150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mao
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:12 pm

150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa mao »

Vsetkych zdravim. Pred tym nez naperem niekde 150 tis. sa chcem spytat na nazory ostatnych. Nie som uleteny magor co ich da len tak hocikde ale z daleka sa moc v investovani nevyznam (zatial... inak ak existuje daka fakt dobra kniha pre zaciatocnika ako ja - daky startovy mostik - budem velmi rad ak mi poradite daky titul)

Takze mame 150.000. A chcem ich dat uz teraz niekde na 2 az 3 roky s tym, ze koncom tohto leta chcem niekde dat zase dalsich cca. 150.000 a tiez uviazat na 2/3 roky. Skutocnost je taka, ze potrebujem jednak investovat, trosku a ked sa da tak aj viac na tom zarobit a ochranit peniaze pre samym sebou - to viazanie chcem naozaj take ze proste s celou ulozenou sumou ani nepohnem/nebudem moct pohnut.

Co by bolo relativne najvhodnejsie s takymito poziadavkami prosim?

Len par "klasickych moznosti" (uvediem tu teraz bankove produkty, to ale vobec neznamena ze to chcem naprat do dakej banky, prave naopak podla moznosti :) )

takze napr:

1. eMAX v Mbank - 3,7% p.a. a blaa blaa - vid http://mbank.sk/emax/

2. ING konto - 3,5% p.a. http://www.ingkonto.sk/sk/

ked uz sme pri ING (tomuto sa fakt prd rozumiem ale znie to zaujimavo) 2a. ING (L) Invest Emerging Europe - http://www.ing.sk/sk/products_services/ ... 0113311731
2b. ING (L) Invest New Asia (okrem Japonska a Austrálie) - http://www.ing.sk/sk/products_services/ ... 0113303043

3. viem ze Slovenska Sporitelna ponukala GRAND VKLAD 5,0% p.a. (aj ked to boli ciastocne blaboly, ale aj tak to bolo aspon cez 4% p.a.) ale uz skoncil predaj tohto produktu vid. http://www.slsp.sk/ActiveWeb/Page/sk/os ... vklad.html

4. Dexia Banka - toto - Garant Invest VIII - http://www.dexia.sk/www/home.nsf/s/1058 ma celkom zaujima tak by som bol rad keby niekdo rozumne vysvetlil ci tam nie je daky hacik, atd. Ponukaju garantovaný výnos 5 % za prvy rok (alebo aj za druhy?) . Trosku nechapem ako je to tam s tym prvym a druhym rokom :?: - len taka prkotinka ale mne to moze celkom vyhovovat, je tam viazanost na 2 roky.

5. OTP a ich OTP EURO Net Konto alias najvyssi urok na trhu - 4,11% http://www.otpbank.sk/sk/sporenie-inves ... net-konto/

6. Tatrabanka - Zaistené fondy - TAM - CPPI Zaistený fond I. http://www.tatrabanka.sk/cgi-bin/web/ap ... icke_osoby

7. http://www.unicreditbank.sk - akurat som si vsimol, ze existoval este produkt ProfitGold - http://www.unicreditbank.sk/index.php?w ... on_id=1097 - bolo to na 3 roky do drahých kovov – zlata a platiny. Skoda, skoncilo to uz 29. 4. 2008 - viete niekto nieco o tomto produkte, ako to zhruba bude vyzerat s tymito dvomi drahymi kovmi? ci existuje daky aktualny a podobny produkt :?: :?: :?:

alebo u nich skusit nieco taketo http://www.unicreditbank.sk/index.php?w ... investicia

8. nakoniec, teraz som nasiel produkt od CSOB - FOND, KTORÝ SA 3 x VYPLATÍ - http://www.csob.sk/HP/clanek.asp?prmKod=HP.5050&a=0 a podrobnejsie info este na http://www.csobinvesticie.sk/inv/invest ... 0368816582 a

dolezite info - tu je Podkladové aktívum - Kôš 30 svetových akcií - tych 30 firiem http://www.csobinvesticie.sk/data/inv/k ... kk%201.pdf
- infolist - http://www.csobinvesticie.sk/data/inv/I ... y%20SK.pdf
- spravca fondu je KBC Asset Management - http://www.kbcam.com/index.jsp co su to zac?

vsade sa to pohybuje, no dajme tomu ze z dakeho bankoveho produktu vytlacim 5,0 % p.a. Existuje vobec nieco aspon ako tak zabezpecene kde to moze ist na dakych cca. 7-10 % p.a :?: :?:
Vravim, vobec niesom obmedzeny na bankove produkty :!: :!: :!:

Co sa tyka tych bank, mal by som sa pohnut lebo vsetky produkty vacsinou su iba do zaciatku jula (Dexia a CSOB). Myslim, ze je teda dost zaujimave aj na porovnanie produktov Dexia banka (Garant Invest VIII) a CSOB (FOND, KTORÝ SA 3 x VYPLATÍ) - do coho by ste isli skor :?:

Neviete o dakom takomto produkte co ma prist priblizne na jesen, resp. je tam vysoka pravdepodobnost ze nieco take pride?

