otvorenie viacerých účtov na sporenie

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
zuzanalenka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 28 07, 2008 10:47 am
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa zuzanalenka »

Inak práve si hľadám nejaké sporiace účty, a neviem sa rozhodnúť. OTP euroklient, eMAX, alebo ING konto?
potrebujem 2 účty prístupné s výbermi bez poplatkov, 2účty na dohodnutý termín výberu a 1 účet fixný aj na viac rokov s možnosťou priebežného vkladania . (ten posledný ani neviem či existuje, vobec taká možnosť).

(TOTO JE MIMO MOJHO PLANU SO 700TISICKAMI. tie chcem investovať bez ďaľšieho vkladania)

Dúfam, že sa do toho sporenia a finančného plánovania nevrhám po hlave dolu. Idem na to dobre? Nuž, máááám sa čo učiť. Len sa musím zbaviť svojej chamtivosti, lebo už som sa stihla aj poriadne sklamať vďaka môjmu očakávaniu. Bola som taká optimistka, že som si myslela, že mi moje investované peniaze budú splácať mesačné splátky za leasing na auto, ktoré si plánujem kúpiť, ale vytriezvela som. :cry:

A tak radšej auto po 2 rokoch prázdnin splatím v hotovosti, a za tie dva roky snad aspon na kávu zarobím. :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

že som si myslela, že mi moje investované peniaze budú splácať mesačné splátky za leasing na auto, ktoré si plánujem kúpiť, ale vytriezvela som.
poznám pána čo slušný balík peňazí "investoval" do firmy BMG invest. Tá chvíľu vyplácala také výnosy, že aj jemi sa chvíľu darilo platiť lízing za nové auto.

A čo bolo ďalej, to už netreba vysvetľovať.

OTP tam má tuším nejaký sankčný poplatok pri výbere. Emax zatiaľ vychádza najlepšie.
Na tie termínované veci, kde nepotrebuješ aby boli peniaze dostupné si skús dohodnúť individuále sadzby na termínované vklady. Každá banky to robí od inej sumy.
Používateľov profilový obrázok
zuzanalenka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 28 07, 2008 10:47 am
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa zuzanalenka »

už ste niekto počuli o tomto? čo na to hovoríte:


http://www.iad.sk/119


nikto sa k tomu zatiaľ nevyjadril? znie to tiež zaujímavo, len či v tom nieje háčik. Len to, že minimálny vklad je 50.000,-SK? to je všetko? Kto má skúsenosť ?
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa Bobikpp »

zuzanalenka napísal:už ste niekto počuli o tomto? čo na to hovoríte:
Nepocul som, nevidel som a neodporucam :D ved to je vlastne obyc. penazny fond - a kde mas istotu, ze tych 3,8 % bude vzdy? To uz radsej to ING konto alebo eMAX - tam je to istota
Používateľov profilový obrázok
zuzanalenka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 28 07, 2008 10:47 am
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa zuzanalenka »

čím viac tu čítam, tým menej viem.
A tým pádom by som radšej moje peniažky zverila profesionálovi, ale:
Takže pokiaľ nezaplatím finančnému poradcovi províziu za finančný plán a investičný plán, tak mi nikdy dobre neporadí, lebo je platený od produktov, ktoré mi ponúkne? Hm! Tak ja teraz naozaj neviem.
Zatiaľ mi všetci radili eMax, alebo INGkonto... a čo sú to teda tie ETF fondy? alebo by som chcela už priveľa? Kde mám hľadať profesionálneho fin.poradcu, ktorý tomu rozumie a pomôže mi?

na dnes asi príliš veľa info. :roll:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Bobikpp napísal:Nepocul som, nevidel som a neodporucam :D ved to je vlastne obyc. penazny fond - a kde mas istotu, ze tych 3,8 % bude vzdy? To uz radsej to ING konto alebo eMAX - tam je to istota
to IaD "konto" je celkom v pohode, zasa krivdit mu nemusis :D Pri ING ani eMaxe nemas o nic vacsiu istotu ako pri IaD. Vyska garantovaneho uroku je rozhodnutim zhora.

