Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Wolf
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Wolf »

Ahoj, začínam s investovaním a rád by som počul vaše rady/tipy/názory, ohľadom dlhodobého nákupu ETF a akcií.

Samozrejme, že sa najprv postupne vzdelávam, ale popri štúdiu a práci zároveň, na to moc času neostáva, ale chcem začať už teraz.

Zatiaľ ma moc neláka trading, chcem investovať dlhodobo. Mám 23, takže časový horizont kľudne 20 rokov. Ideálne dca, takže každý mesiac nakupovať za fixnú sumu a moc neriešiť. Študujem IT, a preto chcem investovať hlavne do technologicky zameraných firiem, do vecí ktorým rozumiem.

Čo ma zaujíma je výber brokera. Všimol som si, že každý broker je vhodný na niečo (daily trading, krypto atd.). Aký broker je najvhodnejší na jednoduché nakupovanie akcií a ETF každý mesiac s dlhodobejším horizontom? Žiadny trading, žiadne futures, CFD, krypto a pod. Zatiaľ mi bolo odporúčené Degiro. Degiro je myslím iba v Česku, nie na Slovensku, ale v Česku študujem a plánujem trvalý pobyt, takže by to snáď šlo už teraz, aj keď tam ešte nie som daň. rezident. Ešte mi niekto radil Swissquote.

Ďalšia otázka je, do čoho investovať. Mám sa zamerať iba na ETF, prípadne nejaké jedno/dve ETF + akcie nejakej obľúbenej firmy? Som zatiaľ bez detí a hypotéky, takže si môžem dovoliť viac riskovať, ale zase z dlhodobého hladiska mi príde rozumnejšie niečo stabilnejšie. Ako to rozdeliť, aby som nejakú sumu dával do niečo stabilnejšieho, kľudne len ako ochranu pred infláciou, a zároveň chcem dávať peniaze do niečoho s vysokými výnosmi a kľudne s vysokým rizikom?

Viem, že mám moc obecné otázky, ale nestíham to študovať moc dopodrobna, takže budem rád aj za obecnejšie odpovede. Som fakt na začiatkoch a rád by som počul rady skúsenejších. Fórum pravidelne čítam, ale názory sa často tak líšia, že sa často strácam, tak zakladám nové vlákno. Budem vďačný za každú radu mladému študentovi :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Rado »

Wolf napísal: So 13 11, 2021 4:04 pm Samozrejme, že sa najprv postupne vzdelávam, ale popri štúdiu a práci zároveň, na to moc času neostáva, ale chcem začať už teraz.
Wolf napísal: So 13 11, 2021 4:04 pm Viem, že mám moc obecné otázky, ale nestíham to študovať moc dopodrobna, takže budem rád aj za obecnejšie odpovede.
Študuješ IT a ja chcem vedieť dobre programovať, tak by si mi to mohol v skratke vysvetliť? Aký si mám kúpiť počítač? Chcem tomu venovať, tak 5 minút denne, ale rád by som v budúcnosti naprogramoval nejakú super hru lebo vidím, že sa na tom dá dobre zarobiť. Mám 4 deti a prácu a tak mi veľa času neostáva. Niečo som už pozeral na internete, ale isto je rýchlejšia cesta, keď mi to niekto rýchlo vysvetlí ukáže skratku a ja už ten ENTER toľko poklikám.

Úplne super by bolo, ak by si si najskôr prestal klamať a vymenil slovo nestíham za nechce sa mi. K investovaniu by si sa mal potom vrátiť, keď sa ti chcieť bude. Môj syn (tvoj rovesník) má veľa záujmov a tak som pochopil, že pokiaľ to nebude pre neho priorita do čísla 3, tak nemá zmysel, aby som tlačil na pílu. Na fórum príde skoro každý týždeň niekto, kto založí vlákno ako ty. Najlepšie nájsť nejakú skratku ako venovať čas štúdiu a hľadaniu. Takto sa však nedá naučiť programovať, hrať na klavír alebo futbal a nedá sa takto naučiť ani investovať. Podľa mňa by si sa mal do toho pustiť, až keď budeš pripravený do toho investovať to najcennejšie čo máš...svoj čas. Ver mi, už to s ním bude len horšie.

BTW ako investovať do ETF sa tu pýtali už minimálne desiati. Skús si pozrieť aké dostali odpovede. Ušetril by si čas písaním.

Sry kámo, ale do práce sa mi hlásilo veľa absolventov a väčšina chcela benefity bez effortu. Vyberal som vždy z tej menšiny lebo ono to v živote funguje tak, že benefity sú výsledkom úsilia.

Držím ti palce!
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Wolf
ako, nie ze by sa nedalo investovat do ETF aj dnes, hlavne ked si dlhodoby investor. Ale nakolko su aktualne trhy all time high, tak mozno by bolo rozumne v tvojom pripade pockat na najblizsiu korekciu a az potom pripadne nakupit.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa wladas »

Trumpeta
nesuhlasim. Ekonomika je sice nafuknuta ale nie je moc vizia korekcie. Ludia maju stale kopec prachov co nestihli minut.
Presne toto som si hovoril ked som zainvestoval vacsiu ciastku pre jednu znamu (pri svojich by som asi nemal az taku odvahu :D )
Je tomu skoro 2 mesiace a SP500 v € za ten cas spravil cez 7%. Cize aj keby uz prisla korekcie tak je rezerva.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

@Wolf , gratulujem ti k jednemu z najlepsich rozhodnuti ohladom financii, zacat investovat v tak mladom veku.

