ako investovat 5000 Sk mesacne

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa medo »

Dobrý deň,

rád by som Vás poprosil o radu, v súčasnosti odložím z výplaty po zaplatení všetkých výdavkov cca 10 000 Sk mesačne, keďže sa mi zdá zbytočné odkladať všetky tieto peniaze na bežný účet, rád by som ich nejako zhodnotil. Zatial som dospel iba k tomu, že túto sumu dávam na eMax v mBank, avšak uvažujem na investovaní do fondov. Samozrejme je pre mna nevyhnutné odkladať peniaze aj na horšie časy a preto by som chcel 5000 odkladať naďalej na eMax a 5000 investovat. Rozmýšľam nad investovaním do energetiky resp. do tzv. emerging markets, AVŠAK nemám skúsenosti s investovaním a preto sa mi ťažko rozhoduje nad tým množstvom ponúk, ktoré sú dostupné. Taktiež je veľmi ťažké dôverovať finančným poradcom z OVB, Partners Group a iných "poradenských" spoločností.

Ako som sa už stihol dočítať v prvom rade je potrebné stanoviť si ciele.
Mojím cieľom je v čo najväčšej miere zhodnotit peniaze, ktoré mám naviac, a to preto, že som pomerne mladý a asi o 2 roky ma bude s priatelkou cakat rozhodnutie ci zobrat hypoteku, alebo odist do zahranicia, kedze existuje vysoka pravdepodobnost ze priatelke ponuknu pracu v zahranici.

Takze moje otazky su:

1, Ma zmysel investovat 5000 mesacne?
2, Je ucelne ich investovat do energetickeho sektora, resp. do emerging markets ak:
A, je predpoklad ze plat mi este porastie
B, priatelka zacne zarabat, cize aj ked nam porastu vydavky, nebude to mat vplyv na moje uspory
C, som ochotny znasat riziko (napr. u tych emerging markets)
3, Kedze bohuzial nemam cas venovat sa investovaniu naplno (teda skor uceniu ako investovat), potrebujem poradenstvo, takze na koho sa obratit?? (poznamenam este ze tzv. financnych poradcov z OVB a Partners Group a pod. nemusim)
4, resp. ak ste ochotni poradit aj takto cez diskusiu tak do akych fondov a cez aku spolocnost/banku investovat.

Dakujem velmi pekne
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa Pette »

Nerozmyslal si nad podnikatelskym investovanim? Ak ti to dovoluje cas, si v nejakej oblasti vyborny alebo je to tvoje hobby, toto moze byt lepsia cesta.
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa medo »

Pette napísal:Nerozmyslal si nad podnikatelskym investovanim? Ak ti to dovoluje cas, si v nejakej oblasti vyborny alebo je to tvoje hobby, toto moze byt lepsia cesta.
trochu nerozumiem myslis priamo podnikanim? resp. co znamena podnikatelske investovanie? su oblasti v ktorych som dobry, ale neviem ci je 5000 sk dostatocna suma
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa filip glasa »

1, Ma zmysel investovat 5000 mesacne?
určite áno
2, Je ucelne ich investovat do energetickeho sektora, resp. do emerging markets ak:
A, je predpoklad ze plat mi este porastie
B, priatelka zacne zarabat, cize aj ked nam porastu vydavky, nebude to mat vplyv na moje uspory
C, som ochotny znasat riziko (napr. u tych emerging markets)
rozhodne by som sa vyhýbal takto úzko profilovanému portfóliu
3, Kedze bohuzial nemam cas venovat sa investovaniu naplno (teda skor uceniu ako investovat), potrebujem poradenstvo, takze na koho sa obratit?? (poznamenam este ze tzv. financnych poradcov z OVB a Partners Group a pod. nemusim)
jednak si stačí vybrať fondy do plánu sporenia a potom už netreba nič moc riešiť, a ak ani to nemáš čas urobiť sám, tak skús poradcov tuna z fóra. Podľa ich príspevkov ich vieš celkom dobre odhadnúť
4, resp. ak ste ochotni poradit aj takto cez diskusiu tak do akych fondov a cez aku spolocnost/banku investovat.
v prvom rade treba uvažovať nad všeobecným rozdelením portfólia než o konkrétnych fondoch

Ak chceš mesačne sporiť 5000 a druhých 5000 na sporiaci účet, tak tým sporiacim účtom máš vyriešenú konzervu aj rezervu. Môžeme prejsť k tomu, že 5000 pôjde už čisto do rizikovejších vecí.

