Co s tristvrte milionom? priklad

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Co s tristvrte milionom? priklad

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ako priklad diskusie uvadzam typicku otazku a aj si sam zadiskutujem. Ahojte, mam 750 000 Sk z rocnej brigady v UK. Kam ich investovat?
Prosim milych pytajucich sa diskuterov, aby podobne otazky obohatili o informacie:
1. Na co a kedy tieto peniaze budem potrebovat? Inymi slovami ucel a investicny horizont.
2. Uvedte, ako na vas zaposobi, ak uvedena suma po 3 mesiacoch klesne o 5 %? Inymi slovami, aka je moja averzia k riziku.
3. Kde ste mali svoje peniaze ulozene, investovane doteraz? Alebo ake su vase investicne skusenosti.
4. Ine, podla vas dolezite info.

1. Za tri roky, ked skoncim skolu, chcem kupit byt v Senici.
2. Pokles o 5 %? Ved na taku sumu som drel nocne cely tyzden v spinavom fast foode.
3. Doteraz mi moji rodicia platili urazovu poistku, ktoru som dostal v osemnastke a kupil som si za nu letenku do UK.

Svoje peniaze chce vymysleny mlady muz pouzit na kupu bytu. Ponukaju sa dve moznosti. Aby sa vyhol riziku spojenemu s rastom cien nehnutelnosti, mohol by za tieto peniaze kupit nehnutelnost v lokalite, kde si chce neskor kupovat byt. Bolo by dobre, aby nehnutelnnost bola podobna, ale nie je to podmienkou. Nasporena suma tak vykryje rast cien nehnutelnosti v Senici a ak sa podari kupit prenajimatelna nehnutelnost (napr. byt, a nie pozemok), moze priniest aj urcity prijem. S tym by ale bola spojena praca pri hladani aj prenajimani. Ak by za tuto sumu nenasiel prenajimatelnu nehnutelnost, pravdepodobne by sa mohol zmestit sumou napr. do pozemku. Ten by pokryl iba rast cien bez premie z prenajmu. Ak pride cas kupy vlastneho byvania, nehnutelnost sa preda a kupi sa nehnutelnost vhodna na byvanie (pravda, ak sa nepodarilo hned na zaciatku najst byt vhodny na byvanie, suma nebola dost velka alebo sa zmenili nase predstavy a poziadavky na byvanie). V tomto pripade zostava riziko v poklese cien nehnutelnosti, teda aj v znehodnoteni investovanej sumy.
Menej pracny a menej rizikovy z hladiska poklesu nominalnej hodnoty penazi je bankovy vklad alebo korunovy penazny podielovy fond. Tie sice zarucuju nizke riziko poklesu investicie, zleho odhadu vyvoja alebo podvodu. Riskujeme ale moznost rastu cien nehnutelnosti (ak ho teda ocakavame). Ak ide viac o pohodlnost a jednoduchost ako o vynos, odporucam tuto formu.
Ine moznosti ako dlhopisove ci akciove fondy podla mna nevyhovuju averzii k riziku, pouzitiu a dobe skladovania penazi v tomto priklade.

