centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
TK1991
Príspevky: 15
Dátum registrácie: St 12 12, 2018 7:34 pm

centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa TK1991 »

Zdravím, viete mi vysvetliť prípadne dať nejaký zdroj ktorý mi vysvtli danú problematiku? Totižto bežne počúvam že centrálna banka skupuje verejný dlh. Čiže nakupuje dlh v danom štáte čo mi vôbec nedáva zmysel. Počul som argumenty že vlastne takýmto spôsobom oddlžuje štát no ale ako ho oddlži daným spôsobom keď vlastne len presúva dlh. Ide predsa o centrálnu banku daného štátu. Odkial potom berie peniaze centrálna banka na splácanie daného dlhu? ďakujem
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Centrálna banka tlačí nové peniaze, ktorými platí komerčným bankám za štátne dlhopisy, ktoré od nich kúpi.
Komerčné banky majú účty u centrálnej banky. Jednoducho im pripíše danú čiastku na účet a hotovo. To je QE.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa Istiach »

Tym ze skupuje ten dlh tak zvysuje ceny dlhopisov, co znizuje ich uroky. Okrem nakladov na dlh to tipujem ovplyvnuje este dalsich milion veci.

napr na wikipedii je to popisane takto:

Kvantitativní uvolňování (anglicky Quantitative easing, QE) je monetární politika používaná centrálními bankami ke stimulaci ekonomiky. Používá se, když se standardní monetární ekonomika stává neefektivní. Centrální banka provádí kvantitativní uvolňování nákupem finančních aktiv od komerčních bank a dalších finančních institucí, tudíž zvyšuje cenu těchto finančních aktiv a snižuje jejich výnos a současně zvyšuje nabídku peněz. Tím se odlišuje od více běžné politiky nákupu nebo prodeje krátkodobých státních obligací za účelem udržování mezibankovní úrokové míry na určené výši.

Expansivní monetární politika typicky zahrnuje nákupy krátkodobých vládních obligací centrální bankou za účelem snížení tržní úrokové míry. Avšak, když krátkodobé úrokové míry dosáhnou nebo se blíží nule, tady metoda nemůže dále fungovat. Za těchto okolností, centrální banka může použít kvantitativní uvolňování za účelem dále podpořit ekonomiku kupováním aktiv s delší dobou splatnosti než krátkodobé vládní obligace, čímž se snižuje dlouhodobější úroková míra na výnosové křivce. Kvantitativní uvolňování může pomoci tomu, že inflace neklesne po určené hodnoty. Riziko kvantitativního uvolňování je, že bude více efektivní vůči deflaci než zamýšleno (povede k vyšší inflaci v dlouhodobějším období kvůli zvýšené peněžní nabídce) nebo nebude dostatečně efektivní, když komerční banky nebudou dále půjčovat a potenciální dlužníci si nebudou půjčovat.

Podle Mezinárodního měnového fondu, FEDu a řady ekonomů kvantitativní uvolňování používané od začátku globální finanční krize 2007-08 zmírnilo některé ekonomické problémy plynoucí z této krize.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Istiach napísal:Len tak? Bez akychkolvek zavazkov?
Áno. Pripíše peniaze na účet banky, zároveň zvýši peňažnú zásobu v ekonomike, prevedie dlhopisy v Centrálnom depozotári a hotovo. CB tak zväčší svoju bilanciu na strane aktív aj pasív. Keď dlhopisy zmaturujú, tak štátna pokladnica zaplatí CB za dlhopisy, čím sa zníži peňažná zásoba a zrušia sa tie novo "natlačené" peniaze. Ale CB môže štátny dlh nakupovať resp. rolovať donekonečna a tým ponechať peniaze na trhu stále.
Ďalšia možnosť pre CB je použitie naozaj fyzicky natlačených peňazí cez tzv. seignorage (ražné), Napr. že by CB vydala miliardovú mincu/bankovku (ktorej výroba by stála tak 10 EUR) a za tieto fyzické peniaze kúpila štátne dlhopisy od bánk.
Toto sa skutočne zvažovalo v dlhovej kríze 2008/2009 vo Fede. Možno sa toho ešte dožijeme.
Dnes sa uvažuje aj nad tým, že načo sú tam vlastne tie banky. Štát by mohol financovať infraštuktúrne projekty tým, že by priamo podnikom pripisoval prostriedky na účet za stavby atď. a štát by priamo tlačením peňazí donekonečna zvyšoval peňažnú zásobu.
No nebude z toho krásna inflácia?
Sniper
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 7:43 pm
Bydlisko: Poprad

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa Sniper »