Najjednoduchší spôsob bude sporiaci plán do podielových fondov. Tu treba uvažovať o zložení portfólia. Môžem mať to sporenie zložené z 5-10 fondov (lebo min. suma na sporenie je 500-1000 korún). Sú tam dva prístupy:
1. sporím do akcií celého sveta podľa aktuálnej váhy jednotlivých ekonomík - čiže akýkoľvek globálny fond.
2. prevážim trošku domáce európske akcie
3. rozšírim portfólio o komodity ako ďalšiu triedu aktív (nejde ani tak o nejaký býčí trh na komoditách, ale o diverzifikáciu)
4. prevážim nejaké sektory, alebo regióny, lebo si myslím, že som majster sveta a viem odhadnúť "čo pôjde dobre"
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa filip glasa »

ešte doplním, že pravidelné sporenie je vlastne defenzívna stratégia s nižším rizikom a popisujeme to tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... ?f=6&t=284
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa medo »

filip glasa napísal:1, Ma zmysel investovat 5000 mesacne?
určite áno
2, Je ucelne ich investovat do energetickeho sektora, resp. do emerging markets ak:
A, je predpoklad ze plat mi este porastie
B, priatelka zacne zarabat, cize aj ked nam porastu vydavky, nebude to mat vplyv na moje uspory
C, som ochotny znasat riziko (napr. u tych emerging markets)
rozhodne by som sa vyhýbal takto úzko profilovanému portfóliu
3, Kedze bohuzial nemam cas venovat sa investovaniu naplno (teda skor uceniu ako investovat), potrebujem poradenstvo, takze na koho sa obratit?? (poznamenam este ze tzv. financnych poradcov z OVB a Partners Group a pod. nemusim)
jednak si stačí vybrať fondy do plánu sporenia a potom už netreba nič moc riešiť, a ak ani to nemáš čas urobiť sám, tak skús poradcov tuna z fóra. Podľa ich príspevkov ich vieš celkom dobre odhadnúť
4, resp. ak ste ochotni poradit aj takto cez diskusiu tak do akych fondov a cez aku spolocnost/banku investovat.
v prvom rade treba uvažovať nad všeobecným rozdelením portfólia než o konkrétnych fondoch

Ak chceš mesačne sporiť 5000 a druhých 5000 na sporiaci účet, tak tým sporiacim účtom máš vyriešenú konzervu aj rezervu. Môžeme prejsť k tomu, že 5000 pôjde už čisto do rizikovejších vecí.

Najjednoduchší spôsob bude sporiaci plán do podielových fondov. Tu treba uvažovať o zložení portfólia. Môžem mať to sporenie zložené z 5-10 fondov (lebo min. suma na sporenie je 500-1000 korún). Sú tam dva prístupy:
1. sporím do akcií celého sveta podľa aktuálnej váhy jednotlivých ekonomík - čiže akýkoľvek globálny fond.
2. prevážim trošku domáce európske akcie
3. rozšírim portfólio o komodity ako ďalšiu triedu aktív (nejde ani tak o nejaký býčí trh na komoditách, ale o diverzifikáciu)
4. prevážim nejaké sektory, alebo regióny, lebo si myslím, že som majster sveta a viem odhadnúť "čo pôjde dobre"

Dakujem budem trosku konkretnejsi

5000 sk mesacne davam do eMax ako rezervu
okrem toho v ramci vydavkov (mimo tych 10 000) odkladam mesacne ako konzervu 1500 sk na bezny ucet v SLSP, 1300 sk na stavebne sporenie + do vydavkov ratam aj sumu na treti dochodkovy pilier

takze mam tych 5000 na investovanie

rozmyslam som ze by 1500 Sk by islo do programu Rytmus, dalsich 1500 cez MFC
a 2000 neviem.

minule som natrafil v Apolle v BA na Across skusal som aj presurfovat ich stranky, boli celkom zaujimave len som nenasiel minimalnu sumu na investovanie, resp. vstupne poplatky, mozno by sa dalo 2000 cez nich.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa filip glasa »

No to čo si napísal bolo rozdelenie tej sumy medzi správcami a sprostredkovateľmi.
MFC - sprostredkovateľ (maloobchod)
Across - sprostredkovateľ ( veľkoobchod)
Rytmus - správca Pioneer investmets

Toto je asi to posledné čo si treba rozmyslieť.
Prvá vec je rozloženie toho portfólia geograficky, sektorovo, rizikovo, atď.

