Finančná gramotnosť

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja súhlasím s Andrem.

Chodec, Rado: jasné, že my to ináč berieme. Ale treba sa vžiť do kože ľudí, ktorí trhom nerozumejú a platia produkty na ktoré ich nahovoria.
Aj ja som niekedy platil 2 životky. Treba si uvedomiť, že bežný človek sa rozhoduje raz, možno dvakrát v živote. A potom dlhé roky niečo platí. Ak sa rozhodne správne, dožije na úrovni. Ak sa nerozhodne správne, nakŕmi inštitúcie a ostane závislý na štáte.

Ja normálnym ľuďom radím variantu tri. Nešpekulovať, keď sporíte. Sporo-investovať stále. Vtedy funguje Dollar Cost Average.
Keď sa investuje jednorazovo, vtedy je dôvod načasovať entry. Najlepšia je asi kombinácia: stále sporo-investovať a v krízach aktívne dokladať.
Druhá vec je, že toto sa má týkať predovšetkým mladých: mať dlhodobý horizont je podmienka.

Samozrejme, nemusí to vyjsť tak ideálne ako na tom grafe. Ale nič lepšie a praktickejšie neexistuje.

Čo vytýkam tomu článku: aby zvýraznili DCA, zašli do extrému: s prvých dvoch urobili vyslovene špekulantov, ktorý držia cash (sporiaci účet v banke ) a len sa snažia načasovať trhy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

andre napísal: Pi 28 05, 2021 8:23 pm Co by ste teda poradili tym 99% ludi - aby casovali trhy? "Investovali" cez IZP alebo podielove fondy? Kupovali crypto? Tradovali podla influencerov? ..
Ja by som povedal, že by sa mali zmieriť s tým, že je to ako každá iná činnosť a že nie všetci môžeme byť investori a fungovať na finančných trhoch. Tak ako môžem začať bicyklovať, ale Sagan zo mňa nebude, ale ak sa budem chcieť dostať na nejakú úroveň, tak to bez tréningu nepôjde. To platí aj keď sa budem chcieť naučiť kresliť a pod. Nepôjde to bez toho, aby som si na to našiel čas a venoval tomu energiu. Tak to proste je.
Ak má niekto naivnú predstavu, že nákupom SPY pri priemernom ročnom zhodnotení 8% dosiahne v roku 2060 na186 000, ak zainvestuje 10000, tak je na veľkom omyle. Podobne krypto. Do roku 2060 zažije pokles možno až k 5000 a rast možno až na 500 tisíc a možno viac.
Potom prídu múdre hlavy a spočítajú, že kto investoval v roku 2021 do BTC, tak má dnes priemerné zhodnotenie 7% p.a., ale kde budú tí investori? Podobne ako dnes investori do SPY...nikde. Stačí sa pozrieť na začiatok vlákna Bitcoin ako dopadli tí, ktorí mali v roku 2012 15 a viac kusov BTC.
Pokles niekde na hodnotu 5000$ znesie len málokto, ak už bude všade na webe čítať, že možno padne až na 3 000$, čo nemusí byť konečná. Kto potom vydrží rast až k 500 tisíc$/BTC?... asi nikto. Matematicky však všetko bude sedieť. Bude to však príklad na minulom vývoji, ktorý nebude hovoriť nič o tom, čo nás čaká.

Možno má šancu niekto, kto bude len posielať peniaze a nebude sledovať žiadne správy...čo sa však so zväčšujúcimi sa skúsenosťami nedá. O tom, či bude niekto úspešný alebo nie rozhodujú viac povahové vlastnosti ako nejaká skvelá hlava na matematiku, analýzu, filozofiu a čo ja viem, čo ešte. Trpezlivosť je asi tá najdôležitejšia vlastnosť a druhá je mať silné odhodlanie. Lebo tak ako keď sa človek učí chodiť, tak padá. Musí sa však znova postaviť lebo inak sa chodiť nenaučí. Podobne ako Sagan, kde sú tí chlapci, ktorí začínali spolu s ním? Talent, ale aj veľa dávka odhodlania sadnúť každý deň na bicykel ho dostali tam, kde je teraz.
Z tohto dôvodu si myslím, že posielať peniaze na účet ako keby to bol nejaký termínovaný vklad s pevným úrokom v banke je mylná predstava a ukáže sa to pri najbližšom prepade trhov, ktorý príde rovnako ako rast. Ono to nefunguje chcieť byť investor a nič tomu nedať. O moje peniaze sa nepostará nikto lepšie ako ja sám!
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa andre »

Rado: podla mna to co popisujes je problem toho, ze tym ludom chyba financne vzdelanie. Treba im to proste "vtlkat do hlavy" uz od detstva.

Kludne nech si spekujulu s crypto.. ale povedzme z 10% penazi, nie s usporami na dochodok.

