5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

Zdravím,
dělal jsem revizi mých financí a pokud dobře počítám, mám 5 000Kč volně k dispozici. Je možné i s touto částkou něco dělat?(předpokládá se potencionální zisk)
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

máš to 5000 jednorázovo alebo mesačne?
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

filip glasa napísal:máš to 5000 jednorázovo alebo mesačne?
omlouvam se za to. Mam 5000 jednorazove + 1000kc mesicne, ktere mi zbyvaji.
Coz je dost kriticke, ale radsi se zeptam, jestli s tim mohu neco delat nebo to muzu jit propit do hospody :-)
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

na tých 1000 mesačne by bolo vhodné pravidelné dlhodobé sporenie do podielových fondov. 5000 jednorázovo: termínovaný vklad, sporiaci účet, a dokonca aj niektoré podielové fondy berú aj takéto čiastky.

Ale z pohľadu tvojho budúceho života je asi významnejšie to sporenie 1000/mesačne. Pozri si o tom túto tému:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 84&p=10344
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

A nějaký konkrétní tip?
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

nepoznám dobre český trh, ale viem, že ČSOB má v rámci fondov na Slovensku a aj v ČR slušné poplatky (vstupné, aj za správu).

konkrétne, tam majú indexové fondy:
http://www.csob.cz/bankcz/cz/Fondy/Akci ... efault.htm

2% vstupný poplatok a 0,7% za správu. Porovnaj s konkurenciou niekde na úrovni 5% vstup a 1% správa.

Sporenie od 500/mesačne a jednorázovky prvý krát minimálne 5000. To by ti malo vyhovovať.

Dohodol by som si tam sporenie do dvoch fondov po 500 mesačne.
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

Předpokládám, že je to bráno z dlouhodobějšího hlediska, že?

Teďka to čtu a určitě si něco takového vyberu...

To mi připomíná, že příští měsíc budu prodávat osobní automobil a tím dostanu cca + / - 100 000Kč k dispozici.

Co s touto sumou?

Přemýšlel jsem o investování do měny.
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

určite dlhodobo. Na kratšie obdobia ja osobne používam sporiaci účet.

Neviem čo s tými 100 000 za auto chceš robiť. Ak ešte nevieš a možno ich budeš o pár mesiacov, alebo o 2 roky potrebovať, tak by som nejaké menové špekulácie radšej neskúšal.

V prvom rade je treba si rozmyslieť, čo s tými peniazmi chcem robiť - ako ich použiť. Až potom sa môžem rozhodnúť o tom kam ich dočasne uložiť.
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

filip glasa napísal:určite dlhodobo. Na kratšie obdobia ja osobne používam sporiaci účet.

Neviem čo s tými 100 000 za auto chceš robiť. Ak ešte nevieš a možno ich budeš o pár mesiacov, alebo o 2 roky potrebovať, tak by som nejaké menové špekulácie radšej neskúšal.

V prvom rade je treba si rozmyslieť, čo s tými peniazmi chcem robiť - ako ich použiť. Až potom sa môžem rozhodnúť o tom kam ich dočasne uložiť.
Chtel bych do roku 2030 mit pekny byt. Dejme tomu za 2 miliony.
Ovšem nedokážu si představit jak s moji momentální situací můžu tento plán splnit. Ať počítam na kalkulačce jak chci, tak to prostě nemůže vyjít. Zřejmě bude potřeba investovat do něčeho rizikového.
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Aby ti to vyšlo zo 100.000 za 22 rokov, tak potrebuješ 15% výnos ročne.

Ak k tomu pridám 1000 mesačne, tak za 22 rokov pri 10% p.a. máš milión. K tomu terajších 100 000 pri 11% p.a., tak máš ďalší milión.

Trochu zjednodušené, ale celkom jednoduchý spôsob ako tie 2 milióny našetriť. A nepotrebuješ ísť do príliš veľkých rizík.