Velmi pekne Vam dakujem za rady. Chcem si po tych 2-3 rokoch splnit jeden zivotny sen :oops:

alebo mam ist sem http://www.centruminvestovania.sk/ :D :D :lol: :lol: :roll:

Fakt velmi pekne vsetkym dakujem.

Martin
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa filip glasa »

7-10% garantovaných neexistuje. Zaistené fondy sa na tvoju požiadavku ( 2-3) roky zdajú najlepšie. Sporiace účty sú síce fajn, ale výber je možný kedykoľvek bez pokuty a preto ťatie peniažky môžu páliť.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Bebe »

Mohol si si ušetriť čas, lebo pri dvoj-trojročnom horizonte máš výber obmedzený na dve, či tri optimálne možnosti. A nech už zvolíš ktorýkoľvek, výsledok bude z hľadiska výnosu podobný. A nechceš predsa rozpustiť svoj sen v nejakom rizikovom lektvare. Takže hociktorý konzervatívny a zároveň termínovaný produkt, ktorý si uviedol. (Kiež by na môj sen stačilo 300tis :-) )
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zaistene investicie - pouzi "hladat" v pravo hore a popozeraj si, co sa tu uz o nich popisalo. Nechce sa mi opakovat. Zaistene fondy su velmi netransparentne a mimo vkladu ti zaistuju najma fakt, ze pravdepodobnost zhodnotenia je podstatne nizsia ako inde. "Zaistena investicia" sa da namixovat aj z klasickych podielovych fondov.

2-3 roky je kratky investicny horizont. Kratky horizont = bud velke riziko alebo nizke mozne zhodnotenie.
Neviem co mas za sen za tie 2-3 roky, ale mnohe sny sa celkom dobre plnia na splatky alebo uvery. A ak ked to tak na prvy pohlad nevyzera, vide ta to podstatne lacnejsie ako splnit si tie sny za cash.

Ja by som ti odporucil vhodnu kombinaciu podielovych fondov a sporiaceho uctu. Aj ked ten sporiaci ucet asi nie, ked uz teraz mas tusenie, ze by ta svrbeli ruky :)
Tie ING su podielove fondy. Aj ked prave tie dva by som ti nedaval :)
Ak sa chces pozriet, ake su moznosti v podielovych fondoch:
http://www.mfc.sk/?vsetky-fondy

Keby daco, ozvi sa.
mao
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:12 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa mao »

Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa filip glasa »

luxus ide v spomalenej svetovej ekonomike dole asi prvý.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Bebe »

peter.cmorej napísal:Neviem co mas za sen za tie 2-3 roky, ale mnohe sny sa celkom dobre plnia na splatky alebo uvery. A ak ked to tak na prvy pohlad nevyzera, vide ta to podstatne lacnejsie ako splnit si tie sny za cash.
Peter prepáč, si mi sympatický a mám Ťa rád, ale začínaš tu tlačiť kaleráby.. chápem, že potrebuješ reklamu, ale toto je fórum o investovaní a nie predajňa vzdušných zámkov..

Zaklínadlo: "Máte sen, splňte si ho už teraz!! pôžička" je z mnohých aspektov amorálna a už nehovorím o obchodovaní z citmi. My sa tu snažíme urobiť z emocionálneho konzumenta, racionálne uvažujúceho investora, no Tvoje snahy idú proti týmto záujmom.

