Osobný finančný plán všeobecne

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.

Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod filip glasa » Sob 12 02, 2006 3:57 pm

Obrázok užívateľa
filip glasa
admin
 
Príspevky: 11207
Registrovaný: Štv 11 30, 2006 9:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Ladis » Pia 12 15, 2006 6:25 am

Zda se mi , ze pan Daniel Gladis popisuje lidi z cizi planety.
Pochybuji , ze ve stredni Evrope si deli nekdo svoje penize na pasiva a aktiva , ale snad nekde na cizi planete , za mesicem doleva.
Ja to mam moc jednoduche. Jakmile usetrim 1000 euro , budto velice rychle koupim akcie pres Citibank.de na burze Xetra nebo Frankfurt a nebo setrim nekolik mesicu 5000 euro a ty dovezu vlakem do Salzburku na Brokerjet.at a pres jeho webstranku koupim zas na burze Xetra nebo Frankfurt.
Sporeni nemam zadne a pojisteni jen 3 povinne : zdravotni a duchodove a proti nezamestnanosti. Jinak verim , ze od konce 2. roku kazde dekady do pocatku 0. roku kazde dekady lze vydelati s akciemi aspon 3x vice nez s pojistenim nebo stavebnim sporenim i kdyby stat na ne prispival. U tech akcii jsou 2 veci nutne : akcie musi byti fundamentalne levne a podnik musi zvysovat svuj rocni zisk a pri poklesu zisku podniku anebo pocatkem 0. roku dekady ( 2010 , 2020 , 2030 ) bude jistejsi akcie prodat , nez hluboko spadnou.
Důchodce s 30 dividendovými akciemi nar. 1954 Obrázok Diskusní forum http://forum.nr1a.com Obrázok Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/AKCIE Obrázok
Obrázok užívateľa
Ladis
 
Príspevky: 2616
Registrovaný: Štv 12 14, 2006 6:18 pm
Bydlisko: Alicante

Poslaťod filip glasa » Pia 12 15, 2006 10:55 pm

No ono to bol článok veľmi podobný ako všetky články a kapitoly kníh o osobnom finančnom pláne. Všade sa dozvieme približne rovnaké rady, ale každý to reálne robí inak.
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin
 
Príspevky: 11207
Registrovaný: Štv 11 30, 2006 9:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod filip glasa » Ned 01 14, 2007 12:38 pm

Táto téma nijako nerozvíja, pritom ide o prvý krok pri úvahe o osobných či rodinných financiách.

Najprv naplánovať až potom investovať.
Často na nete nájdem otázky typu - ako investovať 100 000 korún. Človek ak má peniaze chce ich čo najlepšie zhodnostiť a zatiaľ ani nevie na čo ich bude potrebovať. Už vôbec nemá predstavu o tom ako nakladať s peniazmi celý svoj život.

Ladis vie, že v roku 2010 kúpi v Španielsku byt a chce potom žiť z dividend. S určitou nepresnosťou sa dá zrátať aký majetok bude na to potrebovať, a koľko na to musí dnes našetriť zo svojich príjmov.
Väčšina ľudí však takúto predstavu o svojej budúcnosti nemá, a tak sporí len tak bez ciela, aby peniaze len tak nestáli. Bez ciela sa potom ľahko môže stať, že keď peniaze budeme potrebovať zastihne nás nepríjemný pokles na akciovom trhu, alebo skôr než na dôchodok budeme myslieť na dovolenku, motorku, alebo novú kúpeľňu.

O tejto téme je hromada textov na i-nete aj v knihách. Skúsim zhrnúť to čo si pamätám pre prvé dva krok:

1. Než vôbec začnem uvažovať o dôchodku, mal by som mať vyriešenú prítomnosť. Musím si vyčleniť z úspor, alebo našetriť ak nemám, finančnú rezervu pre prípad núdze. Tá nebude investovaná a nezáleží pri nej na výnose, ale na bezpečnosti a likvidite (možnosť bez pokuty rezervu premeniť na hotovosť v peňaženke).
Výška rezervy sa doporučeja taká, aby stačila na nevyhnutné výdaje počas 3-6 mesiacov. Ak napríklad stratím zamestnanie mám deti a ženu ktorá nepracuje a viem že si tak ľahko prácu nenájdem, mala by byť rezerva aj na dlhšie obdobie.
Rezerva je nedotknuteľná a použitá má byť naozaj len v prípade núdze. Môže sa využiť termínovaný účet s najkratšou viazanosťou, alebo bankové produkty bez viazanosti. Vhodný je aj korunový fond peňažného trhu. Dobré je nemiešať to s inými peniazmi. Mať zvlášť účet na rezervu a zvlášť na hotovosť ktorá práve nie je investovaná vzhľadom na stratégiu.

