Mám 100 mil. SK - čo s nimi ?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Mám 100 mil. SK - čo s nimi ?

Príspevok od používateľa Andrej »

Praktická otázka, ktorú každý z nás bude skôr či neskôr riešiť - mám 100 mil. SK, a chcem si začať užívať finančnú slobodu bez toho aby som sa musel starať o ďalšie zarábanie peňazí. Potrebujem ich zainvestovať takým spôsobom, aby mi poskytovali pravidelný príjem bez znižovania základnej sumy, pri čo najvyššom zabezpečení investície. Pri kompromise medzi bezpečnosťou a výnosom sa jednoznačne prikláňam k bezpečnosti, aj za cenu nižšieho výnosu. Kam by som ich mal investovať, a aký pravidelný príjem môžem očakávať?
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Mám 100 mil. SK - čo s nimi ?

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Andrej napísal:Praktická otázka, ktorú každý z nás bude skôr či neskôr riešiť - mám 100 mil. SK
To je fakt prakticka otazka - taka zo zivota :lol:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 100 mil. SK - čo s nimi ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

To je fakt prakticka otazka - taka zo zivota :lol:
tuším závidíš že nie z tvojho :mrgreen:

No podľa mňa je to to najjednoduchšie, to po čom sa každý Investor s veľkým I bojí siahnuť a to, na čo nemyslí ani v najhoršom sne:

Termínovaný účet


samozrejme všelijaké jeho možné obmeny, lebo pri 100 mil. už nemusíme riešiť len produkty pre bežný retail.

Dobré je to rozložiť na viac bánk kvôli krachu, niečo do švajčiarska a tak podobne.
Len zľahka by som uvažoval o dividendových akciách, podnikových dlhopisoch, REITS a podobne.
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: Mám 100 mil. SK - čo s nimi ?

Príspevok od používateľa Bobikpp »

filip glasa napísal: Dobré je to rozložiť na viac bánk kvôli krachu, niečo do švajčiarska a tak podobne.
Kolko je zakonom garantovana suma, ktoru ti zaplatia aj ked banka krachne? na SR myslim 20 000 euro - nie? V USA myslim, ze ti garantuju vklady do 100 tis. USD - takze tych bank asi bude musiet byt dost aby si mal istotu ze to budes mat poistene
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 100 mil. SK - čo s nimi ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

No práve preto by bolo dobré to rozložiť aj na zahraničné banky s vyššími garanciami štátu. Pre euro-investorov to problém nebude. V iných menách si tým zase prirobíš menové riziko.
Ale v podstate maximálna bezpečnosť by bola skúsiť zohnať v tejto sume štátne dlhopisy (pre euro investorov hocijaké vydané v eurách - iné štáty než Slovensko môžu mať dostupnejšie balíčiky dlhopisov aj pre malých investorov). Neviem či to u nás ide. V USA to nie je problém ani s oveľa menšími sumami.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Mám 100 mil. SK - čo s nimi ?

Príspevok od používateľa Pette »

Privatny banker jednej zo zavedenych velkych bank - UBS a pod. Az tak velka suma to prepocitane na eura nie je, ale akceptuju ju v pohode.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Mám 100 mil. SK - čo s nimi ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

s privátnym bankárom je problém v tom, že ak peniaze zostanú v banke na zvláštnom účte z lepším úročením ako je retail, tak si poistený len do max. sumy pre jednu banku. Pre niektoré produkty ako investičná zmenka a spol. poistený vôbec nie si.
Ak ti privátny bankér iba sprostredkuje napr. štátne dlhopisy, tak je to ok.
Osobne by som radšej prišiel o nejakú tú desatinku úroku a rozhodil sumu na viacej bankových vkladov (ak by som sa rozhodol pre túto možnosť).
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Mám 100 mil. SK - čo s nimi ?

Príspevok od používateľa Andrej »

Náhodou praktická otázka to určite je. Zoberte si že z času na čas niekto vyhrá takúto sumu v Lote, no a kam zavíta taký "nešťastník" keď hľadá radu? No predsa sem, priemerný výherca určite nie je finančný poradca a tak bude hľadať radu v zrozumiteľnom jazyku. :D
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Mám 100 mil. SK - čo s nimi ?

Príspevok od používateľa Pette »

filip glasa napísal:s privátnym bankárom je problém v tom, že ak peniaze zostanú v banke na zvláštnom účte z lepším úročením ako je retail, tak si poistený len do max. sumy pre jednu banku.
Teoreticky. Privatne bankovnictvo je len zastresenie pojmu, ked nepostupujes podla pravidiel urcenych pre bezny segment. Individualne podmienky bank su na uplne inej urovni, aj co sa tyka poistenia. Konkretne o UBS mam velmi dobre informacie a ak by som uz chcel mat niekde elektronicke peniaze, bolo by to v banke podobnej velkosti s co najvacsim vkladom, prave kvoli pristupu k individualnejsim rieseniam.

Problem je tu v sume, ak niekto vyhra 3,3 mil eura v sportke a predtym nemal nic, cast isto minie na materialne zabezpecenie a hla, zostane volny milion dva euro a s tym skutocne nie si v dimenziach privatneho bankovnictva nejaky kral:) Urcite ale lepsie, ako vyuzit klasicke retail bankovnictvo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"