Vedz, že toto nie je jediná výhrada proti Tvojim príspevkom, ale už som nemohol ďalej a nerád by som komentoval každú chvíľu nejaký Tvoj príspevok, takže sa skús zamyslieť nad tým, čo napíšeš a hlavne kde si a ušetril mi prácu.
Ďakujem Ti za pochopenie.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
mao
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:12 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa mao »

filip glasa napísal:luxus ide v spomalenej svetovej ekonomike dole asi prvý.
zase som netrafil :x

asi to fakt nema takto zmysel, musim zacat citat, pohrabat sa v tom, pfuu len kolko to bude trvat...

ak mate daky typ,, skuste do SS :mrgreen:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bebe napísal:Peter prepáč, si mi sympatický a mám Ťa rád, ale začínaš tu tlačiť kaleráby.. chápem, že potrebuješ reklamu, ale toto je fórum o investovaní a nie predajňa vzdušných zámkov..
Zaklínadlo: "Máte sen, splňte si ho už teraz!! pôžička" je z mnohých aspektov amorálna a už nehovorím o obchodovaní z citmi. My sa tu snažíme urobiť z emocionálneho konzumenta, racionálne uvažujúceho investora, no Tvoje snahy idú proti týmto záujmom.
Vedz, že toto nie je jediná výhrada proti Tvojim príspevkom, ale už som nemohol ďalej a nerád by som komentoval každú chvíľu nejaký Tvoj príspevok, takže sa skús zamyslieť nad tým, čo napíšeš a hlavne kde si a ušetril mi prácu.
Ďakujem Ti za pochopenie.
Bebe, ked nieco napisem, tak si za tym aj stojim. Ak mas niekedy s niecim problem, ozvi sa. "Mam vyhradu proti mnohym tvojim prispevkom" - to neberiem.
Svojimi prispevkami sa snazim najma poradit, reklama je iba postranny produkt, prijemny ale nie prvoplanovy. Na klientov cez diskusne fora skutocne nie som odkazany.

K tym uverom a pozickam. Napisal som snad niekde aby si isiel zobrat nejaku "rychlu" pozicku za 15% mesacne ?? Chces mi snad povedat, ze ak niekto cely rok obera v Britanii pomarance a v noci umyva kamiony a potom sa vrati s 2 mil. cash, tak najlepsie je, ak si za ten cash kupi auto, prip. nejaky bytik niekde v Hlohovci a opat ostane s holym zadkom aj napriek tomu, ze uz ma slusne zamestnanie a je "uverovo" bonitny ??
Alebo mi snad vycitas, ze som amaterovi posunul myslienku v tej najjednoduchsej a lahko spracovatelnej forme ?

Tlacim niekomu kaleraby ? Moja snaha, ide proti Vasej spravit z emocionalneho konzumenta racionalneho investora ?? Ale Bebe, to ma vazne urazas.
Rozsir svoj pohlad na svet a nepozeraj sa na vsetkych svojou zuzenou investorskou optikou.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Peter Cmorej

Príspevok od používateľa Bebe »

Vyjadrím sa iba k vecným problémom:
Tak po prvé, resp. ešte raz: toto je fórum pre investorov, či už začínajúcich, alebo pokročilých. Tu sú menšinové názory na správu peňazí, na to ako s peniazmi zaobchádzať, čo sú vlastne peniaze, kde sa berú, ako pracujú a čo sa s nimi kedy deje, ako ich použiť, či nepoužiť a kde ich vziať. Preto menšinové, lebo ľudia ani netušia, čo za týmito vecami všetko je, čo na prvý pohľad nie je vidieť.

Po druhé: ty si poradca, teda radíš ľuďom ako s peniazmi, je dobré, že im vieš poradiť aj v oblasti úverov a pôžičiek, ale tu, na fóre je pôžička na spotrebu tabu. Ak budeme čo i len uvažovať nad akoukoľvek formou úveru či pôžičky ako relevantného finančného nástroja na nákup pasív, sme stratení. Človek, ktorý peniazom rozumie, si nikdy nepožičia na spotrebu. Ak ide o nákup aktíva, prosím, ale na spotrebu nikdy.

Nie preto, že by to nemohlo byť vo výnimočných prípadoch finančne dokonca výhodné, ale preto, že to určite nie je správne. A správne to nie je zo samej podstaty preto, že to mení celkový pohľad na peniaze a vytvára obraz, že peniaze sú vlastne tovar. Ale to je zásadný omyl. Pôžička, úver a kreditka je záväzok a strata nezávislosti. Každá kreditka je prvá dávka drogy, ktorú dostávate skoro zadarmo. A keď tomu prepadnete, potom nastúpime a zbavíme vás peňazí, cti aj dôstojnosti. Chápeš Peter o čom hovorím?