2. Vyriešil som rezervu pre nečakané udalosti. Môžem mylieť na dôchodok, ktorý môžem nazvať aj finančnou nezávislosťou - rozdiel je len v tom, kedy do toho dôchodku chcem ísť :wink:
Skúsim si rozmyslieť či vystačím s nižším, alebo s vyšším príjmom ako mám dnes. Treba brať do úvah, že budem v starobe možno potrebovať viac prostriedkov na lieky, zdravotnú starostlivosť a možno aj nejakú formu bežnej starostlivosti ak nebudem mať deti. Takže sa vôbec nemusím uspokojiť s menším príjmom ako dnes.
Niečo budem dotávať od štátu, niečo z povinného II piliera. Ostatné si musím našetriť , a v prípade že mám nepracujúcu manželku aj pre ňu. Môžem vychádzať z rovnakej cenovej aj príjmov situácie ako dnes. Vypočítam si že požadujem 4 mil. za 30 rokov pripredpokladanom výnose 6% p.a. Potom musím sporiť 4000 korún mesačne, ale každý rok musím túto sumu zvýšiť o infláciu. Inak by mi 4 mil. o 30 rokov kvôli inflácii nestačili tak ako som plánoval.
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin
 
Príspevky: 11207
Registrovaný: Štv 11 30, 2006 9:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod rr » Ned 01 14, 2007 1:00 pm

Ladis , ale Ty neberieš do úvahy, že na akciach sa dá špekulovať aj pri poklesoch.Ak naozaj akcie poklesnú v rokoch 2010 až 2013, tak šikovní
špekulanti dokonca v takejto situáci môžu cítiť "ako ryba vo vode"...
rr
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Uto 12 05, 2006 5:30 pm

Poslaťod Ladis » Pon 01 15, 2007 4:22 am

Já se zabývám jen jistými investicemi do akcií , i kdyz mnohdy techno akcií. Nechci nikdy spechat s prodejem , ani nemusim prodat v terminu.
Jesli mi letos pres leto 4 ( z mych 16 akcií ) spadly -40% , tak vim ze do 2010 jeste prinesou nekolik stovek procent vydelek. ( A tech 12 dalsich mojich akcii si vede dobre )
A protoze patrim u akcii k tem nejvetsim optimistum sveta , tak nemohu nikdy sázet na pokles kurzu , ale vzdy jen na rust , kdyz vynecham 0. az 2. rok kazde dekády.
Důchodce s 30 dividendovými akciemi nar. 1954 Obrázok Diskusní forum http://forum.nr1a.com Obrázok Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/AKCIE Obrázok
Obrázok užívateľa
Ladis
 
Príspevky: 2616
Registrovaný: Štv 12 14, 2006 6:18 pm
Bydlisko: Alicante

Finančné plánovanie

Poslaťod Bebe » Pon 02 19, 2007 2:52 pm

Finty, ktoré mne pomohli v začiatkoch a pomáhajú mi dodnes:

Na úvod ešte jedna poznámka: Niekde v texte bolo napísané, že finančné plánovanie je popísané všade rovnako, ale každý to robí inak. V tom je pes zakopaný, že väčšina ľudí si myslí, že napr. mať viac kôpok (účtov) je to isté, ako mať jednu kôpku a to je veľký omyl. Veci, ktoré vyzrajú ako "hókus-pókus" majú svoj význam.

Finta "1": 10% z príjmov.
Základom je odkladanie 10% z každého príjmu za každých okolností, nikdy tieto peniaze neminúť, ani keď budem musieť spať v garáži! :D . Kto vraví, že sa nedá odložiť 10% z príjmu klame, aby to nemusel robiť.

Je dobré dohodnúť sa so životným partnerom, že každý si bude odkladať svojich 10% a môže si s nimi robiť čo chce. Vylúčia sa tým spory o peniazoch v partnerskom spolužití.

Finta "2": Založiť si viac účtov.
Jeden na bežné výdaje, jeden na fin.rezervu, jeden na veľké nákupy, jeden na dovolenku, jeden na investície a podobne. Účtov má byť toľko, koľko finančných zámerov. Príjmy deliť "rovnomerne" medzi jednotlivé účty. Nie najprv sporiť na rezervu, potom ostatné. Účelové účty treba minúť, napr. účet na dovolenku.

Finta "3": Míňať peniaze z minulého mesiaca.
Na účte na bežné výdavky nasporiť mesačný výdavok tak, aby sme prvého mali na tomto účte peniaze na celý mesiac a nemuseli čakať na výplatu. (hókus-pókus, ale Dôležité!) Mezičasom nám príde výplata, vyčleníme peniaze na jednotlivé účty a ostatné dáme na na účet bežných výdavkov. Ku koncu mesiaca máme na účte peniaze na celý budúci mesiac. Super pocit hlavne pre tých, ktorí čakajú na výplatu, aby mohli ísť do obchodu.

Finta "4": Tisícka
Mať v peňaženke v zadnom vrecku 1000Skk. Minúť ich iba v takom prípade, ak si môžeme ďaľšiu tisícku vybrať z účtu na doplnenie. Načo to je dobré? Mať u seba vždy tisíc korún je vynikajúca vec, kto to neskúsil nepochopí.

Finta "5": Kreditné karty
Vráťte banke kreditnú kartu, použivajte iba debetnú a dajte si zrušiť limit na prečerpanie. Nepotrebujete ho, pretože na bežné míňamie máte na účte peniaze mesiac dopredu z bodu "3".

