Online business

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Online business

Príspevok od používateľa Andrej »

Vacsina tohoto fora hovori o kupovani aktiv (akcii, nehnutelnosti, komodit...). O vytvarani aktiv ako alternative k ich nakupovaniu sa tu vela nehovori, mozno ako prva inspiracia by mohol sluzit tento odkaz:

10 Totally Stupid Online Business Ideas That Made Someone Rich
http://www.nichegeek.com/10_totally_stu ... meone_rich

A este nieco na pobavenie: http://www.therichjerk.com/ :shock:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Online business

Príspevok od používateľa filip glasa »

No ja si mylsím, že značná časť diskutujúcich poprti investovaní podniká na svojom. Neviem či práve v online biznise.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Online business

Príspevok od používateľa jonatanus »

na podnikani je zajimave, ze presadit sa dokazu aj vacsinou na prvy pohlad ne-moc-velky-geniovia a naopak, vysoko inteligentny ludia to nemusia nikam dotiahnut. zjednodusene - ked chce byt niekdo dobry investor, "staci" aby bol dobry analytik a dokazal zniest nejake riziko a aspon trocha ovladat emocie (pri dlhodobom investovani su te emocie mensi problem). ale podnikatel moze mat iq 200, logicke myslenie aj analyticke aj neviem jake, ale samo-o-sebe mu to nezaruci absolutne nic.

mozno by sa dali podnikatelia rozdelit do viacej kategorii:
1. "jednoproduktovy" - priklad ford, honda.. ludia co mali dobry napad a v niecom vynikali (v konkretnej oblasti) a samotne podnikanie je uz len vedlajsi produkt.
2. "vseobecny" - to je najlepsi priklad branson, co sa moze dotknut bar coho a spravi super biznis aj z predaja fekalnych nadob, proste "vseobecny podnikatelsky talent" (ak nieco take existuje, vela takych podnikatelov neni, s tych znamejsich mozno este jobs..)
3. podnikatel "stastie nahoda" - nejak sa im vyskytla prilezitost a tu vyuzili.. napr. gates vyuzil hlavne chybu ibm, od zaciatku mal v podstate monopolne postavenie, k tomu pribalil 3 produkty (office) a "je to". urcite netvrdim ze je to naky babrak, ale na druhej strane, co ineho takeho genilaneho gates alebo mikrosoft vymysleli? no moc toho skutocne neni, maju k dispozicii neskutocne peniaze a v inom im to az tak dobre nejde, vid napr. zune co mala byt konkurencia ipodu, toto je produkt nejakeho genia/genialnej firmy? to co dokaze branson, gates evidentne nedokaze.
vacsina internetovych podnikatelov je v tejto kategorii tiez, spravia si nazaciatok web, kde ich ani vo sne nenapadne ze by stoho niekedy mohli byt peniaze a potom sa stane "zazrak" a vznikne z toho genialny produkt.. youtube, facebook, atd..
4. vseliaky smejdi typu politici :lol:

ale tazko povedat co su te "vlastnosti" dobreho podnikatela, kedze vidim priklady ludi ktory trebarz na skole nikdy v nicom nevynikali a oni ani potom vlastne v nicom nevynikaju, ale nejakym zazrakom sa im podari predat aj velmi priemerny produkt..
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Online business

Príspevok od používateľa filip glasa »

ale nejakym zazrakom sa im podari predat aj velmi priemerny produkt..
No dobrý predajca. Do je oblasť kam by som určite nešiel - mám rád keď si ma ľudia nájdu kvôli dobrému produktu sami a nechcem chodiť ja za nimi. Nemám talent ani chuť predávať ako obchodný zástupca. Tým nemyslím podomový predaj, ale aj veľý biznis na báze ponúkania tovaru/služieb.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Online business

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:No dobrý predajca.
no minimalne v tom smere, ze produkt, s ktorym ja by som chodil po kanaloch, iny nemaju problem ponukat ako uzasny.. sak vacsina (tych zlych :lol: ) financnych poradcov je asi to iste..

a to nemusi byt dobry predajca, dobry predajca moze byt aj "naozaj" dobry predajca, bez toho aby ti nutil nieco jak horst z teleshopingu.. skorej sa mi zda ze to su taky ludia bez "sudnosti" alebo jak to nazvat.. a mozno su aj ti klienti s tym produktom spokojny.. a blbec som ja, ze nerobim to iste :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Online business

Príspevok od používateľa filip glasa »

Povedzme že mám ponuku pracovať ako sales manager vo veľkej firme za tučný fix a ešte tučnejšie odmeny z predaja nejakej pekne drahej, dobrej a veľmi chcenej služby. Nie nejakého poisťováka v obývačkách a kaviarňach. Ja by som to aj tak nerobil :-)

Ináč zober si trebars značkový textil. Niektoré veci vyrábané masovo v číne objednané francúzkym módnym domom sa predávajú kvôli francúzkemu logu šialene draho vzhľadom na kvalitu výrobku a ide im to dobre. Jednoducho veľmi dobrý predaj.

