Ako investovať keď nič nevieš (Rokosák )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Paly »

Rokosák napísal: So 09 01, 2021 1:15 am Planujem vyplatit celu hypoteku v dohladnom case. Ak by som refinancoval, tak by som spociatku platil viac banke ako sebe, teda by som mal vyssi urok ako istinu Povedzme, ze by som splatil hypoteku za 3-5 rokov. Moj skutocny zaplateny urok by kludne mohol byt aj dvojciferny.
Neviem odkiaľ takéto info berieš. Pri anuitnom umorovaní hypotéky a súčasných úrokových mierach to čo tvrdíš nie je pravda. Prikladám aj tabuľku kde som porovnal hypotéku 50 000€ s rozdielnou dĺžkou viazanosti. Ak by som ju teraz predčasne splatil a splátku (pri 30r-160€), ktorú som tým ušetril investoval, tak by som pri 3%ročnom zhodnotení mal cca 94 000€. ale ak by som tých 50k€ investoval a postupne splácal (30r-160€), tak by som mal cca 121 000€. Čiže z toho vyplýva, že predčasná splátka nie je výhodná pri dnešných úrokových sadzbách.
Prílohy
POROVNANIE HYPOTEK 50k.xls
(354 KiB) 284 stiahnutia
porovnanie hypoték.GIF
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Povedzme, ze refinancujes za jedno percento. Po roku hypoteku splatis. Za ten prvy rok si za 50,000 hypoteky zaplatil zhruba 5,000 na urokoch. Vzhladom na sposob umorovania hypoteky tvoj urok bol okolo 10% a nie 1%. Tolko teoria.

V mojej osobnej situacii planujem hypoteku vyplatit co najskor a teda neplatit ziaden urok.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Paly »

A to máš odkiaľ? Pozri si môj predchadzajuci príspevok..zaplatený úrok nebude ani 500€. A to nie je teoria, ale fakt.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Lex »

Ved si to hodte do kalkulacky a uvidite - https://www.hypokalkulacka.sk/

Viete to rozkliknut aj na podrobnosti kazdej splatky. Aby bolo krasne vidiet pointa anuitneho splacanie.

Dnes sa skutocne neoplati hypo velmi predcasne splacat ak mas cash ktory ti vie priniest vacsie zisky. Hypo je tak lacny peniaz ze ak ho este podrobis inflacii tak kym mas fixovanu sadzu netreba splacat viac ako nevyhnutne musis.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rado »

Rokosák napísal: So 09 01, 2021 3:20 pm Povedzme, ze refinancujes za jedno percento. Po roku hypoteku splatis. Za ten prvy rok si za 50,000 hypoteky zaplatil zhruba 5,000 na urokoch. Vzhladom na sposob umorovania hypoteky tvoj urok bol okolo 10% a nie 1%. Tolko teoria.
Namiesto pocitov...zober do ruky kalkulačku. Pri splátke 160 mesačne ťažko bude zaplatený úrok 5 000 za prvý rok. Zaplatíš 10x menej.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ano Paly a Rado mate pravdu pokial ide o celkovu sumu. Tam som sa pomylil o desatinne cislo a ako Rado pise mal som pouzit kalkulacku.

Ja vsak beriem pomer splatenej istiny voci uroku a tam je urok za prvy mesiac 34.96% a dvanasty mesiac 33.62%. Zhodou okolnosti tabulka neukazuje splacanie istiny, teda z hladiska klienta kolko plati sebe. Tabulka znazornuje pohlad banky. Ak po roku vyplatis celu hypoteku, co moze byt moj pripad, platil si urok nie 1% ale okolo 33-34%.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rado »