Kiez by som mal opat dvadsat a mal mi kto poradit. Doporocujem ti akumulacne ETF S&P 500. Toto jedno ti na zaciatok staci a zabezpeci ti dochodok. Na velkosti ciastky, ktoru mas urcenu mesacne na DCA zalezi konkretny typ, pretoze niektore stoja 40 ine 700€(maju +- vsetky rovnaku vykonnost), takisto aj vyber brokera.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Ještě dodám jeden citát z Inteligentního Investora od Grahama, kterého teď čtu (i když mě před ním Juggler varoval):
Umění investovat má jednu vlastnost, která není obecně doceňována.

Laický investor může s minimálním úsilím a schopnostmi dosáhnout úctyhodného, i když nevýrazného výsledku; ale zlepšení tohoto snadno dosažitelného standardu vyžaduje mnoho úsilí a více než jen špetku moudrosti.

Pokud se pouze pokusíte vnést do svého investičního programu jen trochu více znalostí a chytrosti, tak místo abyste dosáhli o něco lepších výsledků, než je obvyklé, můžete zjistit, že jste si pohoršili.
Pokud zůstaneš u minimálního úsilí a budeš každý měsíc házet peníze do nějakého širokého ETF, dosáhneš úctyhodného výsledku (cca +/- 8-10 % p.a. ). Pokud budeš chtít dlouhodbě dosáhnout lepších výsledků, porážet indexy, musíš obětovat spoustu času a věnovat ho důkladnému studiu a je velká šance, že se ti to stejně nepodaří.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta1978 napísal: So 13 11, 2021 6:34 pm Wolf
ako, nie ze by sa nedalo investovat do ETF aj dnes, hlavne ked si dlhodoby investor. Ale nakolko su aktualne trhy all time high, tak mozno by bolo rozumne v tvojom pripade pockat na najblizsiu korekciu a az potom pripadne nakupit.
ja som zacal investovat v auguste, aby som mal seriozne a nezabudnutelne "sledovanie" mojho rozhodnutia, vzdy som na tu ktoru akciu alebo ETF skutocne nejake peniaze aj dal. Mam pocit, ze SPY od mojho nakupu je +7 alebo +8%. Avsak, chvilkami, no nie ihned po kupe, bola aj v minuse. Tiez som vahal, roky som vahal, sme na ATH sme na ATH, 10-12 rokov som siril FUD Strach, neistota, pochyby (Fear, uncertainty, and doubt) a teraz, za 3 mesiace, ma moje ETF +7.5%..
Wolf,
Potom som nakupoval rozne akcie, skusal rozne blbiny, najskor gambling, potom som hladal info a info, a cim viac info som nasiel, tym viac info som potreboval. Ako pise Rado, mne sa jeho odpoved nepaci, lebo mi neda "tu mas navod, klikni na enter, a o mesaic budes mat lambo" - nie, ani to lambo, stacilo by mi tisicka mesacne, ale nie, tak to nefunguje. Vid napr Radova tema (dohladaj si sam, nauc sa chytat ryby, a nie cakat ze ich niekto chyti, dnes ma budes nenavidiet, o 10 rokov milovat).
PS: toto pisem tak, ako by som to pisal sam sebe, ak by som bol v tvojom veku. Mnoho veci clovek pochopi az vekom, casom. Poviem to tak, ak by som mal dnesne vedomosti a vek aky mas dnes Ty, tak dnes by som uz bol na tomto fore len ako dochodca a pisal z plaze. Ale mozno ani nie, mozno by som to cele prehral. Tazko povedat, keby bolo keby..
Musim sa utnut, pretoze o tomto sa da polemizovat donekonecna a stale to bude len krcmova polemika.

Hm, ale uvedom si jedno, si na spranvom mieste, v spravnom veku. A PS: vitaj v krutej realite, dnes (podla mna) potrebeujes byt polyhistor, pretoze ak nevies, kolko litrov motoroveho oleja ti ide do auta, tak ta niekto okabati a osali. Musis kriticky mysliet a musis spochybnovat takmer vsetko. Prirovnam to k cudziemu jazyku, nestaci ho vediet, musis v nom vediet mysliet.
Odoslané z počítača
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 32 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Ninx »

iceberg8 napísal: So 13 11, 2021 9:50 pm ja som zacal investovat v auguste,
...
roky som vahal, 10-12 rokov som siril FUD
Toto mi prosim ta ozrejmi - 10 rokov si sledoval akciove trhy a prvykrat zainvestoval az v auguste?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Wolf napísal: So 13 11, 2021 4:04 pm Zatiaľ ma moc neláka trading, chcem investovať dlhodobo. Mám 23, takže časový horizont kľudne 20 rokov. Ideálne dca, takže každý mesiac nakupovať za fixnú sumu a moc neriešiť. Študujem IT, a preto chcem investovať hlavne do technologicky zameraných firiem, do vecí ktorým rozumiem.
Pri DCA treba začať ihned. V IBCE zrušili aktivity fees. Na vyhnutie sa lákadlám tradingu, na začiatok stačí cash účet. Na jeden nákup za mesiac nepotrebuješ ani dáta. Ak si založený techno, môžeš iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc) v EUR nemecká burza, alebo v USD na Londýnskej burze.Všetky velké techno firmy máš aj v iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), čo je vlajková loď investovania a perfektne diverzifikovaná.
Ak však cítiš, že lepšie by bolo aby sa investičné vklady realizovali pravidelne z bank. účtu, tak podľa mňa je nákladovo najlepšie EIC s nízkym vstupom.