Pre finančných poradcov taký svet je možno, rajská záhrada, ale pre ľudí, s ktorými lomcujú ich vlastné emócie, to je začiatok cesty do pekla. Ale prečo by si to svojim klientom vysvetloval, prečo by si ich odrádzal a a hovoril: "no ale keď si kúpite toto a toto, musíte si ešte k tomu každoročne niečo odložiť, lebo keď to doslúži budete si chcieť kúpiť nové, inak vaša životná úroveň klesne". Jednoduhšie je povedať kúpte si to na splátky a keď vám to doslúži zoberiete si pôžičku.

A po tretie: Ak sa na to pozerám z investorského hľadiska, potom ak by boli všetci ľudia investori, potom by súčasný finančný svet nemohol existovať v takej podobe ako ho poznáme. Ale nebudem niekomu radiť rieš to pôžičkou, iba preto, že mám z toho prospech. A mám. Ale takýto radšej mať nechcem.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa filip glasa »

peter asi skôr myslí na to, že hotovosť radšej investuje než by ju minul napr. na auto a auto kúpi na lízing.

no jediný úver kde dostanem rozumný úrok je úver na bývanie. Ostatné úvery sú drahšie a systém "radšej zoberiem úver a hotovosť investujem" tam nemôže fungovať.
xtrader
Príspevky: 59
Dátum registrácie: St 28 11, 2007 11:29 am

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa xtrader »

souhlasim s Bebem. posledni dobou je to tu jak "skryta" nahanka fin. poradcu.

co se luxusu tyka, Filipe, mas to nejak podlozene, ze luxus pada jako prvni? ja mam jine zkusenosti.
mao: rozhodne si neber pujcku na splneni sveho snu. at te ani nenapadne na podobny voloviny poradcum skakat. pucovat si na spotrebu ti bude radit leda clovek, co vydela na tobe a tebe mu nejde.

jak si sam napsal "asi to fakt nema takto zmysel, musim zacat citat, pohrabat sa v tom, pfuu len kolko to bude trvat..." ale na konci uvidis, ze nabyte znalosti se ti do budoucna hodi pro spravu dalsich prostredku.

v tvem pripade pripada v uvahu vhodny terminak nebo obyc ucet. u nas je urok 3,5% p.a ci zajisteny fond (na ty sem alergicky, nebot vim jak to funguje a je to jen marketingovy tah bank na hloupe klienty). ale jine moznosti nemas.
tak stastnou volbu a at se ti splni sen. (pokud to neni tajne, co to vlastne je?)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa filip glasa »

luxus v dobe rexesie primestnený sem:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=6&t=1103
mao
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:12 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa mao »

nehambim vobec. je to Ducati Monster 696. a nemusi byt novy :| sorry za OT
Fista
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 13 06, 2008 10:01 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Fista »

edit: príspevok som zmazal, ale keďže stojí za uchovanie, tak je teraz tu: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =38&t=1104
filip glasa
xtrader
Príspevky: 59
Dátum registrácie: St 28 11, 2007 11:29 am

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa xtrader »

Filipe,
dobre si udelal. tyhle prispevky jsou velmi nebezpecne. na podobna fora chodi lidi, co kolikrat hledaji pomoct a tyhle podvodnici jsou hodne nebezpecni. pro nas, je to usmevne, ale neni to nic jineho nez sprosti podvodnici.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Bebe »

mao napísal:..je to Ducati Monster 696...
Tak to vidíš Peter, on vôbec nepotrebuje pôžičku. Bude potrebovať dobrú poistku, hlavne úrazovú a možno aj životnú a k tomu výdatné plnenie v prípade dlhodobého pobytu v nemocnici a to by hádam mohlo stačiť aj pre finančného poradcu.. :wink: (tento príspevok bez z rezervou, na rozdiel od toho predchádzajúceho)
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Pette »

Kto si kupi opicu, musi mat na banany:)

(na margo setrenia na plechovky na 2/4 kolesach)
mao
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ut 10 06, 2008 9:12 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa mao »

s vami sa neda... :D ale nie, ja to berem. nie som tak stastny, ze by som ucinne klamal sam seba :mrgreen:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

filip glasa napísal:peter asi skôr myslí na to, že hotovosť radšej investuje než by ju minul napr. na auto a auto kúpi na lízing.
ano, presne tak, ale aj ten leasing si treba velmi dosledne vybrat
filip glasa napísal:no jediný úver kde dostanem rozumný úrok je úver na bývanie. Ostatné úvery sú drahšie a systém "radšej zoberiem úver a hotovosť investujem" tam nemôže fungovať.
no je toho viac, z hlavy:
- Cetelem - uver na nove alebo ojazdene auto
- v niektorych pripadoch tovar na splatky - nepreplatite vobec alebo jednu splatku , co vychadza do 10 % z ceny, napr. za 2-3 roky
- kreditka - ak ju splacate v bezurocnom obdobi, tak navyse setrite na uctovnych polozkach na svojom beznom ucte
- stavebny uver - napr. urok 4,9% a je ho mozne viac-menej vyuzit ako spotrebak
- akcie na nakup novych aut - cena na tretiny a podobne