Zasa zle. Skús zobrať tú kalkulačku. Ak by si splatil hypo za rok, tak úrok bude menej ako 500. Budú vyššie splátky a istina z 50 000 bude klesať rýchlejšie. Keď je na zmluve 1% p.a., tak je to 1% a nie 33%. V RPNM máš ešte všetky ostatné náklady.
Nepozeraj na pomer úrok/istina pri 30 ročnom tenore, ale ber splátku pri splatení za rok. Splátka 4189/mesiac a celkový úrok 271. Mesačne 41 úrok a 4147 istina pri prvej splátke.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Co som myslel a napisal bolo vyplatit celu hypoteku po jednom roku. Mesacna splatka by zostala taka ako je v Palym prilozenom Exceli.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vcera som kupil FSEAX za 72.07 14.5% uctu. FSEAX drzi akcie rozvojovych azijskych krajin, ale aj Taiwanske, Juhokorejske a Cinske.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rado »

Rokosák napísal: So 09 01, 2021 6:12 pm Co som myslel a napisal bolo vyplatit celu hypoteku po jednom roku. Mesacna splatka by zostala taka ako je v Palym prilozenom Exceli.
V prvom rade musíš vychádzať z toho, že najviac banke zaplatíš na úrokoch, ak splatíš hypo po 30 rokoch. (7 895,20) Akékoľvek skrátenia celkové zaplatené úroky znižujú!
Ak by si ju skrátil, tak, že ju zaplatíš po 13. splátkach a ak odhliadnem od poplatkov za predčasné ukončenie, tak na úrokoch zaplatíš 533,91. Musel by si v 13 splátke ešte okrem úrokov uhradiť istinu 48563,59. Takže celkovo by ťa hypo stála 50 533,90. Neviem o akých 33% úrokoch to rozprávaš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

To je tiez pohlad na splacanie hypoteky, Rado. Ja sa na to divam tak, ze ak splatim hypoteku za rok zaplatim 50,533.91 a ak po 30tich rokoch zaplatim 57,985.20. Samozrejme inflacia pomaha. Zo zaciatku sa vsak plati vyssi pomer uroku proti istine.

Otazlkou je kolko sa zaplati za priemernu dlzku hypoteky. Neviem ako na Slovensku, vsak hypoteky neexistuju 30 rokov (ani Slovensko). Ale tam kde poznaju hypoteky dlhsie tam uz statistiky mame. Volakedy v USA sa priemerna 30 rocna hypoteka likvidovala za okolo 19 rokov. Dnes to je 5 rokov. Po piatich rokoch si zdaleka nesplatil sestinu. A nase banky to vedia a pravdepodobne maju aj statistiky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Paly »

Zlikvidovať,vyplatiť ju môžeš kedykoľvek, to dobre vieš. To že prečo sa na začiatku platí vyšší pomer úroku proti istine sme už rozoberali v tomto vlákne skôr, takže to tu nebudeme rozoberať znova.. Nerozumiem ale tomu prečo tak lipneš na tom aby si to splatil skôr. Z toho čo si napísal aký si mal pomer splátky úroku ku istine mi to vychádza na cca 3,5%, v tomto prípade je samozrejmé čím skôr splatiť hypo. ale takýto úrok je dnes nonsens.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rado »

Na Slovensku.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa amalfi »

Lex ........Ohladne tej inspiracie neviem ci vies aspon zaklady nemciny ale ak ano asi jeden z najlepsich investicnych youtuberov v Nemecku je
Kolja Barghoorn s kanalom Aktien mit Kopf...........Pravidelne uverejnuje skvele videa v dobe ked stoja dane akcie za nakup. Potom je tu este velmi znamy Jens Rabe.Ten sice moc nedava priame odporucania na akcie ale vystriha pred nebezpecnymi akciami ktore vyzeraju velmi lakavo. Potom je este super kanal Aktienlust tv a echtgeldtv . Toto vsetko mas na youtube volne.......Existuje este www.deraktionaer.tv ale tu treba brat s rezervou
mozno by to bolo uplne idealne porovnavat akcie ktore odporucaju prave na stranke finviz.Najhorsie co neznasam je ked mi ujde vlak a akcia sa mi uz zda byt pridraha.Sam teraz stojim nad otazkou kam pojdem a ci ma zmysel cakat na velky ci mensi pad aj ked v tomto pripade uz s nie tak vysokou ciastkou ako v minulosti. Peniaze treba aj zarobit aby sme ich mohli investovat.Nic ma nevie najviac nahnevat ked mam velku prlezitost a nemam volny kapital.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Lex »

Ďakujem amalfi, žiaľ po nemecky neviem ani ceknúť :D skusim aspon pozret tie videa aj tak, ci ztoho clovek nevycita aspon akcie, ktore by za to stali.