Aj ked sú ceny techno vystúpané, USA má taký technologický edge, že bude globálnym lídrom ešte mnoho desiatok rokov. Aj ked vidíme, že im pomerne úspešne dokážu konkurovať aziati a Čína, Amerika je najbezpečnejším a najstabilnejším investičným prístavom na svete. Na rozdiel od techno-bubliny na prelome storočí, terajší techno lídri sú už monopolne etablovaní a generujú neskutočné globálne tržby a zisky. Preto vyššie ceny nie sú bublina, ale skôr či neskôr budú dobehnuté reálnymi ziskami a ceny akcií tlačené vyššie a vyššie. Samozrejme korekcie, krízy, ekonomická stagnácia, disruptívne javy, to všetko tu vždy bolo a bude. Inej cesty však niet. Po tejto covid kríze je však jasné, že centrálne banky nedovolia úpadok a krachy ako v minulom storočí medzi svetovými vojnami. Vždy budú chrániť svoje korporácie, ktoré sú základom ich prosperity. Od cien akcií sa odvíja všetko: ekonomika, zamestnanosť, spotreba, dôchodky, blahobyt všetkých. Od USA následne závisí celý svet. Napr. FED ešte nevytasil svoju najväčšiu zbraň - priame nákupy indexových ETFs. Japonci to už robia..Je to v podstate vstup štátu do podnikania, ale pomáha im to a je to v prospech všetkých. Takže verím, že v budúcnosti ešte uvidíme korekcie do 30-40%, ale centrálne banky to už nikdy nepustia pod -50% ako to bolo v 2000, alebo v 2008.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Rado »

iceberg8 napísal: So 13 11, 2021 9:50 pm Tiez som vahal, roky som vahal, sme na ATH sme na ATH, 10-12 rokov som siril FUD Strach, neistota, pochyby (Fear, uncertainty, and doubt) a teraz, za 3 mesiace, ma moje ETF +7.5%..
Beriem si ťa za príklad, ale myslím to všeobecne.
Nie je podstatné, čo robíš, keď si na svojej investícii + 7,5%. Podstatné je, čo spravíš, keď budeš -40%. Ak by sa ti to stalo teraz a máš hodnotu svojho portfólia napr. 3000€, tak si povieš o.k. skúsil som a nevyšlo alebo stratu vysedíš, veď investuješ dlhodobo.
Čo však, keď sa ti to stane o 20 rokov? Portfólio bude mať hodnotu napr. 200k€ a zrazu budeš mať na účte 100k€ a debilné správy o konci sveta z každej strany? Zastavíš svoju stratégiu alebo budeš mať silu pokračovať ďalej?

Treba vychádzať z toho, že na burze sa stane všetko, čo si peklo vymyslí. Nie sme stroje, ale ľudia s emóciami. Obchod je vždy emočné, nie rozumové rozhodnutie. V ťažkých chvíľach pomôže až fanatická viera v to, čo na burze robíš. Nemyslím, že prístup pravidelného šporenia do ETF v takej ťažkej chvíli ako bol napr. rok 2008 pokračuje a pritom v takých časoch si treba na investície aj požičať. Výhodou investovania do nehnuteľností, umeleckých diel a pod. je...že nevidíš graf a hodnotu svojej investície v reálnom čase. Keď však vieš, že si po dvoch mesiacoch +7,5%, tak tiež budeš vedieť, že si -40%. Tam sa to bude lámať. Čisto teoreticky je na tom sedliak investujúci do ETF dobre.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Ne 14 11, 2021 1:39 am Čo však, keď sa ti to stane o 20 rokov? Portfólio bude mať hodnotu napr. 200k€ a zrazu budeš mať na účte 100k€ a debilné správy o konci sveta z každej strany? Zastavíš svoju stratégiu alebo budeš mať silu pokračovať ďalej?
Presne tak.
Už párkrat som sa postupne dopracoval k plnej zainvestovanosti svojich úspor a mal som slušný ziskový vankúš, aby som vydržal aj bežné korekcie, ale krízy ala 2016(DAX), ala 2018 alebo ala 2020 ma vždy o ten zisk obrali a pozície som musel znova budovať.
Preto je pre mňa zaujímavé sledovať, aké emócie na tomto fóre vyvolávajú takéto poklesy, kde ľudia strácajú niekoľko ročných platov a zároveň výraznú časť úspor. A ako sa s tým vyrovnávajú.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ninx napísal: So 13 11, 2021 11:37 pm Toto mi prosim ta ozrejmi - 10 rokov si sledoval akciove trhy a prvykrat zainvestoval az v auguste?
Sledoval ako sledoval - priblizne v roku 2010-2011 som si hovoril, ze zas satie trhy splhaju, akcie su predrazene, nie celkom som chapal ten princip. Nasledne 2012-2013 si hovorim "nic nejde hore vecne" a to iste v 2015 - akcie isli hore rychlejsie, nez cokolvek ine (nehnutelnosti). Pocas 2008 som to nesledoval, resp len okrajovo.


Rado napísal: Ne 14 11, 2021 1:39 am Beriem si ťa za príklad, ale myslím to všeobecne.
Nie je podstatné, čo robíš, keď si na svojej investícii + 7,5%. Podstatné je, čo spravíš, keď budeš -40%....
Snazim sa byt nastaveny na to, aby som nevybral ani pri -60% resp, minus neviem kolko %, avsak ETF je ETF a akcie su akcie, ak bude akcia na tom zle, tak budem musiet urobit nove DD. Su vsak akcie ktore urobili -90% a potom +4000% napr MU - Micron Technology.. Ak by som to predal pri -40% mohlo by to byt priskoro, potom predal pri -90% tak by som sa absolutne obral o vsetok zisk, ktory potom nasledoval (+100% na povodnej kupnej cene 40USD, pripadne menej pretoze DCA). No mohlo sa kupit na 40, predat na 20, a kupit znovu na 10, vysediet pokles na menej ako 2usd, a cakat a byt teraz na 77, s price targetom okolo 140. Ale to uz je swing trading asi, nie setrenie v ETF.. To bol nahodny priklad, aby sme videli extremny graf v case.

