JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

BUY 2 x VIX aug 14,35
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sú to najbližšie futures VIX, expirácia 17 augusta. Jeden bod, čiže napr. rozdiel v cene medzi 14 a 15 = 1000 USD.
Nevýhodou je, že cena je vyššie ako hodnota indexu VIX ...dnes VIX zavrel po 12,70 (ten rozdiel sa nazýva contango).
Keď sa nič nebude diať, tak futures budú klesať k indexu (podkladu) až v deň expirácie s ním teoreticky splynú.
Výhoda je, že index VIX málokedy klesne pod 12..takže teoreticky je strata limitovaná. Ak by v extrémnom prípade klesol index napr. k 10..tak na dvoch kontraktoch v deň expirácie je max.strata 8700 USD.
Pointa je chytiť prudký nárast volatility do expirácie. Index VIX vie vyskočiť desiatky %. Napríklad po Brexite vyskočil k 27, v januári dokonca nad 30. Vtedy futures vyskočia rovnako, i keď sa chovajú ako tlmiče...nekopírujú podklad rovnakým pohybom, ale spravidla menším a dostávajú sa do backwardation, čiže ceny nižšej ako podklad. Čiže najlepší je prudký nárast volatility a to čo najskôr, keďže do expirácie pracuje proti trejdu contango.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pár zaujímavých obrázkov:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Chris »

VIX este drzis ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Chris napísal:VIX este drzis ?


Držím.

Chcel som tu zavrieť jeden kontrakt, ale nestihol som.

U seba som zavrel po 14 v drobnej strate, ale ja mám nakúpené aj septembrové opcie na VXX, takže to stačí.
Index VIX dnes v úvode vyskočil takmer +10% , ale contango nepustilo futures do zisku. Kým bola cena 14, chcel som prísť nahlásiť predaj 1 kontraktu, lenže som to bohužial nestihol. Cena medzitým klesla a už by to nebolo real-time.

Beriem teda na seba väčšie riziko. Futures idú teraz po 13,70.

Otváral som to viac-menej ako špekuláciu na víkend (stress testy a čínske dáta). K nijakému negatívnemu prekvapeniu nedošlo, preto bolo namieste zavrieť aspoň časť pozície. Contango je mrcha.

P.S. Aby sme veci nekomplikovali, prosím, nedávajte mi zbytočné otázky. Ak tu mám pozíciu otvorenú a nič nehlásim, tak OSTÁVA OTVORENÁ . Ďakujem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

SELL 1 x VIX 14 ( -0,35 ) -350 USD
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGI - TRADER: celkovy zisk +14 570 $ ...+14.57 %
celkovo zobchodovanych 35 kontraktov


SELL 1 x VIX 14 ( -0,35 ) -350 USD


JUGGI - TRADER: celkovy zisk +14 220 $ ...+14.22 %
celkovo zobchodovanych 35 kontraktov ES a 1 kontrakt VIX
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík Jogo.

Aktuálne VIX futures 14,60 a ES 2148...tie dva trejdy po 1 kontrakte ostávajú otvorené.
Index VIX dnes +10% (13,70) a futures AUG +7,5% (14,60). Contango sa teda zmenšilo a pri prudkej volatilite narastá potencia pekného zisku.

Dnes je pekný výpredaj, aj napriek tomu, že dolár oslabil a ropa bola v úvode v zisku a nad 40. Teraz ropa znova klesla pod 40. Ak sa udrží pod 40, alebo bude ďalej klesať, pravdepodobnosť ďalšieho pádu trhov bude narastať. Tá divergencia medzi cenou akcií a cenou ropy by mala zmiznúť.

Dnešný výpredaj začal výpredajiom v EU (banky )a Japonsku ( slabší stimulus)...ale v Amerike to odštartovali až slabé čísla v predaji amerických áut ( GM a F ) a Toyoty. I ostatné automobilky nič moc..podržal ich však dobrý predaj truckov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:BUY 2 x VIX aug 14,35


Ten jeden augustovy kontrakt, co ti zostal, netrebalo uz rolovat?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

SELL VIX AUG 12,65 ( -1,70...-1700 USD ) - nechal som expirovať.


- trochu smola s tým dátumom expirácie, lebo dnes VIX vyskočil 6% na 13,40...ale aj tak by to skončilo v strate
- nerolujem, lebo SEP má priveľké contango
- pouvažujem o otvorení opcií na VXX. Zatial ostáva v hre len short ES. Všetko ostatné zavreté.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGI - TRADER: celkovy zisk +14 220 $ ...+14.22 %
celkovo zobchodovanych 35 kontraktov ES a 1 kontrakt VIX


SELL VIX AUG 12,65 ( -1,70...-1700 USD ) - nechal som expirovať.


JUGGI - TRADER: celkovy zisk +12 520 $ ...+12.52 %
celkovo zobchodovanych 35 kontraktov ES a 2 kontrakty VIX
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

- tak idem do boja

BUY 5x VXX SEP 30 CALL OPCIE, STRIKE 30, cena 6,45 ...čiže in za 3225 USD

- ES sa možno ešte vyšplhá k 2190, tam by som ešte dokúpil, alebo zobral aj futures VIX

- páčia sa mi tieto weekly ITM (in the money), lebo sú takmer zadarmo.
- VXX ide po 36,05...takže prémia iba 0,40 USD. Pri striku 36 je už prémia 300 USD a pri striku 40 stále ešte 200 USD.
- takže riskujem viac, ale rátam s tým, že ak sa nič neudeje a VXX bude klesať, rozdiel na prémiach mi zmierní straty

- trhy sa dostali do zvláštneho risk-averzného módu a predpokladám, že takto môžu vydržať až do konca augusta.
- ale nemusí to tak byť, viď minulý rok, kedy prudko rachli práve v auguste.
- staviam na to, že do konca septembra prídu turbulencie

P.S. Kúpil som aj u seba.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Chris »

drzis stale ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Peter Em »

Chris napísal:drzis stale ?


minule tu J. písal:

P.S. Aby sme veci nekomplikovali, prosím, nedávajte mi zbytočné otázky. Ak tu mám pozíciu otvorenú a nič nehlásim, tak OSTÁVA OTVORENÁ . Ďakujem.
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: BUY 5x VXX SEP 30 CALL OPCIE, STRIKE 30, cena 6,45


BUY ďalších 5 x VXX CALL po 6,25

...takže spolu držím 10 x VXX SEP 30 CALL OPCIE, STRIKE 30, cena 6,35
- a samozrejme stále držím 1 X ES short 2017

- sorry že som nehlásil real time, ale zase som mimo domu, v časovej tiesni, na laptope a wifi
- close bolo po 6,25 a 4 kusy som dokúpil aj u seba, tak ukážem /ked sa mi podarí scan/
- na scane uvidíte aj srandovný obchod +100% za 2 dni...proste min. týždeň som kúpil jednu akciu pár kusov po cca 0,65 a dnes som na chvílu otvoril TWS a predal som to za dvojnásobok. Je to bio, čo má dostať zelenú od FDA teraz v lete a sú v nej aj nejaké inštitúcie...tak ju teraz dvihli, aby bola nad cenou 1,00 a zbavila sa hrozby delistingu z Nasdaqu.

Firma vyvíja ortho materiály, ked jej to schváli FDA, tak vyskočí dalších 100-200%..v Amerike je velmi nevenujú pozornosť, vyzerá to ale tak, že Čína má záujem. Nie je to nejaká seriózna investícia, ale pri takej cene kúpiť pár kusov nie je možno zlý tip, ak sa zoberie do úvahy, že je tam potencia zisku v desiatkách až stovkách %, kým potencia straty len pár desiatok/ak by jej FDA neschválila výrobu/.

P.S. Ak klesne tento týždeň, tak znova nakúpim. Ak neklesne, tak možno znova kúpim, ale až na budúci týždeň, lebo teraz na dovolenke to fakt nemám čas sledovať. Som rád ked sa denne aspoň na pár minút dostanem na net...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

500 LSVX in 27.78
500 BWSN in 25.88


- dejú sa veci. Trh padol o 1%. Konečne prišla volatilita.