Ak maju problem s disciplinou, na peniaze urcene na dochodok si vedia vybrat produkt z ktoreho nevedia vybrat peniaze napr. dobrovolne prispevky do 2. piliera. Ja som ich uz nejakym ludom odporucal, kedze viem ako "funguju".
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Rado napísal: So 29 05, 2021 12:48 am Ak má niekto naivnú predstavu, že nákupom SPY pri priemernom ročnom zhodnotení 8% dosiahne v roku 2060 na186 000, ak zainvestuje 10000, tak je na veľkom omyle. Podobne krypto. Do roku 2060 zažije pokles možno až k 5000 a rast možno až na 500 tisíc a možno viac.
Potom prídu múdre hlavy a spočítajú, že kto investoval v roku 2021 do BTC, tak má dnes priemerné zhodnotenie 7% p.a., ale kde budú tí investori? Podobne ako dnes investori do SPY...nikde.
To nie je pravda. V USA si investori sporia cez indexove fondy uz desatrocia a nemaju s tym ziadny problem. Rovnako to bude aj na Slovensku v buducnosti.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Andre finančné vzdelanie nemôžeš dať všetkým a ani všetkých financie nebavia. Myslím, že úplne postačí, ak by všetci chápali aký je rozdiel medzi aktívami a pasívami a ich vplyvom na ich osobné cash flow. (najlepšie to učí Kiyosaki vo svojej hre Cashflow) Už to by bol pokrok lebo čo som sa stretol, tak väčšina tomu nerozumie pričom z môjho pohľadu je to veľmi jednoduché. To je základ na ktorom sa už dá stavať a je jedno, či tam skončí vzdelávanie vo financiách alebo pôjde viac do hĺbky.
Na druhej strane ani najlepšie vzdelanie ti úspech nezabezpečí. To by potom všetci profesori ekonómie boli najbohatší ľudia na svete a nie sú. Je tu dokonca príklad dvoch držiteľov nobelovej ceny, ktorí nedopadli dobre. (LTCM) Myslím, že Juggler má kamaráta, ktorý je macher na TA, ale nevie z toho profitovať lebo je aký je. Podobne napríklad opcie. Ja viem o nich dosť, ale nie úplne do hĺbky. Potom ma hoci kto prekvapí znalosťami o vzťahoch medzi deltou, gammou, thétou...ale profit väčší na účte nemá a možno, že aj menší, tam už to je o povahe a emóciách. Trh vyfiltruje a oddelí úspešných od neúspešných bez rozdielu, či investujú do ETF, BTC alebo iných aktív.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ale skoro každý človek sporí do niečoho. A väčšinou ide o nevýhodný a nevýnosný produkt na ktorý ho nahovoril vojak armády 8000 agentov v investičnom sprostredkovaní.

Ja to beriem úplne od podlahy. SR speje do kolapsu sociálneho zabezpečenia a preto minimum čo môžeme zmeniť je, aby ľudia neplatili hovadiny, ale zabezpečili si aspoň aký-taký dôchodok. Vyrastá nám nová generácia. S internetom vie robiť každý. Preto nemusíme nikoho do ničoho nútiť, stačí ak si to na webe nájde sám. Napr. ten článok od Závodského ako sa naučil ušetriť a investovať zhŕňa jeho 10-15 rokov naberania skúsenosti a je to perfektný a motivačný obsah pre mladých ľudí. Čitateľ sa nemusí nejak extra vzdelávať, stačí ked pochopí základ a potom začne sporo-investovať cez nízkonákladové ETF.

Samozrejme, tí ktorých to baví a chcú ísť ďalej...chcú byť aktívni, chcú investovať cez brokera, chcú špekulovať, to je už naša komunita a tí sa časom naučia všetko sami.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Andre, pytas sa co by som doporucil ja. Tak na tuto otazku zatial aj ja hladam odpoved... Tieto etf riesenia ci fondy, buy and hold, samozrejme fungovali v minulosti, len treba si uvedomit, ze sa tu pocita s priemernym akciovym vynosom za 80 az 100 rokov dozadu v priemere. Ale to uz bolo, a minule vysledky vobec nie su zarukou buducich, bola uplne ina situacia , podstatnu cast z tych rokov platil zlaty standard a ked prisla kriza bola kriza co malo na ekonomiku ozdravny konecny dopad a mohli sme rast dalej. To zial uz neplati , tu sa kriza riesi tlacenim novych penazi , ktore sa priamo rozdavaju ludom a robi sa to celosvetovo. Zijeme v ekonomickom experimente , ktoreho koniec nie je nijako predvidatelny. Akcie v zlate dosahuju maximalne valuacie z rokov 1930, 1970,2000, 2007,2021 co bolo potom sa staci pozriet ,ostatne aktiva... crypto jednoducho vlady zakazu, zlato zakazu drzat, povinne vykupia, nehnutelnosti likvidacne zdania no a peniaze znehodnocuju.Sa mi paci ked ludia sa stazuju ze ceny rastu, ale nik nepovie, ze ceny nerastu,ale klesa hodnota ich uspor. Ved ked tak rastie produktivita prace vsetky tovary by mali klesat na cene , ci? Takze riesenie buy and hold etf na horizonte 40 rokov by som premenoval buy and pray :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Ja nie som až tak skeptický voči trhom, ale mám podobný názor na ETF. Veľa ľudí sa ma pýta do čoho má sporiť, ale hneď dodá, že tomu nerozumejú a ani sa nechcú o tom nič učiť resp. venovať tomu čas...tak im radím ETF, aby som sa toho problému s výberom rýchlo zbavil.
Považujem trochu za šialené, aby si človek sporil na dôchodok v 2. a 3. pilieri v indexových fondoch a individuálne si sporil znova v indexovom ETF. To je diverzifikácia ako hrom.
2. a 3. pilier mám aj ja lebo nič iné sa s tým robiť nedá, ale okrem toho, žiadne ďalšie ETF nemám. Paradoxne som sa od investora dostal k tradingu a absolvoval som opačnú cestu ako väčšina traderov, ktorých poznám.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa rogue_trader »

Warren Buffett: “In my view, for most people, the best thing is to do is owning the S&P 500 index fund”.

Nie je to nahoda ze Warren Buffet povazuje S&P 500 index fund za nejlepsiu investiciu pre vacsinu investorov. Je to casom overena investicia ktoru uspesne pouzivaju investori v US uz desatrocia. Terajsi 60+ rocni americania sa pasivnym investovanim prepracovali k 7-miestnym portfoliam, ktore si uspesne spravuju aj napriek tomu ze tu bol BlackMonday, dot.com bubble, financna kriza, covid kriza a pod.