Bebe: ano chapem co myslis, aj ked mi to skor pripada ako strach pred sebou samym a svojou nerozvaznostou
xtrader napísal:mao: rozhodne si neber pujcku na splneni sveho snu. at te ani nenapadne na podobny voloviny poradcum skakat. pucovat si na spotrebu ti bude radit leda clovek, co vydela na tobe a tebe mu nejde.
jednostranny, zaslepeny a nespravny nazor. To je opat to iste ako som pisal v inej teme, cigan = zlodej, privatizer = podvodnik a fin.poradca = darebak, podvodnik a zlodej v jednom

Inak nechapem co ma spolocne radenie sporiacich uctov so snahou "spravit z emocionalneho konzumenta racionalneho investora". To skutocne ani jeden z Vas neuvazuje s moznostou, ze Mao jednoducho nema predstavu a tak napisal viazanost 2-3 roky z dovodu, lebo to mu nepride "az tak dlho" ? Mozno ani za 2-3 roky este nebude mat na Ducati (nemam predstavu o cene) a je to iba obycajny strach "viazat sa". A Vy vsetci mu hned odporucite sporiaci ucet. Takto sa z neho urcite nestane rozumny investor.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Bobikpp »

peter.cmorej napísal: Bebe: ano chapem co myslis, aj ked mi to skor pripada ako strach pred sebou samym a svojou nerozvaznostou
Peter - tebe zase unika podstata - Bolo tu povedane, ze brat si akykolvek uver mimo na byvanie je blbost - nemam na to, nekupim si to! Pripadne pockam, kym si na to nasetrim a potom si to kupim...je to tak tazke pochopit? :?:

OK - uznamam ze moje zmyslanie je v tomto staromodne, ale pride mi najrozumnejsie :roll:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa filip glasa »

no lenže peter hovorí o tom, že mám na to (hotovosť), ale tú radšej investujem a na spotrebu si (rozumne) požičiam.

Tam už je ale potrebná fakt prísna disciplína, lebo úver zadarmo je skôr lákadlo, než nejaký dobrý skutok od banky > kreditné karty bez úroku na 40 dní a podobne. Drvivá väčšina ľudí tých 40 dní nedodrží.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Bobikpp »

filip glasa napísal:no lenže peter hovorí o tom, že mám na to (hotovosť), ale tú radšej investujem a na spotrebu si (rozumne) požičiam.
TAk pardon - toto mi uniklo :roll:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Bebe »

peter.cmorej napísal: - Cetelem - uver na nove alebo ojazdene auto
- v niektorych pripadoch tovar na splatky - nepreplatite vobec alebo jednu splatku , co vychadza do 10 % z ceny, napr. za 2-3 roky
- kreditka - ak ju splacate v bezurocnom obdobi, tak navyse setrite na uctovnych polozkach na svojom beznom ucte
- stavebny uver - napr. urok 4,9% a je ho mozne viac-menej vyuzit ako spotrebak
- akcie na nakup novych aut - cena na tretiny a podobne

