Poradte prosim: CSOB Property o.p.f.

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Tino
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 06 02, 2007 2:44 pm

Poradte prosim: CSOB Property o.p.f.

Príspevok od používateľa Tino »

Nemam velke skusenosti s investovanim ale zaujal ma produkt CSOB Property. Viac info najdete tuto:

Kód: Vybrať všetko

http://www.csobinvesticie.sk/inv/investiceDetail.asp?prmkod=HP&invKod=CSOB00000006
Chcem sa opytat niekoho skusenejsieho, ci sa oplati teraz do tohoto fondu investovat, pripadne na co si mam davat pozor a coho sa vyvarovat. Vzhladom na vysoke riziko investicie nechcem investovat velku sumu (cca 5000 Sk). Uvítam akekolvek pripomienky, rady, pripadne skusenosti s investovanim do tohoto fondu.
Používateľov profilový obrázok
outlier
Active Member
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Po 08 01, 2007 6:09 pm

Príspevok od používateľa outlier »

Jestli chces investovat 5000, tak je to uplne jedno kam to das, klidne to tam vraz
Tino
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 06 02, 2007 2:44 pm

Príspevok od používateľa Tino »

No ja tam chcem investovat tych 5000 len koli tomu ze sa bojim investovat viac, nakolko je to dost rizikove. Keby som si bol istejsi, kludne by som tam vlozil aj mnohonasobne viac. Prave preto sa pytam ci s tym nema niekto skusenosti, alebo ako to s tym fondom vyzera do buducnosti. Vývoj, trendy a pod.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Ja by som bol opatrný

Príspevok od používateľa Tibor »

Ja by som bol opatrný, pretože nehnuteľnosti stúpali minulé obdobie dosť výrazne (pozri graf vývoja ceny toho fondu).

Inak ČSOB, resp. KBC fondy hodnotím dobre. Myslím, že ČSOB ponúka solídne porfólio možností investovať za celkom rozumné ceny (vstupné poplatky).

Takže možno teraz investovať (aj väčšiu čiastku) do MULTI CASH SKK a počkať na nejakú korekciu (pokles ceny) toho property fondu a až potom presun časti prostriedkov tam.
8x
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 9:30 pm

Príspevok od používateľa 8x »

Takže možno teraz investovať (aj väčšiu čiastku) do MULTI CASH SKK a počkať na nejakú korekciu (pokles ceny) toho property fondu a až potom presun časti prostriedkov tam.
Tino, myslim, ze je to dobra rada, chce to trpezlivost, trpezlivost prinasa ovocie. Radsej mat trpezlivost teraz na spravny vstup do fondu (vyckaj na "slusny" pokles), ako mat neskor trpezlivost, ked uz mam zainvestovane a padne kurz dole, ze za ako dlho sa mi vrati investicia aspon na hodnotu vlozenych penazi.

Ak by si predsalen chcel investovat v tomto obdobi do toho CSOB Property o.p.f., tak si musis polozit otazku, co by som robil, keby o pol roka padol kurz povedzme o 20 %?
a) Nic nerobil a cakal napr. 2 roky, kym sa dostane na povodnu uroven?
b) Predal v strate
c) Dokupil dalsie podiely za lacnejsiu cenu
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Daj si ostatné peniaze do Multi cash SKK peňažného fondu ako radí 8x, ktorý je určitým spôsobom podobný bankovému vkladu (termiňáku). Postupne môžeš presunúť peniaze do iných fondov v rámci KBC či ČSOB. Dobrý pre začiatok by bol aj ČSOB akciový fond ( fond investuje do svetových akcií - najviac pomocou indexových produktov). Ten je aj zaistený voči menovému riziku.
http://www.csobinvesticie.sk/inv/invest ... OB00000002

Ak to neplánuješ krátkodobú špekuláciu, nemusíš sa báť ani poklesu.

Môžeš čakať na korekciu a rovnako môžeš jednoducho bez podrobného sledovania kurzov investíciu rozložiť v čase a investovať postupne (rozdeliť si sumu na menšie kúsky v rámci cca roka - zálaží na investičnom horizonte. Dovtedy môžeš mať celú sumu v tom peňažnom).
Dobrá investícia je kúpiť si nejakú knihu o investovaní:
http://ako-investovat.sk/viewforum.php?f=13
koruna
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 07 02, 2007 12:07 pm
Kontaktovať používateľa:

Do kterého a kdy?

