Mám 300 000 - čo s nimi?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Precitaj si tuto temu:

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... &sk=t&sd=a

Co sa mna tyka ja to dam dokopy v jednom clanku,ale nastavenie poistky je nadlho. Niekto mozno ale bude mat chut sa tu rozpisat, ja si myslim, ze sme dali pani dost prilezitosti,aby niekoho oslovila a mohla sama napisat skusenost trebars aj tu na fore.
Obrázok
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa kopec1 »

to cmorej:
ani pri niektorych emerging marketoch, ktore si vyzaduju pre svoju netransparentnost aktivnu spravu.


To co za blud si napisal? Mas vobec nejake skusenosti s aktivnym investovanim resp. tradovanim do ETFs zameranych na emerging markets? Ja som s nimi velmi spokojny,ci uz s vyberom,podielom firiem,geografickou diverzifikaciou napr. zona BRIC atd...
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa kopec1 »

to cmorej a puchon:

ETF versus jiné investiční nástroje
Deutsche Bank Research 16.07.2008 00:00:00
Investoři si cení flexibility a pohodlí spojeného s ETF – nakoupení ETF je efektivní způsob diverzifikace a rychlého získání podílu na široké části trhu v jednom papíru. Například S&P 500 pokrývá 75 % kapitalizace amerického trhu s cennými papíry. Množství různých indexů se stále zvyšuje a nyní obsahuje širokou škálu druhů indexů. Existují dokonce i indexy založené na komoditách či úvěrovém trhu. ETF tedy mohou sloužit jako flexibilní a nízkonákladový modul pro různé investiční strategie. Jako pasivní nástroj dokáží ETF dosáhnout téměř stejného výsledku jako index, tj. odchylka od benchmarku je obvykle velmi malá.

Výhody ETF:
- vysoká transparentnost
- nízké náklady
- získání indexu v jednom produktu
- vysoká likvidita
- vysoká míra diverzifikace
- úzké spready

Dalším důležitým motivem pro nákup ETF je výhoda nízkých nákladů při získání a v oblasti správních poplatků. Jelikož investoři kupují ETF přímo na burze, neexistuje žádná vstupní platba, která obvykle činí 3 až 5 % v případě běžných investičních fondů. Nicméně ETF nejsou jen levnější při nákupu, ale i v průběhu investice – například správní poplatky u evropských ETF činily v roce 2007 v průměru pouze 0,34 %. Oproti tomu byly u aktivně řízených fondů ve výši 1-2 % p.a. majetku fondu. Investor jen platí poplatky za pokyn když ETF kupuje nebo prodává (které u tradičních investičních fondů neplatí). Výhoda co do poplatků se projeví i vůči případnému nákupu většího počtu akcií v ETF obsažených.

Dopad poplatků na zisk investora: U dlouhodobých investic má poplatková struktura významný vliv na zisk investora. Vezměme si kupříkladu jednorázovou investici 20.000 EUR s ročním výnosem 8 % na 20 let. Za předpokladu, že bude poplatek za správu činit 0,5 % p.a., bude konečná suma činit 84.957,02 EUR, zatímco při poplatku ve výši 1,5 % p.a. pouze 70.4572,90 EUR.

Investoři si cení ETF rovněž pro cenovou transparentnost. Za prvé je to způsobeno faktem, že jsou obchodované na burze a market makeři neustále zveřejňují své kotace. (Investoři mohou také sledovat cenu ETF velmi snadno díky tomu, že ta v zásadě odpovídá vývoji podkladového indexu.) Za druhé je obvykle zveřejňována na burzách, kde se s ETF obchoduje, indikativní čistá hodnota aktiv. To zvyšuje transparentnost a důvěru investorů. Manažeři fondu také každý obchodní den publikují detaily o složení ETF a informují investory dodatečně ve svých zprávách o majetku ETF (půlročních a ročních) a dopředu v prospektu, který při uvedení ETF na trhu vydávají.