Historia pasivneho investovania na Slovensku je kratsia ako v USA, napriek tomu minuly rok pasivni investori zvladli excelentne:
- predstavitelia FINAXU boli milo prekvapeni ako rozumne sa zachovala velka vacsina ich klientov pocas prepadu v 2020. Klienti Finaxu pri minulorocnom prepade investicie nepredavali. Mnoho investorov, ktori mali dodatocne financne prostriedky dokonca davali minoriadne vklady a obdobie poklesu znamenalo vo Finaxe rekordny inflow.
- V 2. Pilieri sa indexovi investori rovnako chovali racionalne a nerobili presuny z indexovych fondov.

Pasivna forma investovania je pre bezneho cloveka uplne excelentna. Je casovo nenarocna a porazi vacsinu aktivnych traderov, ktori travia mnozstvo casu studovanim, analyzami a hladanim sveteho gralu.

Samozrejme nie kazdy musi suhlasit s Warrenom Buffettom. Niekto sa moze rozhodnut suhlasit s osamelym chodcom, ktory si mysli:
- akciovy trh uz do buducna rast nebude tak ako v minulosti lebo teraz je situacia uplne ina ako v minulosti
- Aj napriek tomu ze je situacia ina ako bola v minulosti tak by sme mali ocakavat ze prepady trhu budu nasledovat tak ako nasledovali v minulosti
- Zijeme v experimente ktoreho vysledok nie je predvidatelny
- Vsetky pesimisticke scenare su vsak jasne predvidatelne

Alebo s Radom, ktory si mysli:
- Ak má niekto naivnú predstavu ze nákupom SPY pri priemernom ročnom zhodnotení 8% dosiahne v roku 2060 na 186 000, ak zainvestuje 10000, tak je na veľkom omyle
- Matematicky to sice bude sediet ale kde budu vsetci pasivni investori – nikde, jednoducho to predaju, lebo kedby to nepredali a iba pasivne drzali presne tak ako to robili investori v minulosti tak by mali 186000
- posielat peniaze a pasivne investovat je mylna predstava lebo moze prist vacsi prepad, a aj ked v minulosti to investori bezproblemov ustali tak v buducnosti to uz neustoja a z pasivnych investorov sa razom stane aktivny a vsetko preda
- Treba sa vdelavat, investovat cas, zacat pravidelne aktivne trejdit ako ja a take prepady ako zazivaju pasivni investori raz za 10 rokov budete prezivat kazdy rok
- Tieto prepady vsak na rozdiel od pasivnych investorov ustojite lebo ste sa predsa vzdelavali a mate trening ako mal aj Sagan
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Ťažká debata, keď vieš čo si myslím.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rokosák »

rogue_trader napísal: Ne 30 05, 2021 7:59 am . Terajsi 60+ rocni americania sa pasivnym investovanim prepracovali k 7-miestnym portfoliam
Medián je okolo 200 tisíc z tých čo vôbec nejaké portfólio majú. https://www.synchronybank.com/blog/medi ... gs-by-age/

Aj v Amerike je nízka finančná gramotnosť a polovica obyvateľstva je na tom pravdepodobne horšie ako spodná polovica u nás. Ich rezerva je menej ako 400 dolárov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: So 29 05, 2021 9:53 pm Andre, pytas sa co by som doporucil ja. Tak na tuto otazku zatial aj ja hladam odpoved... Tieto etf riesenia ci fondy, buy and hold, samozrejme fungovali v minulosti, len treba si uvedomit, ze sa tu pocita s priemernym akciovym vynosom za 80 az 100 rokov dozadu v priemere. Ale to uz bolo, a minule vysledky vobec nie su zarukou buducich, bola uplne ina situacia , podstatnu cast z tych rokov platil zlaty standard a ked prisla kriza bola kriza co malo na ekonomiku ozdravny konecny dopad a mohli sme rast dalej. To zial uz neplati , tu sa kriza riesi tlacenim novych penazi , ktore sa priamo rozdavaju ludom a robi sa to celosvetovo. Zijeme v ekonomickom experimente , ktoreho koniec nie je nijako predvidatelny.
Aj ja som mal taký názor predtým. Že nemôžme z minulej prosperity akciového trhu USA odvodzovať budúcu prosperitu. Lebo minulé storočie bolo storočím Ameriky, kedy sa celý svet zruinoval v svetových vojnách a USA získalo globálne dominantné postavenie.

Po dvoch krízach v 2000 a 2008 som si to ešte stále myslel.
Aj indexy dlho dobiehali straty. Ledva dobehli pokles 2000-2003, už sme tu mali dalšiu krízu 2008.
Aj teraz, ked minulé roky boli v znamení nízkej inflácie, tak sa predikuje, že akciové trhy nemôžu rásť takým tempom.

Lenže to tempo je také, aké bolo v minulom storočí. Tých 10% p.a. sa vrátilo. Trhy nakoniec dobehli stagnáciu v dôsledku kríz 2000 a 2008.
Keď sa nad tým zamyslím, tak očistene o infláciu je výnos akciových trhov dokonca oveľa vyšší ako v minulom storočí.

Ked rozmýšlam nad mojími 20 rokmi na burze - stále som mal pocit, že bude zle. Čím viac som sa obával - tým viac rástli indexy. Najviac peňazí som ako trejder prerobil hraním na pokles trhov, a investorsky by som najviac prerobil čakaním v cashi. Byť v cashi je najmenšie riziko, ale v mojom prípade by znamenalo aj nižší výnos.