Príspevok od používateľa koruna »

Add: Môžeš čakať na korekciu a rovnako môžeš jednoducho bez podrobného sledovania kurzov investíciu rozložiť v čase a investovať postupne (rozdeliť si sumu na menšie kúsky v rámci cca roka - zálaží na investičnom horizonte. Dovtedy môžeš mať celú sumu v tom peňažnom).
Dobrá investícia je kúpiť si nejakú knihu o investovaní:
http://ako-investovat.sk/viewforum.php?f=13

SOUHLAS. Rozhodně hodně číst o investování, vytipovat více titulů, vybrat mezi nimi podle aktuálního poklesu a rozhodně rozložit vklady v čase. Mezitím se trh vyvine a můžete tak vyhodnotit své kroky. Hlavně dlouho nečekat, čas hraje, v tomto pohledu, proti nám. Místo čekání je lepší vybrat jiný tiul. Akcie mají tendeci růst.
Za Čechy bohatší.
Tino
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 06 02, 2007 2:44 pm

Príspevok od používateľa Tino »

Dakujem vám vsetkým za doterajsie odpovede a ochotu zaoberat sa mojimi otazkami :)

Dam teda na vase rady a s investovanim do toho CSOB property este pockam. Investovanim do tohto fondu mi viac menej ide o spekulaciu, ako poznamenal filip glasa, pretoze ma zaujali vysoke vynosy tohto fondu. Chcem sa este opytat co sa povazuje za ten "slusny pokles", resp. aka hranica poklesu je vhodna na to, aby bolo vyhodne do toho fondu investovat.

Co sa tyka toho CSOB Multi Cash SKK fondu, ktory mi odporucate, mal som v nom doteraz vlozenu vacsiu cast svojich uspor. V poslednej dobe sa mi vsak zdalo ze to len stagnuje, tak som to prednedavnom presunul do zaistenych fondov CSOB, co teraz uz trochu aj lutujem. Mal som sa asi skor poradit a nepodlahnut reklame. No nevadi, nabuduce budem rozumnejsi. Preto su mi cenne akekolvek vase informacie a pripomienky.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tibor »

Tino napísal: Investovanim do tohto fondu mi viac menej ide o spekulaciu ... pretoze ma zaujali vysoke vynosy tohto fondu. Chcem sa este opytat co sa povazuje za ten "slusny pokles", resp. aka hranica poklesu je vhodna na to, aby bolo vyhodne do toho fondu investovat.
Ak sa bavíme o špekulácii, tak investovať vtedy, keď vidím, že (povedzme minulý rok) išiel fond (alebo iný inštrument) dosť výrazne hore, tak to je zlá úvaha na špekuláciu. Špekulanti nakupujú (alebo sa aspoň snažia) lacno a draho predávajú. Ty by si však draho kupoval.

Súhlasím s Filipom, že ak chceš investovať dlhodobo, tak je tu ešte možnosť investovať po častiach (povedzme každý štvrťrok), aby si investíciu rozložil v čase. Čo je z časti aj odpoveď na otázku, čo je to "slušný pokles". To je práve tá ťažká a špekulatívna otázka a preto sa odporúča investovať po častiach.

Alebo keď fond začne a bude nejaký ten týždeň klesať, tak sa tu zasa môžeš spýtať, či už je vhodná doba a z názorov prítomných špekulantov :)) si potom môžeš vybrať.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ten peňažný fond Multi cash je dobrá alternatva k termiňáku, keď za slušný výnos mám uložené rýchlo dostupné penieze (na investovanie), ktorých hodnota neklesne (okrem inflácie samozrejme).
Kaz
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 10 02, 2007 4:28 pm

Príspevok od používateľa Kaz »

Presne tento fond zaujal aj mňa, len mám pocit, že som si ho všimol neskoro. Chcel by som investovať okolo 50 000. Doteraz som mal peniaze v dlhopisových (VUBAM, TAM) - no hrôza, veď určite viete :D Tak by som chcel, aby sa to aj trochu hýbalo (občasný pokles nejak rozdýcham), ale rád by som vedel, či čakať po najbližší pokles. Na stránke openiazoch.sk niekto povedal, že ten bude až niekedy v máji, čo je dosť dlhá doba (ale neviem, ako to vlastne vedel). No možno bude aj skôr, ale bude tak malý, že by sa mi oplatilo investovať už teraz... :roll:

To postupné investovanie je asi východisko, ale nerád by som to stále sledoval, tak asi by som to rozdelil na 2x25 000. A tiež by ma zaujímalo, čo je to vlastne tá korekcia a kedy sa zvykne robiť - som dosť amatér v tomto. Pekne ďakujem za nejakú radu, lebo naozaj váham.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tibor »

Kaz napísal:A tiež by ma zaujímalo, čo je to vlastne tá korekcia a kedy sa zvykne robiť - som dosť amatér v tomto. Pekne ďakujem za nejakú radu, lebo naozaj váham.
Korekcia sa nezvykne "robiť" a samozrejme sa ani nedá povedať či, kedy a aká bude. Korekcia znamená, že investori kupovali nejaké akcie (v tomto prípade akcie spoločností, ktoré podnikajú v nehnuteľnostiach) za stále vyššiu a vyššiu cenu. Cena tých akcií a tým aj fondu do nich investujúcich stúpala. Potom sa povedzme (jeden z možných dôvodov) investori rozhodnú vyberať zisky, teda predávať tie akcie, pretože už na nich dosť zarobili. Cena akcií potom klesne.

No a súčasný stav je taký, že akciový trh stúpa už hodnú dobu (pár rokov) a preto sa očakáva, že nastane korekcia, t.j. že nejaká nezanedbateľná množina investorov sa rozhodne vybrať svoje zisky. Po dlhšej dobe rastu sa očakáva pokles. Samorejme "očakáv" neznamená, že to niekto vie, alebo že sa to určite stane.

Problém "obyčajného" investora je v tom, že kupuje zväčša až potom, čo daný inštrument (teda ten fond) stúpa dlhšiu dobu, keď vidí pekný graf, smerujúci hore. Ale to nie je najšťastnejšia úvaha. Pretože kto chce zarobiť, mal by lacno kupovať a draho predávať. T.j. z časového hľadiska treba nakupovať práve po (najlepšie prudkom a silnom) poklese cien. Samozrejme treba byť presvedčený, že ten pokles bol až príliš silný a prudký a že sa to bude korigovať opačným smerom, t.j. že to skočí späť smerom hore a bude pokračovať v raste.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tá tvoja investícia v dlhopisových fondoch by sa tento rok mohla obrátiť, lebo sa predpokladá zníženie úrokových sadzieb NBSkou. To má na dlhopisy kladný vlpyv (minulý rok sa zvýšila a dlhopisové fondy mierne klesli).
V akciovom fonde to môže byť všelijak, tá korekcia v máji bola myslená asi ako žart. Predpovede moc nefungujú, už vôbec nie takéto presné.
Kaz
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 10 02, 2007 4:28 pm

Príspevok od používateľa Kaz »

Aha, ďakujem za vysvetlenie korekcie, ono to slovo znelo tak oficiálne :) Ako som tak pozeral nejaké akciové fondy, posledného pol roka dosť výrazne rástli, takže asi naozaj nie je najvhodnejšia doba na investovanie. A tiež je pravda, že moja intuícia je väčšinou chybná :D Ale veď to uvidím...

Ohľadne tých dlhopisov, vo VUB som už v septembri zmenil na vyvážený rastový fond (zase nie najšťastnejšie, lebo síce vzrástol o 15%, ale je v dolároch a vtedy práve koruna zahájila svoju spanilú jazdu...) a ostal mi ešte v TB, no tam to asi ešte chvíľu nechám. Len mi vadí, že aj pri najrýchlejšom raste mal asi len +6% za rok.

A tých 50 000, to je z väčšej časti maminych, takže chcem vybrať niečo dobré. No asi to urobím tak, že to dám do ČSOB Rastového (ten vyzerá tak umiernenejšie) a ak nastane pokles v Property, tak to prehodím, ak nie, tak nič hrozné sa nestane... len aby som sa zas nemýlil :) Ale ďakujem za vaše názory, predsa len ste skúsenejší...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Niekde by sa malo dať nájsť, ktoré trhy sú z hľadiska pomeru cien za akcie k ziskom spoločností predražené. Tento pomer sa vyjadruje skratkou PE. Optimálne PE b mohlo byť do 15. Aj podľa toho a nie len podľa minulého rastu sa dá uvažovať či už nie je neskoro. Americký index SP 500 má tuším PE 22. Európa je na tom myslím lepšie. Ja neviem kde by som tento ukazovateľ k indexom hľadal. Možno niekto poradí.
Kaz
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 10 02, 2007 4:28 pm

Príspevok od používateľa Kaz »

No, ja som našiel niečo, ale vôbec sa ja do týchto vecí nevyznám.