Kto ti to sprostredkuje a u koho to bude spravované rieš až na koniec. Povedzme že to strelím takto:

2000 - komodity
1000 - európske akcie
1000 - globálne akcie
1000 - rozvíjajúce sa trhy - akcie

3000 - pôjde do akcií 2000 - do komodít
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa Pette »

medo napísal:trochu nerozumiem myslis priamo podnikanim? resp. co znamena podnikatelske investovanie? su oblasti v ktorych som dobry, ale neviem ci je 5000 sk dostatocna suma
Ano, napriklad fulltime alebo part time podnikanie (kedze si asi zamestnany, prve nie je mozne), alebo potom investovanie do podnikatelskych aktivit - angel investing, spolupodielanie sa na projekte a pod. Pri starte napadu moze byt aj mala suma nieco, progresivne postupy a iste cinnosti sa daju robit za malo, dolezity je naopak pocet "clovekohodin".

Prave na tuto temu ma uz oslovil clovek z fora a mozno podobna investicia vyjde. Ak ano, mala suma sa da za rok znasobit X krat, samozrejme nie bez prace. (to je rozdiel medzi financnym investovanim - zjednodusene niekam vlozis peniaze a cakas na vypis za x rokov).
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa medo »

filip glasa napísal:No to čo si napísal bolo rozdelenie tej sumy medzi správcami a sprostredkovateľmi.
MFC - sprostredkovateľ (maloobchod)
Across - sprostredkovateľ ( veľkoobchod)
Rytmus - správca Pioneer investmets

Toto je asi to posledné čo si treba rozmyslieť.
Prvá vec je rozloženie toho portfólia geograficky, sektorovo, rizikovo, atď.

Kto ti to sprostredkuje a u koho to bude spravované rieš až na koniec. Povedzme že to strelím takto:

2000 - komodity
1000 - európske akcie
1000 - globálne akcie
1000 - rozvíjajúce sa trhy - akcie

3000 - pôjde do akcií 2000 - do komodít
no chcel som to stavit na tu energetiku a emerging markerts, ale necham si poradit od skusenejsich to co si strelil sa mi celkom paci, uvidime porozmyslam oslovil som aj p. cmoreja z MFC, kazdopadne velmi pekne dakujem celkovo tato oblast vyzera velmi zaujimavo, mozno zacnem studovat blizsie tieto veci, aspo aby som vedel co sa deje s mojimi investiciami a ake su moznosti.

pekny den
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa filip glasa »

energetiku a emerging markerts
môj názor je ten, že je to veľmi úzko zamerané, čo znamená, že je to zbytočne rizikové. Takto selektovať sektory má význam pre niekoho kto veľmi dobre vie čo robí. Ostatní musia stavať na diverzifikácií. V tom mojom nástrele som nechal 20% na emerging markety a v rámci komodít tam ale aj globálnych aj EU akcií tam máš aj energie.
Ale dať len tie dve veci pol napol je akoby stávka na dvoch koňov.
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa medo »

Ano, napriklad fulltime alebo part time podnikanie (kedze si asi zamestnany, prve nie je mozne), alebo potom investovanie do podnikatelskych aktivit - angel investing, spolupodielanie sa na projekte a pod. Pri starte napadu moze byt aj mala suma nieco, progresivne postupy a iste cinnosti sa daju robit za malo, dolezity je naopak pocet "clovekohodin".