Tieto metódy sú takmer všetky z knihy Phill Laut "Peniaze sú moji priatelia". Nechcem robiť reklamu (Phill mi nič neplatí), ale musím s ním súhlasiť v tom, že peniaze sa "správajú" k nám podľa toho, čo si o nich myslíme. Vo veľkom počte prípadov oni ovládajú nás a nie my ich. Preto treba na ne použiť finty.
V knihe je viac metód, napísal som iba o tých, ktoré používam. Niektoré sa chystám uplatniť v najbližšom čase. O skúsenostiach napíšem neskôr.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Poslaťod Honzajs » Pon 02 19, 2007 5:41 pm

Tieto metódy sú takmer všetky z knihy Phill Laut "Peniaze sú moji priatelia".


Tuhle knihu jsem četl už před pěknou řádkou let a j epodle mne vhodná spíše pro začátečníky, poskytne základní přehled včetně lidské prsychologie.


Když už jsem u toho, doporučují následujcí knihu:


H. Belsky, T. Gilovich: Proč chytří lidé dělají hloupé chyby když jde o peníze
Obrázok užívateľa
Honzajs
 
Príspevky: 2242
Registrovaný: Sob 01 13, 2007 10:58 am

Poslaťod Bebe » Pon 02 19, 2007 7:10 pm

Honzajs píše:Tuhle knihu jsem četl už před pěknou řádkou let a je podle mne vhodná spíše pro začátečníky ..

Menovaná kniha je isto určená pre začiatočníkov. Vo výtlačku, ktorý mám sa uvádzajú ešte Kčs (koruny československé). To však nič nemení na užitočnosti pomenovaných metód. Vlastne som si teraz uvedomil, že sa podľa nich riadim už vyše 13rokov. Môj postoj k peniazom a názor na peniaze bol na začiatku zlý a nesprávny. Preto som sa viackrát k tejto knihe vracal, asi najčastejšie zo všetkých, ktoré mám doma, ale hlavne som metódy uplatňoval. Môj brat má tiež knihu doma, tiež ju považuje za výbornú. Žije však od výplaty k výplate, kupuje na splátky aj dovolenky, zobral si hypotéku na prestavbu bytu, čo zarobí minie. Čaká na lepšie časy a verí, že o neho bude na dôchodku postarané. Pracujeme spolu dlhé roky a máme rovnaký príjem. Hádajte aký je medzi nami rozdiel?

Psychologická stránka tejto aj mnohých iných kníh je často zanedbávanou, ale zrejme kľúčovou záležitosťou. Svedčí o tom napr. dôležitosť "money managementu" pri špekulatívnom obchodovaní. Ale nebuďme naivný, že pri finančnom plánovaní sa nás táto téma netýka.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Poslaťod filip glasa » Pon 02 19, 2007 8:03 pm

Tie tipy sú celkom dobré. Ešte som niekde čítal, že ak mám vyšší ako doterajší alebo nejaký neplánovaný príjem, tak si z tohoto rozdielu ušetrím a odložím vždy minimálne polovicu.
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin
 
Príspevky: 11207
Registrovaný: Štv 11 30, 2006 9:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Mimoriadny príjem

Poslaťod Bebe » Štv 02 22, 2007 12:49 pm

filip glasa píše:..neplánovaný príjem, tak si ušetrím a odložím vždy minimálne polovicu.

To je chytré a iste múdre. Bežné výdavky treba pokrývať bežnými príjmami. Mimoriadne príjmy je vhodné použiť na zvýšenie finančnej nezávislosti. Ak dostanem 10tis. trinásty plat použijem ho na tak, že pri 10% ročnom zhodnotení budem mať 80Sk pasívneho príjmu mesačne, až do smrti. Tie vždy miniem, a budem si svoj trinásty plat užívať donekonečna.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Aktíva - pasíva

Poslaťod Bebe » Pon 02 26, 2007 12:50 pm

Ladis v úvode tejto linky napísal niečo v tom zmysle, že delenie majetku na aktíva a pasíva je pre mimozemšťanov. Možno, že to naozaj nikto nerobí a možno, že práve to je chyba. Skúsil som si podľa Kiyosakiho (aktíva mi prinášajú výnos, pasíva mi prinášajú náklady) rozdeliť majetok na aktíva a pasíva a z hrôzou som zistil, že pasíva prekračujú aktíva. Čo som to za investora? Diletant som, povedal som si a začal som rozmýšľať:
1) ako do budúcna zvýšiť podiel aktív
2) ako premeniť pasíva na aktíva
a začal som si pomer medzi aktívami a pasívami zaraďovať, medzi svoje plánovanie so stanovením cieľa. Prvým cieľom bol pomer aktív/pasív 1:1. Ani to dlho netrvalo, iba jeden rok a pomer bol vyrovnaný.

ad1) Zvýšenie podielu aktív znamená, obmedziť spotrebu. Každým nákupom spotrebného tovaru si zvyšujeme životnú úroveň, ale zadávame i budúce zvýšenie výdavkov.
Príklad: Ak si dnes kúpim televízor za 15tis. a predpokladám, že mi vydrží 10rokov, každý rok musím odložiť 1.500 Sk, aby som si mohol kúpiť o desať rokov nový, rovnaký a nebrať si pôžičku. Prichodí mi na um jedno novodobé príslovie. Chudobnú rodinu poznáte podľa toho, že má televízor s veľkou obrazovkou. Akú obrazovku máte doma vy? Častokrát stačí nejaký nákup odložiť do budúcnosti a vyhovieť tak tejto snahe o zvýšenie aktív.

ad2) Premena pasív na aktíva je menej bolestivejšia a tvorivejšia činnosť. Stačí sa pozrieť okolo seba a porozmýšľať, ako by sa dal existujúci majetok využiť na zvýšenie príjmu. Osobne sa mi podarilo upratať a prenajať vlastnú garáž. Firemné auto, ktoré v nej predtým bolo, je v cudzej prenajatej garáži. Častokrát možno prenajať vlastnú garáž a zohnať lacnejší prenájom, ako sa to podarilo mne. Rozdiel je váš príjem.