Ako presunut peniaze od produktivnej vacsiny ludi k bohatej mensine? Tak ze si centralna banka vytvori penazi kolko chce len tak zo vzduchu a kupi za to statne dlhopisy. Tym sa znizi vynos na dlhopisoch (a odsunie krach statu) a zvysi vynos na akciach, a aktivach, ktore vlastnia bohati ludia. Tym sa statu/obycajnym ludom hodi na krk zavazok splatit peniaze, ktore uz maju bohaty investori na ich konte (alebo zatial iba na papieri). Dobry system na privatizaciu ziskov a znarodnovanie dlhu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pametám si v 2008, že nastala taká situácia, že hrozil kolaps z nedostatku likvidity u FEDu. Proste FED nemal dosť peňazí v peňažnej zásobe, aby pokryl nedostatok likvidity v komerčných bankách. Hrozilo, že celý systém skolabuje. Big boys si medzi sebou dávali vedieť: urob si zásobu cashu, lebo hrozí kolaps. Ked sa dobre pametám, tak odliv likvidity (a riziko kolapsu) sa zastavil až vtedy, ked sa vláda zaručila za vklady v bankách.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Existuju dva druhy centralnych bank. Jednou je CB USA takzvany FED a druhou skupinou su vsetky ostatne narodne banky. FED ma konkretny problem a tym je, ze Dolar je vseobecna rezervna mena. Krajiny celeho sveta kupuju z roznych dovodov Dolare (vymienaju svoju menu za Dolar) a ked USA nemaju dost dolarov, tak si ich natlacia. To tlaci na inflaciu v USA proti ktorej FED bojuje. Ale tlacenie penazi ma pre USA svoje vyhody. Zvysuje cenu americkych aktiv. Tym sa dosiahne aj to, ze napriklad firmy EU a USA vyprodukuju podobne mnozstvo, ale americke firmy maju zhruba dvakrat taku trhovu hodnotu. Vysledkom je, ze americka firma si moze kupit europsku firmu rovnakej velkosti a este im zostane polovica hodnoty. Samozrejme na kupu si pozicaju a splatia aj z produkcie kupenej firmy. Polovica ziskov americkych firiem je v sucasnosti zahranicneho povodu.
ECB sa brani tym, ze tiez tlaci peniaze a tym podporuje rast cien vlastnych aktiv a umoznuje europskym firmam kupovat americke firmy ako FIAT - Chrysler, Bayer - Monsanto a pod.
Urcite transakcie ako kupa statnych dlhopisov centralnymi bankami su cisto papierove transakcie. Kam to speje nemam ponatia. Obavam sa, ze jedna alternativa bude vojna, kde sa dlhy vymazu, obyvatelstvo mobilizuje a po skonceni vojny sa zacne odznovu. Dalsia moznost je, ze nejaka dramaticka situacia zatrasie financnycmi trhmi co poskytne zamienku na kolaps trhu a jeho nasledne zotavenie statmi so sucasnou reorganizaciou majetku, kde sa jednym uberie a druhym prida co je konkretny pripad bank v USA po roku 2008.
Spominanou dramatickou situaciou moze byt rozpad EU, nieco s Cinou a krach USA (na vine bude Trump) takze po jeho pade/smrti pojde vsetko po starom. Hociaky pribeh moze byt povazovany za dovod, ako napriklad hypoteky pre krizu roku 2008 co je pravdivy pribeh tak na 5%.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Teraz mozno trochu odbocim, ale napadla ma taka vec, to ako sa stale v mediach omiela, ze kriza ako bola v roku 2008 je uz na spadnutie. Ekonomovia tvrdia, ze to bola najvecsia kriza od Velkej hosp. krizy v 30tych rokoch a tak podobne..

Je to ale naozaj tak? Ja mam pocit, ze ta hysteria z tej doby, bola do velkej miery umelo nafuknuta. Ano, uznavam boli tam velmi problematicke objektivne udalosti ako pad niektorych vyznamnych bank v Usa, hypotekarna kriza a pod. to sa neda spochybnit.
Ale ked sa pozrieme spatne na statistiku, tak vidime, ze uz po par rokoch trhy vymazali vecsinu strat:

S&P 500 Index
05/10/2007 1558 bodov -vrchol
06/03/2009 684 bodov -dno
11/03/2011 1304 bodov
12/04/2013 1589 bodov - prekonany vrchol z 10/2007

Dow Jones Industrial Average

12/10/2007 14 094 bodov - vrchol
27/02/2009 7063 bodov - dno
05/04/2013 14 565 bodov - prekonany vrchol z 10/2007

Nikkei 225

13/07/2007 18240 bodov -vrchol
20/02/2009 7416 bodov - dno
19/06/2015 20174 bodov - prekonany vrchol z 7/2007

Nasdaq Composite

19/10/2007 2725 bodov - vrchol
06/03/2009 1294 bodov - dno
13/04/2012 3011 bodov - prekonany vrchol z 10/2007

Nezamestnanost v Usa za celu dobu nepresiahla 10percent, rocny rast HDP ani raz neklesol ani na -5percent a velmi rychlo sa dostal do plusovych hodnôt. https://tradingeconomics.com/united-sta ... wth-annual" onclick="window.open(this.href);return false;