Ked celé obdobie vyhodnotím v kontexte sporo-investovania, dollar cost averaging by prakticky eliminoval riziko.
21 storočie, aj ked vyzeralo hrozne s pohľadu kríz 2000 a 2008 + najhoršej pandémie za 100 rokov, ale realita z pohľadu investovania je aká?

AKCIE išli hore +350%
nehnuteľnosti a zlato dali výrazne nadpriemerné výnosy.
Inflácia je za posledných 10 rokov hádam najnižšia akú sme kedy zažili.

Aj ja vnímam tlačenie peňazí negatívne. Ale v konečnom dôsledku to zachránilo svet pred najhoršou krízou - možno horšou ako bola bola Veľká hospodárska kríza v 30 rokoch 20 storočia. Prečo? Lebo vtedy nikto nezachraňoval banky a firmy, tie sa zrútili, čo malo za následok obrovskú nezamestnanosť a chudobu. Trh sa z toho spametával dlhé roky...

Teraz po tejto covid kríze mám znova obavy, lebo narástol dlh. Ale na druhej strane centrálne banky (CB) zareagovali tak promptne, že návrat z poklesu bol rekordne rýchly. A to FED ešte nevytiahol zbraň najťažšieho kalibru - nákupy akciových ETFs. Vyskúšal si len skupovanie dlhopisových ETFs.
To znamená do budúcnosti len jedno: žiadny strach pred poklesmi netreba mať. CB sa naučili ako dodať kyslík ekonomike: peniazmi, skupovaním dlhu a ETFs.

Za posledné desaťročia veľmi narástlo bohatstvo tých najbohatších (1%). Ako sa vraví: bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú...bohužiaľ, kapitalizmus je v tomto nespravodlivý. Ale to bohatsvo musí byť niekde umiestnené. V bankách pri nulových úrokoch asi nie. V dlhopisoch je tiež určitý limit.
V nehnutelnostiach tiež. Takže kde umiestite obrovský prebytočný kapitál ak nie do podnikania korporácii, ktorým sa vedie dobre, ktoré svojími technológiami ovládli svet. Amerika už nie je v tej pozícii čo bola v 20 storočí, má novú konkurenciu v Ázii. Ale technologicky je stále lídrom a v tých najdynamickejšie rozvíjajúcich sa segmentoch trhu akými sú internet, hardvér, softvér ovláda svet. Nevyzeralo to tak fajn začiatkom storočia, ale práve odvtedy vyrástli triliardové giganty ako Microsoft, Amazon, Google, Apple, Facebook. A rastú ďalšie. Všetky prachy sveta sa tak znova presúvajú do USA...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Nemyslim ze by chudobni vo vseobecnosti viacej chudobneli. Este aj v tej Afrike ako celku je dnes vyssia zivotna uroven ako pred 20timi rokmi o Azii ani nehovoriac. Za druhe, to co funguje vo svete a oznacuje sa ako kapitalizmus, v skutocnosti s kapitalizmom vela spolocneho nema. Stat najprv okradne obcanov a zamestnavatelov na daniach a potom tie peniaze politici rozdeluju podla kluca aki si vymyslia aby sa zapacili tej najvacsaj mase volicov, samozrejme cast sa uleje pomimo. To nie je kapitalizmus.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: Ne 30 05, 2021 2:58 pm bohatsvo musí byť niekde umiestnené.
Áno musí, ale niektorí tvrdia, že vlastne platíš viac ako predtým za to isté.

Týmto nechcem oponovať, ani hľadať skeptické riešenia. Proste si myslím, že na tomto fóre potrebujeme poznať obe stránky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: Ne 30 05, 2021 3:06 pm Nemyslim ze by chudobni vo vseobecnosti viacej chudobneli.
Obrazne povedané. Ked sa pozrieš na vývoj príjmov strednej triedy a rast bohatstva horných 10 000 v USA. To prvé, ked si pametám išlo dlho do boku ( preto som sa divil z čoho má stúpať spotreba ) a to druhé do neba ( oni spotrebu nedvihnú, môžu však investovať).

Mimochodom, ked v SR teraz bude treba zaplatiť štátne dlhy cez zvýšené dane...ked dvihnú daň z nehnuteľnosti o niekoľko stoviek % ( u nás už dvihli z roka na rok o 100% a nič sa nedeje ) a ked začne vyberať EU federálnu daň ( už sa chystá 2,5% + iné ), tak určite nezchudobnieme...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

rogue_trader napísal: Ne 30 05, 2021 7:59 am Historia pasivneho investovania na Slovensku je kratsia ako v USA, napriek tomu minuly rok pasivni investori zvladli excelentne:
- predstavitelia FINAXU boli milo prekvapeni ako rozumne sa zachovala velka vacsina ich klientov pocas prepadu v 2020. Klienti Finaxu pri minulorocnom prepade investicie nepredavali. Mnoho investorov, ktori mali dodatocne financne prostriedky dokonca davali minoriadne vklady a obdobie poklesu znamenalo vo Finaxe rekordny inflow.
- V 2. Pilieri sa indexovi investori rovnako chovali racionalne a nerobili presuny z indexovych fondov.
Počkám ako ustoja podobný prepad ako bol 2007 -2009. Minulý rok ho niektorí ani nestihli zaregistrovať resp. nestihli reagovať aj keď zopár poznám.