Nakúpil som aj u seba. Zaujimavé, že ich ceny dnes poklesli... to len potvrdzje, že jednorázový protipohyb nemá na nich vplyv. Takže svojou špekuláciou staviam na to, že volatilita vydrží, alebo sa ešte zväčší a to v horizonte aspoň pár týždňov.
Hoci predpokladám , že z blížiacoiu sa earnings sezónou v oktobri trhy porastú...skúsim to podržať a uvidím.
Podklady som skontroloval..kúpil som to neodchýlené od NAV. Tú likviditu na sell strane pripisujem tomu, že účastníci trhu v ďalšom priebehu očakávajú uvolňovanie volatility. XIVH klesol o 4%, takže ten je v súlade s tým čo som očakával. Tá funguje. Čiže keby som očakával uvolnovanie volatility pri dnešnom spajku VIX +15%...vtedy by som kúpil XIVH do jeho poklesu.

Čo sa dnes stalo? Vcelku nevidím dôvod na paniku. Severná Korea - jadrový výbuch v podzemí sposobil zemetrasenie o sile 5,3 na činskych hraniciach...dalej slabšie inflačné dáta z Číny a v EU rozčarovanie z toho, že ECB nepokračuje vo zvyšovaní QE ( vraj to sposobilo slabosť u dlhopisov ). Ďalej zlé dáta z nemecka: July Exports -2.6% month-over-month (consensus 0.3%; last 0.2%) a varovanie ohladom Grécka: Eurogroup Chief Jeroen Dijsselbloem said that Greece has only met 2 of its 15 targets for receiving the next round of bailout funds, suggesting the country could return to headlines soon. Takisto sa ďalší člen Fedu vyslovil v prospech zvyšovania sadzieb v septembri. Dolár posilnil a ropa sa vzdáva včerajších ziskov ( teraz -2,5%).

U seba som naložený v opciách na VIX - všetko septembrové - rôzne expirácie po týždňoch. Krásne vyskočili tie najbližšie - SEP 13...niektoré až o 400% napr. SEP 13, strike 14). Z tých som teraz vybral pekný zisk...vzdialenejšie expirácie ponechávam.

Zvolil som takú taktiku, že vzdialenejšie expirácie som nakupoval ITM a bližšie expirácie OTM. Čiže tie bližšie dnes performujú najlepšie, ale som riskoval, že mi na budúci týždeň expirujú bezcenné. Tie vzdialenejšie (najvzdialenejšie mám SEP 27..striky 11, 12, 13) performujú dnes rádovo +30-50%..ale ak to pôjde proti mne tak budem benefitovať z relatívneho rastu prémie. Tie obchody s opciami si netrúfam hlásiť, mám 8 rôznych expirácii a strikov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:500 LSVX in 27.78
500 BWSN in 25.88




Neviem, ci je vhodne do tohto vlakna pre dlhodobe investovanie podporene obcasnym tradingom davat taketo nelikvidne ETN-ka, kde si v podstate vykupil tretinu az polovicu doterajsieho denneho objemu.
Toto vlakno je pre amaterskych investorov, ktori obcas pozru burzu a nie aby denno-denne sledovali NAV a likviditu tychto ETN-iek aspon ja si tak myslim, ze takto by to bolo vhodne viest toto vlakno. :)
Navrhujem, ze ak ich chces prezentovat, urob to v nejakom inom svojom vlakne.
Naposledy upravil/-a jogo v Pi 09 09, 2016 6:49 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 791
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 47 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Jari »

Suhlasim s jogom, swingy, resp. daytrajdy s ESkom mali svoju pridanu hodnotu.
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Neviem, ci je vhodne do tohto vlakna pre dlhodobe investovanie podporene obcasnym tradingom davat taketo nelikvidne ETN-ka, kde si v podstate vykupil tretinu az polovicu doterajsieho denneho objemu.
Toto vlakno je pre amaterskych investorov, ktori obcas pozru burzu a nie aby denno-denne sledovali NAV a likviditu tychto ETN-iek aspon ja si tak myslim, ze takto by to bolo vhodne viest toto vlakno. :)
Navrhujem, ze ak ich chces prezentovat, urob to v nejakom inom svojom vlakne.


Jari napísal:Suhlasim s jogom, swingy, resp. daytrajdy s ESkom mali svoju pridanu hodnotu.


Keď som v tomto vlákne začínal, tak som napísal:

Aby toto vlákno nebolo nudné a updatované len raz za pár rokov, tak sa pokúsim rovno tu aj o aktívny trading, ktorý sa v našom fachu nazýva POZIČNÝ TRADING. Čiže na rozdiel od aktívneho investingu, ktorý je zameraný iba na dlhodobé držanie na rast ceny ( LONG ) sa v pozičnom tradingu otvárajú a zatvárajú obchody, pričom tieto môžu byť zamerané na rast ceny (LONG) alebo aj na pokles ceny, čo nazývame SHORT. V pozičnom tradingu nebude žiadne daňové zvýhodnenie, resp. zohladníme ho iba keby sme trafili držanie nad 1 rok (nevylučujem to ).

Uvidím ako sa to bude vyvíjať, nič nesľubujem..len tu proste začínam takýto demo pokus za predpokladu, že to Jogo bude z času na čas vyhodnocovať.


Potom sme pridali Radvana, teraz MPillara a tak máme jednu peknú trojku ako vzorku aktívneho tradingu. Kľudne pridám ďalších, ked sa budú real-time prezentovať a vyhodnocovať svoju performance.

Pomaly sa blíži koniec roka a na jeho konci budeme mať výsledky zhruba dvanástich vzoriek..od value investingu (Buffett, Gladiš, Ladisove akcie), cez Hájeka, J&T, Charles Bridge, aktívne držanie SPY, postupného investora Joga a troch trejderov. Myslím, že vyhodnotíme aj tie nízkovolatilné ETFká, čo sme preberali.

TO JE PODĽA MŇA PRIDANÁ HODNOTA.

Nikto nikomu nevraví, čo má obchodovať, do čoho investovať. To nie je dôležité. Ostaňme pri tom.
Na burze sú dôležité len 2 veci: VÝNOS a RIZIKO.

A preto vás prosím, ak tu mám ako-tak fungovať, neobmedzujte ma v tom, čo mám prezentovať a čo nie. Pre mňa je to taký polo-demo režim, kedy tu nemôžem písať to, čo v skutočnosti trejdím ( daytrajdy, scalpy, 90% trejdov robím v preopen a afterclose, rôzne kategórie opcií, CFD a kadečo iné a ešte k tomu často budujem pozície a postupne predávam... takže je to nereportovateľný miš-maš. Preto, ked tu mám kvázi zhodnocovať účet 100 000, musím vyberať len to, čo sa hodí.

LSVX a BSWN nie sú až také nelikvidné ako sa zdá . Sú to nové ETNká..likvidita časom narastie. U seba som kúpil prakticky rovnaký objem ako tu a s nákupom neboli starosti. Kótujú sa dobre, len treba pozrieť cenu podkladu (dal som tu tickery na indexy v Yahoo + stránku na NAV ) a potom treba zadať LIMIT order. A čakať. Sem-tam posunúť. Pri troche trpezlivosti to nie je vôbec problém, zvlášť ked uvážime, že to kupujeme na dlhšiu dobu – pár týždňov až mesiacov, možno i viac. Proste budem to držať a predám to v zisku. Tak ako tu máme rôznu prezentáciu pasívneho a aktívneho investovania, tak teraz budete naživo vidieť ako fungujú tie nové ETNká na hedžovanú volatilitu. Ešte raz zdôrazňujem to o čom som presvedčený: tie etnká sú vhodné na dlhšie držanie a na hedžing proti krízovým prepadom trhu. A verím, že aj XIVH bude zlatá baňa, ked trh vyklesá. Nezatracujte ich prosím. Verte môjmu čuchu.

