Finančná gramotnosť

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

keď máš rovnaký výnos na vklade, tak môžeš to isté robiť aj v banke. A keď sú dnes priemerné výnosy na nehnuteľnostiach 3-4%, tak nevidím dôvod na to, aby niekto peniaze strkal do realít. Rovnaký výnos 3-4% dostane aj v banke. A úrok si môžeš nechať vyplácať nie len pripisovať. A tiež to bude tých 1000 EUR mesačne ako pri byte.
Neviem prečo by malo byť 1000 EUR / mesiac z bytu lepších ako 1000 EUR z banky.

Z istiny vôbec vyberať nemusíš. Tak ako v byte máš výnos 2,3,4% tak aj v banke máš výnos 2,3,4%. Čiže ti stačí vyberať si len ten výnos. NIe istinu.

Na to netreba nejaké siahodlhé filozofovanie, ale obyčajnú matematiku. 1000 EUR z bytu je rovnakých ako 1000 EUR z úroky vkladu.
Koco23
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 23 08, 2011 11:36 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Koco23 »

Zdravim,
mam uzatvorene IZP - Alianz Invest Strategy . Kedze pred troma rokmi ked mi bolo 19 a mi prisla poistka z detstva som nejako neuvazoval nad zivotnym poistenim a vzal som v spolupraci s rodicmi to co ponukal financny poradca. V poslednej dobe velmi sa velmi vela venujem investiciam a financiam (citanie, prezeranie roznych webov a najmä citanie na podobnych forach ako je toto). Nasiel som tu vela negativnych nazorov na IZP, ale tak to este pocka. Po troch rokoch mi prisiel domov papier: Informacia o stave investicneho zivotneho poistenia pre poistnu zmluvu ..., kde ma informuju o stave podielovych jednotiek na osobnom ucte IZP. Investicnu strategiu mam podla zmluvy takuto: 15% ADF,15% AF a 70% DFF. Chcem sa opytat, ak uz mam nieco take ako IZP, ci by som nemal zmenit strategiu, pretoze tato je skor konzervativna, no na druhej strane co sa v poslednych rokoch deje vo svete (vojny, rozne krizy atd...) a ked to takto pojde dalej, mam strach o zmenu a ocakavam spokojnost aj s touto verziou.
Dalsia vec, ktoru by som chcel vediet, co znamenaju jednotlive slovne spojenia (nenasiel som to tu zatial nikde, alebo som zle hladal):
- pocet pociatocnych podielovych jednotiek
- cena -II-
- pocet akumulacnych podielovych jednotiek
- cena -II-
- celkova hodnota osobneho uctu
- odkupna hodnota

Pozn.: ak to tu uz niekde niekto spominal, budem rad ak ma tam nasmerujete, ak nie tak budem rad za kazdu odpoved.
Vdaka.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ahoj,
- odkupna hodnota je to co teraz dostanes ak zmluvu zrusis
- pociatocne jednotky su to co uz nikdy neuvidis, lebo je to urcene na poplatky. Ale uvadzaju to tam, aby to tak blbo nevyzeralo :)
- celkova hodnota uctu = pociatocne + akumulacne jednotky
- akumulacne jednotky = ..priblizne .. odkupna hodnota
s tymi akumulacnymi a pociatocnymi jednotkami sa zvykne rozne sachovat, takze podstatna je pre teba odkupna hodnota.

Co sa tyka zmeny fondu, osobne by som si dal cisto akciovy fond. IZP ma byt dlhodoba zalezitost, takze ak aj budeme par rokov v deflacii, nakoniec to pri tomto tempe tlacenia penazi skonci tak ci tak znehodnotenim penazi, ci uz skrytou alebo zjavnou inflaciou a v takom pripade maju zrejme najlepsiu sancu obstat prave akciove fondy.

Ty sa vsak najma pozri do poistnych podmienok, resp. si najdi sadzobnik poplatkov a zrataj si kolko ti mesacne odchadza na poplatky. Ak tam budes mat nakupny poplatok do fondov 5 %, mesacny administrativny poplatok 1,6 Eur, plus nejaky spravcovsky poplatok .. a platis tam nejakych 20-30 Eur mesacne (co pri takychto zmluvach byva), zistis, ze mozno 10 % z pravidelnej platby ti ide na poplatky. A v tom pripade sa vobec nemusis zaoberat nejakymi fondmi, lebo investovat niekam s poplatkom 10 % je cista hlupost. Takze zrusit.

