Náhrada za korporátne dlhopisy

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Fridrich
Dátum registrácie: So 17 04, 2021 11:55 am

Náhrada za korporátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Fridrich »

Zdravím,
ako by ste riešili situáciu, v ktorej zdedíte napr 40k v korporátnych dlhopisoch slovenských firiem (Penta a Proxenta) ?
Chcem ich nahradiť diverzifikovanejšou alternatívou, lebo teraz tam je nepríjemná koncentrácia rizika. Z polovice potrebujem generovať pasívny príjem a z druhej polovice môžu byť výnosy reinvestované.
  • z čoho a ako zostaviť dividendové portfólio?
    Vyplácaný čistý výnos by mal byť aspoň 2,5% p.a. Uvažujem nad kombináciou ETF a REITs. Na stockpicking si zatial netrúfam.
    Aké akciové ETF ktoré vyplácajú dividendy zvoliť?
    Aké REITs zvoliť? Prípadne aké ETF zamerané na nehnutelnosti?
    Budem rád za nejaké tipy na porovnanie.
  • v akom horizonte rozvrhnúť odpredaj korp dlhopisov a nákupy na burze? Mám účet u Interactive Brokers.
    Časť z tých korp dlhopisov má splatnosť cca 2025. Dajú sa odpredať ale likvidita je otázna. Druhá časť korp.dlh. bola nedávno splatená, takže ju mám v hotovosti.
    a) Je vhodnejšie reinvestovať časť z hotovosti späť do korp. dlh., aby sa mi to úročilo a medzitým sa v klude vzdelávať, zostaviť dividendové portfólio a keď budem mať jasnejšie tak priebežne niečo z korp.dlh. odpredávať a presúvať do ETF / REITs? alebo radšej
    b) Ponechať hotovosť a z nej postupne nakupovať na burze aj za cenu toho že prídem o pasívny príjem? Pričom by som potreboval začať nakupovať na burze skôr ako v a), ale nechcem to unáhliť aby som nenarobil zbytočné chyby.

Na akú dobu rozrátať nákupy s ohladom na súčané ceny akcií? Pol roka, rok, dva? Samozrejme beriem do úvahy aj poplatky brokera aby sa držali pod napr 0,5% z objemu obchodu.
ďakujem za rady a tipy :)

pokus
Gold Member **
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 7:11 pm

Re: Náhrada za korporátne dlhopisy

Príspevok od používateľa pokus »

Čo sa REITov týka, pred časom som si dal medzi sledované

CIM Chimera Investment Corp
PCI PIMCO Dynamic Credit and Mortgage Income Fund

Aktuálne vyplácajú 9% pa. Ale neanalyzoval som ich, ani nikdy nekúpil, netuším čo sú zač. Plus sa mi marí že je tam vyššia daň.

Mám pocit, že sa bojíš že o niečo prídeš, keď tie peniaze rýchlo nezainvestuješ. To nie je správny prístup.
Áno inflácia ich nahlodáva, ale to je nič. V pokoji študuj, hľadaj príležitosti. Hodiť ich rýchlo do čohosi len aby "zarábali" je nezmysel. Píšeš že máš IB - čo si doteraz obchodoval, čo máš konkrétne nakúpené, aké máš skúsenosti?

Fridrich
Dátum registrácie: So 17 04, 2021 11:55 am

Príspevok od používateľa Fridrich »

Som začiatočník, posledných pár mesiacov dosť študujem čo a ako. Od 2019 mám niečo vo Finaxe ale nad 10k je to poplatkovou už lepšie cez brokera, to ma motivovalo sa viac vzdelávať. Medzitým mi "prischli" korp dlhopisy z ktorých mám trochu ťažkú hlavu lebo potrebujem z nich pasívny príjem (nie pre seba).

Na IB zatial prakticky nič nemám, iba cash a postupne tam chcem pomaly nakupovať pre seba 5 akumulačných ETF trackujúcich:
MSCI USA ESG Screened, Russel 2000, MSCI Europe ESG Screened, MSCI Europe Small Cap, MSCI EM IMI ESG Screened.

george1
Silver Member *
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 7:44 pm

Príspevok od používateľa george1 »

Z REITs odporúčam nakupovať - WPC, STAG, AMT, STORE . Investíciou do týchto 4 REIT nič nepokazíš, patria medzi lepšie REIT firmy a sú bezpečnejšie ako korporátne slovenské dlhopisy
Ak by si chcel vyslovene ETF orientujúce sa na divi - máš ich na výber viac, napríklad:
Vanguard Dividend Appreciation (VIG)
ProShares SP 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL)
SPDR Portfolio SP 500 High Dividend ETF (SPYD)
SPDR SP dividend ETF (SDY)
Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM)

Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"