Ďalší dôvod prečo to kupujem je, že na účte je prakticky volných 100 000 v cashi. Uvedomte si, že držím iba 1 ES a pár opcií...čo zaberá margin do 10 000. Kúpna sila účtu je okolo 200 000.

Posledný dôvod prečo to nestiahnem z tohto vlákna je princíp. Obidve ETNká sú od nákupu v strate, držím ich aj u seba a to by nebolo fair-play.

Keď tu argumentujete, že sa to nehodí do vlákna s dlhodobým investovaním, tak vás ubezpečujem, že sa to hodí ovela viac ako daytrading ES. Ja by som tu najradšej dával len čistý dlhodobý pozičný trading, ale u mňa je to tak, že to, čo sám nerobím, to by som asi zvoral. Proste ja tu musím dávať s každého rožku trošku a hlavne aj kus seba, teda to, čo trejdím u seba. Teraz som napríklad dlho netrejdoval ES, ale niečo som predsa len zahral cez CFD a cez opcie na VIX. Keby som tu mal dávať moje akciové trejdy z preopen a afterclose..to už by len bol chaos. Mnohí na fóre ani nevedia, že sa dá obchodovať aj mimo burzových hodín.

OK: dám tu scan z dnešného nákupu LSVX a BSWN. Tie opcie, čo expirujú na budúci týždeň a čo som ich predal po 0,75...nakoniec zavreli po 2,85 a dnes dali +1500% ! To je skoro štvornásobok toho za čo som ich predal. Začal som predávať, keď indexy boli -1%. Druhú várku som predal, ked indexy boli -2% a tretiu várku ešte držím. Trh zavrel v -2,5% a teraz verím, že pôjde ešte nižšie. Takisto som vybral zisk z opcií na VXX, čo držím aj tu...uvidíte vo výpise. Lenže u mňa som ich už raz predal v zisku cca +600 a potom znova kúpil . Dnes som vybral ďalších +650, čiže u seba ich už nemám, ale tu v mojom pozičnom tradingu to nechávam. Zároveň som dnes predčasne predal futures VIX...aká škoda (dal by +3000 miesto -600)... ale tú stratu mi vynahradil short SPX cez SPXU a CFD. Aj tie som vybral predčasne. Proste som myslel, že pokles trhov pod -1% je bez katalyzátorov nereálny a trh sa vráti....Ale zároveň som v tých opciách tomu nechal priestor a preto som spokojný. Aj preto tu musím dávať také inštrumenty ako opcie, alebo etnká...

Keby som tu mal všetko reportovať – zbláznil by som sa. Preto musí byť trading v tomto vlákne trochu odlišný. Musí byť viac zameraný na držanie pozícii a treba ho brať len tak ako ho prezentujem. Pre mňa je priorita aby som to tu dával real-time, aby to bolo fair-play. Takže momentálne tu mám 1 ES na short, 10 opcií na VXX a dnes som pridal hedžované ETNká na volatilitu.

Čo sa týka tradingu ES, ja nekončím, chcem vám to prezentovať... len toto leto bolo veľmi nevhodné na trading. Boli velmi malé objemy i pohyby. Okrem toho som tri týždne dovolenkoval a 2 týždne som mal návštevu z cudziny. Leto je proste leto...trading je iný. Toto leto zvlášť. Preto som menej trejdil i prispieval. Čakal som, kým sa trh zmení a prídu pohyby.

Dám nádherný graf dnešného pohybu ES. Zdá sa, že po rekordne dlhom období velmi nízkej volatility ( od Brexitu sa trhy ani raz nepohli o viac ako 0,5 % za deň) sa trh konečne vracia do normálu. Leto patrilo investorom, dúfam, že jeseň bude patriť nám traderom. :)

Pekný víkend.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jpeg »

Ahoj Juggler.

Ak môžem za seba, tak prosím prispievaj čo najviac a je mi to úplne jedno či je v sekcii x resp. y.
prosím , nenechaj sa nikým a ničím obmedzovať.
Veľmi ti fandím. (som amatér a začiatočník - nekopírujem ťa , ale aj vďake tebe a ľudom tebe podobným som neprehral a aj niečo zarobil- učím sa, ale keby neboli ľudia ako si ty a tebe podobný, bolo by to úplne inak - cez proces výberu brokera a podobné nástrahy.....).

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ES teraz 2127

DAY order: 1 x ES BUY (short covering) po 2107
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ES 2158.

Tak ma trh vypiekol... :roll:
Doobedu ES min. 2107.25...a VXX nad 40.
Pri coveringu ES na tej úrovni by som mal stratu -4500 a zisk z opcií na VXX zhruba +4000.
Tak mi treba..mal som byť pritom, vybrať ES a opcie VXX hedžnúť shortom nad 40 ....

Večer dovish člen Fedu dodal trhom palivo. Vyslovil sa proti zvyšovaniu. Obľúbenkyňa Clintonovej a možno budúca šéfka Fedu tak vyslala signál: ak chcete nízke rates - voľte Hillary. Trump len zafrlal, že FED nahráva demokratom. Aj nahráva. Šanca, že Fed zvýši na budúci týždeň však zostáva v hre.

No uvidíme co dál. Či to bola len jednorázová volatilita, alebo nie. Tento týždeň nás čaká kopa makrodát..začne to Čínou zajtra v noci .... V každom prípade, ak sa trh nezosunie v septembri, tak sú reálne veľké turbulencie v novembri. Bude končiť earnings sezóna, budú americké voľby a bude konštitučné referendum v Taliansku. Pri zlyhaní referenda v Taliansku (hlasovanie za NIE ) je velká šanca, že prepukne banková kríza. Taliani majú strašne veľa dlhopisov bánk, takže to by nedopadlo dobre.

P.S. Potešujúca správa. Opcie na index VIX sú na rozdiel od opcií na VXX obchodované aj v preopen.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

SELL 10 x VXX SEP 30 CALL OPCIE, STRIKE 30, cena 10,50
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal:...takže spolu držím 10 x VXX SEP 30 CALL OPCIE, STRIKE 30, cena 6,35


- predaj 10 x VXX SEP 30 CALL OPCIE, STRIKE 30, cena 10,50 = +4150 USD

Jogo: zúčtuj to prosím ťa..do piatku skončí aj trejd na ES a ostanú už iba tie hedžované etnká. Alebo počkaj do piatku a potom spolu.

P.S. Tie debaty o Zajícoví mi nevadia. Ostatné pozriem cez víkend...som zaneprázdnený tradingom.

Tie opcie sa nakoniec dali predať nad 12,50 ako vidíte podľa ceny VXX..ale mal som strach, že momentum vyprší.

ES close 2132..minimum bolo 1120...dnes pekný pohyb dole, ktorý prakticky vymazal včerajších býkov.

Dnešný deň bol zaujímavý tým, že v podstate na pokles nebol väčší psychologický katalyzátor. Deň začal tlakom na ropu, potom čo EIA znížila predpoveď dopytu po rope v 2016 (z 1,4 mil. barelov na 1,3 mil. denne) a 2017 (z 1,4 na 1,2). Ropa dnes padla cca 3%. Dáta z Číny boli výborné, ale Číňania to zobrali tak, že dobré dáta = nebude stimulus...aj na nich sa preniesla choroba QE. Zachytil som aj slabé dáta z EU, ale to nemuselo mať vplyv. V každom prípade však posilnil dolár, to bol ďalší tlak na výpredaj komodít.
Takže na moje prekvapenie sa trhy začali sunúť dole , čo vyústilo do poklesu -1,5%. VIX dal +25% a podobne i futures VIXu, no tentoraz som neváhal a povyberal ďalšie zisky z mojích opcií. Včera som mal debku z toho ako sa mi nerealizovaný zisk rozplýval pred očami... Teraz po close pozerám, že dnešný výpredaj na akciách ide ruka v ruke s poklesom ceny dlhopisov a z rastom úročenia. Ja nezvyknem sledovať dlhopisy, ale po tieto dni stále zachytávam šumy, že dlhopisový trh sa môže zrútiť..