Indikativní čistá hodnota aktiv je počítána průběžně a představuje aktuální „férovou hodnotu“ ETF. Je počítána jako tržní cena všech cenných papírů fondu, ostatních aktiv a hotovosti mínus závazky. Tento výsledek je vydělen počtem jednotek ETF v oběhu. Ukazatel plní tři základní funkce: slouží jako benchmark pro kurzy k prodeji/nákupu nabízené market makery, jako indikátor férovosti cen na trhu pro investora a k odhalení případného potenciálu pro arbitráž.

Srovnání s jinými investičními produkty

Investoři mohou dosahovat svých investičních cílů pomocí celé řady investičních nástrojů. Pro investiční strategie orientované na index jsou zde mimo ETF indexové certifikáty nebo aktivně řízené investiční fondy. Ty se v mnohých ohledech od ETF významně liší. Obzvláště je třeba mít na paměti, že kapitál investovaný do indexových certifikátu je 100 % vystaven riziku smluvních stran, což není případ ETF (nebo v případě nových ETF založených na swapu ve velmi malé míře).

Dále dividendy v případě certifikátů nemusí nutně připadnout investorovi, zatímco u ETF ano – bez ohledu na to, zda podkladový index je výkonový, nebo cenový. V případě výkonových indexů jsou dividendy reinvestovány, v případě cenových jsou vyplaceny investorovi.

Dalším podstatným kritériem pro investiční rozhodnutí je spread, který v případě indexových certifikátů může být vyšší. Navíc ETF nabízejí investorovi vysokou míru bezpečí, jelikož jsou aktiva ve speciálním fondu, který je spravován kustodem - bankou. Mnoho ETF v Evropě se také řídí evropským regulatorním rámcem pro fondy, UCITS III, který obsahuje množství pravidel pro spravovaná aktiva, kustoda, distribuci a ochranu investora.

Mezi ETF a aktivně spravovanými tradičními retailovými fondy existuje řada strukturálních odlišností. Pro aktivně řízené investiční fondy je stěžejní portfolio management prováděný managerem fondu a zaměřený obvykle na dosažení výnosu „alfa“ nebo lepšího, měřeno oproti benchmarku-indexu. Aby bylo tohoto cíle dosaženo, odchyluje se obvykle manager od složení indexu-benchmarku například investováním do vybraných slibných jednotlivých akcií, sektorů či regionů. Oproti tomu jsou ETF zaměřeny na sledování vývoje benchmarku, typicky indexu. To vysvětluje nižší náklady oproti tradičním fondům již zmíněné výše. Je tu i popsaná výhoda větší transparentnosti.

Lišit se ale u běžných fondů a ETF může rovněž struktura majetku. Mnoho evropských ETF například používá ke sledování výkonu indexu swapy. Swapové kontrakty zahrnují riziko třetích stran. Avšak použití swapů je vymezeno zákonem. Mimo to existují rozdíly mezi ETF a tradičními fondy co do procesu emise/splacení.


Zdroj: Deutsche Bank Research

V asset managementu se očekává další specializace

Očekáváme, že sektor správy majetku jako celek bude v dlouhodobém horizontu dále růst. Objeví se noví hráči na straně poptávky jako např. nové penzijní fondy v institucionálním businessu a zároveň soukromí investoři budou služeb asset managementu využívat stále více kupříkladu k plánování příjmů na důchod.