Bebe: ano chapem co myslis, aj ked mi to skor pripada ako strach pred sebou samym a svojou nerozvaznostou
Moja rada znie nebrať si pôžičku, úver a hotovosť investovať ani v tom prípade, ak je to z finančného hľadiska výhodnejšie. A mám na to nasledovné dôvody, aj keď sa budem opakovať.
-Úver a pôžička je väčšinou splácaná z pravidelného príjmu. Málokto má zainvestované tak, aby mal pravidelný mesačný výnos, ktorý pribúda na účte a môže sa operatívne použiť, napr. na splácanie úveru. Pri porovnaní výnosu a úroku uveru by sa dala ešte porovnávať výhodnosť takejto operácie, ale to pre bežného malého investora nie je aktálne a skúseným tu v tomto netreba radiť. Takže neodmietam tento spôsob a priori.
-Požičané peniaze navodzujú falošný dojem, že si môžem dovoliť všetko, aj bez peňazí a je jedno, či na to mám, alebo nemám.
-Každý finančný produkt ma niečo stojí, či už ide o skryté náklady, alebo dôsledky do budúcnosti. Kreditky sú dôkazom. Každá kreditka niečo stojí (ročný poplatok reálny, alebo skrytý v inom poplatku) a sadzba, ktorú platí obchodník od 1 až do 5% z hodnoty nákupu. Ak sa už bude platiť iba kreditkami, môže tento náklad stúpnuť na vyššie hodnoty, a je jasné, že sa to premietne do ceny tovarov. Návrat k hotovosti už bude nepoholdlný a takmer nemožný. Naviac v cenách bude už započítaný tento úver. Jednoducho čo teraz ušetrím, v budúcnosti stratím mnohonásobne. Nikto hádam neverí, že by tie kreditky vymysleli pre naše krásne modré oči.
-Zvyk je železná košela. Ak si zvyknem využívať úvery a pôžičky, začnem to považovať za normálny spôsob financovania. Niekto má však z toho biznis a sakra dobrý. Peniaze sú najdrahší tovar.
-Ak je nejaký konkrétny tovar na splátky akože výhodný, alebo bez navýšenia, potom má poskytovateľ maloobchodnú maržu + akože nízky úrok, čo dohromady tvorí dosť vysokú prirážku, alebo žiadny úrok, tam je už maloobchodná prirážka dostatočne vysoká.
-Strach pred sebou samým sa to možno zdá na prvý pohľad a väčšina ľudí vôbec nepozná samých seba, ale to je už diskusia o inom. Hovorme radšej o určitej opatrnosti pred lákavými a na prvý pohľad výhodnými ponukami, alebo ešte lepšie o našich prirodzených slabostiach, klamlivých dojmoch, prispôsobivosti, či skôr neprispôsobivosti a lenivosti.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zo svojho uhla pohladu mas samozrejme pravdu, ale ak ma niekto napr. 2 mil cash a cele to minie napr. na kupu bytu, "len aby si nemusel brat uver", tak to je financny masochizmus a ked to vidim, triafa ma slak. Nech si hovoris co chces, zobrat si hypo je omnoho rozumnejsie aj napriek vsetkym tvojim zasadam a dovodom.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Honzajs »

peter.cmorej napísal:zo svojho uhla pohladu mas samozrejme pravdu, ale ak ma niekto napr. 2 mil cash a cele to minie napr. na kupu bytu, "len aby si nemusel brat uver", tak to je financny masochizmus a ked to vidim, triafa ma slak. Nech si hovoris co chces, zobrat si hypo je omnoho rozumnejsie aj napriek vsetkym tvojim zasadam a dovodom.
Takhle jednoznačně bych to netvrdil. Někdo prostě má rád své jisté. Proč se zadlužovat, když to není nutné?
Takto propagovaný přístup mi zavání naháněním klientů do náruče bank a jiných finančních společností - na jedné straně hypotéka s poplatky a úroky, na druhé straně pak většinou také bankovní produkty či fondy (a opět poplatky pro banku).

Aby nedošlo k mýlce - sám jsem mohl dát mimořádnou splátku úvěru, ale část zainvestoval
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Pette »

peter.cmorej napísal:zo svojho uhla pohladu mas samozrejme pravdu, ale ak ma niekto napr. 2 mil cash a cele to minie napr. na kupu bytu, "len aby si nemusel brat uver", tak to je financny masochizmus a ked to vidim, triafa ma slak. Nech si hovoris co chces, zobrat si hypo je omnoho rozumnejsie aj napriek vsetkym tvojim zasadam a dovodom.
Je to rozumnejsie v pripade, ak s tymi 2 mil nieco robi. A povedzme si uprimne, malokto na nich zarobi 7% p.a, este menej ludi 15 a pod.
Rovnako je to psychologicky faktor, mam peniaze, kupim byvanie a nejako to uz bude - hlavne ak ma clovek deti, zenu.

Mlady slobodny muz rozmysla inak, to je jednoducho fakt.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Pette napísal:Je to rozumnejsie v pripade, ak s tymi 2 mil nieco robi.

