Kde vraziť 1,000,000,-Sk

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
retra
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 28 02, 2007 3:06 pm

Kde vraziť 1,000,000,-Sk

Príspevok od používateľa retra »

Mám navyše 1.000.000,-sk.
Kde ich mám výhodne vraziť
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Milá retra, ak si pozrieš sekciu "Začíname sporiť, investovať" zistíš, že podobná otázka tu už bola. Takisto zistíš, čo ešte potrebuješ mať ujasnené. Ujasníš si to, ak si pozrieš aj iné sekcie a odkazy v príspevkoch.

Dovtedy pre Teba nie je iná rada ako: "vraz to do šporheltu." :D

Ak nemáš zmyslel pre humor, vynecháš predchádzajúcu vetu a naozaj si prečítaš doporučenú sekciu, potom by som k danej téme ešte pridal toto: Uložiť 950tis. do peňažného fondu. 50tis si zobrať stranou a naučiť sa s nimi investovať. Keď získaš skúsenosti a budeš s výsledkami spokojná, potom postupne investovať ďaľšie prostriedky. Zatiaľ Čágo-belo.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zle bola zvolená len kategória. Otázka je správna.
Podobné témy uvítam. Ide o to, že každý má iný objem peňazí, iné skúsenosti, iný investičný horizont a podobne. Tak ťa retra poprosím o následujúce údaje, ktoré pomôžu ymslieť nejaké nápady:
1. účel - na čo budeš peniaze v budúcnosti potrebovať
2. investičný horizont, čiže kedy budeš peniaze potrebovať
3. či už máš ostatné osobné financie poriešené - či už máš vytvorenú finančnú rezervu pre nepredvídané udalosti
4. aká je tvoja averzia k riziku - aká veľká strata by ťa dokázala rozčúliť
5. koľko času chceš venovať vzdelávaniu a spravovaniu svojho majetku.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Podľa mňa otázky "Čo s 1 000 000 Sk" a "Kde vraziť 1.000.000 SK" sú identické, ale dobre. Ďaľšie atribúty, ktoré Filip popísal, sú individuálne, ale dali sa tiež riešiť v pôvodnej téme, ale dobre.

Filip je k Tebe retra veľmi milí a predložil Ti to na striebornom podnose, ako raňajky do postele. Ja by som si takéto niečo veľmi vážil.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Prominte , ze vyrušuju. Nevim , jestli mohu mluvit furt to same. Nekdo mi to vycita , ze mluvim furt to same a to :
Ja bych rozdelil ten 1 milion korun jen na akcie. Ja mam za moje miliony korun taky jen akcie a pri dalsim nakupu akcii leckdy pretahnu konto 1.000 euro do minus.
Ja bych nesveroval penize fondsmanagerum a nekupovcal certifikaty na cele indexy , ale veril , ze budu miti lepsi rocni vynos nez tamti , i kdyz se to mnohy rok nepovede. Buffett se zavazal , ze zkusi kazdy rok prekonat rust indexu o 10% , tedy to zkuste vsichni taky a budete miti jen radost.
Kombinujte akcie z Britanie : USA : Nemecka = 1:1:1 podle mnoztvi penez portfolia. Kombinujte bezpecne bank akcie s riskantnimi techno akciemi. A pro jistotu dejte 2x vice penez na kazdou bank akcii nez na kazdou techno akcii.
A ten milion šlupek rozdel bez obav celý beze zbytku jen na akcie : Bank of America , Citigroup , Wells Fargo , Sun Microsystems , Hewlett-Packard , Barclays , HBOS , Royal bank of Scotland , Siemens , Solon , Gildemeister. Jeste nejakou takovou fajnovou akcii ? Halliburton , British Airways , Koenig & Bauer , Epcos.
Nutno pochvalit vsechny lidi , kteri zacinaji investovat a vynechaji fondy a jdou rovnou na akcie. Na msn.com a na comdirect.de je mozno zjistit , ktere 10 az 25 akcie jsou v tech nejlepsich fondech hlavne obsazeny. Pak si clovek kontroluje u tech akcii jejich P/E a ocekavany rust rocniho zisku a koupi jen ty akcie toho fondu s nejnizsim PEG a nepotrebuje uz investovat do tech nejlepsich fondu a platiti jim rocni poplatky , ale clovek ma jen ty nejlepsi akcie tech fondu , s tim nejnizsim PEG a namisto rocnich poplatku z fondu dostava pak 3% dividendy rocne ! ! ! http://nr1a.com/fondy.htm
14 dni mi pise novy korespondent z Brna = J.R. , ten v prosinci prestal sazet penize na fotbal , v lednu precetl moji webstranku a v unoru zacal kupovat akcie na burze Xetra a New York pres Fio. Fondy zcela vynechal ! Pochválen buď J.K. , ze se obejde bez fondu a bez certifikatu !
Nekdo ocekava dnes delsi krach nez 2 dny. Ale nic se nedeje , akcie se koupi hned dnes jestli pak 1 den rostou nebo 3 dny rostou a na podzim se prikoupeji a 2008 se prikoupeji zas. Cas prodat bude 2010 , nebo kdyz podnik ocekava pokles rocniho zisku. Ale neni cas prodavat , kdyz technicti analytici vidi v grafech a indikatorech dalsi krach dnes.
Dáme do toho prispevku trochu barvy ! Ulice nekterych mest jsou tak sedive , ze clovek musi prejeti autem kocku , aby ulice dostala barvu !
Naposledy upravil/-a Ladis v Št 01 03, 2007 5:23 pm, upravené celkom 4 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ale čo ak to chcem Ladis trebars len na 2 roky na stavbu domu a nie na dôchodok za 10 - 15 rokov.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Ale Ladis, ako ta to len mohlo napadnúť, ty a vyrušovať? Veľmi radi si tú obohratú pesničku znovu vypočujeme.

Otázkou zostáva, či niekto, kto nevie, čo s miliónom je pripravený nakúpiť za všetko akcie. Preto by som iba pripomenul, že aj Tebe trvalo 10rokov, kým si začal kupovať akcie sám a potom 4roky, kým si si stanovil systém a stratégiu. A ešte jednu dôležiú vec zacitujem z tvojho príspevku ako sme začínali.
..mel me radeji navest cisti ty nejchytrejsi knihy o akciich ( o Buffettovi , Lynchovi , Grahamovi ) a rok ty knihy studovat a pak si teprve vybrati akcie sam podle nejakych dulezitych parametru , jako nizke P/E a rust zisku podniku aspon prumerne 10% rocne.
kde by som vyzdvihol slová "rok" a "studovat" a to je to, bez čoho to skrátka nejde.

..ale kde je vlastne tá retra?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Retra asi číta túto diskusiu, iné diskusie na túto tému, tak ako si jej poradil :wink:
retra
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 28 02, 2007 3:06 pm

reakcia

Príspevok od používateľa retra »

Som ešte nikdy neinvestoval.
Poterbujem podrobný navod čo a ako.
A hlavne chcem vedieť koľko cca môžem získať ( od... do...) ???
Keď mám ziskať 10 % s rizikom , tak to radšej necham stáť prachy len tak.
Vie mi niekto uviesť svoj priklad , že napríklad :
" začal som so 100,-Sk a kúpil som akcie miestnej krčmy v obci Chabžany a za rok som získal 160,- Sk. potom som ich hodil do druhej krčmy a stratil som 30,-Sk , čiže mi ostalo 130,- - -- -to znamená , že za dva roky som získal 30,- Sk.
Atď......"
Take mi povedzte dakto.
DIKY :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

10% je zhruba dvojnásobok garantovaných vkladov, či štátnych dlhopisov. Čiže s nejakým rizikom poklesu investície treba rátať. Rozložením časti portfólia na dlhopisovú a akciový zložku toto rizkiko znížiš, ale znížiš tým aj potenciálny výnos. Samostatný nákup akcií je dosť náročný na čas štúdia a výberu. Preto sa v začiatkoch ľudia obracajú skôr na podielové fondy.
tu klikni na graf Ladisom doporučovanej akcie Bank of America:
http://finance.yahoo.com/q/bc?s=BAC&t=2 ... z=m&q=l&c=

Zamysli sa, či by ťa takéto kolísanie a hlavne poklesy nepripravili o nervy.
Ak si pozrieš tento graf za viac rokov:
http://finance.yahoo.com/q/bc?s=BAC&t=m ... z=m&q=l&c=
Uvidíš v ňom dlhodobý trend rastu.
V skratke - poklesy musíš pretrpieť a dúfať, že si vybral z dlhodobého hľadiska dobre.
Okrem kolísavosti/volatility je kopec ďaľších rizík. Z nich zdôrazním hlavne menové riziko. Ak máš v dolároch výnos 20%, ale koruna ročne stúpa oproti doláru o 15%, tak si v korunách len niekde okolo termiňáku.

Nehnuteľnosti na Slovensku sú bez menového rizika a nehnuteľnosti všeobecne majú stabilnejší vývoj. To ale neznamená, že ich ceny vždy len stúpajú. A spájajú sa s nimi aj ďalšie riziká než len pokles - zle odhadnutý stav, zmena územného plánu, podvod atď.

Tým ťa nechcem odrádzať. Len si treba uvedomiť, že tie riziká existujú a nejako sa s nimi popasovať, alebo s nimi aspoň počítať.

Mimochodom investičný horizont - dĺžka investovania aj účel dosť ovplyvňujú spôsob investovania.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Ja si myslim , ze pro zacatecniky , pro lidi zbabele a pro tradery s nakupem akcii zacnou starosti , protoze se kazdy den divaji na kurzy jejich akcii a pri padu ve strachu prodaji.
Pro investory a pro lidi s rozhledem po letech investovani do akcii ale s nakupem akcii za vsechny penize naopak hned starosti skonci. Oni maji starosti , ktery den akcie koupit. A nakonec mesic potom , co akcie koupili , jsou akcie o 10% levnejsi ( a i o 30% levnejsi ). Ale to nic neznamena , investori pak uz maji vsechny penize v akciich a uz jsou bez starosti , ktery den koupit. Protoze kazdy rok ty same akcie prikupuji a protoze ty akcie rostou mezi dvema krachy tak dlouho , dokud podniky zvysuji svoje zisky. A jestli od 2003 do 2010 nekdy akcie -30% spadne , to je jedno , protoze od 2003 do 2010 by melo jeste nekolik stovek % plus zustat nad kurzem z roku 2003.
Ve foru pro ceske tradery ted zacal novou diskusi clovek , ktery s akciemi teprve zacina a chce byti trader a prodavati hned , jakmile mu akcie -2,5% spadnou. Stoploss -2,5% pod kurzem mu akcie pokazde rychle proda se ztratou a po roce takoveho tradingu dosahne z 1.000.000 korun krasnych 10 korun. Tedy by se radeji mel snazit od zacatku stati se Lynchem nebo Buffettem a zkusit vydelavat bez risika jako oni +22 az +29% rocne a nic neprodavat se ztratou.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

".. to nie je baba?" Ako z rozprávky Život chrobáka. No ale poďme k veci, aj napriek tomu, že mám retra stále nenapísal, kedy bude istinu potrebovať a na čo asi bude slúžiť, čo je veľmi podstatné. Podstatné je aj to, že píše o riziku, ako keby to bolo nejaké zlo a pritom je to príležitosť. Nehovoriac o tom, že ak to nechá "len tak", aj tak príde o 2-3% ročne, čo z 1mil. znamená plus-mínus 25tis. Kto nechce akceptovať riziko, nesmie chcieť ani zarobiť. Ak by tie peniaze nepotreboval napr. 10rokov, bolo by pre neho ešte jedno riešenie, ktoré ma teraz napadlo a to kombinácia konzervatívno-akciovej stratégie. Nechať ležať peniaze v peňažnom fonde a pravidelne každý mesiac, či dva všetko nad istinu investovať priamo do akcií. Treba zvážiť poplatky samozrejme.

Nadôvažok ešte slovíčko k tzv. Ladisovej stratégii. Nikde nie je napísané, že 10-ročný cyklus sa znova zopakuje. Keďže sa trhy vyvýjajú, takisto nikto nevie, či stratégie Lyncha a Buffetta budú fungovať aj naďalej. Ak by to bolo také jednoduché, každý by to okopíroval a všetci by sme zbohatli. Ale vieme všetci, že to tak nefunguje. Aby sme uspeli, musíme sa niečím odlišovať. To je zákon. Príležitosti sú dnes niekde inde, ako boli kedysi. (Preto nemá význam písať ani o nejakých akciách krčmy v Chabžanoch) A čo sa týka akcií bánk, ich akcie rasú, ale nemusí to byť naveky, odhliadnuc od faktu, že svetový menový systém postavený na dlhu čaká v budúcnosti zrejme nevyhnutný kolaps, pretože je za súčastného stavu dlhodobo neudržateľný. Banky sú v tom aktérmi číslo jedna. Ak sa tak stane, bude to náhle a tragické nielen pre akcie, ale aj pre dlhopisy. Kompromisom je teda rozumná diverzifikácia, ktorú Ladis neuzváva a myslí si, že je to zbabelé. Ja by som to nazval zdravý sedliacky rozum.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

rozumná diverzifikácia, ktorú Ladis neuzváva a myslí si, že je to zbabelé
To nejak spatne rozumis ! Zbabele je prodavat akcie , kdyz padaji , kdyz je treba P/E 15 a u banky P/E 10 a ta firma ceka letos rust zisku +30% oproti loni a jsme mezi 2 krachy a dalsi krach jeste aspon 3 roky pocka. Pak je zbabele prodat akcie a at si klidne -30% spadnou , nema vyznam prodavat , jen kdyby se vedelo presne , ktery den zacnou padat , jak hluboko a kdy zacnou zas rusti , jen pak by melo smysl prodat a pak koupit zas , jinak je prodavat zbabele , protoze je P/E 15 az 10 a rust rocniho zisku asi +30%.
Smysl ma taky prodavat , kdyz je P/E 60 nebo 100 , krach takove akcie je vzdy hlubsi nez te s P/E 10.
Diversifikaci prece uznavam ! Mam bank akcie , techno akcie a Volkswagen. To je prece velika diversifikace. Dluhopisy si ale nebudu nikdy v zivote rust ani pokles kapitalu zmirnovat !
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
retra
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 28 02, 2007 3:06 pm

%

Príspevok od používateľa retra »

Stále mi nikto nehodil koľko percent sa dá získať , alebo koľko z milióna môžem získať. napr.:keď vsadím 1,000,000,- Sk za rok bude z toho zhruba od 800,000,-Sk do 1.200.000,-Sk - čiže od straty 20% až po zisk 20%. Mám aj inú možnosť investovať a preto sa nebudem šprtať v študovaní rôznych akciovych kurzov, pohybov atď... a nakoniec zistím , že môžem získať posratych 10%.

Poprosím odpovedať zrozumitelne a k veci (%)!!!

Ja investujem a mám od 40% do 80% , ale už je to obmedzené a treba veľa makať - aj fyzicky aj psychicky.

Pochopili sta čo chcem od Vás počuť ???
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Áno Ladis to, čo si popísal, je diverzifikácia akciového portfólia. Ja som hovoril, o diverzifikácii celého investičného porfólia. To, čo robíš ty, je určite hodné profesionálneho a vyspelého investora, ale isto nevhodné pre niekoho, kto s investíciami začína, nezažil na vlastnej koži pokles svojho portfólia a možno by ani neprežil v zdraví 30% pokles, nemá preskúmanú vlastnú psychiku a premyslenú stratégiu. Ja nechcem od Teba, aby si nakupoval fondy, certifikáty, zlato, či nedajbože dlhopisy. Tak isto, ale nemožno chcieť od niekoho, kto nemá skúsenosti, aby sa týmto aktívam vyhýbal. To ako keby povrazolezec učil svojho učňa tak, že na prvý krát mu zdvihne lano do výšky 50m bez záchrannej siete a povie: "No, takto to robím ja. Poď, a ukáž, že máš odvahu". Hoci sám začínal tak, že si najprv nakreslil čiaru na chodník. Isto možno aj Tvoju stratégiu doporučiť a určite treba aj novým investorom ozrejmiť, aby sa nákupu akcií nevyhýbali, ale sme v rubrike "Začíneme..", tak vari nie za celý kapitál. Je to v záujme nováčika, aj toho, kto mu radí.

Inak, Tvoje príspevky Ladis majú svoju hodnotu a ja mne sú už niekoté veci ohľadne akcií jasnejšie, než tomu bolo predtým. A kľudne sa môžeš opakovať, veď opakovanie je matkou múdrosti. A to platí stále.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: %

Príspevok od používateľa Honzajs »

retra napísal:Stále mi nikto nehodil koľko percent sa dá získať , alebo koľko z milióna môžem získať. napr.:keď vsadím 1,000,000,- Sk za rok bude z toho zhruba od 800,000,-Sk do 1.200.000,-Sk - čiže od straty 20% až po zisk 20%. Mám aj inú možnosť investovať a preto sa nebudem šprtať v študovaní rôznych akciovych kurzov, pohybov atď... a nakoniec zistím , že môžem získať posratych 10%.

Poprosím odpovedať zrozumitelne a k veci (%)!!!

Ja investujem a mám od 40% do 80% , ale už je to obmedzené a treba veľa makať - aj fyzicky aj psychicky.

Pochopili sta čo chcem od Vás počuť ???
To ti nikdo neřekne.

Záleží do jakých akcií (mikro x malých x velkých, value x growth, obor) / fondů / komodit půjdeš, zda s pákou nebo ne, jak moc budeš diverzifikovat svoje portfolio (tedy kolik různých akcií nakoupíš).

Jsou to Tvoje jediné peníze?
Jaký pokles investice jsi ochoten akceptovat?
Jaké máš požadavky na likviditu?
Jaký máš investiční horizont?
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: %

Príspevok od používateľa Bebe »

My sme nepochopili, čo chceš počuť, pretože Tvoja otázka mala znieť skôr takto:
Robím to a to ... , už toľko a toľko ... rokov a mám za to toľko a toľko ... Zdá sa mi to málo, lebo musím veľa makať. Existuje spôsob ako mať viac a nepohnúť ani prstom, nanajvýš tak malíčkom na nohe?
Peniaze budem potrebovať vtedy a vtedy ... a potom budú slúžiť na to a to... Ostatné veci mám zabezpečené, som ochotný akceptovať taký a taký ... pokles hodnoty, prípadne aj stratu kapitálu.

Ak je otázka zrozumiteľná a k veci, aj odpoveď bude zrozumiteľná a k veci.
Pochopil si čo chceme od Teba?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ak máš retra 40-80% s prácou, tak si skús ohodnotitť samostatne prácu. Tú odpočitaj od výnosu a dostaneš rentabilitu vloženého kapitálu. Keď to bude povedzme 20-40% za prácu a 20-40% zvyšok, čiže výnos kapitálu, tak zosaň radšej vo svojom biznise.
Ale kľudne nám môžeš poradiť, kde sa dosahujú takéto výnosy :wink:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: %

Príspevok od používateľa Bebe »

retra napísal:Ja investujem a mám od 40% do 80% , ale už je to obmedzené a treba veľa makať - aj fyzicky aj psychicky.
Retra, je zrejme day-trader night-traktorista. Od skorého rána tvrdo maká a po otvorení trhov má nervy na franforce. Zhodnocuje kapitál 40-80% a ešte sa sťažuje. Ak by iba sedel na zadku a mal 10% sú pre neho s prepáčením posraté. Tak tomu sa hovorí komu nie je rady, tomu nie je pomoci.
Naposledy upravil/-a Bebe v Št 08 03, 2007 11:30 am, upravené celkom 1 krát.
8x
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 9:30 pm

Príspevok od používateľa 8x »

retra
Uvediem zopar konkretnych prikladov, ktore ti tu este nikto nedal ;)
Tak teda, ak si konzervativny investor, cize v podstate zaciatocnik, ktory nema este prehlad co chce, co vie, v co si veri atd. tak investuj do konzervativnych instrumentov, napr.:

- ČSOB Konzervatívny o.p.f. - rocny vynos niekde okolo +3,2 %, zisk bude 30.000, po 1 roku si mozno povies: "Stalo to zato?" Odpoved: asi nie, zbytocne som stratil 1 rok a zarobil len 30 tis. Keby som viac zariskoval, mohol som mat zisk 10, 15 aj viac %.

Ak sa chces rovno vyhnut tomuto "procesu" ostava ti investovat do instrumentov, ktore obsahuju akcie (alebo velku cast akcii).

- ČSOB Rastový o.p.f. - rocny vynos este nie je, no moze sa pohybovat v pasme od 6 do 15 %, povedzme ako index Dow Jones Industrial Average v USA (iked to nie je benchmark tohto fondu), ktory rastie zhruba +10 % za rok (plus minus). Zisk bude (moze byt) 60 az 150 tis., teraz v tomto tyzdni nastava korekcia (pokles) na akciovych trhoch, zrejme este potrva nejaky ten tyzden. Cize celkom vhodna doba na vstup do investicie a nakup podieloveho fondu (kupujes lacno). No ak bude "vynos" po 1 roku napr. minus -10 % (co moze byt, ak nahodou nastane na akciovych trhoch riadny "vypredaj"), tak si das otazku: "Stalo to zato?" Odpoved: asi nie, mohol som radsej peniaze investovat do menej rizikovych investicii (ČSOB Konzervatívny o.p.f.), a vynos by bol mensi, ale takpovediac istejsi.

No ak ak sa chces vyhnut aj tomuto procesu a mas silny zaludok, tak investuj priamo do akcii. Zisky aj straty radsej nespominam, lebo nie kazdy je ochotny tolerovat stratu napr. -30 % za 1 mesiac. Ale ta ista akcia mi moze este do roka "hodit" aj +100%.
Na tomto forume so este nespominal moje zisky ani straty z akcii. Investovat do akcii som zacal len v decembri r. 2006, cize som absolutne (!) novacik, za nieco vyse 2 mesiace mam celkovy "vynos" -14,85 %, podstatne ale je, ze spim kludne. Neinvestoval som na 2 mesiace, ale aspon na 2 roky (viem, ze tie peniaze nebudem potrebovat za tuto dobu) a som schopny tolerovat taketo poklesy (Vlastne aj dokupujem). A to som sa uz po 2 tyzdnoch tesil, ako mi jedna akcia hodila +22 % a celkove portfolio som mal v zisku tusim 7 %, nepredal som, no a co, nie som day-trayder... A ani si nehovorim slova typu, keby som kupoval teraz po ciastocnej korekcie, keby som hento, tamto... Skratka sa ucim aj na chybach, ale ci to bude chyba sa ukaze az po tych 2 rokov, kedy planujem prehodnotit stav a co dalej.

Zalezi na tebe, ktorou cestou sa chces vydat, ci cestou istoty alebo "rizika". A nato aby si dokazal eliminovat rizika, musis si nieco aj nastudovat a nie len tak investovat na "blic". Vo vseobecnosti akciove trhy rastu z dlhodobeho hladiska viac ako dlhopisy a urcite viac ako bankove vklady, ale zase maju aj svoje vykyvy (ktore vlastne zvysuju rizikovost a nie kazdy ich je schopny zniest) a musis si aj "odpozorovat" vystup z investicie, pretoze ak nastane krach na burze povedzme v r. 2010 (taky ako v obdobi 2000 az 2003) a ty nestihnes predat, tak mozes za 3 roky (od dnes) prist aj o polovicu, ak nie o vsetko. A ten krach vobec nemusi prist v r. 2010, moze byt aj v r. 2012 a takisto aj v roku 2008. Vestec je len malokto. A ako hovori jeden nemenovany autor (R.T.K.), nie je dolezite kolko mozes zarobit, ale kolko mozes stratit. "Byk ide schodami hore (cely den) a medved pada oknom dole (za hodinu)..."

PS: nie som obchodny zastupca CSOB, tie fondy som uviedol len ako priklad. :)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Zda se , ze Retrovi neni pomoci a zadna rada mu neni dobra.
On chce presne vedet , kolik muze vydelat % za rok a 10% je mu malo a akcie nechce studovat.
Kolik to rocne poroste % , nikdo neuhadne. Jeden rok -20% , jiny rok +50%.
Dej cely milion korun jen na DAX certifikat s pripisovanim dividend a nech se prekvapit , kolik to poroste , neprodavej se ztratou pri dalsi korekci treba letos napodzim , ale prodej vse az na Vanoce 2009 !
Chces-li nevsadit cely milion na jednu kartu , rozdel milion 1:1:1 po 333.333 korunach na 3 index-certifikaty = DAX , FTSE a Dow Jones , pokud mozno vsechny 3 s pripisovanim dividend !
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
retra
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 28 02, 2007 3:06 pm

ďakujem

Príspevok od používateľa retra »

Ďakujem písateľovi 8X za odpoveď , na ktorú som dosť dlho čakal. Tým všetkým ostatným odkazujem : "NEMUDRUJTE !!!" , ale keď chcete niekomu poradiť , tak radšej k veci, tak ako to urobil 8X. Také príklady ešte očakávam - Ďakujem.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Príspevok od používateľa Bebe »

Tuším pôvodná otázka bola: Kde vraziť milión.
Chápem, že si s odpoveďou 8x spokoný, ale to je tak možno desatina možností a pozri sa, koľko toho napísal a to ešte nebolo vyčerpávajúce. Okrem fondov a akcií je možnosť investovať do certifikátov, nehnuteľností, komodít, starožitností a umenia, investovať môžeš ako tichý spoločník a ďalšie a ďalšie možnosti. Určite so mnou budú všetci, okrem 8x súhlasiť, že nemá výzam písať o všetkom podrobne pre niekoho, kto napíše:
Som ešte nikdy neinvestoval.
A to z viacerých dôvodov, ale hlavne keď o pár dní neskôr napíše, že:
Ja investujem a mám od 40% do 80%..
Nechávať si tromfy v rukáve je povolené, ale hrať s odkrytými kartami, je v tejto diskusii nepísané pravidlo. Preto pozdravujem retra, a čakám, že nám odkryje tie svoje.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Retra

než niečo napíšeš, tak si prečítaj ostatné témy v tejto kategórii. Všetko čo sa tu píše a aj viac tam už bolo popísané, než si založil túto tému.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Warren Buffett o diverzifikácii:

Diverzifikace-na to mám dvě odpovědi:
Když nejsi profesionální investor-a tvůj cíl není zhodnotit peníze výrazně lépe než "svět" pak věřím v diverzifikaci.
Pokud se dáš na hodnocení jednotlivých firem a rozhodl ses tomu věnovat úsilí a čas, pak diverzifikace je obrovská chyba.
forexinvestmentz.com
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 09 04, 2007 12:19 am
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa forexinvestmentz.com »

Investovat milion nie je problem, je dolezite, aby bol investovany spravne.

Obchodovanie na financnych trhoch je v sucasnosti pomerne este stale neznamou alternativou bezne dostupnych financych produktov. Ak je realizovane spravne, prinasa aj adekvatne vynosy, zvycajne neporovnatelne s beznymi produktmi.

Rad by som teda do Vasej pozornosti uviedol

http://www.forexinvestmentz.com/sk/sluz ... italu.html

Ide o konzervativne obchodovanie pre tych, ktori su determinovani investovat za velmi vyhodnych podmienok.
Luboos
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 09 05, 2007 1:41 pm

Lol

Príspevok od používateľa Luboos »

Lol
Naposledy upravil/-a Luboos v St 09 05, 2007 3:04 pm, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"