lot of specialized knowledge and skill, yet I see people who claim that they want to get rich and have never spent a single day of study on how to do that. When I quiz them on why this is they tell me that those courses are so expensive.
kdo chce byt bohaty, musi si zaplatit kurz :lol:
slavomir
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 22 01, 2008 12:40 am

Kdo je "BOHATÝ" - Ako sa stat bohatym

Príspevok od používateľa slavomir »

Zdravym

Cital som pozorne vase uvahy a su zaujimave.Vacsina bohatych ludi ktory zbohatli investovanim boli ludia ktory uz od mlada
mali zmysel pre tocenie penazi a zacali v tom v mladosti ked este nemali rodiny - starosti o rodinu , dovolenky
Kazdy z vas uzna ze mat rodinu a setrit na rodinnu dovolenku je velice nakladne a ubera peniaze ktore by sme mohli investovat.Nase manzelky nam stale davaju najavo , ze kde maju ist peniaze a tym nemozeme ani len rozmyslat o investovani.Ked pride rodina treba si kupit byt aby nas svokry nezozierali zaziva a splacat hypoteku je najtazsie bremeno na nasich chrbatoch az do smrti.Jedine rieseni ako to vydim ja , je dobre sa zamestnat /mat dobry prijem/ a nieco odkladat a pomalu zacat otacat.Aj tato moznost je mozna len s velkou davkou stastia alebo treba zit v a pracovat v zahranici , aby sa pociatocny kapital na investovanie co najskor nazbieral. Slavo
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Kdo je "BOHATÝ"

Príspevok od používateľa Bebe »

Slavo tu vymenoval mnohé symptómy a príčiny neúspechu na ceste k bohatstvu. Keby som to mal zhrnúť, potom:
-ľudia, ktorí zbohatli sú iný ako ja
-nemôžem investovať, lebo mám rodinu, šetrím na dovolenku a pod.
-musím hladieť na iných, manželka mi to neumožní, svokra mi to nedovolí, mám deti
-musím splácať hypotéku a počúvať manželku, kam majú peniaze ísť
-keby (som mal lepší príjem, pracoval v zahraničí, mal šťastie)
tak toto všetko sú bludy a výhovorky. Čím skôr sa s nimi Slavo vyrovná, tým lepšie pre neho. Horšie sú na tom ľudia, ktorí vyrastali v ozajstnej chudobe. Zaujímavý rozhovor na danú tému:
http://www.tyzden.sk/sk/kriticka_priloh ... eracii.php
Pre tých, ktorí žijú v chudobe na celom svete, je spoločné toto: ich rozhodovanie smeruje k tomu, aby prežili dlhšie, ľudia sú pre nich najvzácnejším bohatstvom, a zábava sa využíva na odbúranie bolesti.
Ľudia zo strednej triedy robia rozhodnutia, ktoré im pomôžu napredovať v práci, získať lepšie vzdelanie za účelom získania lepšej práce (úspech) s cieľom vybudovať materiálne zabezpečenie prostredníctvom získania vecí.
Bohatí na celom svete robia rozhodnutia, ktoré podporia ich finančné, sociálne a politické kontakty tak, aby si zaistili bezpečnosť a aby si vybudovali väčší majetok a zväčšili svoj osobný vplyv.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"