Reálny príklad z nemeckého regiónu - Porsche design. Existuje strašná kopa výrobkov rôznych značiek od tričiek po rýchlovarné konvice na ktoré sa "podpísal starý porsche" a navrhol nejaký mladý dizajnér z firmy. Materiály a proces výroby asi na vysokej úrovni, ale nič extra špeci. mám skúsenosť s kanvicou - má dva technické nedostatky. A to by som od 6000covej kanvice načakal.
Platí akurát, že logo je logo a dobrý predaj je dobrý predaj. Na týchto veciach sú dokonca dve logá - Porsche a napr. Siemens :-) tak preto tá cena :P
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Online business

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:Ináč zober si trebars značkový textil. Niektoré veci vyrábané masovo v číne objednané francúzkym módnym domom sa predávajú kvôli francúzkemu logu šialene draho vzhľadom na kvalitu výrobku a ide im to dobre. Jednoducho veľmi dobrý predaj.
ale zatym je nejaky designer a ta znacka sa musela nejak vybudovat = nevzniklo to tak, ze priemerny designer navrhol priemerne saty a te sa stali totalnym hitom, aspon predpokladam ze to tak nebolo ale je zatym nieco "nadpriemerne".. vid vseliaky ty modny navrhary, nezeby som tomu rozumel ale predpokladam, ze to co vedia spravit oni, nevie spravit bar jaky blbec..
Platí akurát, že logo je logo a dobrý predaj je dobrý predaj. Na týchto veciach sú dokonca dve logá - Porsche a napr. Siemens :-) tak preto tá cena :P
ale v tomto pripade si kupujes tu znacku/logo.. rolls royce je tiez predrazeny a ludia zanho radi te peniaze zaplatia

opak toho su napriklad u nas banky - klamliva reklama + nekvalitne drahe sluzby. nechapem jak si moze dovolit vub reklamu na 5% urok alebo jak si mohla tatrabanka dovolit 24% garantovanu investiciu. a okrem toho uspesne predavat akciove fondy hlboko pod indexom a podobne.

proste keby mi niekdo povedal "zalozme banku, budeme uctovat za kazdu blbost naky skryty poplatok, ponukat produkty z textom pod ciarov, tvarit sa ze ponukame naku pridanu hodnotu ale v skutocnoti okradame klientov, atd. a bude to super biznis", neveril by som, resp. by som si myslel ze to moze vydrzat 2tyzdne a ked vsetci zistia ze jak je to naozaj, tak je po biznise.. a cudujem sa, ze tu neexistuje naka "discount" banka, ktora by bola aspon trocha seriozna, neponukala kraviny, neokradala klientov, atd.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Online business

Príspevok od používateľa filip glasa »

Práveže niektoré "lacnejšie" značky v textile sú dosť nové a zakladajú ich už od začiatku ako novú vec, ale s masívnou podporou predaja. Doslova vyrobia "značku" za pár mesiacov.
Návrhári zas robia nenositeľné návrhy na prehliadky a potom "šijú logá" na nejaké celkom priemerné veci. Tie prehliadky v podstate budujú to meno a predávajú ten "bežnejší" tovar.

V nejakej knihe od zjavne Kiyosakiho kámoša som čítal a nejakej US textilnej značke. Pred 20 rokmi robili vlastné veci a mladým sa to veľmi páčilo. Dnes už nemajú výrobu ani dizajn, ale len predávajú logo iným výrobcom na ich vlastné veci.

Podobne je to s variáciami na životné poistky. Tam ide len o šikovnosť predaja. 80% týchto predajov asi nemá žiadny prínos pre klienta. Alebo niekoho hreje dobrý pocit, že má boty La Coste, auto Audi a investičko od ING?

Ja si jednoducho myslím, že predať môžeme úplne všetko. Len treba vymyslieť vhodnú kampaň na ľudí. Banka je iná. Tam treba veľkú matku, alebo históriu. Prípadne celkom novú myšlienku na danom trhu a obrovský kapitál (ako česká e-banka).
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Online business

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:Práveže niektoré "lacnejšie" značky v textile sú dosť nové a zakladajú ich už od začiatku ako novú vec, ale s masívnou podporou predaja. Doslova vyrobia "značku" za pár mesiacov.
ale zase ten marketing musi byt v niecom nadpriemerny.. tak jak apple, to je v principe cisto marketingova firma, predaju ti iphone za $500 a este si rad. a nikdo iny to nedokaze, takze moze byt priemerny vyrobok, ale pokial ma nadpriemerny marketing, je to nakonec vynimocny produkt.
Ja si jednoducho myslím, že predať môžeme úplne všetko. Len treba vymyslieť vhodnú kampaň na ľudí.
ano, ale nieco v tom musi byt ine, vynimocne...

