Mám 300 000 - čo s nimi?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

Čím viac čítam na blogu, tým mám väčší chaos.
Mám 50 rokov a potrebovala by som vhodne "uložiť peniaze", ktoré by som mala v prípade potreby v budúcnosti....
Najskôr ma kamarátka zo ZFP prehovárala na nejakú štvorkombináciu ZFP Profit- 12 000 ročne,a ZFP In PRES -Aegon realitný fond a stavebko cez CSOB.Ale dočítala som sa na stránkach, že investičné životné poistenie nie je bohviečo.
Nejako sa mi to nepozdáva a tak som našla túto stránku.
Poraďte, čo vlastne urobiť_
teraz letí stále reklama cez DEXIU banku- úrok 4,2 p.a., alebo nejaké termináky?
Budem veľmi rada, ak mi poradíte.
Som z toho úplný laik. :oops: :oops: :oops:
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa Bobikpp »

martulienka napísal: Mám 50 rokov a potrebovala by som vhodne "uložiť peniaze", ktoré by som mala v prípade potreby v budúcnosti....
Aby ti niekdo vhodne poradil, musis si najprv definovat co chces dosiahnut: ake ocakavas vynosy, ake riziko si ochotna podstupovat, ci chces tie peniaze mat relativne k dispozicii, alebo ci ic budes potrebovat dajme tomu za 10 rokov ...

No - je tu vela financnych poradcov a urcite ti poradia, ale podla mna najprv si musis zodpovedat tieto otazky

VEla stastia prajem! :wink:
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

Aby ti niekdo vhodne poradil, musis si najprv definovat co chces dosiahnut: ake ocakavas vynosy, ake riziko si ochotna podstupovat, ci chces tie peniaze mat relativne k dispozicii, alebo ci ic budes potrebovat dajme tomu za 10 rokov ...

No - je tu vela financnych poradcov a urcite ti poradia, ale podla mna najprv si musis zodpovedat tieto otazky

VEla stastia prajem!
Dík.Myslím, že by som volila tak na 5 rokov.Budem rada ak mi poradíte.
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

[quote="martulienka"]Aby ti niekdo vhodne poradil, musis si najprv definovat co chces dosiahnut: ake ocakavas vynosy, ake riziko si ochotna podstupovat, ci chces tie peniaze mat relativne k dispozicii, alebo ci ic budes potrebovat dajme tomu za 10 rokov ...

Zabudla som odpovedať na niektoré otázky- riziko? stredné, doba ?-tak 5 rokov, alebo na 10 rokov, aby som mala do dôchodku, a výnosy? Záleží od produktu.....Dík
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

toto je zakladny problem. Zbytocne sa budeme pytat ake vynosy treba ocakavat, pretoze ludia nevedia, co mozu ocakavat. Casto-krat sa naskytne odpoved no tak aspom dvojnasobok toho co vlozim.

Ale teraz k veci:
Ak ide o jednorazove investovanie a hovorime o horizonte 5 - 10 rokov, nic nepokazite tym, ked pojdete do konzervativnych zloziek ako su sporiace ucty. ING konto, M-bank konto, Axa konto - penazny fond. Terminovane vklad od dexii a podobnych bank som podrobne nestudoval,ale nemyslim si,ze bude markatny rozdiel- 4,2 %od Dexie sa mi zda stale vela, ale stoji to za preskumanie.
Moze tu niekto namietat, ze klient by mal urcite zainvestovat do akciovych-dlhopisovych zloziek ale aj pri 10 rocnom horizonte v pomere zisk/riziko by som bol velmi opatrny.
Dolezite samozreje hra aj rolu vyska investovanie sumy ak sa totiz bavime o vacsej polozke tak to mozeme diverzifikovat-rozlozit a ist s urcitou ciastkou na istotu a urcitu cast ulozit na rizikovejsie polozky. Prave vidim, ze ide o 300 000 tak co sa mna tyka, tak do fondov by som neivnestoval.