Zuzanka, ako vidis s peniazmi su len starosti :P
Neviem ci si si precitala ten prvy clanocek odomna, ale tu mas este pokracovanie, aj o financnom poradenstve:
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... porui.html

Tam na konci pisem aj preco ti ani ja, ani iny FP neodporuci ETF. Aj ked u teba by urcite nasli uplatnenie. ETF by si si jednoducho musela zmanazovat sama. Ked sa vsak do toho s vervou pustis, urcite to hravo zvladnes.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa Bobikpp »

peter.cmorej napísal: to IaD "konto" je celkom v pohode, zasa krivdit mu nemusis :D Pri ING ani eMaxe nemas o nic vacsiu istotu ako pri IaD. Vyska garantovaneho uroku je rozhodnutim zhora.
Myslel som to skor v ramci istoty ze su urcite lepsie - ING aj eMAX su bankove produkty = mas garantovany svoj vklad aj keby skrachovali - u toho IaD som si nie isty
Používateľov profilový obrázok
zuzanalenka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 28 07, 2008 10:47 am
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa zuzanalenka »

peter.cmorej napísal:Zuzanka, ako vidis s peniazmi su len starosti :P
Neviem ci si si precitala ten prvy clanocek odomna, ale tu mas este pokracovanie, aj o financnom poradenstve:
http://ako-investovat.sk/index.php/zaci ... porui.html

Tam na konci pisem aj preco ti ani ja, ani iny FP neodporuci ETF.
Ano Peťko,
čítala som to celé, a práve preto som písala o tej provízii. :wink:
peter.cmorej napísal:Aj ked u teba by urcite nasli uplatnenie.
A aké uplanenie by si u mna našiel? :P
NO dobre, takže začnem tými emaxami a ingkontami a možno OTPeuroklietom a budem sa ďalej vzdelávať. Ale keď som nahliadla do knihy Gladiša, :cry: nič moc teda. Asi by ma to viac bavilo s obrázkami, grafmi a tabulkami. :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ale keď som nahliadla do knihy Gladiša,
osobne si myslím, že ti takto skoro na nič nebude. Nezaoberá sa tam fin. trhom, ale len výberom akcií podľa Grahama. Potrebuješ nejakú širšiu knihu pre začiatočníkov.
Používateľov profilový obrázok
zuzanalenka
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 28 07, 2008 10:47 am
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa zuzanalenka »

filip glasa napísal:Potrebuješ nejakú širšiu knihu pre začiatočníkov.
aha, to znie nádejne :wink:
počítala som tu už docela dosť príspevkov, aj nejaké odporúčané knihy som našla, ale už v tom mám chaos. Poradíš mi please?

diky
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Petr Syrový a jeho knihy:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... ?f=13&t=37

Ja osobne som to nečítal.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: otvorenie viacerých účtov na sporenie

Príspevok od používateľa Bebe »

Takže máš 700tis., z toho 200 dáš za auto a ostatok dáš na nejaké sporiace konto. O dva roky ďalších 200 dáš za auto, takže tie Ti musia v každom prípade zostať na konte ako minimálny zostatok. Zostáva Ti 300tis. Nevieme síce, na čo a kedy ich budeš potrebovať, ale dajme tomu, že sa chceš naučiť investovať. Potom si vyčleň 10-20%, teda 30-60Tis. a tie podľa uváženia a výberu investuj. Môže to byť aj po porade s poradcom, ale rozhodnutie musíš urobiť na základe vlastného presvedčenia. Postupne investíciu sleduj, vzdelávaj sa v oblasti typov investícií a rizikách, ktoré jednotlivé investície v sebe obsahujú a ak sa naskytne nejaká príležitosť, investuj ďalších 10-20%.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"