Tu je zaujímavý text.

The focal point in today's stock market action is actually the bond market and the back of the Treasury yield curve specifically. Long-term rates have pushed higher in a curve-steepening trade, catalyzed by five key developments:

Selling related to concerns that central banks have hit their policy limits with their asset purchase programs
Influential hedge fund manager Ray Dalio expressing his belief at the Delivering Alpha Conference that the debt market is in a dangerous situation right now as the Fed is close to pushing on a string with efforts to suppress interest rates
A disappointing 30-yr bond auction, which left primary dealers with a lot of inventory they may need to sell off to other investors
Technical selling with the post-Brexit day gap getting filled; and
A momentum trade cutting the other way as traders move to take profits and/or lower exposure to a crowded position

The residual effect of rising long-term rates on the stock market has not been good for various reasons as well, the combination of which has led to broad-based selling:

They have triggered valuation concerns. The continued drop in long-term rates has long been looked at as an offsetting factor for stretched valuations in the face of weak/negative earnings growth, yet valuations are now being called into question with the jump in rates.
Higher long-term rates have taken the wind out of the sails of the seeking-yield trade that has favored areas like the utilities (-1.3%), REIT (-2.1%), telecom services (-1.9%), and consumer staples (-1.2%) sectors
There has been growing chatter in the market narrative that a spike in long-term rates could lead to a more meaningful stock market correction
The quick backup in long-term rates, without economic data validating the move, has hurt investor confidence and has precipitated some overdue profit-taking activity


OK. Dnes som sa snažil trejdiť aj ES, ale analýza nevelmi funguje. Ten výplach robia predovšetkým investori, takže TA a signály moc nefungujú. Proste v piatok bol downtrend cez všetky supporty, v pondelok uptrend a dnes opäť dominoval downtrend, s tým že aspoň support 2124 ako tak fungoval. Na záver mierny short covering. Ťažko teraz urobiť nejakú analýzu, mám len indíciu, že by to mohlo ísť dole ďalších 20 bodov , zhruba do pásma 2100-2110. Pozerám ešte SEP ES, hoci už treba trejdiť DEC. Ten môj SEP expiruje v piatok, preto sa zaoberám ešte SEP.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGI - TRADER: celkovy zisk +12 520 $ ...+12.52 %
celkovo zobchodovanych 35 kontraktov ES a 2 kontrakty VIX



- predaj 10 x VXX SEP 30 CALL OPCIE, STRIKE 30, cena 10,50 = +4150 USD


JUGGI - TRADER: celkovy zisk +16 670 $ ...+16.67 %
celkovo zobchodovanych 35 kontraktov ES , 2 kontrakty VIX, 10 kontraktov opcii na VXX


Som pozeral vcerajsi objem tychto opcii na CBOE a je nulovy. :)
Viem, opcie na VXX si predaval 9.9 ako to mas vo vypise a toto je len fiktivny obchod pre ucely tohto vlakna.
Ale aj tak by som sa spytal niekolko praktickych veci u tychto nelikvidnych instrumentov.

Ak mas ponuku bid - ask na nelikvidnom instrumente(ETN-ko, opcia, futures VIX ap.) napriklad 10-11, to znamena, ze ak zadas limitny prikaz na nakup, resp. predaj tohto instrumentu na tejto cene, tak bezny objem(povedzme do 10 000$) ti okamzite zobchoduje?
Ak ano, potom je mozne, ze to robi emitent ETF-ka, ETN-ka, respektive nejaky velky hrac, ktory sa zaobera tymito nelikvidnymi instrumentami a zaraba na velkom rozdiele bid-ask tychto instrumentov.
Tak som obchodoval nelikvidne(na burze) KO certifikaty v 2007-2008 roku, ale emitent certifikatu(napr. Deutche bank) mi vzdy kotoval ferovu cenu a obchodoval som priamo s nim.
Len potom v kritickych pripadoch moze dojst k obmedzeniu obchodovania alebo nemoznosti predat takyto instrument.
V oktobri 2008 roku som obchodoval KO certifikaty a 10.10.2008 tusim ziaden nekotoval a aj indexove certifikaty na DAX sa mi podarilo len horko-tazko nakupit cez limitny prikaz. Market prikazy mi nechcelo zobrat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Myk
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Myk »

U opcí dostaneš většinou plnění mid +/- 0,05 až 0,15, ale musíš chvilku čekat. Většinou pomůže malý pohyb podkladu. Pokud chceš prodat rychle, musíš ještě trochu slevit.

U opcí fungují market makeři trošku jinak než na stocks, protože likvidita je o dva řády níže a nakoupit za Bid a čekat, že se pak podaří prodat za Ask by se nevyplatilo, protože jednoduše by to market maker třeba vůbec neprodal.

Na opcích market makeři používají arbitrážní strategie. Jakmile se objeví tvůj pokyn na prodej řekněme za cenu lepší o 0,2 než je bid, tak market maker (počítač) začne scanovat jiné striky a jiné expirace a snaží se vyvořit bezrizikovou pozici byť třeba jen se ziskem 0,05.
Takových pozic je mnoho. Například:

Conversion/reversal - koupíš a prodáš put a call opci tak, aby ti vznikla syntetická pozice, která se chová jako long/short stock a proti této opci otevřeš short/long stock.
Box - otevřeš dva vertical opční spready, které jdou přesně opačně proti sobě a když na nákupu jednoho spredu ušetříš (díky tvému orderu, který je mimo rovnovážnou cenu), máš pevný zisk
jelly roll - dva kalendáře proti sobě

To jsou nejjednodušší, ale je jich víc o dost složitějších.

V okamžiku, kdy market maker lockne profit v bezrizikové pozici, klesne mu požadavek na margin na nulu a už si tu pozici jen vysedí do expirace. Resp. bude dál hlídat, jestli někdo nebude chtít něco z jeho pozice koupit/prodat a on bude moci pozici úplně zavřít a vydělá 2x.

Samozřejmě, pokud hodíš order na větší počet kusů, tak nedostaneš fill hned, protože market maker nenajde dost arbitrážních pozic, které by otevřel. Ale order se ti bude plnit postupně. Třeba i u orderu na 4ks opcí uso se mi stalo, že jsem dostal na částečný fill na 2ks a na další dva kusy jsem musel čekat dvě minuty.


A co se týká 90tky strategie - ano, máš pravdu, xzajíc napsal, že to dělá jak píšeš, ale o rok později přidal komentář, že to jede s pákou 2:1. Páka není součástí systému, systém funguje i s pákou 1:1, jen má třetinový zisk i risk.
dobrunoc
Active Member
Príspevky: 77
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2011 8:53 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa dobrunoc »

*
The big short theory

JUGGLER napísal:1 X ES short 2017, SL 2040, PT 1982.

- zatial nebudem do toho šprtať ( trasorítky môžu posunúť SL na vstup...ešte lepšie nad vrchol 2018 )


Cauko Juggler..Kazdy den sledujem ako sa ti dari s tvojou strategiou na velky letny pad...Z tvojich poslednych reakcii sa mi zda ze to vzdavas..
Tusim este pred par dnami to vyzeralo tak, ze ti tvoj trade ES 2017 short, ukroji cca 50% z celeho zisku JugiTradera od vyhodnocovania tohto vlakna. ES za posldne dni sice poklesol, ale stale je cca 100bodov nad tvojou vstupnou hranicou.