Ak budete potrebovat pomoc, kludne napiste.
Nerad si tu robim agitaciu, ale podla mna v takychto pripadoch o to viac je potrebna kvalitna sluzba poradcu.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Pri veku 50 rokov odhadujem, že sa tie peniaze zídu na dôchodok. Na nejakých 10 rokov nemá veľký význam príliš špekulovať a sporiace účty aj termiňáky budú fajn.
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

Tak dnes som bola v SLSP a ponúkli mi Zaistený vklad- 3 ročný termínovaný s garantovaným výnosom 6% za 3 roky, bez vstupného poplatku, , možný bonus 12 % za 3 roky.Vyplatenie bonusu závisí od vývoja mien krajín s potenciálom posilňovať sa voči EURU- Česko,Maďarsko,Polsko,Rumunsko,Turecko.Výnos sa získa vtedy, ak si uvedené meny udržia v priemere nezmenený výmenný kurz voči Euru alebo sa voči euru posilnia.
Vraj tam by dali tak polovicu a polovicu do Indexovo viazané životné poistenie INDEX-Fix 150- je to jednorazové poistenie, ktoré prináša okrem životného poistenia garantovaný výnos 50 %, splatného pri dožití sa konca poistenia a možnosť získať výnos až do výšky 100 % zaplateného poistného.
Okrem toho sme sa bavili o podielovom fonde STABIL, ale tam nebola vraj ochrana vkladu .Tak čo poviete, hodiť to všetko do toho zaisteného vkladu, alebo aj aj...Budem rada, ak mi poradíte.
Dík aj za doterajšie rady....
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa filip glasa »

zatiaľ nikto nikdy nemal moc dobré skúsenosti so zaistenými vkladmi. Asižiadne v reáli neurobili výnos vyšší ako úroky termiňákov. Len predávajú ilúziu, že aj bez rizka je možné urobiť tučný výnos. Životné poistenie v žiadnom prípade. Ja predpokladám, že sa nepotrebuješ poistiť, ale bezrizikovo investovať. Alebo len s malým rizikom.
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

Tak potom čo?
Na internete som našla ING, kde je 3,8 % .Dám to do toho? Alebo ten podielový fond-Stabil? Som z toho vedľa....Čo mi poradíš? :roll:
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa kopec1 »

Odporucal by som Ti ist aj na bezplatne skolenia brokerov,ktori posobia na Slovensku napr. http://www.fio.sk ; http://www.colosseum.sk...
Urcite Ti to pomoze minimalne v tom,aby si zistila,ake dalsie moznosti investovania su a vyuzila napr. aj zdarma demo verzie tychto brokerov.
Tym padom budes o dalsi stupienok vedomosti dalej a hlavne nezabudni,ze skor nez das niekde svoju korunu,tak si to poriadne prestuduj,zamysli sa nad svojou psycikou t.j. ake mas ocakavania,aky zisk ocakavas,aku stratu si vobec ochotna pripustit.
Lebo podla mna zaklad investovania resp. tradovania je okrem kazdodenneho studia HLAVNE v psychike zvladnutia emocii t.j. hlavne chamtivosti a strachu.
Vela zdaru
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zatiaľ asi sporiaci účet ING konto, alebo Mbank. A neskôr sa uvidí. Hlavne sa nikam neponáhľaj > o nič tak neprídeš.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Martulienka zabudni na skolenie broukerov, preboha co je to za radu :!:

Teraz ale k navrhu Slovenskej sporitelni.

Zial nedostal som sa k manualu navrhovaneho zaistovacieho fondu ale k tomu tolko:
Garantuju ti 6% aj ked ja som sice nasiel len 5% ale budis. Predpokladam, ze to nie je 6 % p.a. Nedocital som sa to na ich stranke,ale vychadzam z toho ze nie.

Tych 12% je viazanych na pohyby vymennych kurzov voci EUR. Pravidlo je ako si pisala,ze si musia kurzy udrzat v priemere terajsi kurz alebo posilnit. Podla mna absolutne nerealna predstava,uz len v ceskej korune som na pochybach a cakam, kedy zacne oslabovat.

Z mojho pohladu prilis riskantny a komplikovany produkt na tak jednoduche investicie.

Druha cast bol Index Fix 150. Nedostal som sa k vseobecnym poistnym podmienkam, ani k poplatkom,ale som presveceni o nespravnosti volby. Prva vec, potrebujes byt poistena? Vo veku 50 rokov je to urcite mozne,ale dobre poistenie je uz v danom veku velmi drahe. Po druhe, poplatkova struktura v investicnom zivotnom poisteni je extremne vysoka.
Ak chces silou mocou ist investovat, ci uz ako v danom pripade do dlhopisov, preco teda uz nie priamo do fondu?Nepotrebujes aby tvoje peniaze isli cez poistku do fondu, ide o prilis nakladovu cestu.