Prave na tuto temu ma uz oslovil clovek z fora a mozno podobna investicia vyjde. Ak ano, mala suma sa da za rok znasobit X krat, samozrejme nie bez prace. (to je rozdiel medzi financnym investovanim - zjednodusene niekam vlozis peniaze a cakas na vypis za x rokov).[/quote]


hmm okrajovo sa v ramci prace stretavam s niecim podobnym ako su business angels, ale je to vo vacsom rozsahu, skor ako podpora velkych firiem pre SME, ktore maju inovacny potencial, len som nevedel ze sa da do nejakych projektov vstupit aj s malou sumou, takze vyzera to zaujimavo,

mas nejaky link, alebo blizsie info?
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa medo »

filip glasa napísal:
môj názor je ten, že je to veľmi úzko zamerané, čo znamená, že je to zbytočne rizikové. Takto selektovať sektory má význam pre niekoho kto veľmi dobre vie čo robí. Ostatní musia stavať na diverzifikácií. V tom mojom nástrele som nechal 20% na emerging markety a v rámci komodít tam ale aj globálnych aj EU akcií tam máš aj energie.
Ale dať len tie dve veci pol napol je akoby stávka na dvoch koňov.

jasne chapem, preto dakujem za radu, snazim sa ak sa da ziskat co najviac info a v poslednom case ma zaujali clanky pomeroch v energetike + ked pridame nejaky ocakavany geopoliticky vyvoj vyzera to ako zaujimava oblast na investovanie. Ale samozrejme bol to tiez iba moj nastrel, takze este raz vdaka.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Pette napísal:Ano, napriklad fulltime alebo part time podnikanie (kedze si asi zamestnany, prve nie je mozne), alebo potom investovanie do podnikatelskych aktivit - angel investing, spolupodielanie sa na projekte a pod. Pri starte napadu moze byt aj mala suma nieco, progresivne postupy a iste cinnosti sa daju robit za malo, dolezity je naopak pocet "clovekohodin".

Prave na tuto temu ma uz oslovil clovek z fora a mozno podobna investicia vyjde. Ak ano, mala suma sa da za rok znasobit X krat, samozrejme nie bez prace. (to je rozdiel medzi financnym investovanim - zjednodusene niekam vlozis peniaze a cakas na vypis za x rokov).
Tak toto zaujalo aj mna. Ty si Pette v podnikani "nositel napadov" alebo investor ? Poznam nejakych ludi, co vyhladavaju perspektivne startupy, do ktorych by mohli investovat.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a teraz k teme:
Sporiaca schema MFC je robena v spolupraci s Acrossom, takze je to prakticky cez Across. Across sam neobsluhuje malu klientelu, oni robia najma private equity a minimalna suma, ktoru musi klient mat, je tusim 1,5 miliona (zvysovali). Retailovu klientelu posuva Across svojim partnerom = nam.

Mat aj nasu sporiacu schemu, aj Rytmus, sa mi javi ako zbytocne. Zbytocna duplicita, zbytocne vela papierov. Rytmus je dobry produkt, ale pokial viem (detailne ho nepoznam - nemame ho zatial v portfoliu), fondy, ktore si tam na zaciatku zvolite, nemozete velmi menit. A keby to aj bolo mozne, ste obmedzeny na fondy Pioneerru, kedze je to ich produkt.

V nasej sporiacej scheme mate v pripade potreby neobmedzenu moznost vyberu medzi vsetkymi fondmi, ktore ma Across v ponuke. V sucasnosti ich je vyse 360, vratane Pioneerov.

Co sa tyka rozlozenia rizika, peniaze su vzdy priamo u spravcu, nie v Acrosse. Takze ak budete mat v sporeni dva fondy od ABN a dva fondy od Pioneeru, tak polovicu penazi budete mat u jedneho spravcu a polovicu u druheho. Co sa tyka Acrossu, peniaze iba prejdu cez jeho zberny ucet.

Co sa tyka energetiky, fond zamerany na energie ma aj ABN aj Pioneer. Ale s tym sporenim do nich, to je na dlhsiu diskusiu, nie su primarne urcene na sporenie. Navyse ten uzky profil.