A akým kľúčom vyberáš na finvize, podľa čoho?
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa amalfi »

Lex ...No ja sledujem poslednu dobu hlavne tam.Anglicky neviem.Iste je nejaka obdoba aj v anglictine ak sa nechces spoliehat len na mimiku ci gestikulaciu youtubera.Zial v slovencine ci v cestine je videi na nete velmi malo.Mozno sem tam nejake video zo stranky investicny web cz.Je to vyborna stranka .Myslim ze je to najlepsi web ohladne investovania v Cechach.Problem je ze tie akcie sa vedia tak nevyspitatelne spravat ze co môzes chytit za nizsiu lacnejsiu cenu dnes o dva tyzdne ci o mesiac budes hladat inu akciu pretoze uz bude pre teba pridraha.Niekedy sa zamyslam nad cinskymi akciami typu xiaomi alebo Alibaba ale poviem si su to cinske akcie a to nemusi byt pre dlhodobeho investora bezpecne.Mnohi odbornici ludi pred cinskymi akciami vystrihaju.Darmo pekne rastu. Skutocne je pravda to ze clovek by mal investovat tolko kolko je ochotny stratit.Aj ked ja osobne som z dlhopisov u zraloka postupne presedlal na akcie.Cas ukaze ako budem na tom .Ale mal som aj velku stratu na zlate.No zijem.Takze urcite netreba vsadit vsetko na jedneho kona.Ale ak Ti ja nieco napisem pisem Ti to len z ôjho pohladu.Cloveka ktory sa citi stale novy na burze a na burze je nieco ako sviatocny vodic na ceste.Finviz nesledujem ale chcem.Dalsi problem je ze tema investovanie vzbudzuje velku zavist.Ludia Ta môzu mat za milionara a sledovat tieto veci v praci pred kolegmi nemusi byt dobre riesenie.Okrme toho sa jedna o peniaze s ktorymi mnohi nehybu aj desat rokov a ziju zivotom priemerneho obyvatela nasej republiky.Cestuju mhd,robia na smeny,kupuju potraviny v hypermarketoch a najedia sa aj u Vietnamca na Mileticke ked odmyslim cas korony.Navyse treba mysliet dlhodobo.Ja ked som mal straty okolo pol roka bral som to tak ze jedna akcia mi vykompenzuje stratu z druhej a snazil som sa divat na akcie ako na svoje realne firmy.Casto prave tak sa clovek vyrovna s velmi hlbokou stratou.........Dalsia vec coho sa drzim v hladani akcii je aby neplatili dividendy.(mnohi ma mozno za to odsudia kedze vraj dividendy su indikator silnej firmy.) Dividendy su narocne na zdanenie a nevies ci zase nepribudne zdravotna poistka z nich.Chcem kludne spavat .No ale ber ma ako skutocne pasivneho investora.Takze môj komentar ber s rezervou.No skutocne Ti môzem poradit ak aj su nejake investicne odporucania a vyzera to na dobru akciu iste bude o tom vela casovo aktualnejsich videi a vela komentarov ci kritiky k danym videam.Aj je tej kritiky vela alebo je vela negativnych videi na danu akciu tak mi ako pasivnemu investorovi je jasne ze tam nepojdem.Minuly rok som mal vyhliadnute akcie zo stranky investicny web no nekupil som ani jednu z nich.No a vsetky spominane akcie krasne prekonali marcove pady a teraz su vysoko v pluse.Jedna z tych akci bola Amazon .Teraz by som ho nekupil lebo je moc drahy. Keby to bola jeho alternativa zo Singapuru Sea ltd by som siel keby trochu klesla.Idealne je kupit pre mna nieco co dlhodobo aj z kratkodobeho hladiska krasne stupa no z nejakeho dôvodu je po velmi dlhej dobe väcsi pad.Mnohi ludia sa spoliehaju na skandaly ktore zrazia pekne akciu dole a potom kupia.Povedzme taky Avast minuly rok.Ako krasne sa spamätal.No prisiel este väcsi pad a nevyhol sa ani Varte A urcite si odkladaj vsetky potvrdenia a rozumej daniam. Predstav si ze by si si o 10 rokov kupil dom a zrazu Ti na beznom ucte pristane extra vysoka ciastka ktoru ako bezny smrtelnik v beznej pracinezarobis za taku dobu. Ludia su zavistlivi. Vlastny sused ci vlastny kolega by Ta prizabil ci udal zo zavisti.Preto moc nevycnievaj.Zial tieto temy su temy na ktore sa bezne ludia nebavia.Mozno vo vyssej spolocnosti medzi podnikatelmi.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kúpil FSPHX za $33.41 je to fond z oblasti zdravotníctva. Páči sa manželke, ktorá si mysli, ze som veľmi konzervatívny.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kupil AQMS za 6.433
Kupil SEM za 27.23
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosak, bolo by dobré uviesť % veľkosť pozícii vzhľadom k účtu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