Souběžně s růstem celého trhu očekáváme specializaci na straně nabídky v střednědobém horizontu, která bude orientována na tři široké oblasti:

Zaprvé si ETF jako pasivní produkty udrží dynamiku růstu v rámci oblasti produktů pasivního investování. Tato oblast bude více než proporcionálně těžit z rostoucí poptávky od (nových) institucionálních investorů a získá také další tržní podíl z oblasti „aktivních produktů“ (obzvláště produktů založených na hlavních indexech) a „inovativních produktů“ (speciálně indexových certifikátů). Konkurenční tlak na poskytovatele aktivních produktů, kteří aktuálně spravují zhruba tři čtvrtiny celosvětových aktiv, se bude ve střednědobém horizontu stupňovat. Následkem toho budou manažeři aktivních fondů pravděpodobně inklinovat na jedné straně k ještě většímu důrazu na produkty "alfa generace" ušité na míru pro specifické klienty a na straně druhé nabízet stále více služeb z oblasti „inovativní produkty“. Nicméně experti odhadují, že jejich podíl ve střednědobém horizontu klesne na cca 65 %. Navíc manažeři aktivních fondů také více využijí pasivních produktů z oblasti pasivních produktů v aktivním managementu.

Historie ETF včetně předchůdců
1971 – „Samsonite Pension Fund“, první indexový fond pro institucionální investory
1975 – První retailový fond založený na indexu, „Vanguard 500“ pro soukromé investory
1980 – pomocí programového investování a futures mohou institucionální investoři investovat do velkého koše akcií
1987 – akcie Index Participatin jsou obchodovány na American Stock Exchange
1988 – CB German Index Fund, první indexový fond pro německé institucionální investory
1989 – akcie Toronto Index Participation založené na indexu TSE-35 jsou poprvé obchodovány v Kanadě
1993 – Standard & Poor´s Depositary Recept (SPDR) nazývaný „Spider“ je první komerčně úspěšným ETF
2000 – s ETF se začíná obchodovat v Německu, Velké Británii, Izraeli, Švýcarsku a Švédsku
2004 – uvedení na trh ETF založeného na zlatu, nemovitostech a emerging markets
2008 – emitován první aktivní ETF (aktivní EFT jsou hraničním produktem – mají aktivní investiční strategii a částečně cíl překonat benchmark – index)

Zdroj: Deutsche Bank Research
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

kopec1 napísal:To co za blud si napisal? Mas vobec nejake skusenosti s aktivnym investovanim resp. tradovanim do ETFs zameranych na emerging markets? Ja som s nimi velmi spokojny,ci uz s vyberom,podielom firiem,geografickou diverzifikaciou napr. zona BRIC atd...
Kopec, bohuzial nedovidis si dalej ako na spicku svojho nosa. Inak investuje trader a inak laicky investor. Investovanie laickeho investora sa najviac podoba buy and hold, urcite nie trading ETF. A o aktivne spravovanych ETF fakt neviem. Co sa tyka aktivnej spravy a emerging marketov, tak je to upne logicka uvaha a tento nazor napr. zastava Kohout.

btw. k tvojim siahodlhym reklamnym prispevkom o ETF: neviem kto to cita, ale ja nie. Nemam na to cas ani chut. Ked chces nieco povedat, napis to radsej vlastnymi slovami. Tu nemusis nikoho presviedcat o vyhodach ETF. Vsetci vieme, ze maju mnozstvo vyhod. Ale urcite nie su pre kazdeho a pre kazdy pripad.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

JUGGLER napísal:ja som si len nevšimol, čo ste jej poradili vy - páni? Čo ste jej poradili pre syna? Keď je životka na houby a sporiacu zložku treba minimalizovať, stratí sa úplne výhoda toho, že by mal nejakú cieľovú sumu i v prípade, žeby sa mu niečo stalo. Ja myslím, že aj o to ide. Nielen o poistenie, že mu po úraze niečo vyplatia.
Nepovedal som, ze zivotka je na houby, povedal som, ze "kapitalko je na houby" (resp. teraz robene su na houby, stare su dobre). Myslel som, ze som to napisal dost jasne, takze este raz:
- na poistenie pre syna IZP bez sporiacej zlozky, resp. s minimalnou sporiacou zlozkou. Poistenie trvalych nasledkov urazu, kritickych chorob a smrti + oslobodenie od platenia poistneho.