Uz tu bolo spomenute navrhy E-max konto,alebo ING konto. Touto volbou nic nepokazis, ale ked chces investovat teda riskantnejsie, tak si tu nechaj odporucit dobreho financeho poradcu. Ja uz za seba agitovat nebudem.
Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Tak na zaciatok: na radu kamaratky zo ZFP povedzte jasne NIE ! Asi to s Vami mysli dobre, ale nevie nic viac ako jej narozpravali na skoleni. A tam narozpravaju rozne veci.

Do nicoho co ma v sebe nazov Zivotne poistenie peniaze nedavajte ! Peniaze na dochodok by ste nemali premrhat.

Zaistene fondy - filip to velmi pekne povedal, predavaju iluziu. Pravdepodobnost, ze dosiahnete zhodnotenie, s ktorym by ste mohli byt spokojna, je prilis nizka.

Kopec, to myslis vazne, ze 50 rocnu pani, co o investovani nevie prakticky nic, posielas na skolenie brokera ??

Kedze ste laik a priblizne za 10 rokov Vas caka dochodok, riziko by som zadefinoval nasledovne: v najhorsom pripade mat za 10 rokov priblizne tolko ako mate teraz. Nemyslim si vsak, ze to znamena mat vsetky peniaze konzervativne. 10 rokov nie je tak malo, a navyse dochodok si budete uzivat mozno 20-30 rokov. Tym chcem povedat, ze 10 rokov nemusi byt maximalny investicny horizont.

Cast (mensiu) by som dal preto do akcii (podielove fondy). Ostatok (vacsiu cast) na AXA konto, ING konto alebo eMax, mozno penazny fond. K tomu vsak potrebujete fin. poradcu. Sam by som do toho na Vasom mieste nesiel. Ak si to chcete spravit sama, asi bude pre Vas najlepsie dat vsetky peniaze na uz spominane sporiace ucty (AXA konto, ING konto, eMax).

Terminovane ucty by som nechal tak. Nejakych 0,1 % viac (aj to mozno len v reklame) Vam za to nestoji. Radsej nieco transparentnejsie.
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa kopec1 »

to puchon a cmorej:
-nepostrehol som,ze ta pani ma 50 rokov
-co sa tyka bezplatnych skoleni brokerov myslel som to,myslim a budem mysliet vzdy VAZNE,lebo na mnohych z nich som ako zaciatocnik bol s tym,ze som si vopred pozrel,o co to bude /zaklady obchodovania,Forex,komodity,CDFs,psychologia.../. A kazda dobra rada vratane bezprostrednej diskusie na skoleni,nasledne demo verzie atd... su dolezite.
P.S.Ja na rozdiel od Vas nie som financny ani poistny poradca a nespadol som vyskoleny od narodenia /Vy asi ano/ a niekedy ked vidim Vase investicne a poistne rady /rozne podielove fondy,druhy poistiek.../to myslite tiez vazne pri nahanani oveciek?
Howgh
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

kopec1 napísal:to puchon a cmorej:
-nepostrehol som,ze ta pani ma 50 rokov
-co sa tyka bezplatnych skoleni brokerov myslel som to,myslim a budem mysliet vzdy VAZNE,lebo na mnohych z nich som ako zaciatocnik bol s tym,ze som si vopred pozrel,o co to bude /zaklady obchodovania,Forex,komodity,CDFs,psychologia.../. A kazda dobra rada vratane bezprostrednej diskusie na skoleni,nasledne demo verzie atd... su dolezite.
P.S.Ja na rozdiel od Vas nie som financny ani poistny poradca a nespadol som vyskoleny od narodenia /Vy asi ano/ a niekedy ked vidim Vase investicne a poistne rady /rozne podielove fondy,druhy poistiek.../to myslite tiez vazne pri nahanani oveciek?
Howgh
ani to nemam chut komentovat,co si tu napisal. Pani potrebovala radu, dal som ju. Dobry finacny poradca by prave toto mal vyriesit. Napisal som tu svoje odporucanie nic viac nic menej.
p.s najdi mi jedno odporucanie na tomto fore, kde moje odporucanie je o nahanani oveciek.A ty si preboha uvedom, ze ide o beznu 50 - pani, ktora potrebovala len poradit v rozhodnuti a ty ju tahas na skolenie :!:
Obrázok
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa jonatanus »