Este k tej rezerve: tych 1500 do SLSP mi pride zbytocnych. Z eMaxu je mozne presunut peniaze na bezny ucet v realnom case, jedno kliknutie, takze su kedykolvek dostupne. Tych 1500 do SLSP mi opat pride ako zbytocna duplicita. Ak chcete rozlozit riziko, tak si napriklad otvorte este AXA konto alebo ING konto, tam je aspon nejaky urok. Inak 5000 mesacne na rezervu mi pride dost (to chvalim, nekritizujem :)
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa Pette »

medo napísal:mas nejaky link, alebo blizsie info?
peter.cmorej napísal:Tak toto zaujalo aj mna. Ty si Pette v podnikani "nositel napadov" alebo investor ? Poznam nejakych ludi, co vyhladavaju perspektivne startupy, do ktorych by mohli investovat.
Ad medo - spisat komplexne info sa neda, vsetko je o komunikacii.

Ad Peter - Cca dva roky som hladal startupy, ludi a pod, do ktorych investovat - peniaze nam problem nerobia. Narazilo sa ale na klasicku mentalitu Slovakov a Cechov - velmi vela reci, velmi malo skutkov. Vo finale sa preto investovalo do 1! kompletneho projektu a s par ludmi pokracujeme dalej, ale uz viac na baze zamestnaneckeho pomeru ako partnerskeho.

Momentalne je teda situacia taka, ze veci si berieme pod svoju reziu - mame v nich veduceho slovo, realizujeme nase napady a premyslene plany. Tu nevidim problem, aby sa ktokolvek zapojil - ci uz pracovne, alebo kombinaciou investicie a prace. Samotne investovanie financii nehladame.

Ako sme sa bavili na stretnuti pred par mesiacmi, jednu dolezitu fazu dost velkeho planu sme dokoncili a teraz na jeho dalsie casti hladame ludi - jedna sa o oblast obchodu, primarne maloobchod, ciastocne velko.

Kto podnika, vie - v dnesnej dobe je jedinou prekazkou a spomalenim podnikania nedostatok schopnych ludi, nic ine problem nie je, alebo sa da vyriesit vo velmi kratkom case.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Pette napísal:Ako sme sa bavili na stretnuti pred par mesiacmi,
Aha, nevedel som, ze si to ty :)
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa Pette »

peter.cmorej napísal:Aha, nevedel som, ze si to ty :)
Hej, komunikujeme spolu cez firemne maily, tam nemam Pette:)
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa medo »

peter.cmorej napísal:a teraz k teme:
Sporiaca schema MFC je robena v spolupraci s Acrossom, takze je to prakticky cez Across. Across sam neobsluhuje malu klientelu, oni robia najma private equity a minimalna suma, ktoru musi klient mat, je tusim 1,5 miliona (zvysovali). Retailovu klientelu posuva Across svojim partnerom = nam.

Mat aj nasu sporiacu schemu, aj Rytmus, sa mi javi ako zbytocne. Zbytocna duplicita, zbytocne vela papierov. Rytmus je dobry produkt, ale pokial viem (detailne ho nepoznam - nemame ho zatial v portfoliu), fondy, ktore si tam na zaciatku zvolite, nemozete velmi menit. A keby to aj bolo mozne, ste obmedzeny na fondy Pioneerru, kedze je to ich produkt.

V nasej sporiacej scheme mate v pripade potreby neobmedzenu moznost vyberu medzi vsetkymi fondmi, ktore ma Across v ponuke. V sucasnosti ich je vyse 360, vratane Pioneerov.

Co sa tyka rozlozenia rizika, peniaze su vzdy priamo u spravcu, nie v Acrosse. Takze ak budete mat v sporeni dva fondy od ABN a dva fondy od Pioneeru, tak polovicu penazi budete mat u jedneho spravcu a polovicu u druheho. Co sa tyka Acrossu, peniaze iba prejdu cez jeho zberny ucet.

Co sa tyka energetiky, fond zamerany na energie ma aj ABN aj Pioneer. Ale s tym sporenim do nich, to je na dlhsiu diskusiu, nie su primarne urcene na sporenie. Navyse ten uzky profil.

Este k tej rezerve: tych 1500 do SLSP mi pride zbytocnych. Z eMaxu je mozne presunut peniaze na bezny ucet v realnom case, jedno kliknutie, takze su kedykolvek dostupne. Tych 1500 do SLSP mi opat pride ako zbytocna duplicita. Ak chcete rozlozit riziko, tak si napriklad otvorte este AXA konto alebo ING konto, tam je aspon nejaky urok. Inak 5000 mesacne na rezervu mi pride dost (to chvalim, nekritizujem :)
Ďakujem za radu napísal som aj mail
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa medo »

Pette napísal:
Ad medo - spisat komplexne info sa neda, vsetko je o komunikacii.