Prosim financnych poradcov, aby v dalsich, uz realnych prispevkoch radili, opravovali, komentovali, ale ponuky na stretnutia si dohodli cez sukromne spravy. Bolo by fajn, keby ste si do podpisu uviedli, ze ste financi poradcovia.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Ja bydlim v zapadni Evrope a nemam a nikdy nebudu mit koruny a nestaram se tedy o rust koruny proti euro. Ale kdo se jeste par let stara o rust koruny a pad eura a pad dolaru , stejne by mel radeji investovat do akcii zapadni Evropy a Britanie a USA a delit penize na tyto lokality pravidelne 1:1:1.
Ty akcie by ale vsechny mely rusti nekolikrat vice nez roste koruna proti euro. A ten vysoky rust by byl logicky , kdyz je akcie velice levna , jako P/E 10 , P/S 0,2 , P/B 0,2 a ocekavany rust rocniho zisku EPS aspon +50% roku 2007. Takovato akcie by mela logicky rusti tedy nekolikrat vice , nez roste koruna proti euro.
Ciste nahodou chci taky s akciemi zbohatnout za 3,5 roku a koupit asi v dubnu 2010 byt , ale u more ve Spanelsku na Costa Blance severne od Alicante a pak mne tam muzete navstevovat. Ja tam 2010 zacnu psati knihu o akciich. Tehdy chci prodat vsechny moje bezdividendove akcie a za ne koupit ten byt a akcie dividendove = vetsinou jen banky Britanie a USA by mi mely davat nekolik stovek euro mesicne dividendy , protoze pravdepodobne nebudu miti 2010 zadne jine prijmy nez dividendy.
Pad portfolia -5% neznamena vubec nic. Kdo nechce drzeti akcie nonstop nekolik let , ten muze prodavati kazdou akcii pri poklesu -15% a jestli jeste furt s tou akcii vydelal a za kratsi dobu nez 6 mesicu , nemali akcie ulozeny v zemi s bankovnim tajemstvim , pak musi platit dan z vydelku. Ale kdo nekolik tydnu nebo mesicu hleda levnou akcii od podniku , ktery nekolik let zasebou zvysuje zisk a pak ji konecne koupi v 1. etape pocatkem roku , ten tu akcii musi kazdy rok prikupovat , tak jak ma penize na to ze zamestnani , vetsinou kupuje tu samou akcii kazdorocne od 3. roku dekady az do 9. roku dekady , jestli podnik stale zvysuje rocni zisk , ale nekdy mu akcie na podzim -30% spadne aniz by ji prodal , ale nic se nedeje. Ja koupil v dubnu 2006 nemecke solarni akcie Solon a v listopadu byly -40% spadle , z 1000 euro bylo 600 euro , ale nic se nedeje , ja mohu akcie Solon kazdy rok za 1000 euro prikoupit a zvysuje-li firma kazdy rok zisk , pak ta akcie od 2006 do 2010 nekolik stovek % poroste i kdyz letos napodzim -40% spadla. Spravny trader nebo technik - chartista by kazdou akcii prodal uz pri padu asi -15% a pak by musel leckdy platit dan z vydelku , nebo miti akcie v zemi s bankovnim tajemstvim a pak na zacatku dalsiho rustu by tu samou akcii zase kupoval znova a pri malem predchozim padu by ji kupoval za vyssi kurz a mensi pocet kusu , nez prodal a to nema vyznam. Jestli podnik zvysuje kazdorocne zisk , vyplati se nechat akcie jakkoliv spadnout , ale kupovat kazdy rok nekolik kusu te same akcie od 2003 az do 2009.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bol to síce len príklad, ale existujú ľudia (a možno ich je väčšina minimálne v postsoc. krajinách), ktorí by 5% pokles nezniesli. Nemá význam ich nútiť do akcií ani fondov s výnimkou peňažných. Pre nich je vhodné investovanie do nehnuteľnosti napriek tomu, že to je rizikové rovnako ako akcie (vývoj je v realitách stabilnejší a preto to riziko nevidia tak okato ako v akciách kde sa obchoduje denne a vývoj aj denne kolíše. To čo je v akciách dlhodobý trend je v realitách jednoducho trend a investorom potom netreba zdôrazňovať dlhodobé trendy a nevšímanie si krátkodobých výkyvov). Ale to tak isto ako otázka menového rizika je už na iné témy v tomto fóre.
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

ahojte rad by som sa spýtal . Našetril som 100 000 oplatí sa ist s touto sumou a burzu cez FIO alebo mam ostat pri fondoch a aj toto natlačiť do nich. peníaze momentálne nepotrebujem takže horizont môže byt 5 rokov. dakujem za odpoved
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

dá sa, ale treba si zvážiť poplatky. Pripomńam, že je to cca 10 Eur za obchod, čo je 10 eur za každú investćiu (nákup 10+predaj10).
Keď to berieš ako variantu k fondom, stačí možno vymeniť svoje podielové za lacnejšie ETFonfy(keďže poplatok nie je v % tak až od určitej sumy). Priame investovanie do akcií chce pred tým trošku štúdia. Ak sa so 100 000 chceš naučiť, tak ti nebude vadiť, že možno budeš mať na poplatkoch rovnako ako vo fondoch.
Neregistrovaný

Príspevok od používateľa Neregistrovaný »

dakujem za radu a kde by som mohol kupit ETF musim cez brookera alebo banku ? poradte kde su najlepšie podmiebky dakujem a prajem príjemne sviatky
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