Druha moznost je prerobit to na poistenie. Lenze zo skusenosti viem, ze ked je uz raz poistka poplatkovo draha, poistenia tam vacsinou tiez nie su prave lacne, ani poistne podmienky nebyvaju tip top, takze ak si nechas spravit inu ponuku na uplne novu zmluvu, velmi pravdepodobne zistis, ze tu povodnu sa ti neoplati nic ine iba zrusit.

Ako vidis pisem vseobecne, lebo zmluvu "Allianz Invest Strategy" nepoznam, poznam iba "Allianz Invest".
matea
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 12 07, 2012 3:32 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa matea »

osobne by som bola rada, keby sa tu objavila literatura, ktoru doporucujete pre zaciatocnikov. viackrat pisete - studovat, studovat. najde si niekto cas?
srdecna vdaka a pekny vikend :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Tak skús byť konkrétnejšia. Čo hľadáš akcie, opcie, účtovné výkazy, technickú analýzu...?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
matea
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 12 07, 2012 3:32 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa matea »

nejaky zakladny prehlad asi taktrochu vsetkeho zo zaciatku a potom by bol dalsi level literatury, ku konkretnym oblastiam... srdecna vdaka
btw este jedna vec - neda sa nastavit upozornovanie na novu spravu v teme?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Len nie jedinú knihu, ktorú nepotrebuješ od česko-nemeckého Madoffa. Čítal som Gladiša a na začiatok to nebolo zlé.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
senor valasco
Silver Member *
Príspevky: 264
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 12:32 pm
Bydlisko: HUMENNE
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa senor valasco »

Rado napísal:Len nie jedinú knihu, ktorú nepotrebuješ od česko-nemeckého Madoffa. Čítal som Gladiša a na začiatok to nebolo zlé.
link
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Biosko »

Nevyplati sa minat na knihy a skolenia, vsetko sa da naucit z internetu zadarmo, google a fora.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na začiatok doporučujem Investniční Horečka od Roberta Schillera.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Airmike »

Biosko

Nepodcenoval by som kvalitnu literaturu. Vacsina veci ktorych najdes na weboch su free bullshity. Ak mozem hovorit za seba . Kvalitny a komplexny web o obchodovani som zatial este nenasiel. Diskusie su na tom este horsie. Keby som si mal tipnut tak cca 90% diskusii je strata casu 10% je pouzitelnych a mozno 1-2% naozaj stoja zato. V porovnani s knihou je to zalostne mmalo. Ale samozrejme treba si vediet tu knihu vybrat.

Btw: ak to beriem tak ze si knihu stiahnem z netu,tak mas samozrejme pravdu. Ja sam som bol vasnivy nakupca tradingovej literatury. Az kym som nezacal realne obchodovat. Potom som si uvedomil co za bullsity somto kupoval. Daval som stovky dolarov za knihy ktorych informacna hodnota bola na nizkej urovni. A hltal som ich jednu po druhej. Dneska ich mam na policke v ramci nostalgie.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Biosko »

Nemyslel som stahovat, mam skor obavu ze knihu ktoru by som si kupil by bola zamerana na cloveka v inej krajine napr situaciu v usa, historicku situaciu niekde hockde alebo nejaku marketingovu rec. Nerad by som totiz stratil cas s niecim co niekedy fungovalo ale uz nefunguje, fakt ma nezaujima ako sa dalo zarobit a ako zarobili mnohi na komoditach pocas nejakeho obdobia, mna zaujima ako zarobit teraz a do buducnosti.
Takze velmi rad prijimem nejaku knizku ktora mi nieco da. Na druhej strane ma tiez nezaujimaju prespekulovane veci, ze autor ani sam nevie o com pise resp nikto okrem neho nevie o com pise ale vyzera to zaujimavo. Ja mam rad ked sa nieco priamo vysvetli a pouzitie daneho instrumentu / veci je uz na citatelovi. Motivacne story ma tiez moc neberu. A samozrejme nejde o peniaze ale o cas.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Airmike »