Ad Peter - Cca dva roky som hladal startupy, ludi a pod, do ktorych investovat - peniaze nam problem nerobia. Narazilo sa ale na klasicku mentalitu Slovakov a Cechov - velmi vela reci, velmi malo skutkov. Vo finale sa preto investovalo do 1! kompletneho projektu a s par ludmi pokracujeme dalej, ale uz viac na baze zamestnaneckeho pomeru ako partnerskeho.

Momentalne je teda situacia taka, ze veci si berieme pod svoju reziu - mame v nich veduceho slovo, realizujeme nase napady a premyslene plany. Tu nevidim problem, aby sa ktokolvek zapojil - ci uz pracovne, alebo kombinaciou investicie a prace. Samotne investovanie financii nehladame.

Ako sme sa bavili na stretnuti pred par mesiacmi, jednu dolezitu fazu dost velkeho planu sme dokoncili a teraz na jeho dalsie casti hladame ludi - jedna sa o oblast obchodu, primarne maloobchod, ciastocne velko.

Kto podnika, vie - v dnesnej dobe je jedinou prekazkou a spomalenim podnikania nedostatok schopnych ludi, nic ine problem nie je, alebo sa da vyriesit vo velmi kratkom case.

Vyzera to zaujimavo, len by som potreboval blizsie info, konkretne veci, teda ak by sa dalo nieco riesit popri praci
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa Pette »

medo napísal:Vyzera to zaujimavo, len by som potreboval blizsie info, konkretne veci, teda ak by sa dalo nieco riesit popri praci
mail@pette.sk
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa Bebe »

medo napísal:Ďakujem za radu napísal som aj mail
Len preto, že si chcel poďakovať, nebolo hádam treba citovať celý text.
Prv než niekto založí novú tému, mal by absolvovať nejaké "moderátorské minumum" či čo. Lebo asi ani medo ešte neobjavil tú čarovnú ikonku "poslať odpoveď" na konci každej témy. Škoda, že tá ikonka nie je pri tej z názvom "citovať" teda v každom príspevku.
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa medo »

Bebe napísal:Len preto, že si chcel poďakovať, nebolo hádam treba citovať celý text.
Prv než niekto založí novú tému, mal by absolvovať nejaké "moderátorské minumum" či čo. Lebo asi ani medo ešte neobjavil tú čarovnú ikonku "poslať odpoveď" na konci každej témy. Škoda, že tá ikonka nie je pri tej z názvom "citovať" teda v každom príspevku.
Neviem napis mi v com je problem, znicil som viacej papiera? moj prispevok spotreboval viac farby? alebo spotreboval viac elektriny? alebo si mal zly den tak si si potreboval do niekoho trosku kopnut?

Ak to posledne tak "absolvovať nejaké moderátorské minumum či čo" potrebujes ty
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa filip glasa »

80% ľudí dostáva notifikácie o nových príspevkoch a sleduje všetky nové príspevky. Keď sme napíšeš nejaký nedôležitý príspevok, tak sem niekto klikne celkom zbytočne. A pritom mal možno veľké očakávania :wink:
medo
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 15 06, 2008 4:19 pm

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa medo »

filip glasa napísal:80% ľudí dostáva notifikácie o nových príspevkoch a sleduje všetky nové príspevky. Keď sme napíšeš nejaký nedôležitý príspevok, tak sem niekto klikne celkom zbytočne. A pritom mal možno veľké očakávania :wink:

vdaka za upozornenie,

ucili ma podakovat sa za dobru radu a preto nepovazujem podakovanie za zbytocne, napriek tomu ak ma uz chcel bebe upozornit dalo sa to ovela slusnejsou formou (napr. ako ty)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: ako investovat 5000 Sk mesacne

Príspevok od používateľa jonatanus »

Bebe napísal:Len preto, že si chcel poďakovať, nebolo hádam treba citovať celý text.
ale no tak bebe, zato ze podakoval (aj ked to nemusel citovat cele), to je skorej nominacia na cin roka, jak mu nadavat.. :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"