Keby som tu poistku robil ja (upozornujem, ze teraz, 16.7.2008 - nie ze to niekto bude citat za dva roky) tak mu dam IZP Wustenrot + urazovku od AXY alebo Uniqy. Mal by tam navyse krytie drobnych urazov a cestovne poistenie (bezplatne bonusy). Trvale nasledky urazu by boli riesenie aj v IZP (linearne plnenie) aj v tej druhej urazovke (v tej by boli riesenie iba TN a to progresivne). To preto, aby bola dostatocne kryta akakolvek vyska trvalych nasledkov.
Odpocitatelnu polozku 12 000 Sk je mozne vyuzit.

Co sa tyka sporiacej zlozky v IZP:
dal by som ju iba v dvoch pripadoch:
1. chce pravidelne sporit malu sumu a aj napriek vysvetleniu vsetkych nevyhod IZP ma velky zaujem o oslobodenie od platenia v pripade invalidity (= poistovna spori za neho)
2. chce pravidelne sporit vyssiu sumu a rovnako je pre neho zaujimave oslobodenie od platenia v pripade invalidity aj po vysvetleni vsetkych nevyhod IZP. Pri vysokych sumach je podla mna adekvatne uvazovat o investovani casti do IZP.

ad.2 priklad, existujuci klient: pravidelne spori 8000 Sk, oslobodenie od platenia ho zaujalo, 2000 Sk ide do IZP (sporiaca zlozka) a 6000 Sk do sporiaceho programu (podielove fondy). A este pre kopca: nie, on nikdy nebude tradovat ETF ani chodit na skolenia brokerov. Financie nie su jeho zaujmovou oblastou.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

kopec1 napísal:to cmorej a puchon:
Chces ma nieco naucit,alebo ako to mam chapat? Videl si niekde v mojom prispevku nieco proti ETF. Ja som tu len slusne oznamil, zeby sme sa mohli drzat temy na ETF a poistky su vytvorene ine temy.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To Kopec: výborný článok. Jasne vysvetlené výhody oproti fondom, ale aj výhody oproti indexovým certifikátom. Dík.

To Peter Cmorej: a prečo stále píšeš o trejdovaní ETF.
Fondy si nechajú platiť za aktívnu správu a netrejdujú (houby robia). Do ETF môžeš investovať a držať. Jasne je tam rozpočítané, že pri 20 ročnej investícii 20 000 eúr, ťa pri 1% rozdiele v poplatkoch fondy oholia o minimálne 15 000 eúr!
Naše banky s toho majú zisk niekolko stomiliónov SKK ročne a pritom nenájdeš fond, ktorý by prekonal príslušné ETF.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

Naozaj ste už nadhodili dosť vysokú latku pre laika.
pochopila som, že v súčasnosti je asi najvýhodnejšie cez ING a e Max.Na jednom - tuším v e Max je aj platobná karta a 3,7 , v ING je 3,5 bez karty,
Asi to rozdelím na polovicu.
Rozhodla som sa správne?Ak áno, ďakujem Vám za obsiahlu diskusiu...

....akurát my v strednom veku sme opatrní s internetovými transakciami a bezpečnosťou...
Ale to je už iný problém... :? :? :?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa filip glasa »

hej, hej, konečný verdikt sú oba sporiace účty. Podľa mňa ten s kartou bude zbytočne lákať na výbery a míňanie peňazí. Tak ak to ide, tak radšej bez karty.

akurát my v strednom veku sme opatrní s internetovými transakciami a bezpečnosťou...
Ale to je už iný problém... :? :? :?
Čo sa týka bezpečnosti, tak je to určite bezpečnejšie ako nosiť PIN ku karte v peňaženke ako to u ľudí v strednom veku často vidím :wink:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