Hovorí sa, že rozdiel medzi úspešným a neúspešným traderom nie je v ich sile alebo v ich vzdelaní, rozdiel je v sebadisciplíne. Myslím, že to isté platí aj pre investorov. Adam je teraz so svojou investíciou do BTC veľmi dobrý príklad. Nechal si BTC lebo má cieľ predať ho vyššie ako bolo aktuálne maximum 60 000$. Bude musieť byť veľmi disciplinovaný, ak sa cena BTC pozrie až napr. na 5 000$ a potom ešte nižšie. Kto vie, kam potom môže jeho cena vystreliť alebo padnúť.
Také niečo sa môže stať aj investorom do indexov. V takom prípade bez ohľadu na vzdelanie sa "oddelí zrno od pliev". Že taká situácia nastane je isté ako 3. vlna COVID. Otázka je len kedy to bude.
Preto treba investície rozložiť. Ak má niekto 2. a 3. pilier v indexových fondoch, tak súkromné úspory môže dať do nehnuteľností, pozemkov, vybraných akcií, ktoré až tak nekorelujú s indexom. Treba hľadať možnosti a "robiť si domáce úlohy". Bez učenia sa ako na to, to však nepôjde.

Mať všetky vajíčka v jednom košíku nie je práve najbezpečnejšie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado napísal: Po 31 05, 2021 11:32 pm
Preto treba investície rozložiť. Ak má niekto 2. a 3. pilier v indexových fondoch, tak súkromné úspory môže dať do nehnuteľností, pozemkov, vybraných akcií, ktoré až tak nekorelujú s indexom. Treba hľadať možnosti a "robiť si domáce úlohy". Bez učenia sa ako na to, to však nepôjde.

Mať všetky vajíčka v jednom košíku nie je práve najbezpečnejšie.
Zabúdaš že slováci už majú hlavnú časť majetku v nehnutelnostiach. V investovaní do nehnutelností sme lepší ako Západ.
Takže bežný človek čo žije v svojej splatenej, či ešte nesplatenej nehnutelnosti s tým zvyškom úspor až tak neriskuje. Bohužial, nie je nič lepšie a výnosnejšie ako investovať do podnikania...či už do vlastného ( na to má vlohy len menšina ) alebo cudzieho = akcie ( to môže každý velmi pohodlne cez ETFs ).

Akokolvek tupo a jednoducho vyzerajú tie ETFs, zatial historicky nikto nič lepšie nevymyslel. Vlastne vymyslelo sa... crypto šialenstvo = ponzi, kde sa dá zbohatnúť rýchlo...ale z odstupom času, ked peniaze zmiznú s cryptotrhu, výnosovo nastane rovnaká bilancia ako po internetovej bubline.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

na Slovensku je uz dlhsie boom nakupovania investicnych nehnutelnosti a dava to samozrejme logiku. Nakup nehnutelnosti je na Zapade drahsi, castokrat sa napr plati pomerne vysoka dan uz pri samotnom nakupe a dalej rocné dane z nehnutelnosti su tam podstatne vyssie ako u nas. Ale tento stav sa pomaly zacne presuvat aj k nam, uz z Bruselu strasia uhlikovou danou z nehnutelnost a pod. Zaroven natalita je na Slovensku nizka,mladí odchadzaju prec, takze z dlhodobej perspektivy bude tlak na realitnom trhu slabnut v prospech nakupujucich.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal: Ut 01 06, 2021 12:46 am Zabúdaš že slováci už majú hlavnú časť majetku v nehnutelnostiach.
Presne preto som písal, že je podstatné poznať rozdiel medzi aktívami a pasívami a ich vzťah ku cashflow. Investícia by to bola, ak by som ho predal a žil z rozdielu. Inak je to pasívum, ktoré mi len peniaze berie.
Ja som myslel investičnú nehnuteľnosť resp. pozemok.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rado napísal: Ut 01 06, 2021 9:52 am Inak je to (nehnuteľnosť) pasívum, ktoré mi len peniaze berie.
V prípade, že žiješ v nehnuteľnosti, ktorú vlastníš, tak je to pasívum do miery náklady mínus/plus zmena v cene prevyšujú porovnateľné nájomné. Niekde musíš aj bývať.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado napísal: Ut 01 06, 2021 9:52 am Investícia by to bola, ak by som ho predal a žil z rozdielu. Inak je to pasívum, ktoré mi len peniaze berie.
Ja som myslel investičnú nehnuteľnosť resp. pozemok.
Mňa zaujímajú predovšetkým dlhodobé investície. Aby si človek zaistil budúcnosť ked bude starý, chorľavý a závislý na štáte.
V tom zmysle nevidím rozdiel medzi pasívnym indexovým ETF s horizontom 30 rokov a kúpou nehnutelnosti - aj ked v nej budem bývať.
Nehnutelnosť je investícia, ale netreba zabudnúť, že to čo sa u nás dialo/deje s cenami nemusí platiť do budúcnosti. Historicky nehnutelností sú menej výnosné ako akcie.

Najlepšie dlhodobé dáta zozbieral americký profesor Robert Shiller, ktorý analyzoval vývoj cien nehnuteľností v USA od roku 1890. A výsledok? Za posledných 128 rokov rástli ceny po očistení o infláciu len o 0,43% ročne. Toľko k výnosom nehnuteľností na rozvinutých trhoch.


https://www.finax.eu/sk/blog/nehnutelno ... cia-naozaj

Mladý človek: Kúpa malého bytu. Predám, ked sa rodina rozrastie a kúpim veľký byt. Alebo veľký zoberiem na lacnú hypo a malý prenájmem na pravidelný výnos.Stále je to investícia.