S infláciou by si sa musel vysporiadať tak, že mesačné úložky budeš zvyšovať vždy o tú infláciu. S prípadným nižším výnosom zase tak, že proste budeš sporiť o 3-4 roky dlhšie, alebo ak budeš zarábať viac, tak preventívne zvýšiš mesačnú sumu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa jonatanus »

Shaimagal napísal:Chtel bych do roku 2030 mit pekny byt. Dejme tomu za 2 miliony.
jak pisal filip, musis zaratat aj inflaciu, v roku 2030 uz len pri 3% inflacii budes potrebovat dvojnasobnu sumu
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

mladým ľuďom rastú príjmy rýchlejšie ako inflácia vďaka zvyšovaniu odbornosti a praxe. Tak potom nie je problém zvyšovať úmerne spolu s príjmom aj sporenie. Myslím, že v 40-50tke už bude problém zvyšovať príjem týmto spôsobom.
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

dobře, kdyby se to mělo vzít v %, jaká je % šance na úspěšné splnění plánu?
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

na 90% to máš v suchu ak ti nebude vadiť rok či dva hore, dole a ak ty budeš disciplinovaný.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Shaimagal napísal:Chtel bych do roku 2030 mit pekny byt. Dejme tomu za 2 miliony.
Ovšem nedokážu si představit jak s moji momentální situací můžu tento plán splnit. Ať počítam na kalkulačce jak chci, tak to prostě nemůže vyjít. Zřejmě bude potřeba investovat do něčeho rizikového.
Rovno zabudni na kupovanie bytu za hotove a radsej sa sustred na zvysovanie svojej kvalifikacie, tak aby si mal v roku 2030 dostatocne vysoky prijem aby si dostal hypoteku a vedel ju zaplatit. Tych 1000 mesacne a 100 000 cash pouzi tak, aby si v buducnosti, poviem to pekne po slovensky, nebol s holou ritou :wink: Takze investuj
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

no, spousta znamych(vlastne vsichni) si vzaly byt na hypoteku, respektive vsude to slysim, ze si to bere kazdy a ze je to nejlepsi. Ovsem po ekonomicke strance to neni to spravne reseni. Nebo se pletu?

Co se tyce investic, tak spousta lidi mi radi investovat do zlata....
najdou se také spekulanti, kteri tvrdi, ze dolar pujde jeste nahoru a vyplati se nakoupit dokud je na 16,20Kč

Dale se najdou lide, kteri radi kupovat akcie a dalsi skupina radi investovat do fondu.

Pro zacatecnika jako jsem ja je to dost zmatecne a mam v tom opravdu "gulas". Kazdy rika neco jineho a jak si pak ma clovek neco vybrat?:-)

a jeste me napadlo, v posledni dobe je trendem nakupovat rozbehnute weby, ktere vydelavaji i nekolik tisic(desitek tisic) mesicne diky reklamam. Co si myslite o tomto zpusobu investovani penez?
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

s tou hypotékou sa to nejak moc nebije. Kludne môžeš šetriť tých 1000/mesačne a keď budeš mať potrebu kúpiť byt, môžeš si rozmyslieť či použiješ hypotéku, alebo našetrené peniaze.

Akcie a zlato: nie je efektívne z nejakou 1000 za mesiac investovať priamo do zlata, alebo akcií.

Ale za 1000 mesačne si kúpiš podiel vo fonde, ktorý vlastní akcie, alebo trebars aj komodity (vrátane zlata).

Kupovanie webov je viac podnikanie. určite to nie je ako vo fondoch a akciách, že kúpiš, sleduješ a realizuješ zisky/straty. V tom webovom podnikaní to spôsobom > raz za týždeň skontrolujem> nepôjde.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ako zaciatocnik by si si nemal vyberat zlozite veci, najma ked o nich nic nevies. Radim ti podielove fondy. Uvidis ako veci funguju, otestujes si ako znasas riziko. U ostatnych veci, ktore si spominal mozes lahko prist o celu investiciu. Hlavne ked tomu velmi nerozumies.

A od dolarov daj radsej ruky prec :)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Bebe »

Ahoj Dominik,
som rád, že patríš medzi hŕstku ľudí, ktorí už v takom mladom veku uvažujú nad svojou finančnou budúcnosťou a dokonca si ochotný preto niečo urobiť už teraz. Je ale pravda, že iba tak sa Ti môžu Tvoje plány do budúcnosti naplniť. Dokonca je pravda aj to, že ak Ti matematický výpočet hovorí, že Tvoj finančný plán Ti bude trvať 22rokov napr. v prípade bytu, uvidíš sám, že sa Ti to napriek týmto výpočtom podarí oveľa skôr. Na úspešné splnenie plánu takmer vôbec nezáleží na výchdiskovej situácii, takže %-tuálna hodnota šance na jeho splnenie závisí skôr od Tvojej vôle a cieľavedomosti, ako od finančnej situácie. Je to preto, že peniaze nie sú matematická, ale emocionálna veličina. Dostal si tu už zopár dobre mienených rád, tak pridám ešte zopár drobností.