Zamyslam sa, co by som robil, ak by som bol tesne pred vekom/rozhodnutim, ze idem vyberat ETF a pomaly prelievat napr do nehnutelnosti. A v tom klesne trh -70%. Pravdepodobne bude zalezat na tom, ake mam vydavky, prijmy, a ako velmi chcem peniaze, ako ich nepotrebujem, atd.. Naozaj netusim, co by som robil, ak by som robil. Teraz mozem povedat X, potom urobim Y, lebo ZZZ okolnosti. Snazim sa mat usta tam, kde mam peniaze. Ale snazim sa zaroven zit tak, aby som bol spokojny aj nahy kdesi v lese, nielen schopny tak prezit, ale bol tak aj spokojny. Ale to som JA, len JA, potom je tu este rodina :) Vlastne neobchodujem pre seba, ale pre rodinu. Ja tie zisky ani nepotrebujem/nechcem.. Ale zaroven nechcem stratit to, co by mohlo byt ich, aby im to pomohlo pocas zivota.
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dlhodobo neznamena predpovedat vyvoj na desiatky rokov a zabudnut. Vyzaduje to aj urcitu aktivitu. Ako Rado pise ide hlavne o to ci konat (nekonat) pri poklese. Predaj vyzaduje viac energie ako kupa. Hlavne je vsak nestracat, vratane nerealizovaneho poklesu.

Pomoze si uvedomit, ze do buducnosti nevidime a preto chyby nebrat osobne. Chyby staci minimalizovat.
Naposledy upravil/-a Rokosák v Ne 14 11, 2021 7:41 am, upravené celkom 1 krát.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jogo napísal: Ne 14 11, 2021 7:27 am Presne tak.
Už párkrat som sa postupne dopracoval k plnej zainvestovanosti svojich úspor a mal som slušný ziskový vankúš, aby som vydržal aj bežné korekcie, ale krízy ala 2016(DAX), ala 2018 alebo ala 2020 ma vždy o ten zisk obrali a pozície som musel znova budovať.
Preto je pre mňa zaujímavé sledovať, aké emócie na tomto fóre vyvolávajú takéto poklesy, kde ľudia strácajú niekoľko ročných platov a zároveň výraznú časť úspor. A ako sa s tým vyrovnávajú.

Zatial som mal len jednu stratu -90% a ci sa dostane spat, to neviem, bolo to SPRT merge s GREE. Strata bola len cca 1500 z investicie 1700, nepredal som, budem musiet predat tesne pred koncom roka, ale to sa este uvidi. Zatial som tuto stratu nedohnal naspat s tradingom, a aj ak by som dohnal a mal otvorene ine pozicie, stale sa v okamihu odoslania prispevku moze stat, ze dalsia akcia mi urobi -90%, aj ked sa snazim vyberat rozumnejsie, ale tie s market cap pod 1 mld mozu urobit prakticky hocico (napr XELA), tazobne spolocnosti to maju teraz tazke (napr VALE nakupene pri 15.5, teraz 12.5). Skusam tradin, ak sa nepodari byt v zisku ani po roku a nepridem na inu strategiu, pojdem do SXR8, plus nieco k tomu ako doplnok, a na "fun play" si necham 5-10% kapitalu.
Lahko by hrdinom, ak sa jedna o taketo male sumy. Ked som robil DCA pri tom SPRT, islo to dolu vodou prakticky cez noc. Zacal som na 36, kupil som pri 34, cakal som price target cca 40, mozno 50. Nikdy to neslo nad moju nakupnu hodnotu :) Ked som takto dokupoval DCA, pri 24 mozno uz pri 26 som mal na maly moment taky pocit, ze ma zalial pot, typu "kurnik, robim asi nieco velmi velmi hlupe, ale ved na fore pisali, ze musi byt shortsqeeze", pod 24 som DCA opustil, a kupil polovicnu DCA mozno pri 20, potom pri 10 este polovicu a potom uz nic. Teraz si ta akcia skace medzi 2.0-2.8, mozno by sa dala "trejdit" ale ta firma si zasluzi uplny krach, pretoze ten merge bol zmatocny, tak to mam v portfoliu ako memento, analitici maju PT okolo/az do $80, tak uvidim, co urobim. Kazdopadne, snazil som sa naucit a pocvicit s psychologiou, v extremne zrychlenom tempe, i ked aj ETF moze klesat "cez noc", ale nakolko to bolo s 1700dolarmi, tazko verit, ze by emocie boli identicke, ako so 170 tisicmi dva roky pred zamyslanym dochodkom. Naucil som sa ale 1 vec, ktoru uz nemam robit. Aspon nie s 4 ciframi, ale max 50-100usd, a idealne ani s tym :)
To pise aj pre Wolfa, aby si daval pozor, je tam kopec nastrah.