Po 30 rokoch je velký byt, alebo veľký dom pre mňa nepotrebný. Zvlášť ked deti budú mať vlastný život niekde inde. Nepotrebný luxus môžem predať (=realizovať výnos ) a presťahovať sa do niečoho menšieho.Alebo môžem prenajímať a z prenájmu platiť nájom v menšom byte a ešte mám aj výnos.

Podľa daní čo chystajú na nehnuteľnosti budú tieto scénare nevyhnutné. Neviem kolko vláde prejde, ale predstav si, že po čase to bude 1% ročne s trhovej ceny. Byt za 200 000 bude mať ročnú daň 2000. Dom za 500 000...daň 5000 a luxus za 1 milión ťa bude stáť 10 000 € ročne . Pri zdaneniach 2000-5000-10000 sa bavíne o sumách 160 - 410 - 830€ mesačne . To budú náklady k existujúcim nákladom.

Zatial sa uvažuje, že zvýšia daň trojnásobne:
https://www.trend.sk/financie/stovky-eu ... rat-vyssia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Je to pasívum, ktoré ti len z peňaženky berie peniaze. To čo napísal Rokosák je len výška vplyvu na cashflow. Stále to má negatívny dopad. Ak za rovnaké vlastné peniaze nakúpiš SPY, tak vo forme dividend to bude mať pozitívny vplyv na cashflow.

Investícia do bývania je nákup pasív a nie aktív. To je to, čo by sa mali všetci naučiť. Rozlíšiť aktíva a pasíva a ich vplyv na cashflow. Viac netreba na to, aby sa vedeli orientovať. Potom už to je len na rozhodnutí. Nič zlé nie je ani na nákupe pasív. Len treba vedieť, čo to spôsobí. Do aktív sa investuje málo.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Politici potrebuju latat ciernu dieru zvanu Statny rozpocet. Preto budu zdanovat nehnutelnosti stale viacej, dom nikde neschovas a jeho vlastnik je lahko identifikovatelny a aj bude ochotny rychlo platit ak nebude chciet o nehnutelnost prist.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Závisí od tvojích cieľov. Ak ja budem písať o koze a ty o voze, tak môžeme polemizovať donekonečna.

Ak chcem mať maximálny výnos v horizonte 30 rokov, treba využiť zložené úročenie. Vtedy je hlúposť vyberať dividendy.

Pri dlhobodom investovaní existuje určitý skrytý zázrak, nazývaný ako ,,ZLOŽENÉ ÚROČENIE,,.

Je to efekt reinvestovania výnosov. Znamená, že nezhodnocuje sa vám iba vklad, ale aj výnos. Čiže investovaná suma neustále narastá a v dlhodobom horizonte spôsobí efekt exponenciálneho zhodnocovania. O zloženom úročení Albert Einstein povedal, že ide o ôsmy div sveta.

Vysvetlím po lopate.

Predstavte si profesionála, ktorý s kapitálom 100 000 € dokáže ročne zarobiť 20% ( = 20% p.a. ). Zisk každý rok vyberie a minie.
Vy ste amatérsky investor, ktorý vloží 100 000 € a za 30 rokov chce dosiahnúť slušný výnos, aby mal na dôchodok.
Vy ste obyčajný človek, ktorý sa v ničom nevyzná. Zato rád by ste dosiahli výnos ako profesionál, ktorý 30 rokov zarobil každý rok 20 000 €.
Myslíte si, že je to nereálne, lebo 20% p.a. je dvakrát viac ako dávajú akciové trhy? :(

Naozaj ?

Tak počítajme spolu:

20% ročne je za 30 rokov 20 000 € x 30 = 600 000 €.
Spolu s počiatočným kapitálom profesionál skončí po 30 rokoch na sume 700 000 €

Teraz nahodím do kalkulačky aký ročný výnos musí mať investor, aby pasívnym reinvestovaním každoročného výnosu dosiahol po 30 rokoch stav 700 000 €.

Viete koľko to vychádza? Presne 6,7% p.a.

Výnos 6,7% p.a. z reinvestovaním výnosov nahradí 20% p.a. z výberom výnosov.

Taká je sila zloženého úročenia!

https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... ?f=13&t=35
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Juggler priznám sa, že nerozumiem. Písal som niekde, že dividendu treba vyberať?
Písal som o vzťahu aktív a pasív na príjem a výdaj. Čo si kto urobí s príjmom je jeho vec. S výdajom sa veľa urobiť nedá iba ho zrealizovať alebo nie. Zloženému úročeniu rozumiem.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

napr v Cechach sa uz zacina diskutovat o tom, ze by clovek mal zakladnu dan z nehnutelnosti iba tam kde ma trvale bydlisko a dalsie jeho nehnutelnosti by uz boli zdanovane vyrazne viacej. Apropo, ceny stavebnych materialov isli v poslednych tyzdnoch pomerne dost hore, nevsimol tiez niekto ?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rado, povedzme, že výdavky na byt, vrátane údržby sú 2000 mesačne. Podobný byt by mal nájomné 1000 mesačne. Teda ak bývaš vo svojom, tak platíš 1000 za bývanie a tisíc investuješ dlhodobo. Je to investícia ako každá iná, lebo nehnuteľnosť je vlastníctvo s meniacou sa cenou a určitou likviditou. Teda podobne ako ETFká. Dokonca tak ako sa môže nehnuteľnosť vylepšovať, podobne aj ETFko výmenou firiem. Je to potom pasívum?