Dnes je krásne sledovať, ako sa pomer medzi aktívami a pasívami neustále zvyšuje a môže to byť ďaľšia pohnútka k aktivite smerom k zvýšeniu príjmu. Takže by som túto metódu nezatracoval, keďže možno z nej veľa vyťažiť. Pre Ladisa to je zbytočné, on to má vymyslené, ale pre nás ostatných môže byť aj táto vec užitočná a stojí za vyskúšanie.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Poslaťod Honzajs » Pon 02 26, 2007 10:05 pm

Musím opdotknout, že Kyiosakiho definice aktiv a pasiv má něco do sebe, taky ji používám, i když je v rozoprzu s účetím chápáním aktiv a pasiv, což je můj denní pracovní chlebíček.
Obrázok užívateľa
Honzajs
 
Príspevky: 2242
Registrovaný: Sob 01 13, 2007 10:58 am

Poslaťod kleeo » Str 04 25, 2007 11:15 am

ja sa svojmu financnemu planu venujem len kratko a urcite nemam ani rocne skusenosti :(

ale viac ako pred rokom som citala kyiosakyho definiciu aktiv a pasiv a podla mna ma nieco do seba. stale mi to zostalo v podvedomi... ale tato myslienka sa velmi vela ludom nepaci, ked som sa ju snazila vysvetlit mojej kolegyni sa na mna nahnevala, ze ja co nemam dom chcem povedat, ze som bohatsia ako ona, co vlastni obrovsky barak a pracuje iba nanho. no nepochopila myslienku...

ale to iba na okraj. odkladanie penazi z kazdej vyplaty sa u mna osvedcilo, aj ked zaciatky boli velmi tazke. velmi. momentalne si dokazem usetrit zhruba 20 - 30%. za to vdacim, ze som bola schopna si odkladat ucty a videla som kolko minam a obmedzit tak neuzitocnu spotrebu. aj teraz sa najde par dni v mesiaci, ze neviem odolat a kupim si nieco, co nemam v plane (nemyslim tym len oblecenie :wink: ), ale uz nie v tej miere ako kedysi.

ak zijete s partnerom je nesmierne dolezite, aby aj partner zdielal vasu ochotu sporit na nieco s vyssou hodnotou (nemyslim tym hodnotu penaznu). bez podpory tych najblizsich je asi problem vytvori nejaky financny plan domacnosti.

mojou snahou je vytvorenie si financnej rezervy do buducna plus mat po ruke nejake to portfolio, ktore mi umozni opar rokov splnit moj sen. a pravidelne si sporit na dochodok, kedze na stat sa uz vobec neda spoliehat. takze moj financny plan je pravidelne odkladat tych 20 -30 %, z ktorych si neskor budem moc splnit svoje sny a nebudem sa musiet v starsom veku spoliehat na nikoho milodary alebo vianocne prispevky.

tak, hadam sa mi to podari :)
kleeo
 
Príspevky: 30
Registrovaný: Štv 12 07, 2006 4:59 pm

Poslaťod Honzajs » Str 04 25, 2007 12:57 pm

kleeo píše:...
ak zijete s partnerom je nesmierne dolezite, aby aj partner zdielal vasu ochotu sporit na nieco s vyssou hodnotou (nemyslim tym hodnotu penaznu). bez podpory tych najblizsich je asi problem vytvori nejaky financny plan domacnosti...


Tohle je opravdu alfou a omegou úspěchu.
Obrázok užívateľa
Honzajs
 
Príspevky: 2242
Registrovaný: Sob 01 13, 2007 10:58 am

Financie medzi partnermi

Poslaťod Bebe » Str 04 25, 2007 2:21 pm

Vrana k vrane sadá a preto je veľmi pravdepodobné, že si nájdete podobného partnera, s podobnými finančnými nárokmi a návykmi, aké máte sami. Nedá sa však ani absolútne vylúčiť, že sa to nestane. V tom prípade je viac možností, ako riešiť takúto situáciu.