kopec1 napísal:to puchon a cmorej:
P.S.Ja na rozdiel od Vas nie som financny ani poistny poradca a nespadol som vyskoleny od narodenia /Vy asi ano/ a niekedy ked vidim Vase investicne a poistne rady /rozne podielove fondy,druhy poistiek.../to myslite tiez vazne pri nahanani oveciek?
kopec uznaj ze si povedal blbost, naco to dalej rozoberas.
a ak by tu peter alebo jozo "nahanali nake ovecky" na sprostosti, myslim ze je tu viacej ludi co by tu na to hned volaco povedali... buc rad ze tu mame povedzme 3 poradcov co tu neradia ludom uplne sprostosti.. urcite vedia pani v tomto pripade poradit lepsie jak ty alebo ja.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dakujem jonatanus
kopec, ty si asi nesiel na skolenie brokera bez toho, aby si vedel co to je napriklad ten podielovy fond, ci ano ? Myslim, ze keby mala fungovanie pod.fondu popisat tuna pani, asi by jej to robilo problem.

Kazdy mame ine vedomosti. Je jasne, ze rady, ktore tu davame, nie su urcene pre teba. Ale neviem preco ti vadi, ked ich davame ludom, pre ktorych urcene su.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa Bobikpp »

kopec1 napísal:P.S.Ja na rozdiel od Vas nie som financny ani poistny poradca a nespadol som vyskoleny od narodenia /Vy asi ano/ a niekedy ked vidim Vase investicne a poistne rady /rozne podielove fondy,druhy poistiek.../to myslite tiez vazne pri nahanani oveciek?
Howgh
Tiez sa mi niekedy nepacia rady tu pritomnych financnych poradcov, ale v tomto pripade podla mna poradili velmi dobre a uplne suhlasim s tym, co napisal napr. Peter (a myslim, ze aj Filip sa o tom zmienil) a tj. nechat to na nejakom sporiacom ucte. "thumbs up"

ps: Filip - nedalo by sa tu pridat par novych ikon? Napr. thumbs up? :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Napr. thumbs up?
neviem čo to je. Ale porozmýšľa o tom.

Aby som to zhrnul, martulienka má 50 rokov, nemá veľký prehľad vo financiách a školenia technickej analýzy by jej boli na veľký ...

Sporiace účty sú najjednoduchšie a zároveň bez rizika. Podľa mňa nie je čo riešiť. Teoreticky domiešaním nejakých akciových fondov ( 5-10 % ? ) by veľa rizika nevzniklo a potenciálne vyšší výnos by tam bol. Ale v tomto prípade sa mi javí, že čím jednoduchšie to bude, tým lepšie.
Tak sa mi zdá, že martulienku zatiaľ oslovili vždy nejaké jednoduché, balíčkové produkty.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1402 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martulienka:
vek 50, 5 ročný horizont, chcete mať istotu, ste laik vo finančníctve

Jednoznačne by som odporúčal len sporiace účty a termínované vklady. Takže istých okolo 4% ročne pri nulovom riziku.
Ostatné produkty ( ako zaistený vklad a fondy ) Vás banka ošklbáva cez poplatky, pričom vyšší výnos je len v oblakoch. Pri súčasnom stave finančných trhov takmer žiadne bankové produkty nedosahujú ani tých 4% ročne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

Dík za rady a diskusiu.Naozaj ste mi pomohli v rozhodovaní, pretože ako laik si myslím, že na investovanie do akcií nemám vedomosti a rozmýšľala som nad podielovými fondami.,,,. ale nebola som si istá.A zakaždým ma niekto lákal na nejaké investičné poistenie.Vyzeralo to lákavo, ale máte pravdu, keď vtáčka lapajú........
Najväčšia tragédia je však v tom, že tie produkty mi po dlhej debate v Slov.sporiteľni ponúkla vraj ! moja ! finančná poradkyňa.....
Takže ešte možno jednu radu od Vás-ako si nájsť dobrého finančného poradcu?