FSPHX 2%
SEM 2.2%
AQMS menej ako pol percenta

Predtým som uviedol FSEAX čo je 15%.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Predaj AQMS za 6.1 Strata 5.5%
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Predaj SEM za 26.85 strata 1.4% 2.2% účtu
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Predaj FSEAX za 75.81 kúpil za 75.5 strata 0.41% 15% Účtu

Predaj FSHPX za 32.53 kúpil za 33.41 strata 2.7% 2% Účtu

Išlo o pokus vstúpiť do trhu akcii. Zrejme predčasne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vo všeobecnosti prispôsobujem svoje investície osobnej či rodinnej situácii. V súčasnosti znižujem riziko, čo je ťažké, lebo štátne dlhopisy nevynášajú. V minulosti to bolo inak.
Ja som spokojný s výnosom medzi plus a mínus 1%. Hlavne ak je inflácia nízka, ktorá ako vieme vplýva na zisk aj stratu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Pits
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 01 12, 2018 3:52 am

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Pits »

Lex napísal: Pi 08 01, 2021 11:24 pm Ahojte, kde hladate inspiraciu na nove nakupy akcii/trading? Pozorujem v poslednom case miestnych traderov ako nakupuju aj nezname akcie za par dolarov a nasledne ich predavaju so slusnym ziskom. Jedna sa o spolocnosti o ktorych som vzivote nepocul, ako na ne pridete? Viete cloveka odporucit na zahranicne zdroje/odkazy alebo sposob akym robite vlastny research? Vdaka!
Nie je na to jednotná metodika. Ja to robím každodenným sledovaním najmä na Yahoo. finance, sledovaním videi na youtube, kde mám vybraných autorov ktorých pozvoľna obmieňam, tak ako sa odborne vyvýjam a od nich niektoré firmy/akcie preberám, prípadne to doplňujem technickým vzdelaním a nie najhoršou schopnosťou odhadovať existujúce alebo pre seba trendy rozvoja techniky, sledovaním odbornej literatúry, alebo odborne orientovaných častí internetu a napr. aj štúdiom výkonnosti zoznamov podielových fondov (od 2002 investujem aj do podielových fondov) aj do Finaxu (fantastická firma a produkty, najmä pre ľud pospolitý a pre reálne očakávania napr cca10% p.a. u výnosov). A aj sledovanie štartujúcich "módnych trendov" napr. v HN, Forbese, kde bývajú uvedené aj firmy, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú/rozbiehajú. A to sa vzájomne doplňuje. Napr. dobrý zdroj informácií je "Investiční web.cz" a videa Petra Novotného. Je to množstvo hodín za týždeň cca 3-5 x 52 týždňov.....
Ja som mierne pokročilý začiatočník a na burze investujem cca 18 mesiacov a som dlhodobý investor venujúci a rastovým a hodnotovým akciám a ETF-kám. V úvode s problémami a veľmi pozvoľným rozbehom.
Takže som ti napísal ako to robím ale nie som si istý či ti to pomohlo. :-)A na záver ešte jedno doporučenie - rozhodujúci je záujem a aktivita v prípravných fázach a skromnosť pri reálnom investovaní finančných prostriedkov, kým nezvninkú dostatočné vedomosti.