Jedným z riešení, je dohoda medzi partnermi. Takáto dohoda je vhodná aj v prípade, ak sú názory na financie podobné. Je to z dôvodu, že sa minimalizujú riziká tzv. hádok pre peniaze. Dohoda podporuje princíp osobnej zodpovenosti a obmedzuje vznik dlhov. Podstata je taká, že sa partneri dohodnú, že budú disponovať časťou svojho (svojho znamená časť, ktorou prispeli k spoločnému rozpočtu) príjmu, podľa vlastného uváženia. Môže to byť 10 až 30%. Tieto peniaze môžu použiť na čokoľvek bez súhlasu partnera. Od minutia do koruny, po investovanie celej sumy. Zvyšné peniaze sa použijú na úhradu spoločných nákladov včítane potrieb osobnej spotreby. Ak má jeden nejakú nákladnejšiu položku osobnej spotreby, môže si dohodnúť doplatok z vlastných. Tým sa minimalizujú ďalšie prípadné nezhody a ani jeden z partnerov si nemusí nič odopierať. Čo zvýši, použije sa podľa dohovoru obidvoch partnerov. Tento spôsob je vhodný napr. aj v prípade, ak jeden z partnerov je zamestnaný a druhý podniká ako živnostník a nemá vysoký príjem, teda platí si iba minimálne odvody. Aby nemusel na dôchodku žobrať, mal by si individuálne odkladať časť svojich príjmov. Zo spoločného "šuflíka" sa to dá ťažko.

Ďalším riešením je právne vysporiadanie majetku a ustanovenie podielového spoluvlastníctva. Tu je to jasné, pretože je to dané zákonom. Tento spôsob je vhodný, ak sú rozdiely medzi partnermi priepastné a pri rozchode hrozí, že ten nezodpovedný, čo minul nielen svoju časť, ale často aj spoločnú si bude nárokovať ešte polovicu z partnerovej.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Poslaťod kleeo » Str 04 25, 2007 3:16 pm

este je jedna moznost:

vytvorit spolocny ucet (u nas je to obycajna obalka :)), do ktoreho sa pravidelne a podla potreby prispieva rovnaka suma penaznych prostriedkov od oboch partnerov (v pripade, ze jeden z partnerov zaraba viac, tak pomerna cast z platu). z tohto uctu sa platia veci, ktore sa vyuzivaju spolocne napr.: strava, drogeria do domacnosti, zariadenie do bytu, listky na kulturne podujatia a pod. tento model ma jednu nevyhodu, musia obaja partneri zarabat. ostatne veci ako ucet za vlastny mobilny telefon alebo oblecenie a pod. sa plati z osobnych financii. takto sa nemoze stat, ze by jeden prispieval viac ako ten druhy.

mozno to znie trivialne, ale kym sme sa my dopracovali k tomuto modelu chvilku nam to trvalo :) a pritom je to jednoduche... a hlavne nikto nie je nespokojny a mame svoju slobodu vo financiach.
kleeo
 
Príspevky: 30
Registrovaný: Štv 12 07, 2006 4:59 pm

Finančný plán

Poslaťod radik » Pia 05 25, 2007 9:59 am

V súvislosti s finančným plánovaním treba poznamenať, že väčšina finančných poradcov nemá šajnu, o čom to vlastne je. Akési finančné analýzy firiem ako OVB, AFS,.... atď sú len spísanie produktov, čo má človek, kde to má atď, ale chýba im analytická časť, tzn. nie len čo človeku je možné predať, ale hlavne ako to dať do hromady. Nečudo potom, že sú klienti, ktorí majú 6 poistiek + reči o budovaní kapitálu, ktorý im vlastne nikto nebuduje...
Ing. Radoslav Mihok
+421 903 723 729
+421 915 835 940
finsluzby@gmail.com
ICQ: 367332258
radik
 
Príspevky: 12
Registrovaný: Str 05 09, 2007 7:28 am
Bydlisko: Žilina, Prešov, Bratislava

Poslaťod Bebe » Pia 05 25, 2007 1:20 pm

No a preto tu máme túto rubriku. Finančný plán by si mal vedieť každý človek urobiť sám. Mohol by ju urobiť aj osobný finančný poradca hoci aj s OVB, či AFS, pretože finančná analýza je iba pomôcka. Ako sa s ňou naloží, závisí od poradcu, nie od tlačiva. Dalšia vec je, že ak budú poradcovia aj nadalej odmeňovaní za produkty, nie za čas venovaný klientovi, bude sa riešiť väčšina vecí klientov cez poistky. Ako to riešiš ty radik, ako si platený? Teba sa tento problém, či táto dilema slovenských poradcov netýka?
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Finančný plán

Poslaťod Martinisko.eu » Sob 05 26, 2007 12:52 am

radik píše:V súvislosti s finančným plánovaním treba poznamenať, že väčšina finančných poradcov nemá šajnu, o čom to vlastne je. Akési finančné analýzy firiem ako OVB, AFS,.... atď sú len spísanie produktov, čo má človek, kde to má atď, ale chýba im analytická časť, tzn. nie len čo človeku je možné predať, ale hlavne ako to dať do hromady. Nečudo potom, že sú klienti, ktorí majú 6 poistiek + reči o budovaní kapitálu, ktorý im vlastne nikto nebuduje...