Čítala som aj o tom články , ako zistiť, či sa jedná o erudovaného fin.poradciu, ale nám bežným smrteĺníkom je to dosť ťažko.
Musíme sa asi spoľahnúť na intuíciu....
Musím skonštatovať, že táto stránka je naozaj veľmi dobrá, a človek si po prečítaní rôznych diskusií a názorov urobí trochu " poriadok" v informáciách.
8)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1402 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

martulienka napísal:Dík za rady a diskusiu.Naozaj ste mi pomohli v rozhodovaní, pretože ako laik si myslím, že na investovanie do akcií nemám vedomosti a rozmýšľala som nad podielovými fondami.,,,. ale nebola som si istá.A zakaždým ma niekto lákal na nejaké investičné poistenie.Vyzeralo to lákavo, ale máte pravdu, keď vtáčka lapajú........
Najväčšia tragédia je však v tom, že tie produkty mi po dlhej debate v Slov.sporiteľni ponúkla vraj ! moja ! finančná poradkyňa.....
Takže ešte možno jednu radu od Vás-ako si nájsť dobrého finančného poradcu?
Čítala som aj o tom články , ako zistiť, či sa jedná o erudovaného fin.poradciu, ale nám bežným smrteĺníkom je to dosť ťažko.
Musíme sa asi spoľahnúť na intuíciu....
Musím skonštatovať, že táto stránka je naozaj veľmi dobrá, a človek si po prečítaní rôznych diskusií a názorov urobí trochu " poriadok" v informáciách.
Investičné poistenie sa neoplatí na menej než 15 rokov. Prvé tri roky ide z vaších peňazí tučná suma do pažeráka poisťovne. Najprv vyplatia seba, provízie, následné provízie, náklady atď. Budete bohovať, keď uvidíte tie výpisy. Za zbytok času to zhodnotenie môže a nemusí byť uspokojivé. Čo je ale výhodou životného poistenia je fakt, že keby ste sa stali invalidnou, tak poisťovňa až do ukončenia zmluvy bude platiť splátky za Vás.

Finanční poradcovia sú ľudia, ktorí by vám mali pomôcť zorientovať sa vo finančných produktoch. Realita je však taká, že sa vám vo väčšine prípadov snažia podsunúť produkty svojích chlebodarcov.
V žiadnom prípade by som sa nespoliehal na finančných poradcov z banky. Keď poradca, tak človek, čo má kompletné finančné vzdelanie (nielen na produkty banky) a dobrý prehľad. Myslím, že až teraz sa takí dostávajú na trh - s príchodom renomovaných zahraničných firiem. No keď ste sa dostala tu na toto fórum, tak ja osobne by som vám poradil spoliehať sa len na seba a všetko si nájsť na webe. Je viac užitočných stránok, napr.
http://www.openiazoch.sk alebo http://www.financnik.sk , stránky Trendu, Profitu a pod.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

Ešte keď sme pri tom investičnom poistení.Synovi na rok končí klasická šetriaca poistka- úrazová...Má 18, v takom prípade sa oplatí investičko? Alebo čo mi poradíte? :wink:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ak chce byt poisteny, tak ano. Avsak tak, aby islo co najmenej penazi na sporenie. Poistne rizika by som zoradil podla dolezitosti:trvale nasledky urazu, kriticke choroby a smrt.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1402 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

martulienka napísal:Ešte keď sme pri tom investičnom poistení.Synovi na rok končí klasická šetriaca poistka- úrazová...Má 18, v takom prípade sa oplatí investičko? Alebo čo mi poradíte? :wink:
Podľa mňa investičko sa u mladého človeka vždy vyplatí. Núti ho to šetriť a investičný horizont je dlhý (takže riziko malé). A zvlášť teraz, keď sú svetové kapitálové trhy v kríze je velká šanca, že po tých troch rokoch, kedy sa mu to začne zhodnocovať chytí lepšie dlhodobé zhodnotenie.
Pomer zložiek by som vyvážil podľa toho, čo je pre vás prednejšie. Šetriť mu do budúcnosti, alebo ho zdravotne poistiť.
Investičná zložka zabezpečuje peniaze do budúcnosti. Tie dostane po vypršaní zmluvy.
Keby sa stal invalidným, tak splátky prevezme na seba poisťovňa a dostane tie isté peniaze po vypršaní zmluvy.
Ale dovtedy - do vypršania zmluvy by nedostal nič, keby nemal aj úrazové poistenie (alebo pripoistenie). Takže keď si pridá k šetriacej zložke i úrazové poistenie a niečo sa mu stane, dostane peniaze za úraz (alebo chorobu) ihneď. A zároveň, keby nadalej nemohol platiť v dôsledku invalidity mu pokračuje aj šetrenie.