jogo, zaujimalo by ma, ak si mal vankus, preco si to musel budovat znovu? akym sposobom? vyhol si sa vacsiemu poklesu? ak by si necinne stal a neprepracoval portfolio, ako by si na tom bol dnes? Ak islo o predaj DAX a kupu SPY, tak chapem, skor ma zaujima, ci bol predaj DAX a kupa DAX s tym, ze si sa vyhol "celemu svahu na grafe a zviezol sa len na polovicu poklesu"...
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: Ne 14 11, 2021 7:40 am jogo, zaujimalo by ma, ak si mal vankus, preco si to musel budovat znovu? akym sposobom? vyhol si sa vacsiemu poklesu? ak by si necinne stal a neprepracoval portfolio, ako by si na tom bol dnes? Ak islo o predaj DAX a kupu SPY, tak chapem, skor ma zaujima, ci bol predaj DAX a kupa DAX s tym, ze si sa vyhol "celemu svahu na grafe a zviezol sa len na polovicu poklesu"...
Lebo som o vankúš prišiel a musel pozície zatvoriť resp. výrazne znížiť, ak som nechcel ísť do veľkej straty s už "mojimi(v práci zarobenými)" a nie "vyhratými(na burze) peniazmi. Predsa len je psychologický rozdiel strácať svoje alebo vyhraté peniaze.
A potom som pozíciu znova postupne budoval podobne ako predtým...niektoré z týchto spôsobov som reportoval a reportujem vo svojich vláknach vyhodnocovaných v hitparáde, predtým aj v Jogovom fóre.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jogo
Preto je pre mňa zaujímavé sledovať, aké emócie na tomto fóre vyvolávajú takéto poklesy, kde ľudia strácajú niekoľko ročných platov a zároveň výraznú časť úspor. A ako sa s tým vyrovnávajú.
dôvod preco investujem do akcii je aby som sa ucil ovladat svoje pocity a nebol príliš emocionálne priputany k majetkom/peniazom. Prezil som niekolko vyse 60percentnych drawdawnov a teraz s odstupom casu to vnimam ako uzasnu skusenost ktora mi vela dala a ktore som vysedel /plus nejake mensie dokupy/. Z hladiska maximalizacie zisku to samozrejme nedava zmysel, ale mne ide primárne o tu jazdu.
Ked su ludia v zabavnom parku na Rollercoasteri tak najvacsie vzrusenie nemaju vtedy ked stupaju, ale naopak, ked padaju strmhlav dolu, vtedy sa uvolnuje podstatne viacej endorfinov :)
Som clovek ktory netuzi velmi po hmotnych veciach, ani nie som nadseny cestoval, ani by ma nebavilo vydrziavat si milenky. Akciovy svet mi dava podstatne viacej vzrusenia a zabavy..
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal: Ne 14 11, 2021 12:20 am Takže verím, že v budúcnosti ešte uvidíme korekcie do 30-40%, ale centrálne banky to už nikdy nepustia pod -50% ako to bolo v 2000, alebo v 2008.
Centrálne banky tu nie sú na to, aby zachraňovali akciový trh. To, že plnia vaňu (ekonomiku) peniazmi tak, že z nej preteká, tak sa tie peniaze dostávajú na burzu a ona rastie. Keď však z vane pretekať prestane, tak aj trhy spomalia. Všetko má nejakú odozvu v čase.
Čím je viac investorov, ktorí len tak vstupujú na burzu, aby vložili svoje peniaze do ETF, tým väčšie prepady nás v budúcnosti čakajú. V tomto prípade platí metóda LIFO.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Felix
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 13 01, 2021 1:45 am
Has thanked: 1 time

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Felix »

JUGGLER napísal: Ne 14 11, 2021 12:20 am Pri DCA treba začať ihned. V IBCE zrušili aktivity fees. Na vyhnutie sa lákadlám tradingu, na začiatok stačí cash účet. Na jeden nákup za mesiac nepotrebuješ ani dáta. Ak si založený techno, môžeš iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc) v EUR nemecká burza, alebo v USD na Londýnskej burze.Všetky velké techno firmy máš aj v iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), čo je vlajková loď investovania a perfektne diverzifikovaná.
Ak však cítiš, že lepšie by bolo aby sa investičné vklady realizovali pravidelne z bank. účtu, tak podľa mňa je nákladovo najlepšie EIC s nízkym vstupom.
Ahojte. Uz dlho mam taky plan, ze by som investoval DCA sposobom do nejakeho S&P 500 fondu, len som sa doteraz nedokazal zorientovat v tom, ze cez akeho brokera by to bolo poplatkovo najvyhodnejsie, a tiez, ze ktory z tych mnohych S&P 500 fondov si zvolit.

Keby som chcel investovat dajme tomu kazdy mesiac po 100 EUR do spomenuteho iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), bolo by rozumne spravit to prave cez IBCE? Pripadne je este nejaky vyhodnejsi broker na takyto typ investovania?

A ked budem kupovat za Eura, je tym padom vhodne zvolit si taky iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), kde fund currency je EUR, aby som sa vyhol pripadnym konverznym poplatkom?

Dakujem.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa jogo »

Felix napísal: Ut 30 11, 2021 12:47 pm Ahojte. Uz dlho mam taky plan, ze by som investoval DCA sposobom do nejakeho S&P 500 fondu, len som sa doteraz nedokazal zorientovat v tom, ze cez akeho brokera by to bolo poplatkovo najvyhodnejsie, a tiez, ze ktory z tych mnohych S&P 500 fondov si zvolit.

Keby som chcel investovat dajme tomu kazdy mesiac po 100 EUR do spomenuteho iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), bolo by rozumne spravit to prave cez IBCE? Pripadne je este nejaky vyhodnejsi broker na takyto typ investovania?

A ked budem kupovat za Eura, je tym padom vhodne zvolit si taky iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), kde fund currency je EUR, aby som sa vyhol pripadnym konverznym poplatkom?