Ach jaj...Videl si analyzu OVB? Hm... Asi nie... Predstav si, nepisem si tam co klienti maju, co maju, to si ofotim a vlozim tam, analyza mi sluzi na zanalyzobvanie ich stavu, financnej situacie, ich potrieb a snov.
Ak nevies naco sluzi financna analyza, prestuduj si zaklady financneho menežerstva (manazmentu)...
Obrázok
Obrázok užívateľa
Martinisko.eu
 
Príspevky: 525
Registrovaný: Štv 04 19, 2007 8:15 pm
Bydlisko: Nemšová City

Tragedie samostatných finančních poradců

Poslaťod Ladis » Sob 05 26, 2007 2:07 am

Tragedie samostatných finančních poradců ! Oni musí zcela neznámé lidi obtěžovat telefonem a když zjistí , že maji lidi v rodině už 10 pojištěních a spořeních , musí je přemluvit , aby se s nimi setkali a koupili si ještě 11. finanční produkt , nebo jich několik zrušili a koupili jiné , jen aby dostali poradci provizi. Já bych ale řekl , že obtěžování cizích lidí telefonem , aby něco koupili nebo se pojistili je mnohem dotěrnější než reklamy v e-mailech a tedy by mělo býti zákonem zakázáno.
>> detaily zde >>
http://www.investujeme.cz/?object=topte ... ue#diskuse
A hlavně : nejhorší věc je životní pojištění , to je nejčastější motiv vraždy !
+ + +
Obrázok užívateľa
Ladis
 
Príspevky: 2616
Registrovaný: Štv 12 14, 2006 6:18 pm
Bydlisko: Alicante

Re: Mimoriadny príjem

Poslaťod sivacik » Ned 07 22, 2007 7:54 pm

Bebe píše:
filip glasa píše:..neplánovaný príjem, tak si ušetrím a odložím vždy minimálne polovicu.

To je chytré a iste múdre. Bežné výdavky treba pokrývať bežnými príjmami. Mimoriadne príjmy je vhodné použiť na zvýšenie finančnej nezávislosti. Ak dostanem 10tis. trinásty plat použijem ho na tak, že pri 10% ročnom zhodnotení budem mať 80Sk pasívneho príjmu mesačne, až do smrti. Tie vždy miniem, a budem si svoj trinásty plat užívať donekonečna.


no to si teda užiješ
sivacik
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Str 07 04, 2007 8:16 pm

Poslaťod filip glasa » Ned 07 22, 2007 8:02 pm

80 korún nie je veľa, ale vo všeobecnosti týmto systémom dosť našetríš. Inak peniaze pomíňaš ani nevieš na čo a v 50tke zistíš, že nemáš nič aj keď si slušne zaríbal. Pozním prípad veľmi dobre zarábajúcich manželov pred dôchodkom. Zrazu nevedia ako si zvyknú z dôchodku žiť, ale žiadne úspory nemajú. Celé naštandardné príjmy sú v dovolenkách, oblečení a autách.
Užívali by si dobre aj keby minuli len polovicu príjmov.
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin
 
Príspevky: 11207
Registrovaný: Štv 11 30, 2006 9:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mimoriadny príjem

Poslaťod Bebe » Pon 07 23, 2007 10:48 am

sivacik píše:..no to si teda užiješ


Niekto v tom naozaj nič zaujímavé nevidí, faktom ale je, že ak by som si tie peniaze neodložil, ale nakúpil spotrebnú vec, teda zvýšil svoju životnú proveň, musel by som ešte viac pracovať, alebo viac odkladať, aby som si tú vyššiu úroveň udržal. Ak peniaze miniem na dovolenku je to bez dodatočných budúcich nákladov, ale koľko dovolenky sa dá kúpiť za 10tis. Povedzme 5, max.10 dní. Ak si ale výnos (80Sk) nevyberiem mesačne, ale dvakrát ročne, môžem si dovoliť voľný deň, so saunou, masážou či niečo podobné. Dvakrát ročne najbližších 25rokov je viac, ako 10dní dovolenky. Pritom mám stále na účte istinu. Nemusím sa kôli tomu ani viac snažiť, ani viac pracovať. Sloboda je krásna vec.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod Bebe » Pon 12 10, 2007 12:36 pm

Pred časom som v tejto rubrike písal o nutnosti živnostníka, ktorý si platí iba minimálne odvody šetriť si individuálne na svoj dôchodok. Táto nutnosť sa však týka aj žien na materskej, resp. žien v domácnosti. Mám kamarátku, ktorej muž robí v zahraničí a prinesie domov sám 60tis. Ona je doma už 8rokov. Neplatí si dôchodkové zabezpečenie. Všetko čo manžel zarobil, vrazili do bytu, auta a detí. Dnes sa rozchádzajú a ona bude musieť vyjsť z podstatne nižšieho príjmu, než bola zvyknutá. Ktovie, či dokáže niečo odložiť. Spolieha sa na nejaké dedičstvo, ale porcovať zajaca, ktorý eše behá po lese nie je najvhodnejšie riešenie. Má síce do dôchodku ešte viac, ako 30rokov, ale chýba jej už okolo 290tisíc ktroré mohla mať odložené na dôchodok (5% z ich príjmu počas 8rokov.) Určite by to prežili.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Aktíva - pasíva