Len vás upozorňujem, že ked sa na to dáte, treba sa toho držať.
Pri investičnom poistení je dôležitý dlhší investičný horizont.
Keď sa to prestane splácať, tak tie peniaze sa dajú vybrať, ale do tých troch rokov to bude vždy menej než ste tam vložili.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

do troch rokov to bude vacsinou 0 Sk.

Juggler, chapem co si chcel povedat, ale tu je vseobecny nazor jasny: IZP nie je na sporenie. Zrejme nevdojak si sa postavil na stranu tych "poradcov" ktori predavaju IZP ako sporiaci produkt a potom vznikaju take svinstva ako 5000 Sk mesacne do IZP, poistna suma 0 a podobne. Rozdiel medzi vysledkom sporenia priamo do podielovych fondov a "sporenia" do IZP je priepastny. Nakladovost IZP je radovo vyssia. Uz tu o tom bolo popisane vela, staci si vyhladat.

Takze ak sa bavime o 1000 Sk mesacne, aby clovek vyuzil danovu ulavu a mal tam oslobodenie od platenie v pripade invalidity tak OK, ale inak nie.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Jugller viem, ze si aktivny trader,ale toto je predsa len trochu ina tematika.

Hlavnou a primarnou ulohou finacneho poradcu je rozumiet finacnym produktom. IZP samo o sebe ma plnit hlavne ulohu poistenie ale urcite nie sporenia. Pisal som o poplatkovej strukture poistiek a v pripade sporenia je urcite lepsia priama cesta do podielovych fondov. Poistenie ma riesit krytie rizika urazu, choroby atd. ale nie sporenia.
Finacny poradca ma hlavne vediet spravne nastavit poistku a sporenie riesit inymi dostupnymi moznostiami,ktore ma k dizpozicii.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1402 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal:do troch rokov to bude vacsinou 0 Sk.

Juggler, chapem co si chcel povedat, ale tu je vseobecny nazor jasny: IZP nie je na sporenie. Zrejme nevdojak si sa postavil na stranu tych "poradcov" ktori predavaju IZP ako sporiaci produkt a potom vznikaju take svinstva ako 5000 Sk mesacne do IZP, poistna suma 0 a podobne. Rozdiel medzi vysledkom sporenia priamo do podielovych fondov a "sporenia" do IZP je priepastny. Nakladovost IZP je radovo vyssia. Uz tu o tom bolo popisane vela, staci si vyhladat.

Takze ak sa bavime o 1000 Sk mesacne, aby clovek vyuzil danovu ulavu a mal tam oslobodenie od platenie v pripade invalidity tak OK, ale inak nie.
OK. Neodporujem. Podrobné rozdiely už neovládam. Len princíp, lebo sám mám dve životné poistenia a z toho jedno má šetriacu zložku v akciovom fonde. Platím to, ale nejak sa nestarám o kolko sa to zhodnotí. Uznávam, že na to treba erudovaného a nezaujatého poradcu, aby vedel vysvetliť nevýhody medzi jednotlivými produktami. A to v tom čase, keď som si ja zakladal poistky nevedeli vysvetliť ani sami poisťováci.
A uznávam, že v tom by mali byť machri dnešní finanční poradcovia.
Ospravedlnujem sa, že som vstúpil do vašeho teritória.
Ale princíp poistenia a sporenia som dúfam vysvetlil dobre.

