Optimalna uverova zataz rodiny

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
milanb
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 27 07, 2007 11:37 am
Bydlisko: slovensko

Optimalna uverova zataz rodiny

Príspevok od používateľa milanb »

Chcel by som sa spytat, aka je optimalna uverova zataz rodiny? Existuje nejaky vzorec, uverova kalkulacka alebo stranka kde je mozne navolit si vek, pocet deti, prijem, velkost uveru, ... a dostanem pribliznu sumu ktoru by som mal zvladnut splacat?

Prip. aky je podla Vas idealny pomer prijem-vydavky/uver.

Ako priklad by som pouzil:
manzelia okolo 30rokov, Manzel pracuje nemanualne - prijem +-30tis v cistom, manzelka na materskej, 1dieta 1rok, 2dieta 4 roky.

Hodnota uveru nie je presne dana, ide skor o to aby rodina ziskala pradstavu kolko z mesacnej vyplaty moze pouzit na splacanie uveru, ci uz kratkodobeho alebo dlhodobeho hladiska.

za odpovede vopred dakujem
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Optimalna uverova zataz rodiny

Príspevok od používateľa Pette »

Toto je tak velmi individualna zalezitosti, ze kalkulacka moze byt postavena len na nejakej statistike a priemeroch. Chces byt priemerny alebo zit ako chces ty?
Asi byvate vo vlastnom, kedze si hypoteku/uver na byvanie nespominal. V tomto mas velku vyhodu, mozes rozumne setrit kym su deti male na zahranicne dovolenky a pod a o par rokov spolu s manzelkinym prijmom zacat podnikat. Napr. Ak sa nato budes citit, je to jedna z moznych ciest.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Optimalna uverova zataz rodiny

Príspevok od používateľa filip glasa »

na to asi kalkulačky nie sú. Ale väčšinou som sa stretol s tým, že ľudia svoju schopnosť splácať splátky preceňujú. Známy si bral hypotéku tak, aby to nemal našponované na max čo mu pri jeho príjme dajú. Myslel si, že to tak ako nastavil zvládne ľavou zadnou. V reáli sa stále sťažoval ako to nestíha a ako musí šetriť oveľa viac než predpokladal.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Optimalna uverova zataz rodiny

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dobre je spravit si detailny cash flow (odkladanie blockov) a na tom clovek uvidi. Casto su ludia prekvapeny na ake sprostosti ide kolko penazi. Alebo aka velka suma je tych mnoho malych sum dokopy :)
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Optimalna uverova zataz rodiny

Príspevok od používateľa jan »

Tak ako Peter pise, idealne je zistit si aka je struktura nakladov.
Cloveku pride ako uplne samozrejme, ze pozna vysku svojho mesacneho prijmu takmer do poslednej koruny.
Ale malokto pozna tak presne aj vysku svojich mesacnych vydavkov. Ludia najcastejsie nedokazu odhadnut vydavky ani len na cele tisice, nieto este na koruny.
Takze ja by som zacal s analyzou struktury vydavkov. Mozno vela doterajsich vydavkov je uplne zbytocnych.
Nepises, ci byvate vo vlastnom, co je dost dolezity udaj pre posudzovanie financnej situacie rodiny.
Vseobecne, ak by som bol v tvojej situacii, tak by som v prvom rade zacal pravidelne sporit detom.
Snazil by som sa vytvarat si urcitu financnu rezervu, cize sporil by som aj pre seba a manzelku.
Keby bolo toto splnene a stale by som mal zvysne peniaze, tak by som uvazoval o vyske mesacnej splatky uveru, ktoru dokazem splatit.
No a urcite by som vzal uver az vtedy, ked bude manzelka znova pracovat.
Je to velmi individualne, a kedze neuvadzas vysku vydavkov, tak ti presnejsie neviem odpovedat.
milanb
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 27 07, 2007 11:37 am
Bydlisko: slovensko

Re: Optimalna uverova zataz rodiny

Príspevok od používateľa milanb »

No, tato otazka nie je priamo pre mna, ale pre mojho kolegu. Ja zenu nemam, ani deti, a mam menej rokov :) Ale kedze casom sa mozno budem nachadzat v jeho situacii tak ma tato otazka zaujala.

Byva vo vlastnom byte a myslim ze ma este 1 jeden mensi byt v osobnom vlastnictve ktory bude chciet neskor asi predat. Takisto casom by uvazol postavit dom a predat aj ten byt v ktorom byva. Na aky ucel uver chce mi nechcel povedat :? mozno to je prave na ten dom...
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"