Poslaťod Bebe » Pon 12 10, 2007 12:49 pm

Bebe píše:Ladis v úvode tejto linky napísal niečo v tom zmysle, že delenie majetku na aktíva a pasíva je pre mimozemšťanov. Možno, že to naozaj nikto nerobí a možno, že práve to je chyba. Skúsil som si podľa Kiyosakiho (aktíva mi prinášajú výnos, pasíva mi prinášajú náklady) rozdeliť majetok na aktíva a pasíva a z hrôzou som zistil, že pasíva prekračujú aktíva.
..a začal som si pomer medzi aktívami a pasívami zaraďovať, medzi svoje plánovanie so stanovením cieľa. Prvým cieľom bol pomer aktív/pasív 1:1. Ani to dlho netrvalo, iba jeden rok a pomer bol vyrovnaný.
Sledovanie pomeru "aktív/pasív " môže takisto trochu zavádzať a to vo svetle toho, čo sa udialo v posledné roky na Slovensku a to je rast nehnuteľností. Ak nehnuteľnosť, ktorá slúži na bývanie vzrastie na cene napr. o 20% zhorší sa tým aj sledovaný parameter. Preto aj napriek tomu, že ste ušetrili nemalú sumu, môže dôjsť k poklesu pomeru medzi aktívami a pasívami. Preto je treba brať toto do úvahy a neznamená to, že sme na zlej ceste.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod tommy_cz » Pia 07 18, 2008 2:37 pm

Zdravím vás.
finančný plán a vlastná analýza sú podľa mňa veľmi dôležité.
a svojim spôsobom každý človek, ktorý má príjem istým spôsobom má aj finančný plán - veď musí riešiť príjem vs. výdavky + možné sporenie...

Tu je môj názor alebo predstava o fin.pláne:

1.to že mám príjem, je skvelé - ale o príjem môžem prísť. neviem si predstaviť,že ak prídem o príjem, tak mi povedia "neplať nájom,nezaplať faktúru,chudáčik, veď nemáš z čoho..."
Z toho mi vyplýva nevyhnutnosť zadných vrátok - rezervy....ak viem, čo mesačne musím bezpodmienečne pustiť (to považujem za pasíva), tak viem zhruba s čím disponujem.
z toho čo disponujem môžem mesačne odkladať (ale do obálky a vankúša asi nie). najvýhodnejšie sú podľa mňa peňažné fondy (vec názoru)
2. ak mám rodinu a niečo sa mi stane,neviem si predstaviť,žeby všetky moje povinnosti ako živiteľa mali prejsť na nich. je dobré byť poistený (či úraz,choroba,...)
3.poistenie majetku,auta,...
4.mám dieťa? sporím aj jemu...pokiaľ sporím dlhodobo,nemusím na to vynakladať vysoké "pálky"
5.musím myslieť aj na dôchodok....keď teraz pracujem,zarábam,mám sa dobre,prečo by som sa nemal dobre aj na dôchodku - zaslúženom odpočinku??
6.ak mi zvýši ešte finančná čiastka a som ochotný vzdať sa jej na dlhšiu dobu...prečo nie??
investovať môžem...

Najdôležitejšie je ale to,aby som si udržal životný štandard...nemôžem riešiť plno sporení,investície a pod., ak by ma to malo dostať do situácie,žeby som nemal z čoho bežne fungovať...

ale,čo človek,to názor...
tom
tommy_cz
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pia 07 18, 2008 2:20 pm

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod Bebe » Pia 07 18, 2008 5:22 pm

tommy_cz píše: 4.mám dieťa? sporím aj jemu...pokiaľ sporím dlhodobo,nemusím na to vynakladať vysoké "pálky"
Sporiť dieťaťu nie je rodičovská povinnosť. Môže to byť morálna povinnosť, ak sme sami od rodičov niečo dostali a máme potrebu to vrátiť našim deťom. Výdavky spojené s vychovaním dieťaťa do stavu, kedy sa vedia o seba postarať, je dostatočne finančne náročné, takže tento bod by som zaradil ako dobrovoľný a až na koniec zoznamu.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod Pette » Sob 07 19, 2008 4:50 pm

Bebe píše:Sporiť dieťaťu nie je rodičovská povinnosť. Môže to byť morálna povinnosť, ak sme sami od rodičov niečo dostali a máme potrebu to vrátiť našim deťom.
Ano, u nas vdaka skoro bezplatnemu VS skolstvu to nie je "povinnost", s prichodom plateneho ale asi tiez budu musiet zodpovedni rodicia prejst na schemu "od narodenia setrim na skolu".
Pette
 
Príspevky: 1254
Registrovaný: Uto 02 27, 2007 5:59 pm

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod Andrej » Pon 07 21, 2008 8:57 pm

tommy_cz píše:4.mám dieťa? sporím aj jemu...pokiaľ sporím dlhodobo,nemusím na to vynakladať vysoké "pálky"
5.musím myslieť aj na dôchodok....keď teraz pracujem,zarábam,mám sa dobre,prečo by som sa nemal dobre aj na dôchodku - zaslúženom odpočinku??
6.ak mi zvýši ešte finančná čiastka a som ochotný vzdať sa jej na dlhšiu dobu...prečo nie??
investovať môžem...

