Krušné začátky, ETORO -> DEGIRO

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Krušné začátky, ETORO -> DEGIRO

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Ahoj,
začal jsem se zajímat o investování/trading a mám za sebou první "poučné" obchody na ETORO.

V bodech:

Je mi 38, investiční horizont 15 - 20 let minimálně, budget cca 500 - 1000 usd měsíčně
  • Na ETORO jsem zkoušel v podstatě náhodný trading s výsledkem +/- 0
  • Což mě vedlo k rozhodnutí skončit s tradigem, alespoň dokud něco nenastuduju a budu schopný dělat rozhodnutí
  • Nový setup: DEGIRO a pravidelný nákup iShares Core S&P 500 UCITS ETF
  • Vzdělávání se: prostudovat Intelligent investor od Grahama, sledovat TRH a učit se, demo obchody

Otázka co s aktuálním ETORO účtem:

Obrázok

Zrušit, a peníze převést do DEGIRA nebo nechat tak jak je (žádné poplatky nenaskakují) a počkat co to udělá?
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Krušné začátky, ETORO -> DEGIRO

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ak je to bez akýchkoľvek poplatkov (myslím inactivity fee - poplatky na účte za neaktivitu) tak by som to nechal tak úplne nedotknuté "stranou" a toho účtu by som sa ani nedotkol celých 15-20 let čo píšeš. Ak máš budget cca 500 - 1000 usd měsíčně, nijak Ti to nebude ani chýbať a vôbec nič tým tiež nepokazíš. Najlepšie peniaze sú "zabudnuté" investované peniaze. Hovorím, čo by som spravil ja osobne, možno má niekto iný názor...

Možno by tiež nebolo zlé pouvažovať nad tým, že ten účet nechať bokom, ale zároveň aj minimálne využiť na nejakú dlhodobú stratégiu - teda v nejakých situáciách na trhu (väčších poklesoch) tam čosi opäť dokúpiť - aspoň tie dve ETF, prípadne len ten VOO a naďalej držať celý ten horizont. Napr. pri nejakých prepadoch povedzme 20% na trhu. Na takom dlhom horizonte to tiež nemusí byť zlá stratégia.

Apropo prepady. Obrázok nižšie je vývoj drawdownov (prepadov) na SP500 od 1985. Poklesy pod 20% boli 7 krát, pod 30% boli 4 krát, a pod 40% či 50% len 2 krát (počítané z Low cien, nie Close). Podľa mňa sa dá zúžitkovať už len toto na takú veľmi jednoduchú dlhodobú stratégiu...

DD sp500.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Krušné začátky, ETORO -> DEGIRO

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kolovrat napísal: Pi 16 07, 2021 10:17 am Zrušit, a peníze převést do DEGIRA nebo nechat tak jak je (žádné poplatky nenaskakují) a počkat co to udělá?
Nechaj tak, kým neprídeš na to, že eToro nie je investičná charita, ale drsné kasíno.
Ked na to prídeš, rozhodnutie bude ľahké :na_zdravie:

už hneď prvá vetíčka mi smrdí poplatkami: FX rates apply to non-USD deposits and withdrawals.

P.S. Pri CFD sme už robili analýzu..boli to samé poplatky...Pri ,,zadarmo,, investovaní sa už hádam niekto nájde kto zistí pravdu..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Krušné začátky, ETORO -> DEGIRO

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kolovrat napísal: Pi 16 07, 2021 10:17 am
  • Vzdělávání se: prostudovat Intelligent investor od Grahama, sledovat TRH a učit se, demo obchody
Len to preboha NIE ! To som ti zabudol napísať. Nečítaj Grahama, ani investičné bestsellery od Gladiša a iných, lebo dopadneš ako oni !
Nenakaz sa morom, prosím ťa. Užívaj si sedliacky rozum. Ten v investovaní funguje. Dávaj si otázky a hladaj odpovede cez Google.
Počítaj si naše diskusné fóra a rozmýšľaj.

Všetko je zadarmo a všetko je webe...netreba nič kupovať. Ked neveríš, pozri si našu hitparádu. Na jej čele je martin, ktorý ku nám prišiel ako začiatočník. Na jej konci sú fondy, ktoré vedú finančníci-experti, ktorí prečítali stovky kníh vrátane Grahama...fondy ako Vltava, CharlesBridge, Infinity...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
weiss
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 19 08, 2021 11:54 am

Re: Krušné začátky, ETORO -> DEGIRO

Príspevok od používateľa weiss »

mam v etoro ucet a nikto sa mi tam nevenuje..Akoze ozvala sa mi nejaka zena ze sa mi bude venovat ale za 2 mesiace sa mi ozvala raz a na 2 minuty ze ako som spokojny...Ked som chcel info povedala, ze spravime analyzu trhu ze mi zavola v piatok a uz je to mesiac ci kolko...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Krušné začátky, ETORO -> DEGIRO

Príspevok od používateľa JUGGLER »

weiss napísal: Pi 20 08, 2021 8:40 am mam v etoro ucet a nikto sa mi tam nevenuje..Akoze ozvala sa mi nejaka zena ze sa mi bude venovat ale za 2 mesiace sa mi ozvala raz a na 2 minuty ze ako som spokojny...Ked som chcel info povedala, ze spravime analyzu trhu ze mi zavola v piatok a uz je to mesiac ci kolko...
A kto by sa ti mal venovať? A prečo? Napíš viac, ináč to ma pre nás asi taký význam akoby si napísal, že máš účet v banke a nikto sa ti nevenuje.

Založil ti účet niekto iný s príslubom ziskov, s prísľubom správy preňazí, alebo niečo také? Je to investičný účet, alebo na obchodovanie s CFD?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Krušné začátky, ETORO -> DEGIRO

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Hlavne ta otazka ma byta dresovana na etoro support, alebo ak ti nechala kontakt na seba tak priamo jej sa ozvat mailom.

Kym nemas VIP depozit deposit, tak ti nikto volat nebude. Daju ti uvitaci telefonat, kde ti poradia ako spravit depozit a odkazu na learning sekciu atd. proste zaklad aby si zacal obchodovat. Potom zvyknu dat este jeden asi po tyzdni, podla toho ci obchodujes alebo nie (ak neobchodujes tak ti zavolaju ci je vsetko OK, preco neobchodujes) a potom ostane ticho. Takto to bolo asi u 5 brokerov co som mal/mam. Neviem co si ocakaval, si jeden z miliona a robis transakcie za drobné. Etoro na tom väčšom spreade oproti iným brokerom (lebo neplatis komisiu) zarobi centy, tak vela necakaj :D

Ak si velka ryba tak ti urcite vola tvoj VIP prideleny support castejsie prip. ak si bol BI - business introducer, co uz EU zrusila, ako obyčajný investor si nezaujímavý.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Krušné začátky, ETORO -> DEGIRO

Príspevok od používateľa andre »

Podla mna weiss prisiel robit reklamu konkurencnej institucii, ktoru ospevuje v 2. vlakne.

Treba si uvedomit, ze podla regulacie broker/reseller nemoze robit investicne poradenstvo pre retail. Treba na to inu licenciu. Obdobna situucia sa riesila tu: viewtopic.php?p=149275#p149275
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"