P.S. Sranda je, že ja nemám nič voči sporiacej zložke, ktorá je investovaná. Vy viete preukázať, že sa viac oplatí priama investícia do fondov. A ja som zas tak alergický na ošklbávanie ľudí vo fondoch, že každému kto tam chce vraziť peniaze radím radšej kúpu ETF u lacného brokera. :wink:

To je jediná cesta ako dostať skoro zadarmo toľko, koľko dáva trh.
A to, čo dáva trh je zároveň pre mňa neprijatelné... :roll:

Pripomína mi to anekdotu: Pani sa bojí myšky. Myška sa bojí mačky. Mačka sa bojí psa. Pes sa bojí svojho pána. A pán sa bojí svojej pani. :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa filip glasa »

kúpu ETF u lacného brokera.
1. na sporenie 500-1000 korún / mesačne neefektívne
2. pre niekoho nepohodlné
3. prichádza o daňovú úľavu pre účelové sporenie na dôchodok
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Sam som zrušil vraj vyhodné životné poistky deti.Len za akysi technicky poplatok som dal ročne 500sk na 18 a viac rokov dobra suma.Teraz im každy rok kupim index SP500 v planovanej sume ich poistenia a po 20 rokoch uvidim.Ja viem,že to nieje urazové poistenie aj tak si myslím, že jeto lepšie.Na zaver životné poistenie detí je uplný nezmysel podla mna je to amoralne ho vobec ponukat.Život dietata žiadne peniaze nenahradia.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1402 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal: ETF
1. na sporenie 500-1000 korún / mesačne neefektívne
2. pre niekoho nepohodlné
3. prichádza o daňovú úľavu pre účelové sporenie na dôchodok
Áno, ale väčšinou sa ma ľudia pýtajú, kde majú investovať istú sumu peňazí. A dnes, keď máte na účte nejaké voľné peniaze - hneď vás v banke presviedčajú vložiť ich do fondov. A argumentujú, že tam dosiahnú väčšie zhodnotenie. Samozrejme, to nepovedia, že oni sa nabalia za každých okolností.
Takže základný rozdiel medzi ETF a fondom je ten, že ETF stojí dokopy len zlomok % a kopíruje trh a FOND vás stojí niekoľko % (a ošklbávajú vás pernamentne) a nedokáže dať ani tolko, čo trh.
Takže podvod je v tom, že ľudia platia za aktívnu správu, ktorá nedosahuje ani pasívny výsledok. A tí babráci ešte k tomu sami priznávajú, že o väčšie zhodnotenie ani nemajú záujem. Skrátka - dnes sa banky nesnažia poskytnúť nadštandartné zhodnotenie, ale len ošklbať klienta.
Tých 12 tisíc ročne na daňovú úľavu to má väčšinou už každý cez životku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa kopec1 »

Suhlasim s Tebou Juggler,
presne podla tychto not sa snazim aj ja t.j. ETFs su pre mna ovela ovela vyhodnejsie ako vselijake sporiace produkty,poistky a podielove fondy.
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

Vidím, že aj Vaše názory sa rôznia.
Myslím si, že nejakú poistku by mal mať každý, len je otázne, aký pomer zvoliť medzi šetriacou zložkou a poistením, hlavne úrazovým.Trochu si ešte naštudujem, dokedy to bude aktuálne.
....písalo sa to o indexe SP500- môžete vysvetliť, čo to je? 8) Dík
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

chalani mne sa paci vasa diskusia,ale momentale ste zaviedli rec uplne inym smerom,kde to nebolo treba.
Vysledok je,ze osoba,ktora si chce nechat poradit, ostane bez rady a bude mat v tom jeden velky gulas.
Obrázok
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa Bobikpp »

jozef.puchon napísal:ostane bez rady a bude mat v tom jeden velky gulas.
A od toho tu mame teba, aby si ako jeden z hlavnych sefkucharov nastupil, a spravil z toho gulasa nejaku vybornu delikatesu :lol:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bobikpp napísal:A od toho tu mame teba, aby si ako jeden z hlavnych sefkucharov nastupil, a spravil z toho gulasa nejaku vybornu delikatesu :lol:
Len aby to bolo stravitelne. Ked sa da vela ingredienci, vacsinou sa z toho niekto akurat tak po.......