Biosko
myslim ze na to aby sme mohli hodnotit co je uzitocne a co nie, by sme v prvom rade museli vyspecifikovat co je to trading literatura.
ja som mal na mysli kvalitnu odbornu literaturu. nie Elderov, Rossov a Williamsov a podobne mainstreemove zalezitosti.

pribehy ludi si rad precitam, ale vobec to nepokladam za literaturu o tradingu. motivacne knihy ani marketing ma nezaujimaju. kto, kde, kolko a kedy zarobil ma tiez nezaujima.
Tuliko
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 27 11, 2012 9:09 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Tuliko »

Biosko napísal:Nevyplati sa minat na knihy a skolenia, vsetko sa da naucit z internetu zadarmo, google a fora.
Dá, ale nejeden sa na tom spáli, prečíta si úplné nezmysly a potom si myslí, že je Buffett. :)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Biosko »

Mika napísal:Biosko
myslim ze na to aby sme mohli hodnotit co je uzitocne a co nie, by sme v prvom rade museli vyspecifikovat co je to trading literatura.
ja som mal na mysli kvalitnu odbornu literaturu. nie Elderov, Rossov a Williamsov a podobne mainstreemove zalezitosti.

pribehy ludi si rad precitam, ale vobec to nepokladam za literaturu o tradingu. motivacne knihy ani marketing ma nezaujimaju. kto, kde, kolko a kedy zarobil ma tiez nezaujima.
Tak mozes mne aj ludom poradit nejake kvalitne knihy v tom pripade ;)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Biosko »

Tuliko napísal:Dá, ale nejeden sa na tom spáli, prečíta si úplné nezmysly a potom si myslí, že je Buffett. :)
Hehe no skor sa mi zda ze to robia knihy alebo skolenia hlavne tie skolenia. Clovek dostane jedno skolenie a mysli si ze uz je trader :D take pribehy zas ja poznam skor.
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Lance »

Mika napísal:Biosko
myslim ze na to aby sme mohli hodnotit co je uzitocne a co nie, by sme v prvom rade museli vyspecifikovat co je to trading literatura.
ja som mal na mysli kvalitnu odbornu literaturu. nie Elderov, Rossov a Williamsov a podobne mainstreemove zalezitosti.

pribehy ludi si rad precitam, ale vobec to nepokladam za literaturu o tradingu. motivacne knihy ani marketing ma nezaujimaju. kto, kde, kolko a kedy zarobil ma tiez nezaujima.
Mika,
Mozes uviest priklad nejakej uzitocnej knihy o tradingu?Co tak nieco na opcie?Pripadne dalsie.Dik
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Airmike »

Biosko napísal:
Tak mozes mne aj ludom poradit nejake kvalitne knihy v tom pripade ;)
ja som maly panko na nejake radenie, kazdeho zaujima nieco ine. ale mozem dat priklad ktora kniha sa mne konkretne pacila (dobre sa mi citala)
http://www.amazon.com/Complete-Spread-T ... lmf_img_11" onclick="window.open(this.href);return false; ,

v tomto je amazon hodne dobry, ze ak chces konkretny druh knihy, a mas aku taku predstavu co je dobra kniha, tak ti k nej vyhodi, dalsich 10, s ktorych isto vyberies.
btw: kazdopadne ja som precital o hodne viac braku ako dobrych knih. chcel by som to urcite casom napravit.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Airmike »

tu knihu vyssie som si vybral schvalne lebo mne sa pacila , a ako jedna z mala knih s urcitou informacnou hodnotou, bola dost tvrdo tlacena a odporucana aj u nas. neviem presne ci nebola aj prelozena, ale ja som cital original.

ako protipol k tomu mozem dat tuto knihu. http://www.amazon.com/Made-Million-Last ... how+i+made" onclick="window.open(this.href);return false;.
ktoru povazujem za skutocny marketingovy brak. cital som ju z brutalnym nasadenim a mal som s nej spociatku velmi dobry pocit .po par rokoch som si uvedomil ze ta kniha bola urobena umelo. bol to proste fake. urcit ktora kniha je fake a ktora nie chce trochu casu .
kazdopadne musim povedat ze fake kniha ma namotivovala k studiu, zatial co tu kvalitnu som cital bez nejakeho extra zanietenia a motivacie. no a teraz si vyber co je lepsie
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Lance »