Na horizonte 20 rokov je vyhodnejsie nechat si cash uz pri zhodnoteni 4 % p.a. (sadzba uveru 6 %)
Pette napísal:Rovnako je to psychologicky faktor, mam peniaze, kupim byvanie a nejako to uz bude - hlavne ak ma clovek deti, zenu.

o dovod viac preco by nemal ostat s holym zadkom
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Bebe »

peter.cmorej napísal:Na horizonte 20 rokov je vyhodnejsie nechat si cash uz pri zhodnoteni 4 % p.a. (sadzba uveru 6 %)
Tak toto by platilo pri zloženom úroku. V tom prípade však pripúšťame, že hypotéku budeme platiť nie z výnosu, ale z priebežného príjmu, pričom predpokladáme zvyšovanie platu a tým aj inflácie. Tým však súvisí zas zvýšenie úrokových sadzieb a tým aj splátok hypotéky a kruh sa nám uzaviera. Dnes sa nám to javí výhodné, ale zajtra to už bude inak. Pritom predpokladáme, že náš kúpený byt nebude strácať na hodnote, ale naopak rásť a že budeme mať peniaze uložené v takých aktívach, ktorých hodnota iba rastie a že súčasný peňažný systém neskolabuje skôr, než hypotéku splatíme, pretože on raz skolabuje.

Ak už niekomu poradiť keď chce kúpiť byt v hotovosti, a má pravidelný a perspektívny príjem, nech kúpi byty dva. Jeden v hotovosti a jeden na hypotéku. Toto riešenie sa samozrejme dá akceptovať, aj keď má tiež svoje riziká o ktorých je dobré informovať, ale čo riziká nemá.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Pette »

Bebe napísal:...
Velmi dobre napisane, davam pod to svoj autogram.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bebe napísal: pričom predpokladáme zvyšovanie platu a tým aj inflácie. Tým však súvisí zas zvýšenie úrokových sadzieb a tým aj splátok hypotéky a kruh sa nám uzaviera.
a preco by nemohla byt inflacia "konstantna" a mzdy sa rovnako "konstantne" zvysovat. Mam pocit, ze tam mas logicku chybu. Alebo som to zle pochopil.
Bebe napísal: Ak už niekomu poradiť keď chce kúpiť byt v hotovosti, a má pravidelný a perspektívny príjem, nech kúpi byty dva.


A co bude robit s tym druhym bytom ? prenajimat ? a co ked bude v buducnosti prebytok bytov ?
To mi pride realnejsie ako krach penazneho systemu.
Používateľov profilový obrázok
zuzanalenka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 28 07, 2008 10:47 am
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

700 TISÍC

Príspevok od používateľa zuzanalenka »

:shock: som dosť zmatená, teraz vážne neviem, či mám svoje peniaze investovať na základe rád mojho fin. poradcu, ktorý má asi rovnaké názory ako Peter, alebo je to blbosť a radšej si ich dať do škatule od čižiem pod posteľ. :?
Len pre info:
mám 700 tisíc
idem si kúpiť auto (kúpna cena 400.000,-) pri čom chcem využiť akciu: pri zaplatení 50% z ceny 2roky prázdnin, to znamená že až po 2 rokoch sa môžem rozhodnúť, či zostatok z ceny auta splatím v hotovosti, alebo leasingom.
(To by som však preplatila zhruba 100.000,-Sk po dalších 3 rokoch. Ak by som ho splatila v hotovosti nepreplatím nič.)
Zostatok, ktorý by mi zostal= 500 tisíc, by som investovala na tie 2 roky (prázdnin) niekam fixne. Poradí mi NAOZAJ DOBRE kam investovať aj finančný poradca? alebo sú to len fidlikanti čo myslia len na seba?
napríklad INGkonto 3,5% by som za 2 roky zarobila iba necelých 30.000,-Sk. Chcem tie 2 roky využiť úplne najlepšie.
Po vyplatení auta po 2rokoch by som zostatok 300 tisíc + prípadný výnos( z 2rokov prazdnin) znovu investovala. Možno aj na stavebko? ja naozaj neviem čo je správne pls help.
Kto mi teda poradí :?:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa filip glasa »

nie je to zlý nápad. Ale na tie dva roky minimálne tá časť peňazí, ktorá pôjde na doplatok za auto musí byť uložená v banke: sporiaci účet, termínovaný vklad a podobne.

My sme skôr kritizovali zadlžovanie a branie úverov na investície. Ale ak tá akcia automobilky je naozaj taká ako píšu ( že nič nepreplácaš), tak by to malo ísť podľa tvojho plánu.