JUGGLER napísal:To Peter Cmorej: a prečo stále píšeš o trejdovaní ETF.
o trejdovani ETF v pripade emerging markets pisal kopec, ja som na to iba reagoval, respektive v druhom prispevku trochu ironicky narazal.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa Bebe »

filip glasa napísal:Čo sa týka bezpečnosti, tak je to určite bezpečnejšie ako nosiť PIN ku karte v peňaženke ako to u ľudí v strednom veku často vidím :wink:
Tiež doporučujem k sporiacemu účtu žiadnu kartu nevybavovať, ak sú dva účty, tak trebárs na tom s kartou mať niečo po-ruke a zvyšok mať na tom bez karty. Z ing-konta môžu byť smerované peniaze iba na účty, ktoré si klient registruje, na žiadny iný presun nie je možný, takže aj to je istá forma bezpečnosti.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
tommy_cz
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Pi 18 07, 2008 2:20 pm

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa tommy_cz »

hm...
moznosti mas vela..
podla mna,v prvom rade musis sama usudit aky si typ cloveka. ci si ochotna riskovat,ci skor chces mat v bezpeci a pomaly zarabat.

ak si skor "riskérka",tak mozes rozmyslat nad investiciou,ale akcie su rizikove...

skor by som odporucal uz spomenute penazne fondy,napr. axa,ing....to by si si musela pozriet...
ponukaju ti zhodnotenie,chrania ta pred inflaciou a tym,ze je to penazny fond,nie je tam az taka vysoka volatilita (t.j.nedochadza k velkym vykyvom)...
po investovani do tychto fondov mozes cast z nich presunut inde...


ale urcite by sa viac oplatila nejaka pravidelna investicia ako jednorazova...
pri pravidelnom investovani dochadza k tzv. CAE - cost averaging effect, t.j. priemerovanie nakladov...

ale zalezi na tebe...

a kazdopadne,ak si si neista svojimi vedomostami o tychto investicnych moznostiach,kazdopadne by som odporucil poradit sa s niekym.

pre blizsie info mozes kontaktovat cez spravu.
tom
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

Druha cast bol Index Fix 150. Nedostal som sa k vseobecnym poistnym podmienkam, ani k poplatkom,ale som presveceni o nespravnosti volby. Prva vec, potrebujes byt poistena? Vo veku 50 rokov je to urcite mozne,ale dobre poistenie je uz v danom veku velmi drahe. Po druhe, poplatkova struktura v investicnom zivotnom poisteni je extremne vysoka.
Ak chces silou mocou ist investovat, ci uz ako v danom pripade do dlhopisov, preco teda uz nie priamo do fondu?Nepotrebujes aby tvoje peniaze isli cez poistku do fondu, ide o prilis nakladovu cestu.
]


Vďaka za rady,rozhodla som sa peniaze dať do ING konta, ale stále mi nedá pokoj to Indexovo viazané životné poistenie INDEX - FIX 150, čo ponúka SLSP
Špecifiká produktu:
bez skúmania rizík pri podpise zmluvy

vstupný benefit až 0,5 % zo zaplateného poistného
predbežné krytie do začiatku poistenia 1.10.2008 zadarmo
rýchlosť plnenia v prípade poistnej udalosti - plnenie v zákonnej lehote, do 15 dní od ukončenia šetrenia poist.udalosti
Poistné plnenie
- v prípade dožitia sa konca poistnej doby je garancia výnosu vo výške 50 % k zaplatenému poistnému aj v prípade nepriaznivého vývoja indexov
- v prípade smrti poisteného : vyššia z hodnôt: jednorazové poistné alebo kapitálová hodnota + 5 % zo zaplateného poistného
- v prípade trvalých následkov úrazu- príslušné % z poistnej sumy ptre prípad trvalých následkov úrazu

Výnos garantujú 50 % splatný pri dožití s možnosťou získať výnos až do výšky 100 %

Tak ma to láka, trebárs nie na mňa, ale na 18 ročného syna,Čo poviete? :roll:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Martulienka, pytate si rady a pritom si nechcete nechat poradit :)
Takze este raz: poistenie nesluzi na investovanie ! Ked je niekde garancia, tak to znamena jedine: vacsina penazi z poistnych rezerv bude v dlhopisoch = skoro so 100% istotou velmi nizke zhodnotenie (pre rypakov - kombinacia zivotneho poistenia a zaisteneho produktu, no ako to asi moze dopadnut)

"moznost ziskat vynos az 100 %" - znamena v ludskej reci, ze vynos je zhora obmedzeny. Teda ak ste to spravne napisala. To by ma zaujimalo na akej periode a akym sposobom sa to cele pocita.