Termíny aktívum a pasívum sú účtovnícke pojmy. Mnohé firmy vlastnia nehnuteľnosti, prinajmenšom centrálu. Ale napríklad hotely a obchodné reťazce sa vyznačujú dôležitým majetkom v nehnuteľnostiach. Nie sú teda nehnuteľnosti aspoň u súkromných osobách čiastočne aktíva?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal: Ut 01 06, 2021 8:14 pm napr v Cechach sa uz zacina diskutovat o tom, ze by clovek mal zakladnu dan z nehnutelnosti iba tam kde ma trvale bydlisko a dalsie jeho nehnutelnosti by uz boli zdanovane vyrazne viacej. Apropo, ceny stavebnych materialov isli v poslednych tyzdnoch pomerne dost hore, nevsimol tiez niekto ?
Neviem ci nejak "sledujes" Juraja Karpisa, ale on o inflacii a duplovane stavebnych materialov hovori uz dlhsie, akurat teraz hovori, ze uz mu veria aj ostatni ludia :) :)

https://www.youtube.com/watch?v=F45zKc5G5Ng (dufam, ze je to dobry link, lebo ho kopirujem z historie, na pracovnom pocitaci nemozme nacitat youtube)... inac sa to vola "Juraj Karpis Inflacia je tu, co teraz"
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Rokosák napísal: St 02 06, 2021 12:43 am Rado, povedzme, že výdavky na byt, vrátane údržby sú 2000 mesačne. Podobný byt by mal nájomné 1000 mesačne. Teda ak bývaš vo svojom, tak platíš 1000 za bývanie a tisíc investuješ dlhodobo. Je to investícia ako každá iná, lebo nehnuteľnosť je vlastníctvo s meniacou sa cenou a určitou likviditou. Teda podobne ako ETFká. Dokonca tak ako sa môže nehnuteľnosť vylepšovať, podobne aj ETFko výmenou firiem. Je to potom pasívum?

Termíny aktívum a pasívum sú účtovnícke pojmy. Mnohé firmy vlastnia nehnuteľnosti, prinajmenšom centrálu. Ale napríklad hotely a obchodné reťazce sa vyznačujú dôležitým majetkom v nehnuteľnostiach. Nie sú teda nehnuteľnosti aspoň u súkromných osobách čiastočne aktíva?
Otázka je, či ti vlastníctvo nehnuteľnosti prináša cash. Vlastné bývanie sa na cash zmení, až keď ho predáš. Do tej doby sa správa ako pasívum a peniaze ti len berie. Ak vlastníš ETF, tak máš príjem v podobe dividend, tak sa to správa ako aktívum. (je jedno, čo s tými dividendami spravíš) Zmena ocenenia vplyv na cashflow nemá.

Vo firmách je to iné. Aktíva sú definované ako majetok, ktorý keď prechádza firmou, tak sa mení na peniaze. Dlhodobý majetok vo forme odpisov a krátkodobý (materiál, tovar) jeho premenou na výrobok resp. predaj tovaru. Ako FO odpisy nevieš využiť na tvorbu zdrojov, preto je to pre nás pasívum.

Nie je nič zlé si kúpiť pasíva (vlastné bývanie, auto...), podstatné je vedieť, aký to má vzťah k rodinnému cashflow. Veľa ľudí tomu nerozumie a potom má vybúchané 3 kreditné karty a nevie sa zastaviť lebo je pod tlakom. Preto som alergický, ak mi zavolá nejaký finančný poradca, ktorý ma chce finančne zabezpečiť a núka mi poistenie, ktoré je asekuračná platobná operácia, kde najväčší profit mám, keď hneď po podpise "otrčím kopytá". Inak mi to rodinné cashflow iba zaťaží a dostane ma do väčších ... Ešte som nestretol poradcu, ktorý by mi dokázal priniesť + do rozpočtu, vždy som to urobil iba ja sám.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rado, mám rovnaký názor na investičné poistenie aj firemné účtovníctvo ako Ty. Ostáva vysvetliť, ak je ETF platiace dividendy aktívum čo je teda ETF čo dividendy nevypláca investorovi. Pasívum?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Martin7 »

Rokosák napísal: St 02 06, 2021 1:04 pm čo je teda ETF čo dividendy nevypláca investorovi. Pasívum?
Ak cena takého ETF rastie je to aktívum a keď klesá tak je to pasívum. :D
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Je to aktívum s neutrálnym vzťahom ku cashflow.

Čo sa týka nehnuteľnosti v ktorej bývaš, tak pochybujem, že len čo zistíš, že cena narástla, tak spakuješ rodinu a hajde do inej lebo na tej sme zarobili. :D Ak sa rozhodnem neskôr bývať v menšom a väčšiu obytnú plochu predám, tak to bude mať na mňa pozitívny vplyv, ale pokiaľ v nej bývam, tak je to rovnaký žráč peňazí ako auto alebo čokoľvek iné.

lukas3 tu píše o svojom dividendovom portfóliu, že už mu tvorí 18% jeho príjmu. Predpokladám, že svoje bývanie má vo výdajoch v podobe nájmu, hypotéky, ELI...
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ak stupne cena nehnutelnosti v ktorej byvam a ja ju predam, tak je to vacsinou preto, ze stupol realitny trh ako celok, tj budem drahsie kupovat aj tu svoju novu nehnutelnost na byvanie pretoze jej cena sa tiez niekam posunula co mi uplne ako Win situacia az tak nepripada. Ine je to samozrejme ak clovek ma viacero /investicnych/ nehnutelnosti ktore predava pretoze chce a nie preto ze musi. Zase je otazka, do coho tie utrzene peniaze bude investovat, ci to za to stoji.
Btw co som si vsimol, ludia na starobu nezvyknu menit svoj byt/dom za mensi ani ked ho uz nevyuzivaju naplno. Je to pochopitelne, su uz jednoducho nan zvyknuty aj na najblizsie prostredie, vo vyssom veku je schopnost cloveka adaptovat sa na nove prostredie vacsinou nizka. Za druhe, ludia vo vyssom veku uz po peniazoch velmni neprahnu /zisk z predaja vacsieho/, pretoze ziju jednoducho, nepotrebuju kazdu chvilu nove auto ani luxusnu dovolenku, samozrejme existuju nepochybne aj vynimky.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cryptotrader napísal: St 02 06, 2021 4:06 pm Pri tomto raste co je posledne roky bola najbrutalnejsia moznost ako zarobit, kupovat byt z papiera za stare ceny. Takto teoreticky sa da "tocit" a menit stary byt za novy vacsi/lepsi a nezaplatit nic navyse. Plati teda pri neustalom raste :) co bohvie dokedy bude.
nove byty su vacsinou drahsie ako uz starsie, takze by si musel vzdy nieco doplatit. Jedine ze by si vzdy isiel do stale menej lukrativnej oblasti.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