Zda sa mi, ze to zachranujes opciami na volatilitu a nejakymi Etfkami, ktore ti mozno stratu toho shortu vykompenzuju, ale nebude to take elegantne, ako keby si to riesil obchodovanim s ES... ja som toto vlakno bral ako nejaky navod pre zaciatocnikov..a tusim si to pisal sam niekolkokrat, ze aj bezny clovek investovanim do ES, a nejakymi obchodmi pri poklese, alebo vrchole trhov vie docielit vynos lepsi ako ponukaju rozne bankove, financne a ine institucie.... /zial pre bezneho cloveka su opcie podla mna dost narocny instrument/

Myslim ze by bolo fajn tvoju uvahu nad velkym letnym padom bud nejako uzavriet alebo v nej pokracovat.. Teraz neviem ci stale predpokladas pad az k 1800..alebo..?
Podla mna, by bolo vhodne aby si o ES a o tvojom predpoklade jeho buduceho vyvoja viac zdielal svoje pohlady.
Velka vdaka za kazdy tvoj prispevok..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tilbur napísal:Caute, vcera som videl celkom pekny obchod. Put butterfly spread na SPY. Niekto vsadil, ze pojde dole a max zisk je na strike 195.Takto vyzera obchod a namodelovana situacia.


Presunul do do témy Opčné stratégie, aby sa mohla rozvinúť debata.

viewtopic.php?f=11&t=3095&start=760
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Som pozeral vcerajsi objem tychto opcii na CBOE a je nulovy. :)
Viem, opcie na VXX si predaval 9.9 ako to mas vo vypise a toto je len fiktivny obchod pre ucely tohto vlakna.


Áno, opcie na VXX boli pre účely tohto vlákna a na fiktívny účet 100 000. U seba som obchodoval opcie na VIX , rôzne expirácie i striky. Dal som scan z výberu ziskov z piatku a včera som robil ďalší veľký výber ziskov. Nechal som si len pár kusov z expiráciou SEP 27.

Tie opcie na VXX nie je problém predať, lebo je to americký typ. Proste bez prémie ich predáš, len stačí nahodiť order.
To že teraz nikto nepredáva súvisí asi s tým, že VXX nedávno prešiel reverzným splitom 1:4. Proste všetci, čo mali nakúpené opcie na VIX pred splitom, tak majú teraz iný inštrument, ktorý reflektuje predsplitový stav.

Ja som tiež mal pár predsplitových opcií na VXX, ktoré expirujú teraz v piatok. Už boli skoro bezcenné, lebo to boli opcie na VXX 10 , čiže nový 40. Obchodovali sa po 0,03 až 0,05. Keď však nový VXX teraz vyskočil nad 40, začali prudko rásť na cene. Pri VXX 42 bola ich vnútorná hodnota (bez prémie) 50 centov a za toľko som ich aj predal. Na tých som však realizoval stratu, lebo som ich kedysi kúpil po cca 1,50.

P.S. Aj preto u opcií na americké akcie preferujem ITM. Proste ITM kúpim z malou prémiou a tak si to môžem dovoliť predať bez prémie. Niežeby sa to nedalo trpezlivo predať s prémiou... ale keď mi akcia otvorí v gape hore a ja tuším, že začne pullbackovať, tak opcie pôjdu tiež dole, preto ich potrebujem predať rýchlo.. Vtedy sa vzdám prémie...za vnútornú hodnotu to kúpia hneď, zrejme sú na to roboty.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

dobrunoc napísal: Cauko Juggler..Kazdy den sledujem ako sa ti dari s tvojou strategiou na velky letny pad...Z tvojich poslednych reakcii sa mi zda ze to vzdavas..Tusim este pred par dnami to vyzeralo tak, ze ti tvoj trade ES 2017 short, ukroji cca 50% z celeho zisku JugiTradera od vyhodnocovania tohto vlakna. ES za posledne dni sice poklesol, ale stale je cca 100bodov nad tvojou vstupnou hranicou.


Nevzdávam to, ale musím sa prispôsobovať realite. A realita je taká, že som uviazol v zlom trejde a DD (drawdowne). Začiatočníci sa v takej situácii obyčajne nevedia zmierniť so stratou a riskujú ešte viac (najčastejšie dokupmi do straty).Ja som síce urobil chybu, uviazol v strate, ale som aspoň sledoval pomer zisku a straty a nerobil ďalšie hlúposti.

dobrunoc napísal: Zda sa mi, ze to zachranujes opciami na volatilitu a nejakymi Etfkami, ktore ti mozno stratu toho shortu vykompenzuju, ale nebude to take elegantne, ako keby si to riesil obchodovanim s ES...


Robím to, čo robím u seba, ale zároveň aj nie..to som už vysvetloval vyššie ....citujem z toho:

Pre mňa je to taký polo-demo režim, kedy tu nemôžem písať to, čo v skutočnosti trejdím ( daytrajdy, scalpy, 90% trejdov robím v preopen a afterclose, rôzne kategórie opcií, CFD a kadečo iné a ešte k tomu často budujem pozície a postupne predávam... takže je to nereportovateľný miš-maš. Preto, ked tu mám kvázi zhodnocovať účet 100 000, musím vyberať len to, čo sa tu hodí.

Preto aj môj trading ide aj neide podľa toho čo dávam tu. Stručne by som to porovnal asi takto:

1 kvartál som tu mal zhodnotenie cca 15% a podobne aj u seba. Tu som targetoval 30% za 2016. U seba viac.
2 kvartál som tu stagnoval, u seba som skončil v peknom zisku. Ten pekný zisk bol aj vďaka tomu, že u seba som zahral Brexit cez opcie a vyšlo to. Tu som to nezahral a bolo mi to ľúto.
3 kvartál som urobil chybu, vďaka ktorej som šiel dole - TU aj U SEBA. Ani to, že u seba robím kopu iných trejdov ma nezachránilo pred DD. Vymazal som pekné zisky z Brexitu. Ale tretí kvartál ešte neskončil...skončím až septembrom. A ja som to u seba ani TU nevzdal s hrou na pokles. U seba som síce hru na pokles trhov cez ES, CFD a SPXU zastavil, ale o to viac som hral cez opcie, ktoré teraz vyšli. A som rád, že aj tu som to zahral aspoň cez tých 10 opcií na VXX. Tu som znížil DD na polovicu, u seba som zlikvidoval takmer celý a do konca septembra plánujem new high. TU však budem rád, keď udržím tých +15% čo som mal natrejdené už po 1 kvartáli....

dobrunoc napísal: ja som toto vlakno bral ako nejaky navod pre zaciatocnikov..a tusim si to pisal sam niekolkokrat, ze aj bezny clovek investovanim do ES, a nejakymi obchodmi pri poklese, alebo vrchole trhov vie docielit vynos lepsi ako ponukaju rozne bankove, financne a ine institucie.... /zial pre bezneho cloveka su opcie podla mna dost narocny instrument/


To si zle vysvetluješ. Toto vlákno je určené pre začiatočníkov a bežných ľudí, aby sme porovnávali PASÍVNEHO INVESTORA v SPY + AKTÍVNEHO INVESTORA v SPY s výnosom ostatných alternatív . Pasívny investor je bežný človek, ktorý kúpi SPY a kopíruje výnos indexu. Aktívny investor sem tam kúpi, sem tam predá a v neistých časoch drží cash. V 2016 som ako aktívny investor raz nakúpil v poklese a raz predal..teraz som už pár mesiacov 100% cash.

Ostatné alternatívy sú FONDY (verejné i súkromné), LADIS so svojím stockpickingom a držaním na večné časy, Gladiš so svojím value investingom, Buffet so svojím fondom v akcii BRK, rôzne iné ETFká, AOS Nesnídala z finačníka a pod.

Aby sme sa nenudili, pridal som sa s JUGGI TRADING, kvázi správou 100 000 účtu a sú tu aj ďalší trejderi: Radvan a MPillar. A pridáme ďalších...som rád, že sa tu ľudia aktivovali a majú záujem. Účelom toho všetkého je , aby sa vytvoril reálny obraz v reálnom čase o reálnych možnostiach na burze. Všade sa investovanie a trading prezentuje len v ružovom svetle, takže toto vlákno nech je o reálnych možnostiach...

dobrunoc napísal: Myslim ze by bolo fajn tvoju uvahu nad velkym letnym padom bud nejako uzavriet alebo v nej pokracovat.. Teraz neviem ci stale predpokladas pad az k 1800..alebo..?