Ak Ti vychádza, že budeš potrebovať väčšie zhodnotenie investícií, než si ochotný akceptovať, nikdy nechoď cestou vyššieho rizika.

Na investovanie do zlata, či iných komodít, alebo mien zabudni do doby, kedy budeš vedieť sám, že tento krok je dobrý a nie je to iba doporučenie nejakých mudrlantov.

1000Kč/mesačne do fondov nič nepokazíš, tak pre začiatok môžeš zvoliť toto, až do chvíle, kedy nebudeš presvedčený o niečom inom.

Investičných príležitostí je denne niekoľko a keby Ti aj nejaká unikla, nič strašné sa nestane.

Ak by si aj chcel niekedy zariskovať, či pustiť sa do niečo nového, nikdy nepouži viac, ako 10% zo svojho investičného portfólia, aj to po riadnej úvahe a analýze.

Teraz je pre Teba dôležitejšie pripravovať sa na povolanie a prípadne rozmýšľať nad VŠ vzdelaním ako nad hĺbkovou analýzou investičných príležitostí, čomu ale môžeš venovať zopár minút denne.

Ak si ako študent dokážeš odložiť 10% príjmu, potom nevidím dôvod, prečo si mal mať nejaký problém s plnením svojich fin. cieľov do budúcnosti. Skôr myslím, že by sme Ťa mali dávať mladým ľuďom za príklad..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

Dobrá tedy Filipe, zkusím pro začátek nějaké ty fondy a pokusím se přes prázdniny, kdy budu mít dost času, nastudovat problematiku do větší hloubky, abych tomu všemu doopravdy porozumněl a věděl, co vlastně dělám, popř. co je výhodné a co není.

Milý Peter, dalo by se říci že s tebou souhlasím, musím se do toho pořádně dostat, abych pochopil principy a základy. Co se týče ještě dolaru, kdysi se mi do ruky dostalo 100 amerických dolarů, které mi dodneška leží v "sejfu" :-D. Mám je vyměnit dokud je kurz 16,4250Kč(Zdroj kb.cz) nebo ještě čekat na zásah z nebe?

Bebe: no, myslím, že dávat mě jako příklad není dobrý nápad, jsem začátečník, zatím se jen rozkoukávám v tomto oboru. Důvodem k tomuto zájmu o toto odvětví je hezká budocnost, vždycky jsem se chtěl mít dobře(asi jako každý jiný). Ovšem pochopil jsem, že "bohatství" se samo nevytvoří a musím pro to něco udělat. Pro začátek jsem přestal utrácet peníze za obědy v McDonaldovi, které nyní investuji do podílových fondů. Z dlouhodobého hlediska je to mnohem lepší McDonald by mi pomohl maximálně tak k tzv. "pivnímu mozolu" :-) a podílové fondy budou doufám správnou cestou pro investování těchto peněz lepším způsobem.

Snad bych se ještě zeptal, na základě čeho vybírate fond, vhodný pro investování? na základě dlouhodobého růstu(např 3 roky) nebo krátkodobého(např 3 měsíce). Doufám, že jsem otázku položil správně, pokud ne, jistě mě někdo zkušenější opraví.

Věřím, že závitat na toto fórum pro mě je(bude) jistě přínosem a impulsem do života.
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

V prvom rade nie je dobré vyberať fond na základe minulej výkonnosti a je jedno za aké obdobie.

Zo začiatku nemusíš nejak extra vyberať fondy, stačí rozložiť portfólio tak, aby obsahovalo akcie celého sveta. Pri 1000/mesiac to máš pri minime 500 korún do fondu zrovna na dva fondy.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ako napisal Filip, nie podla minulej vykonnosti, ale alokacia podla lokality a potom podla predpokladaneho buduceho vyvoja. S tym by ti vsak mal poradit nejaky skuseny poradca.
Ja osobne, keby som si mal vybrat prave dva fondy na sporenie, tak jeden urcite Europu a druhy emerging (siroko zamerany emerging), alebo sektorovy, bud energie alebo materialy
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

Dobře tedy, takže první důležitý krok je tedy investovat do podílových fondů po celém světě.
To mi zabere jistě nějaký ten měsíc(rok), takže mezitím je spousta času na zkoumání situace a získávání znalostí