Skutocnost, ze predaj domov v Usa sa doteraz na maxima spred 2008 nedotiahol nemusi byt vnimane negativne, prave naopak, znamena to ze banky realne sprisnili naroky na ziadatelov o schvalenie hypotek. Osobne vidim cely problem krizy 2008 jedine v nezriadenom uverovani hypotek v Usa, ktorych masove nesplacanie spustila lavinu dalsich uverovych problemov ktore ale same o sebe neboli kriticke./to na margo argumentov ze akciovy trh bol vraj extremne vysoko a sam o sebe posobil ako destabilizacny faktor/

Oponent moze reagovat argumentom, ze kriza bola pomerne rychlo rozpustena kvoli tomu, ze FED,ECB, BOJ a dalsie masovo pumpovali likviditu cez menove agregaty, dotacie na kupu automobilov a pod.
Odpoved znie, "preco nie?" ked tieto nastroje boli a su funkcne a banky dokazali vcas pumping znizit takze o nejakej vysokej inflacii nikde ani náznak.
Problem v blizkej buducnosti bude skôr v Eurozone ktorej mena je prilis tvrda pre vecsinu jej statov a bez devalvacie meny nedokazu mat konkurencieschopnu ekonomiku. Moznost zavedenia dualnej meny by mozno bol dobry kompromis pre staty typu Grecko, Taliansko, Spanielsko.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nominalna hodnota vsetkych nestandardnych hypotek USA bol 550 miliard Dolarov. Vzhladom na to, ze domy sa nevyparia a zem pod nimi neprepadne, straty mohli byt pozno 400 miliard.
Nominalna hodnota roznych financnych derivatov bola 36 Bilionov. Suma vsetkych aktiv v USA v tom case bola okolo 55 Bilionov.

Hypoteky to asi neboli, ale pribeh vynikajuci.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák
ano, problemom boli aj toxicke derivaty ktore si navzajom banky predavali a ked banky padli tak bol pruser na svete, ale ktorych povod bol stale hlavne z nesplacanych hypotekarnych uverov takze to na povodnej pricine nic nemeni.
Chyba bola ze media celu vec zbytocne nafukli a firmy ci bezni ludia zacali masovo obmedzovat vydaje "aby prezili bliziacu sa apokalypsu" co situaciu iba zbytocne zhorsovalo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tie indexy môžu znamenať, že sa na akciovom trhu nafúkla ďalšia bublina. Nafúkla umelo - jednak nulovými úrokmi, jednak, že centrálne banky a iné banky tiež pumpovali peniaze do akcií. Raz bol o tom výborný článok, napr. švajčiari, japonci cez CB pumpovali priamo do akcií....plus FED robil dohody, že odkúpi toxické assets, ale podmieňoval, aby časť likvidity bola investovaná do amerických akcií. Ono to súvisí aj so spotrebou. Spotreba v USA je 70% HDP. Ľudia míňajú prachy ked sa cítia bohatí. Citia sa bohatí vtedy, ked ich dôchodkové účty a investície do akcií sú v pekných číslach...a v neposlednom rade do akcií pumpujú ďalšie peniaze, keď v bankách majú nulové úroky. Napr. sentiment u nás: pred krízou boli úroky na termíňakoch 4-5% p.a. Boli ľudia motivovaní investovať do akcií? Nie. Ale odkedy padli úroky na nulu, odvtedy počúvam od ľudí stále to isté: kde mám investovať, keď banky nevyplácajú žiadny úrok. Z ľudí, ktorí sa do krízy nestarali čo s úsporami sa stali zrazu investori do akcií.
Ľudí velmi ovplyvňujú úroky v bankách...pritom si neuvedomujú, že nie výška úrokov je dôležitá, ale inflácia.
Čiže si neuvedomujú, že +0,5% p.a. v banke pri inflácii 0% je viac ako 5% p.a. v tej istej banke pri inflácii 5%. Nuž a ľudskej chamtivosti netreba väčší motív,ako vidieť, že ceny akcií stúpajú v desiatkách %, kým úroky v bankách sú ,,nulové,,.
Veľmi zaujímavý bol ten predvianočný pokles na akciovom trhu v USA. Nikto nepredpokladal taký výpredaj, nikto nevidel k tomu dôvody a predsa sa lavína spustila. Teraz sme znova na all time high, tak som zvedavý...
Prílohy
SPX 4.2019.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: centrálna banka - kupovanie verejného dlhu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trumpeta1978 napísal: povod bol stale hlavne z nesplacanych hypotekarnych uverov
Nesplacane uvery boli samozrejme faktom. Z hypotek sa vytvorilo portfolio (pool) uz od 70tich rokov, tie sa predavali ako dlhopisy a z nich sa tvorily derivaty. Ale bez ohladu aka cast hypotek bola nesplacana, vsetky portfolia boli ohodnotene ako AAA ratingovymi agenturami a na zaklade toho boli derivaty precenene. Vysledkom bolo, ze trh derivatov musela prevzat vlada/FED, ktora zrusila obchody za biliony a urobila dalsie kroky na zachranu financnych institucii. Niektori komentatori tvrdia, ze lacnejsie by vyslo, keby vlada/FED podporila priamo drzitelov hypotek.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"