Náhrada za korporátne dlhopisy

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Fridrich
Príspevky: 2
Dátum registrácie: So 17 04, 2021 11:55 am

Náhrada za korporátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Fridrich »

Zdravím,
ako by ste riešili situáciu, v ktorej zdedíte napr 40k v korporátnych dlhopisoch slovenských firiem (Penta a Proxenta) ?
Chcem ich nahradiť diverzifikovanejšou alternatívou, lebo teraz tam je nepríjemná koncentrácia rizika. Z polovice potrebujem generovať pasívny príjem a z druhej polovice môžu byť výnosy reinvestované.
  • z čoho a ako zostaviť dividendové portfólio?
    Vyplácaný čistý výnos by mal byť aspoň 2,5% p.a. Uvažujem nad kombináciou ETF a REITs. Na stockpicking si zatial netrúfam.
    Aké akciové ETF ktoré vyplácajú dividendy zvoliť?
    Aké REITs zvoliť? Prípadne aké ETF zamerané na nehnutelnosti?
    Budem rád za nejaké tipy na porovnanie.
  • v akom horizonte rozvrhnúť odpredaj korp dlhopisov a nákupy na burze? Mám účet u Interactive Brokers.
    Časť z tých korp dlhopisov má splatnosť cca 2025. Dajú sa odpredať ale likvidita je otázna. Druhá časť korp.dlh. bola nedávno splatená, takže ju mám v hotovosti.
    a) Je vhodnejšie reinvestovať časť z hotovosti späť do korp. dlh., aby sa mi to úročilo a medzitým sa v klude vzdelávať, zostaviť dividendové portfólio a keď budem mať jasnejšie tak priebežne niečo z korp.dlh. odpredávať a presúvať do ETF / REITs? alebo radšej
    b) Ponechať hotovosť a z nej postupne nakupovať na burze aj za cenu toho že prídem o pasívny príjem? Pričom by som potreboval začať nakupovať na burze skôr ako v a), ale nechcem to unáhliť aby som nenarobil zbytočné chyby.

    Na akú dobu rozrátať nákupy s ohladom na súčané ceny akcií? Pol roka, rok, dva? Samozrejme beriem do úvahy aj poplatky brokera aby sa držali pod napr 0,5% z objemu obchodu.
ďakujem za rady a tipy :)
Fridrich
Príspevky: 2
Dátum registrácie: So 17 04, 2021 11:55 am

Re: Náhrada za korporátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Fridrich »

Som začiatočník, posledných pár mesiacov dosť študujem čo a ako. Od 2019 mám niečo vo Finaxe ale nad 10k je to poplatkovou už lepšie cez brokera, to ma motivovalo sa viac vzdelávať. Medzitým mi "prischli" korp dlhopisy z ktorých mám trochu ťažkú hlavu lebo potrebujem z nich pasívny príjem (nie pre seba).

Na IB zatial prakticky nič nemám, iba cash a postupne tam chcem pomaly nakupovať pre seba 5 akumulačných ETF trackujúcich:
MSCI USA ESG Screened, Russel 2000, MSCI Europe ESG Screened, MSCI Europe Small Cap, MSCI EM IMI ESG Screened.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"