Doufám, že "nezkrachuji" :-D
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Shaimagal napísal:Pro začátek jsem přestal utrácet peníze za obědy v McDonaldovi, které nyní investuji do podílových fondů.
Alebo tie peniaze mozes investovat do McDonaldu inym sposobom - cez akcie McDonaldu :wink:

Ale neber to ako radu - skor ako vtip... 8)

Add Dolar: Neviem preco by si mal davat ruky prec od dolaru - Kolko ludi tolko nazorov - ten svoj si musis najst sam - ja osobne dolaru verim - neverim sice, ze posilny na hodnoty z cias minulych, ale skor na to idem od buka = verim v pokles CZK resp. EUR - a vo vhodny okamzik prestupim z jednej lode na druhu. Tych 100 dolarov co mas si nechaj pekne lezat v "sejfe" :)
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Bebe »

Shaimagal napísal: .. no, myslím, že dávat mě jako příklad není dobrý nápad, jsem začátečník, zatím se jen rozkoukávám v tomto oboru. Důvodem k tomuto zájmu o toto odvětví je hezká budocnost, vždycky jsem se chtěl mít dobře(asi jako každý jiný). Ovšem pochopil jsem, že "bohatství" se samo nevytvoří a musím pro to něco udělat. Pro začátek jsem přestal utrácet peníze za obědy v McDonaldovi, které nyní investuji do podílových fondů..
.. no a toto je to, čo Ťa odlišuje, od rovesníkov každý sa chce mať iba dobre, ale už nie zďaleka každý hodlá pre to i niečo robiť. A čo je dôležitejšie ani tak neuvažujú ako uvažuješ ty, čo možno pokladať za skvelý základ. A to s tým McD. tak to si presne trafil. Keď zredukuješ okamžitú spotrebu, a peniaze investuješ v tom je ten zázrak nadobúdania bohatstva. Knižne by sa dalo povedať: "namiesto hamburgeru, si kúpiť akciu McDonads"

Tú $100 bankovku si odlož pre niekoho, komu odovzdáš svoj majetok, ktorý nestihneš počas života minúť, spolu s nostalgickou historkou ako si začínal.. :)
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

Bobikpp: já si taky myslím, že dolar ještě půjde nahoru, ale už to nebude tak výrazné. Budiž, nechávám si ty dolary a uvidíme =)

Bebe: ok, díky za povzbuzení .-)



Ještě by mě zajímalo, co když například nějaký měsíc nezvládnu zmíněných 1 000Kč investovat? Měl bych to dorovnat v dalším měsíci tím, že odložím 2 000Kč a nebo například 10 měsíců investovat 1 100Kč? Ta druhá možnost se mi zdá reálnější.
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bobikpp napísal: Add Dolar: Neviem preco by si mal davat ruky prec od dolaru - Kolko ludi tolko nazorov - ten svoj si musis najst sam - ja osobne dolaru verim - neverim sice, ze posilny na hodnoty z cias minulych, ale skor na to idem od buka = verim v pokles CZK resp. EUR - a vo vhodny okamzik prestupim z jednej lode na druhu. Tych 100 dolarov co mas si nechaj pekne lezat v "sejfe" :)
a v akom dlhom horizonte a po aku dobu ocakavas oslabovanie EUR a CZK ? a ake mas dovody na dlhodobe posilnovanie dolara ? ja ziadny nepoznam. "Uz to musi stupat", nie je dovod. Pre dalsie oslabovanie by sa ich zopar naslo.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Bobikpp »

peter.cmorej napísal:ake mas dovody na dlhodobe posilnovanie dolara ? ja ziadny nepoznam.
Netvrdim, ze USD bude posilovat dlhdobo - ale myslim si, ze urcity cyklus posilovania USD pride - Napr. preto, lebo v USA pomaly konci cyklus znizovania urokovych sazieb a v EU pomaly zacina. Nehovorim, ze to automaticky znamena, ze posilni dolar, ale znamena to, ze dojde k odlivu kapitalu z EURa a napr. aj CZK inam. Kam? Neviem - ale myslim, ze cast aj nazad do USD. Viem - vela ludi tvrdi, ze silne EURo ani CZK nevadi, ale neverim tomu. Priklad: ako dlho ceska ekonomika vydrzi stav, ked cesky vyrobok kupis v zahranici lacnejsie nez v CR ? Aj toto vo mne vyvovala pocit, ze sa to otoci...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

suhlasim, ze cyklus posilovania USD urcite pride, ale dlhodobo to bude aj nadalej pokles. Negativna obchodna bilancia, vojnove vydavky, vydavky na zdravotnu starostlivost, odchod babyboomers do dochodku a s tym suvisiaca zataz na socialny system. To su vsetko systemove a velmi akutne problemy, ktore hovoria za dlhodoby pokles.