V tradingu a predikciách neexistuje žiadna istota. Ja vždy niečo predpokladám a na niečo hrajem, ale veci sa vyvíjajú a menia. Keď mi to vyjde, snažím sa na tom zarobiť. Keď nie, snažím sa nestratiť veľa peňazí. Nie je dôležité, kolko predpokladov mi vyjde a kolko nie...dôležitý je len súčet...aby z toho bol výsledný zisk. Zúčtovanie je u mňa vždy na konci roka a to finálne bude až keď ukončím kariéru.

Momentálne je to takto: videl som pokles v predikciách na 2016 a ten vyšiel začiatkom roka. Mal som parádny prvý kvartál, kým väčšina krvácala. Zahral som druhom kvartáli na Brexit a vyšlo to. Zahral som na letný pokles, ale zle som to načasoval. Utrpel som DD. Pokračoval som na pokles v septembri a ten mi zatial vychádza. Očakávam ešte väčší pokles v septembri, ale hrám to už opatrne. Po septembri očakávam rast v októbri, hlavne v druhej polovici. Potom očakávam turbulentný november a veľký pád. K tomu všetkému však musím dodať, že nebudem sa diviť, keď nič z toho nevyjde. Ja viem, že väčšina ľudí si myslí, že úspech na burze je správne predpokladať a zarobiť na tom...ale nie je to tak. Úspech je len v tom, že zisky z dobrých stávok prevýšia straty z omylov.

dobrunoc napísal: Podla mna, by bolo vhodne aby si o ES a o tvojom predpoklade jeho buduceho vyvoja viac zdielal svoje pohlady. Velka vdaka za kazdy tvoj prispevok..


Viem, že ten trading ES a denno-denné komentáre sa ľuďom najviac páči, ale ja som to v lete stopol aj u seba a písal som, že neboli dobré podmienky. Ani teraz nie sú. Stále len testujem, či fungujú signály.
Takisto treba mať na pameti, že som primárne stock trader. Futures a opcie nie sú môj core biznis.
Nuž a posledným argumentom je, že to písanie a komentovanie ma oberá o čas a energiu. Niekedy ma to baví, niekedy nie. Niekedy to škodí, lebo zanedbám iné veci.. trading, rodinu, zdravie.. Aj teraz, ked toto píšem je 1,30 nad ránom... :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Aby som nezabudol. Zajtra idem na výlet.

Znova order: 1 x ES BUY (short covering) po 2107

Ak nevyjde, v piatok bude triple witched day a nechám to expirovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:18.4.2016
Joga hodnotím tak, že prepásol príležitosť vraziť do trhov viac v poklese. Bola to prehnaná opatrnosť, ktorá sa môže vypomstiť ak by trhy dlho stagnovali, alebo pomaly rástli. Myslel som, že chce byť postupný investor v tom, že bude budovať pozície v poklesoch a na vrcholoch postupne vyberať zisk...no je možné, že som sa mýlil. Možno nám chce predviesť to, čím sa oháňajú finanční poradcovia.. efekt priemerných nákladov ...Cost-Average-Effekt. To však podľa mňa nebude mať efekt...Je to šialene dlhodobé a aj tak to závisí len od toho ako sa budú správať trhy v závere.



Tu ti dlzim odpoved na tuto polemiku.
Pises, ze som bol prehnane opatrny. Teraz mozem odpovedat, ze som rad, ze som bol prehnane opatrny. Lebo podobne investujem aj na svojim sukromnym dochodkovym fondom(SDF) a v tomto obdobi sa mi to oplatilo.
Povodne som mal naplanovany agresivnejsi pristup v dokupovani, ale po debate s Thiglem(ten opciar, co nam tu zaciatkom roka predpovedal tazku krizu :) ) som zvolil opatrnejsie dokupy.
Preco sa mi to oplatilo?
Teraz som mal neocakavane vydavky, ktore zasiahli aj moj SDF a musel som z neho vybrat peniaze. Ak by boli trhy dalej padali, ja som agresivne dokupoval, bol by som teraz zainvestovany na 60%, nasledne by som musel vybrat 20% SDF na nepredvidane vydavky a uz by som mal rezervu len 20%. To uz by bolo dost malo na nejake riadenie pozicii.
Preto som rad, ze som po debate s Thiglem zvolil tento opatrny pristup k trhom.
Pozicie sice navysujem, ale tieto navysenia su opatrene SL.
Konzervativny zaklad(tych 24%) vsak ostava bez SL a jeho vynos je aspon na urovni terminaku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ES SEP expiroval na 2141,75..tým sa uzatvoril môj zbabraný trejd.

JUGGLER napísal: 1 X ES short 2017


1 x ES short covering 2141,75 ... - 124,75 b = -6237,50 USD

- najväčšia strata akú som vôbec na ES vyrobil :roll:
- keď rozmýšlam aký som mal reálne najväčší zisk na jedno ES...v 2009 rast z cca 750 na 1000 = 250 b
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ES (DEC) close 2132,50.

Komentár:

Za sebou máme veľmi zvláštny týždeň, kedy sa deň za dňom striedali pomerne veľké poklesy a rasty.
Začalo to piatkom -2,6%. Paniku spôsobil dovish FED člen, ktorý sa vyslovil za zvyšovanie sadzieb. Vyzeralo to tak, že FED chce poslednými dvoma vystúpeniami pred zasadaním 21 SEP naznačiť trhu nech sa pripraví na zvýšenie...
Ale v pondelok sa nálada obrátila... posledný rečník FEDu, dovish členka urobila opak - varovala, že predčasné zvýšenie by bolo veľkým rizikom, kým nezvýšením sa neriskuje nič.. V utorok a stredu to znovu šlo dole, vo štvrtok hore a piatok bol mierny pokles. Zaujímavý bol štvrtok, kedy sa prezentovali veľmi slabé maloobchodné tržby a nulový rast cien producentov (PPI). To sú zlé správy pre ekonomiku, ale trh je teraz odtrhnutý od reality a zaujíma ho iba FED. Šanca na zvýšenie sadzieb tým klesla prakticky na nulu a trh rástol. Dnes však bola vyššia spotrebiteľská inflácia, čo zneistilo trh. Myslím si však, že dnes mali vplyv i správy z Európy a rast dolára. Deň začal negatívnou správou, že USA uvalili na Deutsche Bank 15 miliardovú pokutu....DB začínala poklesom o 7%...do toho prišli vyjadrenia Merkelovej, že ,,EU je v zlom stave,, a všimol som si, že bankový sektor v EU klesol až o 3% ! Upozorňujem na tento fakt, lebo ked sa niečo negatívne rozpúta, tak to môže byť práve banková kríza v EU...či už z Nemecka, alebo Talianska.

Čo nás čaká na budúci týždeň? Bude to týždeň centrálnych bánk - rozhodujúca bude STREDA. V noci predtým bude japonský ,,fed,, (BOJ) a deň nato ECB Draghiho prejav..

Nemám predstavu nakoľko sú teraz v cene ES zakompované očakávania, že FED nezvýši sadzby. Neverím že pri nezvýšení, trhy majú na new high.. Tipujem maximálne jeden deň úľavovej rally (relief rally ) a znova zrejme neistota. Do earnings sezóny sú ešte 3 týždne počas ktorých sa môže udiať kadečo. V závere tých 3 týždňov však trhy budú mať tendenciu stúpať. To je fenomén, ktorý pozorujem posledné roky. Ak sa neudeje nič negatívne, tak čas medzi polovicou októbra až do začiatku novembra by trhy mali kulminovať - budú ich zaujímať kvartálne výsledky firiem.