Body 4 a 5 by som zahrnul do bodu 6. Sú to predsa voľné peniaze ktoré bude treba s vysokou pravdepodobnosťou až za dlhý čas, takže by bola škoda ich neinvestovať :)
Andrej
 
Príspevky: 438
Registrovaný: Pon 04 30, 2007 8:05 pm

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod Bebe » Pon 07 21, 2008 10:36 pm

Andrej píše:Body 4 (dieťa) a 5 (dôchodok) by som zahrnul do bodu 6. (zvyšné)
Teoreticky áno, ale dôchodok by mal byť účtovne samostatne, aby bolo jasné, aký je priebežný stav a na takýto "účet" by malo ísť minimálne 10% príjmu.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Bebe
 
Príspevky: 694
Registrovaný: Pon 02 12, 2007 2:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod filip glasa » Pon 09 22, 2008 1:13 pm

John píše tak trochu k tejto téme a o rozdieloch medzi USA a CZ a SK obyvateľmi:
http://www.podnikanivusa.com/2008/09/21 ... -budoucna/
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin
 
Príspevky: 11207
Registrovaný: Štv 11 30, 2006 9:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod mariana » Ned 09 28, 2008 9:46 am

Ak niekto cital knihu od Boda Shiffera Cesta k financnej slobode,tak tam rozdelil osobny financny plan do 3 levelov: 1,financna zabezpeka:ak,mame usetrene peniaze na zaplatenie nevyhnutnych vydavkov na 1 az 2 roky bez toho ,aby sme museli pracovat/strata zamestnania,choroba a pod../ 2, financna istota:ak platime poplatky a zijeme s urokov z nasetrenych penazi a 3.level:financna sloboda:ak zijeme a investujeme s "urokov urokov "tych penazi a tam uz sme za" vodou".Samozrejme je to proces ucenia ako setrit a investovat,vzostupov,omylov a padov.Bola to jedna z prvych knih,ktore som na tuto temu citala asi pred cca 4 rokmi a nemam ju momentalne pri sebe ,aby som si to mohla presne overit,ale ukazala mi smer,kadial ist,takze napisala som, ako si pamatam,najvyssi cas precitat 2x.stoji za to.
mariana
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Ned 09 21, 2008 9:15 am

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod filip glasa » Ned 09 28, 2008 11:20 am

tak to bola asi moja prvá, alebo druhá kniha z radu finančno motivačných. Je to v nej asi tak ako píšeš.
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin
 
Príspevky: 11207
Registrovaný: Štv 11 30, 2006 9:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod Bobikpp » Ned 09 28, 2008 2:10 pm

ako sa pokusam tak sa pokusam ,ale nedokazem tu knihu najst - nehodil by si sem link prosim ta? Alebo este lepsie: nema ju niekdo na pozicanie? :)
Bobikpp
 
Príspevky: 570
Registrovaný: Sob 03 10, 2007 3:24 pm

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod filip glasa » Ned 09 28, 2008 7:43 pm

môžem ti ju poslať poštou, ale nie do Prahy :-)
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin
 
Príspevky: 11207
Registrovaný: Štv 11 30, 2006 9:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod polovnik » Pon 03 02, 2009 5:11 pm

zdravim !

Mam taki mensi problem som po skonceni skoly pracujem v cistom je to asi 20 K , chcem sa
spytat ake su optimalne sumy splatky kt by som nemal prekrocit napr pri hypoteke resp. prri kupe auta , ...
niekde som cital ze splataka hypo by nemala byt viac ako tretina cisteho platu je to nazoaj tak ?
a pri kupe auta kolko je optimum investovat do auta ked ho pozuivate len na sukr. ucely ?
dakujem
polovnik
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Ned 02 22, 2009 7:00 pm

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod filip glasa » Pon 03 02, 2009 10:04 pm

Ahoj,

ja som niekde čítal, že auto by nemalo byť drahšie ako 1 ročný príjem a byt by mal byť cca 5-10 ročných príjmov. Z toho potom vyjde splátka úveru, resp. lízingu.
Obrázok užívateľa
filip glasa
admin
 
Príspevky: 11207
Registrovaný: Štv 11 30, 2006 9:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod slimak » Uto 03 03, 2009 12:26 am

Nemam auto, nepotrebujem 0(teraz kupis feliciu kombik aj s plynom za ficove srotovne - ak najdes normalneho cloveka aj lacnejsie). Ked potrebujem poziciam od rodicov.
Cena bytu je do dvoch rokov mojho platu. Je to dost splacam to 7 rokov. Momentalne to urcite bude lacnejsie.

Zijem v lacnom kraji, a kopec potravin mame vlastnych(od rodicov), prijem vacsi ako ty. Zena na materskej a maly chalan necely rok a pol. Chcem vela deti.
slimak
 
Príspevky: 791
Registrovaný: Pon 12 08, 2008 10:11 pm

Re: Osobný finančný plán všeobecne

Poslaťod polovnik » Uto 03 03, 2009 10:11 am

Ahoj

dakujem za Vase reakcie,

Filip a tie rocne prijmy su brutto resp netto ?

slimak
ja tiez momentalne nemam auto snad ho ani tak rychlo nbudem potrebovat , ono je stym spojenych aj
dost vyvolanych nakladov ... parkovanie opravy , etc..
polovnik
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Ned 02 22, 2009 7:00 pm

Ďalší

Späť na Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron