Stránka 1 z 1

Uverovat alebo investovat?

PoslaťNapísal: Štv 08 27, 2009 9:00 am
od Apeiron
Zdravim diskutujucich,

v mnohych clankoch som sa docital, ze po deflacii (u nas asi len stagnacii) dojde k vysokej inflacii.

Chcem kupit byt (asi v januari 2010) a otazne je, ci radsej ist do vyssieho uveru a nechat si nejake vlastne zdroje na investovanie, alebo vykryt nakup z velkej casti vlastnymi zdrojmi. Co by bolo pri tejto predpovedi vhodnejsie? Pri vysokej inflacii sa vlastne akoby znizuje uver, resp. v pomere ku kupnej sile, ale ked sa rozbehnu ekonomiky, tak aj investicie zacnu prinasat pekne zisky...

Re: Uverovat alebo investovat?

PoslaťNapísal: Štv 08 27, 2009 9:06 am
od Lobista
No, pokial ten uver budes brat standardne z banky, tak dostanes premenlivu urokovu sadzbu, ktora inflaciu bude zahrnat v sebe /alebo ak si zoberies aj fix, tak bude dost vysoky, a musel by si mat z tych investicii poriadny vynos, aby si na tom zarobil/. Myslim, ze banky Ta na inflacii zarobit nenechaju -- pokial teda nebude viac jak 10% :P. Jedine ak by si si zobral nejaky specialny uver od statu.

Re: Uverovat alebo investovat?

PoslaťNapísal: Štv 08 27, 2009 10:28 am
od filip glasa
môžeš ten úver fixovať na 5-10 rokov s tým, že banka ti asi dá o niečo vyšší úrok ako pri krátkom fixe. Aj banky asi čakajú vyššiu infláciu. Moc na to nezarobíš. Peter Cmorej by mohol hodiť nejaké približné čísla úrokových sadzieb a fixácií na hypotékach, čo nedávno realizoval. Možno ma niečo prekvapí, ale skôr tipujem, že čím dlhší fix, tým vyšší úrok.

Či ti zafixujú úver aj na 15-30 rokov to neviem.

Re: Uverovat alebo investovat?

PoslaťNapísal: Štv 08 27, 2009 11:01 am
od Lobista
Možno ma niečo prekvapí, ale skôr tipujem, že čím dlhší fix, tým vyšší úrok.


Btw, Jilek pise v tej jeho knihe o fixe dost zaujimave veci -- napr. ze pre dlznika je fix vzdy menej vyhodny nez float vzhladom na urokove riziko. Priznam sa, ze moj nazor je trochu iny /hlavne ked hrozi rast urokovych mier, tak by fix na par rokov mohol byt vyhodny/. Filip, ty si tu pasaz v tom Jilkovi cital? Ako si to pochopil ty?

P.S.: Sorry za OT :P

Re: Uverovat alebo investovat?

PoslaťNapísal: Štv 08 27, 2009 11:43 am
od filip glasa
čítal som to celé a s Jílkom som bol aj osobne. On je taký chlapík z ligy proti investovaniu :mrgreen: :lol:
V podstate má pravdu v tom, že či už sporíš, alebo si požičiavaš, tak najkratší možný úrok je vždy najvýhodnejší (krátka strana úrokovej krivky). To znamená, že sa nikdy nevystavíš riziku zmien úrokových sadzieb a úrok sa ti hýbe spolu s infláciou, trhom a centrálnou bankou.

Ak sa snažíž, či už pri sporení, alebo úvere o dlhšiu viazanosť, tak v podstate vždy špekuluješ na zmenu úrokových sadzieb. A zhodou okolnosti nešpekuluješ proti nejakému niktošovi na burze ako pri tradingu, ale priamo proti banke.

Na druhú stranu, ak si pevne presvedčený o raste úrokov a vieš že máš proti banke navrch ( že má banke zle skalkulovanú úrokovú sadzbu na dlhší termiňák, alebo fixáciu pri úvere), tak prečo to neskúsiť :D

Re: Uverovat alebo investovat?

PoslaťNapísal: Štv 08 27, 2009 11:57 am
od peter.cmorej
fix na 10 rokov vysiel naposledy na 5,8 %

Re: Uverovat alebo investovat?

PoslaťNapísal: Štv 08 27, 2009 12:28 pm
od filip glasa
a v porovnaní s najlacnejšou na krátky fix ?

Re: Uverovat alebo investovat?

PoslaťNapísal: Štv 08 27, 2009 12:47 pm
od peter.cmorej
najlacnejsia je tusim nieco nad 4 %

Re: Uverovat alebo investovat?

PoslaťNapísal: Sob 08 29, 2009 12:30 pm
od Brani
Alebo to skús ako niekto spomínal vyššie. Fond na podporu rozvoja bývania. Peňazí vo fonde je stále dosť a dávajú úvery. Problém je v tom, že iba tretina žiadateľov vydrží až do konca byrokratického kolotoča. Ale máš fixovanú úrokovú sadzbu a máš pokoj. A ich podmienky sa postupne stále zmierňujú, takže to už nie je také ako na začiatku. Že si mal prísne stanovené pravidlá, na čo a kde a ako si iba mohol peniaze použiť.