Znova však upozorňujem na turbulencie, ktoré môžu prísť v novembri: voľby v USA (ak by vyhral Trump) a konštitučné referendum v Taliansku (ak by vyhralo NIE). To môže spustiť veľkú krízu, ktorá zatial len tleje... Takisto earnings sezóna môže skončiť sklamaním. Celý ten rast indexov ktorý sme videli v lete je založený na očakávaniach, že sa fundamenty firiem a ekonomika v druhom polroku výrazne zlepšia. Makrodáta, ktoré sme v poslednom čase videli vôbec tomu nenasvedčujú...

TA: Signály sú aj hore , aj dole, preto je ťažko trejdiť. Ten najbližší je 2137 a vyššie 2151. Dole 2101. V niektorých podmienkách trhu ako bolo leto to akoby prestalo fungovať. Lepšie je vtedy netrejdiť, len to pozorovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGI - TRADER: celkovy zisk +16 670 $ ...+16.67 %
celkovo zobchodovanych 35 kontraktov ES , 2 kontrakty VIX, 10 kontraktov opcii na VXX


1 x ES short covering 2141,75 ... - 124,75 b = -6237,50 USD


JUGGI - TRADER: celkovy zisk +10 433 $ ...+10.43 %
celkovo zobchodovanych 36 kontraktov ES , 2 kontrakty VIX, 10 kontraktov opcii na VXX
[/quote]

Znova však upozorňujem na turbulencie, ktoré môžu prísť v novembri: voľby v USA (ak by vyhral Trump) a konštitučné referendum v Taliansku (ak by vyhralo NIE). To môže spustiť veľkú krízu, ktorá zatial len tleje...


Myslim, ze tu robis chybu v nazerani na trhy. Velka kriza, tj prepad vacsi ako 50% na SP500 vznikla za 100 rokov asi 4x. A ty ju ocakavas kazdy druhy rok.(najprv Grexit, potom Brexit, teraz Taliansko a Trump- vsetko dovody na beznu korekciu a nie velku krizu).
Prepad SP500 do 20% je len bezna korekcia, ktora prichadza skoro kazdy rok. Ale to neni velka kriza, ktora by nam mala zabranit investovat a ospravdlnit nase shortovanie bez SL. Keby si ten SL na tomto obchode nebol zrusil, tak nemas takuto stratu. Ale ty si zas ocakaval velku krizu...stacilo ostat mimo trh, mal si dost nahrate.Lenze ty si si dal zavazok 30% rocne, cas sa krati a nuti ta do takychto riskantnych obchodov. Na burze ziadne zavazky neplatia. Jeden rok je "urodny" a da aj 50% a druhy je chudobny a sme radi, ze neskoncime v strate.:)

p.s: Mozno si len nerozumieme v retorike a v tvojom ponimani je velka kriza uz 10% prepad trhov. Ved si pamatam, ze si targetoval pasmo 1800 a nie 1000... :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Chris »

jogo napísal:Myslim, ze tu robis chybu v nazerani na trhy. Velka kriza, tj prepad vacsi ako 50% na SP500 vznikla za 100 rokov asi 4x. A ty ju ocakavas kazdy druhy rok.(najprv Grexit, potom Brexit, teraz Taliansko a Trump- vsetko dovody na beznu korekciu a nie velku krizu).
Prepad SP500 do 20% je len bezna korekcia, ktora prichadza skoro kazdy rok.


Cize vravis ze staci cakat skoro kazdy rok na 20% pull back a nakupit plus historickych cca avg 10% rastu a mam v kapse do 30% p.a cca ?

http://www.macrotrends.net/2526/sp-500- ... al-returns
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

Chris napísal:
Cize vravis ze staci cakat skoro kazdy rok na 20% pull back a nakupit plus historickych cca avg 10% rastu a mam v kapse do 30% p.a cca ?



To vravis ty. :) Musim ti odpovedat ako xZajic: Zbacktestuj si to a dozvies sa odpoved. :)
Chcel som horeuvedeny prispevok zeditovat, ale uz sa nedalo, chcel som tam dopisat 8% az 20% korekcia vznika skoro kazdy rok.
V povodnom prispevku som sice napisal do 20% (a medzi nami korekcia do 20% v sebe zahrna aj korekciu 8% :) ), ale ako sam vidis, niektorym ludom to musim vysvetlovat polopate. :D

p.s: A zas to tu plevelime recami od veci :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa Chris »

Tak si to napisal, myslim, ze netreba Jugglera poucovat, neprezil na trhu rok ani dva ale daleko viac. Plus je to trading, nie winning story, cize so stratami treba pocitat a naucit sa zit :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa jogo »

Chris napísal:Tak si to napisal, myslim, ze netreba Jugglera poucovat, neprezil na trhu rok ani dva ale daleko viac. Plus je to trading, nie winning story, cize so stratami treba pocitat a naucit sa zit :)


S Jugglerom sa z webu pozname uz od roku 2008 a mozem mu napisat, co si myslim.(teda aspon si to myslim :) ) On velmi dobre vie, ze v shortoch na indexy je dlhodobo stratovy a skoro vsetky velke straty mal pri shortovani indexu bud priamo alebo cez derivaty. Aj teraz to pravdepodobne vyhodnoti tak, ze sa dal zlakat shortami a hlavne zrusil SL, hoci vie, ze je ziskovy hlavne v longoch. Ale to je jeho achilova pata tie shorty, teda aspon podla mna. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: JUGGLER - aktívny investing + trading vs. pasívny invest

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Myslim, ze tu robis chybu v nazerani na trhy. Velka kriza, tj prepad vacsi ako 50% na SP500 vznikla za 100 rokov asi 4x.


Ja si nemyslím, že robím chybu. Som pripravený na čokolvek. Zabudni na uplynulých 100 rokov. Svet už nežije v globálnej chudobe kde prosperovala iba Amerika a Európa ( a pár krajín bohatých na ropu). Žijeme v 21 storočí a všetko sa zmenilo: nástup internetu, obrovský nárast špekulatívneho kapitálu, robotizácia tradingu, globalizácia , presun výroby do Ázie, globálna nadvýroba, obrovské zadĺženie, koncentrácia kapitálu do gigantických bánk, ktoré nikto nemôže nechať skrachovať ..to všetko má obrovský vplyv na finančný systém, ktorý je oveľa labilnejší ako kedysi. Bilancia je taká, že za uplynulých 16 rokov sme tu mali 2 pády amerických trhov o 60% !!!. A príde aj tretí, to si píš. Lenže ja nehrajem na to, to sa veľmi mýliš. Ja hrajem len na krátkodobé pohyby, ktoré sa snažím predvídať.

jogo napísal: A ty ju ocakavas kazdy druhy rok.(najprv Grexit, potom Brexit, teraz Taliansko a Trump- vsetko dovody na beznu korekciu a nie velku krizu).
Prepad SP500 do 20% je len bezna korekcia, ktora prichadza skoro kazdy rok. Ale to neni velka kriza, ktora by nam mala zabranit investovat a ospravedlnit nase shortovanie bez SL.


Súhlasím, že korekcia do 20% nie je veľká kríza. A opakujem, že som nikdy nehral na veľkú krízu. Snažím sa hrať iba na korekcie. Veľkú krízu som nikdy nehral. Ja som ju vždy prelongoval a skončil v zisku. Skončil som v ziskoch 2001, 2002, 2003, keď praskla internetová bublina. A skončil som v ziskoch nad 70% p.a. v 2008 i v 2009, keď praskla realitná bublina.

jogo napísal: Keby si ten SL na tomto obchode nebol zrusil, tak nemas takuto stratu. Ale ty si zas ocakaval velku krizu...stacilo ostat mimo trh, mal si dost nahrate.