Na investovaní je fantastická práve pestrosť. Má aj na vedomosti veľmi náročné formy (na vedomosti aj na čas) aj veľmi jednoduché napr. Finax a investovanie 100 € na trvalý príkaz do produktu 90:10 a stačí 1x mesačne sa na to pozrieť. A slušný výsledok sa neodvratne dostaví. Aktuálne cca 10-11% p.a.. Po 20-30 rokoch sa začnú diať zázraky. (V porovnaní so stavom bez investovania.) Mám tam od marca 2019 niečo nainvestovane.... A funguje to.
Vhodný najmä na začiatku je tútor, alebo zapojenie sa do nejakej najčastejšie internetovej skupiny. Pri vhodnej realizácii môže byť investovanie na burze do akcii prekvapivo stabilne úspešné. Množstvo mladých ľudí na Slovensku aj v ČR to dokazuje v praxi.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pits napísal: Po 22 03, 2021 7:16 pm investovanie na burze do akcii prekvapivo stabilne úspešné. Množstvo mladých ľudí na Slovensku aj v ČR to dokazuje v praxi.
Dokazuje, alebo tvrdí?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rado »

Pits napísal: Po 22 03, 2021 7:16 pm A slušný výsledok sa neodvratne dostaví. Aktuálne cca 10-11% p.a.. Po 20-30 rokoch sa začnú diať zázraky. (V porovnaní so stavom bez investovania.) Mám tam od marca 2019 niečo nainvestovane.... A funguje to.
Vhodný najmä na začiatku je tútor, alebo zapojenie sa do nejakej najčastejšie internetovej skupiny. Pri vhodnej realizácii môže byť investovanie na burze do akcii prekvapivo stabilne úspešné. Množstvo mladých ľudí na Slovensku aj v ČR to dokazuje v praxi.
Celkom vtipné.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Pits napísal: Po 22 03, 2021 7:16 pm Vhodný najmä na začiatku je tútor, alebo zapojenie sa do nejakej najčastejšie internetovej skupiny. Pri vhodnej realizácii môže byť investovanie na burze do akcii prekvapivo stabilne úspešné. Množstvo mladých ľudí na Slovensku aj v ČR to dokazuje v praxi.
Jaké internetové skupiny doporučuješ?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa rmaly »

Jirka Scobak napísal: Št 25 03, 2021 8:53 am Jaké internetové skupiny doporučuješ?
inac ja som zacinal tu (podla mna je toto zatial najhodnotnejsia skupina, kde je najviac "profesionalov" ochotnych sa podelit zdarma o rady...

Velmi fajn bolo (je) peniazesucas.sk Vlada Jurika. Tiez dobre hodnotne rady si myslim... a hlavne konkretne zdarma.

Nebolo zle jeden cas o nehnutelnostiach realityinvesetor.sk a aj na FB skupina Tomasa Pieruzka. Len sa to pretransformovalo na smart life a uz by to rad monetizoval, tak uz to nie je take to "dobrovolnicenie" ako predtym.