nemozme zobrat trenky z mileticky, otvorit si obchod a len tak zacat predavat miliony kusov.... mozme predavat mizerne trenky so super marketingom, alebo super trenky bez marketingu. ale mizerne trenky bez marketingu sa proste predat nedaju. a obcas to vyzera ze daju a je zatym ten nicim vynimocny podnikatel. :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Online business

Príspevok od používateľa filip glasa »

no akurát tak musíš vedieť na koho sa orientuješ a k tomu zvoliť zodpovedajúcu kvalitu aj cenu. Je jasné, že nebudeš miletičkovský tovar predávať drahšie. Potom stačí aby bola výnimočná len tá kampaň. Ale to bude rovnako ťažké ako vyrobiť/nájsť výnimočný produkt.

Kampaň napríklad znamená aj to, že za tým celým musí byť zaujímavý príbeh. Nevhodne povedané rozprávka (ak je to celkom vymyslené), ale ak je to pravda, tak ten príbeh.
Nestačí napísať na bilbord, že máme najlepšie párky zo všetkých bufetov.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Online business

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:Kampaň napríklad znamená aj to, že za tým celým musí byť zaujímavý príbeh.
jasne, sak to je sucast marketingu....


no a ked sa vratim na zaciatok, tak som chcel povedat vlastne to, ze uspesny produkt/sluzba musi byt vynimocny (hocicim, ale vynimocny) a vynimocny produkt/sluzbu nevyrobi/nevymysli nevynimocny clovek.

takze logicky by sa nemalo stat, ze sa z naprosto priemerneho cloveka stane uspesny podnikatel.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Online business

Príspevok od používateľa Andrej »

Jedna z tych super zarabajucich stranok je http://www.pickydomains.com/
Za 50 USD vymyslia chytlavy a vystizny nazov domeny podla zadania (oblast, pocet pismen, ...). Ak sa klientovi nazov nepaci, a domenu s takym nazvom si nezaregistruje, neplati nic. Stranka vraj zaraba statocne, na vyrobenie nazvu su poradovniky :D

A este jednu som tam niekde videl - za 12 USD si kupis 1000 navstevnikov na svoj web. Tych 12 USD je na rok, ti navstevnici neviem, ale asi su denne. No a tych navstevnikov ziskavaju tak, ze navstevnik su kupuje moznost klikat na weby. Uplna zverina, ale fici im to.

No a dalsi zase vymyslaju internetove nicky pre ludi, ini zase zarabaju ze kopiruju ludom hudbu z CD do iPodu, neskutocne. Niekedy sa mi zda ze cim vacsia blbina je to na prvy pohlad, tym vacsi to ma uspech :D
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Online business

Príspevok od používateľa Andrej »

Ako kúpiť hotový web: http://blog.seochat.sk/2007-09-24/ako-k ... b-stranky/
Aké sú výhody kúpy webu oproti vývoju nového? Sú to ušetrené náklady = náklady na tvorbu a propagáciu nového webu + ušlý zisk z toho, že nový web nezarába ihneď (tzv. opportunity costs). Aké sú nevýhody? Nevýhodou môže byť iba, ak nesprávne odhadnete cenu webu, alebo nemáte reálny ciel/nápad, ako web vyvíjať a speňažiť.
3500 USD - hlavná stránka a 4 podstránky PR6, ostatné PR5 - 40 veľmi kvalitných edu a skoro 40 org backlinks (medzi inými aj od w3.org).
Hodnota webu, pokiaľ viem, sa zvyčajne odvodzuje tak, že sa mesačný príjem webu (zo všetkého) vynásobí 10, alebo 12. Aby sa investícia vrátila cca do roka.
Správne uvažujem teda, že už dnes máš prísun cez adsense a spätných odkazoch nejakých 350 USD mesačne?
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Online business

Príspevok od používateľa radvan »

ked sa pozriem na to za kolko sa predavaju weby - teda PE okolo 1 ... tak to nemusi byt zly busines ... my tu nakupujeme akcie za PE 10 a myslime si, ze to je value :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Online business

Príspevok od používateľa jonatanus »

radvan napísal:ked sa pozriem na to za kolko sa predavaju weby - teda PE okolo 1 ... tak to nemusi byt zly busines ... my tu nakupujeme akcie za PE 10 a myslime si, ze to je value :)
no nie vsetky weby sa predavaju za P/E 1, napr. seznam.cz vychadza na P/E ~30 tusim, pochybujem ze za P/E 1 kupis hotovy web, o ktory sa nemusis starat a stabilne generuje zisk. mozno naku adsense patlaninu, ktoru ti google zajtra zabanuje..

clanok o cene webu:
http://www.sitepoint.com/article/whats-web-site-worth
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"