martulienka, zabudni na S P 500, je to mimo tvojich investicnych moznosti/znalosti. Aspon nateraz.
Skus si precitat toto, mozno ti to pomoze ujasnit co vlastne chces:
http://www.ako-investovat.sk/index.php/ ... -investova
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Indexovy certifikat viazany na index SP500 myslím vie ponuknut priemerny broker.
Ak mas tych 300000 poradil by som ti rozdelit to na tri ciasty a kazdu dať do inej banky na urok okolo 4 % p.a. napr. DeXIA som videl v reklame 4,2%.Fond ochrany vkladov ta isty,poplatky minimalne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1402 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

martulienka napísal:Vidím, že aj Vaše názory sa rôznia.
Myslím si, že nejakú poistku by mal mať každý, len je otázne, aký pomer zvoliť medzi šetriacou zložkou a poistením, hlavne úrazovým.Trochu si ešte naštudujem, dokedy to bude aktuálne.
....písalo sa to o indexe SP500- môžete vysvetliť, čo to je? 8) Dík
Myslím, že sme sa zhodli na Vaších 300 000 - sporiace účty.
Rozpor je v investičnom poistení pre syna - chlapci tvrdia, že poisťovne dosť ošklbávajú, takže sa cez nich neoplatí investovať. Chlapci sa ale nevyjadrili k neinvestičnému životnému poisteniu, kde pokial ja viem, je nejaké garantované zhodnotenie sporiacej zložky.
Čo sa týka toho investovania, tak menej ošklbávajú investičné fondy a Váš syn by nebol vôbec ošklbávaný, keby ste mu kúpili finančný produkt, ktorý kopíruje zhodnotenie kapitálových trhov bez ďalších poplatkov. Na to však zabudnite, lebo naše banky také produkty nepredávajú, museli by ste mať založený účet u inej finančnej inštitúcii (brokera), ako je napr. u nás RMS system (finport.sk).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

JUGGLER napísal:Rozpor je v investičnom poistení pre syna - chlapci tvrdia, že poisťovne dosť ošklbávajú, takže sa cez nich neoplatí investovať. Chlapci sa ale nevyjadrili k neinvestičnému životnému poisteniu, kde pokial ja viem, je nejaké garantované zhodnotenie sporiacej zložky.
Juggler, vyhladaj si kapitalove zivotne poistenie a pripadne aj pojem "technicka urokova miera". Nechce sa mi obsiahlo rozpisovat. Uz cca dva roky som neurobil ani jedno a viem preco. Pri IZP (investicnom zivotnom poisteni) nevidim ziaden rozpor. Este jedna poznamka: Juggler, si urcite vynimocny trader, ale fin. poradenstvo ti zatial velmi nesvedci. Zamotavas martulienke hlavu pre nu zbytocnymi informaciami a nespravnymi radami (sporenie do IZP, kapitalove ZP). Myslim to v dobrom :wink:
kocinavi napísal:Fond ochrany vkladov ta isty,poplatky minimalne
Pokial viem, vo fonde na ochranu vkladov nic nie je, tym by som neargumentoval. A taka nadnesena a trochu basnicka otazka: Nie su peniaze v podielovych fondoch bezpecnejsie ako v banke ? Oddelenie majetku je dobra vec.
JUGGLER napísal: P.S. Sranda je, že ja nemám nič voči sporiacej zložke, ktorá je investovaná. Vy viete preukázať, že sa viac oplatí priama investícia do fondov. A ja som zas tak alergický na ošklbávanie ľudí vo fondoch, že každému kto tam chce vraziť peniaze radím radšej kúpu ETF u lacného brokera. :wink:
Sporiaca zlozka v IZP ide tiez do fondov. Rozdiel je iba v jednom: "osklbu" ta 2x. Aj vo fonde, aj v poistovni. A v poistovni aj niekolko nasobne viac. ETF su jednoznacne dobra vec, ale nie na male sumy, respektive pravidelne sporenie malych sum, nie pre investorov laikov (v zivote si nezalozi ucet u brokera a nebude sam obchodovat) a zrejme ani pri niektorych emerging marketoch, ktore si vyzaduju pre svoju netransparentnost aktivnu spravu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15808
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1402 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ja som si len nevšimol, čo ste jej poradili vy - páni? Čo ste jej poradili pre syna? Keď je životka na houby a sporiacu zložku treba minimalizovať, stratí sa úplne výhoda toho, že by mal nejakú cieľovú sumu i v prípade, žeby sa mu niečo stalo. Ja myslím, že aj o to ide. Nielen o poistenie, že mu po úraze niečo vyplatia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"