Mimo to, 300 000 ti stále ostáva aj na máličko rizikovejšie investovanie ako len v banke.
Používateľov profilový obrázok
zuzanalenka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 28 07, 2008 10:47 am
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa zuzanalenka »

zuzanalenka napísal:Ale na tie dva roky minimálne tá časť peňazí, ktorá pôjde na doplatok za auto musí byť uložená v banke: sporiaci účet, termínovaný vklad a podobne.
Aha, a prečo? je to výhodnejšie? alebo naopak, bezpečnejšie?

A čo s tými 300 tisícmi? aj risknem :twisted: :lol: Poradí mi aj finančný poradca? alebo skôr niekto iný?
Naposledy upravil/-a zuzanalenka v Po 28 07, 2008 1:49 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa filip glasa »

pretože budeš o dva roky potrebovať minimálne tých 200 000 zaručene. A nikto ti nezaručí vrátenie 100% istiny + malý úrok okrem banky.

Všetko čo by potenciálne mohlo priniesť vyšší výnos nesie rovnako veľký potenciál straty.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3852
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ako obcan som si nikdy nič nekupil na dlh a zijem celkom dobre.V biznise je to ine chyba kapital je treba si pozičat, chyba vyrobny prostriedok je treba ho obstarať ved na seba zarobi,pokial ide biznis.Ale kupovat auto,alebo iny spotrebny predmet pre sukromny učel jedine cash.Videl uz niekto reklamu kupujte cash?Mozno je to staromodne ale nikdy sa nedostanem do financnych problemov ak kupujem na to na co mam.Este som nevidel finančny produkt, ktory by mal emitentovi prinasat stratu.Aj ta kreditka na 40 dni ma hačik v tom že poplatok za jej vydanie nieco stoji a nieco musite drzat v danej banke na nizkom uroku a to nieco sa lisi s farbou kreditky.Nič nie je zadarmo.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 700 TISÍC

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zuzanalenka,
kupa toho auta s dvojrocnymi prazdninami je dobry napad, odporucam, len si daj pozor na jednu vec: Havarijna poistka a Povinne zmluvne poistenie. Spytaj sa, ci si ich mozes vybavit aj sama a ak nie, vypytaj si na poistky cenovu ponuku. Uz som sa totiz stretol s tym, ze zarobit sa snazili prave na povinnom poisteni cez nich. Ich poistky stali 60 000 sk rocne a ja som ich vedel spravit za necelych 20 000.

Ano, vacsina z nas financnych poradcov su bohuzial iba taky fidlikanti :evil:, co uz, bohuzial tak to je. Ked ti nieco navrhne financny poradca, mozes to skonzultovat tuna na fore, tu len tak hocijaka blbost neprejde :wink:

Stavebko ... nie, stavebko fakt nie :D Na stavebko som si uz dost zanadaval aj tu na fore, aj na svojom blogu. Pripadne pouzi funkciu hladat "stavebko", "stavebne sporenie"

Keby nieco, ozvi sa
Používateľov profilový obrázok
zuzanalenka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 28 07, 2008 10:47 am
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa zuzanalenka »

kocinavi napísal:Havarijna poistka a Povinne zmluvne poistenie. Spytaj sa, ci si ich mozes vybavit aj sama
....myslela som na to, aj som niečo už zisťovala, ale nemám prehľad takže, budem tam musieť ísť osobne pre cenovú ponuku ako vravíš, a potom všetko zvážiť. Keď budem vedieť viac ozvem sa :wink:
Idem si otvoriť tú moju vlastnú tému :D
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Pette »

kocinavi napísal:Aj ta kreditka na 40 dni ma hačik v tom že poplatok za jej vydanie nieco stoji a nieco musite drzat v danej banke na nizkom uroku a to nieco sa lisi s farbou kreditky.Nič nie je zadarmo.
To v oboch pripadoch nemusi byt pravda (staci obrat na kreditke - jej aktivne pouzivanie a poplatok sa odpusti, pri druhom nieco podobne - ako staly klient s overenou historiou vinkulacia penazi nie je potrebna). S kupovanim na dlh v pripade sukromnych nakupov suhlasim, nieco malo by som ustupil u rozumnej vysky hypoteky na byvanie.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: 150.000 Sk + neskor 150.000 - viazat na 2/3 roky

Príspevok od používateľa Bebe »

Pette napísal:..jej aktivne pouzivanie a poplatok sa odpusti..
Pre mňa to ale znamená nie, že polatok sa odpustí, ale že ho už niekto niekde zaplatil a kto a kde, nie je až také ťažké zistiť..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"