Dakujem.
Vo všeobecnosti je IBCE najlepšia voľba, ale kvôli podpore ja u nich účet nemám. x-krát som nedokázal vypísať tie všetky formuláre, čo mi raz za čas vyskakujú pri prihlásení do účtu a pomohla mi s tým jedine podpora od LYNXU.
Toho času konkrétne do tebou uvedeného fondu je najlacnejšia alternatíva XTB...je to zatiaľ bez poplatku.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
lieutenant
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 25 10, 2021 3:53 pm

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa lieutenant »

Aj Trading212 je bez poplatku ak zvoliš fond obchodovaný v eurách.
Wolf
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Wolf »

Spätne všetkým ďakujem za odpovede na pôvodný príspevok. A chápem, že čim viac sa toho naučím sám, tým lepšie pre mňa, takže ďakujem aj za kritickejšie odpovede :)

Nakoniec som si vybral Interactive Brokers. Pôvodný plán bol nejaké iShares indexové ETF, ako mnohí radili, ale to (SP500) stojí skoro 500 USD a to je pre mňa každý mesiac moc. Chcem začať na cca 200 USD mesačne. Na európskej burze mi IB neumožňuje kupovať frakcie. Na US burzách (ARCA atd.) som našiel iba dividendové iShares SP 500 ETFs. Ušlo mi niečo? Pokiaľ to správne chápem, tak IVV je dividendové. Tak isto IVE alebo IVW.
CSPX je akumulačné, ale je iba na londýnskej burze (nedovolí frakcie). Veľmi známe SPY je tiež dividendové.

Rozmýšlal som ešte nad:
  • nákupom CSPX na LSE každý 2. mesiac
  • alebo nákupom (VUAA) Vanguard SP 500 UCITS USD na LSE. To stojí cca 80 USD, tak by som nakupoval 2 mesačne.
Moc sa mi to ale nepáči, rád by som nakupoval frakcie vždy za fixnú sumu. Takto keď budem nakupovať, napr. x kusov VUAA, tak keď bude cena rásť, ja budem nakupovať viac za viac. Keď bude cena klesať, tak budem nakupovať za menej, ale aj za menej USD (stále x kusov za menšiu cenu).

Ďalej som našiel toto: A2PFN2. Ale to som na IB nenašiel vôbec.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ľudia, čo investujú ti odpovedia konkrétnejšie, tak narýchlo. Americké ETF na amerických burzách ti IB nedovolí nakupovať a nie sú akumulačné.
Ten Vanguard VUAA je akumulačný, ale pozri inú burzu, lebo si vybral londýnsku v USD. Verzie v EUR je asi najlepšie kupovať na Xetre v Nemecku...pozri sa cez Yahoo a tam ked budes zadavať VUAA, vyber nemecku .DE...teda VUAA.DE. Stojí 74 €..čiže vieš kupovať po 1-2 akciách.

IB berie ticker VUAA verziu LSE to je Londýn a BVME..to bude tvoj ticker, lebo vidím, že tam je fee 1 EUR za ETFs. Tomu tickeru by som sa ale vyhol, lebo je to talianska burza a ( All financial income received by an Italian resident individual investor will be subject to a tax rate of 26% (decreto legge 66/2014 and coordinated conversion law 89/2014). Asi to platí len pre talianských rezidentov...aspon vidíme, že im sťahujú 26%.

Poďme na klasický iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)v eurách. Áno ticker CSPX je listing v Londýne v USD, ale aj v Amsterdame je CSPX v EUR.
Ty si zadaj do IB ten ticker z listings v justetf.com, čo prislúcha Xetre alebo Stutgartu a vidíš SXR8. To ti IB zoberie a stojí 415 €.

Ked pozeráš v justetf.com, klikni na LISTINGS a tam vidiš tickery v USD, EUR, GBP a na roznych burzách. Tieto tickery väčšinou platia aj u IB. Ale nie sú u IB všetky, aspoň ja nemám také skúsenosti. Skoro všetky však ukáže Yahoo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Londynskej burze by som sa vyhol, teda mam to aspon ja tak zafixovane, ze vzdy mi degiro uctuje nejake poplatky za "stamp" alebo take nieco.

Juggler ti dobre radi, kupuj na xetre v €.
V tvojom pripade, ak si limitovany mesacnou ciastkou je asi najlepsi XET | VUAA | IE00BFMXXD54 | EUR 
akumulacne ETF v EUR, cena okolo 74€ aktualne, TER 0,07%
Vanguard S&P 500 UCITS ETF (USD) Accumulating
uplne dole na stranke mas detaily, ako je listovane na jednotlivych burzach
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Adammd napísal: St 01 12, 2021 7:22 am Londynskej burze by som sa vyhol, teda mam to aspon ja tak zafixovane, ze vzdy mi degiro uctuje nejake poplatky za "stamp" alebo take nieco.

0.5% z vysky nakupu.
Odoslané z počítača
Wolf
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Wolf »

Adammd napísal: St 01 12, 2021 7:22 am V tvojom pripade, ak si limitovany mesacnou ciastkou je asi najlepsi XET | VUAA | IE00BFMXXD54 | EUR 
akumulacne ETF v EUR, cena okolo 74€ aktualne, TER 0,07%
Vanguard S&P 500 UCITS ETF (USD) Accumulating
uplne dole na stranke mas detaily, ako je listovane na jednotlivych burzach
Na stránke je, že to je aj na XETRA, ale ja na XETRA (IBIS) žiadne Vanguard ETF nevidím.

SXR8 vyzerá dobre, na to už som pozeral tiež.

Ešte je možné urobiť konverziu z EUR na USD, ktorá by mala byť bez poplatku a nakupovať to VUAA za USD, ale to je iba na LSE.

Takže SXR8.
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa jcar »

IBKR Ti kúpi VUAA v eurách napr. na BVME (Borsa Italiana)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Adammd »

Myslel som, ze je dostupny i na IB. XET | VUAA | IE00BFMXXD54 | EUR  je skopirovany z Degira. Ak teda kupa iba na IB, tak potom ten z tal. burzy.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Wolf
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Wolf »

Dám na radu Jugglera a ostanem na nemeckej burze.