Mika napísal:tu knihu vyssie som si vybral schvalne lebo mne sa pacila , a ako jedna z mala knih s urcitou informacnou hodnotou, bola dost tvrdo tlacena a odporucana aj u nas. neviem presne ci nebola aj prelozena, ale ja som cital original.

ako protipol k tomu mozem dat tuto knihu. http://www.amazon.com/Made-Million-Last ... how+i+made" onclick="window.open(this.href);return false;.
ktoru povazujem za skutocny marketingovy brak. cital som ju z brutalnym nasadenim a mal som s nej spociatku velmi dobry pocit .po par rokoch som si uvedomil ze ta kniha bola urobena umelo. bol to proste fake. urcit ktora kniha je fake a ktora nie chce trochu casu .
kazdopadne musim povedat ze fake kniha ma namotivovala k studiu, zatial co tu kvalitnu som cital bez nejakeho extra zanietenia a motivacie. no a teraz si vyber co je lepsie
Ono clovek sa musi tomu venovat asi dlhsie aj prejst aj tymi brakmi,aby sa nakoniec naucil,co je dobre a kvalitne.Samozrejme ak nema stastie na cloveka,co mu hned poradi.Inak bez skusenosti asi tazko rozozna kvalitu od braku na zaciatku.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Biosko »

Dik Mika knihu ktoru si odporucil si urcite pozriem.
Napriklad mna to ze Williams zarobil milion na komoditach nezaujima. Podla mna ta kniha je dobra pre netradera alebo pre cloveka co zacina ako motivacia ale zas aby to u neho nevyvolalo velke ocakavania.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Na opcie odporúčam toto:http://www.amazon.com/Get-Rich-Options- ... th+options
Veľmi dobre sa to číta a aj pre začiatočníka zrozumiteľné.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

:) Včera spatřil světlo světa webinář Zlé finančné rozhodnutia: https://youtu.be/aMzSvu9qJfc
Je nadupaný informacemi a dovedu ho s čistým svědomím doporučit každému začátečníkovi ve financích. Víte o podobném webináři?

Obsah:
1:35​ Aký dlh je zlý?
4:14​ Aká investícia je zlá?
6:25​ Ktorú formu investovania považujete za najrizikovejšiu?
12:40​ Je poistenie, pred ktorým by ste varovali?
18:17​ Názor na kreditné karty?
22:05​ Odporúčate špekulovať?
26:18​ Čo ľudia na Slovensku na peniazoch najviac podceňujú?
33:12​ Kde najviac ľudí na Slovensku stráca?
40:08​ Kde ľudia strácajú najvyššie sumy?
47:40​ Kde sa ľudia nechajú najčastejšie oblbnúť?
53:55​ Čomu ľudia veria a nemali by?
57:02​ V čom sú najväčšie nedostatky finančnej gramotnosti na Slovensku?

✅ Hostia: Norbert Nepela, Tomáš Pieružek, Roman Závodský
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rokosák »

V minulosti boli ľudia často negramotní a to nielen finančne. Ale gazdovať obyčajne vedeli. Dnes je užitočné vedieť ako gazdovať.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa rmaly »

Rokosák napísal: Po 12 04, 2021 1:44 pm V minulosti boli ľudia často negramotní a to nielen finančne. Ale gazdovať obyčajne vedeli. Dnes je užitočné vedieť ako gazdovať.
ved to... Moja prababka nikdy neminula viac ako mala a mala mozno 4 ludove :) :)
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Rokosák napísal: Po 12 04, 2021 1:44 pm V minulosti boli ľudia často negramotní a to nielen finančne. Ale gazdovať obyčajne vedeli. Dnes je užitočné vedieť ako gazdovať.
Dnešní "gazdování" je daleko sofistikovanější a náročnější na externí výuku.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Sympatický 58 minutový webinář základní finanční gramotnosti pro studenty: https://youtu.be/nT_D-JODh5c

Obsah:
1:48​ Ako si sporiť a odkladať časť príjmu?
8:35​ Je pre mladých ľudí aktuálne investovanie?
17:03​ Študentské finančné omyly
29:30​ II. pilier
38:16​ Ako a kde si založiť študentský účet a získať prvú kartu?
44:40​ Študenti a ekonomické základy