Neočakával som krízu. Len ,,letný pokles,, Jogo. Klídek. Súhlasím, že som nemal zrušiť tú SL. Nechal som to tak a odišiel na dovolenku. Správal som sa ľahkovážne. Stratil som pokoru a burza ma vytrestala. To je všetko. Veľká strata to nie je, ale každá strata zaváži. Keby jej nebolo, tak tu mám teraz +20%, miesto +10%.

jogo napísal:Lenze ty si si dal zavazok 30% rocne, cas sa krati a nuti ta do takychto riskantnych obchodov. Na burze ziadne zavazky neplatia. Jeden rok je "urodny" a da aj 50% a druhy je chudobny a sme radi, ze neskoncime v strate.:)


Neposudzuj ma podľa seba. Ja vždy plánujem a pre mňa to má význam. Nie je pravda, že čas ma núti do riskantných obchodov. Vždy robím riskantné i menej riskantné trejdy. A tých riskantných sa vzdávam práve vtedy, keď sa mi nedarí. Vtedy sa snažím vylepšiť trading. V tomto prípade sa mi to podarilo cez opcie. A vieš kde som urobil najväčšiu chybu? Že práve tie opcie, čo som nakúpil u seba, tie som tu nedal. Nechcelo sa mi komplikovať toto vlákno. Preto som tu dal len tých 10 opcií na VXX. Lenže tie moje opcie na VIX zarobili mnohonásobne viac.

Takisto tu nedávam obchody na akcie. Proste najprv som tu chcel trejdovať len SPY, potom som si povedal, nech je to ES...to zvyknem trejdiť aj u seba. A teraz si vravím, že keď tu už máme viac trejderov, ktorí obchodujú to, čo najlepšie vedia (a nikto im do toho nešprtá), tak i ja by som sa nemal viazať len na ES.

jogo napísal: Mozno si len nerozumieme v retorike a v tvojom ponimani je velka kriza uz 10% prepad trhov. Ved si pamatam, ze si targetoval pasmo 1800 a nie 1000... :)


Neviem čo ťa máta tá velká kríza. Ja som vždy vravel koľko targetujem. Vo vlákne ,,Naše odhady na 2016,, som presne napísal čo tipujem v 2016. Máš to tam čierne na bielom: USA: v priebehu roka pád k 1800 ...
viewtopic.php?f=48&t=5530

Takisto ohladom letného pádu som odhadoval, že to bude do pásma 1800-1850 ( po brexite sme padli k 1890 ). A môj posledný target letného pádu, alebo ďalšieho pádu keby už nebol letný je 1890, možno 1850. Žiadnu veľkú krízu som nepredikoval. Ja len upozorňujem, že ak budú ďalšie turbulencie vyvolané bankovou krízou v Taliansku, alebo Nemecku, tak sa z toho môže vyvinúť VEĽKÁ KRÍZA. To by bola tá, ktorej sa tak bojíš (možný pád o 50% ). Ale ja to zatial nepredikujem, ani na to nehrajem... len sa snažím predvídať, čo všetko sa môže stať. Iba hlupáci nehľadia dopredu.

jogo napísal: S Jugglerom sa z webu pozname uz od roku 2008 a mozem mu napisat, co si myslim.(teda aspon si to myslim :)


Áno. Nezávisle na tom ako dlho sa poznáme, každý mi môže napísať, čo si myslí. Problém býva v tom, že mnohí radi kritizujú, ale nie všetci sú schopní prijať kritiku. Jogo, teba si vážim, lebo kritiku berieš pozitívne. Nie negatívne. Neurážaš sa. Si konštruktívny a tolerantný typ. Aj keď ti odpoviem, že nemáš pravdu – nevytočí ťa to, nezačneš sa hádať.To si vážim.

jogo napísal:On velmi dobre vie, ze v shortoch na indexy je dlhodobo stratovy a skoro vsetky velke straty mal pri shortovani indexu bud priamo alebo cez derivaty. Aj teraz to pravdepodobne vyhodnoti tak, ze sa dal zlakat shortami a hlavne zrusil SL, hoci vie, ze je ziskovy hlavne v longoch. Ale to je jeho achilova pata tie shorty, teda aspon podla mna. :)


To je pravda. V hre na pokles mám zlú bilanciu. Ale nevzdávam sa ! :lol:

Ten môj short som už vyhodnotil. Mýliť sa je ľudské (teda neľutujem, že som ho hral), ale zotrvať v omyle je šialenstvo ( áno, ľutujem, že som zotrval v omyle ).

Čo sa týka tých longov, áno...takmer všetky zisky v kariére som vylongoval. Prelongoval som všetky krízy, aj mnoho poklesov. A vieš čo je sranda? Že aj posledné zisky z poklesu trhov som mal z longu...veď ja som cez tie opcie longoval VIX !

Poviem ešte pár slov, keď som sa už rozkecal.

Za dlhé roky na burze konštatujem, že tajomstvo dlhodobých ziskov netkvie ani tak v umení generovať zisk, ale v umení vyhnúť sa veľkým stratám. A paradoxné je to, že vyhnúť sa stratám často znamená len to, že sa stiahneme z trhu a NEROBÍME nič !

Keď som to vravel jednému manažérovi, ktorý v úvode roka 2016 utrpel straty, odpovedal mi: To si nemôžem dovoliť. Klienti by nezniesli, že nerobím nič. Kritizovali by ma, že som 100% v cashi a ich peniaze nepracujú...Okrem toho, môže sa stať, že taký stav bude trvať dlho a tým by som sa zdiskreditoval. Ja na to vravím, kašlem na to, čo si myslia iní, pre mňa sú dôležité len dve veci: VÝNOS a RIZIKO.

Keby sa napríklad Gladiš vyhol drawdownu -85% v kríze 2008/2009.. nedoťahoval by straty niekoľko rokov a bol by dnes úplne inde. Takisto keby Ladis predal svoje banky a nezotrval v omyle, že ich drží dodnes. Veď po tej kríze si každý súdny investor musel uvedomiť, že skončila éra neochvejnej dôvery, čo sa týka bánk. Takže ani nakupovanie bánk po poklesoch nebolo dobré rozhodnutie, lebo mnohé z nich klesli ešte viac. Jediné správne rozhodnutie bolo znížiť váhu bánk v portfóliách na minimum.

OK. Ten short ES, ktorý mi vygeneroval DD a stratu 6% nevnímam až tak negatívne. Aj keď sa možno nezdá, ale voči mojím minulým stratám zo shortov tu nastal posun, zlepšenie.
Za prvé som nezvyšoval riziko, nedokupoval do strát. Za druhé som u seba prestal hrať na pokles a sústredil sa na to, čo mi ide najlepšie - na akcie. Za tretie, hľadal som iné cesty ako by som zarobil na poklese trhov a menej riskoval. Preto som sa dal na opcie s dopredu limitovaným rizikom. A z tými opciami som nakoniec dosiahol väčší zisk. Pri ES išiel trh proti mne takmer 10% a ja som skončil v strate 6%. Pri opciách trh klesol iba 2,6% ale dosiahol som väčšie zisky. To ma napĺňa veľkým optimizmom do budúcnosti. Ten zlý trejd ma posunul vpred.

P.S. Pohľad na dlhodobé grafy u mňa vyvoláva 3 otázky a pri odpovediach na nich nemôžem byť býk:

1. z pohľadu TA...NIE
2. z pohľadu FA..pri stagnácii ziskov a tržieb firiem zodpovedá rast cien akcií realite? ...NIE
3. z pohľadu PA...strach investorov po takom býčom raste musí byť obrovský...majú dôvody k ďalším nákupom? ...NIE

Ak sa vytratia dôvody k nákupom a zároveň nájdu dôvody na výber ziskov, tak to z veľkou pravdepodobnosťou rachne.
V týchto podmienkach a pri toľkých hrozbách je riziko poklesu oveľa väčšie ako potencia ďalšieho rastu. I keď som dlhodobý býk...v tejto dobe nemôžem nikomu odporúčať nákupy. A kedy? Až po poriadnej korekcii, alebo evidentnom zlepšení fundamentov. Sorry. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"