ETF si kupuj na burze sam online pres webstranku tveho Brokerjet nebo Fio. Mas-li tam konto v euro , asi to bude nejaka burza Nemecka. Na http://www.wallstreet-online.de bych se podival , ktera burza ten den to ETF prodava nejcasteji a tam bych to koupil taky , ALE
Nekupoval bych fond ETF , ale radeji certifikat s pripisovanim dividend na DAX , FTSE , Eurostoxx50 , Dow Jones , ALE
nekupoval bych certifikat , ale jen jednu akcii Britanie a jednu Nemecka a jednu z USA , tedy tvych 100.000 šlupek bych delil 1:1:1 a koupil za 33.000 šlupek kazdou z tech 3 akcii
Dejme tomu : Barclays , Citigroup , Koenig & Bauer.
Ty bankakcie bych drzel 100 let , ty Koenig & Bauer bych prodal po letech , az budou ocekavat pokles rocniho zisku.
Z techto 3 akcii budes dostavat 7x rocne dividendy , to bude radost.
Ale z ETF ti asi budou brati kazdy rok spravni poplatek a dividendy nebudou. Fondy jsou brzdeny proti padu a brzdeny proti rustu a za to berou kazdy rok poplatky. Certifikat na index brzden neni , tedy roste vice nez fond a ETF a nejvice roste cetifikat na index s pripisovanim dividend a jeho pokles se da ocekavat az 2010.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vyvetli mi Ladis rozdiel medzi indexovym certifikatom a indexovym ETF. Oba maju v cene najako zahrnute poplatky za spravu. U certifikatu si snad mozem vybrat taky, co dividendy reinvestuje. ETF dividendy vyplaca (ak ma dividendove akcie), co je dost neprakticke. Ale preco by mal certifikat na rovnaky index rast rychlejsie ako etf (pre jednoduchost ak by obidvaja dividendy nereinvestovali, ale vyplacali) ?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Nejznamejsi ETF na DAX = wkn 593393 se nazyva taky indexakcie , nevypada vubec vyhodne : Rücknahmepreis 62,61 , Ausgabepreis 64,50 , Ausgabeaufschlag regulär 2.0% , Total Expense Ratio 0,52% , tedy cloveka dost oberou pri nakupu i pri prodeji , kazdorocni poplatek nevidim ale ocekavam taky.
Nejznamejsi certifikat na index DAX s pripisovanim dividend do jeho hodnoty , zadne kazdorocni poplatky nema , jen pri nakupu a prodeji na burze se plati ten samy poplatek jako u nakupu a prodeje akcie =
od Deu.Bank wkn 709335
od Commerzbank wkn 702979
od ABN wkn 43741
a na Eurostoxx50 s pripisovanim dividend jsou certifikaty
od HypoVereinsBank wkn HVOAYC
od SocieteGenerale wkn SGOEDP
asi vsechny se prodavaji se jen na burze Stuttgart , minumum je 1 kus a ten stoji dnes u vsech 5 certifikatu kolem 60 euro.
Zadne certifikaty na FTSE a Dow Jones s pripisovanim dividend nevidim , nevim kde je hledat a nevim zda existuji.
Ale existuje od Commerzbank certifikát na Dow Jones bez dividend WKN: 628018 = ISIN: DE0006280183
Tedy ocekavam , ze od 2003 do pocatku 2010 prinesou jiste a bezpecne dobry profit ten 1 certifikat na DAX a ten 1 certifikat na Eurostoxx50 a mohou se kdykoliv az do 2009 prikupovat a pocatkem 2010 pro jistotu prodat , mohl by byti krach na zapadnich burzach 2010-2012. A pak koupit zas od 2013 do 2019. Ja jsem mel fondy jen 3 mesice v zivote na jare 2000. A nepotrebuju vubec jakekoliv fondy na vychodni Evropu nebo Asii.
Banka ABN vydala v prosinci 2002 certifikát na ceský akciový index PX-D s akciemi burzy KOBOS , neomezená doba splatnosti , burza Stuttgart za poplatky jako nákup akcií v Nemecku = WKN 393752 = ISIN DE0003937520 Raiffeisen Centrobank vydala v kvetnu 2005 certifikát na ceský akciový index PX s 8 hlavními akciemi prazské burzy SPAD , neomezená doba splatnosti , burza Praha a Stuttgart = WKN RCB1HZ = ISIN AT0000454186
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"