A chalan neobchoduje na Forexe, ale pyta sa na dlhodoby vyvoj, takze cyklus posilnovania (s podla mna kratkodobym efektom) je pre neho asi zanedbatelny.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Bobikpp »

peter.cmorej napísal:Negativna obchodna bilancia, vojnove vydavky, vydavky na zdravotnu starostlivost, odchod babyboomers do dochodku a s tym suvisiaca zataz na socialny system.
Okrem vojnovych vydavkov a negativnej obchodnej bilacie su to problemy, s ktorymi sa skor ci neskor bude potykat aj EU - s tym, ze socialny a penzijny system v EU bude vacsi strasiak nez v USA podla mna - podla mojho laickeho nazoru - v USA si ludia setria na dochodok z vacsej casti samy - v EU to zatial vacsinou taha stat - a neutiahne to podla mna donekonecna

ps: tych 100 USD by som si tak ci tak nechal - nech je vyvoj kurzu akykolvek :)) Bude mat na pamiatku - co ty vies - mozno casom uz 100 USD bankovky existivat nebudu - minimalna bankovka 10000 USD :)) Nic nie je nemozne... 8)
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

Bobikpp: tak to abych ji uložil někam, kde vydřží několik set let :-) ne-li víc :-D
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa kopec1 »

Ja by som Ti odporucal ist na niektore bezplatne skolenia o investovani a obchodovani,ktore robia brokeri v Cechach napr. Fio, Colloseum, Cyrrus, Brokerjet. a nasledne sa pokusit vyskusat aj bezplatne demoverzie na tickery tzv ETF /echange trade funds/. Je to nieco podobne diverzifikovane ako podielove fondy ale s tym,ze s ETFs mozes obchodovat on-line,kde vidis kurzy platne v dany okamih a nie kurzy podielovych do 13.00 hod. resp. nasledujuci den atd.Preto su pre mna podielove fondy nevyhovujuce.
Co sa tyka ETFs ja sa hlavne specializujem na tzv. emerging markets napr EEB,ADRE,EWM...existuju aj tzv . inverzne ETFs napr. EEV zamerane na pokles emerging markets.
Vela zdaru,chuti a trpezlivosti vo vzdelani a pokory a sebaovladania pri investovani.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Asi si si kopec nevšimol, že sa tu pracuje s 1000 korunou. A na také sumy nič lepšie ako podielové fondy nenájdeš.

Pri poplatkoch 10 EUR nákup a 10 EUR predaj za ETF ti z 1000 CZK ostane 500.
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa kopec1 »

Ty si si asi Filip nevsimol jednu vec,a to tento chalan ma zaujem o aktivne investovanie a obchodovanie ako take t.j. v prvom rade mu odporucam trosku vniknut do problematiky investovania a obchodovania a mozno na tychto skoleniach zisti a to pri jeho aktivite predpokladam,ze podielove fondy mu nebudu postacovat,lebo si myslim,ze chce aktivne ovladat svoje portfolio a poplatky podielovych fondov/vstupne,spravcovske,vystupne/ tiez nie su male a hlavne co mam z fondu ked tam nemozem nic aktivne robit podla diania na trhu.len sa hlupo divat a verit,ze manager podieloveho fondu daco vymysli...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Poplatky v podielových fondoch sú percentuálne. Keď bude sporiť 1000 mesačne, tak pri poplatku 3% mu odíde 30 korún. Na burze by to bolo 400 korún.

Za pár rokov keď bude mať väčšie portfólio, tak to môže skúsiť na burze.
Shaimagal
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ne 04 05, 2008 1:29 am
Bydlisko: Česká Republika
Kontaktovať používateľa:

Re: 5 000Kč, aneb dá se s tím něco dělat?

Príspevok od používateľa Shaimagal »

pro začátek tedy budu investovat 1000kč do dvou fondů a uvidíme jak bude moje portfólio vypadat postupem času =)

doufám, že jsem se rozhodl pro dobrý obor.
---> http://shaimagal.org <--- Můj píseček
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"