Takže:
http://www.usatoday.com/money/perfi/col ... ocks_x.htm

som sa dopracoval k tomuto:
http://markets.usatoday.com/custom/usat ... =1&s5p2=15

Len neviem, ako to využiť.... :cry:
Tino
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 06 02, 2007 2:44 pm

Príspevok od používateľa Tino »

Da sa toto povazovat za ten "slusny pokles", cize obdobie vhodne na investovanie :?: :?: :?:

:arrow:

Kód: Vybrať všetko

http://www.csobinvesticie.sk/inv/investiceHistorie.asp?func=2&prmKod=INV.817&a=0
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Dá sa postupovať tak, že pri jednej korekcii kúpiš časť a čakáš na ďalší pokles. Ak znova poklesne prikúpiš.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Dvakrát do roka si kupte ve Vídni tydenni magazin BörseOnline za 3,50 euro 112 stran, nejlépe po pulroce vzdy cisla 2 a 27 kazdorocne. Tam jsou na 15 stranach tabulky o fundamentalnich vlastnostech 1600 akcii z celeho sveta. Ze Slovenska zadna akcie , z Č.R. 5 akcii. A tam je taky 400 certifikatu a indexakcii a 400 fondu a 300 dluhopisu a taky jsou tam Tabulky s P/E = KGV akcii v indexech 12 zemi
P/E 2006 a 2007 DAX 14,8 a 13,8...MDAX 21,3 a 18,7...SDAX 23,4 a 18,4...TecDAX 40,2 a 30,9
P/E 2007 Dow Jones 15,5 ..... S&P500 13,9 ...... Nasdaq100 ...... 22,6
P/E 2007 Nikkei225 25,6 ...... Hongkong HSI 14 ...... Kanada TSX 21,5
P/E 2007 Eurostoxx50 11,2...Francie CAC40 11,9...Britanie FTSE100 11,8
P/E 2007 Italie MIB30 12,3.... Holland AEX 11,3 ..... Švédsko OMX 13,8
P/E 2007 Švýcarsko SMI 13,9 ......... Španělsko IBEX 12,9
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Faidron
Silver Member *
Príspevky: 161
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 2:23 pm

Príspevok od používateľa Faidron »

Odporucam sledovat Index Down Jons s PE 15 je na tom velmi dobre. Ak pride k P/E29 tak by som tie akcie predal a mal cash to iste S&P500 13,9 ak pride na 35 je to dramaticky nebezpecne. Momentalne si myslim, 3 roky akcie pojdu v pohode. Ale je potrebne sledovat tu vnutornu cenu. Je niekde kde sa to da lahko odsledovat. Aby sa to nemuselo arit. priemerom pocitat?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Oprav si "Down Jons" na Dow Jones !

Vnitrni hodnotu akcie nechme Buffettologum a Grahamologum.
Nebot mely-li dluhopisy vloni 4% = P/E 25 , pak by mely akcie vnitrni hodnotu pri kurzu opovidajicimu P/E 25 a to i banky a to je nesmysl , mysleti si , ze akcie banky dosahne svoji vnitrni hodnotu , kdyz vyroste na kurz odpovidajici P/E 25. Protoze akcie banky je uz predrazena u P/E 17 , nezavisle na tom , jestli statni 10-lete dluhopisy = bonds maji 4% nebo 8% urok. Tedy bank akcie bych koupil az do P/E 14 , normalni akcie az do P/E 16 , techno akcie az do P/E 22.

Na P/E indexu si opravdu kup nekde 1x za rok nebo kazdych 6 mesicu magazin Börse Online , ja nevim , kde je v internetu P/E = KGV od indexu

Na http://www.onvista.de bych nastavil filtraci pro vsechny 30 akcie indexu Dow Jones nebo DAX a nastavil tam pozadavek KGV grosser als 5 a tim padem mi to ukaze vsech 30 akcii indexu a jejich KGV = P/E a pak jasne odhadnu bez pocitani , jestli je jejich prumerne KGV 15 nebo 20 nebo 25 nebo 30.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"