✅ Hosté: Dávid Vrtaňa, Monika Budzák, Financopedia (Financopedia je účet na Instagramu, jehož tvůrce komunikuje v anonymitě)
✅ Užitečné linky:
Financopedia: https://www.instagram.com/financopedia/
Ekonomická olympiáda: https://ekonomickaolympiada.sk/
Mladý podnikavec: https://mladypodnikavec.sk/
Článok o študentských účtoch: https://www.finsider.sk/ucty/studentsky ... z-rodicov/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa rmaly »

Jirka Scobak napísal: Ut 27 04, 2021 1:00 pm Dnešní "gazdování" je daleko sofistikovanější a náročnější na externí výuku.
ale zase zaklad "neminut viac ako mat" v najzakladnejsej forme by mohli vediet... V style dovolenka alebo vianocne darceky na splatky....

Hypo je specialny pripad...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rokosák »

Jirka Scobak napísal: Ut 27 04, 2021 1:00 pm Dnešní "gazdování" je daleko sofistikovanější a náročnější na externí výuku.
Gazdovanie znamená aj vyhýbať sa pokušeniam, pôžičkám vrátane kreditným kartám, mytológii finančného priemyslu, dôverovaniu podvodníkom a snahe zbohatnúť spôsobom keď na to nemáš vlohy ani žalúdok.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Rokosák napísal: Ut 27 04, 2021 1:22 pm Gazdovanie znamená aj vyhýbať sa pokušeniam, pôžičkám vrátane kreditným kartám, mytológii finančného priemyslu, dôverovaniu podvodníkom a snahe zbohatnúť spôsobom keď na to nemáš vlohy ani žalúdok.
Souhlasím.
Mohl bys ale, prosím, upřesnit, co je ta mytologie finančního průmyslu?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rokosák »

Jirka Scobak napísal: Po 17 05, 2021 11:04 pm co je ta mytologie finančního průmyslu?
Pracujem na tom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Substance242 »

Dám to sem, snáď neurazí (Rybku čítam od čias herného Score, píše o kadečom):

Věci, měny, kryptoměny: Do čeho vložit hodnotu?
https://pctuning.tyden.cz/hardware/site ... it-hodnotu
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Substance242 napísal: So 22 05, 2021 10:44 pm Dám to sem, snáď neurazí (Rybku čítam od čias herného Score, píše o kadečom):

Věci, měny, kryptoměny: Do čeho vložit hodnotu?
https://pctuning.tyden.cz/hardware/site ... it-hodnotu
Obdivujem skalopevné presvedčenie investorov do crypta, len upozorňujem , že pojem HODNOTA je veľmi relatívny. Je to nádherný pocit byť nezávislý na štátnej moci, vlastniť niečo nezávislé od štátu...ale je to iba pocit. Nie je to hodnota, ktorá tu musí ostať večne. Žili sme bez nej, vieme žiť bez nej a svet sa nezrúti, keď raz crypto vyjde z môdy.

K základom finančnej gramotnosti treba pochopiť HODNOTU ako veličinu, ktorú z investičného hľadiska viem posúdiť v dvoch rovinách:

1. VÝNOS
2. RIZIKO

Nechcem rozoberať. Nechcem presviedčať. Nechcem riešiť. Chcem len povedať, že HODNOTOU crypta je najviac nadšená generácia, ktorá nepozná HODNOTY. Generácia, ktorá nezažila HLAD, nezažila BIEDU, nezažila VOJNY, nezažila boj o prežitie. Ja stále rozmýšlam ako by túto hodnotu vnímali generácie pred nami. Ak sa svet a ľudia raz znova ocitnú v kríze, až vtedy sa ukážu hodnoty. Ja nevravím, že crypto práve vtedy nebude užitočné, ale bude musieť preukázať svoju hodnotu. Teraz to môže byť hodnota v triliardách, potom môže padnúť k nule?

Videli sme v tvítoch, že sa pýtali strojcu Dogecoinu, či myslel na energetickú náročnosť ked vymyslel Dogecoin. Povedal: urobil som ho za 2 hodiny.
Dnes má hodnotu kolkých miliárd? Zamyslite sa. Elon Musk načrtol, že Doge má pre neho väčšiu hodnotu ako BTC... lebo energetická náročnosť.
Nie je dôležité, či to myslel špekulatívne. Dôležité je uvedomiť si, že tento druh hodnoty je len v naších hlavách, pričom máme plné žalúdky, nejde nám o život a vôbec nevieme čo sa bude v budúcnosti diať. Pri ostatných assets vieme, čo sa dialo stovky rokov dozadu a prečo má podnikanie (akcie ), alebo zlato ( a iné komodity ) hodnotu.