Bol som jeden cas aj v tvojej skupine na FB, len sa mi tam zdalo potom, ze prilis vela ludi si tam zacalo prihrievat vlastnu polievocku. Nevravim, ze je to zle, len mi to neprislo ako ciste poradne forum... ked take vyhladavam...
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Mám snahu, aby si lidé nepřihřívali polévku příliš :). Každopádně děkuju za kritiku!
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa rmaly »

Jirka Scobak napísal: Št 25 03, 2021 11:14 am Mám snahu, aby si lidé nepřihřívali polévku příliš :). Každopádně děkuju za kritiku!
No, ono to ani nebola kritika (nemala byt) aj ked to tak vyznelo... Len je to o tom, aby pocet ludi, ktori sa vyznaju a zaroven radia zdarma bol vyrazne vyssi ako ludi, co bud radia "kadeco" a/alebo za prachy... inac vitam kazdu taku aktivitu a je super, ze to robis.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Jsou určité oblasti, kde v podstatě neexistují lidé, kteří by se vyznali a současně se danou problematikou neživili. Jde jen o to, nakolik ten, kdo radí, v dotyčný moment usiluje o osobní prospěch nebo chce doopravdy, upřímně pomoci.
Mám názor, že se na sociálních sítích dlouhodobě nedá snaha o pomoc předstírat. Buď je opravdová nebo není :). Na sociálních sítích je autentičnost velmi viditelná.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Webinár: Investovať priamo alebo cez sprostredkovateľa?
https://youtu.be/cMfv5xpweEg

❧ Obsah:
01:31 - Ste za to, aby ľudia pri investovaní používali sprostredkovateľa?
03:00 - Aké sú výhody a nevýhody investovania na priamo a investovania cez sprostredkovateľa?
06:33 - Akí ľudia môžu investovať priamo a akí by nemali?
12:30 - Myslíte si, že sprostredkovatelia z maklérskych spoločností a bánk, ktorí ponúkajú investovanie, sú dostatočne fundovaní?
16:00 - Ako si vybrať sprostredkovateľa?
20:47 - Kam investovať? Aké trhy sledovať?
25:14 - Sú ľudia, ktorí by investovať vôbec nemali?
28:13 - S akými chybami najčastejšie bojujú ľudia, ktorí sa učia investovať sami?
30:47 - Aké konkrétne zdroje investičných informácií používate? Aké informačné zdroje odporúčate?
35:57 - Čo hovoríte na to, že P/E Ratio na akciovom indexu S&P 500 je na svojom 3. historickom maxime?
40:27 - Čo hovoríte na investovanie cez Finax?
42:33 - Na čo sa zamerať pri výbere investičných produktov?
46:48 - Sú podla vás sprostredkovatelia na Slovensku dostatočne vyškolení?
50:08 - Sú problémy, pri ktorých by si aj človek, ktorý investuje priamo, mal radšej zaplatiť služby investičného poradcu?
52:34 - Ako by mali vyzerať služby kvalitného sprostredkovateľa?
54:02 - Nemyslíte, že banky, ktoré predávajú hlavne svoje podielové fondy, vďaka poplatkom nezarobia klientom v daných fondoch ani na výšku inflácie? Nie je preto lepšie investovať skôr do ETF?
56:08 - Ako môžu tí, ktorí investujú priamo, vyhodnotiť riziká svoje investície?

✅ Hostia: Dušan Šulov, Gabriel Hinzeller, moderujú Olívia Lacenová a Jiří Ščobák.
✅ Webinár sa realizoval vo FB skupine Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch): https://facebook.com/groups/zlataminca

☀️ Webinár ako podcast: https://anchor.fm/zlataminca
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

2021 YTD -.78
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Dík. PF2022.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mytologia buduceho vyvoja:

Financny priemysel urguje individualnych investorov aby investovali do akcii na zaklade odhadu buduceho vyvoja. Casto vzdialenej buducnosti. Do buducnosti vsak nevidime ani nemame dostatok informacii na zaklade, ktorych by sme mohli realne posudit vyvoj. Velmi dobre vidime do minulosti, ale vtedy je uz neskoro. Ze sa obcas minulost opakuje je fakt, ale nikdy nevieme ci vobec a kedy sa opakovat bude.