Len namiesto SXR8 asi pôjdem do SXRV (iShares NASDAQ 100 UCITS ETF USD (Acc)). Príde mi, že 100 firiem je stále veľmi dobrá diverzifikácia, tak budem mať radšej väčší výnos s väčším rizikom. Navyše som technicky založený a mám názor, že svet sa bude mať po technologickej stránke kam rozvíjať asi do nekonečna :D
Felix
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 13 01, 2021 1:45 am
Has thanked: 1 time

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Felix »

jogo napísal: Ut 30 11, 2021 2:39 pm Vo všeobecnosti je IBCE najlepšia voľba, ale kvôli podpore ja u nich účet nemám. x-krát som nedokázal vypísať tie všetky formuláre, čo mi raz za čas vyskakujú pri prihlásení do účtu a pomohla mi s tým jedine podpora od LYNXU.
Toho času konkrétne do tebou uvedeného fondu je najlacnejšia alternatíva XTB...je to zatiaľ bez poplatku.
Dakujem za radu. Ano, to XTB vyzera dobre, co som pozeral, ziadne poplatky za vedenie uctu, ak clovek spravi aspon jednu transakciu rocne, plus ziadne poplatky za transakcie kym objem transakcii mesacne neprekroci 100 000 EUR.

Plus konretne SXR8.DE (Acc) v Eurach, pisu, ze minimanlny zadany objem je 100 EUR, takze ak sa tam nevyskytne este nejaky zadrhel, tak vyzera to tak, ze sa bude dat kupovat po 100 EUR mesacne, a bez poplatkov.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Felix napísal: St 01 12, 2021 2:05 pm Dakujem za radu. Ano, to XTB vyzera dobre, co som pozeral, ziadne poplatky za vedenie uctu, ak clovek spravi aspon jednu transakciu rocne, plus ziadne poplatky za transakcie kym objem transakcii mesacne neprekroci 100 000 EUR.

Plus konretne SXR8.DE (Acc) v Eurach, pisu, ze minimanlny zadany objem je 100 EUR, takze ak sa tam nevyskytne este nejaky zadrhel, tak vyzera to tak, ze sa bude dat kupovat po 100 EUR mesacne, a bez poplatkov.
Tých 100 EUR si si zle vysvetlil.
Nakupovať vieš len celé akcie a minimálne za sumárnu sumu 100 EUR.
Ak má "akcia A" cenu 22 EUR - musíš kúpiť minimálne 5 akcii alebo viac
Ak ma "akcia B" cenu 130 ER - musíš kúpiť 1 akciu alebo viac
Felix
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 13 01, 2021 1:45 am
Has thanked: 1 time

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Felix »

capitalcapital napísal: St 01 12, 2021 3:06 pm Tých 100 EUR si si zle vysvetlil.
Nakupovať vieš len celé akcie a minimálne za sumárnu sumu 100 EUR.
Ak má "akcia A" cenu 22 EUR - musíš kúpiť minimálne 5 akcii alebo viac
Ak ma "akcia B" cenu 130 ER - musíš kúpiť 1 akciu alebo viac
Aha,.. dakujem, za vysvetlenie. A neviete teda niekto, existuje tu na Slovensku moznost kupovat frakcie ETFiek (napr to SXR8.DE alebo nieco podobne), za nizky poplatok, a priamo, teda inou cestou ako cez Finax, Etfmatic, alebo EIC?
lieutenant
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 25 10, 2021 3:53 pm

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa lieutenant »

Skús pozrieť trading212. Poplatkovo by ti to malo vyhovovať.
Felix
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 13 01, 2021 1:45 am
Has thanked: 1 time

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Felix »

lieutenant napísal: Št 02 12, 2021 12:32 pm Skús pozrieť trading212. Poplatkovo by ti to malo vyhovovať.
Dakujem pekne za tip, pozriem to a ked sa mi podari cez to uspesne dostat, napisem co som zistil.
Používateľov profilový obrázok
ZuggyZips
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2021 3:00 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa ZuggyZips »

Felix napísal: Ut 14 12, 2021 3:53 pm
lieutenant napísal: Št 02 12, 2021 12:32 pm Skús pozrieť trading212. Poplatkovo by ti to malo vyhovovať.
Dakujem pekne za tip, pozriem to a ked sa mi podari cez to uspesne dostat, napisem co som zistil.
No co si nakoniec zistil Felix?
"Life’s barely long enough to get good at one thing. So be careful what you get good at."
-Rust Cohle.
https://ibkr.com/referral/andrej866
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Martin7 »

Dobre začal s Vávrom, ale nakoniec to úplne zabil s Gladišom :shock: . Škoda.
Inak ale nato, aký je ešte mladý, uvažuje veľmi dobre. :like:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podľa mňa nezačal dobre ani s Vávrom a úplne sa zdiskreditoval s Gladišom.
On nepochopil Vávru.
Sporo-investovanie v malom nie je o ceste, aby sa človek stal milionárom, ale aby si zaistil dôchodok (alebo mal šancu ísť skôr do penzie ).
Je to najlepšia cesta pre tých, čo nevedia o investovaní nič, keď porovnáme súčasný stav, že každý priemerný človek niekde sporí, ale 90% ľudí to robí zle.

Zle majú nastavený 2 pilier.
Zle sporia do investičných životných poistení a kadejakých poistných produktov.
Zle investujú ak to robia cez podielové fondy a kadejaké FKI.
Zle investujú, ked kupujú zlato v malom ( vysoké predraženie )
Velmi veľa Česi dávajú do kadejakých rizikových dlhopisov a startupov.
Majú velmi nízky štandard legislatívy investovania pre verejnosť. FKI majú 250 a takých firiem, čo môžu spravovať až do 100 mil. majú desiatky a úplne bez kontroly. Preto majú mnoho krachov a podvodov...takých ako sme u nás preberali forexových robotov alebo janatu.