S tou zmenou máš úplnú pravdu. Radšej budú z dôchodku ťahať stúpajúci nájom a energie ako by sa presťahovali do menšieho a profitovali z rozdielu ceny.
Mne išlo o ten vzťah kúpy investície na rodinný rozpočet. Myslím, že to je základ. Ako zainvestovať toľko, aby ten príjem pokryl všetky výdaje je už druhá vec. Treba sa to naučiť ako všetko ostatné. Potom svoje voľné peniaze investuješ do akcií....alebo nehnuteľností ako tento pán. On kupuje iba aktíva.
https://www.youtube.com/watch?v=0iNpNsT-oPo&t=2706s
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rado napísal: St 02 06, 2021 4:13 pm S tou zmenou máš úplnú pravdu. Radšej budú z dôchodku ťahať stúpajúci nájom a energie ako by sa presťahovali do menšieho a profitovali z rozdielu ceny.
Mne išlo o ten vzťah kúpy investície na rodinný rozpočet. Myslím, že to je základ. Ako zainvestovať toľko, aby ten príjem pokryl všetky výdaje je už druhá vec. Treba sa to naučiť ako všetko ostatné. Potom svoje voľné peniaze investuješ do akcií....alebo nehnuteľností ako tento pán. On kupuje iba aktíva.
https://www.youtube.com/watch?v=0iNpNsT-oPo&t=2706s
o tom chlapikovi som uz pocul je to sila :D ale urcite aj dost roboty s tym musi byt.
Poznam take pripady starych ludi, ziju sami, casto jedna osoba v obrovskom dome/byte, v drahej štvrti, v zime kuria iba v jednej miestnosti lebo je to pre nich drahe, ale neexistuje ze by vymenili za mensi o inej stvrti ani nehovoriac.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cryptotrader napísal: St 02 06, 2021 4:47 pm to nie je pravda. Byt z papiera je lacnejsi ako aktualne dokonceny byt. A este ovela lacnejsi ako dokonceny byt o 3-4 roky. (* hovorim o aktualnom a minulom vyvoju cien, nevidim do buducnosti).
ale to by znamenalo, ze musis celu sumu zaplatit dopredu, pritom potrebujes niekde byvat,pocas doby kym ho postavia, ci som nieco nepochopil? Za druhe, je tu riziko, aj ked asi nie velke, ze developer skrachuje/niekto ho vytuneluje/interny fraud a pod. a nebude ani byt ani peniazky. Ja take podobne pripady ked interny zamestnanec zdefraudoval aj z velku sumou penazi poznam a tie peniaze uz neho nikto nikdy nedostane.
Ale to je uz asi moja profesionalna deformacia, taketo vec sa skutocne deju anie so vobec az take vzacne.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa rmaly »

Trumpeta1978 napísal: St 02 06, 2021 4:58 pm ale to by znamenalo, ze musis celu sumu zaplatit dopredu, pritom potrebujes niekde byvat,pocas doby kym ho postavia, ci som nieco nepochopil? Za druhe, je tu riziko, aj ked asi nie velke, ze developer skrachuje/niekto ho vytuneluje/interny fraud a pod. a nebude ani byt ani peniazky. Ja take podobne pripady ked interny zamestnanec zdefraudoval aj z velku sumou penazi poznam a tie peniaze uz neho nikto nikdy nedostane.
Ale to je uz asi moja profesionalna deformacia, taketo vec sa skutocne deju anie so vobec az take vzacne.
No, podla mna sice to co pises je pravda (riziko nedokoncenia), ale ked sa pozrieme teraz do najblizsej minulosti (-5 rokov), tak byty isli z papiera hore kazdy rok aj 10-20k (BA), tam sa ti zmesti aj najomne pripadne (aj tak asi kazdy byval u rodicov alebo v starom byte) aj hocico ine tam skovas :) :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

cryptotrader

ak nemas rodinu tak ok, ale v opacnom pripade asi manzelka s detmi nebudu velmi nadsene stahovat sa kazde 3roky niekde inde :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Finančná gramotnosť

Príspevok od používateľa Rado »

Jirko, ten lom stroja tam máš vysvetlený celkom nezrozumiteľne. Jednoducho povedané ide o chybu obsluhy. Buď na samotnom stroji alebo spôsobenú iným zariadením na poistenom stroji. Napríklad, ak by iný zamestnanec poškodil stroj napr. vysokozdvižným vozíkom. Spolu so živlom, vandalizmom a krádežou, tak poistíš stroj alebo zariadenie komplet. Najčastejšie si takto poisťujú predmety leasingové spoločnosti ako vlastníci predmetov nájmu. Samotný podnikatelia skoro nikdy.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"