Obrovske mnozstvo obchodov sa robi cez pocitacove systemy, kde sa buducnost meria sekundami.

Mnohe doporucenia metod, ktore pracovali v minulosti sa povazuju za dlhodobe ba naveky. Uplne sa ignoruje ich docasnost a nahodnost. To vyvolava ignorovanie skutocnosti a faktu, ze davame prednost vysnivanej buducnosti pred skutocnostou.

Priemysel nam tvrdi, ze my vieme najlepsie co robit, nemylime sa a na tom zaraba. Medzi sebou nas nazyvaju "hlupymi peniazmi" smeju sa na nas a opovrhuju nami.

Nie je lepsie brat do uvahy sucasny stav a riadit sa podla neho? Nie je lepsie uznat kedy sa mylime a tesit sa ked nam obchod vysiel aj ked z neznamych ci nespravnych pricin?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Št 09 07, 2020 4:05 pm Ja sa snazim vyhnut 50 percentnemu padu tym. ze predavam pri -20%. Potom dokupujem, ked sa trend ukaze.
Rokosák, trh skorigoval 20%, podľa tvojej tézy by investori mali zavrieť pozície a ísť do cashu. Stále si to myslíš?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák

áno, suhlasim, najpodstatnejsia informacia je ze nikto nepozna buducnost a stať sa moze prakticky cokolvek, bez ohladu na to ci cisto matematicky ta pravdepodobnost je velká alebo velmi malá.
Mozno su na tom uplne najlepsie ti ktori sa obmedzuju iba na pasivne investovanie do ETF, maju nastaveny trvaly prikaz kazdy mesiac na pevnu ciastku z prijmu a o viacej sa nestaraju. Tym padom sa vyhnu vycitkam typu "mal som nakupit vtedy a nie vtedy" a celkovo spravou uctu nemusia zbytočne míňať ziaden čas. Ono pokial nema clovek zainvestovanu nejaku horibilnu sumu, tak je dost zbytocne sa hrat na nejake velke analyzy a hladanie "dna krízy" aj to s neistym vysledkom.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal: So 14 05, 2022 10:08 am Rokosák, trh korigoval 20%, podľa tvojej tézy by investori mali zavrieť pozície a ísť do cashu. Stále si to myslíš?
Nie trh, ale vlastne portfolio ci akcie. Tym obmedzis vysku straty. Aj pripadny zisk. Otazkou je co na zaklade osobnej financnej situacie je dolezite.

Ja som takisto proti dokupovaniu do straty, ale znamy ma inu skusenost. Kupil pred rokmi 100 akcii FB za 19. Ked klesla akcia na 14 dokupoval az mal 2500 akcii. Dnes maju tie akcie hodnotu okolo miliona. Samozrejme keby FB skrachoval tak by mu to hrozne nevadilo. Spominal, ze rozvodom stratil 2 miliony.

Riadenie rizika tiez nie je rozumne ignorovat. Otazkou je kolko rizika si ochotny psychologicky a financne zvladnut.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Ako investovať keď nič nevieš

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: So 14 05, 2022 5:51 pm Nie trh, ale vlastne portfolio ci akcie. Tym obmedzis vysku straty. Aj pripadny zisk. Otazkou je co na zaklade osobnej financnej situacie je dolezite.
Nevykrúcaj sa, väčšina dlhodobých investorov investuje do SP500 a majú 20% drawdown. Tak čo si myslíš, majú zavrieť alebo držať? Lebo roky tu hlásaš túto mantru o 20% poklese, tak nam ju teraz predveď real-time.
Btw: Aj v kovid kríze bol 20% pokles, ale vtedy som sa ťa zabudol opýtať, či zatvoriť. Nenahlásil si však ani nákup v covid rallye, tak teraz spätne v grafe nebudeme analyzovať, čo by bolo, keby bolo.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"