Chlapík nerozumie, že úplne najhoršia alternatíva je Gladišov fond, ktorý ani neporáža infláciu. Že to nie je absolútne žiadna pridaná hodnota.

V podstate je pomýlený. Veď každý môže investovať do seba. Každý sa môže snažiť podnikať. každý môže viac pracovať.
Základ je ten, že 95% ľudí popri tom všetkom aj tak niekde posiela nejakú finančnú čiastku v malom. A posielajú ju tam kde sa nezhodnotí.
Pointa nie je stať sa milionárom (hoci v českých korunách Vávra má pravdu..každý tým milionárom pri tisícke mesačne raz bude ).
Pointa je v tom, že Vávra radí (ked radí indexové ETF ) najlepšiu a najistejšiu cestu maximálneho dlhodobého pasívneho zhodnotenia.

Chlapík robí blbosť, ked horizont prepočítava na 10 rokov. Lebo ked to prepočíta na menej, hoci aj na 5 alebo menej, stále sa zväčšuje riziko, že investor neporazí ani infláciu, alebo že nezarobí, alebo že prerobí.

Chlapca treba nasmerovať na náš portál, alebo nech si aspoň prečíta o Gladišovi tie analýzy, ktoré nájde na webe: jednu som robil ja (Prečo neinvestovať s Danielom Gladišom) , jedna je v angličtine a robila ju pani v Londýne (the-real-performance-of-vltava-fund-sicav ), jednu prebrali aj v ČR ( Proč neinvestovat podle Daniela Gladiše?)...Je to síce všetko spred pár rokov, ale odvtedy sa nič nezmenilo.
Gladiš je odvtedy ešte slabší ako svetový index. Jeho stockpicking je bezcenný. Ked sa k tomu pridá to, že úmyselne zatajuje svoje výsledky, dokonca ich prekrúca, je to absolútne fiasko. Od 2016 fond vyhodnocujeme aj v našej Hitparáde.

Aj to porovnanie, že ked sa o ETFs rozpráva všade, tak je to zle vs.že ked sa o Gladišovi nerozpráva, tak je to skrytá hodnota..to je absolútne pomýlené. Všetko poplietol. Už ked tomu chlapec nerozumie, tak by mal aspoň rešpektovať to, že indexové ETF odporúča aj najlepší investor sveta - Buffett. Pritom sa nikto, ani Vávra, ani Buffett, ani väčšina z nás neopiera o kecy, ale o reálne čísla a štatistiky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pozrel som sa kto sú. Vyzerá že mladí, úspešní právnici povzbudení úspechami v krypto a realitách sa pustili do velkého investičného biznisu, cestou rozdávania rozumov milionárom v zhodnocovaní majetkov. O licencii a kvalifikácii nikde nepíšu. Zrejme to bude rovnaký prípad ako Pravda Capital (česká legislatíva bez regulácie a kontroly - správa majetku srovnatelná s obhospodařováním podle § 15 ods.1 ZISIF).

DANÍME A TRADUJEME KRYPTO

Kryptoměny

V kryptu máme skutečně brutální know how. Historicky jsme první kancelář, která se věnovala zdanění kryptoměn a i v tuto chvíli jsme č. 1 na českém trhu.

Přes naše kanceláře SimpleTax&Law protekla velká část českých krypto projektů. Zdanili jsme krypto v řádech miliard. Rozumíme nejen právu a daním, ale umíme i odlišit smysluplné projekty od scamu.

Sami jsme aktivní tradeři. Analýze krypto trhu se věnujeme jak pro vlastní potřeby, tak i pro naše klienty. Vzhledem k našemu úzkému kontaktu s tím nejaktuálnějším co se na trhu děje, máme přístup ke zcela unikátním informacím.

ANALYZUJEME TRH

Akcie, alternativní investice

Na trhu investicí do akcií existuje nepřeberné množství velmi nekvalitních fondů řízených nekompetentními lidmi.

Detailně analyzujeme fondový trh s akciemi, vyhledáváme kvalitně řízené fondy a vyjednáváme pro naše klienty maximálně výhodné podmínky investic.

Pravidelně prověřujeme činnost fondů a jejich výsledky. Našim klientům jsme schopni zajistit investice do těch nejspolehlivějších a nejkvalitnějších investičních fondů.

_____________________________________

Všimnite si v akom rozpore je to, že ten chlapík odporúča (a obdivuje) Gladiša s tým: vyhledáváme kvalitně řízené fondy a vyjednáváme pro naše klienty maximálně výhodné podmínky investic. Zároveň odhalujú, že na trhu,, existuje nepřeberné množství velmi nekvalitních fondů řízených nekompetentními lidmi,,

Nechcem im predikovať fiasko v kryptomenách - to ukáže čas. Ale to, že sa hrajú na odborníkov na kvalitné fondy je podľa mňa buď nekompetentnosť, nevedomosť, alebo zámerné profitovanie na sprostredkovateľskom biznise.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Felix
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 13 01, 2021 1:45 am
Has thanked: 1 time

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Felix »

ZuggyZips napísal: Ut 22 02, 2022 12:52 pm
No co si nakoniec zistil Felix?
[/quote]

Ospravedlnujem sa za oneskorenu odpoved. Po nejakom case som konecne ten trading212 skusil, kupil som cez to indexove ETFko, a zatial som spokojny. Daju sa kupovat tie akcie/ETFka aj po frakciach, cize aj skoro za par Euro. A poplatky su myslim, ze tiez v pohode - za predaj nakup neplatis, ani za vklad a vyber, iba po dosiahnuti 2000 Euro vlozenych prostriedkov platis 0,07 % pri dalsich vkladoch.
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Dlhodobé investovanie do akcií a ETF

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Veľa otázkam sa venujem na mojom kanály na Youtube - Pavol Chmela
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"