"Bez skumania rizik pri podpise zmluvy" - to znamena, ze az kym sa Vam nieco nestane (synovi), tak neviete ci ste vlastne poisteny alebo nie. Pretoze rizika budu skumat pri skodovej udalosti = ak nieco najdu v zdravotnej karte, neposkytnu plnenie alebo ho skratia. V zivote nikdy by som nikomu nic taketo neodporucil.

Martulienka, myslim, ze rad ste uz dostali dost. Viem, ze to odomna ako od poradcu znie neobjektivne, ale najlepsie co mozete urobit je kontaktovat niekoho z nas poradcov a uzavriet to poistenie cez neho. Teda ak sa ho rozhodnete uzavriet. Pri poisteni je mozno este vyssia pravdepodobnost ako pri investovani, ze Vam niekto preda nejaku hovadinu.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

martulienka napísal:
Výnos garantujú 50 % splatný pri dožití s možnosťou získať výnos až do výšky 100 %
Viem,že to láka,ale takto postavené poistenie je veľmi netransparetné.
Prečítaj si článok o výnosoch od Filipa: http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... ky-zisky-i

Keby si mala skúsenosti s výnosmi, tak by si určite chcela viac vedieť o tej garancii. Takto to vyzerá totiž tak, že ja vložím 100.000 a získam 50 000 garantované. Otázka je kedy a ako?

Tu vidím jediné riešenie,že sa ti na danú zmluvu pozrie poradca a preštuduje pasáže o garancii. Možno tu niekto má poklady k danému produktu, tak by sa mohol vyjadriť.

Stále je ale odpoveď z mojej strany jasná. Poistka je na poistenie rizík,ale nie na sporenie. Syna treba dobre a flexibilne poistiť, pretože daná zmluva sa bude časom meniť. Súčasťou može byť aj malá čiastka na sporenie na využie daňového odpočtu.
Obrázok
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa kopec1 »

Pri poisteni je mozno este vyssia pravdepodobnost ako pri investovani, ze Vam niekto preda nejaku hovadinu.


Bohuzial suhlasim s Cmorejovym vyjadrenim,lebo na Slovensku je to mnohokrat tak.../aj na zaklade vlastnej skusenosti,kde mi poistni fesaci ponukali take "FASA" produkty ,ze az/.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa Bebe »

Toto, je presne to, čo sa deje. Namiesto toho, aby pri predaji poistky zdôrazňovali, kvalitu poisteni a plnenia, minimum výluk, na ktoré sa poistenie nevzťahuje, pružnosť pri zmene potrieb klienta, tak lákajú na nejaký výnos. Poistka, nemá mať vlastne žiadny výnos, alebo to má byť len nejaký taký malý bonus, ale rozhodne nie smerodajný parameter, na základe ktorého sa klient rozhoduje. Ale na druhej strane sa to asi týmto spôsobom predáva ako teplé rožky. No, ale povedzte, kto by odolal keď počuje 50%.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Tu je clanocek o tom Index Fixe 150

http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy ... wsID=63887

zhodnotenie nieco nad 4 % p.a.
martulienka
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Št 10 07, 2008 11:51 am

Re: Mám 300 000 - čo s nimi?

Príspevok od používateľa martulienka »

Dík za článok, fakt je to zaujímavé, ako dokážu nás laikov nachytať.Ešte že som sa s Vami poradila.Určite sa ozvem ohľadne synovej poistky.
Ja som zvolila ING konto.
Dík.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"