V rámci finančnej gramotnosti chcem upozorniť na neistotu výnosu a príliš veľké riziko, vďaka čomu aj najskúsenejší asset manažéri vkladajú do crypta iba okolo 2 až 5% kapitálu. Môžeme sa smiať zo zlata kolko chceme, ale zlato sa dlhé roky odporúča na váhu 5-10%, teda oveľa viac ako crypto. Toľko z praktického investičného hľadiska.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

JUGGLER: Čas ukáže hodnotu, velmi se mi ale líbí, jak jsi to napsal! :palec_hore:
Grexacik
Príspevky: 20
Dátum registrácie: Ut 03 12, 2019 10:36 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Grexacik »

Mna len napadla taka uvaha.
Sucasna valuacia SP500 : 35T, akcie v priemere rastly 7% rocne. Za 30 rokov by sme sa timto teoretickym tempom dostali na 266T.
Prve co ma napadne, ze WTF :D Ak si to mam dat do kontextu s BTC, ktory by sa mohol casom vyrovnat capitalizacii zlata, tak za seba
si nato rad zaspekulujem...tato moznost mi pride realnejsie ako ta prva.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa andre »

Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa osamely chodec »

nevidim vplyv poplatkov, urcite su vyssie pri pravidelnom mesacnom investovani,uz poplatok 1,2% za spravu zhltne skoro cely dividendovy vynos, takze s dividendami opatrne, ak zaratam 2% inflaciu p.a. tie grafy sa razom zmenia, dalej si treba uvedomit, ze maximum zisku bolo generovane poslednych 12 rokov v prostredi nulovych urokovych sadzieb a stimulovanim akcioveho trhu pumpovanim penazi, co vytvorilo bublinu aktiv, dokedy necham na zvazenie kazdeho ...Ja netvrdim, ze investovat netreba , len treba ludom davat relevantne grafy aby sa mohli spravne rozhodovat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Ja som mal rozpísaný podobný príspevok ako osamelý chodec. Pre mňa je to teoretický blud. Ja som sa nestretol veľmi s propagáciou ETF v zahraničí ako je to u nás. Možno nechodím na tie správne fóra.
Tiež som nestretol nikoho, kto by zbohatol na automatickom investovaní do ETF. Ak by to bolo také jednoduché, tak načo sa snažiť. Tak to nefunguje. Všetko chce vzdelávanie a energiu, ale tak ako sa nie všetci naučia hrať na husle, tak nie všetci budú úspešní na finančných trhoch. To je proste fakt.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa andre »

Rado: Je mi jasne, ze to spocitali tak, aby im to vyslo tak, ze si spropaguju svoj produkt. Chapem tvoje vyhrady, len > 99% populacie neni schopne nieco take riesit a toboz dosahovat nejaky nad vynos. Pre nich to je jedna z mala rozumnych moznosti. Investovanie neni o zbohatnuti ale o zhodnoteni kapitalu.

osamely chodec: Samozrejme tie priklady su len teoreticke, bez poplatkov.. Inflaciu by som neratal, ta nespravy rozdiel medzi roznymi investicnymi strategiami. A je mi jasne ze v 80tych rokoch neboli ETF...


Co by ste teda poradili tym 99% ludi - aby casovali trhy? "Investovali" cez IZP alebo podielove fondy? Kupovali crypto? Tradovali podla influencerov? ..
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Lex »

Ono ten zapad je uz niekde inde v tom smere ze tam investovanie tvori uplny zaklad financneho zdravia cloveka/rodiny. Cely Us dochodkovy system stoji a pada na etf, buffet to hovori uz roky, napr aj v popularnej knihe millionaire next door sa kladie velky doraz na pravidelne investovanie do indexovych fondov. Ako lacnej a vyhodnej ceste na budovanie majetku. Ja si skor myslim ze na zapade je to proste uz v stadiu ze je to uplne bezne tak sa to velmi nepropaguje. To je akoby si u nas hladal reklamu na sporiaci ucet.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"