Co s 1 000 000Sk?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
i.g.i.
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 16 02, 2007 10:53 am

Co s 1 000 000Sk?

Príspevok od používateľa i.g.i. »

Zdravim vsetkych...
Poradte prosim,kam s 1 000 000Sk, 100 000 vsak potrebujem aby som mal k dispozicii takmer okamzite...Casovy horizont zhruba 5 rokov...Co sa tyka rizika, tak prezijem stratu tak 10-15%.
Neskor budem mat este zopar dotazov.Bohuzial teraz na to nemam vela casu...Zatial dakujem.
8x
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 9:30 pm

Príspevok od používateľa 8x »

Variant je samozrejme velmi vela, ale ked nie si ochotny ist do privelkeho rizika (=> vyska vynosu p.a. je tympadom obmedzenejsia), tak na zaciatok hned vylucujem priamu investiciu do akcii, do emerging aj sektorovych fondov.

Uvediem jednu variantu, nema zmysel diverzifikovat investiciu do viacerych podielovych fondov, kedze tie su uz samoosebe diverzifikovane.

Takze tych 100 tis., co potrebujes takmer okamzite, tak napr. na ING Konto.
Ostava 900 tis. V tomto obdobi zhruba takto:
60 % napr. do CSOB rastovy o.p.f. (invest. horizont je 5 rokov)
40 % KBC Multi Cash CSOB SKK.

Preto az 60 % do CSOB rastovy (iked su akciove trhy a vacsina fondov s akciovou zlozkou relativne vysoko), lebo ten uz obsahuje dost vysoke percento zastupenia dlhopisoveho a penazneho trhu, ktory navyse bude teraz po pripadnych znizeniach urokovych sadzieb este viac posilnovat. A preto len 40 % do penazneho fondu, pretoze keby aj doslo v pripade vacsieho poklesu rastoveho fondu, dokaze mensia ciastka spriemerovat kurz "relativne dobre".

Ked ten CSOB rastovy zacne klesat, tak pomali predavat Multi Cash a dokupovat CSOB rastovy.
Cize nakoniec budes mat peniaze sustredene len v jednom fonde, co sa mozno bude zdat privelmi riskatne, ale ten bude "siroko" diverzifikovany a ty kupis relativne lacno po poklese.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Co s 1mil.

Príspevok od používateľa Bebe »

S tým, čo napísal 8x sa dá súhlasiť a namiesto diverzifikovania zvoliť dostatočne diverzifikovaný fond. Bol by som však opatrnejší, vložil menšiu časť a počkal na korekciu na akciovom trhu a potom pridával.

Čo sa týka dostupnosti je ING konto a KBC Multi cash na tom podobne, preto by som to nedelil, pokiaľ sa nebude neustále vyberať a vkladať, vzľadom na poplatok 0,1% v KBC. Výnos by tam mohol byť viac o zhruba 1% viac, ako na ING.

1-3%, čiže 10-30tis. by som investoval veľmi rizikovo s veľkým potenciálom rastu s horizontom 15-20rokov. Doporučujem túto taktiku aj pre veľmi konzervatívne portfóliá. Kto investuje, pravdepodobne nikdy nebude istinu v tomto objeme potrebovať. V dlhom horizonte mu môže zaplatiť všetky poplatky, resp. naučí ho znášať aj väčšie riziko. Dá sa to urobiť aj variabilne a každý rok takto vyčleniť 1% objemu, za predpokladu, že je portfólio v pluse.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Ja se chystam za 3 mesice koupit za 3 tisice euro akcie banky HBOS poprve v zivote. Zjistil jsem , ze ma dnes jedno z nejnizsich PEG mezi vsemi akciemi Britanie , USA a Nemecka od firem nad 5 miliard euro. Tedy je akcie ve zvlastni nabidce za snizenou cenu. Tak jako lidi hledaji v obchodech veci ve zvlastni nabidce za snizenou cenu , tak musi i akcie. I kdyz nejvice se vydelalo posledni 2,5 roku s celou dobu predrazenou akcii Google. Akcii HBOS chci drzet aspon 35 let , ale pravdepodobne bude banka jednou pohlcena od jine a kvuli tomu vyskoci akcie a bude ji nutno s vydelkem prodat. Na podzim chci prikoupit akcie Siemens a Gildemeister a Koenig & Bauer. Ja si myslim , ze nad fondy a fondsmanagery lidi stale nadavaji a z fondu vystupujou. Ale sobe clovek sam nadavat nemuze nikdy , vzdyt si clovek kupuje jen akcie , ktere sam chce a zadne jine. Vyjimku tvori hraci , spekulanti , traderi , ti kupuji jen akcie , ktere nechteji a proto je co nejrychleji zase prodaji , se ztratou nebo s vydelkem , 1 : 1 , nebo 49 : 51.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ladisov text nesúvisiaci s témou som vymazal.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ja pridávam, že ak sa ti nehchce čakať na korekciu, sledovať kurzy fondov a potom sa rozhodovať či je to už ten správny čas, tak jednoducho aspoň rozlož investíciu v čase.
To znamená, že tie rizikovejšie časti kúp postupne po častiach v rámci roka a ani nemusíš sledovať kurz.
Na druhú stranu ak kúpiš zmiešaný fond s časťou v dlhopisoch, tak to až tak význam nemá, lebo tam je tá "brzdiaca" dlhopisová zložka, ktorá by mala v prípade poklesu brzdiť. Rovnako aj rast môže pribrzdiť, ale je to o bezpečnosti vkladu.
Ten zmiešaný fond musí mať dlhopisovú zložku a hotovosť určite len v slovenských korunách - v slovenských dlhopisoch.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Ja zase povidam , ze neni dobre kupovat nic za mene nez 1.000 euro pri kazdem obchodu.
Tedy kdo koupi dnes rychle to co roste a nekolik ruznych veci , kazdou za 1.000 euro nebo 30.000 korun , ten pak na podzim asi nemuze hnedle nic z toho prikupovat za dalsi 1.000 euro. Jestli ze pracuje v S.R. a C.R. a ne v NSR a v GB. A kdo ceka na nizke RSI a MACD , treba se jich docka za 4 mesice nebo za 6 mesicu a pak pri krasnych "signalech koupit" je mnohe uz o moc drazsi nez dnes. A velikej problem je koupit dnes akcie Solon a Volkswagen , kdyz posledni dny tak prudce a vysoko rostly , snad bude lepsi pockat na kveten Máj.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"